Ilicuwe feiftsrlK GTouranl Vier kerken werkten samen Emigranten kunnen f29.000 aan geld en goederen laten overkomen Ook regeling van subsidie en opleiding wordt aanzienlijk verbeterd Rus wil geen duimbreed wijken. Wat nu? Trygve Lie legt zijn functie in de Uno neer Wfst U DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Dri® en dertigste jaargang No 9582 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlMtiasticft h «Itifem BgsteitinletttupmC Regering geeft meer armslag DE VOORNAAMSTE BEPALING van de heden door minister Suurhoff aan de Tweede Kamer gezonden tweede emigratienota is die omtrent de kapitaaloverbrenging naar het land, dat de landverhuizer zich koos. De sinds 1 October geldende deviezenregeling, die toestaat voor gezinshoofden en alleenstaande personen 1500.mee nemen, voor het eerste gezinslid (echtgenote of huishoudster) ,750.en voor elk overig gezinslid 400.blijft van kracht, maar bovendien zal de emigrant nu, ten behoeve van zijn vestiging, van zijn bezit f 15.000. mogen laten overkomen in geld. Dat laatste evenwel, indien, door tussen komst van de emigratie-attaché, zekerheid over de vestiging als zodanig is verkregen. Het moet dus vaststaan, dat de emigrant het geld voor het stichten van een beroepsmogelijkheid of een huisvesting gebruikt. Naar dollargebieden zal slechts 60 van deze bedragen meegenomen mogen worden. sponsor" beschikken, beschouwt de regering als de meest verantwoorde vorm van landverhuizing. Om het even of die sponsor een particulier persoon :n particuliere instantie is. Vakkennis eis! In het eerste halfjaar 1952 vertroK- ken uit ons land de volgende aantallen emigranten: Groningen Friesland Overijssel Gelderland 2.901 Utrecht 1.708 Noord-Holland 5.442 Zuid-Holland 7.335 Zeeland Noord-Brabant Limburg Zij, die geen gebruik van deze regeling wensen te maken, doch de voorkeur geven aan het doen overkomen uit Nederland van goederen, nodig voor hun vestiging, kunnen dat doen tot een be drag van f15.000.exclusief transport kosten. Bovendien kunnen zij een mon tagewoning tot een waarde van f 10.000. doen overkomen, of ter plaatse voor dat bedrag een montagewoning betrekken en jaarlijks f 1000.doen overmaken, tot een totaal bedrag van f4000.alles bij elkaar dus f29.000.aan geld en goederen. De regering verwacht, dat de zelfstan dige vestiging van de emigrant hierdoor sneller zal kunnen verlopen en dat de moeilijkheden, verbonden aan het mee- Vier boeren (samen 273 jaar) nog naar Brazilië Rotterdam scheep gaan voor een familiebezoek van vier maanden aan hun kinderen in Brazilië. Met het stoomschip Alioth zullen dan G. Michels, oud 62 jaar; H. Hoey- makers, 68 jaar; beiden uit Seve- num en J. v. d. Sterren, 72 jaar, uit Wansum en de Venrayer M. Gou- mans, 71 jaar, de reis naar Brazilië maken- Michels heeft daar 2 zonen, Hoeymakers een dochter en v. d. Sterren een priesterzoon en twee dochters. De last van bijna 275 jaren heb ben deze heren niet geteld. Zij durfden het aan, de nodige pape rassen in te vullen om de reis te ondernemen. Thans zijn de papie ren in orde en met jeugdige moed zal de tocht op 27 November wor den begonnen. nemen van een montagewoning, thans uit de weg geruimd zullen zijn, omdat inen zioh ter plaatse kan voorzien. Bovenstaande regeling kan voor emigranten, die sinds 1 Januari 1950 zijn vertrokken, worden toegepast. Meer subsidie Bovendien verdient de nieuwe sub sidieregeling de aandacht. De rege ring zal zich nl. bij haar financiële steunverlening aan emigranten in het komende begrotingsjaar laten leiden door de wenselijkheid, het vertrek te bevorderen van ieder, die tot emigratie geschikt en bereid is. Dat zal evenwel niet van toepassing zijn, indien vaststaat, dat de bijzon dere vakkennis van de aspirant-emi grant hem onmisbaar doet zijn voor de bezetting van de plaats, die hij in het productieproces hier te lande in neemt. Bovendien houdt de