Nieuwe etage van Zoölogisch laboratorium geopend Seizoen van Onze Tuin werd feestelijk afgesloten Het doel en de organisatie van het buurthuiswerk NIEUWE LEIDSCHE COOTANT 4 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 Over een jaar wordt de Dukostaat in gebruik genomen In een overvolle collegezaal is gistermiddag de nieuwe etage van het zoölo gisch laboratorium geopend. Aanwezig waren enkele leden van het cura torium en de rector magnificus der Leidse universiteit, vele Leidse hoog leraren van medische en philosophische faculteit, de gehele wetenschappe lijke staf van het laboratorium, benevens studenten en biologen van andere universiteiten. Op geestige wijze vertelde de direc teur van het laboratorium, prof. dr C. J. van der Klaauw, over de historie van de zoölogische wetenschap en de daar voor in Leiden beschikbaar gestelde ruimte. In de vorige eeuw was er ééns in de vier jaar een promotie, terwijl er tot zelfs dn 1900 in geheel Nederland slechts 58 studenten in de biologie waren; ruim do helft in Amsterdam en in Leiden, Groningen en Wageningen elk 9. Het waren dan ook de medische stu denten, die meer ruimte nodig hadden (17 per jaar in de tweede helft van de vorige eeuw), zodat er ten slotte werd bijgebouwd aan het „theatrum zoölogi- onze cultuur, maar wat is cultuur?" al dus vroeg spr. En zijn antwoord luidde: „Dit laboratorium, deze nieuwe verdie ping is cultuur". Voor dc rijksgebouwendienst sprak Ir C. F. C. Hcyning, die Het door schemeren dat over niet te lange tjjd nog verdere uitbreiding voor de Leidse universiteit te wachten is. De decaan der philosophische facul teit, prof. dr H. J. Lam, uitte de wens, dat het gebruik van de nieuwe ruimte- de faculteit zal mogen strek- Het jaar 1921 was een belangrijk jaar, namelijk dat van het. Academisch Insti tuut, waarbij aan ex-H.B.S.-ers toestem ming werd gegeven wis- en natuurkunde te studeren, terwijl de biologie meer er meer een toegangspoort tot een prac- tische betrekking werd. Zo nam de stu die dn deze wetenschap toe en deed zich het gebrek aan ruimte meer en i gevoelen. En daarom is deze verruiming zo belangrijk. Spr. bracht voorts dank aan de heer J. Platteel, vertegenwoordiger van de mi nister van onderwijs, aan de Haagse en Leidse rijksgebouwendienst en aan allen, die aan de bouw hebben meegewerkt. Hij uitte zijn spijt over het feit, dat de heer J. Scheurkogel, chef van de afdeling onderhoud, en uitbreiding, deze middag niet aanwezig kon zijn, evenals prof. Tinbergen en mevrouw Kuenen, welke laatste door ziekte verhinderd was. De president-curator, dr E. J. baron de Vos van Steenwijk, memoreerde het werk van professor Tinbergen en telde op smakelijke wijze, hoe hij professor Van der Klaauw alle zeilen hadden moeten bijzetten om Den Haag over te halen tot de nieuwbouw. Hij sprak de hoop uit, dat er binnen afzien bare tijd opnieuw uitbreidingen zullen plaats vinden. De rector magnificus, prof. dr J. J. L. Duyvendak, zeide verheugd te zijn, dat geld was gestoken in iets, dat uitslui tend voor wetenschappelijk onderzoek dient, in deze tijd van utilisme. „Wij ge ven millioenen voor dc verdediging var Bazar in Pniël Volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur wordt in het wijkgebouw Pniël aan de Middelstegracht een bazar gehouden. Het is een jubileumbazar, want volgend jaar hoopt deze Hervormde wijkge- meente te herdenken, dat het wijkge bouw zestig jaar geleden werd geopend. Het meubilair comité ziet uit naar een passend jubileumgeschenk. Gouden medaille voor sergt.-majoor Engelsma Vanmorgen Werd op het excercitie- terrein van de Doelenkazerne de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dien: door de garnizoenscommandant H. W. Gerth van Wijk, uitgereikt aan majoor der Intendance, A. J. Engelsma. Tijdens een korte militaire plechtig heid wees de garnizoenscommandant op de belangrijkheid van deze onder- schelding, dio zeker niet wordt verleend uit puro formaliteit, maar men wel degelijk in de dienst moet heb ben uitgeblonken. De plechtigheid werd besloten met parade. Na afloop hiervan werd in de cantine een receptie gehouden. De majoor di intendance, D. J. F. Hermens, sprak de gedecoreerde waarderend toe. Chr. sigarenwinkeliers bijeen De afdeling Leiden van d>e Ned. Bond van Chr. sigarenwinkeliers hield Don derdag eeri vergadering. De heer P. Rus- ticus uit Leeuwarden sprak over het on derwerp „Waar gaan wij heen?" Juist reu de tijden voor onze bedrijven verre van rooskleurig zijn en er steeds meer gevaren dreigen, is het van groot belang, dat we ons organiseren, aldus spr. Niet één mag er achter blijven. Na