Jlicuroe jTciftsrijc (flrmraiil JE 15 Millioen Duitsers stemden Kapitein van zeeroversschip 'n vroegere Nederlandse matroos? v 22 Doden en vele gewonden in Zuid-Afrika Wist U Wrak van Faustus wordt in gedeelten opgeblazen Pres. Chaim Weizmann van Israël overleden MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal. 2.— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSER1NE CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastlcfi It ghebleoen inga tiert ia Ugfjeaspoet" Drie en dertigste jaargang No 9581 Zie pag. 2 Modem piratenbedrijj Opvolger van Al Capone vermoedelijk de man achter de schermen TANGER, November 1952 (Speciale berichtgeving) Te Londen is gisteren een dodenher- At c tt J denking gehouden voor de gevallenen Uit LS JE je bek open doet, maken we je af al vlucht je naar Hong- beide wereldoorlogen. Koningin Elizabeth kong of Buenos Airesbeet een der gemaskerde zeerovers in vergezeld van haar gemaal, een het Nederlands de kapitein van hei motorschip Combinatie toe. nadat ditctiurehiU en Attle" warén a°nwe'tg""" Zoals bij deze plechtigheid gebruikelijk Incident te Londen Man riep „Heil Hitier!' bij dodenherdenking schip onder de Marokkaanse kust bij het uitlopen uit de Straat van Gibraltar in optima forma was geënterd. Het 300 ton metende motorschip Combinatie, dat in Scheveningen thuis hoort, door een scheepvaartmaat schappij in Tanger is gehuurd en met een lading nylonkousen, vulpennen en 1400 kisten met Amerikaanse sigaretten via Malta onderweg was naar Italië, werd zoals we onlangs reeds meldden 'snachts enkele uren,- na het verlaten van de haven van Tanger ingehaald door een snel, metl^ gedoofde lichten varend schip van het type motor-torpedoboot en tot, In talloze huisgezinnen nam men va stoppen gedwongen. Onmiddellijk werden kapitein en overige opvaren- dit incident kennis, daar de BBC de hei den onder bedreiging met een lichte mitrailleur benedendeks gejaagd,) denkingsplechtigheid uitzond- waarop enkele piraten de besturing van de Combinatie overnamen. werd twee minuten stilte in acht ge nomen. Gedurende deze stilte riep plot seling een man luid „Heil Hitier!" On middellijk na de stilte werd de man door een paar agenten gearresteerd. Volgens de politie heet de man James journalist en schrijver Hun eigen vader en moeder vermoord Twee arrestaties, respect, in Londen en in Miami In Lomdien en in de Amerikaanse stad Miami zijn Zondag twee jongemannen gearresteerd1, die er van verdacht wor den hun beide ouders te hebben ver moord. De Londense politie hield de 26-jarige !iles Giffard aan. Zijn vader en moeder zijn Zaterdag dood aangetroffen aan de voet van een steile, 30 m hoge heuvel in, Cornwall, waar het drietal woonde. Mi- les Giffard was in de auto van zijni vader, advocaat, weggereden. Zijn beide oudeTs moeten thuis zijn doodgeschoten daarna over de rotsen aan de kust geworpen. In Miami (Florida) bekende een gear resteerde jongen van zestien jaar, dat hij zijn beide ouders veertien dagen ge leden had doodgeschoten omdat zij hem school wilden nemen. De politie Elf dagen lang heeft dit schip \j volgens onder geleide van het snelle betrekkelijk zwaar bewapende zeerove schip in de westelijke Middellandse Zee rondgezworven, gedurende welke tijd kapitein en bemanning gedwongen ren benedendeks te blijven. Na enkele dagen werd het Spaanse eiland Mallorca bereikt, waar clandestien 400 kisten Amerikaanse sigaretten werden gelost. Op het Franse eiland Corsica, in de om geving van Ajaccio, zette men 900 kisten sigaretten aan