regering zich het recht voor, haar standpunt te wijzigen, indien mocht blijken, dat de verhouding tussen de aantallen der moeilijk misbare en der minder moeilijk misbare arbeidskrachten, die het land verlaten, voor haar on aanvaardbaar zou worden. Door deze ruimere grondslag voor het subsidiebeleid zal een betere spreiding der emigratie en tevens gebruikmaking van nieuwe landverhuizings-mogelyk- heden bevorderd worden. De emigran,1 die door het land zijner keuze aanvaard ds, zal, naarmate hij het behoeft, overheidswege financiële steun kunnen ontvangen met betrekking tot de kosten en de landingsgelden. In de ge vallen, waarin de emigrant na aankomst zelfstandig een werkkring zal moeten zoeken, en dus uit eigen middelen in zijr onderhoud zal moeten voorzien, zal me deze omstandigheid rekening worden ge houden bij de vaststelling van het deel der reiskosten, dat de emigrant zélf zal moeten dragen. Voor deze emigranten zal de bepaling, dat zij slechts een algemeen voor gesubsidieerde emigranten vastge steld minimum aan deviezen mogen uit voeren, niet (meer van kracht zijn. Af hankelijk van hun individuéle omstan digheden zal hun een hoger bedrag aar deviezen ter uitvoer worden toegestaan. Voorschot Ook zal de regering de vraag over wegen, of de emigranten op basis van vrijwilligheid, doch tegen borgstelling, voorschotten kunnen opnemen ter be strijding van de kosten van hun emigratie. Ook het punt, in welke vorm emigranten bij vestiging of huisvesting crediet kan worden verleend, zal de regering in" overweging nemen. Aan emigranten, me niet onder auspi ciën van een ontvangende regering ver trekken, zal bemiddeling worden verleend bij het vinden van een werkkring en van huisvesting. De emiigra' c van hen. die dn het ontvangende land over een Totaal 2 Verdeeld naar de gezindte was in 1951 m alle emigranten 28.8% Gereformeerd, 1.4% Rooms-Katholiek, 26.6% Ned. Hervormd, 12.3% zonder gezindte en 3.9% behorend tot overige gezindten De ontvangende landen zullen in toekomst slechts die aanmeldingen vc emigratie in gunstige overweging nem< waarbij de a.s. emigrant niet slechts het algemeen voor emigratie geschikt blijkt te zijn en bereid ds een bepaalde Dat is de moeite van het emigreren waard Struyck met een aftandse auto, elf kinderen en 17 dollar naar Cochrane in Ontario (V.St.). Thans bezit hij zes boederijen en schat men hem op 25.000 Op de vraag, hoe hij dit had klaar gespeeld, antivoordde hij met het bij belwoord: „Alles wat Uw hand vindt om te doen, doe het met Uw macht." „Denk :r eens aan," zei Struyck, „in Nederland bezit alleen een rijk man 40 hectare land. En hier schijnt niemand grond te w illen hebben, hoe wel die goed en vruchtbaar is. Ik be grijp er niets van." Een half jaar nadat zij uit Nederland in Canada waren aangekomen, wist Struyck een lening te sluiten voor de koop van 60 hectare braakliggend bouwlandHij verbouwt thans tarwe, haver, gerst en vooral aardappelen. „Deze zomer heb ik voor een waar de van 1000 dollar alleen aan aardap pelen verkocht", vertelde Struyck. Struyck is zelfs verpachter gewor den. ,Jk heb boerderijen gekocht, waar niemand op woonde en ze aan twee Nederlanders verpacht. Het zijn harde werkers. Zij zullen het even ver brengen als ik", zeide hij. arbeid te verrichten, doch ook, op grond van zijn arbeidsverleden, aannemelijk kan maken, dat hy daartoe bekwaam is. Aan enkele duizenden a.s. emigranten zal daarom een scholing als agrarisch of industrieel arbeider worden gegeven. De rijkswerkplaatsen worden daartoe ter beschikking gesteld. Ook het onderwijs in de Engelse taal voor de a.s. emigran ten zal worden bevorderd. De emigratie heeft geleid, zo besluit de regering haar mededelingen en plannen, tot een niet onbeduidende vermeerdering van het aantal aanknopingspunten, die verdere culturele en economische be trekkingen tussen Nederland en de ont vangende landen mogelijk maken. Parti