Eisenhower straks naar Korea Winst voor da Sociaal Democraten en de Vrije Dem. Partij Geringe verschuiving bij Adenauer, maar Communisten sterk achteruit Van het erf van School en Kerk Opnieuw razzia's onder leden der Mau Mau-beweging AKKERTJES Toch is het zo 2 MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 J^OREA heeft een zeer belangrijke rol gespeeld tijdens de verkiezingscam pagne in de Ver. Staten, waarbij Eisen hower, de generaal, tenslotte gewonnen heeft. Het is best mogelijk, dat velen, vooral misschien vrouwen, op Eisenho wer hebben gestemd, omdat zij dachten, dat hij in een handomdraai aan al die misère op Korea een einde zou kunnen maken. Dit nu is practisch uitgesloten. De werkelijkheid, zoals deze zich ont wikkeld heeft zal sterker blijken te zijn dan het formeren van een nieuwe poli tieke strategie. Maar er is iets anders en wel dit: Ofschoon nog niet vaststaat wie de nieuwe minister van Buit. Zaken in de Ver. Staten zal worden, zou een com binatie Eisenhower-Foster Dulles in ieder geval ten aanzien van Korea an ders te werk gaan. Wij herinneren er echter aan, dat het probleem Korea niet een op zich zelf staand vraagstuk is, maar slechts een onderdeel van het veel meer omvattende geschil tussen Oost en West. Indertijd ging Amerika met de V.N. over tot interventie, o.a., omdat het prijsgeven van Korea aan de Russen, een gevaar betekende voor de strategische defensiegordel in de Stille Oceaan. Bo vendien overheerst in Amerika de ge dachte, dat buigen voor de Russen en Chinezen in Korea niet slechts noodlottig de politiek in Azië, Vijftien millioen Duitsers stemden GISTEREN zijn in de drie dichtstbevolkte landen van de West-Duitse Bondsrepubliek, zijnde Noord-Rijnland-Westfalen, de Rijnpalts en Neder-Saksen, gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Bijna de helft van de 30 millioen stemgerechtigden in West-Duitsland waren naar de stembus getogen, om nieuwe gemeenteraden te kiezen. Dit was de laatste grote pei ling van de openbare mening vóór de federale verkiezingen, die het vol gende jaar worden gehouden. In alle grote steden is sedert de laatste ge meenteraadsverkiezingen de bevolking toegenomen, hetgeen men in aanmerking dient te nemen bij de bereikte resultaten. In de grote steden van het Roergebied boekten Sociaal Democraten en Vrije Democraten winst, terwijl de Christen Democraten van Adenauer en de R.K. Centrum partij verliezen moesten incasseren. In de, aan Oost-Duitsland grenzende gebieden vooral hebben de communisten eveneens verliezen geleden. Op vele plaatsen in Neder-Saksen ;n op de trottoirs en muren hakenkrui- gekaikt. Vanmorgen daardoor ook de communistische invloed i 91 der 94 districten in Noord-Rijnland- in Europa weer zou worden vergroot. jWestfalen (Roergebied) de uitslag be- Psychologisch staat en valt de hele bete- J kenis van de voorgenomen reis van Eisenhower naar Korea met het ant woord op de vraag, of Moskou en Peking daadwerkelijk op Korea een bestand, vrede willen. Het komt ons eerder voor, dat de communisten de kwestie Korea nog voor lange tijd onopgelost willen laten, omdat zulks Amerikaanse en V.N.-troepen op dit oorlogsterrein bindt, de internationale onrust blijft, de Wes telijke landen door de grote uitgaven voor bewapening aan een „ondergra- vings-proces" onderworpen zijn, vbaar- door tevens vanwege de economische moeilijkheden geschillen tussen de V.N— partners onderling in de hand worden gewerkt. Wij denken hierbij aan de ver houding Frankrijk-Amerika. De oplossing van het Koreaanse pro bleem betekent tevens een regeling van de verhouding communisme-democratic en daarbij zullen, in politieke zin, Mos kou en Peking wiUen meespreken. In dien langs de weg van „onderhandelen", hetzij te Pan Moen Djon, hetzij te New York in de V.N., met Russen (en Chi nezen) over Korea niets te bereiken valt, zou Eisenhower inderdaad een krachtiger politiek kunnen gaan "N voeren, culminerende 't Verklaarde in een verheviging uuzich, het bombardei Mandsjoerije. Als motief daartoe zt nen gelden, dat de huidige, dolk troepen verslindende oorlog toch niet eeuwig kan duren. Maar, die verheviging van de oorlog is nu juist datgene, ondanks de adhaesie-betuigingen met Eisenhowers benoeming tot President der Ver. Staten, de Pact-partners als Enge land en Frankrijk, in geen geval wensen. Trouwens bij een eventuele regeling van het Koreaanse probleem willen alle