Ontstaan der massajeugd mede te wijten aan gebrek aan gesprek De 44ste uitvoering bevestigde een goede traditie NIEUWE LETOSCHE COURANT 3 MAANDAG 10 NOVEMBER 195J Christus roept en zendt uit Knapenvereniging Prediker 85 jaar De knapenvereniging van de C.J.V. Prediker 12 vs la heeft Zaterdagavond haar zeventiende lustrumfeest gevierd. Het feest begon reeds om zes uur met een broodmaaltijd. De voorzitter, de heer D. van der Weyden. wees er in zijn openingswoord op, dat het geloof niet is een zaak voor de ouderen. We mogen reeds jong geloven en God vragen, of Hij ons in dit leven met zijn moeilijk heden en vreugden staande wil houden voor Zijn Rijk, dat komt. We behoeven dan ook niet bang te zijn voor de toe komst. De secretaris zei in zijn verslag, dat de stemming op de vereniging prima is en dat het ledental omhoog gaat. En de penningmeester deelde mee, dat de kas zich in tamelijk goede conditie bevindt. De heer S- van den Broek bood namens geheel 'Prediker, het bouwfonds incluis, een geschenk aan. De rest van de avond werd gevuld met toneel zang. een ver loting en nog andere dingen. Het bestuur ziet er als volgt uit: D. v. d. Weyden voorzitter, J. A. de Klerk Wolters secretaris, J. Zaalberg penning meester en F. Hüner bibliothecaris. gend en reëel Christen de jongeren, die tot de massajeugd gerekend worden, te gemoet treden. God rekent op ons bij deze arbeid. Daarom heeft het alle zin zich af te vragen, wat wij met de dingen, die we in dit leven hebben gekregen, mogen doen. Belangrijk is, dat we ontdekken, waar onze gaven liggen. Wie zijn gaven niet ontdekt, loopt kans een minder gelukkig Christen te worden. Er is geen sterve ling, die geen kansen krijgt. Maar we wil len er niet aan. In het massajeugdwerk kunnen we ook niet zien op aanwijsbare resultaten. We moeten het geduld en het vertrouwen kunnen opbrengen om niet op succes uit te zyn. Christus roept ons Willen wij luisteren naar wat de ander te zeggen heeft? Hervormde jongeren uit Leiden en omgeving bespraken dit vraagstuk Een van de problemen, waarmee de commissie voor het jeugdwerk in de classis Leiden van de Hervormde Kerk zich bezig houdt, is het vraagstuk van de nog niet bereikte jeugd, die in de regel met het onhartelijke woord „massajeugd" wordt aangeduid. Zaterdag werd in de Nederlandse Zen dingshogeschool te Oegstgeest een conferentie aan enige vragen rondom deze jeugd gewijd, waarbij afgevaardigden van jeugdcommissies van ver scheidene Hervormde Gemeenten in deze streek tegenwoordig waren. De vergaderingen stonden onder leiding van de heer W. M. Offringa uit Alphen aan den Rijn, voorzitter van de commis sie voor het jeugdwerk van de classicale vergadering. Inleider was de heer H. J Tamsma uit Den Haag, secretaris van de landelijke Hervormde Jeugdraad sectie massajeugd. De heer Offringa zei in zijn openings woord, dat de classicale commissie een schakel tussen de verenigingen wil zijn. Wie vragen heeft, kan bij haar terecht. Toen de commissie in het leven zou wor den geroepen, is de vraag wel gesteld, of men niet bezig was het vraagstuk van de overorganisatie te vergroten. Het re sultaat van de besprekingen is echter geweest, dat het nieuwe orgaan voor het jeugdwerk wezenlijke betekenis wil heb ben. Er liggen vragen, die niet de afzon derlijke jeugdvereniging, maar de Kerk als geheel raken. Als voorbeeld werd ge noemd de vraag omtrent de catechese. Wat moet het worden, als in deze tijd met zijn bonte treinen en steravonden (om maar iets te noemen) het onderwijs van de Kerk wordt voorbijgezien* Het onderwerp van de heer Tamsma was: Wat het massa jeugdwerk ons allen te zeggen heeft. Hij begon zijn babbeltje met te zeggen, dat wij leven in een tijd van vereenzaming. Dat klinkt wat para doxaal. We leven immers als eenling in een massa. Overal zien we een concentra tie van mensen en techniek. Maar hoe meer deze concentratie zich voortzet, hoe eenzamer de enkeling zich gaat voelen, hoe d®2® enkeling een nummer Een van de grootste noden van deze tijd is, dat het zo moeilijk is, iemand te vinden, die bereid is om naar ons te luisteren. Die de moei' lijkheden, waarmee we zitten, wi verwerken en wil proberen met ons een uitweg te vinden. Er is immers geen tijd meer voor de nood van één mens! Zo zijn we geneigd de jeugd allerlei mooie adjectieven in de schoenen te schuiven, zoals normloos en aggressief. Is dat wel billijk? Is de situatie, waarin wij op het ogen blik zyn beland, niet terug te bren gen tot het gebrek aan gesprek? Gelukkig heeft de Hervormde Kerk, aldus spr., na de bevrijding oog voor deze zaak gekregen. In vele gemeenten zijn kringen opgericht om het vraagstuk aan te pakken. Het was de heer Tamsma een reden tot blijdschap, dat ook de vorige week gehouden Chr.