Jlieuwe Celïtsrtje (frurant wist r Gelijk spel in Huil Amerika tegen de vorming van een enquête-commissie Streven van Washington in Ver. Naties om uitersten te vermijden MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELIIR-NATIORAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat»c«ticii l< «hrtlrpffl wqb hert (a Irgfienspcet" Drie en dertigste jaargang No 9587 Zuidafrikaanse apartheid AMERIKA HEEFT er zich in de Ver. Naties tegen gekant een commissie te vormen, die de internationale aspecten van het rassenconflict in Zuid-Afrika zou moeten onderzoeken. Zoals men weet, is dit voorstel uit gegaan van een groep van Arabisch-Aziatische landen. Wel neemt Amerika het standpunt in, dat de Ver. Staten gerechtigd zijn, de Zuidafrikaanse problemen te bespreken, maar het wil „uitersten" vermijden. Charles A. Sprague, die voor Amerika het woord voerde, verklaarde tegenover de pers, dat de V.S. hun positie van „leider der wereld" zou hebben opgeof ferd, indien geen steun gegeven was aan de bespreking van de „rassen politiek" in de V.N. Dit kon een gevaar opleveren voor de vrede. De Amerikaanse woordvoerder gaf zijn steun aan een amendement van Brazilië, Zweden en de Scandinavische landen, „alle leden der Verenigde Na ties" worden opgeroepen om hun politiek betreffende de menselijke rechten in overeenstemming te brengen met het Handvest. Charles A. Sprague betoogde voorts: Wij zijn van mening, dat er geen blijven- Churchill in de lente naar Eisenhower? „Mamie" was jarig Premier Churchill van Groot-Brittan- rië zal trachten in Maart of April te Washington een onderhoud te verkrijgen met de nieuwe Amerikaanse president, generaal Eisenhower, zo verneemt Reu ter in politieke kringen te Londen. Deze kringen zijn van oordeel, dat hij dit denkbeeld op de conferentie van eerrte-miroisters van het Gemenebest, welke aan het einde van de maand te Londen wordt gehouden, te berde zal Tienduizend Zuid-Koreanen hebben gisteren te Seoel betoogd om Eisenho wer aan te sporen spoedig naar Korea te komen. De juichende menigte liet een welkomsttelegram verzenden Ook president Quirino van de PhUip- pijrren heeft „Ike" uitgenodigd zijn land te willen bezoeken. Als Eisenhower mor gen in Washington arriveert voor zijn, eerder vermelde, besprekingen met Tru man, zal hij worden verwelkomd door., orkesten, brandweerladders, die een ero- boog zullen vormen en televisietoestellen Ter gelegenheid van de 56ste verjaar dag van zijn echtgenote, gaf generaal Eisenhower te Augusta, in Georgia, een diner. „Mamie" kreeg van hem een zalm kleurige huisjapon. terwijl journalisten haar een stel juwelen van amethist aan boden, bestaande uit een ketting, oor bellen, een armband en een broche Graven uit 1100 vóór Christus gevonden Evenals een mozaïekvloer, die 2000 jaar oud is In het dorpje Curiuh op Cyprus in de Middellandse Zee, is een mozaïek vloer blootgelegd, die meer dan 2000 jaar oud is. Het mozaiek stelt een tafereel voor uit de Ilias van Homerus en is bui tengewoon goed bewaard gebleven Enkele kilometers ten Oosten van het dorpje waar deze belangrijke vondst werd gedaan, werden verschillende gra ven blootgelegd, die volgens schattingen uit het jaar 1100 vóór Christus dateren. de oplossing voor rassenvraagstukken mogelijk is. indien niet alle rassen kun nen deelnemen aan het leven van de natie. Daarom maakte Amerika zich ern stig bezorgd over hetgeen er in Zuid- Afrika op het spel staat. Amerika twij felt er aan, dat de „apartheidspolitiek" van wijsheid getuigt. Ook de Nederlandse afgevaardigde dr C. L. Patijn, heeft, zoals in een deel onzer edities reeds vermeld, dit pro bleem „een der