landen, die troepen hebben op Korea, gekend worden. En wat de behandeling dezer kwestie in de V.N. betreft, steeds heeft men er de voorkeur aan gegeven, een meer passieve houding, een afwach tende, aan de dag te leggen. Men dient hierbij ook niet te vergeten, dat Truman indertijd wel genoodzaakt was McArthur terug te roepen, juist omdat hij tot een fellere politiek ten aanzien van Korea meende te moeten overgaan. In de Ver. Staten zelf zijn trouwens tegenstellingen genoeg. Het voorstel, de ervaren Ameri kaanse en V.N. troepen op Korea door Zuid-Koreaanse te doen vervangen, al thans op den duur, stuitte direct op be zwaren van Geallieerde officieren op Korea zelf. Tijdens de verkiezingscam pagne wees Stevenson, de Democraat, er met nadruk op, dat het terugtrekken der Amerikaanse troepen uit Korea.... de kans op oorlog zou vergroten. Eden, de Britse min. van Buit. Zaken, een voorzichtig man, heeft in het Lager huis te kennen gegeven, dat geen rege ling van de problemen in het Verre Oos ten mogelijk is, vóór een bestand op Korea is bereikt. Eisenhower moet dus maar zien, op welke wijze hij dat bestand weet te bekokstoven. Van beide zijden, zowel Verbondenen als Communisten, wordt tot in den treure herhaald, dat de kwestie der krijgsgevangenen een rege ling van het bestand in Korea in de weg staat. Wij zijn sceptisch genoeg geworden om de vraag te stellen of de communis tische Noordelijken hét punt der krijgs gevangenen niet louter als een voorwend sel gebruiken, juist om oen régeling van het geschil te voorkomen. Ja, wij achten het mogelijk, dat Russen, Chinezen en Noord Koreanen in voortzetting van de oorlog momenteel méér belang zien. Als dat zo is. dan heeft al dat gepraat van Wisjinsky in de Assemblée der Ver. Na ties niet de minste betekenis. Vandaar, dat de Sowjet Unie ten onrechte blijft vasthouden aan het principe van eeh on voorwaardelijke repatriëring der krijgs gevangenen. De V.N.-onderhandelaars kunnen in dit voorstel niet treden, omdat de kans zeer groot is, dat een deel der krijgsgevangenen bij terugkeer in het communistische gebied aan vervolging zal worden blootgesteld. Daarbij komt, dat als de Russen over de hereniging van Noord- en Zuid-Korea spreken, zij toch slechts een Korea be doelen, dat sterk onder communistische invloed blijft staan. De opvatting, dat Wisjinsky's voorstellen geen kans bieden voor een regeling, wordt niet gedeeld door een aantal Arabische en Aziatische staten, die zich overigens in het grote geschil tussen democratisch West en communistisch Oost, uit practische over wegingen, zoveel mogelijk op de vlakte houden. Het is onder deze, politieke- en psy chologische-, alsmede oorlogsomstandig heden, dat Eisenhower poolshoogte gaat nemen om een oplossing van het probleem te bewerkstelligen. Voelt Eisenhower er iets voor de „Amerikaan se marine-blokkade rondom de Koreaanse kust", waartegen de Russen bij herhaling protesteren, op te heffen? Met spanning wacht de wereld af, wat Eisenhower eventueel op Korea zal weten te berei ken. Maar er zijn Amerikanen, als de bekende Republikein, Alfred Landon, en de Demrocraat. Charles Roomey, die van oordeel zijn, dat de kans op enig resul taat niet opweegt tegen het rUifO aan dit experiment verbonden- Dé Utrechtse Gemeentelijke H.B.S. vierde Zaterdag haar vijftigjarig be staan met een plechtige samenkomst in de Pieterskerk, een receptie en één feest avond. I kend De stand was toen in percentages uitgedrukt: S.P.D. 36,3 procent; C.D-U. 35,5 procent; F.D.P. 12% procent; Cen trumpartij 6 procent; Communisten 4% en Vluchtelingenpartij 3.3 procent. Vol gens Reuter is. vergeleken met de uit slagen der in 1949 gehouden federale ver kiezingen, de positie van C.D.U., S.P.D. en F.D.P niet zoveel veranderd en leden de Communisten opnieuw verliezen. In politieke kringen ziet men in de uit slag der verkiezingen van gisteren een aanwijzing, of er, na de drie jaar van Adenauers rechtse coalitie-regering het volgende jaar belangrijke politieke wij zigingen bij het Duitse volk zijn te ver wachten. Hierbij dient men echter in het oog te houden, dat bij gemeenteraadsver kiezingen doorgaans plaatselijke belan gen boven algemene politieke kwesties worden gesteld. Als lid van de gemeenteraad van Gif- horn werd de voormalige chef van de Wereldnieuws in zakformaat DE FRANSE Nationale Vergadering heeft de begroting voor het ministerie van Overzeese gebiedsdelen, onver