Raad van Leiden neemt begroting voor 1953 metterdaad „onder de loupe" Questroo is met de bevolking een eindje „om" geweest Burgemeester en wethouder Menken antwoorden Leiden heeft recht op een behoorlijke compensatie Dr Van de Hulst hoogleraar aan de Leidse universiteit Nieuwe expositieruimte aan de Breestraat NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 EERSTE RONDE TEN EINDE Spraakwaterval die zelfs Johan Bodegraven versteld zou doen staan Op twee na hebben thans alle raadsleden hun gedachten uitgesproken over de begroting 1953. Die is dus wel „onder de loupe" genomen. Gisteravond zijn zelfs de burgemeester en wethouder Menken nog aan het woord ge weest, om de sprekers en niet minder de spreeksters van antwoord te die nen. In eerste instantie, zoals dat heet. Maandagmiddag komen de wet houder Van Schaik, Jongeleen en Van der Kwaak aan de beurt en daarna krijgen de raadsleden nog gelegenheid, in de tweede ronde het een en ander te berde te brengen, maar dan alleen over die onderwerpen, waar over ook in eerste instantie werd gesproken. Het ziet er naar uit, dat de raad Maandag met de begroting niet.klaar komt. In dat geval wordt ook Dinsdagmiddag en zo nodig Dinsdagavond vergaderd. Wij geven nu het woord aan de eerste spreekster van gistermiddag. Mevrouw V lj 1 b r i e t (Comm.) atten deerde op de onhoudbare toestand bij het rioolgemaal Parkstraat. Wanneer komt het rapport van de Woningstichting? Spr. behandelde vervolgens enkele sociale aangelegenheden. Zij vroeg om medische controle voor stadspatiënten, in het bij zonder in geval van tuberculose, en cm een fonds dat bijspringt als zieken een ander, duurder huis moeten betrekken. Is er een oorzaak, die de teruggang van het aantal belastbare inkomens ver klaart zo vroeg de heer Knetsch (Prot.-Chr.). Worden de mogelijkheden om minder-validen werk te bezorgen wei voldoende uitgebuit? Misschien kan ook aan deze mensen arbeidsvreugde worden verschaft. Voor een gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen (wens van mevrouw Braggaar) voelde spr. niet direct, om dat het particulier initiatief voorop moet gaan, in dit geval van humanistische zijde. Ten aanzien van de voetbalvelden aan de Haarlemmertrekvaart rijzen en kele vragen. Het Leids studiefonds krijgt van Leldse particulieren slechts 450 per jaar. De gemeer'e geeft ƒ3500. Spreker vroeg een hoger drag in overweging te nemen. De stijging van de ondersteu- ningslasten is. naar spreker hoopt en verwacht, te hoog geraamd. Er moet meer aandacht worden be steed aan de opleiding van geschool de arbeiders, met name voor de textielindustrie Vooral wevers wor den gevraagd. Kan de textielschool niet herrijzen? Ook de metaalnijver heid heeft veel orders, maar onvol doende werkkrachten. Een bedrag van 75.000 voor steun aan kleine zelfstandigen achtte spreker nogal hoog. De gemeente stelt veel werknemers aan op arbeidscontract. Waarom wordt niet wat vlotter een vaste aanstelling ge geven? In bepaalde gevallen is dat stel lig aan te bevelen. Dr Kortmann (K.V.P.) gaf eerst een financiële beschouwing ten beste. De schulden per inwoner bedragen in Leiden ƒ983, dat is heel wat meer dan in vele andere steden. Het bevorderen van de industrie dient veel sterker te ge schieden. Waarom is het klimaat voor de vestiging en uitbreiding van industrie in Leiden niet zo gunstig? Waarom ging Baronie bijvoorbeeld wel naar Alphen en niet naar Leiden? V.V.V. doet al veel goed werk, maar er moet nog meer worden gedaan, zoals het organiseren van grote ten toonstellingen in de Lakenhal. Vreem delingen worden er door aangetrok ken en de middenstand profiteert Het ziekenhuisprobleem wordt elk jaar nijpender. Gelukkig wordt het St. Ellsa- beth-ziekenhuis uitgebreid. De plannen voor een nieuw Diaconessenhuis worden steeds concreter; spr. verheugde zich daar ten zeerste over. Dr Kortmann vroeg voorts meer hui zen voor grote gezinnen en meer mid denstandswoningen. Hij vestigde de aan dacht op enkele verkeersproblemen. Ten slotte wekte hij op tot krachtige samen werking. Buigerijionds Na eveneens tal van opmerkingen over de gemeentefinanciën te hebben gemaakt, sprak de heer Elsgeest (Prot.