llicuuio gtihsctfeÖTourant t Van vijf naar drie divisiën Militair bondgenootschap van Amerika, Engeland en W.-Duitsland Voor het geval Frankrijk E.D.G.-verdrag niet wenst te ratificeren Britse hulpvaartuigen nu bij de Waterweg Wfst U Uno wil Malan opknappen met „Goede Diensten" Doorbraak? „Employé van boerenleenbank" eindelijk gearresteerd WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal. 2.— per maand: 0.47 per week Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Drie en dertigste jaargang No 9583 .Stutvuttd) ll gbf&IfOftl nyn turt In tegljeaspott" V. Zie pag. 2 Proefballon van Adenauer TTTEST-DUITSLAND zou van plan zijn, Amerika en Engeland een VV militair bondgenootschap voor te stellen, als Frankrijk de oprich ting van een Europees leger ernstig vertraagt. Het desbetreffende voor stel zou gedaan worden, als men de verkiezingscampagne in West- Duitsland gaat organiseren. Een dergelijk bondgenootschap zou niet alleen tot gevolg hebben, dat er Duitse mankracht voor de Westelijke defensie beschikbaar kwam, doch zou ook de positie van Adenauer aanzienlijk versterken. Volgens A.P. is het bericht afkomstig van een Amerikaanse functionaris in Bonn. De Amerikaanse autoriteiten in Bonn weten niet, welke houding de regering van president Eisenhower zal innemen,, ten aanzien van een bondgenootschap met Duitsland. Doch de Amerikaanse be velhebbers in Europa staan er waar schijnlijk gunstig tegenover, omdat zij over meer soldaten willen beschikken. Krachtens het verdrag inzake het Euro pese leger zou West-Duitsland, zoals eer der vermeld, 500.000 man leveren. De Amerikaanse woordvoerder in Bonn verklaarde van mening te zijn, dat Britten, die van begin af aan lauw heb ben gestaan ten opzichte van de Europese Defensiegemeenschap, wellicht iets voor een rechtstreeks bondgenootschap zullen voelen. Woordvoerders van de Duitse defen sie-commissie hebben aan Associated Press meegedeeld: „Wij behoeven slechts op een knopje te drukken en de w van de nieuwe Duitse defensie-organisa tie beginnen te draaien. Alle voorberei dingen zijn op papier getroffen." Zelfs het opperbevel is geregeld. Hans Speidel, de staf-chef van Rommel ir Normandië, zal aan het hoofd staan var het Westduitse contingent in het Euro pese leger. Adolf Heusinger, die de Duit se operaties aan het front in het Oosten heeft geleid, zal waarschijnlijk belast worden met de organisatie der 'Duitse strijdkrachten. Aangenomen wordt, dat Adenauer middellijk na de ratificatie van E.D.G.-verdrag door de Bondsdag begin willen maken met de bouw Verloold paar werd gescheiden Emigranten aan groot gevaar ontsnapt IJzeren staaf priemde door een bus Een autobus, die met emigranten uit Stadskanaal (Gr.) op weg was na Amsterdam, is gisteren in Smilde (Di aangereden door een militaire vracht auto. De bus botste tegen de kademuur langs de Drentse hoofdvaart en schoof hierlangs voort. Het gevolg was dat eer vijf meter lange ijzeren stootband var het muurtje losraakte en zich in de rij dende bus priemde. Het ijzer drong var voren door de vloer van de bus, sneed dwars door een zitting, ging tussen verloofd paartje door en raakte achterin de bus het dak. Het verloofde paar bleef ongedeerd, maar hun kleren waren beschadigd. Een dame, die niet tot de emigranten behoorde, kreeg een hersen schudding. De doorboorde zitting was en kele seconden tevoren juist door een der passagiers verlaten. Met een andere bus reisden de emi granten door naar Amsterdam. Op de Muiderstraatweg bij Am sterdam zijn gisteravond twee auto's met grote snelheid tegen elkaar gebotst. Dr Houtappel, chirurg van het Onze Lieve Vrouwengasthuis en het echtpaar Aker- naar uit Amsterdam werden ernstig ge- De 70-jarige weduwe J. Janzonde Haan uit de Isaac Huberstraat te Rot terdam is gisteren, toen zij uit een rij dende bus stapte, gevallen en overreden. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis- Kleutertje in De Lier onder vuilnisauto omgekomen Gistermiddag viel de 3-jarige Corrie Koudijs op de Burgemeester Cramerlaan in De Lier voor het achterwiel van een langzaam rijdende vuilniswagen, door dat zij spelend tegen een arbeider botste. Zij werd op slag gedood onder de zwaar beladen wagen. De bestuurder treft geen schuld Moderne jeugd worden ulteezondci „Moet U toch eens kijken, Sint Nicolaas"..,. kazernes en met de aanleg citie-terreinen en vliegvelden. Enkele ad viseurs hebben hem echter gewaarschuwd kalm aan te doen met het oog op de hou ding van de Fransen. De Duitsers zijn van plan te breken met de gewoonte om de troepen te lege ren in kleine garnizoenssteden. Zij wil le troepen concentreren in „divisie dorpen", uitsluitend bewoond door de soldaten en hun gezinnen, die in de buurt mogelijke slagvelden komen te lig gen. Wij herinneren er aan. dat de angst m Marianne voor een gewapend Duits land een handicap vormt voor de ratifi catie van het E.D.G.-verdrag. In Bonn vraagt men zich thans af, of de Duitsers het voorbereidende werk wel kunnen voortzetten, zonder af te wachten tot de Fransen en de vier overige partners het verdrag inzake de Europese Defensie hebben goedgekeurd. Engelsman heet Nederl. zeeroverskapitein Bemanning van piratenschip vreest Luciano (Speciale berichtgeving) Tanger, November De door de justitie te Tanger ge arresteerde zeerover-bemanning van de vroegere motortorpedoboot Esme durft zo goed als niets in de verhoren los te laten over de opdrachtgevers, uit vrees dat de grote man achter de schermen, Lucky Luciano, te zijner tijd wraak zal nemen. De naam van de Nederlandse zee rover-kapitein is Engelsman. Als tussenpersoon voor hem en Luciano heeft een Amerikaan dienst gedaan, die thans voortvluchtig is, maar is naam bij de Amerikaanse le gatie in Tanger bekend is. De legatie wil deze naam echter niet vrijgeven. Via de INPOL, het internationale politie-contact, zal de consulaire rechtbank van de Amerikaanse le gatie in Tanger door de gehele wereld een verzoek tot aanhouding zenden. Eden wijst Russisch voorstel al Eden, de Britse min. van Buit. Zaken, heeft in de Assemblée der V.N. het Rus sische voorstel, beogende de instelling een „commissie van elf leden" voor Korea van de hand gewezen- Eden noemde vier beginselen om de impasSq te Pan Moen Djon, waar over een bestand onderhand wordt, te verbreken. 1. Alle gevangenen hebben het recht op vrijlating, krachtens een wapenstil- De gevangenen hebben het recht snel te worden gerepatrieerd. 3. De partijen, die gevangenen vast houden, moeten faciliteiten verlenen een dergelijke repatriëring. De partijen, die gevangenen vast houden, hebben geen recht geweld te gebruiken, bij het beslissen over het lot der krijgsgevangenen. Vermelden wij nog, dat Eden ook de hoop heeft uitgesproken, Trygve Lie te kunnen overreden zijn besluit, om af te treden als secretaris-generaal der V.N. ongedaan te maken. Lie, die aanwezig toen Eden sprak, hoopt echter dat zijn ontslag zal wordèn aanvaard. Bergers wachten op Oostenwind Rotterdam verontwaardigd omdat Faustus zonder loods wilde binnenvaren helpen bij het opruimen van het wrak van de Faustus, zijn vanochtend bij de Nieuwe Waterweg aangekomen. Men hoopt nu dat de wind naar het Oosten zal draaien, zodat het bergingswerk kan beginnen. Intussen heeft de Rijkswaterstaat reeds aan de fa Gebr. Hakkers te Werkendam opgedra gen het veertig meter brede gat in