JMemue tTc iJwrl)c (tfouranl Nederlanders beleven angstige nachten in loopgraven aan Koreaanse front Zuid-Afrika: Houdt u buiten onze zaken Ook gisteravond wilde het bij de Faustus niet lukken Wist U DONDERDAG 13 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat» astfcö is gfteMma mgn bert In tegfjenspott" Drie en dertigste jaargang No 9584 De sensatie van de najaarstrek Chinese stellingen met blote oog te zien Om de drie weken aflossing, anders houden ze het niet meer uit De eerste luitenant oorlogscorrespondent J.Rups schrijft uit Korea T^EN KALE BULT in een dorre vlakte. De top is doorploegd door mans- J-J diepe loopgraven, die de verbinding vormen tussen de wonderlijk gevormde bunkers van dikke stammen en vele lagen zandzakken, loop graven die vaak niet breder zijn dan. een centimeter of veertig. Bunkers met schietgaten, waar een camouflagenet met grote mazen en repen jute voor hangt en waarin een zware mitrailleur staat opgesteld. Dat is de voorpost „Yoke", ver boven de 38ste breedtegraad, ver uitstekend in Niemandsland. Hier leeft een peloton Nederlandse militairen onder com mando van luitenant Roosendaal, die twee weken geleden een ander peloton onder commando van luitenant Alberts heeft afgelost. lijn, die enkele kilometers achterwaarts Ligt. Een plaats van waar je honderd of tweehonderd meter naast je met het blote oog de Chinese stellingen ziet. Een plaats die iedere nacht weer met mortiergra naten wordt bestookt. Waar ie na twee of drie weken moet worden afgelost omdat je dan „daas" bent door al die nachten van intense spanning: doet de vijand aanval of doet de vijand geen aanval? Waar je na een uur in de dikke duister nis te hebben gestaard, spookbeelden ziet, die je naar de telefoon doen grij pen om je commandant te waarschuwen, die dan maar beslissen moet of ei schoten moet worden of niet. en zc wiens bevel je geen licht-handgranaat mag werpen om je zekerheid te verschaf fen ten aanzien van die spoken De zon staat laag boven de Zuidweste lijke hemel. Het is herfst. Het weinige onkruid in Niemandsland is al net roestbruin als de aarde van de eenzame heuvel. Op een andere hoogte daarnaast verschijnen met regelmatige tussenpozen witte rookwolken, gevolgd door doffe dreun. Onze artillerie .is aan inschieten op de Chinese stellingen, die vannacht zullen worden bestookt, zoals, de vijand ook de voorpost „Yoke" zal beschieten. Op dit ogenblik) is het nog betrekkelijk rustig, want de oorlog woedt alleen 's nachts. Niets belangrijker dan post In een kuil van drie bij drie meter, de voedselverdeelplaats, zitten twee mannen op rantsoendozen met een schrijfblok op de knieën hun brieven van thuis te beantwoorden. Niets op Korea is belangrijker dan de post. Niets kan de N.D.V.N.-soldaat van de kaart vegenbehalve een week zonder post. De post is de enige dun ne verbindingsdraad tussen de ver trouwde beschaving in Holland en Mr Stikker verwacht: Nederland als eerste accoord met E.V.G. Wetsontwerp wordt binnen twee weken ingediend De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr D. U. Stikker, heeft gisteren tegenover de pers de verwachting uit gesproken, dat Nederland het eerste land zal zijn, dat het verdrag voor een Euro pese Verdedigings Gemeenschap zal be krachtigen. Zoals men weet, stonden onze Kamers ook aan de spits bij de goed keuring van het verdrag voor de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap. Mr Stikker verwacht, dat het wetsont werp voor de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag binnen twee weken bij het Nederlandse parlement wordt inge diend. Tachtig procent van de leden der Staten-Generaal zal, naar mr Stikker vertrouwt, voor het E.V.G.