-Chr.) over de behoefte aan industrie, over de gestichten Endegeest c.s. (graag inzage van rapporten!) en over het burgerij fonds. Met de Buggestie van de heer Van Dijk, om het geld van dit fonds voor Kruisverenigingen te gebruiken, kon spr. zich niet verenigen, omdat het kapitaal niet mag worden aangetast. Maar voor het gebruiken van de rente van dat kapitaal voor een sociaal of liefdadig doel voelde ook de heer Elsgeest veel. Spr. bracht de belangen van de Kruis verenigingen onder de aandacht. Er moeten meer consultatiebureaux komen en in het algemeen dient het werk in het belang van de volksgezondheid te wor den gestimuleerd. De heer Van der Burgh (P.v.d.A.) vroeg uitbreiding van de werkruimte van het gemeente-archief. Hij deed daar toe enkele ideeën aan de hand. Er moet nog meer aandacht worden besteed aan het gemeenschaps- en cultureel leven. Voor de sport zijn meer velden en loka len nodig. Ten aanzien van de cultuurbeoefening heeft de gemeente stellig een taak. Het betoog van mr Geertsema werd door spr. bestreden. Mr Geertsema staat, aldus ipr., de oude liberale politiek van „laisser faire .laisser passer" voor. Hij vroeg op- ige punten in de stad beeldhouwwerken te doen aanbrengen. Politie Eerst sprak de heer De Kier (Prot.- Chr.) over de vordering van de behan deling der promotievoorstellen voor het gemeentepersoneel. Daarna zeide hij, met enige zorg te hebben kennis H g< antwoord B. en W. aangaande de Leidse corps. Hoe staat het bij dit - met de bevor deringskansen Is het juist, dat jonge krachten worden wegge trokken door B.DEKUH, ten^omdatdaar de mogelijkheden groter zijn? Wat wordt gedaan om niet alleen mensen te krijgen, maar ze ook te houden? Leiden houdt o.m. vast aan de acht dienstjaren, voordat bevor dering mogelijk ls, terwijl vele plaat sen dit al lang hebben laten schieten en met 4 of 5 jaar genoegen nemen om zodoende mensen aan te trekken. Veel waardering had spr. voor het werk der politie. Juist daarom stelde hij nog enkele vragen. De Leldse politie be schikt over weinig hulpmiddelen, be schikt niet eens over een zgn. herken ningsdienst en voor vingerafdrukken e.d. moet men naar Den Haag. Het fotogra feren moet geschieden met een camera oud type. In deze dingen moet beslist verbetering komen. De heer Schüller (P.v.d.A.) bracht nog enkele oude wensen naar voren, als mede verlangens ten aanzien van de werkverruiming. De heer Van Iterson liet, aldus spr., een sympathiek geluid horen tegenover Openbare Werken, an ders dan de heer Van Dijk, die spreker gogle beschuldigde, en dat nog wel als leider van de K.V.P.-fractie. Er moeten inderdaad middenstands- oningen komen, maar laten de midden standers dan ook eens de handen ineen slaan en samen huizen bouwen, bijv. als ereniging. Ook deze spreker zag de ragen over de voetbalvelden aan de Haarlemmertrekvaart graag beantwoord. De heer Schüller voelde niets voor grati ficaties naar prestatie, bij jubilea van gemeente-ambtenaren. De braakliggende grond aan de Herengracht moet nu eens bestemming vinden. Spr. nam ook de onderbezetting bij de politie onder de loupe, evenals de verbinding Noord- Zuid, het probleem van studentenfietsen in de Nieuwsteeg, de kwestie „een podium voor B. en W." en de acoustiek in de raadzaal. Sanering e n e s (P.v.d.A.) vroeg de ouden van dagen, j nodig verpleging van daadwerkelijke tege- Advertentie SPECIALE AANBIEDING EXTRA AANBIEDING Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Jansen, Jasperse, Langezaal. Van Leeuwen en Nieuwzwaag. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 15 November 13 uur tot Zaterdag 22 November 8 uur waargenomen door de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, teL 20313. betere zorg vo huisvesting en de bejaarden moetkoming in de dagelijkse huishoude lijke zorgen. Het is beter, de ouden van dagen elke dag wat te helpen dan hen op te nemen in verpleeghuizen, zolang dat nog niet nodig is. Ruime aandacht besteedde spr. aan de sanering der oude binnenstad. Er zijn heel wat wensen naar voren te brengen. Vooral de jeugd mag niet worden ver geten: speeltuinen! Bij de sanering mag het grondpatroon van Leiden als oude historische Hollandse stad niet verloren gaan. Overspringend op de verkeersproble men wees mej. Van Nienes vooral op de gevaren van de Breestraat. Of de tram óf de auto's (parkeergelegenheid) zullen daar moeten wijken. Cultuur: wij moeten tot een nieuwe waardebepaling van het begrip „parti culier initiatief" komen, willen we niet langs elkaar