de pier, waar de Faustus doorheen is gebroken, zo spoedig mogelijk dicht te maken. Zodra het weer dit toelaat, zullen rijswerkers en steenzetters het karwei aanpakken. In Rotterdamse scheepvaartkringen is Wellicht was zelfs dit niet eens nodig nog steeds hevig verontwaardigd de manier, waardoor de Fa^tus getracht heeft de Waterweg binntW te lopen. De kapitein van het schip, George Paleocrassos, heeft ih de scheepsverkla- ring, die hij volgens de Nederlandse wet onder ede moest afleggen, gezegd dat hjj willens en wetens had besloten een po ging te wagen zonder loodsaanwijzing binnen te varen. „Ik had geen keus", zei hij. „De Faustus had lekkage in de olie tanks en er was nog maar v brandstof aan boord". Ook blijkt uit de scheepsverklaring. dat het schip dat nog wel in November met open luiken voer. Toen het weer slechter werd, gaf de kapitein opdracht de luiken te sluiten. Met twee lukte dit, maar met het derde niet. Er werd een noodvoor ziening aangebracht, maar toen de zee wild werd; is die weggeslagen. Rotterdamse deskundigen noemen dit alles het gevolg van het varen onder Panamese vlag. Zoals men weet, kiezen verscheidene buiten landse reders deze vlag, omdat in Panama geen scherpe veiligheids maatregelen en sociale voorschriften gelden. Overigens is de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg op het ogenblik al •eer bUna normaal. Tot nu toe heeft ten alleen nog maar de Nieuw Amster dam. de Maasdam en de Mecklenburg af moeten wijzen, omdat zU te groot waren. DE „JOHAN" VERTROK MET 1200 EMIGRANTEN Met 1110 Nederlandse en 129 Duitse emigranten aan boord is hot 21.000 ton metende emigrantenschip Johan van 01- denbarnevelt gistermiddag uit de Am sterdamse haven naar Australië vertrok ken. De Duitsers waren met een speciale trein uit Bremen naar Amsterdam ge reisd. De „Johan" wordt op 9 December in Freemantle en op 14 December in Melbourne verwacht. geweest, maar men wilde het zekere het onzekere Vanmorgen arriveerde in Vlissingen het 14.567 ton metende Zweedse tank schip „Atlantic Queen". Het schip is be stemd voor Pernis en zal in Vlissingen gedeeltelijk gelost worden, zodat de diepgang klein genoeg is voor het bin nenvaren van de Waterweg. Om drie uur gistermiddag arriveerde in Rotterdam de Britse Springcrag als 13.000ste schip van dit jaar. Vorig jaar kwam het 13.000ste schip pas op 18 De cember aan. De Nieuw Amsterdam is gisteravond half zéven uit de Amsterdamse Coen- haven opnieuw naar New York vertrok ken. Er waren 530 passagiers aan boord. De Groninger kustvaarder Fakir, die bij de Finse kust aan de grond is ge lopen, zit nog steeds vast. Uit de Pebane, die bij Terneuzen is gestrand, is thans 92 ton cejnent gelost. De stormschade aan de zeewering te Westkapelle wordt op f 200.000 geschat. De ingelanden zullen hiervoor worden aangeslagen. DAT als Nederlands lid van het Per manente Hof van Arbitrage voor een periode van zes jaar opnieuw is be noemd prof. dr J. H. W. Verzijl. DAT op 60-j. leeftijd in Den Bosch is overleden H. J. A. A. Bekkers, secretaris der N.V. De Gruyter en directeur van enige daarmee verbonden ondernemin- DAT de voormalige vertegenwoordiger H. J. R. te Winterswijk wegens verduis tering bij een winkelier is gearresteerd. DAT de 500ste afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen is opgericht in Opeinde bij Drachten. DAT tot ridder O.