P*£is destog! Diepgaande discussie over doorbraak op Christelijk-Sociale Conferentie Dr Berkhof: „Geweten beslist"; prof. Ridderbos: „Dat is pas 't laatste" Kamer niet gebonden inzake besteding van het begrotingsoverschot Beslissing pas als belastingwetten worden behandeld gré-Gola Vijftienhonderd Ambonnezen waren in Den Haag nieuwe leidsche courant 6 zaterdag 8 november 1952 Drie secties over verantwoordelijkheid TTET GOED RECHT van het christelijke organisatiewezen en de zg. door- braak waren ook Donderdag wel de twee kernpunten van de bespre kingen in sectie I van de Christelijk-Sociale Conferentie in Utrecht. Vol gens het agendum zou deze sectie Donderdag niet vergaderen, maar de referaten van dr H. Berkhof en prof. dr Herman Ridderbos leverden zoveel stof tot discussie, dat een extra zitting nodig bleek. Donderdagmiddag on derzochten alle drie de secties, of het mogelijk whs tot conclusies te komen. Deze conclusies werden geformuleerd in de slotzitting van gistermorgen. In sectie I spraken de referenten, dr Berkhof, en prof. Ridderbos nog aan het einde van de ronde. Dr H. Berkhof meende, dat de op lossing van het probleem gezocht moet worden in het geweten. De beslissing moet blijven liggen in de sfeer der per soonlijke toepassing van het Goddelijke gebod. Christelijke organisaties mogen nooit een ideaal zijn als zodanig, doch de noodzakelijkheid en de mogelijkheid van moeten van geval tot geval bekeken worden. Prof. dr Herman Ridd bleek van oordeel, dat het beroep op het geweten pas in laatste instantie de orde mag komen Iets algemeen eigens is hier in het geding. Het christelijk-sociaal handelen moet gebonden zijn aan de relatie tot God, Die in Zijn Woord duidelijk zegt: „Zoekt de Here en leeft". Hier moet het gemeen schappelijk uitgangspunt liggen. Het doorbraak-probleem is zó gecom pliceerd geworden door het kerkelijk spreken van Hervormd-ambtelijke zijd' waardoor het gevaar ontstaat, dat men d Kerk niet meer ziet als het volk Gods op aarde en een tweeheid kweekt ders en geleiden in de Kerk. Op deze wijze wordt het kerkvolk min of ontheven van zijn plicht tot zelfstandige oordeelvorming en verantwoordelijkheid. Spreker erkent dat Christelijke organisa tie niet onder alle omstandigheden een vast en onveranderlijk beginsel kan z\jn. doch samenwerking met andersdenkenden wordt wel steeds minder mogelijk, mate de verbonden steeds meer te maken krijgen met de diepste levensvragen. De vragen van het sociale en politieke leve. hangen naar spr's opvatting samen me die diepste levensopvattingen en daarom benauwt het spr., wanneer men deze banden zo gemakkelijk prijs geeft. Dit gaat spr. te ver. Het socialisme is wereldbeweging, waar iedereen wat in brengt en hoe kan men daar het goede van verwachten? Degenen, die met dt doorbraak meegingen, dienen met dezelf de bewogenheid te gaan stgan in de or ganisaties van hen, die eensgeestes zijn- Verantwoordelijkheid De sectie heeft zich na het sluiten deze ronde nog bezig gehouden met het vraagstuk van de bijbelse visie op de eigendom, medezeggenschap, het begrip vrijheid en al wat dies meer zij. Prof. dr G. Brillenburg Wurth merkte op, dat de Bijbel het begrip „vrijheid" niet ongelimiteerd uitdraagt. Het dragen van verantwoordelijkheid is een vereiste voor medezeggenschap mede-aansprakelijkheid. Op dit punt zijn er symptomen van verval. Sommigen mijden het dragen van verantwoordelijk heid en wensen geen medezeggenschap. Het besef van verantwoordelijkheid moet weer in de arbeiderswereld gestimuleerd worden, waarbij het van de grootste