Luisterrijke dag op vogelreservaat bij Hoek van Holland In een paar uur overtocht van honderd duizenden vogels We don't give you of golden rain superlatives, we give you NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1952 De sensatie van de najaarstrek Bij bange trekkeities overwon de trekdritt soms In de afgelopen weken hebben leden van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging en Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, geassisteerd door vele andere vogelkenners, op bepaalde dagen in de vroege morgen de aantallen passerende trekvogels genoteerd. Tot zelfs in België zaten de waarnemers om een beter inzicht te verkrijgen in het verloop van de najaarstrek in ons land. Alle doortrekkende vinken, spreeuwen, veldleeuweriken, kauwtjes, roeken en bonte kraaien werden genoteerd. Daarbij werden ook de richting, waaruit zij kwamen en waarheen zij gin gen, de tijd, vlieghoogte, weersgesteldheid, waaronder de windkracht, aan getekend. Op deze wijze krijgt men een globaal overzicht van de trek op een bepaalde tijd. Men moet weten, dat de trek het sterkst is in de vroege morgenuren. Plaatselijke gegevens kunnen, bijv. door ochtendnevel, zo gauw een onjuist beeld geven. Experimenteel heeft de Duitser Gustav Kramer kortgeleden kunnen aantonen, dat spreeuwen gedurende de herfsttrek zich oriënteren op de zonnestand. Er zijn echter nog taUoze vragen, waarop wij op het ogenblik geen antwoord kunnen ge ven. In de afgelopen weken bleek het weer, dat weersgesteldheid en windrich- Herfsttrek in ons land (naar Tinbergen 1949). ting grote invloed kunnen uitoefenen op de richting en hoogte, waarop de vogels, trekken. Zelfs naderende depressies kun nen van grote invloed zijn. Ook de vin- ker Gerrit Berg uit Loosduinen, die met een speciale vergunning „vinkt" ten bate van het ringonderzoek, kan ons dat vertellen. Deze rasechte vinker vertelde vorige week nog, dat men er zeker kon zijn, dat als er een dag was met vrij wel geen trek er ongunstig weer zou komen. Daartegenover stond, dat toen tijdens zware regenbuien talloze troepen vinken doorkwamen er goed komt was. Een luisterrijke dag hadden w Jaar op het vogelreservaat De Beer ten zuiden van Hoek van Holland. Onder zeer gunstige weersomstandigheden ren we in de gelegenheid op een meest voordelige punten van ons land de massale doortrek van vogelsoorten dichtbü gade te slaan. Immers bij Hoek van Holland concentreren zich grote vluchten vogels. Het overzichtkaartje toont de najaars trek, in het bijzonder van de vink, dui delijk aan. We kunnen direct een voor keur voor een Z.-W. richting aanwijzen. Het oversteken van grote watervlakten wordt (als het tenminste niet erg helder weer is) zoveel mogelük vermeden; z.g „watervrees" komt hier goed naar vo ren. De vogels volgen de kustlijn, waar bij' zoveel mogelijk de voorgenomen rich- ting wordt gehouden. Hierdoor concen treren zich in het najaar zowel aan dt IJsselmeer- als aan de Noordzeekust grote troepen vogels, die uit N.-O. rich ting 'komen. De waarnemingen najaar toonden echter ook aan, dat op ca 1500 m hoogte vinken en spreeuwen het IJsselmeer overstaken. Deze onzicht bare trek geeft natuurlijk vele gezichtspunten- Zwarte mezen Reeds bij zonsopgang was er een op vallende trek van talloze troepjes vin ken, kepen, sijsjes, koperwieken en spreeuwen, echter niet te vergelijken met de werkelijke grootse doortrek, die we enkele uren later te zien zouden krij gen, zodra de mist was opgetrokken. Zo lang de mist bleef hangen hielden we ons op in de vlierbosjes en rijkelijk