neteligste kwesties" ge noemd, die in de laatste jaren aan de V.N. waren voorgelegd. Aangezien, volgens hem. beide partijen even sterk staan, zal Nederland zich van eventuele stemmin gen over deze kwestie onthouden. Het zou echter onbillijk zijn met het oog op het Handvest, aldus dr Patijn, als wij zouden weigeren een zaak te bespre ken, die. over vele delen der wereld haar schaduw werpt. Het Nederlandse volk vindt het steeds moeilijker, de rassi politiek der Zuidafrikaanse regering begrijpen. Het kon het denkbeeld van e politieke, economische en juridische scheiding niet aanvaarden. De Atoomcommissie geeft nu toe De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft gisteravond medegedeeld, dat thans een einde is gekomen aan een nieuwe serie proeven, die moeten bijdra gen tot het onderzoek inzake de water stofbom, het wapen, dat tientallen malen krachtiger is dan ae atoombom. Gordon Dean, de voorzitter der com- issie, zei tot journalisten, zeer tevreden zijn over de resultaten, welke o.a. wer den bereikt op hetatol Eniwetok in de Stille Oceaan. In de Amerikaanse pers zijn onlangs verschillende malen brieven gepubliceerd van personen, die beweerden getuige te zijn geweest van een waterstofbom- explosie op het atol Eniwetok. Onder deze ooggetuigen zouden zich leden van de Amerikaanse strijdkrachten hebben bevonden. Dean deelde mee, dat een onderzoek is geopend naar deze gevaar lijke publicaties en dat strafrechterlijke vervolging der briefschrijvers wordt overwogen. Ca zeventig emigranten werden misleid Voor bijna zeventig Europese immi granten, die -te Melbourne (Australië) door een groot particulier arbeidsbureau waren aangenomen en na een tocht van 2300 km te Alice Springs, in midden- Australië, aankwamen, bleek geen werk te zijn-Er was te Alice Springs het geheel geen gebrek aan werkkrach- hen. V.er en vijftig Italianen zyn al op de terugweg naar Melbourne, anderen worden te Alice Springs door de bevolking onderhouden. Het is niet be kend of er Nederlanders bij zijn. en voor de Nederlanders be langrijk moment uit de wedstrijd tussen het Oranje-elftal en de Engelse amateurs, die Zaterdag werd gespeeld in Huil. Het eerste Nederlandse doelpunt wordt hier een voorzet van Lugthart ge scoord door Van Roessel (met zijn ien in de hoogte). De wed strijd had een gelijk spel tot resultaat: 22. Zijn eerste verschijning Kroonprins Charles werd ongedurig Ruim 3000 Londense kinderen hebben Zaterdag de 4-jarige Engelse kroonprins Charles vrolijk verwelkomd bij zijn ste verschijning op een groot, openbaar concert in de Royal Festival Hall. De kinderen sprongen op en neer oi der het geroep van „Kom Prins Charlie! toen hü in de koninklijke k>ge verscheen met zijn grootmoeder, koningin-moeder Elizabeth, op een verhoogde zetel, wa door hij net over de rand kon gluren. De prins werd echter halverwege het concert, dat bij bij wijze van verjaar- dagsgeschemk mooht bijwonen, zo onge durig, dat zijn gouvernante hem naar huis moest brengen. Het verluidt, dat koningin Elizabeth heeft besloten aan prins Charles pas de titel van „Pri-n6 van Wales" te geven als „hij heel wat ouder is". De tegenwoordige hertog van Windsor was 16 jaar oud toen hij prins van Wales werd en velen geloven dat de koningin de mening is toegedaan, dat haar zoontje zeker die leeftijd moet hebben om de waaide van de titel ta beseffen. Vermakelijke belangstelling „Went U getrouwd?"vroeg een Peruviaan de Prins Koninklijke mummie wordt ter ere van hoge bezoeker „uit de doeken gedaan" T>E BELANGSTELLING voor Prins Bernhard en zijn gezin is in Peru, hoe goed bedoeld ook, soms bijzonder vermakelijk. Zo vroeg een