heen redeneren. De heer Boezaard (Comm.) zag het spook van een nieuwe prijsstijging na deren. In dat geval graag compensatie voor de ondersteunden. De moeilijkheden zijn voor de werklozen toch al groot ge noeg. Daarom moet ook meer geld voor de werkverruiming worden uitgetrokken. Volgens spr. hadden de gelden, uit getrokken voor de Bescherming Bur gerbevolking, nuttiger besteed kun nen worden. Van de Sowjet-Unie be hoeft men geen aggressie te verwach ten. Daar ontgint men woestijnen en is men steeds uit op de welvaart van de arbeidersbevolking. Oorlogszuch tige bedoelingen treft men er niet Schandaal Aan het dragen van de verantwoorde lijkheid en het ne leent de mens zijn waarde, aldus de heer De Hosson K.V.P.Daarom moeten de subsidies niet te vlug worden aange vraagd en ook niet te vlug in gewilligd. De kinderbijslag voor kleine zelf standigen kan zonder meer 'n zegen worden ook een daad van oprechte Christelijke naastenliefde. De kleine mid denstanders moeten worden SS'SSn'TE F. C. DE HOSSON. B. en W. dienen aan hen te denken als de gemeente wat kan laten verdienen. Waarom worden in de nieuwe wijken steeds winkels aan de coöperaties ge- De stoep van de Sociëteit Minerva dient to verdwijnen; de studenten moet maar eens op hun plicht tegen over de maatschappij worden gewe zen. Dit obstakel op de Breestraat is een gevaar, maar ook een schan- Aan het einde van zijn betoog richtte de heer De Hosson zich tot de heer V/elzen, die overheidszorg ..van de wieg tot het graf" voorstaat. Bij ons streven naar perfectionnisme moeten we )or zorgen, niet te verliezen, wat het it waardevol in het leven is. Wy dreigen steeds meer naar de overheid Maar dat perfectionnisme zou de mensen wel eens kunnen doen ver geten, te hongeren en te dorsten naar de gerechtigheid, waarover geschre ven staat dat zij, die dat doen, zalig zullen worden, omdat zij God zullen Ook de heer Plena (P.v.d.A.) besprak iet werkloosheidsprobleem. Hij maakte enkele opmerkingen over wat andere .dsleden naar voren hadden gebracht. Het aantrekken van industrie is drin gend nodig, evenals een textielschool. De heer Piena was de laatste spreker i de openbare middagvergadering. Na jn woorden ging de raad over in ge heime zitting, om 's avonds 8 uur weer in het openbaar door te gaan. Conferentie om ronde of vierkante tafel gevraagd In de avondvergadering was de heer an Stralen (P.v.d.A.) nummer één. Hy lichtte het voorstel inzake het noe- van straten naar verzetsslachtoffers toe. Spr. had het oog op niet algemeen bekende verzetshelden. De leidinggeven de figuren worden toch al geëerd. Maar hun werk zou niet gelukt zijn, als zij niet hadden kunnen steunen op die vele „naamlozen", de „onbekenden". Spr. ver zocht over dit voorstel géén stemming uit te lokken. We leven niet in een statische, maar in ?n dynamische wereld, zo ging spr. ver der. De taak van de overheid is aanzien lijk gewijzigd bij die van honderd jaar geleden. Zelfs de liberale kring heeft het .laisser faire, laisser passer" al lang laten varen. Maar bij kwesties op het gebied der cultuur komt het soms in eens de hoek kijken. Dan lijkt het wel, of de overheid op dit terrein geen taak heeft. Zij heeft die wél, zij moet de cul tuur bij het volk helpen brengen, goede verantwoorde kunst. De overheid moet stimulerend en coördinerend wer en misschien hier en daar zelfs het initiatief nemen. Het voorstel, het vermenigvuldigings- cijfer voor al het onderwijs op 1 te bren gen, achtte spr. onaanvaardbaar. Na nog enkele onderwijszaken te hebben bespro- wees spr. op het grote belang van Reuvens voor stad en omgeving. Er zijn filialen nodig. Spr. wekte de raad ten slotte op, zich geheel in te zetten voor de gezamenlijke taak. Ernstige gesel Door de veelheid van raadgevers kan iets goeds tot stand komen, aldus sprak de heer Questroo (Prot.