met duindoorns beplante duinterreinen. Bijzonder waren in deze bosjes niet alleen de honderden spreeuwen en de vele koperwieken en kramsvogels, maar ook de kleine troepjes mezen. In dit terrein, waar mezen geen broedvogels zijn, is het merkwaardig tal van troepjes te zien, ofschoon be weerd wordt, dat kool- en pimpel mezen in ons land voornamelijk standvogels zijn. Dat we hier met trekkers te doen hadden, wie weet Familieberichten uit andere bladen BEVALLEN: Mevr. Baas-Roosjon. z„ Sa- latiga, Ind.; mevr. de Jong-van Oord. d.. Haarlem: mevr. Kobus-Niemeyer. z, Scars- dale, N. Y.. U.S.A.: mevr. Oele-Rutgcrs van Rozenburg. z„ A'dam. OVERLEDENC. B. Bult-Swltters, v., 74 Delft; C. H M. Dercksen. z.. 57 j„ Sant- --- R J. Wtersema, m., 26 j.. Hilversum; G. Jol Bekker 60 j.. waar vandaan, was buiten twijfel. Zwarte mezen komen soms in vlagen, vooral in deze tijd van het jaar, plot- seling ons land opzoeken. Vermoe delijk is er dus ook op het ogenblik zo'n doortrek in ons land. Nadere waarnemingen en berichten zullen dit spoedig aantonen. De zwarte mees lijkt het meest op onze bekende koolmees, echter mist hij de zwarte borststreep en hij heeft geen geel in de veren. De witte vlek in de nek is een der beste kenmerken. Zwarte zen zijn overigens ook iets kleiner dan de koolmezen. Enkele jaren geleden kwamen er op een goede dag in het na jaar honderden zwarte mezen in de Wie- ringermeerpolder. Een aparte verschij ning natuurlijk in een gebied, waar deze soort anders altijd ontbreekt! Via de af sluitdijk bereikten zij uit N.-O. richting Noord-Holland. Bij het opklaren van de mist kwamen we bij de buitendijk, waarover we ver der Zuidwaarts tippelden. Hierdoor had den we een prachtig overzicht over het binnen- en buitendijkse terrein. Toen de mist nog niet helemaal was verdreven, nam de trek van de eerste grote doorkomende troepen vinken e.d. duidelijk toe. Per minuut passeerden steeds grotere drommen vogels. De sterk ste trek noteerden we o.a. van spreeu wen, die in een breed front overkwamen, vinken met daartussen talrijke kepen, veldleeuweriken die gestadig doorkwa men, kneutjes, troepjes ringmussen, groenlingen en ook vele koperwieken en kramsvogels. Roeken, kauwtjes en vele bonte kraaien trokken bij het heldere weer vrij hoog over. De roep van dui zenden doortrekkende vogels was niet an de lucht. In een paar uur, tot in 't begin van de middag, kwamen honderdduizen den vogels over, soms vrij hoog, an dere laag over de zeedijk en de bui tendijkse duinrand. In de meest Z.-W. gelegen bosjes van het natuurmonu ment hielden zich talrijke vogels op, die de sprong over de vlakte naar Voorne niet durfden wagen. Als vis sen in een fuik was ook hier een con centratie van „bange" trekkertjes, w.o. vele vinken, roodborsten, mezen en winterkoninkjes. Af en toe ver trokken er toch weer in Z.-W. rich ting. De trekdrift overwon. Series Later op de dag, toen de trek duide lijk weer afnam, waren we in de gele genheid het overige deel van het na- turmonument te verkennen- Meer dan 90 soorten hebben we die dag kunnen ob serveren- Buitendijks werden vele stelt lopers op slikjes en strandjes gezien, waarvan ik de volgende soorten wil noe men: busruiters. groenpootruiters, ture luurs, rosse grutto's, drieteenzandlopers, steenlopers en bontbekjes. Verder in zee konden we smienten, eider- en bergeenden, aalscholvers verschillende meeuwsoorten w.o. de n algemene kleine mantelmeeuw) waar__ men. Minder algemene soorten als klap ekster, ijsvogel, houtsnip, frater, de kleu rige putters of distelvinken en