be tekenis Is, dat de onderneming de arbei der blijft zien als verantwoordelijk mens en niet als een verlengstuk van de machine. Ook spr. waarschuwde tegen opdringende staatsbemoeiing en tegen de weg van het neo-liberalisme. Het bijbelse vrijheidsbegrip dient hier in het oog ge houden te worden, omdat dit altijd ver antwoordelijkheid Insluit. Als deze ge dachte in de P.B.O. wordt ingedragen, zal de staat de wind uit de zeilen ge nomen worden en 'n gezonde „ordening" van onderop tot haar recht kunnen Massificatie In sectie II ging men voort met het probleem „bestrijding van de massi ficatie". Behandeld werden referaten van dr H. R. Wijngaarden (Arbeids- Advertentie) KOU IN HET^VO Hoofd vreugde en onze maatschappij) en de heer E. M. van Diffelen (De. opvoe ding tot deelneming in het geestelijk en sociaal verkeer). Door achttien deelnemers werd over de referaten gesproken. Verschillende In zichten kwamen naar voren: beroeps keuze moet een verlengstuk van de op voeding zijn: jonge mensen moeten niet in de fabrieken gezonden worden, omdat znog vorming nodig hebben; op 14-jar, leeftijd moet een kind zich uit economi sche overwegingen nog niet aan een onderneming binden; of het normaal ge noemd mag worden dat iemand bijv. ge durende 48 jaar ploegenarbeid verricht en daardoor geen normaal gezinsleven kent. In het algemeen werd naar voren gebracht, dat de mens „kostbaarder is dan fijn goud". Daarom moet de massa geholpen worden, terwijl economisch» materiële overwegingen niet mogen overheersen. Ook werd nog naar voren gebracht, dat het noodzakelijk is de werkenden meer het nut van hun werk te laten zien, omdat het ontstellend is te consta teren hoe weinig zij er van af weten. De opmerking werd nog gemaakt, dat t.a v. het vraagstuk der massificatie de weten schap gruwelijk te kort is geschoten evenals de litteratuur, de kunst en de pers. Oplossing wordt alleen mogelijk geacht zo de mens in de eerste plaats door de liefde Gods wordt gedreven, en niet door de wetenschap. Bezien moet worden het probleem: hoe de arbeider als redelijke en ze delijke tnens met verantwoordelijk heid omhoog kan worden geheven. Ook werd betoogd, dat vele arbeiders voor verantwoordelijkheid weinig belangstelling hebben, in de practijk slechts dan, als er materiële voor delen aan verbonden zijn. Als een grote moeilijkheid werd be schouwd de omstandigheid, dat men elkaar niet steeds blijkt te begrijpen bij de discussies. De opmerking werd ge maakt. dat men in een onderneming geen bedrijfsaalmoezenier kan zijn. Een be- drijfsdominee zou „een heel zware pijp künnen roken". De mening werd naai voren gebracht, dat al lost men d( moeilijkheden in hec bedrijf op, die dan pog. niet buiten het bedrijf verdwenen zijn. Van andere zijde werd nog naai voren gebracht dat men t.a.v. dit vraag stuk niet alleen de christenen moet zien omdat er verantwoordelijkheid bestaat alle i Er moet iets gedaan worden De heer Van Diffelen noemde het in zijn antwoord de hoofdzaak dat iets gedaan wordt, desnoods in de kring van het gehele volk. Met de blote ver kondigingalleen komen we er zeker niet, d.w.z. met abstracte theologie. Christelijk klinkende woorden alleen zijn niet genoeg. Laat ons er voor zorgen, zeide spr.. dat tienduizenden niet verloren gaan. Spr. merkte nog op, dat er nu alleen gespro ken wordt over de vorming van arbeiders. Men zou ook eens naar de directiekamers moeten gaan. Dr Wijngaarden bleek van mening, dat in de gezagscrisis ook het Woord Gods betrokken is. Massificatie vloeit inder daad voort uit de verloochening van