-Chr.) de Spreukendichter na. Met raadgevers be doelde hij hier de leden der commissies, die B. en W. in tal van zaken kunnen adviseren. Maar lang niet altijd worden de commissies op tyd ingeschakeld, meestal pas als de plannen al kant klaar zijn. Als de wethouder de raad dan niet kan inlichten over het „drama" van de voet balvelden aan de Haarlemmertrekvaart, zou spr. het wel doen. In de grond be vindt zich een plaat blauwe klei, zodat het water op de velden blijft staan. Daar door kunnen er wel eendjes op zwemmen, maar men kan er niet op voetballen. Er bestaan ook plannen voor sportter reinen in andere delen van de stad. Die plannen zijn practisch klaar en dan hoort de commissie er pas iets van. Is het bouwcontingent voor 1952 nu al bekend? vroeg spr. verder. Mr Dirks heeft gezegd, dat de Leid se bevolking achteruit loopt. De heer Questroo was gisteravond nog een eindje met haar om geweest (als vrij gezel kan hU dat doen), maar hij had van dat achteruitlopen niets gemerkt. De moeilijkheid is wel, dat als ze vooruit loopt, de bevolking steeds tegen het huisvestingsbureau opbotst. Leiden bouwt alleen maar voor bepaal de categorieën. Andere groepen worden vergeten (middenstand) en daérom gaan zoveel Leidenaars naar elders, vooral ir Leiderdorp. Oegstgeest en Voor schoten. Spr. wekte op tot een ronde- of vierkante-tafel-conferentie over de wo ningnood. Het kan niet schelen, wat voor tafel het is, maar er moet verandering komen, want de woningnood is een ern stige gesel voor ons volk. Waar dat mogelijk is, moet de gemeen te de Leidse middenstand inschakelen leveranties of ambachtswerk. Met klem drong de heer Questroo er op aan, de Lakenhal zo weinig mogelijk ten toonstellingen te organiseren, als daar- zalen moeten worden ontruimd. Niets is zo funest voor schilderijen e.d. als telkens veranderen. Op dit terrein is de Drieluik van Lucas van Leyden ons meest waardevol bezit. Laat het alstu blieft rustig hangen Ook de heer VanWeerlee (P.v.d.A.) drong aan op verlichting der zorgen van de middenstand. Voorts op werkspreiding en op het verrichten van schilderwerk binnenshuis in de winter. De Leidse mid denstand mag niet worden gepasseerd, als de gemeente w^rk gunt. De bouw van middenstandswoningen moet een redelijke kans krijgen. Agenda voor Leiden Zaterdag Gehele dag: Klaproos-collecte! Volkshuis, 4 uur: Jo Hendriks-Kranen donk draagt voor De Goudfazant, Chinese legende van Fritz Rosenfeld. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum brengt De Cirkel van W. Somerset Maugham Maandag Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad, begroting 1953. Vlies, half 3: afdeling Leiden Ned. vereniging van huisvrouwen, demonstra tie breimachine. Schouwburg, 8 uur. Ned. Coanedie met De Kersentuin, aibonsnementsvoorstelling. Foyer, 8 uur: Crans en Co., reisfilm in kleuren met de „Johan" naar Australië". Mare 43, 8 uur: 20-jarig bestaan Eerste Leidse EH.B.O.-brigade, feestavond met Jong en Jolig. Voorschoten, Gebouw voor Ohr. Belangen, propaganda-aivorod C.N.V. Boenhaavezaal, Leids Kunstcentrum, 25 en 7—9 uur (t.m. 29 November). Dinsdag uur: gemeenteraadt beg re opening jubdileumbazar- Stadihiuis, 2 ting 1953. Pnnël, 2 ui meubiila ircoana té Kleine Burcht, 410 uur o.m.: Ger de Roos, leider K.R.O.-onkest zonder naam zoekt naar talenten. Rapenburg 61, Leidse onderwijs instel lingen, half 5: vergadering van houders van prioritedtsaandelen; 4.45 uur: alge mene vergadering van aandeelhouders. Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: Ge nootschap NederlandEngeland, Lady Forbes over Zuid-Afrika. Fiikrvzaaü academie, 7.16 en 9.15 uur: füimavond L.A.K. Rehoboth, half 8: Ex Animo, jaarver gadering Oudheden, 8 uur: excursie Ned. Reis- vereniging. Schouwburg. 8 uur: Ned. Comedie met De Kersentuin, abonnementsvoorstelling. c Tentoonstellingen Lakenhal. 104 dhr: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect, 1662— 1675). tm 30 November. Universiteitsbibliotheek, half 10— half 6: originele tekeningen van het oude Leiden (t.m. 22 November). Film over Paron in de Zuiderkerk Op' Maandag 24 November zal in de Zuiderkerk de film over Paron, de be kende Chr. school in Frankrijk, worde» vertoond. Leiden heeft de primeur! Stoep van sociëteit Minerva dient te verdwijnen Aandacht voor de ouden van dagen en de werklozen den gesteld. Het departement gaf een regeling voor de bevorderingen en het is erg moeilijk, daarvan af te wijken. Het rijk komt thans zelf terug van acht jaar opleiding tot zes jaar. Gaat dit door. dan kunnen enkele agenten worden bevor derd. Voor jonge agenten komt er binnen kort een opleiding voor het regelen var het verkeer. Vervanging van de oude hulpmiddelen, aldus de voorzitter op een andere vraag van de heer De Kier, is kostbare geschiedenis. Is dat finan- De burgemeester noemde in zijn ant woord enkele