culiere initiatieven, die deze ontwikke ling bevorderen, zal de regering steunen. Geen oplossing voor Korea Zenuwachtig en verstoord door eigenaardige klopgeluiden in de Assemblee "W^EDEROM HEEFT de Rus Wisjinsky in de „politieke commissie" der V.N. een redevoering gehouden over het Koreaanse conflict. De Ame rikanen in de V.N. zijn van oordeel, dat het Russische betoog „uiterst te leurstellend" was en niets nieuws heeft geboden. Zijn voorstellen zullen stellig verworpen worden. Weliswaar tracht men achter de schermen nog een compromis te vinden, maar veel kans is er niet. Premier Nehroe van India is namelijk in contact gewéest met Tsjou En Lai, de premier van communistisch China. Over een eventuele verzoenende resolutie is men zeer somber gestemd. Wisjinsky heeft twee en een half uur lang een woordenstroom doen vloeien. Hij wilde een V.N.-commissie vormen vertegenwoordigers uit Rusland, communistisch China, de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, India, Tsjechoslo- wakije, Zwitserland, Birma, Noord- en Zuid-Korea. om een oplossing te vinden het Koreaanse probleem. Hij liet waarschuwing horen, dat de Sowjet Unie nooit zal wijken, voorwat de eis verklaard, dat hier de bereidheid ont brak om tot vrede te komen. De Rus betoogde, dat juist Washington geen vrede wenst door onderhandelingen, maar alleen een militaire beslissing wil door drijven. Vandaar, dat het de schuld van Amerika is, als de besprekingen te Pan Moen Djon worden afgebroken en de oorlog verlengd wordt. Wisjinsky zag zich genoodzaakt zijn toespraak te onderbreken, omdat er een vreemd geklop weerklonk. „Ik kan niet spreken zolang dat geluid voortduurt", zei Wisjinsky. „Andere sprekers hebben geen last gehad van een dergelijk geluid en ik beschouw dit als een gebrek eerbied voor mijn woorden." De v zitter schorste de zitting. Bij onderzoek bleek, dat het geklop veroorzaakt werd door arbeiders die in de kelder met reparatie bezig waren. Na vijf minuten werd toen de zitting hervat. Zuid-Korea heeft nu al twaalf divisies Generaal Van Fleet, de geallieerde opperbevelhebber in Korea, heeft van morgen te Seoel verklaard, dat de Zuid- Koreanen op 8 November twee nieuwe legerdivisies en zes nieuwe regimenten hebben gevormd. Hierdoor is het aantal Zuidkoreaanse divisies gestegen tot twaalf, negen er van staan aan het front. Lt.-Gen. Aler voorzitter chefs van staven Men verwacht dat de chef van de luchtmachtstaf, de luitenant-generaal- vlieger I. A. Aler, bestemd is om vice- admiraal jhr E. J. van Holthe op te vol- Sensatie in de Assemblée Carlos Romulo van de Philippijnse republiek volgt hem vermoedelijk op DE BIJEENKOMST van de Assemblée der V.N. begon gisteren met een opzienbarende verklaring van Trygve Lie, secretaris-generaal dezer organisatie. Hij verklaarde als zodanig te zullen aftreden. Zijn ontslag aanvrage was het best bewaarde geheim van de Assemblée. Behalve de ministers van Buit. Zaken der Westelijke Grote Drie, de voorzitter van de Veiligheidsraad en diens collega van de Assemblée, wist niemand hier iets van af. Lt. Gen. ALER. gen als voorzitter van het comité van de verenigde chefs van staven. De heer Aler zal chef van de luchtmachtstaf blijven. In dit comité hebben zitting de staf chefs van land-, zee-, en luchtmacht. Toen generaal Kruis heenging volgde vice-admiraal Van Holthe hem op als voorzitter. Hij was toen nog chef van di inestaf. Toen de heer Van Holthe al.' inig heenging, bleef hij onpartijdig voorzitter van het comité. Dit college bestaat dus binnenkort uit de chef van de marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, de chef van de generale staf (land macht), luit.