gast, die met de Prins dineerde, heel geïnteresseerd of Zijne Koninklijke Hoog heid getrouwd is. Op het antwoord: „Jawel, en ik heb vier kinderen", kwam spontaan opmerking: „Werkelijk?" Een journalist informeerde vóór de aankomst van de Prins bij de Nederlandse gezant of Prins Bernhard presi dent is. Een andere persman vroeg of de Prins een zoon of de echtgenoot van Koningin Juliana is. België heejt Zaterdag het feest der dgnastie gevierd. In alle kerken werd een plechtig Te Deum gezongen. In de eeuwenoude St Goedoele- kerk te Brussel woonden Prinses Josephine Charlotte en haar verloofde Prins Jan van Luxemburg de plechtigheid bij. De koude in Europa is een gevolg het vrij rustige weer. De afkoeling dens de lange nachten doet de tuur langzaam dalen. Onder inv'ced van kleine storingen is de wind In onze om geving veranderlijk. Bij zwakke zeewind stijgt de temperatuur in het kustgebied Het wintert in Europa In Parijs vroor het zes graden bij een bewolkte lucht Zware sneeuwval in Tirol. Neder Saksen, alsmede in Denemarken, Zwitserland en België HOEWEL in vele landen van Europa de winter reeds zijn intrede heeft gedaan, zal er de komende dagen in ons land nog geen vorst van betekenis voorkomen. Wel is er al enige sneeuw gevallen, terwijl de tem peratuur om het vriespunt was. Alleen in Rusland is 't nu warmer dan normaal in deze tijd van het jaar. In Moskou staat het kwik 's middags twee graden boven het nulpunt. weer tot ongeveer vijf graden boven het vriespunt. Aanvoer van koude lucht uri het Oosten vindt bij ons op het ogenblik n et plaats. De rest van West-Europa huiverde tij dens het weekeinde in de greep van de winter. Uit het Noorden komen zeifs be richten van zware sneeuwval. In Oostenrijks Tirol, waar de sneeuw twee en een halve meter dik ligt, zijn de win tersporten in volle gang, nu het gevaar voor lawines, dank zij de ongewoon strenge vorst, geweken is. De tempera tuur daalde tot 22 graden onder het vries punt. Te Hannover in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen moesten sneeuw ploegen de wegen vrijmaken voordat het verkeer op gang kon komen. In Zwitserland valt zo nu en dan sneeuw uit een zwaar bewolkte lucht. Dc vorst heeft de bergwegen gevaarlijk glad gemaakt en chauffeurs krijgen de raad .sneeuwkettingen te gobruiken. In Parijs vriest het zes graden by een be wolkte lucht cn ijzige winden. Men ver wacht in Normandië en de omgeving van Parijs lichte sneeuwval en vorst in de ochtenduren in het Noorden. De Kopenhagers zijn verrast door een flink pak sneeuw, dat gewoonlijk met voor het eind van December valt. In Brussel, waar de temperatuur tot het nulpunt is gedaald, is de eerste sneeuw van deze winter gevallen. Ook in het Westen en in de Ardennen heeft het ge sneeuwd. Het luchtverkeer van Londen naar Parijs en Amsterdam heeft tijdens het weekeinde wegens dichte mist stilgele gen. De scheepvaart in de drukke mon ding van dc Theems kwam tot stilstand cn het spoorwegverkeer ondervond sterke vertraging. Optimist Bergingsschepen boven „Faustus" voor anker Zaterdag en gisteren zijn duikers van de Kon. Marine weer naar het wrak van ae „Faustus" afgedaald. Men beschikt echter ook thans nog niet over voldoende nauwkeurige gegevens over de stand en de conditie van het wrak. zodat het on derzoek nog zal moeten worden voort gezet. De Britse bergingsschepen „Suc cour" en „Uplifter" hebben ankerketting aan boord genomen om boven het wrak voor anker te kunnen gaan, waardoor een meer permanente basis voor de duik- werkzaamheden verkregen zal worden. De duikers ondervinden bij hun werk hinder van sterke stroom, veroorzaakt door veel afkomend