vragen, in de secties ge steld, die aan duidelijkheid veel te wen- overlieten. Hij vroeg voor volgende jaren een duidelijker taal. Van achter stelling van de vrouwen in de raad kan niet worden gesproken. Trouwens de invloed van de vrouw blijkt toch tel kens weer. hetzij direct hetzij indirect. Het burgerijfonds is er nog en er zullen eerlang voorstellen worden gedaan. Op de Breestraat is het inderdaad gevaarlijk. Over het al, dan niet ver bieden van parkeren zal opnieuw overleg worden gepleegd. De toe stand is onhoudbaar, vooral op Za terdagmiddag en -avond, met name voor de voetgangers en de fietsers. De tram ls daar ook vaak de oor zaak van. De stoep van Minerva ls een grote sta-ln-de-weg, die zal moe ten verdwijnen. De stoep ls eigen dom van de sociëteit en bU onteige ning zal de gemeente een groot be drag aan schade moeten vergoeden, omdat dan een aanmerkelijke ver bouwing nodig is, vooral ln verband met de poort. Leidens gemeente-archief heeft een bijzonder mooie prenten-verzameling, die inderdaad niet voldoende tot haar recht komt. Er zal tot verbouwing moeten wor den overgegaan. B. en W. zijn bereid, deze zaak in 1953 te bekijken. Ook de Lakenhal dient te worden ver bouwd. Het gaat niet aan, telkens zalen te ontruimen voor tentoonstellingen. De kostbaarheden zouden dan telkens moe ten worden weggeduwd of in de kelder worden opgeborgen. Vooral voor de be zoekende vreemdelingen ls dat niet pret tig. De enige oplossing ls, er zalen bij te bouwen in de tuin. B. en W. willen hiermee wachten tot de nieuwe directeur er is, zodat die zijn inzicht kenbaar kan maken. Daarna zullen B. en W. met grote nauwkeurigheid deze zaak beschouwen. Bij het politiecorps bestaan vacatures en het aantal zal zich nog uitbreiden,, als per 1 Januari enkele krachten met pen- Stolp komt op voor de kleine zelfstandigen De heer Stolp (Prot.-Qhr.) stelde het alternatief: geen dekking uit ihet ge meentefonds aantasting van het rede- Dijlk venz-ongüngispeil. Het zou z.i. van een onjuist 'beleid getuigen, geregeld! met 'begrotingstekorten te werken zonder dat daarvoor dekking Ikam worden verkregen. Spr. wilde over deae en dierge lijke kwesties graag nog een verduddelijlkdng. In de geleide- brief verwacht ten B. en W.. S. M. STOLP roepen. Is dat niet wat te op timistisch? Het staat wel vast, dat 1953 een nieuwe loon- ron.de zal. bren gen. Dat bete kent belangrijke consequenties. Zien B. en W. de mogelijkheid, ook dan een beroep op het gemeentefonds te doen? Spr. stelde deze vraag, omdat Leiden ge heel buiten de sdhuidi van B. en W. door de noodivoorzde nlng is achtergesteld, vooral i.v.m. de nutsibedrytveni. Waar bovendien verwacht moet wor den, dat de winsten van de nuts bedrijven (gas en licht) verder zul len teruglopen, zal Leiden wel ln een zeer ongunstige positie komen te verkeren. De heer Stolp was van mening, dat Leiden recht heeft op een behoorlijke compensatie. Ook de belastingopbrengst zal straks veel minder worden. Met voldoening ver nam spr., dat het aantal vrijwilligers voor de reserve-gemeentepolitie in korte tyd verdubbeld is. De bescherming be volking bevindt zich nog in een toestand van ontwikkeling. De burgerij werke er spontaan aan mee» Het marktwezen geeft een belangrijke vooruitgang te zien, maar de toestand van de oude veemarkt wordt haast onhoudbaar. In welk stadium ver keert de voorbereiding van de nieuwe? Voor het werk van de accountantsdienst was spr. dankbaar. Ten aanzien van de post „Kosten niet-uitgevoerde werken" deed spr. een practische suggestie aan de Dc belangen van de kleine zelfstan digen dienen in bijzondere mate te worden behartigd. Spr. meende, dat de gemeente vaak pas helpt, als hun credlet al is aangetast. Vele kleine zelfstandigen kennen de weg niet. Spr. verzocht B. en W. daarom, ln grote lijnen mede te delen, ln welke gevallen zU op hulp kunnen rekenen. Ten aanzien van het particulier initia tief is geen andere waardebepaling nodig. Er zijn nu eenmaal twee uitgangspunten. De heer Stolp vroeg de heer Van Stralen een nadere uiteenzetting van de woor den „onbekende oorlogsslachtoffers". Hij betwijfelde of het voorstel-Van Dijk (vermenigvuldigingscijfer) het gewenste resultaat zal opleveren. En welke con sequenties brengt het mee t.a.v. de be groting? Misschien is het verstandig, dat E en W. met het oog daarop het voor