-generaal B. R. P. F. Hassel- en de chef van de luchtmachtstaf, lultenant-generaal-vlleger I. A. Aler (voorzitter). (Het comité is het orgaan waarin de stafchefs de samenwerking van de drie krijgsmachten bespre ken. Red.) Min. Schuman dreigt met boycot N.V. heeft met Marokko en Tunis niets uitstaande Robert Schuman, de Franse min. van Buit. Zaken, heeft gewaarschuwd, dat Frankrijk alle besprekingen van de kwesties Tunesië en Marokko in de V N. zal boycotten. Elke inmenging van de V.N. wordt beschouwd als een fatale fout. Nooit zal Frankrijk zich uit genoemde ge bieden laten verdrijven. Er is geen sprake van, dat de toestand in Noord- Afrika een bedreiging vormt voor de vrede; de veiligheid van een derde partij niet in het gc-wiLg- Juist het vooruit zicht op interventie van de V.N- heeft de aanstichters tot wanorde in Tunesië aangemoedigd en alle onderhandelingen bemoeilijkt. Desondanks wil Frankrijk solidair blijven met de andere V-N. lan den, wat betreft de verdediging van de vrede en de vrijheid. SYDNEY HOOPT OP BEZOEK KONINGIN JULIANA Tijdens een receptie ter ere van burge meester D'Ailly van Amsterdam, die Zaterdagochtend per vliegtüig in Austra- as aangekomen, heeft burgemeester Ernest O'Dea van Sydney de hoop uitge sproken, dat Koningin Juliana een be zoek aan Australië zal brengen. Mr D'Ailly zou hebben meegedeeld, dat :n officiële uitnodiging ongetwijfeld in „gunstige overweging" zou worden ge- Honderd locomotieven bij Heemaf besteld De N V. Heemaf zou van de Neder landse Spoorwegen een order gekregen hebben voor de bouw van honderd Die sellocomotieven, af te leveren tussen 1953 en 1957. Met deze bestelling is een be drag van 50 millioen gemoeid, meldt de VkrL De machines zouden bestemd zijn voor het vrachtvervoer op niet-geëltc- trificeerde lijnen.' Zowel de directie van de Nederlandse Spoorwegen als die van de N V. Heemaf deelde mee omtrent deze order geen in lichtingen te kunnen verschaffen. Maarschalk Tito naar Londen Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Gr.- Brittannië aanvaard, zo heeft de Engel se onderminister van Buitenlandse Zaken, Nutting, onder gejuich in het Lagerhuis medegedeeld. Er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld, maar het zal waarschijnlijk in het begin van het nieuwe jaar vallen. Het zal Tito's eerste buitenlandse reis naar het Westen zijn sinds het einde van de oorlog. In 1946, twee jaar voor zijn breuk met de Kominform, bracht hy een bezoek aan-Moskou. Lie, die zijn functie zes jaar heeft ver vuld, verklaarde eerder te hebben willen heengaan. Hij was echter aangebleven vanwege de Koreaanse kwestie. De toe stand zag er nu echter „anders" uit en een nieuwe secretaris-generaal, die een stemmig door de „Grote Vijf" gekozen kon worden, zou misschien beter ge schikt zijn voor de functie, aldus Lie. Lie maakte zijn besluit bekend in de Algemene Vergadering, waar hij voor stelde de verkiezing van een nieuwe se cretaris-generaal op de agenda te plaat sen. President Pearson van Canada deel de mede, dat de kwestie opgenomen zou worden. Als mogelijke opvolger wordt genoemd generaal Carlos Romulo, de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Philippijnen. Lie had een hoge kleur en bleef zijn ontroering nauwelijks meester toen by zijn voorbereide verklaring voorlas, die in doodse stilte door de stampvolle ver gadering werd aangehoord. Kort na het afleggen van zijn verrassende verklaring verliet Lie de zaaL Hij zeide, dat hij om zuiver „persoonlijke redenen" aftrad na langdurig overleg met zijn gezin cn ken nissen. Hij wenste dat zijn heengaan niet misverstaan zou worden. Spoedig na het uitbreken van de Ko reaanse oorlog in 1950, sprak de Sowjet- Unie haar veto uit tegen de herverkiezing van Lie als secretaris-generaal, tijdens een geheime bijeenkomst van de Veilig heidsraad. Zij stelde de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Zygmunt Mod- zielewski, als zijn opvolger voor. Een paar weken later verlengde de Algemene Ver gadering, met een overmacht van stem men tegen de verbitterde tegenkanting van het Sowjet-blok, Lie's ambtstermyn met drie jaar. Lie verdiende ongeveer 150.000 gulden per jaar aan salaris, belasting vrij, als mede een onkostenvergoeding. Bij de dood van Chaim Weizmann Een krans namens de Ned. regering Met het KL.M.