Christus. Maar laat ons, dit bedenkende, het zwaard allereerst op ons zelf rich ten. Onze opdracht is zeker ook reli gieuze bekering, maar daarnaast moeten wij onnodig leed opheffen. Daaraan niet meedoen Is schuld, zeide spr. Hij erkent overigens de zegen van de techniek in rrë die onmenselijke arbeid weg neemt. Vraag- in derde sectie Moeten arbeiders elkaar straks controleren bij ziekte? Veel bijval voor de heer Smeenk, die vrije loonvorming bepleitte SOCIALE ZEKERHEID betekent al lerminst dat de persoonlijke Haalt weer onbelemmerd adem 1 Een paar van deze bizondere druppels In elk neusgat ver zachten de prikkeling, maken t het slijm los en verminderen f de zwelling der slijmvliezen. Probeert hetl vicks VA-TRO-NOL NEUSDRUPPELS Familieberichten uit andere bladen BEVALLENMevT. Dulntjer—Moncaster. dr. Wlldervsnk; Mevr V d HarstGroenen dijk. dr. Amsterdam: Mevr De Graaff—Vle- iff. zn. Blarlcum: f- nk. dr. Utrecht; Me Oakvtlle Canada VERLOOFD G Bwee en dam; B Hoorweg en R d« GETROUWD: P Butter e A. Dreu: OVER1 Roelofs OVERLEDEN: J. Mulder. Wassenaar: i: L Broese ige: J Mul- Boca—van Bater verantwoordelijkheid teniet gaan, betoogde drs. F. A.Kraaye- v e 1 d Donderdag in sectie III van de Chr. Sociale Conferentie. Met hem hadden ook dr, S. Rozemond en de heer C. Smeenk referaten uit gebracht over het onderwerp: So ciale zekerheid en persoonlijke ver antwoordelijkheid. Dr Rozemond wees er op, dat men bij de beoordeling van simulatie of de toe neming van het ziektecijfer door de toe passing d-er ziektewet vaak uitgaat van onjuiste cijfers of dat men juiste cijfers onjuist hanteert. Hij wees op de nood zakelijkheid van herkerstening van het begrip persoonlijke verantwoordelijkheid, dat weer in het kader van de bijbels verstane solidariteit moet worden ge bracht. De heer Smeenk betoogde, dat de bedrUfegemeenschap en de vakbewe ging een opvoedende taak hebben bij het bestrijden van fraude onder de verze kerden, maar dat hierbij ook dank zij Gods algemene genade een beroep kan worden gedaan op het morele besef van de betrokkene zelf. Een opponent stelde hier tegenover, dat de heer Smeenk dit zeggen kan om dat zijn referaat is opgebouwd vanuit het schema: scheppingzondegenade. Voor spr., die deze zaak beziet vanuit het schema: herschepping in Christus- genade, is voor de gedachte van de ge mene gratie geen plaats, waaruit vele verschillen op dit punt te verklaren zijn. „Spionnage"? Ten aanzien van de practijk der sociale verzekering werd in de discussie opge merkt dat de contróle door de arbeiders zelf immoreel zou zijn en tot een tpionna- gesysteem zou leiden. Dit werd door de heer Smeenk en anderen ten stelligste ontkend. Naast de medische contróle kan de lekencontróle zeer goed werken Men was het er over eens, dat de arbeiders ro nauw mogelijk bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken moéten worden. Zij moeten weten, waarvoor ze betalen en ze moeten de premie wel de gelijk zien als deel van het loon. Inning van de premies voor de sociale verzeke ring uta de loonbelastingadministratie i* daarom verwerpelijk. Vrije loonvorming De heer Smeenk bepleitte een vrije loonvorming, waarbij de bedrijfs organen beslissen en de overheid slechts waakt tegen te sterke tegen stellingen. Hij ondervond hierbij veel bijval, waarbij vooral werd gewezen (Advertentie) maar.. Handarbeider of. hoofdarbeider... Het grofe debat is ten einde (Van onze Parlementsredacteur) HET ALGEMEEN DEBAT over de rijksbegroting in de Tweede Kamer is gistermiddag ten einde gelopen. De conclusie, die getrokken kan wor