minderd, goedgekeurd en wel met 324 tegen 182 stemmen. De betrokken mi nister Pflimlin had met artreden ge dreigd. IN BOLIVIA kwamen 4000 inheemsen in opstand; op vele plaatsen werd brand gesticht, terwijl tal van personen hun bezittingen werden beroofd. In de stad Cochabamba braken stakingen uit. IN OOST-BERLIJN wordt een drie daagse conferentie gehouden, waaraar wordt deelgenomen door afgevaardig den uit Oost- en West-Duitsland, vertegenwoordigers van twaalf landen, terwijl ook ds Niemöller daarbü een rol speelt. IN WEST-BERLIJN is een Poolse jongen van dertien jaar aangekomen, die uit een dorp in het Z.W. van Polen ont vluchtte, een „illegale" reis van 700 km maakte, teneinde zich bij zijn vader te kunnen voegen, die in Engeland werkt. DE FRANSE communistische partij zui vert haar leden en heeft Georges Guln- gouin, voormalig prefect en gemeente raadslid van Limoges, uit de partij ge stoten. CHARLEY CHAPLIN en zijn echtgenote zijn uit Parijs voor een verblijf verscheidene weken naar Engeland vertrokken. IN TURKIJE wordt opruiming onder de ministers gehouden. Nadat verleden week de Turkse min. van Oorlog die van Arbeid waren afgetreden, dient nu ook de minister van Justitie zijn portefeuille neer te leggen. IN PERZIÊ zijn wederom hoge officie ren, w.o. 39 kolonels, 27 commandan ten, 9 kapiteins en enige luitenants met pensioen gestuurd of óp nonactiviteit gesteld. DE TSJANGTSJOENG-SPOORWEG, tus sen de Sowjetgrens en Port Daireri, wordt thans aan China overgedragen, krachtens de, in Moskou gesloten, over eenkomst. Deze spoorweg is 1600 km lang. ALGER HISS, de vroegere ambtenaar van het Amerik. min. van Buit. Zaken, die wegens meineed een gevangenis straf uitzit van 5 jaar, heeft een ver zoek ingediend om op erewoord te wor den vrijgelaten. INDIANEN in de Ver Staten zijn er thans nog 400.000. Dit is twee keer zo veel als aan het einde van de 19é eeuw. Maar in de 15e eeuw bedroeg het „aan tal „Roodhuiden" in het gebied der huidige V.S., naar schatting 800.000. S.A., Wilhelm Schepmann tot lid van de raad gekozen Schepmann, die 58 jaar oud is, heeft 20 jaar bij de S.A gediend en werd in 1943 door Hitier tot stafchef van deze organisatie benoemd. In 1949 werd hij door de Engelsen gearresteerd en 14 maanden vastgehouden. Een Duits denazificatiehof liet hem vrij, na te heb- Den beslist, dat hij niet tot de grote oor logsmisdadigers behoorde. Bij een tussentijdse verkiezing, nodig geworden door het overlijden van Kurt Schumacher, heeft de Socialistische can- didaat, de 65 jaar oude fabrieksarbeider en vakbondsleider, Ernst Winter, een grotere meerderheid gekregen dan Schumacher in 1949 wist te behalen. Marianne's vrees: West-Duits leger van 500.000 man Leiding berust bij 22.000 officieren De West duit se commissaris voor defers sie-aa-nrgelegenheden, Theodor Blaak, heeft in een radio-vraaggesprek ver klaard, dat West-Duitsdand na de ratifi catie van het defensieverdrag met 40 generaals, 250 kolonels, 900 luitenant- kolonels. 2500 majoors, 6300 kapiteins en 12300 luitenants zal bijdragen tot het Europese leger, In het geheel zouden er 22000 officieren zijn, vijf procent van de gehele strijdkracht, en nog een aan tal „speciale diensten". Het leger zal 500.000 man sterk zijn, aldus A.P. Aanvankelijk zou de strijdkracht be staan uit vrijwilligers, doch later zou aan het parlement een dienstplichtwet aangeboden worden. Men zou rekening houden met principiële dienstweigering. Het op de been brengen van de „Euro pese strijdkracht van Duitse nationali teit" zou negen tot 12 maanden vergen. Een commissie van onbesproken repu tatie zou de regering bijstaan bij het be noemen van de officieren. In verloftijd) zou burgerkleding gedragen mogen wor den. De groetplieht zou beperkt blij ven tof de onmiddellijke superieuren. Een commissie, bestaande uit kerke lijke personen, vertegenwoordigers var d organisaties en vakverenigingen toezien op de „innerlijke orde" Beroepingswezk Ned. Herv. Kerk. iepen: te Deil toez.) J. G. van Panhuizen te Hardenberg. Geref. Kerken, nte Siegerswoude (Fr.) C. Bruning, cand. te Amsterdam; te Pernis (Vac. W. de Graaf) W. G. Berkhof te Gla- rierbrug; te'Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden) H. M. Buitink te Laren (N.H.); te Middelstum (vac. H. W. Kroeze) M. den Boer te Voorschoten. Nunspeet M. PRESIDENT CHA1M WEIZMANN f (Vervolg van pag1). Vermelden wij nog, dat Weizmann, de