-vliegtuig, dat gister avond om 11.30 van Amsterdam vertrok, is een krans naar Israël verzonden, welke H.M.'s gezant namens de Nederlandse regering vandaag tydens de teraardebe stelling bij het graf van de voormalige president zou nederlegggen. De chef-protocol van het ministerie van Buit. Zaken bracht een rouwbezoek bij dr Amir, de gezant van Israël in Den Haag. Ten departemente van Buit. Zaken op het Plein 23 hing gisteren en vandaag de vlag halfstok. De Nederlandse Zionistenbond zal in verband met het overlijden van presi dent Weizmann een herdenkingsbijeen komst houden in het Concertgebouw te Amsterdam. Als sprekers zullen optreden de gezant van Israël, dr M. Amir, de voorzitter van de Nederlandse Zionisten bond mr I. L. Hamburg en de heer Abel Herzberg. Bevan verliest het tegen Morrison De Britse Labourrebel, Aneurin Bevan, heeft een geduchte nederlaag geleden tegen Morrison, de oud-minister van Buit. Zaken, die enige tijd geleden dbor de radicale linkervleugel uit het partij bestuur van Labour werd gewipt. Bij een geheime stemming over het vice-voorzit- terschap behaalde Morrison een meerder heid over zijn rivaal, van naar schatting twee tegen één. Ofschoon de officiële uitslag eerst morgen bekend zal worden gemaakt, geloven velen, dat de leiding in handen blijft van de Socialisten van „de oude stempel". Volgens Almelose zechtei: Een automatiek is geen winkel De economische politierechter in Al melo heeft de bakker uit Haaksbergen, die na sluitingstijd zijn automatiek bij vulde, vrijgesproken, omdat de overtre ding niet in de winkel, maar in het zelf standige automatiekbedrijf was gepleegd. Het was dus geen overtreding van de winkelsluitingswet. De officier van Jus- •rijspraak geëist. Verstandig geluid van minister Luns Mr J Luns. de Ned. min. van Buit Zaken, heeft er in de V.N. opgewezen, dat deze organisatie op het gebied van vrede en veiligheid niet heeft kunnen voldoen aan de, in 1945 gewekte hoge verwachtingen, ook al werd een moedig voorbeeld gegeven door het optreden in Korea. Gewaakt moet worden tegen pogingen de V N. eenheid te splijten. Ten aanzien der niet-zelfbesturende gebieden, adviseerde hij zowel realistisch als idea listisch te handelen. Indien men te vroeg afziet van de ver antwoordelijkheid, wordt aan de vervul ling der op zich genomen verplichtingen, niet voldaan. In dit verband vermelden wij nog, dat een Nederlandse bijdrage van 10.000 dol lar in 1952 en van 25 000 dollar in 1953 voor het „vluchtelingen-noodfonds" van de V.N- tegemoet kan worden gezien. Oude „studiegenoot" belde op Honderd ingenieurs opgelicht voor samen f 60.000 Schiet jij m'n vriend even een paar honderd gulden voor lt/TINSTENS 100 personen in veertien plaatsen van ons land zijn voor een *- totaal bedrag van ruim f 60.000 opgelicht door twee personen, die thans in Amsterdam zijn gearresteerd. De oplichters zijn de 38-jarige schilderijenhandelaar D. J. V. en de 44-jarige Indonesische koopman J. A. A. En van hen heeft bekend honderd slachtoffers te hebben gemaakt. De ander kon zich „slechts" 35 gevallen herinneren. I een financieel adresboek en een van ingenieurs verzamelden de beide heren adressen van ingenieurs. De koop- belde dan deze of gene ingenieur n vertelde, dat hij zyn Indonesische studiegenoot Sostromoeljono of Notho- diningrat was, namen, die in deze functie inderdaad voorkomen. Bij zijn telefoontje haalde A. allerlei „herinneringen" op uit de dagen, dat zijn slachtoffer in Delft studeerde en maakte hij een afspraak om elkaar enkele dagen later te ontmoeten. Kort voordat de ontmoeting zou plaats hebben, belde A. zyn „studievriend" op nieuw op en voerde hij zijn vriend, de kunstschilder Wim Bos of Hans Lente- veld ten tonele. Het