-sociale conferentie aandacht aan het verschijnsel der massi- ficering heeft besteed. Maar bij dit alles wyzen de cijfers toch uit, dat wij in spon taneïteit en bereidheid om het werk aan te vatten zijn, achter gebleven bij andere groepen, zoals de Rooms-Katholieken en de humanisten. We moeten als offerbren- tot Hem, maar Hij zendt ons tegelijk uit We laten ons misschien wel uitzenden en doen dan ontzettend veeL Maar komen we ook in gesprek? Zijn wij die mensen, van wie deze jeugd iets verwacht? Die luiste ren naar wat de ander te zeggen heeft en die het Woord brengen? Verwachting Al de jongens en meisjes, dis met ons in contact komen, verwachten, dat we hen als Christen tegemoet treden. Doen we dat niet dan zijn ze teleurgesteld, aldus de heer Tamsma. Hij deed deze uitspraak uit de practijk van het werk. En zijn practijk is een zeer ruime. Tenslotte deed de inleider een beroep op de aanwezigen om zich niet alleen voor het massa jeugdwerk te interesseren, maar er ook in op te gaan. Dat zal veel vreugde ook in het eigen leven geven. Het zit 'm niet in de hoeveelheid uren en het aantal jongens en meisjes. Essen tieel is de instelling, die wij voor dit werk hebben. De topfiguren hebben een grote kring van vrijwilligers nodig. Dan pas kan deze arbeid namens de Kerk worden gedragen. Na deze causerie werden enige liederen gezongen. En toen de broodmaaltijd voor bij was, kwamen de vragen los. De dis cussiegroepen behandelden twee punten, namelijk: 1. Christus roept ons en zendt ons uit; 2. Hoe verwezenlijken wij onze opdracht als a. discipel, b. als apostel. De conferentie werd gesloten met eeh dagsluiting, die werd geleid door ds P. Kloek, Hervormd predikant te Leiden. Tweehonderd Leidenaars kregen ereteken voor orde en vrede Zaterdagavond werden de onderscheidingen uitgereikt Aan tweehonderd min twee Leidenaars is Zaterdagavond in de Burgenaal van het Leidse stadhuis het ereteken voor orde en vrede uitgereikt met de daarbij behoren de jaargespen en oorkonde. Burgemeester Van Kinschot verrichtte de uitreiking, nadat hij in een korte toespraak had gezegd, dat de mannen op hun weg in In donesië wel teleurstelling hebben ontmoet, maar dat zy toch hun plicht hebben gedaan en hun aanwezigheid daar niet zonder resultaat is gebleven, al kunnen we die resultaten vaak maar heel moeilyk zien. Namens de gedecoreerden sprak ka pelaan Stoelinga een dankwoord. De gedecoreerden zijn: J. H. Alalaart, burgerkade 29; C. J. Hoogendijk, Java- Rijnsburgseweg 136A; G. J. van Alphen, Meerburgerstraat 7; W. Antheunissen, Kérnstraat 11; J. L. Arnoldus, U. Jaag pad 7; H. van As, Wielmakersstg 10; B. J. Asscher. Pieterskerkgrt 3A; R. Bave- laar, Langegrt 103; J. F. Bekooy, Buys Ballotstraat 42; W. v. d. Berg, Lammen- schansweg 164; W-. van Berkel, O. Vest 97; W. C. BeugeLsdijk, R.- en Schiekade 49; H. Beij, Irenestr- 12; P. Bey, Waard- gracht 12; G. J. van Biezen, Molenstraat 12; W. B. Bink, Resedastr. 11; R. Blok, Potgieterlaan 24; A. M. Blokzyl, Haar- lemmerstr. 44A; U. A. Uit den Bogaard, Morsweg 40; M. P. Bosman. Dozystr. 12; N. C. Bousie, 3 Octoberstr. 31A; D. Brag- gaar, Formosastr. 48A; L. J. Breton van Grol], Van 't Hoffstraat 34A; J. C. van Britsum, Os- en Paardenln 4; P. Brugge, Vrouwensteeg 7; G. J. Brusse, L. Mors weg 45; W. de Bruyn, Driftstr. 54A; J. P. Buis. Vliet 36; J. W. Buitenhuis. Merel- straat 15; H. Buitenhuys, Meerburger kade 33; H. Buning, Maredijk 8; J. P. Casparie, Roodborststraat 30; W- B. ten Cate Brouwer, Rynsfo.weg 137; H. Colpa, Joubertstraat 27; N. Cramer. Levendaal 170A; J. H. ten Dam, Janvossenstg 19A; L. J. Dekker, M. Moonsstraat 100; I. Del- meer, Formosastr. 18; J. J. Deyn, Haven i; C- van Dok, Lysterstr. 11; F. J. Dol- stra, Fagelstr. 6; L. H. Dovianus, Zoeter- woudseweg 152; A. J. Driessen. v. Limb. Stirumstraat 11; J. M. Driessen, Heren gracht 67; G. H. den Dubbeldam, N. Rijn 72A; J. J. Dubbeldeman, Drukkerstr. 26; A. J. Duk, Vreewijkstraat 24; H. B. van Dijk, Mauritsstraat 89; J. H. van Dijk, Korte Mare 20A; H. J. de L'Ecluse, le Binnenv.gracht 12A; G. van Eygen, Zijl singel 16; D. J. Fasseur, Leedestraat 4; J. Fernandes, Morsweg 66; W. Filippo, Janvossensteeg 52; M. B. Flanderhijn. Breestr. 145; A. Flippo, Javastraat 2; S. Flippo, Javastr. 2; D. Gaasbeek,, Hoge- -woerd 138; J. de Geus, Herenstraat 127; N. de Geus, Spieghelstr. 1; J. W. J. God- dijn, N. Beestenmarkt 2A; M. J. H. Gor dijn, Ambonstr. 34; P. de Graaf, Waard- gracht 120; J. A. Graafmans. Kneppel- houtstraat 18; H. van Grieken, Aloëlaan 33; P. L. Groen in 't Woud, R- en Schie kade 50; L. Groeneweg, Decimastraat 30; N. van Groeningen, Morsstraat 31; H. F. Grondel, Hartmanstr. 19; J. T. de Groot. Beestenmarkt 3; W. de Groot, U- Jaag pad 118; J. Gijzenij, N. Waardgracht 16; C. A. de Haas, De M. v. Streefkerkstraat 29; G. P. van Haasteren, N. Rijn 115; D. Hakkenberg. H- Morsweg 60; D. Han- naart, N. Beetsstraat 37A; W. H. A Hart man, Prins Hendrikstraat 24; W. Haver kamp, Potgieterlaan 2QA; C. den Hertog, Doelengracht 3; F. A. Heuzen, Reseda- straat 23; W ,G. Hockx, L. Rijndijk 8c; B. Hoek, De L. de Kanterstr. 