sneeuwgor- zen werden doortrekkend waargenomen. Als vrij late doortrekkers zag de boerenzwaluw, grote stern en visdief. Deze soorten zijn eigenlijk allemaal al vertrokken naar het Zuiden. Roofvogels waren natuurlijk ook present, waarvan we slechtvalk, bruine en blauwe kieken dief, smelleken, buizerd en sperwer no teerden- We mogen ook de sijzen, witte kwikstaarten, rietgorzen en graspiepers niet vergeten. Langs de pieren bij de Nieuwe Water weg hadden we bij het naar huis gaan nog het geluk een slechts" zelden in ons land waargenomen vogelsoort, namelijk een rosse franjepoot te ontdekken. Ver meldenswaard is, dat op diezelfde dag ook een exemplaar bij Waalhaven, Rot terdam, werd waargenomen. Interes sante vogels met merkwaardige levens gewoonten, afkomstig uit IJsland, Groen land en Westelijker streken. Wijfjes zijn het voorjaar mooier gekleurd dan de mannetjes. Nadat het wijfje de heeft gelegd, laat zij de verdere ging van eieren en jongen over a mannetje. Vandaar dat het kleed mannetje ook meer op camouflage moet zijn ingesteld. Leiden, November 1952. Jaap Taapken. Sartre en de vraag naar God" Prof. dr G. C. van Niftrik sprak in filmzaal van Academie In kader lezingen over wetenschap, cultuur en geloof De vraag naar de zin van het leven wordt beantwoord naar de vraag, of God al dan niet bestaat. Als God bestaat hangt alles van Hem af, bestaat Hij niet, dan is de mens zelf God, aldus prof. dr G. C. van Niftrik in zijn lezing: Sartre en de vraag naar God. functie, maar een existentiële gegrepen- heid. God is geen innerweltliche groot heid. Hy is altijd subject. In God kunnen we alleen maar geloven op grond van de openbaring in Jezus Christus, zo zei prof. Van Niftrik ten slotte. Leidse gashouder zeeg ineen Gasvoorziening loopt echter geen gevaar WIJ GEVEN U GEEN VUURWERK VAN GROTE WOORDEN, WU GEVEN U Deze lezing, georganiseerd in het ka der van lezingen over wetenschap, cul tuur en geloof door dr K. E. H. Oppen- heimer in samenwerking met de N.C.S.V. de V.C.S.B., werd gisteravond in de filmzaal van de academie gehouden. Ons geslacht, zo zei prof. Van Niftrik, wil weten of er een God is of niet. Sartre komt in zijn toneelstuk: Le diable et le bon dieu tot de conclusie, dat God niet bestaat. Als God er is, kan de mens niet vrij zün- Sartre ontkent God om de mens te erkennen. Men moet echter wel bedenken, aldus spr., dat Gods zijn anders is dan mijn zijn. God is God, dat wil zeggen: Hij is altijd subject, nooit object. God valt niet te constateren, want dan wordt Hij ob- gaat Hij tot de wereld behoren en houdt Hij op God te zijn. Over God praten heeft geen zin. Hij wordt óf met hartstocht beleden óf met hartstocht ontkend. Het gaat hier om een existentiële geloofsbeschikking. Dit komt nu uit in Sartre's toneelstuk. Als God er niet is, dan kan de mens pas in vrijheid verantwoordelijkheid leven, zo zegt Sartre. De vrijheid van de mens gedoogt geen vrijheid naast zich. De verhouding tot naaste leidt altijd tot een échec. Er is geen relatie met de ander mogelijk, als je vrij bent. Nu de ander er is word ik als mens in m'n vrijheid bedreigd. Als er was, zou Hy de Ander met een hoofdletter zijn, zou Zijn vrijheid zo groot zijn dat er van de menselijke vrijheid niets overblijft. God moet, als Hij er is, de mens be handelen als een ding. Naast God kan niets bestaan. In Sartre's stuk vecht mens tegen God om mens te zijn. Als Sartre God dan heeft doodverklaard blijft de mens eenzaam achter. Dat is de ethische situatie van de ens: hij is alleen. Sartre maakte van God de ontzaglijke leegte