Morgen honderdste uitzending van modern Evangelisatiemiddel 2 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 LUISTERCLUBS OPGELET Simon Groeneveld uit Amsterdam vertelt een verhaal, dat het aanhoren waard is (Van een onzer verslaggevers) Cf ONDAGAV OND OM ZEVEN UUR ZAL, over de zender Hilversum II, voor de honderdste maal het vermaan: „Luisterclubs opgelet" weer klinken. Dit jeugd-programma van het I.K.O.R., het Interkerkelijk over leg in radio-aangelegenheden, zal dan de gast zijn van een Amsterdamse luisterclub. Een lid daarvan, Simon Groeneveld, zal een verhaal vertellen. Simon won nl. de prijs in de opstellenwedstrijd, die ter gelegenheid van het jubileum werd uitgeschreven. Het onderwerp was „Petrus in de ge vangenis". Vier jaar lang reeds, van November 1948 af. gaat dit programma elke Zon dag om de veertien dagen de aether In. Mevrouw H. M. Goudt-Christiaanse, echt genote van de Hervormde predikant van Kralingseveer, ds H. L. Goudt, is er de stichten van luisterclubs. Men heeft dat toen zo gedaan, dat welwillende luiste raars op Zondagavond een groepje jon gens en meisjes uit hun straat of uit hun kennissenkring rond het toestel vereni gen om met hen te luisteren. De uitzen- De luisterclub bijeen leidster van. Zij trekt er het hele land voor door, want van Texel tot Seroos- kerke en van Groningen tot Zuid-Lim burg zitten de luisterclubs verspreid. De grote gebeurtenis voor zo'n club is het vervangen van de luidspreker door de microfoon, waardoor de clubleden dan mogen spreken en waarvoor zy mogen zingen. Er zijn vijfhonderd clubs in het land. In vier jaar zijn de kansen om voor een uitzending uitgekozen te wor den. dus gering. Maar daarom te meer zijn de jeugdige luisterclubleden zo ge spitst op zo'n gebeurtenis. Tot het mid den van het volgend jaar zijn dan ook alle uitzendingen uit clubs vastgesteld. Radio-Zondagsschool Het denkbeeld, dat de luisterclub vorm gaf was: een radio-Zondagsschool te stichten. In de radiowereld was het.tot voor kort een min of meer vaststaand beginsel, dat de radio zich richt tot de enkeling en dat het luisteren in club verband niet tot z'n recht komt. Om het Zondagsschool-idee vast te houden, moest men echter wel overgaan- tot het Wereldnieuws in zakformaat ENGELAND roept zijn attachés van vloot-, leger- en luchtmacht uit Wash ington terug, zulks met de respectieve staven, om dollars te besparen. De taak van de attachés wordt overgenomen door de Britse gecombineerde militaire missie in de Ver. Staten. BRITSE vakbondsleiders hebben, tegen de zin der linkse groeperingen, het aan bod der werkgevers aanvaard, voor een loonsverhoging voor de arbeiders in de machine-industrie, die slechts 7 shil ling. 4 pence bedraagt, terwijl 2 pond ■per week geëist was. Het betreft hier 3 millioen arbeiders. WISJINSKY zal Maandag in de „politieke commissie" der V.N. een toespraak houden over het Koreaanse vraagstuk, waarvoor grote belangstelling bestaat. De ministers van Buit. Zaken der „Grote Vier" zullen hierby aanwezig zijn. TITO, de leider van Joegoslavië, ver klaarde. dat hij Eisenhower heel graag zou ontmoeten, teneinde wederzijdse staatkundige en militaire aangelegen heden te bespreken. Hij