13; J. den Holder, Haagweg 37; B. Honders, Meer- Ambachtsschool eerde nagedachtenis van de heer Kuijntjes Gedenkplaat in de hal der school onthuld Het Is al dan twee jaar geleden. dat <1, heer O. E. E. Kuiintjee, dia directeur was van de Leidse ambachtsschool, overleed. In de hal van de school is nu een bronzen plaat aangebracht met de beeltenis van de heer Kuijntjes. Deze zal de na gedachtenis van de huidige generatie t persoon levendig houden. De voorzitter van de ambachtsschool, ir J. J. G. van Hoek, herinnerde er aan, dat bij het heengaan van de heer Kuijntjes was verklaard, dat de persoon en het werk van de overleden directeur in de herinnering van velen zouden voortleven. Na twee jaar kunnen we zeggen, aldus de heer Van Hoek, dat dit inderdaad het ge val is. Voor de huidige generatie was het dan ook niet in de eerste plaats nodig, dat er een blijvend bewijs van zijn direc teurschap in de school werd aangebracht. Maar voor het nageslacht is een dergelijk bewys wel van belang. De heer Van Hoek besloot zijn toespraak met de wens, dat dit door de beeltenis van de heer K;lijntjes zal worden geactiveerd om net peii, waarop de ambachtsschool nu staat, te handhaven. t de volgende geslachten aan zijn geachte De heer C. Brilman sprak als opvolger van de heer Kuyntjes en ook als verte genwoordiger van het gehele lerarencorps. Hij wees nog eens op de verdiensten van deze directeur voor het nijverheidsonder wijs in het algemeen en voor de Leidse school in het byzonder. De heer Kuyntjes had het vertrouwen en hy wist vertrou wen te schenken, aldus de heer Brilman. De leraren zijn er dankbaar voor, dat het bestuur zijn werkers weet te waarderen. Een zoon van de familie Kuijntjes, ir E. Kuijntjes, zei in zijn dankwoord: Dat het bestuur op deze wijze de nagedachtenis van vader eert, heeft de familie tot grote dankbaarheid gestemd. De korte plechtigheid werd ook bijge woond door de heren J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs, en H. A. Vriend gemeentelijk inspecteur. str. 32; H. Y. B. I. Hoogeveen, Koningin- nelaan 58; W. L. L. Hulsman, Rapenburg 82; F. Iersel, Thorbeckestr. 49; P. Jacobs, Atjehstraat 33A; J. de Jager, Morsweg 111; L. Janse, Celebesstraat 5; A. Jansen, Munnikenstraat 13; A. L. Jansen, Heren- steeg 7A; J. J. Janssen, L. Rijndijk 71A; C. J. v. d. Kaay, Lusthof laan 6; H. A. van Kempen, O. Rijn 128; J. W. Kemper, Hogewoerd 89; W. A. G. van Kesteren, K. Onneslaan 6; A. M. van Kins, Timor- straat 49; L. Klinkhamer, N. Beetsstraat 20A; J. H. Koeleman, Pieterskerk- gracht 3A; J- de Koning, Levendaal 25; J. W. Korswagen, Zeemanln 33; J. Kruit, Oude Vest 115; J. L. Krijgsman, Bree- straat 121a; J. Kuyer, Groenesteeg 14; T. H. van Kuyk, Tasmanstraat 106; J. J. A. Labro, Johan de Wittstr. 28; L. Lares, Alb. Verweystr. 15; G. W. van Leeuwen, Garenmarkt 17B; Q. J. P. van Leeuwen, Rijnsb.weg 116; A. Lepelaar, Groenestg 16; A. van der List, Pioenstr. 1; B. Los, Hooigrt 80; H. J.M. van Marwijk, Coorn- hertstraat 4A; R. Massink, Leedestr. 10; F. J. Mastenbroek. Houtlaan 27; W. A. S. an der Meer, Trompstraat 4; H. J. van Meurs, Morslaan 6; J. v. d. Meij, Lam- menschansweg 121; P. Mieremet, Kool hof 26; P. Mieremet, Julianastraat 95; A. A. de Mol van Otterloo, Morsweg 6ö; G. J. F. Montanus, Morfskade 18; B. C. Mooyekind, Hansenstr. 37A; A. Muller, Nieuwe Rijn 23A; H. J. M. Noordman, Haagweg 59; P. J. M. Noordman, Haag- weg 59; L. Nijssen, Maredijk 131; H. A. van Oerle, Nieuwe Rijn 17; A. Omme- ring, H. Rijndyk 218; L. W. Onderwater, Herengracht 43; A. den Os, Lopsenstraat 25; L. Ouwerkerk, Middelstegrt 155A; J. C. M. Pastoors, Tulpenstr. 7; C. J. Pauw, Pioenstraat 21; J. Piket, Baatstr. 21; A. B. Pley, Herensingel 47; jhr C- P. Quar- les van Ufford, Rapenburg 12; P. van Ravensbergen, Van Hogendorpstraat 21; W. Reychard, Ringkade 12A; J. G. Reij- ken. Oosterstraat 79; A. G. Riks, Van der Waalsstr. 2; W. M. Rodenburg, Borneo- straat 2A; H. E. Romelingh, Beschuitstg 4; B- A. Roo, Schoolstr. 6; H. de Roode, Leuenstr. 15; A. M. van Rooyen, De M. A. Streefkerkstraat 40; J. an der R^sse, Amaliastr. 13; G. van Rij, De Gene«*rt- str. 92A; H van Rijn, Kooipark 6; J. van Rijn van Alkemade, Hartestg 2A; H. M. G. Rijsbergen, Van der S. Bakhuizenln 22; C. Sassen, B. Ballostr. 73; A. Schaaf- stra, Verl. Nassaustr. 2; C- P. Schouten, Kaiserstraat 2A; A. Segijn, P. Heinstr. 4; H. Seriier, Gortestraat 28; A. J. Sierat, Sieboldstraat 18; P. Sieval, Marijkestr. 23; A. Slegtenhorst, Lusthoflaan 12; A. Smit, P. Heinstr. 11; W. J. Smit. Caland- str. 6; N. Spek, Kooihof 23; J. Spies, Tol- lensstr. 1; J. Spruyt, Leuvenstr. 21; W. van Steenbergen, Evertsenstr. 