Wonderschip „United States", een technisch volmaakte wereld Zwembad met zonnestrand en een modem ziekenhuis Noordwijk onthulde Zaterdag het oorlogsmonument Grote nederlaag (1-7) van VES tegen Excelsior Druk op Amerik. personeel was Fellers dood Regeling voor eerste halfjaar van 1953 NIEUWE LEEDSCHE COURANT 6 MAANDAG 17 NOVEMBER 1951 Drijvende stad op de Oceaan HET IS AL WEER enige tijd geleden, dat men in Engeland met grote spanning uitzag naar de prestaties, waartoe de nieuwste aanwinst van de Amerikaanse koopvaardij, het hypermoderne passagiersschip „United States", in staat zou zijn. En die prestaties waren al ras bekend ook. De afstand AmerikaEngeland werd afgelegd in de recordtijd van 3 dagen, 10 uur en 40 minuten, hetgeen een gemiddelde snelheid betekende van 66 km per uur. Een formidabele snelheid, waarmee de Blauwe Wimpel, die tot dusver in Britse handen was dank zij de Queen Mary in Ameri kaans bezit kwam. De vorige week nu heeft in de Ver. Staten de plechtige overdracht er van plaats gehad en het is naar aanleiding hiervan, dat we wat meer bijzonderheden over het Amerikaanse wonderschip zullen mee delen. Om te beginnen heeft men er gezorgd, dat de reizigers zich niet velen. Derhalve zijn er maar liefst toneelzalen gebouwd en een zwembad. Voorts een ontzaglijke levensmiddeler magazijn, waarin tienduizenden kilo' gevogelte, wild, vlees, eieren, aardappe len, groenten, vruchten, boter, kaas, kruidenierswaren entonne: den opgeslagen. Bovendien is er een per fect ziekenhuis aan boord en natuurlijk een uitstekende gelegenheid om Gods dienstoefeningen bij te wonen. Het schip heeft een lengte van 300 metér, en de hoogte, die 37 meter be draagt, komt overeen met die van een gebouw van 12 verdiepingen. Deze boot onderscheidt zich verder van alle dienst doende schepen der wereld, door een sa menstel van merkwaardige bijzonderhe den. Het is de enige stomer, waar alle ^brandgevaar absoluut is uitgesloten. Alle materialen, die voor de constructie den aangewend, zijn onbrandbaar maakt, zelfs de behangselstoffen er vulsels der armstoelen. Van hout zijn alleen de piano's en de hakblokken der slagers. Voor de eerste maal zijn de red dingsboten geheel uit aluminium ver vaardigd. Voor de constructie van de „United States" werd overigens het alu minium in een tot heden ongebruikelijke verhouding aangewend, hetgeen een op zienbarende nieuwigheid betekent. Men vindt aluminium in de constructie iedere bovenbouw. De schoorstenen, als mede de duizend stoelen, die op ieder dek ter beschikking der passagiers staan, zijn uit aluminium. Voor het samenstellen der rompdelen en de inrichtingen boord, werden de traditionele warm ge zette stalen klinknagels door koudge- plaatste klinknagels uit aluminium ver vangen. En er werden op de „United Sta tes" niet minder dan 1.250.000 stuks hier van gebruikt. Waime en koude lucht De opmerkelijke technische bijzonder heden van het schip vallen echter min der in het oog van het publiek, dan het comfort en de gerieflijkheid. Buiten de klassieke salons, rookkamers, bars, feest zalen, zijn er op het schip twee ultra moderne schouwburgen, speelkamers voor de kinderen, een zwembad en een strand. Het schip is geheel geclimati- seerd, en in elke hut is een inrichting aangebracht, waardoor de reiziger de mogelijkheid heeft, de warmte- en koel te- aanvoer naar wens te regelen. Elke hut, ongeacht van welke klasse ook, bezit een telefoon, die op elk uur van de dag aan sluiting geeft met iedere plaats van het schip en bijna ongelofelijk! met iedere mogelijke plaats ter wereld. De kookinrichtingen bezitten het nieuwste materiaal, en zelfs twee electronische ovens „Radarange", die het mogelijk maken in enkele seconden gerechten te bereiden, waarvan het koken anders De Verenigde Staten zijn met recht trots op hun nieuwe schip, dat weliswaar het eigendom der „United States Lines" is, doch met de medewerking van het ministerie voor Scheepvaart werd ge bouwd. Aan boord van de „United States" kunnen 2000 passagiers de Atlantische Oceaan in 4V» dag oversteken. En deze dagen zijn voor de passagiers van het schip gelukkige snipperuurtjes, dank