-verdrag stem men. Hij verklaarde voorts, dat de Neder landse regering veel vertrouwen heeft in de houding van de huidige Westduitse regering en van bondskanselier Adenauer. „Deze laatste ken ik te goed en ik heb de grootste bewondering voor hem." Aan een journalist, die opmerkte, dat dr Adenauer niet onsterfelijk is, ant woordde mr Stikker, dat de kanselier wordt gesteund door mensen als prof. Walter Hallstein, het hoofd van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. „Wij hebben vertrouwen in deze mensen". Groepsvaccinatie Tip voor artsen ciale ontberingen aan het front „Luit", zegt een van de twee bij mijn nadering, „weet u ook hoe het met mijn broer gaat? U kent hem toch nog: mijn tweelingbroer Ja, Stinissen! Hij werd verleden week bij de patrouille van luitenant Rugebracht, gewond: zijn linkerhand is helemaal kapot en hy heeft een scherf door zijn borst Ik verzeker hem, dat zijn tweelingbroer het goed maakt. Hij behoeft zijn door granaatscherven gehavende hand niet te missen, want die is door kundige chirur gen geheeld. Hij ligt in het grote moderne hospitaal in Tokio. Ik zal hem over twee dagen de groeten overbrengen, wanneer ikzelf op dienstreis In Tokio ben. Tegen de achterwand van een bunker zitten twee officieren: luitenant Roosen daal en de commandant van de naburige Nederlandse voorpost „Uncle": luitenant Van Poelje. De laatste bestudeert nog eens de kaart van het gebied, deze nacht een hinderlaagpatrouille moet plaatsen. Het zijn ruige kerels om te zien, daar op voorpost „Yoke", kerels met baarden van drie dagen, met een gescheurde broek het heeft geen zin een nieuwe te halen want die scheur je toch weer aan prik keldraad open! Een kogelvrij vest aai een helm op, waarop ter camouflage gehavende lap jute is bevestigd. Je wordt hier onverschillig op zo'n voorpost, waar je iedere nacht wa kend doorbrengt in sterke spanning. In de ondoordringbare duisternis kan een hele Chinese legermacht onge hoord en ongezien naderen en de Nederlanders zitten op hun heuveltje maar met een man of veertig. Tegen het aanbreken van de dag dank je God dat het weer licht is en dan kruip je verkleumd in je slaapzak. En na twee of drie weken word je af gelost omdat je de spanning niet lan ger kunt verdragen. De zon zakt weg achter een verre heu velreeks. De schaduwen verdwyi plaats te maken voor een nieuwe nacht. ie voorpost „Yoke" betrekt iede: zyn post, ongevraagd en in het volle be sef van zijn verantwoordelijkheid. Laat die Chinezen r De stoere Britse marinesleepboot „Restive" kwam gistermiddag tegen vijf uur te Hoek van Holland aan met het laatste van de vier door de Londense admiraliteit beschikbaar gestelde bergingsvaartuigen. Op de achtergrond het bergingsvaartuig met links daarvan de Nederlandse marinesleper „Hercules" die bij het binnenbrengen assistentie verleende. De apartheidspolitiekin de V.N. India beweert te vechten voor de rechten van millioenen inheemsen "DIJ RAZZIA'S in Afrikaanse woonwijken van Kimberley zijn honderden -L* Afrikanen gearresteerd en een groot aantal wapens in beslag geno- In verband met de ongeregeldheden in East London zijn een zestigtal inheemsen aangehouden, waaronder zich enkele vrouwen bevinden. Op nieuw werd een kerk in brand gestoken en wel van de Anglicaanse missie, in een plaatsje bij het genoemde East London gelegen. Inmiddels behandelt