3; L. Stik- kelorum, Pasteurstr. 36; H. M. J- Stoe linga, Herensingel 3; B. C. Storm, H. Rijndijk 40; S. Stouten, L. Rijndijk 84; K. van Stralen: Waardstr. 30; H. G. Stuifzand, Tomatenstr. 13; J. J. Swaan, Schelpenkade 31; J. P. J. Thorn, A. v. Saksenstr. 3; H. v. d. Tuin, Meidoornstr. 7; M. Turenhout, Koninginnelaan 26; H. H. Verbaan, Hooigrt. 63A; C. G. Verhoe- Gasstr. 56; J. J. Verhoogt, Duizend- draadsteeg 1; J. Verlint, Herengracht 100A; P. J. J. Vlasveld. L. Rijndijk 28B; R. E. Voorst van Beest, Haagweg 212; C. d- Voort, N. Rijn 113; J. L. L. Vorst, H. de Vriesstr. 60; H. v. d. Wal, Wasstr. 61; M. v. Weeren, Lindestr. 30; J. J- Wes- selman. Vaartkade 2; A. Wielders, Julianakade 15; H. T. de Wilde. Da Costa- str. 48; J. C. A. M. Witkamp, J. v. Hout kade 29; A. K. Wolterink, Fagelstr. 32; J. Wolters, Gortestr. 49; J. J. S- v. d. Zand, De Siterlaan 4A; L. Zwaan, Oost- dw. gracht 8; G. M. Zwetsloot, Ketelboe- tersteeg 3; L. A. M. van Zijn, Pinsenstr. 15; P. van Zijp, Spieghelstr. 8. Leids politie-muziekgezelschap verleende aan de plechtigheid zijn mede werking. Eerste prijs voor G. van Delft De heer G. van Delft, lid van het Leidse politiemuziekgezelschap. behaalde Zaterdag op het te Wormer gehouden nationale solistenconcours een eerste prijs met zijn B-bas in de superieuren-afdeling. Agenda voor Leiden Maandag Breestraat 19, half 8: opening Chr. mi litair tehuis. Schouwburg. 8.15 uur: K. en O., Ballet Janine Charrat. Kleine stadszaal, 8 uur: Paul Kurpers- iioek, pianorecital. Doopsgezinde kerk, 8 uur: Ned. Prot.- Bond, lezing prof. dr J. Lindeboom (Gro ningen) over Verdraagzaamheid en haar grenzen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: grote propa- ganda-avond C.N.V., opvoering van Het vrouwtje van Stavoren door de leken- spelgroep van de Jonge Kerk; medewer king van K. en G.; ondenvefp: Wat doen wij met onze vrijheid? Academie, 8.15 uur: André Chamson :er Le conflit des generations dans le monde d'aujourd'hui. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuur vriend, ledenvergadering. Burcht, 8 uur: Het Zonnehuis, gezel lige avond. Kleine Burcht, 8 uur: scheidsrechters- groep, H. de Munter over de voetbal- eohtspraak. Dinsdag Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, lezing door ir J. J. Terwen over Willem van der Helm (met lichtbeelden). Casino, 9-15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, Chaplinprogramma met hoofd film Circus. Schuttershof, 8 uur: oud-leerlingen ambachtsschool (V.O.L.A.), voordrach ten met films. Burcht, half 3: bond van gepension- neerden, ledenvergadering. Jeruël, 8 uur: Evangelisatiesamenkomst, ds Hessel van de Flier. Kleine Burcht, 7.45 uur: begin scheids- rechterscursus K.N.V.B. Museum van oudheden, 8 uur: dr W. van Wijngaarden over Mummies en mummieficaring in het oude Egypte (met rondleiding). Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Haagse Comedie met De Kersentuin van Anton Tsjechow. Filmzaal academie, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Toni en L'affaire Manet. Woensdag. Stadhuistoren, 1112 uur: carilloncon- cert Rien Ritter. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumcon cert Ex Animo t.g.v. zilveren jubileum Herman de Wolff; Quo Vadis van F. Nowowiesjki. Rehoboth, 5half 7: receptie bestuur Ex Animo t.g.v. zilveren jubileum Her- an de Wolff. Jeruël, 8 uur: Evangelisatiesamenicomst. ds Hessel van der Flier. College anatomisch laboratorium Was- senaarseweg, 8 uur: K. en O., cursus Aspecten der moderne geneeskunde dooi prof. dr S. E. de Jongh en prof. dr P. J. Gail la rd. Filmzaal academie, 8 uur: N.C.S.V, V.C.S.B. en dr K. E. H. Oppenheimer, prof. dr G. C. van Niftrik over Sartre en de vraag naar God. Trianon, half 12 n.m.: Leidse studen tenfilmliga, La Kermesse Heroique Jacques Feyder ten bate van het Univer- "tair Asyl Fonds. Levendaal I, half 8half 9: zitting pry- Ten toonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect, 1662— 1675), tm. 30 November. Stadhuisplein, 96 en 710 uur: rei zende tentoonstelling Van Juliana tot Ju liana (tm. 13 November). Universiteitsbibliotheek, half 10 half 6: originele tekeningen van het oude Leiden (tm. 22 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lamir.en- schansweg 4, telefoon 23553. A.B.C.-cabaret met Bibeion ië Het A.B.C.