beschouwt de uitslag van de verkiezingsstrijd als een volkomen interne Amerikaanse zaak. GENERAAL NAGUIB woonde in gezel schap van een aantal hoge Egyptische regerings-fuijctionarissen een receptie bij op de Sowjetlegatie te Cairo, waar hij hartelijk door de Sowjet-zaakgelas- tigde Kiektsjef werd begroet. EEN TURKS hof te Ankara heeft Ad- boellah Zorloe, een voormalige kok op de Turkse ambassade in Moskou, tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, wegens spionnage voor de Rus- SIEGFRIED WALLENDA. een vroeger lid der Duitse organisatie, genaamd: „Legion Condor", die in de Spaanse burgeroorlog aan de zyde van Franco streed, deelde mede, dat van de 300.000 leden er nog 100.000 in leven zijn. Zi zullen in 1953 te Bonn een massa-bijeen komst organiseren en later in hel Spaanse Burgos. DE GAULLE'S PARTIJ, de R P F. zuivert steeds meer, want behalve de burge meester van Parijs. Paul Coirre, zijr nog een aantal leden uit de partij ge zet. De Gaullistische fractie in de Pa- rijse gemeenteraad is nu met negen zetels ingekrompen. De raad telt thans nog 28 Gaullisten en bij de verkiezin gen van 1947 werden er 58 in de raad gekozen. Genoemde Coirre en zijn hangers, „afvalligen", hebben nu nieuwe fractie gevormd. GENERAAL RIDGWAY, de Geallieerde opperbevelhebber in Europa, brengt e— officieel bezoek van drie dagen a Portugal. IN NAZERETH zullen voor het eerst de geschiedenis verkeersregels worden ingevoerd. GEORGES DUHAMEL. de beroemde Franse schrijver, werd met zijn echt genote te Tokio door Keizer Hirohito en Keizerin Nagako in audiëntie ont vangen. Duhamel is een van de meest geliefkoosde schrijvers van de Keizerin. ding is dan ook de enige band, die de clubs bindt. Er bestaat geen organisatie. Uit Hilversum zendt het I.K.O.R. aan de meneer, de mevrouw of het gezin, dat zo'n lulstercentrum wil zijn, een lie derenbundel en daaruit wordt dan ge zongen. En omdat mevrouw Goudt zich niet bepaalt tot het spreken achter de microfoon in de studio, maar iedere uit zending bij een andere club „logeert", is er natuurlijk wel een grote en hechte band ontstaan in deze vier jaar. Daar komt nog bij, dat de kinderen zelf om roepen dat zy, zoals Zondag a.s. gebeurt, zelf vertellen en zelfs van tijd tot tijd zelf bidden. Ze zijn dus allemaal erg ac tief, afgezien nog van het feit. dat al honderden luisterclubleden ook nog samen, doch onhoorbaar voor elkaar, zingen. Buiten de luisterclubs zijn er nog vele duizenden kinderen, die „ongeorgani seerd" meeluisteren. Mevrouw Goudt ontving eens een briefje'van een jongetje ;en Rooms gezin in het Oosten van het land, dat schreef: „Ik ben ziek en k ben Zondag a.s. jarig. Wilt U me dan feliciteren?" Nu. dat gebeurde na tuurlijk. Grote belangstelling Er is niet alleen grote belangstelling voor deze manier van meedoen aan het radio-werk, de interesse voor het ge brachte is bij ouderen cn jongeren ook buitengewoon. Er zijn luisterclubs, die, r.adat de uitzending afgelopen is, n^j byeen blijven en die dan allerlei bezig heden gaan verrichten: van zingen en 'ceren af, "tot het verzamelen van postzegels en plaatjes toe. Mevrouw Goudt was, voor zij de dominee van Kralingseveer trouwde, leidster van