heette dan, dat de Stichting voor de Landbouw Melkprijs en bestemming moeten worden vrijgelaten Op elke liter wordt thans een subsidie van 8 a 9 cent verstrekt VRIJHEID van bestemming voor de melk en opheffing van de maximum- straatprijs voor consumptiemelk zijn de twee wensen, die de Stichting voor de Landbouw thans aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Zoals men weet, had de stichting deze verlangens reeds eerder aan de regering kenbaar gemaakt. In een brief aan de Kamer wordt hierop nu een toe lichting gegeven. De vraag naar consumptiemelk is aan-1genomen in het Westen van ons land ge- zienlijk toegenomen, doordat het ver. middeld 40 pet van de consumptiemelk bruik vergeleken met de vooroorlogse;uit andere gebieden moet worden aange- jaren is gestegen met 50 pet per hoofd voerd. Dit betekent dat niet alleen de van de bevolking en het aantal inwoners!de productiekosten zijn gestegen, sindsdien is vermeerderd met anderhalf ook de kosten van het vervoer, millioen. Vanzelfsprekend is de behoefte het meest gegroeid in het dichtbevolkte Westen. Juist hier is de melkproductie echter sterk teruggelopen. De oorzaken zijn de prijsstijging van het krachtvoer en de beperking van de import. Het ge volg hiervan is, dat over het hele jaar betreft alle Koreaanse krijgsgevangenen naar huis te sturen. Onder die omstan digheden waren de V.N.-leden het er roerend over eens, dat de rede van Wisjinsky alle kansen voor een vrede op Korea de bodem heeft ingeslagen. Wij herinneren er aan, dat verleden jaar, nog vóór Kerstmis, rekening ge houden werd met een bi '.and. Terecht heeft een Amerikaanse woordvoerder DAT volgens de Raad voor de Scheep vaart de kapitein van het ms. Hauler- wyk, H. van Dorp uit Vlaardingen, geen schuld treft voor de aanvaring met een Noors schip bij IJmuiden op 9 Juli j.l., doch veeleer de loods van de Noor. DAT in New York, 52 j. oud, is overle den B. J. Israël, agent ter plaatse van de Nationale Handelsbank. DAT burg. mr G. E. van Walsum ere- voorz. is geworden van de afd. Rotter dam van de Beweging van Europese Federalisten. DAT de Franse ambassadeur Garnier gisteravond in Den Haag acht Ned. jour nalisten ontving, die een reis gaan ma ken naar de Franse zone in Duitsland. DAT aan de 130 jaar oude Pluimvee- en Vogelvoederfabriek P. Sluys N.V., te Weespercarspel bij de opening van een nieuw fabrieksdeel het praedicaat Ko ninklijke is verleend. DAT het plan van de Amstelbrouwerij en de fa Dumouleijn om een brouwerij te stichten in Suriname weerklank heeft gevonden bij de autoriteiten in Para maribo en men Surinaams kapitaal wil aantrekken. DAT voor 't eerst in de geschiedenis de publieke tribune van de Groningse raad is ontruimd, en wel gisteren tijdens een communistische rel om de werkloos heid. DAT op 60-j. leeftijd in Utrecht is overleden H. Stibbe, dir. van Hamburger en Co's bankierskantoor te A'dam en van de Maxwell Land Grant Company. DAT tot lid van de prov. staten van Groningen (in de vac.-wylen T. Nabring) is benoemd verklaard G Boekhoven te Nieuwe-Pekela en tot statenlid van Gel derland M. Roeterdink te Apeldoorn (vac.-ir A. Kalff). DAT de eerste uitzending A.V.R.O. in de serie De Hond voldoende heeft opgebracht o leidehonden voor blinden aan van de in de Pot n 15 ge- te schaf- DAT in Leeuwarden op 58-j. leeftijd is overleden de architect Arjen Witteveen, een bekend R.