-cabaret onder leiding van Wim Kan en Corry Vonk komt Maandag 24 November met een voorstelling Bibelonië. Scenario en regie zijn Wim Kan, composities Cor Lemaire. De technische leiding is in handen van Bert Engelen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelis, zn van C. Segaar en H. van Appel; Elisabeth H., dr van J. M. de Jong en M. E. Offermans; Franciscus E., zn van L. Malacowski en N. Schrijer; Casper J. J., zn van C. J. J. Vermeulen en E. K. Polderman; Maria J., dr van G. C. Zandbergen en J. van der Zwan. OVERLEDEN: H. Bos, man, 54 jr. Goede samenwerking tussen Azië en Europa zeker mogelijk Aldus Indiase ambassadeur bij vijfjarige N.S.W. In Oud-Poelgeest te Oegstgeest heeft de Ned. studentenvereniging voor wereld rechtsorde haar eerste lustrumfeest gevierd. Onder de genodigden bevonden zich de heer B. N. Chakravarty, ambassadeur van India, de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr J. J. L. Duyvendak, leden van de raad van bijstand van de vereniging en mr A. W. Kist, directeur van Oud-Poelgeest. treft. Als dit gebeurt, zal er ook goede samenwerking mogelijk zijn. De economische onafhankelijkheid is een probleem, want er is gebrek aan voedsel en aan kleren; de volks gezondheid laat veel te wensen over. Wat de politiek aangaat, over het algemeen wil Azië nauwere betrek kingen met Earopa en Amerika, maar het eerste vereiste daartoe is, dat Azië zijn buitenlandse politiek zelf consolideert. Azië wil alleen gehol pen worden, als het niet om oppor tunistische belangen van de hulp- biedende landen gaat. Als de levens standaard in Azië omhoog gaat, zal er ongetwijfeld een betere verstand houding tussen Oost en West In eco nomisch en politiek opzicht groeien, wat weer een tegenhouden kan be tekenen van de communistische in filtraties. Twee jaar na de bevrijding werd in Amsterdam de vereniging opgericht. Aan elke universiteit of hogeschool is thans een afdeling en spoedig zal het ledental duizend bedragen. De belangstelling de studenten voor internationale zaken wordt groter en om deze nog mee bevorderen, organiseert N.S.W. lezingen, studieconferenties en congressen. Het doel van de vereniging is het doen door dringen van de gedachte van de inter nationale rechtsorde. Aldus zei de heer G. Hubee, praeses van het hoofdbestuur, bij de opening. De ambassadeur van India herinnerde er aan, dat Azië oorspronkelijk het toon aangevende deel van de wereld Toen dit echter was ingeslapen, kwam Europa op. De Europeanen hebben zich toen naar Oost-Azië begeven om zich daar politiek en economisch te vestigen. Het feit, dat het blanke ras superieur werkte het exploiteren van Azië in hand. Maar langzamerhand is Azië zich hiervan bewust geworden en drong de vraag naar onafhankelijkheid zich op. Het zijn niet de Nederlanders of de En gelsen, maar de Europeanen, die in Azië heersten, aldus spr. Japan schoof succes rijk het inferioriteitsgevoel van zich af en werd het uitgangspunt voor de Azia tische beweging. Deze idee, het zich los willen maken, zal blijven bestaan, tenzy de gelijkheid van Azië en Europa zal erkennen, dus ook wat het ras be- L.P.K.V.-ers boekten fraaie successen Verenigingsprijs voor iraaie inzending De leden van de Leidse pluimvee- konijnensportvereniging L.P.K.V. heb ben op de Vrijdag en Zaterdag gehouden kringtentoonstelling te Zoeter meer fraaie successen geboekt. De heer B. Schroef behaalde in de afdeling Vlaamse reuzen, konijnengrijs, ram oud, een eerste G.G. en de heer Th. Belt verwierf in dezelfde klassen (rammen jong) een eerste Z.Z.G. tevens bleek hij de op een na beste Vlaamse reus grote rassen te bezitten. De heer P. v. d. Leek kreeg voor zijn witte Vlaamse reuzen G.G. en een eerste en tweede Z.G. en de heer J. Koelink (voedster jong) G.G. en in ram jong Z.G. Het nieuwe lid N. Kuiper kreeg dezelfde afdeling (rammen jong) zelfs een eerste Z.G. Hij had de beste Vlaamse reus op een na. In de afdeling Franse hangoren viel de uitslag, gezien de inzending, wat tegen. Hier boekten de Leidenaars de volgende resultaten: J. A. Otten (yzergrauwe ram) een eerste G.G., C. Brussee (jonge voed ster) een G.G., J. Koelink (oude voed ster) een eerste Z.G., J. Rietkerk (jonge bonte ram) een tweede Z.G. Bij de Meisner hangoren behaalde J. A. Otten met een oude ram een eerste Z.G. Bij de Weners in de blauwe kleursleg kwam P. Zwanenburg met een oude ram zeer goed uit de bus: een eerste Z.G. In de witte kleurslag was de concurrentie zeer zwaar: E. Houtsma (oude ram) tweede Z.G., T. van Amsterdam (ram jong) Z.G.; A. G. van Leeuwen (ram jong) vierde Z.G. In de oude rammen- klasse van de Rijnlanders kreeg C. J. van Rooden een tweede Z.G. Hy bleek het op een na mooiste exemplaar te be zitten. In de afdeling rammen jong legde hij beslag op een tweede G.G. Bij de Luchs Rexen deed de heer De Geus het zeer goed: hij kreeg de prijs voor de mooiste Rex en een eerste Z.G. in de afdeling rammen oud. In de klasse klein Chincilla bezette de heer B. Th. Rutgers de eerste plaats met Z.G. terwijl de heer P. de Groot in de klasse Hollanders eerste werd met G.G. Bij de klein Zilvers boekte de heer Zuurdeeg een eerste G. en een eerste Z.G., terwijl mevrouw Couzijn met haar Russen een eerste G.G., een derde G.G. en een tweede Z.G. noteerde en mev Zwanenburg behaalde met haar Gouwe naars een eerste Z.G., een tweede Z.G. en