-N. is benoemd J. D. Bastert te Breukelen. Vijl uur door de sneeuw... Vier houthakkers in Alpenhut bedolven Reddingsploeg moest terugkeren door verblindende sneeuwstorm Sneeuwstortingen hebben in Zwitser land de eerste slachtoffers van deze herfst gemaakt. Te Fionnay, kanton Wallis, werd een 19-jarige arbei der door een geweldige sne< meegesleurd. Een onmiddellijk uitgerukte reddingsploeg moest terugkeren ten ge volge van een verblindende sneeuw storm. Ook uit Oostenrijk komen mel dingen binnen over lawines. Te Zamserloch nabij Innsbruck zijn vier houthakkers in een alpenhut be dolven. Een reddingsploeg is onderweg om hen te bevrijden. De lawine heeft een muur van sneeuw van meer dan meter hoogte rond de hut opgeworpen. Ondanks een waarschuwing politie via de radio voor nieuwe lawines, heeft een van de arbeiders zijn leven gewaagd door zich door de sneei een weg te banen naar de naastbijzijnde telefoon. Hij deelde mede. dat drie dagen voedsel in de hut is doende brandstof. Het kostte hem vijf uur om de afstand af te leggen station van de bergbaan, die buiten dienst is. Gewoonlijk kan men de telefoon binnen een half uur bereiken. Men weet niet of hij veilig in de hut is terugge keerd, omdat de hout-hakkers alleen over een radio-ontvangtoestel beschikken. Elders moet een postbus gevangen zitten tussen twee lawines. In de Zwitserse Alpen werd het trein en wegverkeer geblokkeerd en werden verbindingen verbroken door de hevige sneeuwval. In Oost-Zwitserland ligt het electrisch treinverkeer stil, daar de hoog spanningskabels zijn bezweken onder de sneeuwlast. Volgens het Zwitserse weer bureau viel in Arosa ruim anderhalve meter sneeuw en er wordt nog In andere delen van de Alpen sneeuwt het nu reeds vier dagen en vier nachten zonder ophouden en de meteorologische dienst heeft reeds een tweede waarschu wing voor lawines uitgezonden. Sinds 1944 is in Zwitserland niet zoveel gevallen in het begin van het winter seizoen. In Tirol zijn vele wegen geblokkeerd door een sneeuwlaag van drie meter dikte. De electxische kabels en de tele- fqonleidingen naar Schoenwies zijn ver EERSTE KLM-VLUCHT OP CHILI WERD EEN GROOT SUCCES De openingsvlucht op de nieuwe K.L.M.- lijn naar Santiago in Chili is een groot succes geworden. Vele autoriteiten honderden Nederlanders begroetten het toestel op het vliegveld. Namens de K.L.M. bood perschef R. J. Vogels drie zwanen de burgemeester aan. Tijdens eer lunch en een receptie werd een bood schap van de Federatie van Ned. Journa listen overhandigd aan onze gezant, dr P. Kasteel, en een bokaal met inscriptie de Utrechtse Jaarbeurs aan de burge meester. Maj. Scholten trekt zich terug Als leider van woonoorden der Ambonnezen Generaal-majoor b.d. P. Scholten heeft aan de ministers van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen en van Maatschappelijk werk verzocht, hem met ingang van 16 November a.s. ontslag te willen verlenen uit zijn functie van hoofdleider van de Ambonnese woonoorden in Nederland. Dit verzoek is, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, ingewil ligd. De benoeming van zijn opvolger kan zeer binnenkort worden verwacht. Uit mededelingen, die de heer Scholten enige tijd geleden aan een redacteur van het A.N.P. heeft gedaan, was reeds geble ken, dat hij teleurgesteld was over be paalde maatregelen van de regering, die zijns inziens niet in het belang, noch van de Ambonnezen in Nederland, noch in dat van het land waren. Met name had de heer Scholten aangedrongen op het toekennen van de status van K.L.