de pauze werden vragen beantwoord Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adrianus A W, zn van A A W van der Meijden en J den Hollan der; Johan A C, zn van J C Bokx en C L NicoLaas; Gerrit, zn v G van Sehoon- derwoerd den Bezemer en Th. Calkho- ven; Jacoba A, dr van Th de Kreek en P Ubink; Pieter D, zn van A van Zeist én H van Oosten; Elizabeth, dr van E Fontein en E C Henzing; Johanna, dr E J Fontein en E C HenzLng. OVERLEDEN: G J de Mooij, wed Van Egimond1, 68 jr; W J van der Pol, wedn, 79 jr; F Arnoldus, wed van Duk, 66 jr; M J H Th Grimbergen, dochter, 5 we ken; E Zaalberg, huisvr, van Ginjaar, 77 Jr. Prof. dr D. J. Kuenen, die breiding zijn scepter zal hierna een kort overzicht richting van zijn afdeling doelstellingen der experimentele zoölo gie. Tevens deelde hij mede, dat een jaar de DUKOSTAAT in gebruik zal worden genomen, hiermee voor het eerst de nieuwe naam in 't openbaar gebrui kend voor de acht cellen in het achter ste vertrek, die een vinding zijn van de technische hoofdambtenaar Duk en waar- /er wij gisteren reeds schreven. Nadat prof. Van der Klaauw de spre kers had beantwoord, togen de geno digden naar de nieuwe afdeling, die door de president-curator officieel werd geopend. Geringe stijging van werkloosheid Op 8 November stonden bij net arbeidsbureau Leiden ingeschreven 179» werkloze mannen, waarvan 213op D.U.W.-objecten waren tewerkgesteld. Tengevolge van seizoeninvloeden on derging de werkloosheid mannen een zeer geringe stijging, welke in hoofd zaak het gevolg is van de normale af vloeiing van arbeidskrachten in de bouwnijverheid, in verband met ae na derende winter, te weten: schilders, stu- cadoors, timmerlieden en grondwerkers. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip van het vorige jaar leert, dat nog steeds van een gunstige ontwik keling gesproken kan worden (1805 op 8 November 1951). Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen onderging een daling en be droeg op 8 November 1952 143. Eveneens minder dan het vorige jaar, te weten 22Ü. Verweer tegen nalatige huiseigenaar Het voor rekening van de eigenaar ko mend onderhoud van de woning Heren gracht 14, die niet door de eigenaar wordt bewoond, werd verwaarloosd, tot schade van de bewoonbaarheid. B. en W. hebben de eigenaar, de heer J. Brandt, aangeschreven een nader om schreven aantal onderhoudswerken bin nen zes weken te doen uitvoeren. Daarbij werd de waarschuwing gevoegd, dat, in dien hieraan niet wordt voldaan, de wer ken door de gemeente op kosten van de eigenaar zullen worden uitgevoerd. Daar de heer Brandt niet heeft gerea geerd, heeft de gemeente de onderhouds werken inderdaad uitgevoerd. De kosten hebben 1 774.43 bedragen. De heer Brandt weigerde dit bedrag te betalen, en ook kwam hij in beroep tegen een dwang bevel Hij heeft de gemeente gedagvaard voor de Haagse rechtbank. B. en W. vra gen de raad- nu machtiging hiertegen te voeren. Het meedoen van de vrouw is van groot belang Wijk 4 van A.R. kiesvereniging over de verkiesbaarheid van de vrouw Over de verkiesbaarheid van de vrouw heeft het Centraal comité van de A.R.P. een rapport doen uitgaan. Aan de hand van het rapport behandelde mevr. H. Mulder- Hemmes dit onderwerp gisteravond voor wijk IV van de A.R.-kiesvereniging. Met enkele grote lijnen schetste spr.. de positie van de vrouw in de loop der eeuwen. In onze kring, zo zei mevr.-Mul der, was er aanvankelijk weinig belang stelling voor het vrouwenkiesrecht. Het bekende zwyggebod voor de vrouw uit de brief aan Corinthe heeft vooral hier toe meegewerkt. Terecht heeft men er in de laatste tijd op gewezen, dat dit zwijg- gebod betrekking heeft op het spreken in tongen en profeteren In de Gemeente van Corinthe. In 1919 werd met algemene stemmen het actief kiesrecht ook voor vrouwen ingevoerd, In een in 1921 verschenen rapport over deze kwestie werd het pas sief vrouwenkiesrecht op grond van de Schrift afgewezen. Ook in 1949 was dit nog het geval, al waren de conclusies Vooral tegenwoordig is het meedoen van de vrouw, in verband met de vele sociale wetten, van groot belang, aldus spr. In dit rapport, dat als advies de kiesverenigingen is toegezonden, een nauwkeurige exegese van de hierop betrekking hebbende Schriftplaatsen ge geven. Jeugdnatuurwacht óók in Leiden Propagandafilms in de foyer In de foyer van de Stadsgehoorzaal hebben gisteren de leerlingen van de lagere scholen van de Professorenwijk hun ogen uitgekeken op de mooie tuurfilms. die de stichting Natuur Jeugd in samenwerking met de stich ting Leidse Jeugd-Actie daar vertoonde. De f'ms, gemaakt door de heer