rivierwater Drie sleepboten zijh er gisteren in ge slaagd het Portugese s.s. Pebane van de hoge plaat tussen Breskens en Vldssingen los te slepen, nadat 850 ton cement uit het schip was gelost. Het is naar Vlissin- gen gesleept, waar het in dok gaat. Tussen Ameland en Schiermonnikoog zün gisteren twee drijvende mijnen waar genomen. Uien-uitvoer naar Engeland een week vervroegd Uien worden ingaande 24 November a.s. in Engeland weer toegelaten. Deze invoer kan derhalve een week eerder beginnen dan aanvankelijk was bepaald. Het is overigens niet vreemd dat er o ver van „huls" dergelijke vergissingen ■orden gemaakt, want wat weet de ge- ïiddelde Nederlander van Z.-Amerika? Men behoeft er zich dan ook niet over ideren, dat in de straten van Lima, de hoofdstad van Peru, de meeste Nederlandse vlaggen op de verkeerde der zijn gehesen, namelijk net als de Franse driekleur, met de banen verti caal. De goede wil is er in elk geval die blijkt wel uit het feit. dat tijdens het afgelopen weekeinde in het centrum an Lima nog maar twee straten waren e ontdekken waar geen Nederlandse lag wapperde. Vandaag zou de Prins op een plech tige bijeenkomst in het stadhuis tot ere gast van Lima worden uitgeroepen. Regering steunt scholing Minister reikte het 30.000ste diploma aan vakman uit Bijna 2900 personen ontvangen aanvullende opleiding in 35 werkplaatsen T~kE 30.000ste CURSIST die in een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling kJ zijn opleiding heeft genoten, ontving Zaterdagmiddag in Rotterdam uit handen van minister Suurhoff zijn diploma voor pijpfitter. Behalve het aiploma kreeg de gelukkige, de heer H. H. Ketelaar uit Rotterdam, nog een oorkonde en een doos sleutels ten geschenke. De directeur van de scheeps werf Wilton Fyenoord te Schiedam, ir B. Wilton, overhandigde hem het bewijs van zijn aanstelling in dit bedrijf. De rijkswerkplaatsen zijn na de oorlog in ons land opgericht voor scholing, her scholing en omscholing van volwassenen. Aanvankelijk genoten gedemobiliseerden voorrang. Bijna 8100 militairen hebben hiervan profijt getrokken. Op het ogen blik zijn er in ons land 35 van deze werk plaatsen, waarbij in totaal 2860 personen in opleiding zijn. In de werkplaatsen overwinnen de cur sisten eerst de bewegingsmoeilijkheden door oefeningen, die twee weken lang dagelijks een uur met groepen van zes worden gehouden. Daarna volgen de prac- tijk- en theorielessen over enkele series werkstukken, zo lang als dit nodig is. Tijdens de opleiding ontvangt men een vergoeding, die voor een kostwinner van 21 jaar of ouder in de hoogste gemeente klasse f 36 bedraagt. Deze vergoeding wordt aangevuld tot het bedrag dat men bij werkloosheid krachtens A-regeling van de sociale voorziening zou krijgen. DAT tot commandeur O-N. is be noemd de Belg Van Gronsveld en tot officieren in dezelfde orde benoemd zijn de Belgen Castagne. Leroy en Stévigny. allen van het Belgische ministerie van Wederopbouw. DAT de echtgenote van de Pakist. zaak gelastigde in ons l$nd, mevr. Bokhari, op 29 November In Amsterdam een cutterzuiger voor Pakistan te water zal DAT de vier bunkers van elk 1200 ton op het Museumplein te A'dam m.i.v. heden geleidelijk worden opgeblazen, doordat in elke bunker ongeveer 4.000 springladingen worden aangebracht. DAT 40 Belgische journalisten Zaterdag een kijkje hebben gebomen in 't Zeeuwse visserijcentrum Ierseke. DAT aan minister Witte (oud-burge meester van Bergen op Zoom) op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als dijkgraaf van het waterschap De Geer- truidapolder. DAT het vracht- en passagiersschip Karimun (12.000 ton) voor de Stoom vaart Mij Nederland in R'dam te water is gelaten en over enkele weken hel zusterschip Karimata van stapel loopt. DAT als voorzitter Van de jongeren organisatie der Volkspartij voor Vrij heid en Democratie is gekozen mr dr H Roethof, als vice-voorzitter C. van Rede en als secretaresse mej. mr L. Kooiman. DAT de gemeente-secretaris van De venter. J. H. Huyser, in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum benoemd is tot ridder in de orde van Or.