-mili- tair aan de Ambonnezen. Van zeer bevoegde zijde verneemt het A.N.P. thans, dat op het ogenblik de samenvoeging van de leiding der Am bonnese woonoorden bij één instantie in een gevorderd stadium verkeert. Het ligt in de bedoeling, dat deze leiding, waarbij thans de ministeries van Maatschappelijk Werk. van Sociale Zaken en Minuor zijn betrokken, zal worden geconcentreerd bij het departement van Maatschappelijk Werk, waaronder dan ook de opvolger van de heer Scholten zal ressorteren. De minister van Maatschappelijk Werk, mr Van Tthiel, die bij zijn optreden na de kabinetsformatie reeds dadelijk met verschillende moeilijkheden in verband met de in Nederland verblijvende Am bonnezen werd geconfronteerd, heeft hierover reeds tal van besprekingen en zoals reeds gemeld zich in de woonoorden persoonlijk op de hoogte ge steld van verschillende zaken. De wereld bemoeit zich met Zuid-Alrika Minister Swart legt verband tussen de relletjes in de Unie en de Mau Mau 't Wordt de UNO ernst, met de Zuidafrikaanse kwestie want de speciale, politieke commissie van de V.N. heeft met 41 tegen 1 stemmen, alsmede 16 onthoudingen, een resolutie aangenomen, beogende de vorming van een „commissie van goede diensten". Deze commissie zal uit drie leden bestaan en moet de besprekingen weer op gang brengen tussen Zuid-Afrika, India en Pakistan over de behandeling der 360.000 Indiërs in Zuid-Afrika. Zoals men weet, was deze belangrijke resolutie ingediend door de Arabisch-Azia- tische groep, waarvan ook India en Pakistan deel uitmaken. Met 30 tegen 12 stemmen, bij 16 ont houdingen, nam de commissie dat gedeel te der resolutie aan, waarin op Zuid- Afrika een beroep wordt gedaan, de uit voering der bepalingen van de „wet op de afzonderlijke woongebieden" voor de verschillende bevolkingsgroepen op te schorten, hangende de uitslag der onder handelingen. De leidster van de Indische delegatie, mevrouw Laksjmi Pandit, heeft in dc Assemblée gewezen op het feit, dat op het Afrikaanse vasteland de toestand slechter wordt wegens het volgen vai rassenpolitiek, en zij sprak de hoop uit, dat de V.N. vrede zal brengen aa volkeren van Zuid-Afrika. Wij wijzen er op, dat de reeds ge noemde minister van Justitie, Swart, vi band heeft gelegd tussen de onlusten Port Elizabeth en het optreden van „Mau Mau-organisatie" in Kenya. Volgens hem, vindt dit alles zijn oorzaak in anti- Europeanisme. Alle inwoners van Zuid- Afrika, aldus Swart, dienen de wet te eerbiedigen; orde en rust moeten gehand haafd blijven. Gisteren heeft de regering van Kenya de plaatselijke autoriteiten in Nairobi aantal districten ten Noorden dezer stad de bevoegdheid gegeven, om „Mau Mau"-misdrijven in kort geding te rechten. Nog steeds worden er honderden inheemsen gearresteerd. Karandja Ka- mau, een „hogepriester" der Mau Mau werd veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid, omdat hij „magische eden", gericht tegen het blanke ras, had afgenomen. Te Port Elizabeth, in de Unie van Zuid- Afrika, werd de hulp der politie ingeroe- toen 600 naturellen, die, naar aan- Koning Idris van Libye zal 20 No vember naar Egypte vertrekken voor een officieel bezoek: daarna begeeft hij zich naar Syrië en de Libanon. Koning Idris ul4Il.lct;i r iail verklaarde, dat Libye binnenkort lid zal I Mexico'zal^de^Prins worden van de Arabische Liga. Prins Bemhard bij een picnic in Ecuador Bezichtigde monumenten Prins Bernhard heeft gisteren in Ecua ir een picnic bijgewoond en verschei dene monumenten bezocht: In de hoofd stad Quito ontving hij leden van de Nederlandse kolonie. Gisteravond was hij de eregast op een diner, dat door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Caraieca, werd aangeboden. Vrijdag vliegt de Prins naar Lima in Peru. 