om de mens heen, want die mens heeft ruimte nodig voor zijn vrijheid. We zullen tegenover Sartre's ontologie geen andere ontologie zetten, zo zei spr. Het protestantisme heeft geen ontologie. We zullen Sartre beantwoorden en zeg gen: Ge hebt de werkelijke God nooit gezien; ge hebt de mens vergoddelijkt en God vermenselijkt. Wat Sartre van God maakt is de God van de Bijbel niet. God is geen object en het geloof geen ziele- Eén van de twee bij de stedelijke licht fabrieken in gebruik zijnde gashouders is gistermiddag buiten gebruik gekomen- Doordat een drukmeter een te hoge druk in de gasruimte opgaf, werd teveel gas aan die ruimte onttrokken. Het gevolg was, dat het dak van de houder na ver loop van tijd de steeds zwaarder worden de druk van de buitenlucht niet m kon weerstaan en in het midden n beneden zeeg. Toen de schade door deskundigen ogenschouw werd genomen, bleek die zich tot enkele scheuren in het midden van het dak te beperken. Zodra de scheu ren zijn gelast, kan de druk in de houder weer worden opgevoerd en zal dak weer in de oorspronkelijke stand komen. Dat zal in de loop van de volgende week kunnen zijn. De uitgevallen houder voorzag de Leidse omgeving van gas. Deze voorzie ning is geen ogenblik in gevaar geweest, omdat zij onmiddellijk door de tweede houder kon worden overgenomen. Er zijn ook geen moeilijkheden voor de Leidse gasvoorziening te verwachten, tenzij onverhoopt een strenge winter zou invallen, aldus werd ons van bevoegde zyde verzekerd. Opening en heropening De firma C. H Nolet opende vanmid dag onder grote belangstelling haar nieu we zaak Botermarkt 8. gelegen naast de oude zaak- Er bestond vanmiddag ook veel belang stelling voor de heropening van de ge moderniseerde winkel van de firma P. J. Wetselaar, Haarlemmerstraat 254. Agenda voor Leiden Donderdag Vlies, half 1: koffiemaaltijd Maatschap- j voor handel en nijverheid, spoor praatje, ir F. Q den Hollander. Stadibuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad, begroting 1953. Schouwburg, 8 uur; K. en O., populair toneel, Ned. Comedie met „U spreekt et uw moordenaar" van Fr. Knott. Liberty, 8 uur: oprichting afdeling Leiden genealogische vereniging.. Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden VERON, lezing van de heer Annokké. Vlies, 8 uut: Ned. reisvereniging, B. Baanen over bergtoerisme. Antonius-clubhuis Mare 43, 8 uur: R. A. O.-toneelavond, Adel in livrei. VrUdag Foyer, half 10 en 10.45 uur v.m Leidse Jeugd Actie, films van de stichting Na tuur en Jeugd voor schoolkinderen Pro- fessorenwijk. Stadhuistoren, 11—12 uur: oarulom- oor.oert R en Ritter. Lcidsohe Wo^pinnerij, 11 uur: verga dering van aandeelhouders. Stadhuis. 2 en 8 uur: gemeenteraad, begroting 1953. Schouwburg, 8 uuir: K. en O., populair toneel, Ned. Comedde met „U spreekt met uw moordenaar" van Fr. Knott. Groot auddtonium academic, 4 u inauguratie dr H. C. van de Hulst. Kaiserstraat, zoölogisch laboratorium, half 2: officiële opening nieuwe verdie ping oostelijke vleugel. Levendaal, 8 uur: C.H. Jongerengroep, prof. dr J. de Zwaan, Klippen en on diepten. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: A it. wijkkies- vereniging I, mevrouw Mulder—Hem mes over de verkiesbaarheid der vrouw. Harmonie, 7.45 uur: Ohris ten-vrou wenbond, propagamda-avond. Burcht, 8 uur: uitslag wedstrijd „Onze Tuin". Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., prof. dr D. Pont uit Pretoria over de ver houding tussen blanken en niet-blanken in Zuid-Afrika. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond gebed. Jeruël, 8 uur: Bidstond. Zaterdag Gehele dag: Klaproos-collecte! Rehoboth, half 3: Chr. onderwijzers, J. de Rek uit Amsterdam over Geschiede nis een wetenschap van onzekerheden. Boerhaavezaal, 3 uur: Leids Kunst centrum. opening Najaarsexpositie. Volkshuis, 4 uur: Jo Hendriks-Kranen donk draagt voor De Goudfazant, Chinese legende van Fritz Rosenfeld. Schouwburg, 8 uur: Litteris brengt De Cirkel van W. Maugham. Leiderdorp, Dorpshuis: afscheid zuster T. de Geus. Alphen aan den Rijn, Bethel: ringappèl C.-H. Jongeren. Noordwijk aan Zee. Kruispunt Oude ZeewegRembrandtweg, half 4: onthulling monument voor de gevallenen. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect. 1662— 1675). tm. 30 November. Stadhuisplein, 9—8 en 7—10 zende tentoonstelling Van Juliana tot Ju liana (tm 13 November) Universiteitsbibliotheek, half 10 half 6: originele tekeningen van het oude Leiden (t.m. 22 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lamrr.en- schansweg 4. telefoon 23553. Een kunstkring in de Bollenstreek In het woonschip van de kunstenaar Overbosch te Lisse heeft een groepje kunstminnaars de mogelijkheden een kunstkring in de Bollenstreek onder ogen gezien. Uiteindelijk heeft men sloten vooral geen tam-tam naar buiten te maken om zo veel mogelijk leden werven. Want een grote kring zou n voorlopig toch niet aankunnen. De p\ belangstellenden komen er vanzelf bij. De kring zal op geregelde tyden bijeen komen. Een expert houdt dan een in leiding over een bepaald onderwerp, aarna debat. Vermoedelijk zal op de •rstvolgende bijeenkomst de heer Over bosch spreken over moderne litteratuur. volgende heren vormen het be stuur: D. Overbosch voorzitter, J. van Wamel secretaris. A. van Kampen twee- ecretaris, J. Beraelman penning- Quo Vadis Ex Animo gaf een groots opgezette jubileum-uitvoering Ter gelegenheid van zilveren jubileum van Hermann de Wolff Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van haar dirigent Hermann de Wolff gaf de Christelijke zangvereniging Ex Animo gisteravond in de Stadsgehoorzaal een groots opgezette jubileumuitvoering van het oratorium „Quo vadis" van F. Nowowiesjki. Hieraan werd bovendien meegewerkt door het Rijswijkse Christelijk mannenkoor, de Haarlemse orkestvereniging, door de solisten Mea Naberman, sopraan, Herman Schey en Léon Combé, bas, en de heer Sonneveld, orgel. maal in de hogere regionen te kampen met de zuiverheid. Met name het orkest viel zowel bij het begeleiden als tijdens de instrumentale tussenspelen op door uitnemende trekjes van vakmanschap. Van de solisten roemen we vooral Her man Schey, die zyn partij prachtig ver tolkte, el schoot zijn stembereik in de laagste regionen soms iets te kort. Mea Naberman zong haar iets minder belang rijke party zeer fraai en met zuiverheid van interpretatie. Léon Combé had het niet gemakkeiyk in zyn Petrus-rol, maar hy kweet zich goed van zyn zware taak. Ook hij moest rijn stem iets forceren, doch overigens wist hy aan deze party diepte en majesteit te verlenen. De or gelparty van de heer Sonneveld werd op styivolle wyze uitgevoerd. Kunnen we dus over het werk zelf niet zeer enthousiast zyn, deze jubileumuit voering heeft niettemin bewezen dat de Chr. Zangvereniging Ex Animo tot zeer goede prestaties in staat is, waartoe de bekwame directie van Herman de Wolf stellig in belangrijke mate zal hebben bygedragen, en naar wy hopen, zal zy dit ook in de toekomst doen. De vele aanwezigen betoonden zich zeer onder de indruk ven het werk en brachten een warme ovatie aan dirigent J. v. d. V. Léon Combé en