een derde G.G. L.P.K.V. won voorts een verenigings prijs. Op 29 November houdt L.P.K.V. zelf een tentoonstelling in Oud-Hortus- zicht. Excelsior bestaat 50 jaar Nummer op lange mat sloeg best in Excelsior, Leidse gymnastiek- en schermverenlglng heeft aan een veel jarige traditie vastgehouden. Aan de tra ditie van goede uitvoeringen te geven- Vier-en-twintlg jaar achtereen heeft mer den Leidsen volke op de jaarlijkse uit voering zü»> gymnastische kunde gede- monstreed. De laatste in deze reeks uit voeringen was die van Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal, zeer feestelijk deze maal, omdat daarop het 50-jarig bestaan der vereniging werd herdacht. Niet al leen Excelsior verraste het publiek, met oefeningen op de lange mat, op de brug en aan het rek. Er waren vier damesver enigingen te gast. Brunhilde, Nieuw Brunhilde, Concordia en L-T.C- kwamen fleur aan Excelsiors feest geven. Voorzitter J. Pommer had by de opening van het feest heel wat me welkom te heten. Allereerst wethouder J. C. van Schaik, aan wie hij hartelijke dank bracht voor zijn werk in het belang der gymnastieksport. Verder de secreta- van het KNG-V, de ere-voorzitter Excelsior, de heer Ant- Metz en diens echtgenote, de heer J. C. F. Coers, voor zitter van de Leidse Sportraad, de ver tegenwoordigingen van zusterverenigin- van de turnkring en van de tech nische commissie, de E.HB.O.'ers, dit gelukkig voor niets kwamen en tenslot te de jury, bestaande uit prominente fi guren uit turnkringen. Deze jury had tot taak het optreden der damesverenigingen te beoordelen voor het uitreiken van prijzen. Wij zeiden het reeds, de uitvoering van Excelsior bevestigde een traditie. En een goede- Moeten we enkele nummers in de herinnering brengen, dan doen we dat het liefst met het nummer brug van voor de pauze. Dit werd gaaf uitgevoerd, bijna ieder uitvoerende beheerste zijn stof. De enkele uitblinkers gaven turndemonstra ties van zeer hoog allooi. Een ander heel goed nummer was dat van de ondersteu ningsoefeningen. De uit te voeren oefeningen hierbij niet te zwaar (el hadden enkelen heel wat met gewichtige partners te stel len), maar duidelijk bleek, dat de instu dering ervan tijd moet hebben gekost. Nieuwe nummer Een nieuw nummer was dat op de lange mat- Het was nieuw, maar toond werd was zeer de moeite bekijken waard. Als de actie van Excel sior voor een eigen lange mat slaagt, voorzien wij een zeer gunstige ontwik keling op dit nummer. Mogen wij vooi het hoogrek volstaan met te zeggen, dat het net als de genoemde programma punten een heel goede indruk achterliet, enkele kleine dingen daargelaten. De le den van Excelsior werken met ambitie- Dat is Zaterdagavond wel duidelyk ge- Daar de damesverenigingen te gast ren, willen wij hun werk niet beoorde len. Wij willen alleen nog even de dacht op „De schoonmaakploeg" Brunhilde vestigen. Een buitengewoon aardig intermezzo, gracieus uitgevoerd door een groep volkomen op elkaar in gestelde dames. De pryzen. door de jury uitgeloofd, werden in de volgende orde gewonnen: de le door Concordia, voor een rhythmi- sche oefening, eveneens een le door Nieuw Brunhilde met een hoepel oefening, een 3e door L.T.C-, een 4e door Brunhilde en een laatste prys door Nieuw Brunhilde II. De muzikale begeleiding was van de pianist Han Zirkzee-. De leiders van Ex celsior, de heren J. Pommer en A. Ta verne kregen cadeaux- De ambassadeur merkte nog op, dat er al veel hulp verleend wordt, met name door middel van het Colomboplan. Zo is ook het aantal Nederlandse experts in Azië zeer groot. Spr. noemde dit een uit stekende manier om mee te werken aan de opbouw van dit werelddeel. Men moet zich steeds bewust worden van de verantwoordelijkheid die men heeft, ook in Europa, voor het welzijn van de we reld. In het Leidse stadhuis werd na afloop van de bijeenkomst in Oud-Poelgeest een receptie gehouden. De burgemeester verwelkomde allen hartelyk en leidde de gasten rond. Kapel van Valkenburg naar de Breestraat Bij opening van Chr militaire tehuis Naar wij vernemen, zal de marine, kapel van het vliegveld Valken burg hedenavond een bezoek aan Leiden brengen ter gelegenheid van de opening van het Prot.