de wal. Met de overblij vende 100 kisten koersten de piraten ten slotte in de richting van de Italiaanse •kust. De bedoeling zat bij de piraten namelijk voor om even voor de territo riale wateren de Combinatie te verlaten, zelf weer met de MTB de hoge zee te kiezen en het Nederlandse schip in het bereik van de Italiaanse kustwacht te laten komen onder verdenking van si garettensmokkel de 100 kisten hadden nl. geen dekking door documenten n De kapitein van de Combinatie die de opzet der piraten door had, heeft hen tenslotte weten te bewegen het plan te laten varen. Leeggeplunderd Er werd nu koers naar het Westen gezet en midden op de westelijke Middel landse Zee benoorden de Algerijnse kust (tussen Algiers en Oran) werd de Com binatie door de zeerovers verlaten, nadat 'het schip totaal leeggeplunderd was. I gehongerd en verdorst zijn de kapitein de opvarenden er eindelijk in geslaagd met hun schip in de oostelijke haven van Spaans-Marokko, Melilla, binnen te lo pen. Uit Melilla heeft de kapitein op 22 Oct. de huurders van het schip in Tanger kunnen opbellen. Deze heeft direct een sportvliegtuig gecharterd, waarmee aan de bemanning, die van alles had geroofd, geld en kleren werden gebracht. Op 27 October waren de opvarenden weer in Tanger terug. Wie zijn deze zeerovers, hoe komen zij aan motortorpedoboten en hoe is deze zeeroverij in de moderne tijd met zijn vervolmaakte politie- en zeemachtsap paraten mogelijk? Ziedaar de vragen welke zich bij het vernemen van deze feiten opdringen. Zeeroverkapitein een Nederlander De zeerovers van de MTB, die de Com binatie enterde, bestond uit lieden van verschillende nationaliteit, maar voor namelijk uit Engelsen en Nederlanders. Als commandant fungeerde een Neder landse zeeman, vermoedelijk iemand die enige tijd tevoren als matroos aan boord van de Combinatie had gediend. Maar het is duidelijk dat de bedoelde MTB niet op zichzelf optreedt, maar deel uit maakt van een grote gangster-combi natie. Men is er nl. achtergekomen, dat de „grote man" achter de schermen de 'beruchte „Luoky" Luciano is. Zoals men wellicht weet was Luciano in Amerika de opvolger van de bekende gangster chef Al Capone, maar toen hij in 1946 uit Amerika werd uitgewezen, is hij naar zün geboorteland Italië teruggekeerd en leidt vandaar uit niet alleen een groot deel van het Amerikaanse gangsterdom, maar tevens heeft h« een groot smokkel-, afpersings- en berovingsapparaat voor de Middellandse Zee opgezet. Als rugge- graat van dit apparaat heeft Luciano Stembus-cijfers in W.-Duitsland Gisteren zijn in Noord-Rijnland-West- falen gemeenteraadsverkiezingen ge houden. Hierbij een staatje van de Cnlet-offciiële) resultaten. De uitsla gen omvatten niet die van het ver kiezingsdistrict Soest, waar later wordt gestemd (gelegen 50 km ten Oosten van Dortmund): 1948 1952 37.6% 35.8% c-D. u.SjRi Westd. Soc. Partij 35.9% 36.3% 6.9% 12.6% 9.7% 5.9% 7.8% 4.6% 3.2% 1.6% Vrije Dem. Partij Centrumpartij Comm. partij Vluchteldngenpartij Andere partijen Weer een treinbotsing in Engeland Twee doden, 21 gewonden een kleine marine van motortorpedoboten en motorkanonneerboten (snelheden van 30 tot 40 zeemijlen per uur) samenge steld. Hiermede kan hij ieder niet al te groot schip vooral kustvaarders lopen gevaar aanvallen, maar bovendien alle lichte patrouilleschepen ontlopen of zich van het lijf houden. Slechts zeer snelle oorlogsschepen en gevechtsvlieg tuigen kunnen voor deze zeerovers ge vaarlijk worden. (Voor vervolg zie pagina 3). Geschenk van Nederland aan