de heer Sonneveld stonden daarby voor de zware taak hun partyen byna „a l'improviste" te vertol ken, daar Laurens Bogtman en Hennie Schouten plotseling ziek waren gewor den. Zy hebben zich op bewonderens waardige wyze door deze moeilijkheden heen geslagen. Nadat de vice-voorzitter der vereniging de aanwezigen had welkomd en ds Riemens enige hartelyke woorden gericht had tot de jubilerende dirigent, waarby aan deze de „g-sleutel" werd overhandigd als symbool voor zyn streven „hogere", dat is sterkende ziek te brengen, werd de eerste scène in het oratorium ingezet. De tekst van dit werk is gebaseerd op de beruchte brand van Rome. die men gewoonlyk aanneemt, door Nero zelf zou zyn gesticht, en die aanleiding werd tot felle christenvervolgingen verder op de legende van Petrus' komst en terugkeer in de brandende stad. Dit alles kan voor een oratorium lig een zeer geschikt onderwerp Toch zullen vele aanwezigen zich met ons verwonderd hebben over de keuze van dit werk, dat uit het begin van deze eeuw stamt en sindsdien eigeniyk ver geten is. En hoewel wy voor de uitvoe ring van dit werk (er werkten ruim 2(X zangers aan mee) veel lof hebben, be treuren wy toch dat voor dit byzondere concert geen belangrijker werk gekozen werd. riet is stellig een prijzenswaardig stre- i eens iets nieuws te brengen; doch zyn vele oudere en moderne oratoria, zelfs van Nederlandse bodem, die eerder een uitvoering verdienen dan dat di: goed geschreven, maar geheel en al on- persoonlyke werk, waarin men alle stij len van de 19de eeuw kan terugvinden: de instrumentatie doet vaak aan Wagner denken, (verg. het begin van de vierde scène met dat van de 3de acte van Tris tan) verder zweeft men tussen Mendels sohn, Brahms, Bruckner, en een enkele maal, wanneer de componist zich veel harmonische vrijheden veroorlooft, Skriabin. Maar deze vrijheden heeft hy dan spoedig weer vergeten om tot de meest conventionele Mendelssohnstyi terug te keren. De eerste en tweede scène ïyden aan een teveel aan forti, hetgeen v< moeiend is; de derde scène is te lang wordt vervelend; de laatste scène is m schien nog de beste. Zoals reeds gezegd, dit doet niets af aan onze lof voor dirigent en medewer kers voor deze uitvoering, die in vele opzichten ver boven het middelmatige uitkwam. Herman de Wolff is een zeer degelijk en muzikaal dirigent, die van de geboden mogelykheden goed party wist te trekken. Het koor zong doorgaans uit stekend, al blyven er natuurlyk by zulk zware uitvoering wel eens zwakke Voordat Ex Animo gisteravond het concert gaf ter ere van de jubileren de dirigent Herman de Wolff, vond in Rehoboth een receptie plaats. Op de foto is de heer De Wolff in gesprek met dr J. Riemens, emeritus predikant van de Hervormde Gemeente (thans te Zeist) en erevoor zitter van het koor. Links de echtgenote van de heer De Wolff. Foto N. van der Horst. De enige.,. Heldenkermis De Franse regisseur Jacques Feyder, na de oorlog in Zwitserland overleden, heeft In 1935 een film gemaakt onder de titel Heldenkermis. Hij was juist terug uit Hollywood, waar hy zyn grote talen ten in dienst heeft moeten stellen van op de kassa afgestemde producten Als een van de grote avant-gardisten trok hy over de oceaan, maar gelukkig heeft Frankryk hem teruggekregen en onder zyn regie zijn enkele rolprenten vervaar digd, die niet hebben nagelaten de wel verdiende aandacht te trekken. In een nachtvoorsteling heeft de Leidse studenten filmliga de universitaire be volking in het Trianontheater een voor stelling van zyn heldenkermis aangebo den. Men had