de speciale „politieke commissie" der V.N. de apartheidwetten. De Zuid- Afrikaanse gedelegeerde, Jooste, diende een resolutie in, waarin staat, dat de V.N. het recht mist om zich met deze „zuiver binnenlandse aangelegen heid" bezig te houden. Als zodanig kwalificeerde hij de apartheidspolitiek der Zuidafrikaanse regering. Lord Llewellin van Engeland steunde I Wat de toestand in Kenya betreft, het Zuidafrikaanse standpunt. Mocht de élitetroepen zyn thans overgebracht naar wereldvrede in gevaar komen, aldus de de Noordgrens van Tanganyika. De po- Brit, dan kon de Veiligheidsraad krach- litie voert een grootscheepse actie uit tens het Handvest handelen. Het voor-" stel van Jooste, dat de Assemblée zich in deze kwestie onbevoegd zal verklaren, heeft, volgens Ass. Press, weinig kans aanvaard te worden, omdat de meerder heid van zestig landen de kwestie der rassenpolitiek op de agenda heeft ge plaatst. Jooste verklaarde, dat het van wUs staatsmansbeleid zou getuigen, als men zich eerst eens zou bezinnen, alvo rens tot een maatregel over te gaan, die misschien tot een zekere ontbinding van de V.N. zou leiden. De leidster der Indiase delegatie, me- ouw Laksjmi Pandit, wees er met na druk op, dat deze belangrijke kwestie door niet minder dan dertien landen, te zamen meer dan 600 millioen inwoners tellende, te berde is gebracht. Er is een gevaarlijke spanning geschapen met ren- stige gevolgen voor de harmonie tussen de volkeren, die de wereldvrede bedreigt. Apartheid, aldus de spreekster van India, betekent een permanente blanke over heersing van de niet-blanken, die 80 procent der bevolking van de Unie uit maken. I van landen, o.a. Zweden en Noor wegen, gaven te kennen, dat de Assem blée wel bevoegd is de kwestie der ras senpolitiek van Zuid-Afrika te bespreken. Vermelden wy nog, dat in Zuid-Afrika nnenkort een aanvang Wordt gemaakt met de uitreiking van identiteitskaarten aan blanken, kleurlingen en naturellen. Er zullen in totaal 5)6 millioen kaarten worden uitgegeven. tegen de Mau Mau. Acht Kikoejoe's, der wie het in Kenya zeer bekende stam hoofd Koinange, werden voor de recht bank te Nairobi geleid. Duikers worden ongeduldig Groningse kustvaarder Fakir (bij Finland gestrand) als verloren beschouwd (Van een onzer verslaggevers) BIJ HET GRAF van de Faustus, aangeduid door een kam van schuim, die bij iedere golfslag opbruist en dan weer wegzinkt, liggen twee kleinere marinescheepjes, de A-950 en de A-952, trekkend aan hun ankerkettingen op de krachtige ebstroom. Op het achterdek van de A-950 staat een houten bankje. Daarvoor ligt een duikerhelm met een lange luchtslang. Van de A-952 wordt een lange kabel gevierd. Aan het eind daarvan bengelt een kleine motorsloep. Men wil trachten aan. het wrak van de Faustus een dreg te bevestigen, zodat straks de duikers in het pikkedonker van het twintig meter diepe water gemakke lijker hun doel kunnen bereiken. Maar het wil op deze regenachtige avond'niet lukken. In het nachtelijk donker keren de scheepjes naar de Berghaven terug. Mor gen komt er weer een dag en de weer berichten zijn goed Van Zaterdag af hebben de mannen in de Koninklijke Marine nu al ge wacht op het ogenblik dat de duikers hun gang kunnen gaan. Voordat de vier ter hulp gekomen Britse bergings schepen brokstukken van de Panamees uit de vaargeul kunnen ophalen, moet nmers nog veel gebeuren: uitgebrei de verkenningen op en rond het wrak, het aanbrengen van kettingladingen ten einde de huid van de Faustus bij meters tegelijk open te