Italiaanse boeren Gisteren zijn op de markt te Verona (Italië) de 182 koeien, die Nederland heeft geschonken voor de slachtoffers van de overstromingen, die vorig jaar de Po-vlakte teisterden, aan de Italiaanse regering overgedragen. Dit geschiedde door ir Th. C. J. M. Rijssenbeek, de directeur van het vee teeltwezen. M de hij Charles (Lucky) Luciano Onrust neemt steeds meer toe Politie werd met stenen bekogeld en gebouwen gingen in vlammen op De onrust in Zuid-Afrika neemt toe; de gekleurde bevolking begint zich' meer en meer te verzetten tegen de rassenwetten van premier Malan. Bij ongeregeldheden in de diamantstad Kimberley, in het N.W. van de Kaap provincie, zijn het jongste weekeinde dertien inheemsen, onder wie twee vrouwen, gedood en 35 gewond. Enkele negers begonnen in een café gasten lastig te vallen. Zij sloegen bierpullen omver en begonnen met stenen te gooien. Vervolgens probeerden de rebellen de geldlade van het café te lichten. Een uit twee rijtuigen bestaande electrische trein is Zaterdagavond te Guildford, ongeveer 50 km ten Zuid- Westen van Londen, ingereden op een locomotief. Twee personen kwamen om het leven, 21 werden gewond. Enkele minuten na het ongeluk waren reeds tien ziekenauto's en een groot .den. Het brandde geheel uit. aantal brandweerwagens op het station: De Zuidafrikaanse minister aanwezig, terwijl verpleegsters en dok- tie Swart verklaarde gisteren, toren over de wrakstukken klommen, ami daag grote politieversterkingen in eerste hulp te verlenen. Inmiddels was een afdeling van de po litie in een bus ter plaatse, doch het aan tal negers was zó groot geworden, dat de agenten, die met stenen werden ont vangen, niets konden beginnen. Er ont spon zich een hevig gevecht, waarbij twee politie-vrachtwagens in brand wer den gestoken. Agenten vertelden later, dat zij zich op een gegeven ogenblik zagen omringd door duizenden inboor lingen. Toen moest de politie wel schie ten. Langzaam trok de kleine groep agenten terug op het politiebureau. An dere groepen inheemsen waren intussen begonnen, gemeentelijke kantoren en vergaderzalen in brand te steken. Nadat de politie grote versterkingen had laten aanrukken, werden de demonstranten fors uiteengedreven. Langzamerhand werd het stil in de stad. waarboven de dichte rook van brandende gebouwen hing. Alle zeven leden van het bestuur der plaatselijke afdeling van het Zuid-Afri kaanse Nationale Congres zijn vanmor gen te Kimberley gearresteerd. Ook in East Londen kwamen onge regeldheden voor, waarbij drie blanken, onder wie een vrouw, en zes inheemsen om het leven kwamen- De ongeregeld heden hadden plaats, toen de politie, die een onwettige bijeenkomst in een in heemse wijk wilde verspreiden, met stenen werd bekogeld. De blanke vrouw, die om het leven is gekomen, werd door een woedende menigte in haar auto ge stenigd, waarna de wagen in brand werd j gestoken. Haar lichaam verkoolde in de vlammen. Ook het gebouw van de R.K. £ast L0ncjen moest het ontgel- verband met de staking, welke i gonnen. De electriciteitsvoorziening i; ingekrompen. Eris nog geen melding gemaakt van incidenten. Aanvankelijk was zoals men weet besloten, voor onbe. de staking tot de Maandag te beperken Indien de politie zou verklaren, de toe stand niet meer meester te kunnen, zal minister Swart niet aarzelen, de nood toestand af te kondigen. Premier Malan verklaarde Zaterdag m.b.t. de ongehoorzaamheidsactie, dat deze een gevolg is van de Britse kolo niale politiek, met name het „ongeluk kige Britse besluit" de