het Algemene Zondagsschoolwerk in Rot terdam. De voorbereiding van elke uitzending vergt veel inspanning. De- vertellingen en het verdere verloop van de uitzen ding stelt mevrouw Goudt steeds zelf op, maar als er, zoaLs a.s. Zondagavond een klankbeeld-vertelling wordt gegeven, roept zij de hulp in van een Lutherse dominee, die onder de schuilnaam Ted Logeman van tijd tot tijd hoorspelen klankbeelden voor de radio klaar maakt. De luisterclubs hebben nu een reeks vertellingen over Elia gehoord. De ge schiedenissen 'over de apostelen worden Zondagavond afgesloten met een klank vertelling over de Christenvervolging in de eerste eeuw en dan komt de kersttijd weer in zicht en concentreert zich de aan- daoht van de luisterclub op de kribbe en na Nieuwjaar op het leven van de Here De ervaring is, dat, vooral onder de buitenkerkelijke kinderen de belang stelling voor de Bijbel groot wordt. Hun ouders schrijven: „Wij zouden ze thuis ook wel willen vertellen, maar we heb ben geen kinderbijbel. Zo ontstond er een kinderbybelverzending uit deze radiouurtjes. Een wanhopige vader schreef eens: „Mijn jongetje, die altijd luistert, is ziek. Bidt U vanavond voor hem". Dat hebben de kinderen toen ijverig gedaan. By een uitzending in Harfsen was in de kamer, waar de luisterclub bijeen kwam, ook een oude grootmoeder. Zij zei: „Nu komt de kerk bij mij" en ze was zo blij, dat ze mevrouw Goudt by het afscheid een bosje lavendel uit de tuin meegaf. Tijdens de honderd uitzendingen was mus, De leden van de luisterclubs treden gedurende de uitzendingen zelf als omroepers en omroepsters op. Dit is een meisje van de club in Ierseke. er maar één incident. Dat deed zich voor in- Oude-Pekela, waar de luisterclub in de kerk samenkomt en een van de jonge leden op het idee kwam aan het klokke- touw in dé toren te trekken. Toen liep het dorp te hoop! Het bordje aan de deur "Op één normale Zondagsschool is het orde houden een groot probleem. Bij deze radio-Zondagsschool speelt dat he lemaal geen rol. Als er een uitzending is, zitten de kinderen op het sein: „At tentie vyf tellen" doodstil. Want ze we ten: „nu staat de microfoon open en kan iedereen ons horen". Gedurende de uit zending zitten ze stil als muisjes en als de microfoon dicht gaat. ontstijgt aan zo'n club een zucht van verlichting. De vertelster poogt steeds boeiend te zijn en. door het invoegen van stemmen en geluiden, die bij het verhaal passen, spanning in de geschiedenis te leggen. Maar daarmee moet men heel voorzich tig zijn, want te veel spanning geeft 's nachts: dromende kinderen! In Joure is een club, die het werken aan het luisteren paart. Die zoekt zieke Advertentie) (Advertentie) Gerei, synode 19 Verplichte collecten in Geref. Kerken Nadat de Generale Synode der Gere formeerde Kerken de gehele morgen in comité had vergaderd, in verband met talrijke deputatenbenoemingen, werd de zitting gistermiddag openbaar. De synode hield zich bezig met de samenstelling van de omvangrijke collectenlijst voor de kerken. Deze lijst geldt voor drie jaar en is voor de kerken verplicht. Dr J. Hoek wees er op, dat de lasten waarvoor met name de grote-stadskerken staan, van dien aard zijn, dat men in de ere