P. Tijs- sen, brachten de jeugd in contact met het leven van de mieren en voerden de jongens en meisjes mee op een wande ling door het bos, waar de natuur onder de leiding van een vriendelijke bos wachter werd bespied. De directeur van de stichting Natuur en Jeugd, de heer C. H. Voorhoeve, leverde uitstekende commentaar en wist de jeugdige schare goed te boeien. Na dc vertoning van de films sprak de heer Voorhoeve nog een kort propa gandistisch woord. Hij wees er de jeugd op, dat de bordjes „Verboden toegang" een gevolg zijn van de vernielzucht van do Nederlanders. Ook de enorme be dragen, die moeten worden uitgegeven herstel vormden een krachtig ar gument. De jeugd kan zich als lid van de Jeugdnatuurwacht opgeven bij de hoof den der scholen. 25 Jaar bij Brill De heer J. van Leeuwen vierde giste- :n zijn zilveren jubileum bü de N.V. E. J. Brill (Oude Rijn). Hij werd toegespro ken door prof. mr N. W. Posthumus, directeur, de heer F. C. Wieder jr, adj.- directeur, en de heer-J. de Koning, chef de zetterij. Er werden voel waar derende woorden gesproken en ook mocht de jubilaris geschenken in ontvangst H. A. Renee kreeg wisselbeker De tuindersvereniging Onze Tuin wendt pogingen aan om het stadsgedeelte van de woningbouwvereniging Ons Doel met bloemen en planten een fleurig aanzien te geven. Ook in het afgelopen seizoen is dat geschied. Gisteravond werd dit seizoen afgesloten met het uitreiken van prijzen aan hen die zich het meest verdienstelijk hebben gemaakt. Deze wees nog eens in een lyrische toe spraak op de vreugde, die de liefhebber Maar dat het bestuur de leden nog niet daar heeft, waar het hen hebben wil met de liefhebberij, bleek wel uit het ope ningswoord van de feestavond, die gis teren in de Burcht werd gehouden. Het werd uitgesproken door de voorzitter van Onze Tuin, de heer P. Verver. Deze oefende critiek op de leden, die wel op de feestavonden aanwezig zijn, maar zich aan het tuinwerk nog niet al te veel gelegen laten liggen. Hij heette het lid van verdienste, de heer M. H. Noteboom, voorzitter van de woningbouwvereniging Ons Doel, de Jury, het bestuur van de woningbouwvereniging en de vertegen woordigers van dc zusterverenigingen apart welkom. In de pauze werden de namen van de prijswinnaars bekend gemaakt door de heer Joh. Jonker, voorzitter van de jury. zichzelf, door in de natuur te werken, kan bereiden. Hij wekte op tot meer activiteit. De L.D.-wisselbeker werd gewonnen door de heer H. A. Renee, P. de la Couiistraat 38. De beste tuinder na hem was Th. B. Kapaan, P. de la Courtstraat 4. Dat zij elkaar niet veel ontliepen, blijkt uit het puntcnaantal. Zij hadden resp, 75 en 74'i punt. Er waren verder tien eerste, vijftien tweede, een-en-veertig derde en vijf vierde prijzen. De heer Noteboom sprak een slotwoord. Het feestprogramma werd verzorgd door John Boclee met accordeon en pianomuziek, de Mona's mrt Hawaiian- muziek en het G. H. cabaret. Streekconferentie C.J.M.V. De provinciale commissie Zuid-Hol land van het C.J.M.V. houdt op Zater- 22 November in samenwerking met de kringen Katwijk en Sassenheim een streekconferentie in het gebouw Irene te Oegstgcest. De vergadering begint om half 4. De heer M. Timmer, secreta ris van de commissie, zal spreken ovei „Het C.J.M.V., wat het is en wat het wil". In de avondvergadering spreekt ds D. Veldkamp van Den Haag over pakken of aanpakken". De conferentie wordt om 9 uur gesloten Alphen aan den Rijn De afdeling Sociale Zaken van onze gemeente, die haar taak steeds meer in on vang ziet toenemen, wil de gemeenschap over allerlei zich voordoende probleme' van voorlichting dienen. Daarom worden er, wanneer daar aanleiding voor is, bi eenkomsten belegd. Dat was ook gisteravond het geval en in de trouwzaal van h> raadhuis was als spreker aanwezig de heer C. Louwerse, secretaris van de Ned. bond voor sociaal-cultureel vormingswerk, die een causerie hield over het z.g. buurthuis- of dorpshuiswerk. Spreker werd ingeleid door de wet houder va-n sociale zaken, de heer A. J. Dekker. De heer Louwerse wees er eerst op, dat door de ontwikkeling der techniek enz. 