stel in praeadvies nemen. Spr. zei tot de heer Boezaard, dat de Sowjet-Unie ge reed staat voor de aanval De mens, aldus spr. tot de heer Van Weizen, is niet in staat een maatschap pij te vormen, die aan het ideaal beant woordt. In eigen kracht niets, maar anders wordt het. wij ons buigen voor de geboden Gods. Daarom wenst spr. B. en W. en de raad toe, dat de hulp worde verwacht van Hem, Die het al regeert. Dan zal „God in de hemel het ons doen gelukken". De heer Lardee (P.v.d.A.) wees er op, dat de electriciteitstarieven binnen kort zullen worden verhoogd met 25 pro cent. Tot 240 kwh is men vrijgesteld. Maar wat doet men voor de midden groepen en de grotere gezinnen? Krijgen die ook een mildere toepassing? Om de baldadigheid onder de jeugd te bestry- aen, moet een grotere activiteit worden ontplooid. Een hogere subsidie voor Leid se Jeugdactie en Vacantiebezigheden zou worden toegejuicht. Voor het werk on der de jeugd schakele men zoveel moge lijk de speeltuinen in, ook in de winter. Bij zijn uitgebreide financiële beschou wing, waarin veel niet met de gemeente maar met de landspolitiek verband hield, bracht de heer Zunderman (P.v.dA) hulde aan „Piet Lieftinck". Op het ge bied van cultuur en sport is al heel wat tot stand gekomen, maar er is ook nog veel te doen. K. en O. doet voortreffe lijk werk. Toen mr Geertsema over de wethouder van onderwijs en de cultuur sprak, dacht spr. aan een jongen die krij gertje speelt en daarbij te hard van sta pel loopt Spr. was teleurgesteld, dat mr Geertsema zich zo heeft laten gaan. Mis schien doet de wethouder van onderwijs m zijn enthousiasme te veel, maar vaak zet hij zijn eigen persoon op zij voor het algemeen belang. Spr. hoopte, dat mr Geertsema alsnog zou erkennen, dat hij ♦e hard gelopen heeft. Hekkensluiter van de eerste ronde was mevrouw De Meyer De Wal .P.v.d.A.). Zij hoopte, dat de wethouder van financiën weinig last van „stop lichten" zal hebben. De woningnood moet goed aangepakt. Voorts vroeg spr. om een busverbinding met de buitenwijken, om een tweede overdekte zweminrichting waarin wedstrijden kunnen worden gehou den, om 't meer en vaker inschakelen van de vrouw en om de spoedige bouw van een nieuwe veemarkt met beursidee en overdekte hallen. Mevrouw De Meyer roerde nog enkele onderwijskwesties aan, vroeg de Woensdagmarkt te hand haven en dankte ook de stenografen en de pers voor hun werk. Aanvullende raadsagenda Aan de agenda voor de dezer dagen te houden raadsvergadering worden de vol gende punten toegevoegd: Het voeren van verweer tegen een door J. Brandt ingestelde vordering tot vernietiging van het tegen hem uitgevaardigde dwang bevel om herstelkosten van een hem toe behorend huis te betalen. Wijziging van de begroting 1952. Mr Woudstra voor do C. H.-Unie De afdeling van de Chr. Hist. Unie zal een nabespreking houden over de in de gemeenteraad van Lelden over de be groting voor 1953 gevoerde debatten, en wel op Maandag 24 November 8 uur in het wijkgebouw Levendaal. Men heeft mr C. J. Woudstra, voorzitter van de Prot.-Chr. raadsfractie, bereid gevonden de bespreking in te leiden. cieel wel verantwoord? Sommige van die hulpmiddelen worden slechts twee of drie maal per jaar gebruikt. Leiden werkt prettig samen met de rijks-identi- ficatiedienst in Den Haag. Spr. wilde deze kwestie toch nog eens met de com- issaris bespreken. De vele studentenfietsen in de Nieuw steeg zorgen inderdaad voor een onhoud bare toestand. Bescherming van de bur gerbevolking moet helaas worden voor bereid. Aan de heer Van Stralen vroeg .vaar de straten moeten komen, die verzetsslachtoffers zouden worden genoemd. Daartoe moet een speciale wijk worden uitgezocht, anders gaan deze straten verloren tussen andere. Als U. meneer Questroo zo besloot de bur gemeester zich ongerust maakt over de achteruitgang van het zielental, ligt hier dan geen taak voor de celibatairs? Wethouder Menken Wethouder Menken had S. MENKEN n heel rij- vragen te beantwoorden. Het al of niet aanstellen van een jeugdpsy- chiater bij de G.G.D. heeft de volle aandacht van B. en W. Het probleem „Stads- en Acad. Zieken huis" duurt is niet de schuld van B. en W. Er is een uitvoe rige briefwisse ling gematigd optimistisch. Vooral in de tex tielsector is thans vraag naar arbeids krachten. B. en W. hebben aandacht voor het vraagstuk, hoe de