zij het volmaakte comfort. De inlichting in de versiering zoveel blauwe en groene tinten. De lichte kleuren scheppen atmosfeer van levendigheid en vrolijk heid; de in grote mate aangewende meta len verhogen deze indruk door hun glans. Bovendien mochten de twee versier- sters, zoals gezegd, geen enkel brandbaar materiaal aanwenden. Voor de behangsel weefsels moesten zij „dynel" gebruiken, een weefsel bestaande uit kunstmatige vezels, dat er als een stof uitziet. Om de glans te verhogen, werden metaaldraden in de inslag vermengd. Daar het schilde ren op stof uitgesloten was, werden zeer gelukkige versiereffecten verkregen door middel van glasmos, email, kunstmatige stoffen, aluminium en andere metalen. De voedselvoorziening Voor de bereiding der maaltijden de 2000 passagiers en de duizend leden der bemanning, zijn er acht keukens aanrechtkeukens, welke zijn gebouwd roestvrij staal en aluminium, daar elk brandbaar materiaal moest worden ver- In deze keukens vindt men alle moge lijke inrichtingen en toestellen, die in de tentoonstellingen van huishoudartikelen der gehele wereld werden uitgestald. De eigenlijke keukens zijn van electrische roosters en braadtoestellen voor alsmede van inrichtingen die be stemd zijn om de gerechten op de ge wenste temperatuur te houden, Als voorbeeld der mogelijkheden die door de inrichting op de „United States" worden geboden, diene het volgend cijfer: de 69 broodroosters kunnen tijds 15.250 toastjes bereiden. Een gedeelte der keukens is uitsluitend bestemd voor het bereiden van groenten is voorzien van toestellen voor schoonmaken der groenten, alsmede het snijden, fijnstoten en malen. Verder bijzondere ovens voor het koken met stoom. Naast de keukens bevinden zich de koelkasten. De koelkast voor de bewaring melk en boter is zo groot als woning van twee of drie kamers. Eén kamer is gereserveerd voor vervaardigen der ijsblokjes, duizenden elke dag aan de passagiers het genot der koele dranken zullen bezorgen. Het personeel der keuken is eveneens bedacht en beschikt over electrische toe stellen (drinking fountains) die verfris sende dranken verschaffen. Twee schouwburgen Het zijn geen miniatuurtheaters, doch werkelijke schouwburgen met ultra moderne machines, welke zich aan boord bevinden. De eerste, voor passagiers der eerste klasse en der „Hut"-krasse. heeft 352 plaatsen. De tweede, voor de reizigers der „Touristen"-klasse bestemd, heeft 199 plaatsen. De gebogen wanden zijn bere kend om de best mogelijke accoustiek te verwezenlijken. Het toneel is ingericht alle soorten uitvoeringen. Enorme cijlers t s.s. „United States" heeft voor elke 3000 man aan boord, hetgeen eenkomt met de bevolking van een kleine stad. Het is begrijpelijk, dat zulk een schip zich niet op weg kan begeven, zon der een geweldige voorraad levensmidde len. En toch is men verwonderd, wanneer deze voorraad in cijfers wordt uitgedrukt. Men oordele: Bij zijn vertrek uit New- York laadt de „United States" 27 000 kg gevogelte en wild, 5800 dozijnen eieren. 2000 kg verse of gerookte vis, 24 000 kg verse groenten en evenveel aardappelen, 28.000 kg verse vruchten, 2000 kg boter. chologen zijn de wanden groen en grijs gekleurd, omdat dit de meest rustgeven de tinten zijn. Het spreekt vanzelf, dat aile maatregelen genomen werden om het doordringen van geluid te vermijden. Dit ziekenhuis heeft zijn operatiezaal en een uitrusting, die het mogelijk maakt alle operaties uit te voeren. Het zieken huis bezit tevens toestellen, waardoor ae passagiers hun reis kunnen onderne men, zonder eventuele electrische be handelingen te moeten onderbreken. Overigens kunnen alle passagiers op de S/S „United States" het diëet houden, waartoe zij door hun gezondheidstoestand zijn gedwongen. Tonnen ijs Men kan zich moeilijk voorstellen, dat, te midden van het door het plaatsen van honderden en duizenden klinknagels veroorzaakte gewoel, twee vrouwen zich met de versiering bezig hielden, Tweejqoo kg kaas. 20.000 kg suiker Amerikaanse vrouwen, Miss Urquhart en sponf) kg kruidenierswaren. Miss Marckwald, hebben de gehele bin- Buiten de voedingsmiddelen is