-K. strijder in de Friese beweging. DAT de raad van Haskerland met 9 tegen 6 stemmen het standpunt om een aantal nieuwe straatnamen alleen in het Fries aan te brengen, heeft gehandhaafd. DAT de leveranties van het prov. electriciteitsbedrijf van Noord-Holland vong jaar byna 16 pet groter waren dan in 1950. vooral door de uitbreiding by de Hoogovens DAT de Ned. Kath. Bond van Schil derspatroons in een resolutie heeft aan gedrongen op vrijstelling van omzetbe lasting. DAT het C.N.V. op 25 November te Utrecht een studieconferentie over huur verhoging houdt, waar drs C. P. Hazen- bosch een inleiding levert. DAT de zeven gouden munten, die on langs te Mijdrecht werden gevonden. Engelse penningen uit het tijdvak van 1621 tot 1632 blijken te zijn en per stuk ongeveer 100 waard zijn. Onrechtvaardig De moeilijkheden voor de voorziening met consumptiemelk zijn nog belangrijk verzwaard, doordat de regering de r mum-consumentenprijs heeft gehandhaafd op ongeveer hetzelfde peil als in 1945 Dit bracht met zich de verplichting voor de meeste veehouders en zuivelbedrijven het Westen van het land om consump tiemelk te leveren. Deze verplichting be schouwt men algemeen als onrechtvaar dig, aldus de Stichting voor dc Landbouw. Bovendien moet uit het Landbouw- egalisatiefonds jaarlijks een subsidie van Jt 10 millioen voor de dekking van de transportkosten van de aanvullings- melk worden verstrekt en ongeveer f70 millioen voor alle consumptiemelk. Be halve dit geven de melkveehouders door middel van het zuivelfonds nog een sub- idie, de laatste twee jaren rond f70 mil lioen per jaar. In totaal wordt dus oi mum-consumentenprijs te handhaven jaarlijks f 150 millioen op de melk toege. legd. wat neerkomt op 8 a 9 cent per liter Dit kan volgens de Stichting voor de Landbouw niet langer doorgaan en daar om heeft zij op vrijlating aangedrongen. Om het grote verschil tussen de kostprijs on de straatprijs geleidelijk te overbrug gen, zou dan nog een beperkte subsidie kunnen worden gehandhaafd. De gevraag de straatprijs blijft nog geheim, omdat het overleg met de regering nog niet ten einde is. kunstschilder geld nodig had voor een studiereis naar Zuid-Frankrijk. „Ach, ik ben op het ogenblik op het Indonesische Hoge Commissariaat irf Den Haag en heb weinig geld op zak. Schiet jij hem even paar honderd gulden voor. Morgen krijg je het van mij terug", was het dan. Enkele uren later kwam bij het slacht offer de „kunstschilder", de schilderyen- handelaar D. J. V., opdagen om ƒ50 tot in ontvangst te nemen, in het gun stigste geval met een bijna waardeloos schilderij als onderpand. Vanzelfsprekend zag het slachtoffer zijn „studiegenoot" Sostromoeljo nooit verschijnen De politie zet haar onderzoek nog voort Minister over woningbouw Nieuwe premieregeling is in de maak Minister Witte is van plan de premie regeling woningbouw 1950 te wijzigen, maar verwacht niet dat deze wijziging nog in de loop van dit jaar van kracht wordt. In elk geval zal vooraf overleg worden gepleegd met een kamercom missie, zo heeft de minister meegedeeld. De bewindsman bestrijdt, dat de af remming van de premie-toekenning voor de particuliere bouw na het eerste kwar taal zou hebben geleid tot vermindering van het aantal rijksgoedkeuringen voor woningbouw. Dit aantal bedroeg in het eerste, tweede en derde kwartaal resp. 16.638, 15.921 en 15.099, terwijl het aan tal woningen, waarvan de bouw begon, resp. 17.485, 18.958 en 18.500 was. Het aan tal woningen in uitvoering steeg hier door van ruim 36.000 op 1 Januari tot 53.000 op 1 October. Burenruzie in Hoensbroek had dood tot gevolg Vijf Jaar is gisteren in Maastricht ge- eist tegen dc 34-jarige metselaar A. T. uit Hoensbroek, die op 8 Augustus tij dens een vechtpartij zijn buurman zo danig verwondde, dat deze kort daarop overleed. De twist ging over een kelder. Het slachtoffer heette W. L. Toen de officier van Justitie de els uitsprak, viel de schoonmoeder van ver dachte flauw en moest uit de rechtszaal worden gedragen. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met voornamelijk in de kustprovincies enkele regen- of hagelbuien. Overwegend matige Noordelijke tot Noorwestelyke wind In het binnenland vannacht tem peratuur om het vriespunt. overigens dezelfde temperaturen ^Opgemaakt te 10 uur). Zon en Maan Woensdag: Zon 7.55—1633; Maan 2.03— 14.41 uur. Op 17 November N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1