inwoners van de Engelse kolonie aan de Goudkust zelf bestuur te verlenen. „Nu willen natuur lijk ineens alle inboorlingen zelfbestuur", aldus dr Malan. DAT in Amsterdam de bibliotheek van de Stichting tot Bevordering der nota riële Wetenschap is geopend. DAT de 71-jarige generaal b.d. M. L. Bajetto van het voormalige K.N.I.L., ce-voorzitter van de K.N.P., bij zijn af scheid als voorzitter van de Indische missievereniging door de Paus is be^ noemd tot commandeur in de Orde var de H. Gregorius de Grote. DAT een deel van de weg Bakel-Deurne (N. Br.) ongeveer een half jaar lang alle verkeer zal zijn afgesloten wegens herstelwerkzaamheden. DAT tot rechter in de Bredase recht- Justi- bank is benoemd mr J. P. P. Willekens, substituut-griffier in Den Bosch, en tot kantonrechter in Oud-Beijcrland mr D schillende steden aanwezig zouden zijn, 'Muller, substituut-griffier te Rotterdam. Jersey naar Florida was gevlucht, twee karabijnen, een jachtgeweer, een revol- er en drie messen. Sch 333 is nu in IJmuiden De Scheveningse logger Sch. 333, die sinds Donderdagmiddag stuurloos over de door herfststormen geteisterde Noordzee dreef, is Zaterdagavond door de Sch. 24 behouden IJmuiden binnengesleept. Het schip was in aanraking gekomen met een drijvend voorwerp, waardoor schroef en roer onklaar raakten. Pas nadat het weer Zaterdagmiddag opklaarde, kon de Sch. 24 contact maken. De Sch. 333 heeft al die tijd aan efen sleepanker gelegen. Twee Fransen onder rotsen bedolven Zoon voorzitter Europese Raad omgekomen Jacques de Menthon. de zoon van de voorzitter van de Raad van Europa is de vorige week onder een grote zand en rotsblokken bedolven. Jacques de Menfihon, die 24 jaar was, en Henri Maioud, een 37-jarige voorman, bezoch ten een gang in een enorme berg van zand en rotsblokken, toen deze gang plotseling instortte. Onmiddellijk werden de reddingswerk zaamheden met moderne machines gonnen. maar gisteren heeft mer pogingen toch moeten opgeven. De perts verklaarden, dat de veiligheid de redders op het spel stond, daar volledige instorting van de berg niet denkbeeldig is. Honderden tonnen zand en rotsen be dekken de lichamc. van de beide man nen. Aldus ontleneölwe aan de Gazet van Antwerpen. KONINGIN EN PRINSESSEN BIJ LEZING OVER ANDES Koningin Juliana en de oudste twee Prinsessen hebben Zaterdagavond in Es planade te Utrecht een bijeenkomst van de Koninklijke Nederlandse Alpenver- eraiging bijgewoond. Dr C. E. Egeler, die eind vorige maand uit Peru en Bolivia is teruggekeerd, bracht verslag uit van de Nederlandse expeditie naar het An- óesgebergte. Korea-vrijwilligers in de nacht ontscheept Er zijn nu 1000 teruggekeerd Het Amerikaanse troepentransportsohip General D. S. Sturgies, dat met het vierde en vijfde aanvirliings detachement van het Van Heutz-regiment op Korea, is in de nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur in de Noordersluis te IJmuiden aangekomen. Deze verlate ontscheping want de tannen zijn in het holst van de naoht op de sluis og van boord gegaan was de directe gevolgen van de blokkade met het wrak van de Faustus Je Nieuwe Waterweg, daar het schip oorspronkelijk naar Rotterdam zou Niet alleen bevonden zich aan boord Mi de Sturgiss 121 Nederlandse militai- :n, maar bovendien 11 Belgen. Al deze ensen zijn in het restaurant van d« IJmuidense Hoogovens gastvrij ontvan gen en toegesproken door de staatssecre taris van Oorlog, mr Kranenburg. Na 180 actiedagen in de voorste linie kwamen de mannen, onder wie 10 ge wonden allen lopende patiënten