den is deze: de vier partijen, die de regering steunen, nl. de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R. en de C.H., nemen een welwillende afwachtende houding aan tegenover de komende daden van het kabinet, de loyale oppositie, be staande uit V.V.D., K.N.P. en S.G.P., neemt een critische houding aan, en de niet-loyale oppositie (de communisten) neemt een bepaald onwelwil lend standpunt in. dit stuk van zaken. Prof. Oud noemde deze motie een slag in de lucht Het zou wat anders zijn, wanneer gevraagd werd, het overschot te gebruiken voor belas tingverlaging. De bedoeling van dr Lu cas was overigens duidelijk: hij wilde voorkomen, dat de regering later zou kunnen zeggen, wanneer de Kamer be paalde wensen heeft: dat gaat niet, want er is geen overschot, dat is al gebruikt voor dekking van kapitaalsuitgaven Toen minister Van de Kieft uitdrukkelijk ver klaarde, dat hij de heer Lucas en allen, die zo denken, niet gebonden achtte aan het standpunt van de minister van Fi nanciën, trok dr Lucas zijn motie in. Dr Drees heeft in de beantwoording in de replieken nogmaals uitdrukkelijk gesteld, dat de maatregelen ten behoeve van de vergroting van de werkgelegen heid op lange termijn een gedegen voor studie vereisen. Er is reeds veel gedaan verbetering op kort zicht. Er woider openbare werken tot uitvoering gebracht, de plannen voor de ontsluiting van achtergebleven gebieden komen sneld op gang, maatregelen zijn beraamd lingen te bouwen. Nog in de jongste R E.A.-vergadering is plan besproken om de woningbouw r meer op te voeren. Nu kan men zeggen, dat het hoog tijd wordt, dat een allesomvattend plan voor de werk- gelegenheidspolitiek komt. Dat is ook en er wordt hard aan gewerkt. Minister Van de Kieft voegde daar later nog toe, dat bij de fiscale maatx-egelen, die hier niet gemist kunnen worden, ook rekening gehouden moet worden met de komende huurverhoging, waaromtrent, krachtens de richtlijnen, waarop het kabinet is geformeerd, eerst het advies de Sociaal Economische Raad dient te worden afgewacht. T.a.v. de door prof. Romme zo vurig voorgestane gezinspolitiek verklaarde dr Drees, dat volledig de hand gehouden wordt aan hetgeen daaromtrent ln de richtlijnen is opgenomen. Niet gewrongen Mr Burger (Arb.) was bang, dat t. Nieuw-Guinea aan de richtlijnen was ge wrongen. Geen sprake van, aldus dr Drees. Hierover staat in de richtlijnen niet veel meer dan dat daaromtrent in Nederland verschil van gevoelen bestaat, dat dit geschil niet werking in de weg behoeft te staan: iedere fractie is vrij in haar aan te nemen houding. Overigens is er natuurlijk op dit stuk van zaken een geschil met In donesië. De standpunten kunnen echter jrond de tafel te gaan zitten. Onderhan- Advertentie) op de zeer onvoldoende beloning van hooggeschoolde vaklieden onder het huidige geleide loonsysteem. Ook verklaarde deze spr., dat hij niet gelooft in „conjunctuurbeheersinig", die massale werkloosheid zou kunnen voor komen zo lang zeven achtste vam de we reld niiet een eenheid vormt. Spr. gaf enkele opposanten toe, dat de overheid soms het .recht heeft tot. nivel lering van de inkomens over te gaan als dringende redenen, b.v. bestrijding van massale werkloosheid, dit eisen. De prik- kei tot particuliere kapitaalvorming Ihiet verzoend worden en daarom heeft mag er echter niet door weggenomen j het geen zin opnieuw over Nw.