staatsman-geleerde, in 1874 bij Grodno, in het Tsaristische Rusland werd gebo ren. Hij reisde, door de omstandigheden gedwongen, naar Duitsland, waar hij chemie studeerde en woonde omstreeks 1904 in Zwitserland. De overledene kan de grootste figuur uit het Zionisme wor den genoemd. In September 1949 kwam hij als president in de nieuwe staat Israël. In 1948, toen hij zich op uitnodi ging van Truman in Amerika bevond, werd hij tot president gekozen. Na zijn Bedankt: vi leraarstijd in Zwitserland vestigde hij I Mulder te Sprang, zich in Engeland, waar hij tot Brit gena- turaliseerd werd. In 1949 gaf hij zijn e - - Britse paspoort „met óprechte dank" aan bterke groei dij het lager de Britse autoriteiten terug. Weizmann's schitterende wetenschap pelijke gaven hebben er in de eerste wereldoorlog toe bijgedragen, dat Enge land uit een impasse in de wapen industrie geraakte, die was ontstaan door gebrek aan aceton, nodig voor de berei ding van de springstof T.N.T. Hij ont wikkelde een nieuwe methode öm aceton te maken. Persoonlijke beloning wenste hij niet, doch hij verzocht slechts hulp voor zijn volk. Zulks leidde tot de klaring van Balfour in 1917, volgens welke Engeland zich verbond, steun te geven bij de instelling van een Joodse staat in Palestina. Ook H.M. de Koningin heeft aar waarnemend president van Israël telegram van deelneming met het lijden van president dr Weismann zonden. De opstand dei holden Reinigingsplechtigheden geleid dooi inlandse geestelijken of medicijnmannen In Kenya zetten de Britse autoriteiten ging" geschiedt onder meer door het of- de razzia's voort op leden van de Mau feren van een geit. Mau-organisatie. Wederom werden 20U Alle reinigingspleohtigheden worden personen in arrest gesteld, terwijl op geleid door inlandse geestelijken of me- 100 km ten Noorden van Nairobi, I dicijnmannen. Slechts weinig blanken een brandpunt van activiteit, pantser wagens werden gebruikt bij de zuiv ringsactie. In de algemene toestand volgens A.P., nog geen verandering getreden. Deze anti-Europese beweging blijft uiterst gevaarlijk. Van de zijde der bevolking neemt de vraag toe naar „zuiveringsplechtigheden" die volgens Reuter in drie vormen wor den uitgevoerd: heidens, Rooms-Katho- liek en Protestants. De Rooms-Katholieke ..reinigingsplichtigheid" vindt plaats door het afleggen vgn een eed, de Protestantse 'door een eed óp de,bijbel, „ten einde Mau Mau uit té drijven en trouw aan de rege- 'ring te zweren" ért Mé heidense „reini- Grieperig Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J Verlaat van Fleet toch Korea? Mevrouw Rosenberg aan het front Ofschoon Reuter uit Washington meldt, dat generaal Van Fleet, de Amerik. com mandant van nét achtste leger in Korea, als zodanig in Januari a.s. ontslag zou men, (om met pensioen te gaan), heeft Tokio een woordvoerder van het Ge allieerde hoofdkwartier deze wijziging in het bevel van het achtste leger tegen gesproken. De Amerik. onderminister van Defensie, Anna Rosenberg, heeft in hefschroefvliegtuig een bezoek ge bracht aan de voorposten van het Koreaanse front. Amerik. Superforten bombardeerden Seoel Nu d€ derde winter in Korea is be gonnen, ligt op vele plaatsen sneeuw. zijn bij de plechtigheden aanwezig ge weest. Twee Britse Labour-leden van He' Lagerhuis, die een bezoèk aan Kenya nebben gebracht, verklaarden by hun vertrek „smartelijk getroffen" te zijn door het uitbreken van geweld. ZU zei den bezorgd te zyn over het aantal ar restaties van personen, die met hen in contact hadden gestaan. Het euvel, zo zeidèti zij. wortelde ?n landhonger, de erbarmelijk lage lonen, het verkavelen vahrfde boerderijen der inheemsen, en het opkeken van het oudé agrarische stelsel. Eerste maatregelen van Eisenhower Westelijke Drie te New York bijeen Generaal Eisenhower, de nieuwe Pre sident der Ver. Staten, kan zich nog niet veel rust gunnen. Gedurende het week einde was. het een kómen en gaan van i-aanstaande figuren, die over allerlei problemen zyn advies vroegen, zoals de opstelling van de nieuwe begroting etc. Van Senator Wiley, lid der Amerikaanse afvaardiging by de V.N., ontving Eisen hower het verzoek een speciale afgezant de V.N. te zenden met de verzeke ring, dat de nieuwe Amerikaanse voor stellen inzake Korea door hem gesteund worden. Eisenhower heeft Senator Henry Cabot Lodge benoemd tot zyn vertegen woordiger bij de ministeries van Defen- e en Buit. Zaken. Zodra