in het vaderland terug en mr Kranenburg heeft hen namens de regering dankbaar begroet om daarna de vertegenwoordi gers van de troep voor het front te roe pen en Ihun niet alleen het Kruis vooi Recht en Vrijheid*, maar ook voor d« eerste keer de medaille voor dienstbe toon aan de Ver. Naties, in brons uit de Voorts is de Bronzen Leeuw toegekend aan de sergeant H. Kok en de le luite nant der infanterie jhr A. W. Snoeck. De onderscheidingen wordten later door de Koningin uitgereikt. Er strijden nu nog 800 Nederlanders in Korea en in totaal zijn er nu omstreeks 1000 teruggekeerd. De belangstelling voor Korea onder de vrijwilligers toenemende, hetgeen waarschijnlijk e gevolg is van de gewijzigde materiële omstandigheden aldaar. Ongeveer 70 pet van de terugkomende militairen wordt in het Nederlandse leger opgenomen. DAT aan notaris A. Ph. Ridder te Utrecht op zijn verzoek eervol ontslag As verleend. DAT de geheime zender Ramblers van 1. te Zwartemeer (Dr.) is opgespoord en a beslag genomen. DAT 91 koeien, runderen en kalveren n 100 varkens van de landbouwers Crom- bach in Vaals zijn afgemaakt, omdat een mond. en klajawzeer was ont dekt en de veestapel niet was ingeënt. DAT het echtpaar Berend Bosboom .84 jaar) en Jantje Lutjeboer (83 jaar) te Wedde gisteren 60 jaar waren getrouwd. DAT ir C. J. A. Berding, bedryfsinge- nieur van de Staatsmijnen, is benoemd tot ingenieur-deskundige bij de Europese kolen- en staalgemeenschap te Luxem burg. DAT men bij de staatsmijn Hendrik te Brunssum is begonnen met de aanleg van een nieuwe bovengrondse leermijn. Engeland levert bergingsmateriaal Toegang naar Rotterdam weer vrij voor schepen met beperkte diepgang (Van een onzer verslaggevers) HET WRAK VAN DE FAUSTUS wordt, zodra de ruwe zee dit mogelijk maakt, in gedeelten opgeblazen en daarna geborgen. Uit Engeland is hiervoor zwaar bergingsmateriaal onderweg. Intussen zijn gisteren langs het wrak reeds ongeveer honderd schepen behoedzaam de Nieuwe Water weg in- of uitgeloodst. De toegangspoort naar Rotterdam is dus weer ont sloten, maar er zijn beperkingen. Binnenkomende schepen mogen geen gro tere diepgang dan zeven meter hebben en voor het uitvarend verkeer is dit negen meter. Dit betekent, dat de grote tankschepen buiten moeten blijven. De olieraffinaderijen in Pernis werken daarom slechts op halve kracht. Voor de Rotterdamse haven loopt de schadepost in de honderdduizenden guldens. Weinigen zullen vermoeden, dat één dag oponthoud voor de Nieuw Amsterdam of de Maasdam een verlies oplevert, dat met vier nul len wordt geschreven. Het onstuimiee weer maakt het noe steeds onmogelijk, de ligging van de Panamees nauwkeurig na te gaan. Zodra dit wel kan gebeuren, zal men aan de hand van de tekeningen yan het schip een schema opstellen voor het opruimen van het wrak. Het dringendst nodig is natuurlijk het verwijderen van het deel. dat in de vaar geul ligt. Daarom zal men eerst het ach terschip door middel van een zogenaamde kettinglading los maken. Elk deel, dat wordt weggeslagen, mag echter niet gro ter zijn dan de bergingsvaartuigen kun- tillen. Deze vaartuigen zijn door de Britse marine beschikbaar gesteld en vandaag uit Dover vertrokken. Twee er hebben een hefvermogen van 600 ton en 1000 ton als zij samenwerken, de beide andere kunnen elk 150 ton of samen 200 ton over de boeg tillen. Bovendien komen er nog tien „kamelen" van tach tig ton, reusachtige cylinders, die men Iaat zinken, dan aan het wrak bevestigt en door het inpompen van lucht naar de oppervlakte