-Guinea worden. De vraag, wat het gevolg is vo persoonlijke verantwoordelijkheid de arbeider, als de sociale zekerheid geperfectionneerd is, werd door drs Kraaijeveld beantwoord op grond van zijn ervaring in het mijnbedrijf, waar deze perfectionnéring ver is voortge schreden. Hij wees er op, dat het gevolg is ge weest een sterke binding aan het bedrijf, grotere arbeidsvreugde en meer interesse voor de medezeggenschap. Tenslotte merkte deze spr nog op. dat men wel steeds voor ogen moet houden, dat sociale zekerheid en bv. ook een goede oudedag-verzorging slechts te be reiken zijn bij verhoging van de produc tiviteit. Primeur voor Hoorn Automatische kranen om melk te tappen Alle Hoornse melkslijters hebben via hun vereniging automatische tapkranen aangeschaft, waarmede ze in zoverre de primeur voor ons land hebben, dat Hoorn nu de enige stad in Nederland is waar iedere melkboer van een dergelijke kraan gebruik maakt. Wel zij dergelijke kranen ook in andere plaatsen van ons land in gebruik, maar dit geschiedt dan individueel. De automatische kranen bieden vele voordelen Vooreerst wordt de hygiëne door deze kranen bevorderd, want het uit de bus scheppen van de melk (door de wet verboden) behoort tot het verle den. Daarnaast is de klant nu te allen tijde verzekerd, dat hij zijn volle maat krijgt, want de kranen bevatten twee kamers van elk een halve liter. De slij ter moet steeds een handle overhalen om een halve liter te tappen en kan deze handle niet eerder terugzetten voordat de kamer is leeggelopen. Ook het schui- van de melk waardoor men ook wel niet de goede maat kreeg, is hier mede uitgebanneiv Met de aanschaffing deze kranen was voor Hoorn een bedrag van vijfduizend gulden gemoeid, aldus meldt de Vkrt -g^#\Tegen hoest V^^g^keelpijn verkoudheid A Neem tijdig delingen zouden op niets anders uitlopen, dan dat men tegenover elkaar zou b 1 ij v e n staan. Op financieel gebied is wel van zekere controverse gebleken. Men kent de kwestie: minister Van de Kieft heeft gesteld, dat het overschot van de gewone dienst gebruikt dient te worden voor dekking van een gedeelte van het tekort op de kapitaaldienst. Een debat hierover is hij uit d<_ weg gegaan, omdat er naar zijn mening toch in werkelijkheid geen overschot zal zijn, zeker niet, nadat bij zijn wetsontwerpen op belastinggebied zal hebben ingediend. Dr Schouten stelde echter de zaak prin cipieel: inderdaad is zulks mogelijk, maar gij, minister, zijt er dan toch maar van uit gegaan, dat een dergelijke dekking nodig is. Ja, antwoordde minister Van de Kieft. maar dat is gegrond op de richt lijnen, waarop het kabinet is tot stand gekomen. De heer Lucas (K.V.P.) ging nog ver der dan dr Schouten: hij diende een mo tie in, waarin de Kamer zou moeten uit spreken, dat aannemen van de rijksbe groting helemaal niet betekent Instem ming met het ministeriële standpunt op Onschuldig verdacht Geen belemmering Minister Van de Kieft betoogde voorts, at er geen sprake van is, dat de be lastingdruk een belemmering voor het bedrijfsleven is geweest. Dit blijkt uit de feiten, dat het nationale inkomen be langrijk is gestegen, evenals de opbrengst van de dividendbelasting. Ook hebben in de na-oorlogse periode belangrijke investeringen in de particuliere sector plaats gehad. Ook wees hij er op, dat vijziging in de spaargewoonten dwingt tot het zoeken van nieuwe vormen beleggingen in de risico-dragende sfeer. Tegenover de heer Van de Wetering (C.H.) verklaarde hij, de voordelen handhaven van het rente-gamma groter te achten dan de nadelen. Op de vraag, of het peil der uitgaven gehandhaafd kan worden op 6 milliard gulden, kon de bewindsman de heer Van de Wetering geen antwoord geven. Melden wij ten slotte nog, dat dr Schouten verklaarde, graag