's Avonds is daar een receptie. Zaterdag zal de Prins een krans leggen bij de tombe van kolonel Bolognesi en admiraal Grau, een lunch bijwonen op het ministerie van Buitenlandse Zaken, de burgemeester bezoeken en de pers ontvangen. Maandag staat op het pro gramma: bezoeken aan de voorzitters senaat, huis van afgevaardigden gerechtshof en aan de bisschop: onderscheiding van president Odria (grootkruis Ned. Leeuw); bezoek aan paardenrennen, ontvangen van het ereburgerschap van Lima, diner met de president, receptie. Dinsdag: bezoek museum, ontvangst van de Nederlandse kolonie. Woensdag: autorit en wandeling door Lima, bezoek aan ruïnes, diner, door de Prins aangeboden aan de presi dent en andere autoriteiten. Donderdag: vertrek naar Mexico (Apaculpo). In Mexico zal de Prins zes dagen ver blijven. Voor dit tweede bezoek is geen officieel programma opgesteld. Uit Washington leiding van de eendaagse proteststaking ontslagen waren, in een industriewijk voor een opslagplaats van gemeentewer ken samengroepten. Er zouden zich geen ernstige incidenten hebben voorgedaan, maar volgens andere berichten werd er geschoten en met knuppels gezwaaid. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft de verzekering gegeven, dat alle noodzakelijke maatregelen genomen zullen worden om de blanke bevolking beschermen. In Port Elizabeth, aldus Reuter, zullen duizenden negers, die werkzaam zyn ir de bouwnijverheid en 600 arbeiders var twee motorfabrieken niet worden ont slagen, ofschoon zij aan de staking heb ben deelgenomen. NED. MIJNENVEGER LIEP IN FLORIDA VAN STAPEL Te Fort Lauderdale in de Amerikaanse staat Florida is gisteren een mijnen veger te water gelaten, die bestemd is voor de Nederlandse marine. Het schip heeft een lengte van ongeveer 48 meter. De Amerikaanse onderminister voor de vloot, Whitehalr, die het schip doopte, verklaarde dat dit de eerste mijnenveger is die wordt gebouwd als onderdeel van het program voor wederzijdse bijstand van de Noordatlantlsche Verdragsorga nisatie. Na de Prot. Chr Bond en het N.V.V. heeft thans ook de Kath. Bond van Ver voerpersoneel het nieuwe reglement dienstvoorwaarden Ned. Spoorwegen WflJ zijn nimmer voorstanders geweest van een groepering volgens bepaalde levensbeschouwingen. Op grond al van de doelstelling van ons Verbond, welke de levensovertuiging en politieke opvatting van een ieder eerbiedigt, is er binnen ons Verbond plaats voor allen. Dit is een echt „doorbraakwoord" zal :n ieder zeggen. Waarschijnlijk is het in woord van de voorzitter, of van één >r andere vooraanstaande mannen van ?t N.V.V. Toch is dat mis! Wij hebben dit mis verstand min of meer opzettelijk ver wekt, door op de plaats van de de woorden „der werkgevers" even ach- te houden. De aanhaling is genomen de openingsrede die mr F. h. A. de Graaff, de voorzitter van het Centraal Socialistisch Werkgevers Verbond, hield in de op 3 October jj. gehouden alge mene ledenvergadering. Het is wel merkwaardig, dat hieruit blijkt, dat van twee kanten de Christenen worden uitgenodigd tot een „doorbraak". De liberale werkgeversorganisaties nodi gen de Christelijke werkgevers uit, bij hen te komen; zij „eerbiedigen" de levensovertuiging en politieke opvatting van een ieder. De socialistische organisaties richten hun oproep meer op de Christelijke ar beiders. En ook zij „eerbiedigen" enz. Het is vreemd, dat hier mensen door bekoord worden en dat er zelfs predi kanten zijn. die met name de oproep «"an ae socialisten ondersteunen. Immers, indien de Christelijke werk gevers gehoor zouden geven aan de op roep van de liberale werkgeversorgani saties en indien de Christelijke arbeiders gehoor zouden geven aan de oproep der socialistische arbeidersorganisaties dan zou het resultaat zijn ,dat er in Neder land nog alleen maar liberale werkgevers en socialistische arbeidersorganisaties waren. Dan zou de klassenstrijd in Nederland eerst recht in optima forma v;erkelykheid zyn. Wil de man van de doorbraak dat? Wy vragen maar. Er is nog iets anders. Men wil de levensovertuiging „eerbiedigen". Wij vin den dat heel loffelijk. Maar verdraagt een levensovertuiging dat? Verdraagt met name de Christelijke levensovertuiging dat? Wij menen van niet! De Christelijke .evensovertuiging, eenmaal aan een mens gegeven, wil in zijn leven niet slechts geëerbiedigd" worden zij moet uit gangspunt van zijn leven zyn. Dat een niet-Christ.