werkloze» hun .vrije tijd" moeten vullen. De zorg voor de bejaarden heeft ook de volle aandacht. Het particulier initia tief moet nummer één blijven. Laten de kringen, die hiervoor in aanmerking ko men. om de tafel gaan zitten, om te kij ken wat men doen kan voor een „woon oord" voor de ouden van dagen. Met een gemeentelijk tehuis wilde spr. voor zichtig zijn, omdat de vraag niet zo groot meer is als een paar jaar geleden- En de opzet er van mag men niet onderschat- Aan de uitbreiding van het aantal con sultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters wordt gewerkt. Een enquête van de vakbeweging heeft niet bewe zen, dat een crèche nodig is. Het onder zoek van de mogelijkheid er van moet binnenkort zijn beslag krijgen. Het contact met de middenstandscen trale is goed. Een post van f75 000 voor de hulpverlening aan kleine zelfstandi gen is beslist niet te hoog. Zij willen meestal graag in hun zaak blijven en niet werknemer worden. Dit is een zaak met heel tere kanten. Wie armoede lijdt, lijdt pijn. Wie zelfstandig geweest is en werk nemer moet worden, lijdt nog pijn er bij- Het genoemde bedrag wordt niet zo maar in de zaken gestopt. Dit werk ge schiedt in stilte, maar het is het geld waard- Mr Geertsema heeft, aldus vervolgde spr., gevraagd om gratificaties naar pres tatie- Spr. kan daar onmogelijk aan be ginnen bij een 1600 ambtenaren en werk lieden der gemeente. Op het terrein van de voorlichting der gezinnen ligt wel licht nog een taak voor verschillende instanties. Er wordt al veel gedaan. Spr. achtte het aantal arbeidscontractanten bij de gemeente niet te hoog. Op de duur moet het kunnen, dat ouden van dagen worden geholpen met het huishoudelijke werk en met de warme maaltijden, zoals mej Van Nienes voorstond. Het was spr. echter nog niet duidelijk, hoe dit moet worden uitge voerd. Wat de sanering betreft, bij de planning is ook de sociograaf ingescha keld. Voor verlaging van de badhuista rieven ln de eerste helft van de week voelde de wethouder niets- Leiden kruipt nu eenmaal op Zaterdag in het bad. Dan wilde spr. liever propaganda voor de badhuizen gaan voeren, byv. onder de studenten, voor de eerste dagen der week. Tegenover hen. die beslist op Vrij dag of Zaterdag in het bad moeten, is het ook onbillijk de tarieven dan hoger te stellen dan in het begin van de week. zeer principieel punt geweest, waarop spr. niet nader kon ingaan. Nu is het stadium van onderhandelen ingetreden. Maar het zal nog lang duren, voordat de overeenkomst er is. De post voor steun aan werklozen werd door de wethouder toegelicht, zodat duidelijk werd. dat deze post verhoogd moest worden, hoewel de werkloosheidswet er thans is. Mis schien is 4 a 5 ton voor deze post inderdaad te hoog geschat het is te hopen maar Leiden heeft nu een maal een groot aantal hardnekkige werkloosheidsgevallen. Uiteindelijk betekent deze post slechts een verrekeningsbedrag met het rijk- Spr. toonde zich over de werkloosheid Christen-vrouwen hielden propaganda-avond In de Harmonie heeft de afdeling Lei den van de Ned. Christen-vrouwenbond gisteren een propaganda-avond gehouden onder leiding van de presidente, mevr. Houwing. Zij gaf een uiteenzetting over het doel van de bond. De leden van het zangkoor verduidelijkten dit nog met een improvisatie: „gesprek in de trein". Na de pauze zong dit koor onder lei ding van mevr. Van Katwijk een serie liedjes van uiteenlopende aard, afgewis seld met volksdansen. Het verdere pro gramma werd gevormd door spelletjes, pantomime en dergelijke. Orde en wanorde in het heelal In het groot-auditorium van de Leidse universiteit heeft gistermiddag prof. dr H. C. van de Hulst een rede gehouden bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de wis- en natuurkunde, welke tot titel droeg: Orde en wanorde in het heelal. Hij deed dit aan de hand van drie voorbeelden: de planetenbeweging, de zon en de gaswolken in de melkweg. Prof. Van de Hulst begon zijn rede met te verzamelen over de vanouds be er op te wijzen, hoe reeds in de oudste tijden de onderzoekers gefascineerd wer den door de maangestalten, de verschij ning van ochtend- en avondster, zon- en maansverduistering enzovoort. In al deze verschijnselen trachtte men enige orde te vinden. Het was tenslotte Kepler, die de waarnemingen van Tycho in enkele eenvoudige wetten over