-Nassau. DAT te Delfzijl de nieuwe scheepsrepa- ratiewerf van de Gebr. Sanders geheel gereed is gekomen en er thans acht kust- i vaarders tegelijk kunnen worden hersteld. Cursisten die een buitengewone prestatie ren, ontvangen bovendien een toeslag f 1.50 tot f 3.50 per week. De uitke- Min. Suurhoff overhandigde Zater dag aan de 30.000ste cursist van de Rotterdamse Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling, Henri Ketelaar, een oorkonde èn een doos met sleutels. die de afgestudeerdecu.sist in rijn beroep van pijpfitter uitstekend kan gebruiken. ring wordt echter verminderd, met h( bedrag dat men ontvangt krachtens dc werkloosheidswet. Na afloop van de cursus krijgt men een nascholing in het bedrijfsleven. Koningin Maiy hersteld Koningin-weduwe Mary, die de laatste tijd zeer verkouden is geweest, is thans geheel hersteld. Zo lang het koud blijft, zal H M. echter nog in haar residentie Marlborough House moeten blijven. Morgen wordt voor de Prins en zijn gevolg in het museum van yol- kenkunde een koninklijke mummie „uit de doeken gedaan". Dit is nog maar éénmaal eerder in de geschie denis van Lima voorgekomen. Aan president Manuel Odria Amoretti heeft de Prins de versierselen van het grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw uitgereikt. Ook verschei dene andere Peruviaanse autoriteiten onderscheiden. De Prins zelf is benoemd tot grootkruis in de Orde van Peru. Zaterdag legde hij kransen bij de standbeelden van twee uviaanse helden, admiraal Miguel Grau en kolonel Francisco Bolognesi, die sneuvelden in de oorlog tegen Chili van 1879. Van zijn lichte aanval van bron chitis had de Prins gisteren in het ge heel geen hinder meer. Russen schuldig aan moorden van Katyn Conclusie van Amerikaanse Congres-commissie Ray Madden, voorzitter van een spe- aie commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een on derzoek naar de massa-slachting in de bossen van Katyn heeft beëindigd, noem- conclusie van de commissie, dat de Russen schuldig zijn aan de massa moord en adviseerde de Verenigde Na- es te verzoeken, de Sovjet-Unie hiei- wr aansprakelijk te stellen Tevens verklaarde Ray Madden, dat het Congres het Katyn-rapport der com missie bij de Verenigde Naties zou In- Zoals bekend, had dc Sow jet-regering de Duitse legers de schuld gegeven voor de massamoord, die in de jongste oorlog is gepleegd. Soekarno sticht op Sumatra een stad Vroeger kregen Nederlanders van alles de schuld Bij zijn bezoek aan Sumatra heeft president Soekarno de eer9te steen ge legd van een nieuwe stad in het binnen land van Sumatra aan het einde van een nieuwe weg, uitgaande van Kotaboem.. De a'.ad ligt midden in een oerwoud aan de rand van een landverhuizingsgebied, I waar 1000 pioniers zich vestigen. I Verhouding Parijs-Bonn wordt slechter Nu scherpe beschuldigingen aan 't adres van Marianne De eerstvolgende twee weken zullen, wat betreft de betrekkingen tussen Frankrijk cn Duitsland, de meest bewo- gene worden sinds de oorlog. Aldus ge loven woordvoerders te Bonn. Bij de Westduitse ontstemming over de Franse houding inzake het Saargebied voegt zich thans de verontwaardiging over het grensincident, waarvan wij Zaterdag