rijten, moeilijke klau- terpartijen binnen in het schip om ook daar explosieve middelen te plaatsen, Tien Oostenrijkers door sneeuw ingesloten Onder de vier mensen, die in een berg hut op de Zamserloch (Tyrol) door een lawine ven de buitenwereld zijn afge sloten, bevindt zich ook een vrouw. Een reddingsploeg van vijftig ervaren berg- klimmers is de gevaarlijke tocht naar boven begonnen. Vandaag is het nog wel uit te houden in de hut: de houthakkers hadden voedsel en brandstof voor drie dagen, doch mopgen wordt de toestand kritiek. Naar eerst thans bekend is geworden, jn zes Oostenrijkers, onder wie zich eveneens een vrouw bevindt, reeds enige dagen opgesloten in de Oostenrijkse Alpen als gevolg van een grote lawine. Met vrachten is de sneeuw de laatste dagen uit de hemel gekomen en ver scheidene Zwitserse en Oostenrijkse dor pen zijn van de buitenwereld afgesneden. De politie vreest, dat twee arbeiders, die onder de sneeuw werden bedolven, zijn overleden. Reddingsploegen zoohten tevergeefs, naar hen. De Oostenrijkse weerkundige dienst rwacht nu spoedig temperatuursver andering, waardoor het lawinegevaar zal inderen. In Innsbruck is 25 cm iw gevallen en in het gebergte Ligt de sneeuw twee tot drie meter hoog. In ;n rond Wenen, in de Oostenrijkse laag vlakte. is nog geen sneeuw te bespeuren. kortom, men heeft de tyd hard nodig. Dit klemt temeer, omdat op een lange dag maar zo bitter weinig uren gewerkt kan worden. Het weer behoeft maar een beetje „mis" te zijn en van duiken komt niets. Inmiddels wordt ook reeds het herstel van de Noorderpier voorbereid- Gisteren zijn schepen met rijshout aangekomen en vandaag werden twee Rijnschepen met bazalt verwacht. De N.V. Aannemings- en Wegenbouw maatschappij v.h. fa J. Heymans te Ros malen (N.-B.) deelde ons hedenmorgen Met de behouden binnenkomst t) de „Svealand", een van 's werelds grootste ertsboten, is gisteren t streeks het middaguur het bewijs geleverd dat schepen met een diepgang tot 10 meter onder gun stige omstandigheden zonder be zwaar het wrak van de „Faustus" in de mond van de Nieuwe Water weg kunnen passeren. Schuilkelders op drukke verkeerspunten Voor de bouw van schuilkelders op drukke verkeerspunten is een verde lingsplan opgesteld, dat 192 schuilkelders voor 50 personen en 384 voor 100 perso nen omvat. Minister Beel verwacht, dat ■hiervan volgend jaar resp. 61 en 122 kel ders gereed komen. Het overdeg met mi nister Witte over de bouw van schuil- kelders onder nieuwe woningen is niet geëindigd? te Werkendam, waarmede zij slechts onderhandelt over het uitvoeren var onderdeel van het werk. De. 210 ton metende Groninger kust vaarder Fakir, die in de nacht van Don derdag op Vrijdag jl- bij Vaasa vo< Finse kust aan de grond liep, moe verloren worden beschouwd. Men wacht, dat het schip bij komend storm weer zal zinken. De Fakir is gestrand in een gebied, dat nog niet in kaart is gebracht. Ber gingsvaartuigen hebben de kustvaarder 't Avontuur met de Combinatie Zeerovers pas begin volgend jaar voor de rechter Schade aan het Nederlandse schip bedraagt ongeveer 12.000 gulden (Speciale berichtgeving) Betreffende de overval op het m.s. Combinatie is nader gebleken dat het piratenschip Esme gebruik heeft gemaakt van de Amerikaanse vlag. Bij de overval blijkt nog een ander schip betrokken te zijn geweest, namelijk de San Paolo, snelvarende logger, die voor de Esme een soort voorraadschip dienst deed. De San Paolo placht de buit uit de be roofde schepen over te nemen en op veilige plaats aan wal te