de planetenloop wist samen te vatten. Ook Galilei en Newton hielden zich er mee bezig, hoewel deze laatste onder meer inzag, dat een planetenbaan geen volmaakte meetkundige figuur, een el lips, is door de aantrekkingskracht van andere planeten. Newton zelf heeft reeds de sterkste storingen, die optreden in de beweging van de maan, met zijn hypo these van de algemene zwaartekracht be rekend. De overeenstemming met de waarnemingen was bevredigend, maar weer andere ongelijkheden bleven be staan. Vele generaties van sterrekun- digen hebben hieraan gewerkt. Met het gevolg, dat thans de theorie der planeten- banen een warwinkel is, weliswaar een goed doordachte en tot in de puntjes be heerste warwinkel, maar toch iets dat wel heel weinig lijkt op het ideaal een harmonische wereldbouvv, dat r nen als Kepler voor ogen hadden. Vervolgens stond prof. Van Hulst lang stil bij een geheel nieuwe tak van het sterrekundig onderzoek: de radiosterrekunde. Dit is geen nieuwe wetenschap, maar een nieuwe waarnemingstechniek om gegevens Onder historische gewelven In het afgelopen jaar is het perceel Breestraat 113 aangekocht door de kunsthandelaar Gerard van Spaan donk. Onder dit huis bevinden zich gewelven, die van grote historische waarde zijn gebleken. Van de twaalf de tot omstreeks de zeventiende eeuw heeft op deze plaats een ver sterkt woonhuis gestaan, dat diende tot residentie van de aan de graven van Holland onderhorige militaire gouverneur van Leiden. Aan de hand van de bouwstijl van de gewelven heeft men de ouderdom kunnen vaststellen: twaalfde of dertiende eeuw, maar ten aanzien van het doel heeft men steeds in het duister getast. Het onder monumentenzorg staande huis mocht niet worden verbouwd, zodat het voor zakendoeleinden ongeschikt was. De heer Van Spaandonk heeft een verzoek tot Monumentenzorg gericht om restau ratie te verkrijgen. De historische waarde bleek zo groot te zyn. dat ook het rijk een subsidie toezegde. Onder leiding van de architecten Van der Mark en Baart de la Faille, resp. van gemeentewerken en het rijksbureau voor monumenten zorg, is men in Augustus met het werk begonnen. De gemeente-archivaris, mr R. van Rooyen, is bij zijn onderzoek tot sterke aanwijzingen gekomen, dat de gewelven hebben behoord aan het kasteeltje van de militaire gouverneur van Leiden. Tij dens het onderzoek kwam vast te staan, dat het niveau van de Breestraat vroeger twee meter lager is geweest. De heer Van Spaandonk wil van deze ruimte een expositiezaaltje maken Het architectenbureau Paardekoper en Barn- hoorn, dat het eigenlijke woonhuis res taureert, zal daartoe een ingang van de kunstzaal naar de gewelven maken. Als zich geen tegenslagen voordoen, zal het gebouw in Februari voor zijn nieuwe besomming ln gebruik worden genomen. kende astronomische objecten. In deze nieuwe tak heeft ook Nederland een belangrijke plaats weten te ver overen. Dat is te danken aan het werk van een stichting, waarin ver scheidene technische en wetenschap pelijke instanties samenwerken en ook de Leidse sterrewacht een actief aandeel heeft. Na uitvoerig gesproken te hebben over de gaswolken van de melkweg, vroeg de hoogleraar aandacht voor de spiraal- structuur in de melkweg. Prof. Van de Hulst sloot zijn betoog met drie conclu sies. t.w. 1. Er is wetmatigheid ln het klein, maar geen harmonie in het groot; 2. de sterrekundige zoekt niettemin de grote patronen; 3. de grillige patronen onthullen de historie, omdat hierbij de herhaalbaarheid essentieel is. Biogralie Hendrik Christoffel van de Hulst, een zoon van de bekende kinderschrijver W. G. van de Hulst, werd in 1918 te Utrecht geboren. Hij studeerde wis-, natuur- en sterrekunde aan de Utrechtse universi- ;n was gedurende zijn laatste studie jaren assistent aan de sterrewacht. In 1946 promoveerde hU tot doctor in de wis. en natuurkunde op een proefschrift getiteld „Opties of spherical particles". Kort daarna vertrok hU naar Amerika, waar hij van 1946 tot 1948 post-doctoral fellow aan de universiteit van Chicago was. Gedurende de zomermaanden gaf hij college aan de Harvard University. In 1948 werd dr Van de Hulst benoemd tot lector aan de rijks-universiteit te Lei den. De laatste jaren maakte hy korte reizen voor studiedoeleinden naar Frank rijk, België en Amerika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3