nen„huis"-architectuur van de „United aan het vaatwerk gedacht. En States" verzorgd, een werk, dat in goede schikken de eetkamers Twee machtige machines kunnen elke dag meerdere tonnen ijs vervaardigen. Door bijzondere toestellen is het moge lijk het ys, dat voor de bewaring der bloemen, groenten en vruchten bestemd ts-, in uiterst kleine deeltjes om te zet ten. Op deze wijze kunnen genoemde artikelen, waarvan de oppervlakte uiterst teer is, niet beschadigd worden. Het voorgebrachte ijs is 100% zuiver- Het gewone water (uitgezonderd natuur- Ijjk het gedistilleerd water) bevat steeds een uiterst kleine hoeveelheid mineraal zout. Dank zij een nieuw systeem ls het mogelijk, deze automatisch af te zon deren vóór het ijs zich heeft gevormd, Kortom, dit schip is een, bijna volmaakte technische wereld, op zich zelf! Zoals weet is de „United States" inmid- weer naar New York vertrokken. Keerzijde van de medaille N.V.B.H.S. heeft druk jaar achter de rug laar vergadering te Utrecht Onder voorzitterschap van de heer A. J. Jansen hield de Ned. vereniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats in hotel „Astoria" te Amersfoort haar 23ste jaarlijkse algemene verga dering. In zijn openingswoord m reerde de voorzitter, dat de N.V.B.H.S., ondanks de ijsloze winter, een zeer druk jaar achter de rug heeft, met als hoogte punten de met steun van rijkssubsidie tot stand gekomen cursussen „Oefen- meester hardrijden op de schaats" 28 trainingsleiders hebben hieraan deelge nomen, van wie 22 hun diploma behaal den. Schriftelijke lessen en een drietal weekends, resp. gehouden te Den Haag, Amersfoort en Overveen vormden de basis voor deze opleiding. Voorts be lichtte hy de kwestie van de Nederlandse ijsverenigingen bond. Spr. meende, dat deze kwestie intussen wel wat gesust is, maar waakzaamheid blijft geboden. Ten slotte wekte hij de afdelingen op met kracht te werken aan de kadervorming. Het voorstel van het hoofdbestuur om de volgende jaarvergadering in Amster dam te houden werd met algemene stem men aanvaard. Het punt bestuursverkie zing bleek geen moeilijkheden op te leveren. Als tijdelijk voorzitter werd gekozen het bestuurslid de heer J. Dalfsen, wiens plaats weer zal wor den ingenomen door de heer De Mik uit Utrecht, die door het bestuur candidaat gesteld. De bedoeling is, dat de heer De Mik, na een inwerkperiode van plm. jaar, het voorzitterschap op zich zal en. Deze gang van zaken vond de goedkeuring van de vergadering. De heer J. L. Smit. periodiek aftredend, werd bij acclamatie herkozen- Uitvoerig werd punt 12 van de agenda „reglementswijziging K.N.S.B." bespro ken. Deze reglementswijziging beoogt rormen van een technische commis- waarin vijf leden zullen worden aangewezen door leden-startkaarthou ders en vier door leden-ijsclubs met wedstrijdbaan. Tot leden van de technische commis- e werden benoemd H. Roos (voorzit ter), J. T. van Dalfsen (secretaris), K. Schenk, J. Havekotte, H- W. Taconis, E. Stoelwinder en P. Zwanenburg, event, •te vervangen door W. Egas. Ook de tourcommissie voor 19521953 bleef on veranderd: E. v. d. Zee, A. Jansen, C- Gravendaal, L. A. Clarenburg en W. F. K. Engelbregt- De afdeling Amsterdam deelde bij monde van de heer Roos mede, t. met voorstellen te komen tot de stichting van een grote, overkoepelende organisatie. De N.V.B.H.S- is hier een i voorstander van. Symbool van overgave en ollerbereidheid (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag te Noordwijk aan Zee het oorlogsmonument onthuld, dat vervaardigd werd door de Haagse beeld houwster Corinne Franzen-Heslenfeld. Behalve de voltallige raad der ge meente Noordwijk merkten we onder de aanwezigen o.m. op enkele burge meesters van naburige plaatsen, kolonel Buurman, de oud-commandant van het bekende IV R. I. uit Leiden, enkele plaatselijke predikanten en de beeldhouwster zelf. De drie plaatselijke muziekcorpsen, onder leiding van de heer Joh. Admiraa! openden de plechtigheid met het spelen van de bede uit Valerius „O Heer die Vervolgens nam burgemeester mr G. F W. van Berckel het woord. Het pasr heden, nu over de hele wereld het offer herdScht