de generaal het bewind over neemt, zullen circa duizend hoge ambte- in Washington het veld moeten ruimen voor anderen. Stevenson, de Democratische rivaal, deelde mede, dat hy zich actief bhjft bemoeien met de lei ding in de Democratische gelederen. Hy gaf de verslaggevers afschriften van een telegram aan Truman, waarin deze hepi „het hoofd van onze party" noemde. Gedurende het weekeinde kwamen OQk. Eden, Schuman en Acheson by een, en zy bespraken de Tunesische en Marokkaanse kwestie. Ook wordt gepoogd een compro mis voor de Koreaanse moeLUjkheden te vinden, mede in verband met de voor genomen reis van Eisenhower naar Korea. Vermelden wy nog, dat Eden tevens een kort bezoek aan Canada zal brengen- Murray na een rede overleden Thans fusie met Amerik. vakbond A.F.L.? Philip Murray, de president van de grote Amerikaanse vakvereniging CIO en de vakvereniging ven arbeiders in de staalindustrie, is op 6f irige leeftijd te San Francisco overleden. Zaterdagavond hield Murray een rede voor een afdeling van de vakvereniging van arbeiders in de staalindustrie. Hij kerde omstreeks middernacht naar zijn hotel terug. De volgende morgen vond zijn echtgenote hem dood naast zijn bed. Murray werd in Blantyre in Schot land geboren als zoon van een mijnwer ker. In 1902 kwam hij naar de Verenig de Staten, waar hij in 1911 Amerikaans staatsburger werd. Hij laat een zoon na. Verwacht wordt, aldus A.P., dat het stoffelijk overschot voor de bègrafenis nar Pittsburgh zal worden vervoerd. Op de jaarlijkse conventie van de C.I.O., die op 17 November te Los An geles wordt gehouden, zal een opvolger Murray worden gekozen. Als zodanig worden genoemd: Allen Haywood en Walter Reuther. Waarnemers zijn van oordeel, dat het overlijden van Murray de samensmelting van C.I.O. en A.F.L naderbij heeft gebracht. (De C.I.O. ver tegenwoordigt circa 5 millioen arbeiders). Zendingsarbeiders naar Nw Guinea en Indonesië Van het Zendingsbureau van de Neder lands Hervormde Kerk te Oegstgeest ont vingen wy het bericht, dat op 4 Novem ber'de heer J. J. Jansen/tnet gezin per. vli.e'gtuig naar_.Ser,oei: óp Nieüw-Guinea is vertrokken. Hy zal in het landbouw- onderwys werkzaam zijn. Op 18 Novem ber zal de heer P. de Bruin met gezin Nieuw-Guinea vertrekken, om te Hollandia als algemeen schoolbeheerder op te treden. Mevr. J. C. Van Beyma- Honcoop en kinderen gaan naar het Zen^ dlngsconsulaat te Djakarta terug. Zij ver trekken 21 November per „Garoet" uit Rotterdam. De „Willem Ruys" neemt op 28 November mee de heer H. J. v. Maar- leveld, arts (met gezin). Hij gaat naar Teiytan®, bestemd voor de hygiënische arbeid m het kader van „Het Landelijk Opbouwweric" van de Midden-Celebes kerk. Met hetzelfde sohip reist ook mee <lr Pouw Boen Giok (met gezin). Deze heeft zijn universitaire studievoltooid zal gaan werken in. de Chinese kerk te Bandoeng. onderwijs Door hoge geboortecijfer van 194S Uit cyfers van het C.B.S. blijkt, dat het aantal leerlingen by het gewoon voortgezet gewoon lager onderwys op September jl. vergeleken met 16 Januari jl. met 53.400 was gestegen tot 1.324.200, d.i. met 4.2%. Deze styging werd veroorzaakt door het uitzonderlijk hoge gebooretcijfer ir 1946, dat in een aanzienlijk hoger toe- latingscyfer voor 1952 dan voor 1951 resulteerde (resp. 235.600 en 211.600 leer lingen) De groei bij het openbaar (5.3%) sterker- dan by het Prot.-ChristeUjk (3.8%), het Rooms-Kathoüeke (3.7%) het neutraal bijzonder onderwijs (4.7%). Op 16 September 1952 volgde 27.! in alle- leerlingen openbaar onderwijs tegen - 27.6% op 16 Januari 1952. Voor het Prot.-Christelijk, het Rooms-Katho- neutraal bijzonder onderwys be- deze percentages op eerstge noemde datum resp. 26.9, 43.4 en 1.9 tegen resp. 27.0, 43.6 en 1.8 op laatstgenoemde datum. De percentages voor het eerst tot het lager onderwys in 1952 toegelaten leer lingen bedroegen voor de genoemde categorieën resp. 29.6, 27.5, 41.0 ei tegen resp, 28.9, 27.5, 41.8 en 1.9 in 1951. Te weinig tandartsen in de toekomst Tydehs de viering van het elfde lustrum van de Utrechtse tandheelkun dige studentenvereniging John Tomes prof. dr H. M. J. .Scheffer, hoog leraar-directeur van het tandheelkundig instituut; "dat het aantal tandartsen de toekomst te gering is. komt niet doordat de studie te duur of n, maar wel doordat de nodige instrumenten te duur zyn. Een oplossing kan volgens prof. Scheffer alleen gevonden worden als de regering