dienst soms vier a vijfmaal moet collec teren. De synode moet de kerken, die de door haar uitgeschreven collecten halve ren, daar eens ernstig op wijzen, w zij brengen door hun gedrag de mi lijkheden. Spreker is overtuigd, dat het aantal collecten daalt, de opbrengst stijgen zal. Ouderling T. Spaan betoogde dat als de synode nieuwe taken stelt, zij er ook voor staan moet dat de gelden er komen. De synode bepaalde vervolgens door aanneming van een voorstel van ds D. Bcheele het aantal door haar uitge schreven verplichte collecten op 19 per jaar, met inbegrip van twee collecten per jaar voor de theologische hogeschool te Kampen en twee voor de theologische faculteit der Vrije Universiteit. Aan de kerken zal bij de toezending der collec- telijst duidelijk worden gemaakt, dat de collecten absoluut noodzakelijk zijn en door de kerken dus moeten worden ge houden. De synode besl'oot de zaak van de er kenning van de in de Remonstrantse Broederschap bediende Heilige Doop van de agenda af te voeren en aan de synode van 1955 ter behandeling over te geven, vriepdjes op en trekt er gezamenlijk op uit. Er is tóch een sterke band tussen de gastheren en gastvrouwen en hun kleine luisterende gasten. Hun vriend schap heeft ook een uiterlijk teken: een emailleplaatje op hét voordeurkozijn mex Mevr. Goudt-Cluistiaanse, die voor de voorbereiding van het Luister club-programma in de AVRO-studio pleegt te zorgen. de woorden: „Luisterclub" erop en twe kinderkopjes als tekening. En wie de op merking maakt, dat hij nog nooit een dergelijk bordje zag, die mag daaruit gerust concluderen, dat er dus nog veel te weinig luisterclubs zyn en die kijke eens rond in z'n directe omgeving. Of het nodig is. dit werk? In 1947 stelde de Nederlandse Zondags schoolvereniging vast. dat in Amsterdam alleen 60.000 kinderen onbereikbaar ble- voor het Evangelie. Die nood deed de luisterclubs ontstaan. Of ze nu allen bereikt worden is niet zeker. Dat deze uitzendingen duizenden kinderen in aan- aking brengen met de Blijde Boodschap staat vast. Daarvoor kunnen wij de luisterclubs dankbaar zijn! Het Centraal Werkcomité Vacantie zal op 29 November te Utrecht de derde nationale conferentie inzake KINDER- VACANTIEBESTEDING houden. R Geslaagd dank zij... 6S3 - Hilversum (Bekende Schrdielijke Cursus) Graaf v. Randwijck reist langs zendingsposten Mr S. C. Graaf van Randwijok, de secre- aris van de Raad voor de Zending van de 4ed. Hervormde Kerk, maakt eèn rondreis Maka: r Djakarta. Na eei veek aan Medan gaat de Eind April hoopt hij AMSTERDAM (Gem. Univ.), 7 Nov. Be- oerderd tot doctor in de geneeskunde op i implantatie- Mie voor het M Vink. geb. te GRONINGEN, 6 Nov. Op een proef schrift getiteld: Een onderzoek naar de resul taten van de operatieve behandeling van ingeboren hartafwijkingen, is gepro- Advertentie). 6es& Van het ert van School en Kerk Beioepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ede (vac.-J. H. Cirkel) H. Stolk te Scheveningen; te Huizen (N.H.) (vac.-J. Zwijnenburg) P. J. F. Lamens te Elspeet; te Holten A. van Roon te Pijn- acker. Bedankt voor Dirksland G. Willemsen te Hierden. Geref. Kerken Beroepen: te Ermelo (vac.-B. van Hal- sema) A. Broek te Onstwedde. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Haarlem-Centrum P. Op den Velde te Murmerwoude. Doopsgezinde Broederschap Laurense te Stavoren. De kerk op Timor en Halmahera De Christelijke Kerk van Timor heeft thans 10 classes en 339 gemeenten. Het aan tal doopleden bedraagt 240.550 Het aantal kerkelijke werkers 336. namelijk 66 predikan- Christelijke Kerk van Halmahera heeft is 5 predikanten. 86 gemeentevoorgan- 28 evangelisten (éénjarige cursus) en vangelisten „angkalan" (bij benoeming). Kerk bestaat uit 5 classes en 139 gemeen- Koepelkerk Willemstad weer in gebruik Ongeveer twee jaar nadat de van j oorlogsschade herstelde Hervormde koe pelkerk te Willemstad (N.B.) in vlammen opgmg een week voordat het gebouw toen officieel in gebruik zou worden ge nomen zal de voor de tweede maal herbouwde kerk aan de kerkeraad wor den overgedragen op 28 November a.s. Zondag 30 November zal voor het eerst na de grondige verwoesting va.n 1944 1945 een gewone eredienst in het eeuwen oude gebouw worden gehouden. Deze koepelkerk, gebouwd in 1593 1609, was het eerste gebouw dat werd opgetrokken voor de Protestantse ere dienst in Nederland. Het werd bescha digd door de Fransen in 1793, verwoest door granaatvuur in 19441945, en ver brand op 29 Augustus 1950. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: tot leraar aardrijkskunde aan de T M Brltzcl te Heemstede, tot leraar muziek aan het Chr. Lyceum te Almelo H P Keuning te En schede en tot leraar wiekt fifi te Heerent Chr. school te Halle C Waardenburg te Moerdijk, CVO-school te Rotterdam-Bernls J J Weemink te Den Haag. Kon. Emmaechool Deventer J Gruppelaar te Apeldoorn, d. politieke F. Ploeger geb. te Arnhem. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 6 Nov. Gesl.: de Mesquita, A'dam c tuurkunde J Rinke, J Teulins. G C N van kamp, W F Steenke: AMSTERDAM (Ge: Zanen. H C R Varen en W Groen, A'dam. i. Univ.). 6 Nov. Gesl. totterdam, H de Zoeten, Den Haag. M A eenheer, Rotterdam en S Lootsma. Leid- chendam; doet. ex. econ. wet. J Zantman, )en Haag. J L J Nivard. Rotterdam, S Du- ekot, Goes, P S Hidma, Witmarsum en J nond en C de Jong. Tilbu UTRECHT. 6 Nov. Geslas G Detmers, Coevorden. J H v Winterswijk, J A Engel. Aalsmeer. D Feer Roppe. a te Deventer J Gruppela Herv. Uloschool te Ensc Haag",* Pri: Blijdorp n reda mej, F C ;es Beatrixschool ij'. G Blokland te Het lied der aethergolven Gram 8.25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nleuwt. - Omroeporkest 10.00 Geref. Kerkdienst 11 Koorzang 11.45 Orgel en sopraan KRO: 12 leWjjZ€r loo Nieuws 1.: Boekbespreking 1.55 Grar ^Vraaggespre 5 00 Ouc 4.00 Gram. 4.1( ral 4.15 SDort 4 3( -Katholieke Kerk- ïuws 11 15—12.00 Gr. lilversum II. 298 m i 8.35 Orgel 9 10 Klein k< 5 „Geestel ziek 1030 „Met i Promenade-orkest 11.30 Cat 5 Avondgebed 11.00 nofoonmuzlek. VARA: 8.00 Nlei iek 12.30 Taams orkest 1.00 Nieuws 1.05 Gr; Metropole-orkest 12*40 Surii mofoonmiflHHHHQHBHMPHHHHIMB kwintet 2 00 Boekbespreking '2 20 Gram. 2 30 Concertgebouw-orkest en soliste (ïn de pau ze: 3 15 Fllmpraatje) 4 20 Gram. 4 30 Spo: revue VARA: 5.00 Strijkensemble 5 30 Vo de jeugd 5.50 Sportjournaal 6.15 Nleu' VPRO: 6 30 Korte Ned