wordt, dat door ontelbaar velen onze vrijheid werd gebracht, hen allen te herdenken. Voor onze verbeelding trekken deze legioenen aan ons voorbij machtige stoeten. Wij denken dan het eerst aan on Noordwijkse mannen en jongens die v: len. Het monument dat in onze harten werd opgericht, toen zij gevallen w< gesneuveld, vermist, vermoord in baV schap, werd nu tot een monument steen ter blijvende herdenking; ook gedachtenis aan allen die achterbleven. De grote deugd der doden was de bereidheid tot het laatste offer. De voorbijganger, die dit beeld ziel zich de gehoorzaamheid herinneren hen, die tegen een enorme overmacht vielen. Hij zal ook getroffen worden door het leed van hen, die achterbleven, en hij en hoe het offer, door een waarachtig Christendom op zijn ware plaats gesteld, hen doet zeggen: Uw wil geschiede. De burgemeester zei gelukkig te zijn. dat waardige vorm is gegeven aan de dank baarheid der burgerij. Hierna verzocht de burgemeester aar evr. P. van Duyn-Passchier, wier eentge. iot op 10 Mei 1940 sneuvelde bij Dubbel dam, het monument te onthullen. Toen werd de „Last Post" geblazen, wa kransen werden gelegd door het gemeen tebestuur, het oorlogsgravencomité, vereniging van oud-Indiëgangers en ticulieren. Tenslotte werden twee pletten van het Volkslied gezongen. Het monument is zeer gunstig geplaatst op 'het kruispunt Oude ZeewegRem- brandtwegPickéweg. Het is uitgevoerd in Franse kalksteen, z.g. vaudrion, contrasteert goed tegen de donkere ach tergrond van een dennenbos. Het opschrift op het voetstuk luidt aan Het spel van korf en bal Fiks haalde beide punten uit Maassluis de ene zijde „Uw wil geschiede" ei de andere kant „Het offer der gevallentn worde het onze". Het beeld stelt knielende vrouw voor en symboliseert de overgave en de offerbereidheid. Agenda Gemeenteraad Woensdagavond 8 uur zal de gemeente raad de volgende1 agenda behandelen. Medewerking aan premieregeling voor woningverbetering, ingebruikgeving strookjes grond, verbetering straatver lichting, bezwaarschrift van A. Meyer tegen heffing van kampeerleges, vast stelling kóst/prijs openbare lagere school over 1951, vaststelling exploitatievergoe ding en werkelijke uitgaven der bijzon dere lagere scholen over 1951, vaststel ling vergoeding voor vakonderwijs aar de bijzondere lagere scholen over 1951 verzoek bestuur R.K. u.l.o. om mede werking voor leermiddelen voor licha melijke oefening, adres van de afdeling Noordwijk van de vereniging volksonder wijs inzake telefoonaansluiting aai openbare lagere school, aangaan geldleningen, bezwaarschrift hondenbe lasting 1951 en 1952, opdracht voor ningbouw, begrotingswijziging 1952. Erg vlot gaat het met de C.K.B.-com- petitie niet, want na de twee verloren Zaterdagen gingen ook nu van het klei ne programma enkele wedstrijden niet In de le klasse CKB was dat het geval met ThorRotterdam-Zuid, maar hier Er is ook een keerzijde daille, al is dit dan een subjectieve Britse j belangrij'kstj "strijd om de laatste 2 met 80 te slaan. De Warmonders tel den echter wel enikele reserves, maai NSA is hier tooh wel duidelijik de sterk ste. Velocitas wachtte vergeefs op de komst van FMcl 2, dat daardoor mis schien twee verliespunten krijgt en dar .Viiii tevens uit de running ls. Fluks 2 leed de VES—ÊxceTsior" ingelast, "vES leed I nederlaag m successie, want verrassend grote nederlaag met 17 won maar Lefst met 7 0. dat terwijl Excelsior onvolledig was. op de prestatie en de inrichting van de United States. De Britten zijn helemaal niet uitgelaten over het schip en daar is wel reden toe: de Blauwe Wimpel gaat naar Amerika. Deze Blauwe Wimpel is overigens maar een fictie. Er is wel een manshoge, zilveren bokaal, maar die heeft de Cunard White Star Line, de eigenaar van de Queen-schepen, nooit officieel geaccepteerd. Ook de Uni ted States Lines zullen de bokaal wel laten waar zij is, nl. by een Londense juwelier. De Engelse oritiek? Wel, zij zeggen dan, dat de United States eigenlijk ge bouwd is als troepenschip. Dit is juist, maar het is ook nooit tegengesproken; Dan becritiseert de Britse pers de in richting van het schip; er zouden vloe