brengt. Hoe lang het bergen zal duren, hangt af van de vraag, waar bij het springen de brokken blijven en hoe groot ze zijn. Wellicht zal met het bergingswerk geruime tijd gemoeid zijn, wat echter niet zeggen wil, dat de Waterweg al die tijd voor grote schepen moet zijn afgesloten. De duikerploegen van de Kon. Marine, die het springen moeten voorbereiden, hebben ruime ervaring op dit gebied. Men zal door kunnen werken met ploe gen bestaande uit een officier, tw derofficieren en zes manschappen. Men is echter afhankelijk van weer en stroom. Daar de duikers slechts kunnen werken bij een stroomsnelheid van minder dan drie mijl, kan men bij gunstig weer ter hoogste viermaal anderhalf twee uui naar beneden. Over een afstand van anderhalve zee mijl is bij Hoek van Holland éénrich tingsverkeer ingesteld, met dien verstan de. dat bij gelijktijdige nadering van twee schepen voorrang moet worden verleend aan het schip dat vóór stroom Voor wie de schade Gevraagd, naar de mogelijkheid, de enorme schade, aan vele belangheb benden toegebracht, te verhalen op reder of assuradeur van de Faustus, antwoordde ir A. G. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswater staat: „Dat zullen wij aan onze beste DAT het gasdistributiebedrijf Staatsmijnen een mobilofoon e portofoon (centrale zendpost met draag bare zend- en ontvanginstallaties) in ge bruik heeft genomen, waardoor staf en personeel voortdurend in verbinding kun. nen blijven. DAT in Amsterdam op 58-jarige leef tijd is overleden de directeur van het telefoondistrict Amsterdam, ir J. M. J. Hendriks. DAT zich gisteren op het Duitse solda- tenkerkhof IJselstein in De Peel, vaa: oud-N.S.B.-ers een „heldengedenkdug wilden houden, doch dat die dag voor all. bezoek werd gesloten, geen incidenten hebben voorgedaan. DAT de 27-jarige Tilburger J. de W. die op 31 Maart het 19-jarig meisje Lies van Breda uit Biesthoutbakker op een eenzame weg het lpven benam. Donder dag voor de Bredase rechtbank terecht zal staan. juristen voorleggen." Hij voegde hiéraan toe, dat het wrak op grond van de Wrakkenwet in beslag is ge nomen. Het bergingscontract is dus vervallen. Op het Noorderhoofd zag het Zaterdag i gisteren zwart van de nieuwsgierigen- Velen riskeerden een nat pak bij nogir. ;?n hét 40 meter brede gat in de dam van nabij te zien Hoewel er veel zand door deze opening wordt gestuwd, schijnt dit de scheepvaart geen moeilijkheden leveren. Om op alles voorbereid te zijn. blijft de Marine voortdurend peilen. De Nieuw Amsterdam, die sinds Zater dagmorgen bij Hoek van Holland had gewacht, is 's avonds naar Amsterdam gekoerst. Morgenmiddag vertrekt het schip weer naar New York. De Maasdam, die eveneens bij de Nieuwe Waterweg had gelegen, is gistermorgen vroeg de haven Vlissingen binnengelopen en ver trekt vanavond weer. De passagiers zou den vanmiddag per extra-trein uit Rotter- In Hoek van Holland was het de afgelopen dagen zo druk als op een prachtige zomerdag. Duizenden keken op de Noorderpier naar het van veertig meter breedte, ir de stormwind een schip van 6500 ton doorheen blies alsof de basaltblokken stukjes speelgoed varen. Op de achtergrond de machtige vloot van wachtende schepen. Inbreker (met stengun) in domineeswoning Op heterdaad betrapt door politie te Venlo In het holst van de nacht heeft de po litie in de woning van ds J. van der Poel, Ned. Herv. predikant te Venlo. een inbreker betrapt, die met een stengun gewapend in de salon rondsloop. Een agent ontdekte omstreeks vier uur in de Julianastraat een persoon, die zich verdacht ophield. Toen de man wilde vluchten, werden hem enkele waarschu wingsschoten nagezonden, waarna hij bleef staan. Het bleek de 23-jarige K. van T. te zijn, die op de uitkijk stond, terwijl zyn handlanger, de 24-jarige D. B„ door het W.C.