-gelovige dat niet verstaat, begrijpen wij. Maar dat een Christen-werkgever of een Christen arbeider gaat in een organisatie, die zijn levensovertuiging slechts „eerbiedigt" dat begrijpen wij niet. Toen hij aan agent de weg vroeg Voorburger lichtte vijf jaar lang enkele honderden boeren op T)OLITIE-AGENT WESTRA uit Uddel heeft gisteren een einde gemaakt A aan de vijfjarige succesvolle oplichters-carrière van de 36-jarige S. uit Voorburg. Boeren uit heel Nederland werden bij honderdtallen door S. voor grote en kleinere bedragen opgelicht. De politie is nog niet klaar met uitrekenen hoe lang deze lijst wel is. Tienduizenden guldens heeft S. met zijn praktijken opgestoken. Hij liep gisteren in de val, door aan agent Westra, staande bij een wegwijzer op de Amersvoortseweg bij Apeldoorn, de onschuldige vraag te stellen: „Hoe kom ik naar het station?" Terwijl Westra antwoordde, merkte hij op dat de man twee ringen aan één vin ger droeg, een van de weinige gege- die verscheidene boeren'aan de poli. tie konden verstrekken, wanneer zij aan gifte kwamen doen op welke manier zy door S. voor een paar honderd guldtn aren opgelicht. Dat gebeurde altijd als de boer zelf niet niet thuis was. Dan kwam er een man, die zich bediende van de boerenleenbank noemde. Hij vertelde de boerin dat de baas een honderd-of-wat te goed had, die kwam brengen. Maar de chèque die hy moest afgeven en die zorgvuldig, na te zijn getoond, weer in een enveloppe werd gestopt, was wat hoger dan het bedrag dat de bank schuldig was. S. verzocht de boerin het teveel even met bankpapier te verrekenen, en „dan was alles zo in orde". duw verrekende, de ene keer wat de andere keer wat minder, maar zij kwam altijd te laat tot de ontdekking dat de enveloppe die zij kreeg, leeg was. Toen agent Westra eenmaal die twee ringen had gezien, ontdekte hij méér sporen van overeenkomst met het vage| signalement. Hij vroeg S. naar papieren, maar die had hij niet. „Ga maar eens met- naar het bureau", beval de politieman. En samen peddelden zij rustig over de Amers- foortseweg in de richting Apeldoorn. Maar in de stad schoot de man onverwachts een hoek om en liet de agent het nakijken, maar ook Westra zette de spurt er in. loste vyf waarschuwingsschoten en had al spoedig S. in de kraag. Nauwelijks was S. op het bureau ge bracht. of de rijkspolitie uit Putten belde op: de beruchte oplichter had weer eens zijn slag geslagen bij een boerenfamilie! S. werd in de arrestantenwagen gezet cn de reis ging naar Putten. Daar legde de Voorburger een volledige bekentenis af. Twee inspecteurs vonden later een cou vert met 260, dat de vluchteling onder weg had weggegooid. Zware jongen Voor de politie is S. geen onbekende, zo vernemen wy nader. In Voorburg, waar hij woont, kent men hem als een zware jongen, die al heel wat op zijn kerfstok heeft. Vooral in serie-inbraken was hij expert. Geruchten om nieuwe Duitse ambassadeur houden aan Senaat maakte valse|a^s5s&sS balans op Jonkheer vertrouwde er op en T^hten stak 35.000 in bedrijf I vliegen. DAT dokter C. Payens te Breda Vrij dag 40 jaar arts is, waarvan 25 jaar in Breda. DAT de Ned. Ver. van Pleegouders Zaterdag in Arnhem haar jaarvergade ring houdt en het aantal leden in het af gelopen jaar is gestegen van 241 tot 423. DAT volgende week wordt