kende kleuren zijn. gebruikt. Hierboven is juist op het kunstzinnige van de kleur combinatie groen-blauw de nadruk ge legd. We zeiden het al: het is de ..Blauwe Wimpel" die 't 'm doet en hierdoor ver- deze Britse critiek veel van haar waarde plaats (TOP—DIO bracht TOP een klei ne nederlaag (12) en daarmede de rode lantaarn. In de le k-L Zuid-Holland Noord wordt de situatie wel erg onoverzichtelijk, vooral daar VEO de westrijd tegen Per- nix 2 afbelde. De oranjekragen, die nog zonder verliespunten zijn, hebben pas c wedstrijden gespeeld, terwijl b.v. Maas sluis de zevende westrijd reeds speelde Overigens was die strijd voor Maassluis geen succes, want Fiks won met 14 de Oegetgeestenaren kunnen nu mei punten uit 6 wedstrijden nog een rol betekenis spelen. Tonego blijft de grote concurrent van Pernix 2, hoewel de 31 zege op Oranje Nassau niet erg overtui gend was. De punten zijn echter binnen. Fluks werd in 2A door Ons Ei-land de finitief naar de middengroep en we op duidelijke wijze (16). Voor de titel komen n-u practisch alleen Per- r.-ix 3 en Ons Eiland in aanmerking dat schy-nt i-n deze afdeling normaal te zijn geworden. In 3A gaf NSA weer duidelijk blijk van kampioensaspiraties door Warmond Verscheurdheid in de V.N. Minister Luns verklaart, dat aftreden van Lie verwikkelingen doet toenemen IN DE VER. NATIES heeft de „juridische commissie", bij het begin van haar werkzaamheden, de tragische dood van Abraham Feller met een minuut stilte herdacht. Uit alle kanten der wereld komen betuigingen van deelneming en sympathie met Feller binnen. Minister Acheson verklaarde onuitsprekelijk geschokt te zijn en dr. Frank Graham, de vertegenwoor diger voor Kasjmir, sprak over Feller als een „slachtoffer van de oorlog om de wereld vrede te brengen". Vele diplomaten zijn zeer verontwaardigd over de methode van onderzoek, die het moreel op het secretariaat van de V.N. heeft vernietigd en een der hoge functionarissen in de dood gedreven. kan worden overgehaald, als secretaris generaal aan te blijven, totdat Een hooggeplaatst Amerikaans lid van het secretariaat gaf als zijn oordcel te kennen, dat geen Amerikaan, die goed by zijn verstand is, zich in de toekomst verantwoordelijke functie bij de V.N. zou melden. Vele functionaris- zullen ontslag vragen na de huidige zitting van de Assemblée. Ook Ralph Bunche, hoofd van de af deling der V.N. voor de mandaatgebie den, zeide, dat de druk op het Ameri kaanse personeel der V.N. de oorzaak is zo 'be- van teller's zelfmoord. Als „Amerikaan" United wenst hij te verklaren, dat op een heel Een eigen ziekenhuis handen was: zü kunnen als referentie States" over 58.688 stuks glaswerk. 72.700 ®nkel® uitzondering meer dan 20 andere schepen noemen, stuks zilverwerk en 95.172 stuks porse- Amerikaanse employe waaronder het beroemde s.s. „America", leinwerk. Het probleem, dat door de twee dames moest worden opgelost was ingewikkeld. Zij moesten vermijden, de indruk van De „United States" maakt de tocht een „luxe hotel" te verwekken, en moes- de Atlantische Oceaan in 4V4 dag. Maar ten aan hun creatie een persoonlijkheid ongelukken, en zelfs ziekten, gebeuren in verschaffen, die het meest de kans had, veel kortere tijd. Daarom heeft deze in ieders smaak te vallen. Zij hebben dit „supersteamer" een uiterst modern inge- probleem met succes opgelost door het richt ziekenhuis. scheppen van een versiering, die geheel De zalen zijn van gemakkelijke bedden in overeenstemming is met de nmgevjnr voorzien, waardoor de patiënten languit het 2000-tal V.N. loyaal tegenover hun land staan. De Nederlandse minister van Buitenl. Zaken, mr J. Luns, die, na een verblijf van drie weken in New York, als hoofd der Nederlandse delegatie, naar ons land vertrokken is, legde er de nadruk op dat het aft-reden van Trygve Lie allerlei kwesties nog ingewikkelder maakt op een kritiek tijdstip. Als zodanig noemde hy de Koreaanse kwestie, de Amerik. verkiezingen, en de moeilijkheden tussen ie Arabische en de Westelijke wereld. Minister Luns hoopte, dat Lie alsnog worden ge- Opnieuw een zeerover gearresteerd Amerikaanse verbindings man zwijgt ook (Speciale berichtgeving) De voortvluchtige Amerikaan, die als verbindingsman optrad tussen de Neder landse zeerovers-kapitein Engelsman van de Esme en de piraten-„admiraliteit" in Napels („Lucky Luciano en zijn kornui ten) is thans door de Tangerfjnse politie gearresteerd. De Amerikaan heet Schuhmacher. Evenals de andere zeerovers, die o.a het Nederlandse m.s. Combinatie enterden, bewaart ook hy een angstvallig stilzwij gen omtrent zijn opdrachtgevers. Dit niettegenstaar.de de politie in het Mid- dellandse-Zecgebied vrij scherpe verhoor methoden toepast. In de 3e kl. Rij-nstreek ging de strijd Urn tasA des n-iet door. De verrassing viel i 4a waar TOP 2 die eerste winstpunten behaalde met en nog wel op Velocitas 2. dat daardoor de eerste plaate moest afstaan aan raiet spelende Pernix 5. TOP zette bij de jumioren A de opmaTS voort en Flu-ks had op eigen veld geen schijn van kans (17). Ons Ei-land-Per nix ging niet door, evenals TOP B Fluks B in de B-groep. Velocitas hier met 31 van Perndx B en plaatste xich daardoor naast VKC aan de kop. De uitslagen luiden: le kl. CKB: ThorRotterdam-Zuid niet doorgegaan-; TOPDIO 12; VESEx celsior 17; le kil. Z-HN: Maassluis Fiks 14; TonegoOranje Nassau 31; Pernix 2VEO niet doorgegaan; 2e kl. A Z-HN: Fl-uks—Ons Ei-land 1—6; 3e kl, A Z-HN: NSA—Wanhond 2 8—0; VKC— Fluks 2 7—0; Velocitas—Fiks 2 (Fiks niet opgek.) 3e kl. Rijnstreek: Un-itasAdes niet doorgegaan; 4e kL A Z-HN: TOP 2 —Velocitas 2 21. Jun. A Leiden: Fluks —TOP 17; Ons Eiland-Pernix niet doorgegaan. Jun. B Leiden: Perndx B Velocitas 1—3; TOP B—Fluks B niet doorgegaan. Op Zaterdag 22 November worden de wedstrijden gespeeld, die waren vastge steld voor 1 Novem-ber, welk program- a toen in zijn geheel werd afgelast. Te Groningen won het Dordtse elf- il met 1i van het Gronings elftal en Emmen versloeg het Rotterdams B- elftal de Drentse K.N.V.B.-ploeg met 1—2. Een nationaal park voor nood lijdende dieren Mevrouw E. von ILsemao-ngravin Renti-no'\. heeft aan de stichting „Amive- di", Den Haag een gedeelte van haar be zitting op de Hazen-berg te Amerongen afgestaan voo- de stichting van een na tionaal park voor noodlijdende huisdie- Er is reeds een bouwfonds gevormd. Dat is naastenliefde Enkele weken geleden had de incasseerder W. H. Renkema van het Wassenaarse Ziekenfonds het ongeluk, onderweg van huis naar het Ziekenfondskantoor een en veloppe te verliezen met 850. Hij zou het geld gaan afdragen en kwam op het kantoor in de Heerenweg tot de verschrikkelijke ontdekking, dat het zoek was. Er werd aangifte gedaan bij de politie, er werd gezocht en er werd een b.loning uitgeloofd, maar er meldde zich geen eerlijke vinder. Dat het gezin van R., die reeds 20 jaar bij het Ziekenfonds werkt, diep in de zorgen zat, laat zich begrijpen. Gisteravond zijn die zorgen weggenomen door een aantal bu ren en kennissen en een collega van R., die hem kwamen verras sen met een blikken trommel, waarin zich het verloren bedrag op enkele guldens na be vond. Zonder dat R. er iets van afwist zijn vrouw zat wel in het complot, maar had geen idee van het resultaat van de actie waren enkele trouwe helpers in de nood avond aan avond op pad gegaan om alle relaties van R„ waar hij regelmatig aan de deur komt, te bezoeken en een bijdrage te vragen ter schadeloosstelling van de zo zwaar gedupee'de in casseerder. Er werd spontaan en gul geofferd en nadat ongeveer 450 adressen waren afgewerkt, was het tot le bedrag bij elkaar. Sprakeloos van verbazing en ontroering nam R. Vrijdagavond't geld in ontvangst. En het duurde geruime tijd, voordat hij een dank kon uitbrengen. woord i Minister over nieuw B.W.: Niet alleen voor auto's bijz. aansprakelijkheid Minister Donker heeft aan de Tweede Kamer zijn mening kenbaar gemaakt over enkele „vraagpunten",, die bij de opstelling vai het nieuwe burgerlijk wet boek aan de orde komen. Vóór de eind redactie van het Ontwerp tot stand komt, kan ook de Kamer zich over deze pun ten uitspreken. Evenmin als de minister is zij hierdoor echter definitief gebonden. De vraagstukken van de oneerlijke concurrentie en van de onrechtmatige overheidsdaad moeten