bezwaariyk een betere keus kunnen doen. Ieder zal direct moeten toegeven, dat Heldenkermis niet is gemaakt om ernstig te worden genomen. Feyder zelf heeft er van gezegd, dat hij met dit werk heeft willen beogen de kunst van de grote Vlaamse schilders onder de aandacht het grote publiek te brengen. Hier nu een prachtige kans voor een kleurenfilm hebben gelegen; de kleur zou hier prachtig tot essentieel onderdeel van werk kunnen worden, maar in '35 "en nog niet zo ver. Niettemin ontwaart men in dit satyrl- sche werk een waarlijk Bruegheleriaanse schoonheid. Het werd, noodzakelijkerwijs, verfilmd toneel, maar dan toch toneel met zoveel levenslust en hier en daar wat erg ondeugende humor, dat de toe schouwer al gauw ondergaat in dit kyk- spel op-cn-top. De opnamen zyn gemaakt het stadje Epernay sur Seine, een Mid- cclecuws „decor" met romantische huizen en een betimmering, die maar al te zel den in haar oorspronkelijke vorm be baard is gebleven. Irt deze natuurlyke omgeving speelt zich het dwaze verhaal af van de komst van een detachement Spanjaarden in een Vlaamse stad, het gevolg van een speciale Voorstellen aan de Leidse raad De heer A van Dyk (KVP) heeft de leidse raad voorgesteld, het vermenig- vuldigingscijfer voor al het onderwijs te bepalen op 1. De heren J. M. van Stralen en C- J- Piena (P.vd A.) stellen voor, by de toe komstige uitbreiding van de stad Leiden de straten van een nieuw te bouwen wyk namen te geven van onbekende verzets- slachtoffers, zulks in overleg met het Ryiksbureau voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam. IN WEST-BERLIJN heeft de politie een hoofdinspecteur gearresteerd, die regel matig inlichtingen aan de Oost-Duitse veiligheidsdienst heeft verstrekt. gezant van de Spaanse koning. Het stadj* maakte zich juist op om kermis te vieren, maar de gruwelen van de log zyn nog niet zo ver in het verleden vergleden, dï de burgemeester en de schepenen maken zich de meest overdre ven voorstellingen van wat er gaat ge beuren. De Vlaamse „helden" zoeken be scherming achter vrouwenrokken, maar dan staat de burgemeestersvrouw op als een onnavolgsbare diplomate. Zy weet alles ten beste te doen keren en haar dochter aan de juiste (schilderachtige) man te helpen. Zo erg veel doet het verhaal er trou wens niet toe. Dit is meer een Kapstok om byzonder schilderachtige taferelen aan op te hangen. Feyder is daar op voor- treffelyke wijze in geslaagd. De baten van de voorstelling Kwamen ten goede aan het universitair asylfonds. De voorzitter van het fonds heeft zyn gehoor aan het begin van de voorstel ling opgeroepen de aandacht voor de van studenten uit vertr# ,le landen niet te laten verslappen. T. uitvoerenden. Receptie in Rehoboth Aan het jubileumconcert, dat Ex Animo gisteravond in de Stadsgehoorzaal gaf. ging een receptie in het wykgebouw Rehoboth aan het Rapenburg, waar de vereniging altyd haar repetities houdt, Wij noteerden hier de volgende receptie- gangers: burgemeester Van Kinschot, de heer Van Schaik, wethouder van onder- wys, dr Riemens, emeritus-predikant van de Hervormde Gemeente en erevoorzitter van Ex Animo, de heer A. Schweitzer na mens het bestuur van de stichting Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het erelid mr Briët, vertegenwoordigers van het Ryswijks Chr. mannenkoor, waarvan de heer De Wolff ook dirigent is, de heren W. F. Marcelis en J. de Koning namens Con Amore, mr De Ruyter de Wildt namens het bestuur van de 3-Oct. vereniging, afgevaardigden van het kin derkoor Melodia te Rotterdam, de heren De Jong en Herman