-Chr. mili taire tehuis aan de Breestraat. BU gunstig weer zal de kapel op de Breestraat vóór het tehuis concer teren van vijf over half 9 tot vijf voor 9. De officiële opening vindt plaats om half 8. Mej. Riphaagen 65 jaar Mej. Riphaagen, godsdienstonderwij zeres van de Hervormde Gemeente, mocht Zaterdag ter gelegenheid van Laar 65ste verjaardag tal van gelukwen sen in ontvangst nemen. Van 's morgens tot 's avonds was het een komen en gaan van de velen, die van hun belang stelling voor deze dag wilden blijk geven. Onder hen bevonden zich leerlingen van verschillende openibare scholen, oud- leerlingen en leden van de jeugdvereni gingen van de wijkgemeente Pniël, waar in mej. Riphaagen immers een vooraan staande plaats inneemt. Des middags kwam een aantal personeelsleden van tnige scholen op bezoek. Enige Hervorm de predikanten kwamen ook gelukwen sen aanbieden. Veel bloemstukken sier den de woning van de jarige. Het is voor mej. Riphaagen ongetwij feld een onvergetelijke dag geworden. Stichting Filmcentrum heeft groot tekort De stichting Filmcentrum te Oegstgeest heeft aan provinciale staten een verzoek om subsidie gericht. In het verzoek zegt het bestuur, dat het werk der stichting een sociaal-cultureel karakter draagt, dat met name het platteland, en daarbij weer in het bijzonder de jeugd, ten goede komt. Door haar jeugd- en vormings werk kan de arbeid van de stichting ook worden gezien als een stuk preventieve sociale opvoeding. De door haar mogelyk gemaakte filmvoorstellingen worden in aeze provincie ten minste in even groten getale gegeven in de dorpen als in grote en kleine steden. Het tekort op de begroting is ontstaan, toen sedert 1951 belangrijke bijdragen uit een particulier fonds en van buitenlandse Kerken wegvielen. Het departement van O., K. en W. heeft voor 1952 een maxi male subsidie van f 4000 toegezegd. De Hervormde Kerk geeft f 7000. maar des ondanks blijft er een begrotingstekort over van f 7000. Het bestuur zou het pro vinciaal subsidie gaarne zien gesteld op f 2000. Schietproeven op het strand Morgen, Dinsdag 11 November, zullen op het strand tussen Wassenaarse Slag en Katwijk schietproeven worden ge nomen. Het onveilige terrein zal wor den aangegeven door rode vlaggen. Sanatoriumfonds zag Het paard van Troje Voor de stichting Het Sanatorium- fonds, uitgaande van de onderofficiers- vereniging Ons Belang, voerde Nut en Vermaak Zaterdagavond Het Paard van Troje op, een toneelspel in 3 bedrijven van Henk Bakker. De voorzitter van Ons Belang, sergeant-majoor Beverwijk, opende de avond, heette majoor Ger'.h van Wijk, garnizoenscommandant, de heer Meyer, commissaris van politie, en de heer Van der Winden, hoofdbestuurs van Ons Belang, apart welkom en dankte Nut en Vermaak voor de belan geloze medewerking. it en Vermaak bracht met Het paard' van Troje een toneelspel, dat vaa elke moraal ontbloot is en hier en daar zelfs aanstoot geeft, maar dat desniettemin knap en zeer boeiend geschreven is. Het snik beschrijft de opstand van kinderen tegen hun oer-conservatieve en tyran- nieke vader. De vader krijgt een les, waarvan hij zoveel leert, dat de kinderen gelukkige toekomst naar de opvat tingen van hun tijd tegemoet kunnen gaan. Ifet spel was goed en stond ot> boog peil. al kregen we de indruk, dat men enkele dramatische gedeelten niet hele maal aan kon. Vooral het derde bedrijf was, behoudens de scène van de uitgever de schrijfster, wat weifelend. We kunnen echter gerust zeggen, dat er van het votte stuk en het goede spel gencten werd, al blijven we de keuze van het ■tuk, met zijn aanstotelijke soms zelfs profane vedeelten, betreuren. Genealogische vereniging De Ned. genealogische vereniging le Amsterdam is voorneméns op Donderdag 13 November een bijeenkomst te beleg gen in restaurant Liberty aan de Stations weg- Het doel is te komen tot de oprich ting van een afdeling Leiden van deze vereniging. De heer W. D. H. Rosier, redacteur van het maandblad der ver eniging en oud-bibliothecaris van de Waalse bibliotheek te Leiden, zal een causerie houden over „Naamsverande ringen en naamsvertalingen". Het cor respondentieadres voor Leiden is Bree straat 159a. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 3 t/m 8 November Te Lelden vestigden zich: Abdoelkadir, Breestraat 121a; E. M. van den Akker, dienstbode, Papengracht 19; M.'J. P. T. Wydicks-v. Arendonk. Plant soen 67; A. R. I. Aris, Korte Mare 24; P. Bax, marinier I, Noordeinde 2a; A. P. van den Berge, Cobetstraat 91; L. A. M. Beyer, Rapenburg 54; H. S. Biewinga, Oude Singel 192; M. B. Blom, Plantsoen 81; S. C. U. Boentaran Martoatmodjo, Roodenb.straat 14; H. Brand, Rapenburg 12; A. Brouwer, afbramer, Koenesteeg 16; H. Burger, Rijnsburgerweg 46; D. J. Cop per. Rapenburg 117a; L. van Dam, Van Oldenb.veltstraat 36; A. M. Dammes, Pieterskerkstraat 8; P. F. L. H. M. Deckers, Van Oldenb.veltstraat 36; J. Dees, Nieuwe Rijn 61a; J. C. Delbeek, Joh. de Wittstraat 11; J. C. van Evert, automonteur, Appelstraat' 8; P. Floor, v d. Waalsstraat 50; E. M. Freitag, Rooden- burgerstraat 41; A. J. Galbiers, stoker gr. vaart, Sumatrastraat 52a; L. Geerlings, Paviljoenshof 12; H. Haak en familie, verific. Inv. en Acc., Boshof 32; A. B. de Haan, Boerhaavelaan 19; A. E Ha- braken, marechaussee, Haarlemmerstraat 307; F. Heemskerk, analyst, Jan Lieven- straat 21; H. A. van der Horst, steno typiste, Hugo de Vriesstraat 65; T. v. d Horst en fam., hoofdonderwijzer, Hoogl. Kerkgracht 20; F. de-Jong, matroos