volgens de minis ter aan de ontwikkeling van de recht spraak worden overgelaten. Voor de overdracht en verpanding van een han delszaak, in het bijzonder voor huur-, pacht- en arbeidscontracten, vindt hij echter dwingende voorschriften wense lijk, evenals voor erfpacht, ten gunste van de erfpachter. Het verstrijken van een termijn, die voor de nakoming van een verbintenis is bepaald, moet de schuldenaar direct in verzuim stellen. Ook zonder ingebre kestelling is de schadevergoeding ver schuldigd. Aan de ontbinding van een overeenkomst moet echter in het alge meen een aanmaning voorafgaan. De wet moet niet aan ieder het recht geven op een geldelijke tegemoetkoming voor een hem onrechtmatig berokkend leed (zgn. ideële schade). Een werkgever kan bij overeenkomst zijn aansprakelijkheid uitsluiten voor tekortkomingen van zijn arbeiders, maar niet wanneer de wet of het verzuim met zich meebrengen, dat de werkgever zich tegen de schade verzekert. De bijzon der aansprakelijkheid die thans op eigenaars van auto's rust, moet worden uitgebreid tot eigenaren van andere ge vaarlijke voorwerpen (wapens, machines e.d.). Schade, veroorzaakt doar geeste lijk gestoorden, behoort door hen te worden vergoed. Bij verkoop moet het risico overgaan bij de levering, aldus minister Donker. Proces wacht op debat in Kamer Honderden millioenen salaris achterstallig Gelijk men weet was de staat tegen 18 dezer gedagvaardigd voor de Haagse rechtbank tot betaling van het achter stallige salaris van duizenden voormaliga Indische ambtenaren gedurende de tyd de Japanse bezetting. Deze ambte- n hebben nooit iets anders dan scha mele rehabilitatie-uitkeringen ontvangen en zouden, als hun eis ten volle ingewil ligd werd, een bedrag van misschien wel honderden millioenen te vorderen heb ben. Deze eis werd uitgebracht door het comité civiele vorderingen, waarvan het Tweede Kamerlid mr K. van Rijcke- vorsel juridisch raadsman is. Naar men ons thans mededeelt, is de vordering opgeschort, om de regering gelegenheid te geven met de Tweede Kamer over dit onderwerp van gedach ten te wisselen bij de behandeling der begroting van Uniezaken en Overzeese gebiedsdelen; anders zou de regering er zich in de Tweede Kamer op kunnen beroepen, dat de zaak voor de rechter aanhangig is en dus niet in de Kamer kan worden besproken. Het uitstel is dus geen afstel en geschiedt slechts voor korte tijd. Zodra de behan deling van dit onderwerp in de Kamer afgelopen zal zyn, wil het comité de vordering bij de rechter voorbrengen. De heer Neher weer aan het werk De directeur-generaal der P.T.T. de heer L. Neher, die, zoals men weet, by een auto-ongeluk werd gewond, heeft thans geheel hersteld zijn werkzaam heden weer hervat. Hervormde Gemeente van Sassenheim ontving ds Walvaart „Deze is Mijn Zoon. hooit Hem" De Hervormde Gemeente van Sassen heim heeft gisteren haar nieuwe predi kant, de opvolger van ds Krijkamp, mogen begroeten. De vacature liep al enige maanden, zodat er alle reden tot blijdschap was. Ds Walvaart is gekomen uit Doorn en werd bevestigd door ds Jongeboer van Lisse. De bevestiging vond des morgens onder zeer grote belangstel ling plaats. Des middags de intrede. een inleidend woord verklaarde de nieuwe herder en Ieraar met vreugde, ook met schroom aan het begin deze weg te Sassenheim te staan, is niet mogelijk het werk, dat God mij dn deze Gemeente heeft op te dragen, eigen kracht te doen. De uiteenzetting n een werkprogramma behoefde op deze dag niet te verwachten. „Ik heb uitsluitend het Woord Gods te verkondi- aldus de predikant. „Het is niet belangrijk wat de predikant spreekt; als i voorgaat, spreekt hij Gods bood schap. Die is voor ons allen van grootste belang." De tekst voor de intrede was Lukas 9 vers 35. Jezus ging op de berg met drie Zijn discipelen om te bidden. En daar op die berg werd Zijn gedaante veranderd en Zijn kleding werd w blinkend. Mozes en Elia werden t gezien. En er geschiedde een uit de wolk, zeggende: Deze is Mijn ge- Bollenexpeit naai Engeland Naar het Britse ministerie van Handel heeft meegedeeld, is voor de periode van 1 Januari30 Juni 1953 een contingent