Stenz namens K. en vertegenwoordigers van het koor Zanglust te Leidschendam, Leo Mens, or ganist van de Pieterskerk, de predikanten Vossers en De Wit' namens de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente, de heren Arnoldus en Van der Zeeuw na- het gemengd dubbelkwartet Musica, afgevaardigden van de Hervormde wyk- gemeente Rembrandtwyk en de dito wyk- vcreniging Rehoboth en de heren Buis en Huyg namens het Leidse Alma Mater koor. Verder zagen we enkele solisten en vele leden van Ex Animo. Voordat de receptie begon, heeft de heer W. Brugman namens het koor de heer De Wolff gelukgewenst met deze dag. De voorzitter, de heer Brandt, was wegens ziekte verhinderd receptie en concert by te wonen. De heer Brugman op, dat de heer De Wolff het koor krachtig omhoog heeft gewerkt. Goede woorden zijn bij dit jubileum wel dege- lyk op hun plaats, aldus spr., die nog herinnerde aan verschillende grote uit voeringen, die Ex Animo in de loop der jaren heeft gegeven. In de jaarvergadering van aanstaande Dinsdag zal de heer De Wolff een ge schenk worden aangeboden. De kleine wereld van Don Camillo In het Trianontheater is de film De kleine wereld van Don Camillo gepro longeerd. Verwondering behoeft dat niet ekken. want hier hebben we nu eens met de verfilming van een boek te doen. waarby het boek zelf niet om zeep is ge holpen. Integendeel, de film speelt een heel eigen leven met het werk van Gio- vanino Guareschl. het accentueert het levende, warme, het kleine menseiyke, waarmee dit hele verhaal is door trok ken. Onder de gloeiende zon van Italië ligt een bergdorp, waar de eerste verkiezin gen na de oorlog de communisten aan de macht hebben gebracht- Waarom dat is gebeurd laat de film met verrassende eerlykheid zien: de onwil van de land eigenaren om hun pachters een mens waardig bestaan te gunnen. In deze kleine wereld, vol van de strijd om het dagelyks brood, dwaalt dan de pastoor rond, Samen heeft hij met de voorman nen van de communisten in bet verzet gewerkt, nu gaan hun wegen uiteen, al blyft de gemeenschappelijke herinnering een band vormen. Hij is dienaar van de kerk, waarin de communistische burge meester Peppone dan toch nog zyn kind wil laten dopen. Dit volk is nog niet los van de kerk. maar het ziet, gehard door het leven, de fouten even goed als de deugden. Geholpen door de stem van zyn ge weten moet de opbruisende pastoor zijn al even opbruisende parochie leiden. De conflicten zyn niet van de lucht, over en weer worden, zowel geestelyk als fi- guurlyk, buitengemeen rake klappen u:tgedeeld. Maar de film heeft ook. in dien men dit gedegenereerde woord wil gebruiken, een moraal: eendrachtig wer ken aan een betere toekomst is toch mo gelijk. ondanks alle ideologische ver schillen. Wat al te optimistisch gedacht en wat al te simplistisch uitgebeeld? Och. in Noordelyke landen zou dat stellig gaan, maar in Italië? Ook daar zal het wel geen getrouw beeld zyn van de werkeiykheid. maar men vergeeft dat de makers graag We hebben er een verhaal voor gekregen, zo sprankelend oorspron- kelyk, dat zwaarwichtige bezwaren in de van het geheel worden wegge vaagd. In Fernandel had men de man gevon den met een wel by uitstek fotogeniek gezicht Hy verbeeldt de pestoor zo meesterlyk en zo vol humor, dat men lang heeft moeten zoeken naar een waar dige tegenspeler Men heeft die gevon den in Gino Cervi, de ongeletterde bur gemeester Peppone. Dit tweetal draagt de film. Ieder kan met dit werk ont spanning van de beste soort genieten X.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3