koop vaardij, Pietersk. Choorst ?8; A. Kaszó, radio-techn. ingenieur, Rapenburg no. 24; I. Korink, Rapenburg 83; M. Korink, Pa viljoenshof 12; L. Kraan, Rijnsburgerweg 10; W. J. Kruit, hulp in de huishouding, Wassenaarseweg 2; P. J. H. Lamaker, Boerhaavelaan 19; M. C. W. Tupamahu- Martens en fam., Paviljoenshof 4; A Mente, Korevaarstraat Ha; F. E. Nom- mensen. Aalmarkt 1; C. C. Noothoven van Goor, Roodenb straat 41; M. Pere boom, Breestraat 177; E. van de Polder, Breestraat 123a; A. J. Pronk, Plantsoen 95; W. Reijm. matroos I K.M., Noordein de 2a; J. Reijndorp, hulp in de huish.. Morssingel 2; R. A. Robbins cn familie, Rijnsburgerweg 159; M. C. Ruijgers leraar N.O., Pietersk. Choorsteeg 20; H. W. Schiffer, arts, Boerhaavelaan 24; F. Smink korporaal. Morsstraat 62/64; A. L. Solle- wijn Gelpke, Morsweg 138; S. C. v. Vee- len. Hooigracht 57; J Kulk—Vellekoop. huishoudster. Hoogl. - Kerkgracht 46; C. A. Vos, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; G. Wichers. Thorb.straat 5; L. W Wijs man, Korevaarstraat 11c; J. M. Visser van Zon, hulp in de huishouding, Oude Singel 46; P. J. Zwaan, Herensingel 32. Uit Lelden vertrokken: J. J. C. Alberdingk Thym, van Rapen burg 4. naar Warmond, Burg Ketelaar- straat 31; H. J. van Asbeck (baron), Sterrenwacht 5, 's-Gravenhage, v. Alke- madelaan 660; K. S. Bakker, Rapenburg ;-Gravenhage, Thorbeckelaan 58; A. M. de JongBal, Lijsterstr. 4, Eindhoven, Julianastraat 9; W. W. van GrolBlans- jaar, Pieterskerkhof 1, Oegstgeest, Rijn- zichtweg 108; A. Bolderdijk en fam., B. Rozenboomstraat 10, Leiderdorp, kas tanjelaan 25: M. L. W, Bouvy. Noord- einde 50, Amsterdam, le Oosterparkstr. 179; Th. L. van Delden, Hogerbeetsstr. 4a, 's-Gravenhage, Hoefkade 1372; M. Lip- Nw Parklaan 163 sius—Duivesteijn, da Costastr. 41. Am sterdam, K. Leidsedwarsstr. 951; A. M. E. van Dunné, W. Rozenstr. 66. 's-Gra venhage, Pr. Mauritslaan 100; T Wit— van Dijk, Kortenaerstr. 87. Eist. Leeuw- rikstr. 34; J. H. van Geel, Vreewijkstr. 13, Woerden, Julianastr. 3; D. Zwartsten Haken, Lammens.weg 3. Voorburg, N. Beetslaan 88; E. M. Harland en fam. v. Lennepstr. 7a, 's-Gravenhage, Sanden- burgstr. 13; W, G. H. A. Hesselmann, Marienpoelstr. 21, 's-Gravenhage, P. Ga- brielstr. 5; G. Holverda, H. Rijndijk 181, Voorburg, v. d. Palmstr. 52; P. Hooge veen, M. Treublaan 40, 's-Gravenhage, Muzenstr. 19; W. J. van Imhoff (Baro nes), W. Rozenstr. 66, Vught, Bosscheweg 29; J. W. Jansma, Sumatrastr. 44a, Gilze ca, Rijksweg 121; J. Kamminga en fam., H. Rijndijk 191, Voorburg, v. d. Palm straat 52; J. F. Keulemans en fam., de L. de Kanterstr. 38, Voorschoten, Pr. Bea- trixlaan 32; I. J. Klaver en fam. v. d. Duynstr 12. Roosendaal ca NB, B. Bal- lotstr. 41; W. A. Koornstra. da Costastr. 13. Oegstgeest. Pr. Hendriklaan 24; C. G. Kreft—Kors, Plantage 14. Oegstgeest, Warmonderweg 84; A. Kroese, Gerecht 10, Amsterdam, Oude Leliestr. 13; J. van, Leeuwen. Nw. Beestenmarkt 8, Utrecht, Frederikastr. 29; J. J. van Mastrigt en fam., de Sitterlaan 106, 's-Gravenhage, Nw Parklaan 163; J. Meiners, W. Singel 96, Den Helder, Huisduinerweg 3; E. Kui per—Miskotte, Wassenaarseweg 6, Gro ningen, A. Paulownastr. 35; G. M. Mon tanus, Sumatrastr. 21, Voorschoten, Leid- seweg 66; A. Nicola, Oude Vest 45, Sit- tard, Wehrerweg 1; L. L. J. Ochtman. Zoeterw.singel 40, Katwijk, Drieplassco- weg 17; J. Vink—van Oevéren, Rijndijk straat 93, Wageningen. Postjesweg 46; E. S. M. de Vries—Ouwerkerk. H. Mors weg 34. 's-Gravenhage, Franklinstr. 165; H. M. Paanakker, Rapenburg 24, 's-Gra- venhage. Westeinde 132; M. Th. G. Pie- rik, Noordeinde 50, Wisch, Terborch A 340; J. P van der ReiJden, Varken markt 7, 's-Gravenhage, de la Reijwcg 522; J. J. van Schie en fam., Kraaierstr. 34a, Leidschendam, Mariënpark 9; F. M. Schungel, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage. Emmastr. 28Lsd; G. van der Sleen, Me- zenstraat 2, Amsterdam. Linnaeustr. 89; T. Sloot, Roodborststr. 31, Oegstgeest, Ba listraat 28; E. L. Tan, Oude Singel 104, Rotterdam, Meineszlaan 56; O. Timmer, v. d. Brandelerkade 27, Utrecht, Omloop 15; A. M. Troost, Groenhovenstr. 25, BloemendaaL Westerduinweg 2; J. Ulken cn fam., Kortenaerstr. 79. Diemen, Burg. Kievletstr. 46; W. A. E. H. Engelman—v. Veenendaal en fam. Stationsplein 4, Hee renveen, Pastorielaan 10; G. C. Zaal- van der Veer, Rijndijkstr. 28, Gouda, Ridder v. Catsweg 61; S. W. Verberg, Korevaarstr. 43. Leusden, Dodeweg 6; J. D. Wolf, Rijnsb.weg 10 Voorburg, Park weg 152; P. M. WUkma'ns, de L. de Kan terstr. 9, Zeist, Taveernelaan 22; M. C J van der Wijngaard. Utr. Jaagpad 9. Groot Brittannië; H. J. van Zanten, Haagweg 22. Haarlem. 2e Hasselaarstr. 2e rood; G. A. Zonderop, de Sitterlaan 106, 's-Gra venhage. Nw Parklaan 163; H. G Zon- derop de Sitterlaan 106, 's-Gravenhage,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3