'het platteland met de zelf die zaken in aanraking komt als de stad. De samenleving vertoont een beeld, dat grote problemen schept, imaar ook grot» mogelijkheden heeft. Spr. g-inig uit van het gezin en schetste de toestand va-n een eeuw geleden. Grote veranderingen voltrokken zich sindsdien en meerdere functies, d-ie het ge-zin toen kend-e, zij-n naar andere verbanden over gegaan, Én n-u zijn we er allien wel van overtuigd, dat het gezin een va-n de fun damenten der samenleving moet blijven, a-ldii-s spr. De band, die traditie heet. verdween en maakte plaats voor vrijheid, maar waartoe? Uit deze vrijheid kwam de massificatie, waarvan spr. als kenmerkende eigen- ichappen noemde: onkerkelijkheid, on verschilligheid, genotzucht. Deze massi ficatie bedreigt dc gehele samenleving. Dc vrijheid gaat verloren. Daar nu moet strijd tegen gevoerd worden, een gemeenschappelijke strijd, vaan-bij sp-r. <ie uitzonderlijke positie an de Kerk buiten beschouwing wilde Hij durfde de stelling verdedigen, dat het buurthuis (mits goed opgezet) het middel is tegen de massificatie. Een mid del. waardoor het gemeenschapsleven eer zin krijgt. Wat doet het buurthuis? Het helpt de bevolking zichzelf te helpen. Het wiil geen organisatie zij-n, maar een orgaan, waarin de organisaties ten behoeve van de gemeenschap tot samenwerking ko men, om een bepaald doel, dat in iedere plaats verschillend kan zijn, te bereiken. In de uitwerking -hierva-n bleef spr. wat vaag en er kwam dan ook een stroom van vragen, die spr. door tijdgebrek n-iet al-Ie kon beantwoorden. Aan het einde van deze bijeenkomst, die door predikanten, geestelijken, hoof den van scholen, jeugdleiders enz. werd' bijgewoond, concludeerde die heer Dek ker. dat de waarde va-n deze bijeenkomst vooral hierin gelegen was, dat ieder aan het denken wordt gezet. De Zondagsdienst De Zondagsdienst van d-e huisartsen, die aa-n deze regeling deelnemen, wordt waargenomen door dokter H. van Koo- ten, Wilhelminalaan 36, telef. 2079. Leerhoeve gemoderniseerd De bij de veehouders van Rijnstreek en Haarlemmermeer welbekende vee- koekenfabriek op coöperatieve grond slag, de Leerhoeve, heeft in de laatste drie jaar een bijna algehele vernieuwing ondergaan. Twee jaar geleden werden reeds een nieuw kantoor en een ni- directie- en bestuurskamer in gebruik genomen. Het vorig jaar kreeg mer beschikking over een eigen garage. Van daag zullen de geheel gemoderniseerde technische installaties van de graanmale- i veekoekenafdeling in gebruik wor den genomen. De directeur, de heer W. Plomp, als mede de bedrijfsleider, de heer De Jong, deelden ons mede van mening te zijn, dat hier op dit gebied iets goeds en moois tot stand is gekomen. De oude 180 p.k. stoommachine is vervangen door 34 elec- tromotoren van de meest uiteenlopende sterkte, in totaal 432 p.k. De maalstenen zijn vervangen door drie hamermolens, die In een kelder onder het gebouw zijn geplaats.t Hierdoor is tevens fabrieks- ruimte verkregen. Daar zijn o.a. eer derne weeginstallatie en een automatische weger geplaatst. Dat is mede noodzake lijk geworden door de van hogerhand ge stelde eisen, inzake vermengingen dergelijke. Ongetwijfeld betekent dit voor het houdend deel van de bevolking in omtrek een goede stap naar een modern bedrijf. Volgend jaar Juni zal De Leer hoeve vijftig jaar bestaan. St. Nicolaasactie van de middenstand In hotel Centraal is gisteravond de Alphense St Nicolaasactie geopend. Be halve het voltallige actiecomité waren aanwezig afgevaardigden van de vrou wenbonden, besturen van beide midden standsverenigingen en directeuren van de banken. Het was de voorzitter, de heer J. v. d. Bosch, wel aan te zien, dat de betrekk- lyk geringe belangstelling voor deze opening hem teleurstelde. Door een mis verstand was de wel uitgenodigde bur gemeester niet verschenen om de opening verrichten. In zijn plaats luidde de heer H. J. Jansen nu de actie met enkele woorden in. Hij noemde het een verstan dig bes'luit van de middenstand in deze tijd een actie te ontplooien, die ongetwij feld zal slagen, als ieder zijn beste beentje voorzet. De ingezetenen moeten begrij pen, dat zij in eigen gemeente even goed terecht kunnen als elders. De heer G. J. v. d. Kolk gaf een over zicht van de in de loop van 29 jaar ge zamenlijk gevoerde acties. Hij vestigde de aandacht op de vorm van deze actie. Men moet negen fouten aanduiden in een tekening, die bij aankoop tot een bedrag f 10 wordt verstrekt. Pe» bestede gulden krijgt de koper een zegel; tien zegels geven recht op een tekening. Bij de tekening moet een slagzin worden voegd van maximaal tien woorden. De goede oplossingen moeten gedeponeerd worden i'n een bus, die bij de Hervormde kerk aan de Julianastraat komt te staan. De heren C. A. Bos en H. van Deuren, resp. voorzitters van de Alphense mid denstandsvereniging èn de R. K. zuster vereniging, spraken tenslotte hun beste wensen uit voor het welslagen van de actie. Ook hadden zij veel waardering voor het werk, dat het St Nicolaas-actie- comité heeft verzet. Burgerlijke stand GEBOREN: Hillegonda, d. v. F. Blom en N. Pols; Leontine