begonnen et de voorbereiding van de bouw van 'n tweede brug over de Oude Maas. beneden de voorhaven van Hartensluis te Spijkenisse. DAT de rijksweg Heerenvecn-Gronin- gen volgens een beslissing van minister Algera zal worden aangelegd langs Drachten en niet langs Heeronveen, waardoor een jarenlange strijdvraag is beslecht. DAT de Australische ambassadeur A. T. Stirling naar Australië is vertrokken daar enige weken vacantie door te brengen. DAT de Nederlandse Vakcentrale op 29 November In Utrecht een congres houdt om „de monopolistische positie" van de drie grote vakbonden tegen te gaan. DAT de 20-j. Jehova-getuige P. H. uit Haarlem, die in Nuth (L.) had gecolpor teerd zonder vergunning van B. en YV„ door dc Maastrichtse rechtbank tot ƒ18 boete is veroordeeld (overeenkomstig het vonnis van de kantonrechter) en thans in cassatie gaat wegens strijd met de grondwet. DAT de stichting Rusthuizen Walche ren op de buitenplaats Ipenoord bij Oost- kapelle een verpleeghuis voor 50 zwak zinnige kinderen zal vestigen. DAT de 22-j. meubelmaker Th. v. d. A. uit Heemstede, die in geldnood zat en veel wildwest-verhalen las, door de politie is gegrepen nadat hij van een winkelier aldaar in een dreigbrief 60 had geëist. De Utrechtse rechtbank behandelde gisteren gedeeltelijk een zaak tegen dc 60-jarige administratief organisator W. H. B. uit Den Haag, die er van wordt verdacht opzettelijk een valse balans en verlies- en winstrekening te hebben opgesteld. Het was de balans van de transport- werktuigenfabriek Datra te Maarssen, waarvan thans ook de oud-directeur, de 45-jarige J. Th. van D. uit Nijmegen, te recht stond. Op grond van dc gunstige vooruitzichten van de balans had Jhr Quarles van Ufford te Maarssen 35.000 in de Datra gestoken. Er was hem o.nv gezegd dat de winst van 10.000 gemak kelijk kon worden opgevoerd tot 50.000. Later bleek echter, dat er een verlies as. Bij het opmaken van de balans was de Hagenaar B. afgegaan op cijfers uit de boeken en hem verstrekte inlichtin gen. Indien hij alle cijfers had mo nagaan, zou dit te duur zijn geworden en te veel tijd hebben gekost, verklaarde hij. Overigens was dit naar zijn mening niet Zo erg, omdat hy meende dat de balans voor intern gebruik was be stemd. Er was toen nog geen sprak* van. dat Jhr Q. van U. geld in het be drijf zou steken. Wegens afwezigheid van enkele ge tuigen moest de rechtbank de verdere behandeling van da zaak uitstellen tot 23 December. by wordt herhaaldelijk óe naam Hermar. Katzenberger, thans gezant van Wet-Duitsland te Dublin, genoemd. Het wachten zou slechts zijn op dc goedkeu ring van deze beooeming door Buiten landse Zaken. Naar wy echter uit welingelichte b:on vernemen, staat omtrent deze benoeming nog niets vast Onder de candidaten. die Bonn in aanmerking zou willen doen ko men voor Den Hacg, bevindt zioh, naar wy menen te weten, dr Katzenberger niet De heer Lamping vertrokken De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamp.ng, is gisteren per K.L.M.-vliegtuig 'uit Djakarta vertrokken. Hy zal zyn reis enige keren onderbreken, o.a. te Cairo, en hoopt midden December in Nederland aan te komen. Het is de bedoeling, dat hy half Januari zyn functie als ambas sadeur te Bonn aanvaardt. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig bewolking, plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Overigens op de meeste plaatsen droog weer met morgen overdag nu en dan wolkenvelden. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Weinig wind. (Opgemaakt tc 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 7.5616.52; maan 3 12— 14.52 uur. Op 17 Nov. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1