brengen. Onder de bemanning van de San Paolo bevon den zich ook twee Nederlanders. Inmiddels hebben de bevrachters bij de civiele kamer van het internationale ge rechtshof te Tanger een actie voor schade vergoeding ingesteld tegen de onderne ming in Tanger, die het Nederlandse motorschip had gecharterd. In verband daarmee heeft het gerechtshof de bank rekening van deze onderneming geblok keerd. Het is een rekening bij de Neder landse Handel Maatschappij in Tanger. De strafzaak zal eerst veel later niet eerder dan in Maart 1953 voor de •echter komen, vanwege de omvang en de ingewikkeldheid van de zaak, alsook het oog op de gevolgen die de affaire in verschillende landen kan hebben. De eigenaar van het motorschip Com binatie is dezer dagen per vliegtuig van DAT aan de uiterlijke vorm van d< nieuwe spoorbrug bij de Moerdijk vol gens het antwoord van minister Algcrt aan het Tweede Kamerlid Willem: (P.v.d.A.) voldoende aandacht zal wor den besteed, maar nog geen beslissing is genomen. DAT het Tweede Kamerlid V. d. Wete ring (C.H.) aan de ministers Zijlstra V. d. Kieft vragen heeft gesteld over faillissement van de pas 4 maanden oude Nemogra (Ned. Montage van Grafkis ten) te Alkmaar waarin de Herstelbank en de Ned. Participatie Mij voor ruim 400.000 belang hebben. DAT de Postchèque- en Girodienst eind October ruim 568.000 rekeningen had (20.000 meer dan In Oct. 1951). in die maand een omzet van bijna 8039 millioen haalde (Oct. '51 7067 min) en een saldotegoed van 1180 millioen 1093 min) had. DAT volgende week in Venray wordt begonnen met de ontginning van de Meerselse Peel (330 ha», die aansluit op de Vredepeel, welke eveneens ontgonnen wordt. DAT de Ned. Zionistenbond gister avond met 1200 belangstellenden in het Concertgebouw te A'dam de overleden president van Israël, Chaim Wcizmann, herdacht, waarbij o.a. de gezant dr Amir een rede hield. DAT de hoofddir. Posterijen, F. A. Hofman, in Mexico besprekingen heeft gevoerd over het postvervoer op de DAT de 65-j. J. Courvers te Hoens- broek Zondag een halve maand voor hij mot pensioen gaat, 40 jaar houwer is in dc staatsmijn Emma. DAT in het voormalige Joodse zieken huis aan de Schietbaanlaan te R'dam (thans gemeente-ziekenhuis) een gedenk teken is onthuld ter nagedachtenis aan ae ontruiming in Febr. 1943. DAT op de jaarverg. van het Genoot schap ter Bevordering van Natuurgenees- en Heelkunde op 26 Nov. in A'dam de Reinier de Graafmedaille wordt uit gereikt aan prof. dr Paul Govaerts. DAT in Leeuwarden de vlashandelaar S H. te Marssum tot 15 mnd. cn de weeg meester J. v. d. M. te Harlingen tot 8 mnd t3 voorw.) zijn veroordeeld wegens knoeieryen met de officiële weegbrug. DAT in Beetsterzwaag een gemeente lijke werkplaats is geopend, waar minder validen prothesen (kunstledematen e.d) zullen vervaardigen. DAT de pl. afdelingen van vier vrou wenbonden in Edam by B- en W. heb ben geprotesteerd tegen het niet toeken nen van een beurs voor de kweekschool aan twee meisjes, terwijl wel alle jon gens. die een aanvraag hadden ingediend, een beurs kregen. DAT Rotterdamse raadsleden enigszins somber zijn gestemd over de tram al- aaar, die een nadelig saldo van ruim 1)6 millioen heeft. DAT aan het Bloemendaalse strand een zeehond (1 m lang, 90 pond zw3ar) is gevangen en naar Artis is gebracht DAT twee 22-j: Amsterdammers zyn gearresteerd parkeerde auto's, o.a. van met juwelen t.w.v. 2000. DAT B. en W. van Maastricht voorstel len het Henric van Veldekeplein in het centrum van de stad in te richten als openluchttheater. DAT de komende drie maanden dui zenden Canadese militairen in ons land aankomen op doorreis naar Duitsland, waar zij anderen gaan aflossen. Nederland naar Tanger vertrokken daar zojuist aangekomen. De Combinatie ligt op het ogenblik in Malaga voor repa ratie. De schade die de zeerovers aan het schip zelf hebben toegebracht, bedraagt ten minste 150.000 pesetas (ongeveer f 12.000). De nieuwe man Zoels gemeld heeft gen.