Ada, d. v. C. O. Helmus en A. van Egmond; Gerardus Petrus, z. v. A. van Gils en Johanna J. Zevenhoven; Margrietha Elizabeth, d. v. D. G. de Jong en M. Stougie; Anna Hen- drika, d. v. G. Sampiemon en P. C. van Vliet; Hendrik, z. v. A. P. Verweij en B. M. v. d. Pol; Margaretha Hermina, d. v. Petrus J. Smorenburg en H. G. van de Hurk; Gerrit, z. v. H. Spruijt en W. Snel. OVERLEDEN: Cornelia Bol, 59 jaar, echtgenote van A. van Diggele; Alida A. van Nes, 54 j., cchtgen. v. A. H. Smits. ONDERTROUWD: Hendrik Zwijnen- burg, 27 jaar en Neeltje G. C. van den Akker, 23 jaar; Nicolaas C. Kapteijn, 25 jaar en Alida Chr. Spaan^ 22 j.; Klaas Stapper, 44 jaar 32 jaar. i Fokje R. Willemsma, GEHUWD: Bernardus A. Ouwerkerk. 29 jaar en Geertruida Th. van den Berg, 23 jaar; Johannes C. C. Boekhorst, 29 j- en Maria P. den Hollander. 23 jaar; An- tonius L. H. Emmerik, 28 j. en Theresia G. M. J. Verleun, 25 jaar; Gijsbert H. Kortland, 30 jaar en Johanna Verhocff, 24 jaar; Doede J. Reinhart, 34 jaar en Johanna Noorlander, 34 jaar; Willem J. de Zeeuw, 56 jaar en Johanna Taselaar. 47 jaar; Dirk van Laar, 25 j. en Kunera J. Quik 26 jaar. Politiek is toekomstvorming Leidse C.H. jongerengroep luisterde naar prof. De Zwaan Prof. dr J. de Zwaan heeft- in dc gis teravond gehouden vergadering van de Leidse Chr. Historische jongerengroep gesproken over klippen cn ondiepten. Er waren helaas maar weinig leden. Voor zitter was de heer J. Schinkel. De hoogleraar, die ook lid van de Eerste Kamer is, gaf in zijn causerie een populaire beschouwing van verschillen de politieke en sociologische vraagstuk ken. Hij zei onder meer. dat politiek toe komstvorming is. En dat stilstand als een onmogelijkheid moet worden aan gemerkt. Afzijdigheid is een illusie, al leen al door het gebrek aan protest. Spr. legde .er de nadruk op. dat onze maatschappij schreeuwt om Christelijk- sociologisch denken, om een specifiek Christelijke sociologie, die weet van de levende God boven de overmacht van de maatschappelijke krachten, die weet van de ware mens dóór Jezus Christus. In dit verband kondigde hij de verschijning van het boek Moderne Maatschappij i van de Leidse hoogleraar W. Banning. Dit boekje gaaft ons in ieder geval wat we direct nodig hebben, aldus prof. De Zwaan: een oriëntering ten aanzien van de feiten en verschijnselen, die ons allen in hun greep hebben. De Christelijke politiek is een hache lijke zaak. als we niet goed ziin voorbe reid. De oorzaak van de politieke malaise onder de jongeren is, dat we eikaars taal niet verstaan. We moeten kennis nemen van de sociologische feiten en het socio logische denken van onze tegenstanders. Het gaat om de ziel van het volk, heeft Slotemaker gezegd. Over de C. H. U. zei de spreker, dat de Unie een orgaan mist dat voor een discussie in grote stijl en voor werkelijk grote vragen zijn bladzijden zou kunnen openen. We zijn allerminst klaar door te zeggen: We zijn toch een Unie, aldus spr. We hebben niet een orgaan, waarin we wezenlijk onszelf kunnen zijn. En v*e moeten toch op een of andere manier kunnen tonen wat we zijn. Prof. Pont over de rassenproblemen in Zuid-Afrika Uiterst moeilijke verhouding tussen blanke en niet-blanke Zuid-Afrika wordt gekarakteriseerd door tegenstellingen. Geologisch ge zien is het oeroud, terwijl de ontwikkeling uiterst jong is. De huidige be volking vormt ethnologisch geen eenheid. Zo zei prof. dr D. Pont uit Pre toria, die gisteravond voor K. en O. in het Snouck-Hurgronjehuis een lezing hield over de verhouding van blanken en niet-blanken in Zuid-Afrika. wil een groot gebied voor de niet-blanken reserveren en industrieel ontwikkelen. Er zijn, zo zei spr., 21a millioen blan ken tegenover 10 millioen niet-nlanken. Onder de blanken bestaat de tegenstel ling tussen Afrikaans en Engels spre kenden. Naar het oordeel van de Zuid- afrikaanse Boer werd hem door de Engelsen te weinig bescherming geboden vooral tegenover de Bantoe's. De Boer en de Bantoe waren voor de Brit zonder meer onderdaan. De Boer wilde zich zelf zijn, trouw aan zijn afkomst en levens- en wereldbeschouwing. Vandaag nog leeft de gedachte, dat de Bantoe het staatkundige element is om de Boer eigen identiteit te ontdoen. Na de ontdekking van diamant en goud ontstond er onder de Bantoe's een nieuwe bevolkingsgroep, de industriële werkers. De Bantoe verliest zijn achter grond en wordt geproletariseerd. De houding van blanken en niet-blanken had een meer preciese bepaling nodig. Toen in 1910 vier koloniën tot één domi nion verenigd werden, waren er twee onverzoenbare standpunten. In de oudo Kaapkolonie kende men de politieke