-raampje de dominees woning was binnengedrongen. De politie verschafte zich langs dezelfde weg toe gang tot het huis en trof in de salon B. aan. die van schrik zijn stengun liet vallen en naar de W.C. vluchtte. Aan zijn benen trok de politie hem uit het raampje. Een schot uit een politierevol- ver ketste op de tegels van het toilet en pas toen werden de bewoners van het huis wakker. De beide inbrekers hebben een reeks van diefstallen op hun geweten. dam naar Vlissingen worden overgebraent. Ook de Mecklenburg van de Maatschappij Zeeland is naar Vlissingen doorgevaren. Vanmorgen zou men beginnen met het lossen van de lading cement en ijzer uit het Portugese stoomschip Pebane, dat zoals men weet bij Breskens in de Scheldemonding aar. de grond is gelopen. Ten Westen van Egmond aan Zee is vanmorgen het Duitse motorschip Oda (448 ton), dat gesleept werd, losgeslagen. Stichter van de Joodse staat Duizenden trekken langs de baar van deze eminente staatsman en geleerde Dr Chaim Weizmann, de eerste presi dent van de staat Israël, is na een lang durig ziekbed op 77-jarige leeftijd in zijn woning te Rehoboth overleden. Het Huis Israël is in diepe rouw gedompeld het verlies van zijn leider. Hij was de staatsman en geleerde, die de Joden Israël terugvoerde. Duizenden bur gers van Israël stroomden naar het stadje, dat 25 km buiten Tel Aviv gelegen is, om langs het stoffelijk overschot van president te schrijden voor het brengen van de laatste eer. Zijn lichaam, gewik keld in een Joodse gebedsdoek en de blauw met witte nationale vlag, lag bui ten opgebaard. Lans de wegen staan sol daten opgesteld met de bajonet op het geweer. President Weizmann wordt ter aarde besteld in zijn uitverkoren boomgaard, in de schaduw van hoge cypressen, op een paar meter afstand van zijn woning. Vier cadetten houden de dodenwacht met zijn weduwe. Vera. Benjamin Weizmann. zoon van de overleden president, die met echtgenote en kind te Londen woont, wordt vandaag in Israël verwacht. In Israël is een week rouw uitgeschreven en overal hangen omfloerste vlaggen. De nieuwe president moet volgens de Israë lische grondwet binnen dertig dagen door het parlement met een enkelvoudige meerderheid worden gekozen. Koningin Elizabeth, premier Churchill en andere staatslieden, alsmede organi saties uit vele landen zonden telegram men van leedwezen en eerden de nage dachtenis van de man. die gekroond was met twee kronen, die van de wetenschap en die van de staatkunde. Ook president Heuss van West-Duitsland was diep ont roerd. toen hij het overlijdensbericht vernam Naar het A.NP. verneemt, zal van heden tot Vrijdag, tussen tien en twaalf uur, op de Israëlische legatie te Den Haag gelegenheid worden gegeven, het conaoleantie-regisier te tekenen. De voorzitter van de Nederlandse Zionisten bond, mr I. L. Hamburg, noemde het heengaan van Weizmann een rware slag. (Voor vervolg zie pag. 2). Nu en dan buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met nu en dan regen- of hagelbuien Vrij krachtige tot harde langs de kust tijdelijk stormachtige wind tussen W en N Iets kouder. (Opge maakt om 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 7.53 tot 16.55: maan 0.52 »t 14.31 uur. Op 17 Nov. N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1