-maj. b.d. P. Soholten wegens verschil ven opvatting met de regering zijn taak als hoofd der Ambonmese woonoorden neergelegd. D.t is zijn opvolger, de heer J. van Ringen, die 15 April 1894 werd geboren en tot 1932 adviseur is geweest van de hoofd directie der Rijkswerkinrichtingen t< Veenhuizen, ven 1932 tot 1939 admini- strateur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, vervolgens hoofd van de af daling Financiën, Huisvesting en Per soneel van de Rijksdienst voor de Werk verruiming (na de oorlog Dienst Uit ring Werken). In de laatste functie be kleedde hij tot 1945 de rang van refe rendaris, tot 1950 van hoofdinspecteur, daarna ven hoofldinspecteur met de per soonlijke titel van adjunct-directeur. In 1946 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Ora nje-Nassau, Soekarno's rede "FiE rede van president Soekarno te Soe- rabaja vertoont een merkwaardige inwendige verscheurdheid. Aan de ene kant geeft de president het voornemen te kennen, over Nieuw-Guinea te zwygen en de gevoelens van Nederland te ontzien. Aan de andere kant brengt hij telkens weer Nieuw-Guinea te pas of liever te onpas, ter sprake om Nederland op alle mogelijke wijzen aan te vallen. Om iets van deze houding te begrij pen moet men niet vergeten, dat er on langs een niet gemakkelijk opmerkbare, doch zeer grote machtsverschuiving is geweest. De betoging van 17 October j-L te Djakarta was georganiseerd door een generaal-tandarts, die uiting gaf aan de innerlijke verdeeldheid in het leger. Vele hoge officieren zijn voortgebracht door de Indonesische revolutie en niet tevre den over de huidige gang van zaken, vooral niet over de politiek, welke de minister van Defensie met zijn staf voert. Het gevolg van de betoging was echter, dat niet de revolutionnaire romantici, doch juist de nuchtere practici in het leger de overwinning behaalden. Dezen hadden hun optreden goed voorbereid en hebben dit geruisloos uitgevoerd. Het parlement behoefde niet te worden ont bonden, omdat het zich, moe van eigen krakeel en bewust van eigen onmacht, op recès liet sturen. T"\EZE verandering in de machtsver- houdingen kwam ook tot uiting in een geheel andere aanpak van het pro- bleem-Nieuw-Guinea. Pas nog had de Indonesische vertegenwoordiger in de Verenigde Naties een felle rede tegen Nederland gehouden, toen de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, mr Moekarto, een reis via Nederland naar New York maakte en daarbij her haaldelijk liet doorschemeren, dat men het probleem-Nieuw-Guinea voorlopig zou laten rusten. Kort na Moekarto's bezoek verklaarde Nederland, dat de status van Nieuw- Guinea zich niet voor discussie leende. Natuurlijk gaf deze verklaring aanleiding tot anti-Nederlandse uitingen en agitatie in Indonesië, maar er was toch iets an ders dan vroeger. In de eerste plaats kwam de felle reactie voornamelijk van het tweetal bla den van Moh. Diah, die tot de oppositie behoort, en van het bekende blad Nieuwsgier, dat Nederland van een slag onder de gordel beschuldigde, maar de meeste bladen waren op hun manier vrij gematigd, terwijl