iijkheid; de andere gebieden waren v de politieke ongelijkheid. In 1936 werd cok in de Kaap de politieke ongelijkheid aangenomen. Nu bestaat er niet alleen een politieke, maar ook economische apartheid. De apartheid is voor velen axioma. De niet-blanke wordt in regering vertegenwoordigd door blanke. De blanken voelen zelf, dat vi en omvang van deze vertegenwoordiging op den duur niet te handhaven zijn. Er is een minderheidsrichting, die alle ver schil wil opheffen. Een andere richting wil een absolute territoriale scheiding. Een derde richting, min of meer het regeringsstandpunt vertegenwoordigend. In van het Leids Kunstcentrum vele opzichten een verrassing De najaarstentoonstelling, die het Leids Kunst Centrum van heden af in de Boerhaavezalen houdt, is in twee opzichten een duidelijke stap vooruit. Op de eerste plaats was er veel werk ingezonden en op de tweede plaats dat werk bijna allemaal van een dergelijke qualiteit, dat niet geaar zeld hoefde te worden, of het kon worden geaccepteerd of niet. Bovendien waren er enkele nieuwe gezichten onder de exposanten, zodat deze najaars tentoonstelling in vele opzichten een verrassing is. Nieuwelingen zijn mevr. J. C. Dekker, J. W. Oosterkerk en Joseph Mertens. Het werk van mevr. Dekker zal stellig door velen worden geapprecieerd. Het is krachtig van kleur en compositie, terwijl zjj op deze expositie ook enkele aquarel len heeft hangen in de oude, vertrouwde, Impressionistische trant, teer-vrouweljjk an kleur en sfeer. Van Oosterkerk be donderden wij vooral z\jn knap teken werk. De olieverven konden ons minder bekoren. man echter, waarover gesproken zal worden, is Mertens. In een oudere periode cubistlsch („Het aangezicht der twintigste eeuw"), in zijn jongste periode volkómen abstract. „Archimedicn at- mospherica", „Archimedica met vliegen de schotel", „Archimedica projectlca" en ,Het signaal" zijn volkomen cerebrale schilderijen, composities van figuren uit de beschrijvende meetkunde, verwant aan de graficus Escher cn slechts jn zoverre deze verschillend, dat Escher waar schijnlijk nooit de kleur zó intens in het probleem zou kunnen betrekken. BU de kunstenaars, die al meerdere malen bij het L.K.C, exposeerden, valt de ontwikkelingsgang van Giselle van Essen- Kuster op. Haar abstracties hebben dit in tegenstelling tot Mertens weinig met het verstand en alles met het gemoed te maken. Soms lüken haar composities daardoor wat verward, maar ze bezitten een onweerstaanbare charme. Ook al z'un de kleuren niet direct aansprekend: bruin, grijs, wit, zwart. Dat Giselle echter haar uilgesproken kundigheid op dit terrein niet heeft verleerd, bewijzen de tien mi niaturen, moderne navolgingen van de antieke, pikante vrouwenkopjes op por- celein in een „lijstje" van dik blank eikenhout. Een verheugenis was het weerzien met de Noordwljkse schilder H. A. Bal. Zijn werk heeft niets aan kracht en expressi viteit ingeboet; zijn deformaties zijn nog altijd verantwoord; de sfeer van dit werk is nog steeds zeer gevoelig. Minder enthousiast waren wl) over het werk van H. de Voogd, wiens „Kande laar". een doek in felle gele en rode kleu ren, uitgesproken onevenwichtig aandoet. „Bacchanaal" was als compositie wel ge slaagd. Will H. TweehuUsen, wiens werk de Leidenaars zo langzamerhand wel ken nen, is eveneens in een ontwikkelings stadium. een phase, die wü al eerder bij hem signaleerden. Zijn abstracties zijn niet opvallend gedeformeerd, maar heb ben het „droge" gekregen van „notities", in lijnen en kleuren opgetekend tijdens een gesprek, en als vanzelf gegroeid tot boeiende composities. Zie hiervoor „De haven van Katwijk", een opvallend olie verfschilderij, dat voor het kunnen van deze schilder spreekt. Eigenaardig is, dat daarnaast de gouaches een „weg terug" schijnen naar het Lmpressionnisme, iets ooral opvalt in het gezicht op het casino van Monte Carlo geheel ln de hoek. Van Walter Bosch zouden we willen opmerken, dat hij zijn stijl door de jaren heen getrouw schijnt te blijven, al komt er een wat meer realistische trek in zijn doeken. Overigens is het een stijl, die er zijn mag. Verder Is er charmant werk van Lucia Stelnbach, die lussen haakjes ook wel eens iets machtlgers dan lieflijke parken en zuidelijke landschappen weet te ma ken; zie het groots opgevatte doek „Goldberg-gebied". Er is gemakkelijk aansprekend werk van Corrie van der Baan, van W. Beekman, van Suze Cre- tier-Ladan, van haar vader, Daan La- dan, van de dromer F. de Nocker, van P. v. Weerlee en van J. v. Zonneveld. De laatste zorgde voor een verrassing in het gepointilleerde landschapje. Van der Post is