Herv. Kerkdier IKOR: 7.00 Voor de jeugd 7.35 ..Gesprekken Nieu\ AVRO: 8.00 aroeporkest en solist 9.05 „Otit ic Christopher Blaze", hoorspel Gramofoonmi Engeland. BBC. 330 m. 12.16 Planorecital 12.30 Muzikale causerie 1.10 Critieken 2.00 Nieuws 2.10 „Country Magazine" 2.40 Opera- luziek 3.00 Wenken voor de tuin 3.30 Hoor- pel 5 00 Concert, koor en solist 5.45 Boek- espreking 6 00 Voor de kinderen 6.50 Cau- 7.15 Verslag U N O. 7.30 t 8 45 Avondge- _.Jidaaieneidsooi spel 10 00 Nie erorkest 11.30 Voordracht 1152 Epllc 00—12 03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 cn 247 m. 12.15 Gra 12.30 Kerkdienst^ L00 Verzoekprogramma 5 2 45 Gev. progra 7.00 Round Bri 8.00 Nieuws 8.3 10 00 Lichte mu Wiskunde L.O, en M.O., KI 6.30 Gev. programrm Quiz 7.30 Dansmuziek rspel 930 Kerkdienst 11.00 Nieuws 11.15 Pk causerie 11 45 Orgel 12.15 Lichte muziek Instrumentaal trio 12.56—1.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12,00 KI; beeld 1 00 Nieuws 1.20 Hoorspel 3,30 I Contes de Pérpault", opera 5 40 Gram. Concert 7.30 Gram. 8.00 Lichte muziek Gev. programma 9.30 Gram. 9.35 Litte 89 haar een schok. Als het waar is, dan staat zij Dat kan zo niet langer, heeft ze met Kerstmis Een gil. De kamergenoot belt. De zuster laat schuldig. Ze hoopt, dat het niet waar is. Ze gedacht. Dat mag zo niet langer, dacht ze met midden in de nacht de dokter komen. Zoiets heeft gelooft ook niet, dat iemand als meneer Harders, Pasen. Thans is het bijna Pinksteren. waarde zal hechten aan een droom. Want als er Het is moeilijk, nu ze zo lang heeft gewacht iets van aan is, is het een gewone droom, zoals en het wordt elke dag moeilijker. Verwijten zul- zieken die vaker hebben. Aan een Stefanus en [en haar treffen, verwijten, die ze verdient, maar Bezoek wordt gemaand, uiterst kalm te zijn, Paulus. mogen blikken in de hemel vergund zijn d;e ze toch liever niet wil horen. Ze weet, dat weinig te spreken. Neen, er is geen reden tot geweest, stellig niet aan deze 9^"' ware ze ook dje mensen moet liefhebben, maar ze kan ongerustheid.'Een lichte zenuwstoring. Er is hem flat.z° geweest, dan zou hij er Dick wel hebben gemakkelijker de vijand liefhebben, dan de ouders gisteren toch niets verontrustends verteld? De gezien. - - nog nooit meegemaakt. Een injectie. Slaap. Een ontwaken tegen de vol gende middag. dokter wil straks mevrouw nog even ipreken. Nee, werkelijk, ze hoeft niet bang te zijn. Er is geen gevaar. Ze moet een vrolijk gezicht zetten. Ze moet hem niets vragen en, voor het geval, dat hij zelf iets vraagt, hem op geruststellende wijze antwoorden. Hij vraagt niets en zegt weinig. Zijn gedach ten werken traag. Er is maar één ding, dat hij heel zeker weet. Hij is een zondaar. Men kijkt er in Groenkerk van op, als men hoort, dat het met meneer Harders niet naar wens gaat. Eerst ging alles zo voorspoedig en er het hiernamaals was sprake van, dat hij de volgende week thuis- heefti ook vee) c_ komen zou, maar nu zegt mevrouw, dat het nog dat de droom ontstond uit angst wel een poosje kan duren. Er is iets bij geko- Dick. Dat ze haar van Dick hebben willen Een droom. Maar hoe ontstond die? Hoogst- scheiden, grieft haar nog altijd. Als ze oficieel waarschijnlijk