reeds tijdens de studie het instrumen tarium beschikbaar stelt, hetzij in huur huurkoop. Het huidige tandheel kundig? instituut is daar echter vol komen ongeschikt voor; het zal eerst ge heel vernieuwd worden. Opvolger van kardinaal Von Faulhaber Monseigneur Joseph Wendiel is giste - in geïnstalleerd als aartsblssohop van München. Hij is de opvolger van wyien k-'rdjnaal Von Faulhaber, dje grote be kendheid-heeft- gekregen wegens zrfjar leiding in het verzet 'der R.K. kerk in Duitsland tegen de nazi's. Aartsbisschop Wendel was tevoren bisschop van Speyer. Ter gelegenheid van de 39ste jaardag 1 de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam heeft de Kernkam Johan va prof. dr i der Veken en zijn tijd. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt da Hllia-kwaal steeds er«er-De helder vloeibare D.D.D. dringt diep UltSIag ,n d® poriën doorhuivert, ont- GENEESMIDDEl TEGEN Wfe Yfc WBii HUIDAANDOENINGEN MWeMW* Het lied der aethergolven DINSDAG 11 NOVEMBER, erium I, 402 m. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 7 45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 „Licht- 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. dem. 11.00 Voor de vrouw. 11 30 School- 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer- leuws. 1.25 Amus. muz. 2 00 Gev. pro- ia. 2.50 Gram. 3.00 „Hier vrij Eur l „Ben je zestig?" 4.00 Voor de zieker -. 6.00 Lichte muziek. 6.15 Gram. 6.2l Sportpraatje. 6.30 R.V.U.: Dr J. J. Smith leven in zee". 7.00 Nieuws. 7.10 Reli H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 7,15 „Uit het Boek der Boe. ken". 7.30 Grï er 't zijne var 9.40 Viool en Spraak". 10.25 Radio Philh Orkes 10.45 Avondgebed. 11.00 Ni< reldkampioenschappén dam 90 „En toch hield hij zoveel van je." den een zwaar verlies geleden en ik had jouw Er komt een dag, waarop Helga de strijd op- „Ja, ddt is het juist." Lien barst in snikken uit verdriet kunnen verlichten. Ik wist, dat Dick óver geeft. Tot een persoonlijk bezoek mist ze de moed Helga wacht, tot ze gekalmeerd is, antwoordt zijn geloof niet aan jullie kon schrijven en hij meer omdat ze vreest, de rechte toon niet te zul- dan: „ik begrijp je zo goed. Altijd waren jullie droeg me in het bijzonder op, er met jou over len treffen, dan uit verlegenheid. Ze is nog niet samen. Jouw leven was niet, wat het had kunnen te spreken. Tot mijn verontschuldiging zou ik zover, dat ze onaangename opmerkingen zonder zijn en je had feitelijk niemand dan hem, om je kunnen aanvoeren, dat hij er bijvoegde: mocht eik verweer zou kunnen laten passeren, maar vértrouwer te geven. Toen kwam ik er tussen je Lien ooit spreken maar dat was enkel in haar schrijven spaart ze zich niet. Ze gebruikt en hij vertelde het je niet. Dat was niet hele- vrucht van Zijn grote bescheidenheid. Dick vroeg het goede woord „vergeving", als ze zich excu- maal in orde. Hij heeft dat zelf meermalen ge- zo weinig voor zichzélfNu is het Helga, die seert, erkent, dat ze verkeerd deed, met zo lang zegd, maar zie Je, dat tussen ons was zo heel haar tranen niet meer terughouden kan. het voornaamste uit Dicks laatste brief voor zich- mooi, en hij vreesde critiek, die hij moeilijk kon ..:Jij hebt ons geen tiende aangedaan van wat zelf te houden, ze wenst de familie Harders de- verdragen. Harde woorden over zó iets, maken wij jou aandeden, Helga, en je pent meer voor zelfde troost, die haar eigen deel is en de zeker- binnen in je iets stuk. Zo is het ook later ge- hem geweest dan een weerzien, samenzijn op de aarde, waar geen enkele mogelijkheid tot ia mppr zal ziin. ,Jij bent ook heel veel voor hem zoveel langer dan ik Laat je zelfverwijt van nu af zwijgen, Lien! Dick heeft je volkomen begre pen en die veranderde houding niet enkel verge ven, maar ze pok gebillijkt." „Dat verdiende ik niet en ik verdien jouw vriendelijkheid evenmin. Ik ben jaloers op Je ge weest. Het is béspottelijk en ergerlijk, maar het is waar-" „Laten we er niet meer over spreken. Ik hoop, gaan. Het voornaamste, dat we elkaar liefhad- dat jullie mij zo volkomen vergeeft, als ik hel OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-!, d. Spiegel door scheiding meer zal zijn. Dan neemt ze uit de haar zo dierbare brief over, wat voor Dicks moeder de hemel doet open gaan. De volgende avond staat Lien voor de deur. „Juffrouw Harders." „Juffrouw Leeuwendaal, ik kom u uit naam van ons allen en inzonderheid van