een schilder, die steeds meer gaat durven en in zijn knappe aquarellen Jo- panse invloeden vertoont. En tenslotte J. v. d. Berg, een man, die waarlijk tekenen kan. De inzending beeldhouwwerk is deze keer ook belangrijker dan vorige malen. Hans Melis werd gestyleerder en Lo Mo lenaar zond een mooie groep ln, „Huwe lijk". waarvan het alleen maar jammer is, dat z(j niet dof, maar glimmend z werd afgewerkt. Ook H. A. Bal is tcgenwoordigd door beeldhouwwerk. De deformaties van zijn drie chamotte-fi- guurtjes zijn even verantwoord als die in zijn tekeningen en schilderijen. Op de tentoonstelling is verder nog heel mooi handweefwerk te zien van het atelier van Ria van Oerle („De gouden spin") en aardewerk van Meindert Zaal berg en Marcel Keezer, ieder in z\jn genre op zijn best en blllkbaar in een zeer creatieve en aan vondsten rijke pe riode. De binnenhuisarchitect A. Huisman zond enige tekeningen in, ontwerpen voor de Inrichting van de raadszaal te Horst. De expositie werd hedenmiddag door wethouder J. C. v. Schalk geopend. O. Th. R. De gebieden der blanken zullen niet ge heel van niet-blanke werkers worden be roofd. Het gebied van de niet-blanken zal zelfbestuur krijgen. Men staat voor grote moeilijkheden; onder de blanken leeft echter de vaste wil de Christelijke beschaving ongeschon den aan het nageslacht door te geven en de niet-blanke rechtvaardig te behande len. Indien de blanke zich in Zuid-Afrika twil handhaven, zal het land nog lang 'immigratiegebied moeten blijven, zo zei spr tenslotte. L1SSE Gouden echtpaar Het echtpaar P. Buurman—Vaas, Julia nastraat 131, hoopt op 27 November zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Jubileum De heer H. Tigchelaar. eerste opzichter bij de P.T.T. hoopt op 25 November zUn 40-jarig jubileum te vieren. Hengelaarsvereniging Onder voorzitterschap van de heer Van Diest hield de hengelaarsvereniging Ad- vendo een ledenvergadering. Het enige agendapunt was bespreking van het con- tributievraagstuk. Besloten werdl de con tributie nog te laten zoals ze is. Onderscheiding Mevrouw C. Pynacker—Kirch, presi dente van de St Elisabethvereniging. heeft gelegenheid van het gouden jubileum der vereniging van de Paus het gouden kruis Pro Ecclesia ontvangen. Benoeming Burgemeester De Graaf is benoemd tot plaatsvervangend lid van de kiesraad. Feestverlichting Gedurende de winkeliersactie, die be gint op 22 November, zal de Kanaalstraat des avonds in feestverlichting worden ge zet. Burgerlijke stand GEBOREN: Robertus H. C.. Slootweg en A. G. Tromp; Margaretha A. F. Schenk en G. H. v. Dijk; Aleida M., dr van Ai G. Fakkel en E. Keijzer; Cornells G. J., z. v. C. J. Bel en C. K. Opdam; Jan Th., z. v. Th. van Eg- mond en N. van Egmond; Petronella A. M.; dr v. G. P. Randsdorp en M. P. A. van Wieringen; Andreas, z. v. C. v. d. Klauw en A. H. Augustinus. OVERLEDEN: Petronella W. Kroon, wed. v. L. J. B. Kollewijn, 90 j. Zondagsdienst De ^Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Haase jr, Achterweg. ALKEMADE Zondagsdienst Zondagsdienst in de, gemeenten Alkemade en Leimuiden wordt morgen waargenomen door de artsen Van der J Bijl, Muskens en Hupkens. BENTHUIZEN Burgerlijke stand GEBOREN: Arie, z. v. B. A. Boevé en G. de Bruijn. ONDERTROUWD: Ambrosius Boef te Alphen aan den Rijn en Anna Kors. OVERLEDEN: Jansje van Keeken, 78 j., wed. van J. van Velde (Alphen a/d Rijn. HAZERSWOUPE Winkelweek De middenstandsvereniginigen hebben besloten weer eën winkelweek- te hou den, die ln het teken zaïl staan yam de bietencampagne. Er wordt onder oneer grote optocht gehouden, waaraan veel bedrijven zullen deelnemen. Collecte De collecte in de Herv. Gemeente ten bate van de Hervormde bond' voor in wendige Zending heeft ƒ314 opgebracht. KOUDEKERK AAN DEN RUN Groene Kruis Maandagavond zal de afdeling van het Groene Kruis in hotel De Bruin een Ie-, denvergadering houden. Er is onder meer een causerie over vitaminen- Opbrengst De verkoop van de vrouwenvereniging De Liefde Sticht, ten bate van het res tauratiefonds der Hervormde Gemeente, heeft f 1893 opgebracht- Een moedgevend resultaat! LEIMUIDEN Predikbeurt Hervormde Gem.: 9.30 u. ds Kruijne. Gezinsweekbjjeenkomst In het kader van de gezinsweek der Ned. Gemeenten van Leimuiden en Rijn- saterwoude sprak in het Nutsgebouw te Rijnsaterwoude dokter Jongebreur, hoofd van de schoolartsendienst Alphen aan den Rijn, over de verhouding tussen jongens en meisjes. De meisjes kwamen eerst bij een en later de jongens. Ds Van Soest, Herv. predikant te Rijnsaterwoude, open de beide bijeenkomsten. Er werden veel vragen gesteld. Ds Kruijne