voor invoer van bloembollen (exclusief dahliaknollen) uit Nederland vastgesteld voor een bedrag van 275.000 pond ster ling. Dit „voorjaar.s"-contingent bedraagt ca 72.5 procent van de invoer van Ned. bloembollen in Engeland, die over de periode 1 Mei 195111 Maart 1952 immers geliberaliseerd was. Het nieuwe contingent Is tengevolge van een „overloop" hoger dan het 63 procent grote najaarscontingent van 2.4 millioen gulden, dat thans nog lopende is. Van 1 Januari 1953 af zal de verdeling in het contingent niet meer onder de Nederlandse exporteurs geschieden, doch door de Engelse autoriteiten over de im porteurs op basis van 60 pet van de im porten aan de hand van de facturen over het tijdvak 1 Januari 30 Juni 1952 met dien verstande, dat de Engelse importeur n keuze van zijn Hollandse leveran cier staat. Buitendien hebben alle impor teurs, die in de periode van 19 November 1951 30 Juni 1952 bloembollen uit Ne derland invoerden, recht op 12.5 procent de invoer over deze periode. Degc- die hebben geïmporteerd tussen 19 Nov. en 31 Dec 1951 moeten vóór 10 De cember aan de ondervakgroep Export Bloembollen te Haarlem berichten, of zij van deze toewijzing gebruik we te maken, terwijl zij, die tussen 1 Jan. '52 en 30 Juni 1952. importeerden, dit extra percentage automatisch zullen ontvangen. Wanneer de Engelse contingenthouder vóór 1 Maart 1953 zijn orders niet heeft geplaatst, zal zijn aandeel in het contin gent opnieuw worden verdeeld. Tegelijkertijd is voor de invoer van bloembollen uit Frankryk een bedrag van 5.000 pond sterling en uit België van 10.000 pond sterling door het Britse minis terie van handel ter beschikking gesteld, terwijl de invoer in Engeland van bloom bollen uit andere landen, welke voorheen geliberaliseerd was, bij aanvraag om een vergunning door de Engelse autoriteiten stuk voor stuk zal worden bezien. liefde Zoon, hoort Hem. Nog spreekt God tot deze wereld: Hoort Hem.. Tegen onze verwachting in spreekt God tot deze wereld vol van ongerech tigheid van liefde. Die liefde is persoon lijk, niet algemeen. God heeft de mens geschapen en die mens is gevallen. Maar Hij heeft Zioh ontfermd over de zondige mens. Naar Hem te luisteren is het enige, dat ons kan redden. Zo is het door de eeuwen heen; Zalig is hy. die hst hoort en die gelooft. Na de prediking volgden toespraken van ds Callenbach te Oegstgeest namens de ring, ds Jongeboer, Lisse, namens de classis, de heer Heuzeveldt namens de Chr. Geref. en de Geref. Kerk ter plaatse en de heer Verschoor namens kerkeraad en gehele Gemeente. Ds Walvaart dankte met een kort woord de verschillende sprekers. Hij zei nog,, dat de pastorie een onen huis zal zijn. Plan van f 1 millioen geschrapt Aardgas binnenkort ook naar Arnhem De IJsselstreek en wellicht ook Arn hem zullen binnen afzienbare tyd aard gas uit Twente betrekken. Om dit moge lijk te maken, wordt de aardgasleiding van Deventer doorgetrokken naar Arn hem, De directeur-generaal voor de energievoorziening, dr E. L. Kramer, heeft hierover met het Arnhemse ge meentebestuur overeenstemming bereikt. Door dit besluit gaat de voorgenomen grote uitbreiding van de gasfabriek in Arnhem, waarvoor de gemeenteraad enige weken geleden juist een millioen gulden had beschikbaar gesteld, niet door. Prof. mr P. I. Oud erevoorzitter Ver. van burgemeesters Oud-burgemeester prof. mr P. J. Oud is Zaterdag in Rotterdam door de Ver eniging van burgemeesters en secreta rissen in Zuid-Holland tot erevoorzitter benoemd. Volgens traditie is sinds 1878 de burgemeester van Rotterdam voor- itter: daarom heeft mr G. E. van Wal- um prof. Oud opgevolgd. Gunstige cijieis voor de groentenboez Het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie heeft een groot aantal Neder landers gevraagd of het eten van veel groenten en fruit helpt om een hoge leeftijd te bereiken. Dit werd bevestigend beantwoord door 42 pet, doch ontken nend door 24 pet. En om langer „jong" te blijven? Een bevestigend antwoord gaf 38 pet, een ontkennend bescheid 26 pet. Vooral oudere mensen hechten veel waarde aan groenten en fruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6