nog eens de heer Tilanus te spreken over de schillen in opvatting over de taak der fracties en der fractievoorzitters bij ka binetsformaties, uitsluitend met het doel de samenwerking tussen C.H. en A.R. te bevorderen. Ook deed hij een beroep op ds Zandt (S.G.P.) in het belang va eenheid in politiek opzicht onder het Calvinistische, volksdeel. Waarop ds Zandt antwoordde, dat A.R. en C.H. de Gere formeerde beginselen hebben verlaten. Hij keerde zich tegen subsidies v sport, toneel en openbare leeszalen tegen ontheiliging van de Dag des Heren. De Kamer nam de hoofdstukken Ko ninklijk Huis, aflossing en buitengewone aflossing nationale schuld, onvoorziene uitgaven en de wet op de middelen zon der stemming aan. De communisten kre gen aantekening, dat zij tegen waren. Ook enkele begrotingswijzigingen gingen onder de hamer door. Dinsdagmiddag begint de Tweede Ka mer met de begrotingen vap Oorlog en Marine. In de avondvergaderingen van dag en Donderdag komt de begro- van Landbouw aan de beurt, samen met die van het Landbouw Egalisatie Fonds. Ook de nota inzake de verwer king van stadsvuil tot' compost wordt daarbij behandeld. Indrukwekkende demonstratie Drie en twintig autobussen 3 uur lang door de politie tegengehouden (Van een onzer verslaggevers) VIJFTIENHONDERD Ambonnezen uit alle Nederlandse kampen zijn gisteren in 23 autobussen naar Den Haag getrokken, met het doel, kracht bij te zetten aan een petitie, die zij aan de minister-president wilden aanbieden. Zij werden echter bij het Malieveld door de Haagse politie meer dan 3 uur tegengehouden, vóórdat de bussen naar het Plein 1813 mochten rijden, waar tientallen agenten te voet, te paard, in overvalwagens, in burger en uniform gereed stonden, om toe te zien, of de Ambonnezen zich ordelijk zouden gedragen. Minister Drees, die via de in een (rood) wagentje rondrijdende hoofdcommissaris van politie te kennen had gegeven, we gens ambtsbezigheden de Ambonnezen niet te kunnen ontvangen, vertrok een uur voor de aankomst van de enorme stoet autobussen, van zijn kabinet- On danks de teleurstelling, dat de demon stranten de premier te zien noch te spre ken kregen, werd deze geweldige mani festatie perfect uitgevoerd en lieten de honderden Ambonnezen een treffend staaltje zien van tucht en discipline. Ge ëscorteerd door talrijke politiewagens arriveerden de autobussen ongeveer half een op het Plein 1813. Zij stelden zich ter linker en ter rechter zijde van ons Vrijheidsstandbeeld op, waarna de Am- bonnese mannen, peloton bij peloton vooi de wagens gingen staan, de meesten ge kleed in khaki en sommigen met de groe ne baret der commandotroepen of de rode baret der parachutisten op het hoofd. De vrouwen in folkloristische kle- derdacht poseerden zich midden op het plein en trotseerden moedig de koude Novemberstorm. Wie mocht denken, dat de Ambonnezen alleen maar gekomen waren, om een ordeloze demonstratie te geven, vergiste zich- Op de commando roepen marcheerden de mannen afde- lingsgewijs, in het. gelid naar elkaar toe, tot zij één blok vormden voor het ambts gebouw van de premier. Inmiddels had den de leiders zich met de driekleur en de vlag van de Republiek der Zuid-Mo- lukken opgesteld naast het hek, dat in „staat van verdediging" was gebracht door burger- en geüniformeerde politie met.de hoofdcommissaris aan het hoofd. Een delegatie van vier man werd toege laten tot het kabinet, waar mr C. L- W. Fock, secretaris-generaal van het minis terie van Algemene Zaken de petitie in ontvangst nam- In dit verzoekschrift, ondertekend door