sloot. RIJNSATERWOUDE Plattelandsvrouwen over de vrouv De afdeling van de bond van platte landsvrouwen kwam in het Nutgebouw bijeen. Spreekster was mevrouw Van der Windt—Peereboom Voller "met het on- dérwerp „Wat is typisch vrouwelijk?" Vooral ging mevrouw Van der Windt de verschillen tussen man en vrou\v na' de terreinen van het gevoel ép de tuïtie Intuïtie hebben alle vrouwen ze werken er mee in het gezin, bij het terzijde staan van de man. Ze weten bij voorbeeld buiten het verstand om dat er gevaar dreigt, dat het niet goed zal gaan. De man heeft meer tijd nodig om dit te onderkennen. Het verstand dient echter mee te spreken. Er moeten tenslptte be wijzen zijn. Jonge mensen moeten weten, dat man en vrouw beiden verantwoor delijkheid dragen voor het gezin. Ook de staat is een groot gezin. Het vreemde is echter, dat de- staat hoofdzakelijk door mannen wordt bestuurd, aldus spr-, die van mening is. dat in besturen van grote instellingen, gemeenteraden, diaconieën, comité's enz. meer vrouwen dienen worden ingeschakeld. LEIDERDORP Feestavond ouden van dagen Gisteravond kwamen de ouden van da gen met de dames én heren, die van de maakt, in het dorpshuis bijeen voor een •r een autotocht met hen hebben ge- gezellige vergadering. De toneelgezel schappen Thalla, Ons Genoegen en Liefde het Toneel, het dubbelkwartet van de buurtvereniging Limeika en de amuse mentsband The Rhythme Club gaven be langeloos hun medewerking. De voorzitter van het organisatiecomité, autotochten, de heer S Reijerse, heette do ouden van dagen,, de chauffeurs en de or- ganisaoren van ed tochten hartelijk wel kom. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot B. en W. van Leiderdorp. Het uitgebreide programma werd vlot af gewerkt. Jong en oud hebben er van ge noten. In de pauze werd koffie met koek geserveerd, terwijl de heer P. de Jong de room zorgde. Een aardige geste! Dc avond werd laat gesloten. Allen had- ïn er echter een latertje voor over. Afscheid De Hervormde jeugdraad heeft afscheid genomen van de heer W. Rijlaarsdam, die in dienst moet. TER AAR Gemeenteraad Dinsdagavond half 8 vergadert de ge meenteraad'. Op de a-gen-da staat onder meer: subsidie-aanvragen, voorstel geld lening va-n ƒ200.000 bij Bank Ned. Ge meenten, idem benoeming gemeente werkman in vaste dienst, idem tot vast stelling verordening reinigingsrechten. WOUBRUGGE Gemeenteraad Dinsdagavond - 25 November half acht vergadert de gemeenteraad. Op de agenda staat onder meer: aanbieding be groting 1953, onttrekking aan het ver keer van de brug over de Woudwetering; huisreummering Kerkweg. SASSENHEIM Predikbeurten Hervormde Gemeente: 10 u ds Jonge- boer, 2.30 u. intrede ds Walvaart, 5 u idem. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u- ds v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 u ds Visser. Ned. Prot Bond: 10.30 u ds Snaaijer, Leiden- Bevestiging en intrede De nieuwe Hervormde predikant,, ds Walvaart, hoopt, na in de ochtenddienst bevestigd te zijn door ds Jongeboer V3n Lisse, morgen zijn intrede te doen in de middagdiensten van half drie en Let op verkeersregels Zeer veel automobilisten maken nog fouten met het eenrichtingverkeer door de Hoofdstraat. Op de borden staat dui delijk aangegeven, dat aan de linker zijde van de straat het wachtverbod geldt. Men mag daar dus alleen uit-' instappen of laden cn lossen. De politie ziet scherp toe op het naleven vai regels. Voor vluchtelingenhulp De collecte voor vluchtelingenhulp heeft f 1844.02 opgebracht. Zondagsdienst De Zondagsdienst der hurt's artsen wordt waargenomen door dokter Kwint. VALKENBURG Ledenvergadering transportarbeiders In de zaal De Vries kwam de afdeling van de Chr- bedrijfsgroepen-centrale f algemene ledenvergadering bijeen. Deze stond onder leiding van de heer P- Vis- scher. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen. De heer Visscher sprak de hoop uit, dat er meer belang stelling onder de leden voor de organi satie zal komen. Met algemene stemmen besloot men de jaarvergadering gemeen schappelijk te houden met de afdeling der landarbeiders. De heer Van der Wal. hoofdbestuurslid, gaf een uiteenzetting van de wachtgeld- en werkloosheidswet, die pér 1 Juli in werking is getreden. Uitgesteld Door ziekte van mevrouw Baas kan de opvoering van Assepoester volgende week niet doorgaan. De programma's blijven geldig. D. R. A. van Langen In de vacature, ontstaan door het over lijden van heer P. S. van Boven, :s de heer D. R. A. van Langen, Den Haag, benoemd tot hoofdinspecteur van Brandweerwezen, met ingang van November.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4