vader en moeder heel hartelijk bedanken voor..." Als Lien niet verder kan, valt bij Helga de den en onze liefde in Christus geheiligd was, dat jullie doe Misschien kunnen we in de toekomst vesting. „Komt u binnen", zegt ze. „Ik ben al- werd voorbij gezien, maar het andere, dat wij, ie*s voor elkaar zijn, wij die zoveel van Dick hiel leen thuis dus kunnen we rustig praten." die hetzelfde geloofden, niet tot dezelfde kerk be- den. Maar vertel me nu eens wat over je vader „O, juffrouw Leeuwendaal, u weet niet, hoe ge- hoorden, dat werd van het allerhoogste belang Is het werkelijk zo erg met hem? Ik dacht, dat lukkig u ons gemaakt heeft", zegt Hen, zodra ze geacht. Ik bedoel niet, dat het van géén belang hij een maagoperatie had ondergaan, maar dat zichzelf meester is. Was, maar het was iets buiten onze schuld, iets, die gunstig was verlopen. En nu hoorde ik de „Noemt u mij Helga, als 't u blieft.' waartegenover jullie niet zó hadden mogen staan, vorige week ineens zulke vreemde dingen ver „Ik heet Lien." Een liefde als de onze, Lien, die is vast en zeker tellen.' „We hadden zusters kunnen worden en, nu ik uit God en, als wij dan geen oplossing zien, kun- „Ja, ér zal wel veel gepraat worden, omdai u hier zie p lijkt zoveel op hem." hen we er van verzekerd zijn, dat die in de he- niemand hét rechte weet Precies weet ik dat „Helga" Lien neemt de bevende handen van mei al lang is gevonden In ons geval was het ook niet. Eerst ging hij goed vooruit, maar toen Dicks meisje in de hare „je vroeg ons verge- een heeJ droeve oplossing, maar, omdat ze van schijnt hij op een nacht een soort benauwdheid ving, maar wy staan bij jou in de schuld." Hem kwam, die ons liefhad, kan ik ze aanvaar- te hebben gehad de dokter spreekt van eer „Zeg dat niet. Ik deed verkeerd Ik had veel den We zijn niet gescheiden en we worden niet zenuwinstorting en daarna moest hij absólutr eerder moeten schrijven." gescheiden ook Wat in Christus één is, blijft êen rust hebben, zodat we maar weinig met hen „En wij hadden heel anders behoren te hande- Maar, neem me niet kwalijk, nu ben ik toch mochten spreken Als Je het mij vraagt, geloot len. Ik vooral Ik heb Dick zijn geluk misgund, aan het verwijten en dat was mijn bedoeling ik. dat dit juist verkeerd was Vader had tets. Ik heb Dicks laatste levenstijd vergald." niet Jij moogt verwijten, niet ik We hebben bei- waarover hij tobde, dat was duidelijk te merken 9.25 Voor de Voor de klêuti Proost: „De bet inwijding. 9.1! rouw. 9.30 Grar 1.00 R.VU.: I Drding 2.30 Gram. 2.40 School- am. 3.15 Voor de vrouw 3.48 oor de jeugd 5.30 Hamiriond- irdeon 6 00 Nieuws 6.15 Plano luztek 680 „Paris vous parle" Ing 11.30—12.00 :o 3.00 Schoolradio 4 00 5 00 Schots orkest 6 00 DO Nieuws 7.13 Sport 11 00 Causei mentsoveralobt 12.00—1 Engeland. BBC. 1500 en 247 "rgboek 12.15 Hollandse il 11.46 Parle. Bibliotheek voor het notariaat in Amsterdam Te Amsterdam is aan de Keizers gracht 278 een biblioheek voor het notariaat geopend het eerste wetenschappelyke centrum ter wereld ten dienste van het notariaat. De broe derschappen van notarissen en van candidaat-notarissen subsidiëren de stichting. Prof. dr F. Zernlke, hoogleraar in da door de Royal Society" te Londen ^jnder- BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Tot hoofd van de Prinses Julianaschool t W, Eygenbrooi Amsterdam-Oost t tijd. hoofd e Akkrum: T. Visser te Nijver. 5ofd V. Bosman te Cubaard; tot e Kollumerzwaag: F. Hoi »t; Prinses Julianaschool te Amster- st: R. v. d. Mark te Dokkum'; Chr. urg: Th. L. Kurpershoek t erdam (te- Tot onderwijzer (es) zijn ber ir. school te Oud-Leusen-Dalfj van Boven te Delft, dr H. Ba Groningen W Haag *aH :hool Leek, P Sijbesma t i Mouthaan, aldaar; Juli; M. Spreij te Apel mol te Dordrecht ichten; cand. Haag en de her H Hendriks. lal- en letter- a, Oudenrijn; nes L Cleton. n A M Reyse- E Bekkering- Bruggen Hugenholtz. Wassenaar, R Cou- ho. Den Haag. Goei Ing Liang. Oegst- ïst, G D Maas. Rotterdam, R M Roos, erlen. The Khlk Djien, Oegstgeest. Tian Tjeng Hoey, Leiden en R Wijsman. Den 1 de h< esse. T en R P Mouton. D( i, J Th Ludlage, Ligtenberg, Den Haa ijk, Gouda: gten' Leider AMSTERDAM (V.U.), 7 .Nov. Geslaagd: theologie W A Jelsm I H Schroeder. G M Lej I Nov. Geslaagd: doet. ex. cunde: H Bennlnga, Kolham. Bevorderd •ts: mej, A Herrema, Tzumarum. J F H •rink, Oldenzaal: apothekers-ex. Ie gedvt*> rentsen, Drachten Bevorderd tot apo- le's dagboek 5 31 •iziek 5 15 1 Da- Hoorspel 9 00 luzlek- 20 Li. izlek 11. 