reeds melding maakten. Zoals men zicih zal herinneren, reed een bus van de Franse militaire politie de vorige week in volle vaart langs een Westduitse grenspost In de bus bevond zich een aantal jongelieden, dat had ge tekend voor het Franse vreemdelingen legioen. Zowel de Westduitse bladen als het publiek uitten scherpe beschuldigin gen aan het adres van de Fransen. Voor morgen staan in het Westduitse parlement nieuwe, tegen Parijs gerichte aanvallen op het programma en tegen het eind van de maand zullen aan de grens van Saarland door de socialisten en de regeringspartijen grote protest demonstraties worden gehouden. De Blauwe Wimpel overhandigd Toen de trots van Amerika, het uiterst snelle en luxueuze passa giersschip, de United States, uit Southampton vertrokken, in de haven van New York arriveerde, werd aan de president van de „United States Lines", officieel de Blauwe Wimpel aangeboden, zoals wy reeds eerder hadden aangekon digd. Wij herinneren er aan. dat de Blauwe Wimpel gedurende veertien jaar in het bezit van Engeland was, maar dat deze trophee in Juli van dit jaar door de United States verworven werd. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar pag. 6. Lezingen over de Franse muziek De „Mission universitaire et culturelle de 1" Ambassade de France aux Pavs-Bas" organiseert een serie lezingen door de heer René Chabrier over de geschiede nis van de Franse muziek (niet illustra ties van gramofoonplaten). De lezingen, die 28 November om half negen begin nen. worden gehouden in het gebouw van de Mission, Nieuwe Uitleg 10 te Den Haag. LONDEN zal rfog deze week onderhande lingen openen met Egypte over de toe komst van de Soedan. Bevestigd wordt, dat Egypte een staalindustrie krygt, waarvan de electriciteit zal worden op gewekt door krachtstations bij de As- wan-dam. Regering en volk van Egypte zullen voor circa 50 procent inschrijven op het aandelenkapitaal: de rest zal be schikbaar zijn voor buitenlandse be leggers. IN ITALIë hebben de Christen-Democra tische partij, de Democratisch Socialis tische partij, de Republikeinse- cn de Liberale partij een overeenkomst ge sloten met het doel, de positie der com munistische partijen bij de komend* verkiezingen in het voorjaar te ver- EX-KONING FAROEK, die met zyn mémoires zijn inkomen wil \erhogen, heef; concurrentie gekregen van zijn Soekarno noemde de stad Soemberdjaja echtgenote. Gisteren verscheen (bron van voorspoed). Ln een rede te j Londens Zondagsblad met een nieuwe Tandjcng Karang zeide hij, dat men soric koninklijke mémoires, getiteld: vroeger de Nederlanders van alles de ..Door Hare Hoogheid Prinses Narriman schuld gaf en nu de regering te Djakarta. I van Egypte". Nationale idealen kunnen alleen v wezenlijkt worden door hard werken. De Himalaya-expeditie Een kamp op 50 meter van de top! Volgens de laatste ontvangen berichten is de Zwitserse expeditie naar de top van de Mount Everest weer op de terug- weg. De uit zes man bestaande groep ves tigde haar laatste kamp op vijftig meter van dc top. Dit is hoger dan ooit door mensen werd bereikt Het is nog niet bekend of de mannen er in r.ijn geslaagd. I de vlag op de top te plaatsen. WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvend.' wolkenvel- I. den mcl 'n hct Zuid-Oosten I onp van het land kans op wat lichte sneeuw, maar elders w droog weer. Over het alge- I JL meen weinig wind. Vaanscht lichte tot matige vorst met hier en daar mist, morgen rdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt o i tien t Dinsdag: zon 805 tot 16 45 uur; maan '.42 tot 16 42 uur. Op 24 November E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1