reacties van regerings zijde uitbleven. TTET viel intussen niet te verwachten dat Soekarno zich zo gemakkelijk tot zwygen zou laten brengen. Soekarno .schommelt in zijn sympathieën heen en weer tussen de romantiek van de revo lutie en de eisen van zelfbehoud, die meer nuchtere figuren hem stellen. Ook is hij, naar eigen zeggen, zó bezeten van Nieuw-Guinea, dat hij niet zwygen kan. Toen hij dan ook naar Soerabaja vloog om te spreken ter gelegenheid van de onthulling van een reusachtig monument ter herdenking van de gesneuvelden bij de strijd aldaar van 10 November 1945, kwam hij in een omgeving, waar de on tevreden officieren zich verzameld had den om tegen de sultan van Djokja te ageren. Het zou niet te verbazen zijn, in dien Soekarno opnieuw onder de invloed van deze figuren tvas geraakt. Bovendien wist hij, dat hij de aandacht der onte vredenen van de jongste machtsverschui ving te Djakarta moest afleiden. Soekarno betoogde daarom, dat de onderlinge onenigheden en de betogin gen te Djakarta van 17 Oct. slechts on belangrijke kwesties betroffen. De schade die zij aanrichtten, was echter volgens Soekarno onmetelijk groot. Want de onderlinge ruzies hadden tot gevolg, dat Nederland zich sterk genoeg gevoelde om inzake Nieuw-Guinea elk overleg te weigeren. TVTEN zal nu voortaan niet meer met Nederland praten, doch de handen ineen slaan om de nationale revolutie te voltooien, zeide Soekarno. Als men weet, dat Soekarno met voltooiing der revolu tie inlijving van Nieuwf-Guinea bedoelt, dan weet men genoeg. Het is de vraag, of de rede van Soe karno een slotvuurwerk is geweest óf dat de president hiermede een nieuwe agita tie zal ontketenen. Men weet, hoe na de Ronde-Tafelcon ferentie zowel de Nederlandse als Indo nesische politici naar huis gingen met de gedachte, dat het geschil over Nieuw- Guinea voorlopig begraven was. Soe karno echter begon op datzelfde moment de Nieuw-Guinea-actie met felle rede voeringen en sleepte volk en politici mee. Hoe zal het nu gaan Men moet bedenken, dat men eigenlijk geen enkel positief gegeven heeft, hoe lang en met welke bedoelingen de Indo nesische regering voorlopig Nieuw- Guinea laat rusten, terwijl Soekarno zelf een volkomen onberekenbaar element is. Echec voor Malan De Kamer van Beroep, van het Zuid afrikaanse Opperste Gerechtshof, heeft de wet, waarbij de Zuidefrakaanee volks vertegenwoordiging onlangs besloot tot het instellen van een parlementair Hoog gerechtshof. ongeldtg verklaard. Iedere rechter gaf een afzonderlijke toelichting op deze belangrijke beslissing. Het par lementair Hooggerechtshof, waarin al je leden der Zu idafrikpoffwe Kamers zitting hebben, werd door de regering Malan in gesteld. Zulks geschiedde, nadat het Op perste Gerechtshof had bepaald dat een wetsontwerp (aanvaard door hot parle ment) en hetwelk voorzag in het plaat sen van, in de Kaapprovincie wonende, ..kiezers van gemengd ras" op een af zonderlijke kiezerslijst, onwettig was. De regering Malan verklaarde toen, dat het Hooggerechtshof verkeerd had gedaan deae wet ongeldig te verklaren. De Ka mer van Beroep heeft thans, ais hier boven weergegeven, haar oordeel uitge sproken. hetwelk afwijzend is. Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met op vele plaatsen enige neerslag en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelyke rich tingen. Iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vryd.*; zon 7 58—1650; maan 4 2*- 15.04 uur. Op 17 November N.JL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1