10 icht 12.20 Ge* :iek 6 00 Gev ».00 Gra •spel 8.00 Nleu' 00 Gev. prog- Nieuws 1115 Actuele ek 12.05 Voor- .561,00 Nieuws. (Advertentie). HOOFDPUNT Mi)nh«rdt'> Hoofdpijnp - - Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12 30 Orkest- oncert 1 00 Nieuws 1 45 Zangrecital 2 00 rieuws 2 17 Hoorspelen 380 Gram 4 00 „Le evin du village" 5 45 Lichte muziek 6.30 imerikaanse uitzending 8.00 Kamermuziek .45 Hoorspel 10.45 Gram 10 50 Franse muziek 1.15 Gram. 1.1.45—12 00" Nieuws 9.50 Gram 10 00 Nieuws 10-15 Instrumentaal t 10.45 Gram, 10.65—11 00 Nieuws, ssel. 484 -m. 12 06 Omroeporkest 100 rs 1,10 .Gram. 300 Groot symphonle- t en.soliste 3 50 Gram. 4.00 Amuse- imuzlek 4 25 Gram 485 Amusements muziek 5.00 Nieuws 3.10 Gram 620 Kamer- >k 7 10 Gram. 7.45 Nieuws 8 00 Militair •t 9.00 Omroeporkest en soliste 10 00 •vs 10 15 Gram. 10.50 Nieuws 11.00 Gram Nieuws. levlsie Lopik (AVRO). Dinsdag 20,15— „Van Daumier tot Steinberg"; Weer- praatje; „Vleugels w^kea over Nederland"; Artisticitelten. Ans reukorgaan is een buitenge- woon gevoelig zintuig. Natuur lijk, er zijn dieren die. ons in dit op zicht verre overtreffen, maar men hoede zich, hieruit voorbarige ge volgtrekkingen te maken. Om de ge brekkigheid van hetmenselijk- reuk vermogen aan, te tonen, <-werden. tot. voor kort verschillende insecten,; teri voorbeeld' gesteld, waarvan de mari ne tj es hun vrouwelijke partners kon den „ruiken" op afstanden van II), 25, ja somtyds 100 kilometer. De on derzoekingen van de laatste tyd heb ben echter aangetoond dat, waar der gelijke grote afstanden in het geding zyn, geen spnrake is van ruiken, doen van het opvangen van bepaalde tril lingen die door de wyfjes worden uitgezonden met daarvoor bestemde organen. Bovendien moet bij de beoordeling van het reukvermogen in het oog word'en gehouden dat een dergelijk zintuig ingericht is overeenkomstig de te verrichten functies. De teek b.v., die zich vanaf de takken der bomen op een zoogdier laat vallen, is zeer gevoelig voor de geur van boterzuur. Alle andere geuren zyn echter niet voor hem waarneembaar om dê eenvoudige reden dat ze voor hem geen betekenis hebben. In een speciale functie kan het reukorgaan van bepaalde dieren dus scherper zyn dan dat van de mens, maar dat wil dan niet zeggen dat een dergelijk dier ook scherper ruikt Doodgraat- kevers en aasvliegen ruiken op grote afstand het vergane vlees en de raar ruikt zelfs het dode dier als 't door de sneeuw bedekt is. Maar de enige conclusie die we daaruit mogen trek ken, is, dat deze dieren voor be paalde geuren een grotere gevoelig heid hebben. Een algemen veroorde ling van de menselyke- neus mag echter niet op dargelyke eenzydige gegevens steunen. Het is duidelyk dat rooofdieren die door de reuk van het spoor de prooi moeten vinden, in het algemeen een scherpere onderscheiding van geu ren hebben dan de mens. Hiervan zyn markante voorbeelden te nóe- Behalve organische geuren ruikt de hond echtea: ook stoffen die in het natuurleven van geen betekenis z(jn. Ook al zetteh we onszelf een grote hoeveelheid kininé voor, we kunnen er geen geur aan ontdekken. De nond- echter wél- Ook ruikt hy oplossin-, gen van zoutzuur en zwavelzuur ln verdunningen van een billioen en meer, terwyl deze stoffen toch voor ons volkomen reukloos zijn. Uit ai dergelijke proeven mag men onge twijfeld de gevolgtrekking maken dat de hond veel fijner en scherper ruikt dan de mens. Hetgeen we overigens al wisten Maar het menselyke reukorgaan is ook niet mis. Laten we ,eens één gram jodeform, mercaptaan of muskus ne men. Natuurlijk ruiken we dat. Eén duizendste deel daarvan kunnen we ook nog ruiken. Maar laten we déftr dan nog eens het duizendste deel van nemen. We ruiken het nog steeds. Nogmaals het duizendste deel, en ook dan geeft onze neus geen krimp. En zelfs wanneer we van dat één-riiil- liardste gram nogmaals het duizend ste deel nemen, dan nóg kan de men selyke neus de geur waarnemen. Dus verder geen miskenning meer En overstappend naar een an der onderwerp ook geen onder-' schatting meer van de woordenrijk dom van het kind. Want de, door vele ooms en tantes in de meest kin derachtige vorm toegesproken kleu ters, blijken een woordenschat te be zitten, waarvan u versteld zult staan.. Daarover morgen. (Nadruk verboden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2