J. Mailuhuw, voorzitter van de Vrije Zuld-Molukken ln Nederland en de secretaris, A. H. Tomasoa wordt o.m. gepleit voor de erkenning van de in de Nederlandse wel gewortelde Republik Maluku Selatan. Gedurende het aan bieden van de petitie was het Plein 1813 één veld van spandoeken met opschrif- Het Haags Symphonie Orkest, dat op 1 Febr. 1953 een kwart eeuw zal bestaan, heeft als opvolger van de heer P. Veenstra tot dirigent benoemd de heer Plet van Mever, tot 1949 tweede dl. rigent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. ten als": „Ik had een wapenbroeder zijn naam was: Nederland" en: „Nederlan ders, winter is koud, maar kouder zijn uw harten". Een Ambonnees orkest speelde liederen van de Zuld-Molukken. Ordelijk begaven na ongeveer 20 minu ten de demonstranten zich naar de bus sen en verlieten zij het Plein 1813. waar z(j op indrukwekkende wijze hadden laten zien, hoeveel zij over hebben voor de erkenning van het wettelijk gegaran deerd recht van zelfbeschikking voor het Zuid-Molukse volk. Ondergronds ministerie van Defensie Een gebouw van drie verdiepingen ln een uitgeholde berg zal als ..ondergronds ministerie van Defensie" dienen, het geval Washington zou worden ge bombardeerd, a'dus een bericht van d« .Washington Post". Fe berg ligt ongeveer honderd kilo meter ten Noorden van V.ashington De kosten voor het project zouden volgens een. door het geniecorps van het leger gepubliceerde, mededeling, die door het blad wordt geciteerd. 35 millioen dollar bedragen. Conflict „roken in Grote Kerk te Naarden" Zoals wij indertijd berichtten is ee conflict ontstaan tussen de burgemeester van Naarden als president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde Kerk en de Neder- landsche Handel Vereenlging over een geldend rookverbod tijdens repetities in de Grote Kerk. De Handel Vereeniging werd na overtreding van dit verbod toe gang tot de kerk voor concerten en repe titie ontzegd. Hoewel de Coneerthall Society uit Amerika eenmaal met de Handel Ver eeniging voor gramofoonopnamen een concert in de St Joriskerk te Amersfoort heeft gegeven, bevredigde de ontstane verhouding geen der partijen. Nadat de voorzitter van de Handel Vereenlging tengevolge van het conflict zijn functie had neergelegd, heeft het nieuw gevorm de bestuur onderhandelingen gevoerd met de kerkvoogdij en in een schrijven zijn spijt betuigd over het gebeurde. De kerkvoogdij heeft thans aan de Ned. Handel Vereeniging de mededeling ge daan de Grote Kerk te Naarden weer gaarne voor concerten ter beschikking te stellen. Eind October 27.000 Werklozen meer dan vorig jaar Het aantal bij de arbeldsbureaux ge registreerde werkloze mannen nam in de afgelopen maand toe van 101.738 tot 111.461 Hieronder bevonden zich 26.882 DUW-arbeiders (vorige maand 24.995). Eind October 1951 bedroeg het aantal werklozen 84.152 of 27 309 minder dan thans. De stijging der werkloosheid in de maand October houdt verband met de afloop van het zomerseizoen, waardoor in vele bedrijfstakken de werkgelegen heid terugloopt: Het aantal ingeschreve nen beneden 19 jaar daalde van 6518 tot 4949. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 15.765 tot 20 370. onder de landarbeiders van 7490 tot 8861 en de losse arbeiders van 18.279 tot 18.977. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel daalde in October van 12.938 tot 11.879. In Zuid-Holland steeg het aantal werklozen in de maand October van 22.608 tot 23.621. De relatieve werkloosheid was eind October het hoogst in Drenthe met 64, het laagst in Zeeland met 16 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 36 bedroeg tegen 33 op 30 September. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen bedroeg 8856 (v. m. 8818). De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 12.430 tot 12.851. (Advertentie) Ontwerp vereenvoudigd Personeel Polynorm met 500 man verminderd De personeelsbezetting van de N.V. Polynorm te Amersfoort is van ongeveer 1000 man tot 500 teruggelopen. De oor zaak hiervan is de vereenvoudiging van het ontwerp en de rationalisatie van het bedrijf. Het productievermogen van de fabriek is thans ongeveer een half mil lioen vierkante meter gebouwen per jaar. Dit werd dezer dagen meegedeeld, toen150 leden van het Koninklijk In stituut voor Ingenieurs, afdeling werk tuig- en scheepsbouw, een bezoek aan het bedrijf brachten. Katten levend begraven... 100 gulden boete De 64-jarige boomkweker J. S. uit Boskoop heeft wel succes gehad met zijn hoger beroep. Was hij aanvankelijk we gens het levend begraven van twee. kat ten veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf, thans werd deze straf door het Haagse Hof gewijzigd in ƒ100 boete of 15 dagen. Ambassadeur De Booy ver laat 1 December Bonn Bij K.B. is thans aan de vice-admiraal J M. de Booy op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend a's H. M.'s buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bnn en als hoofd van ce Nederlandse m „itaire missie bij de Geallieerde bestuursraao in Duitsland, onder dankzegging voor de gewichtige diensten aan den lande bewezen. Admi raal De Booy zal op 1 December a.s. uovenvermelde functies neerleggen. Zijn opvolger is, zoals nen weet, de heer A. Th. Lamping, lhans Hoge Com missaris in Indonesië Naar wij vernemen zal de heer A. Th. Lamping, die 11 November zijn functie ^an Hoge Commissaris te Djakarta zal neerleggen, omstreeks half December bier te lande aankomen en 15 Januari zijn functie als ambassadeur te Bonn aanvaarden. Nieuwe moeilijkheden voor Pinay Minister Schuman naar New York vertrokken De Franse premier, Plnay, heeft nieuwe moeilijkheden. Twee leden van zijn kabinet wilden ontslag nemen, dat hij overigens niet heeft aanvaard. De minister voor Overzeese Gebiedsdelen liep kwaad weg uit het parlement, om dat een voorstel van de Gaullisten om zijn begroting met 300 millioen francs te besnoeien, werd aanvaard. De minister van Onderwijs dreigde met ontslag, omdat de R.K. ministers een amendement op de begroting had den goedgekeurd, waar de ministers der andere partijen niet mee accoord gingen. Overigens was het helemaal een slech te dag voor Pinay, want de „financiële commissie" uit het parlement weigerde met 24 tegen 15 stemmen een wetsont werp Inzake herziening van het belas tingsysteem ln studie te nemen. Hoewel de toenemende moeilijkheden aantonen, hoe wankel het kabinet Plnay staat, zijn waarnemers, volgens A.P. van oordeel, dat uit de huidige ge schillen geen kabinets-crisis zal voort vloeien. Met de Blauwe Wimpel naar New York terug Het buitengewoon snelle en luxueuze passagiersschip de United States, is Don derdag met de Blauwe Wimpel aan boord uit Southampton naar New York ver trokken. Tijdens een diner aan boord van het prachtige schip zal de wimpel op 12 November in de haven van New York officieel worden overhandigd. De afgelo pen veertien jaar was de wimpel tn het bezit van Engeland. Behalve de Blauwe Wimpel komt ook een bijbehorende, zil veren tropfee ni het bezit van de Ver. Sta ten. Deze tropfee bevindt zich eveneens aan boord van de United States.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6