als gevolg van de gedachten. Het verloofd waren geweest, droeg ze Dicks ring, zou is begrijpelijk, dat een zieke zich bezighoudt met ze nu nog Dicks meisje heten en meer rechten hebben op zijn graf, dan nu ze alleen OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door men. Iets van zenuwen. Hoe het precies met leefde. Het is niet meisje is, waarmee „Dick Harders liep" en „dat zich zo aanstelt". Ze weet heel goed, wat er van haar gezegd wordt. Ze weet, dat ze in zekere kringen te boek staat als de oorzaak van het enige, maar grote verdriet, dat Dick zijn ouders deed. Ze weet bovendien, dat er met modder ge gooid wordt naar Dicks nagedachtenis „Wel een aardige jongen was het, die Dick Harders, maar dat iemand, die veel tijd toch een beetje aan de losse kant. Dat met die heeft, ook veel denkt. Dan, dan is het mogelijk, dochter van Leeuwendaal was niet in de haak." En dat all®s is te danken aan dat mensenpaar De tijd is voorbij, dat Helga in gerustheid voort- - muzikaal programma 10.46 Kamermuziek 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12.34 Gram. 12.45 Instrumentaal kwartet 100 Nieuws 1 15 Instrumentaal kwartet 1.30 Voor soldaten 2.00 Opera- i 730 Gev program- uziek. Brussel. 484 !kprogi_... 3.20 Groot symphonle-orkest 4.45 Gram. 5.00 Nli 12.08 Omroeporkest 1.00 i"30 Gram. iliste 3.50 HHÜI „.10 Gram 7.00 Godsdienstige uitzending 7 45 Nleuwj .00 Lichte muziek 9.15 Gram. 10.00 Nieuws i0.15 Amusementsmuziek 1050 Nieuws 1100 Gram. 1150 Nieuws. Mijnhardtjes: sterke ji P'Jn-.^kouen grlepbeitrijdan MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nleuwi Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.10 Sportuitslagen 8 20 Gram 9 00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9 40 Gram 10.00 Pianorecital 10.30 Morgen dienst 11 00 Gram. 11.15 Gev. programma 12.25 Voor boer en tuinder 12.33 Orgelconcert 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Schoolradio 2,30 Gra- mofoonmuzlek 2.45 Voor de vrouw 3.15 Bas en piano 3 50 Gram. 4 00 Bijbellezing 4 30 Viool en piano 4.50 Gram. 5.00 Voor de kleu ters 5.15 Voor de jeugd 5.45 Regeringsultzen- dir.g: „Dell, Sumatra's Oostkust" 6.00 Ge mengd koor 6.20 Sportpraatje 6.30 Zigeuner- kwintet 6.45 Engelse les 7 00 Nieuws 710 Lichte muziek 7.30 „Volk en Staat" 745 Gram 8.00 Radiokrant 8.20 „Die Schöpfung". oratorium 10.20 Reportage 10.30 Gram 10 45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15 We reldkampioenschappen dammen 11.20—12.00 7.10 Gram. 7.15 298 m. VARA: 7.00 Nieuws Gymnastiek 7.33 Gram. 8.00 8.18 Gram. 9.00 „Onder de pannen", el 9 15 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de lag" 10.05 Morgenwijding VARA: 1020 ■acht 10.40 Voor de zieken 11.40 Ka- iziek 12.00 Gram 12.15 Dansmuziek Hm ïcntaar 1.20 Orgel r 2.15 Pi; amma 4 00 Saxofoon oor de jeugd 5.15 Di midenstand 2 00 Voor de 10 Gram. 5,50 Mi- 6.00 Nieuws 6.15 Piano 6.30 Parlementair Jeugd 7.45 Regeringsuitzending: „Landbouw- ",00 Nieuws 8,05 Reportafte 8.10 „In weÊt hoorspel :iek 8 40 „Aethe 9.40 „Voor en a> ding gewijd aan vluchtelinge Philh. orkest ll.i vs in Esper m" 9.20 Lichte muziek het voetlicht", ultzen- toneel 10.00 „De nood gespraak 10.15 Radio Schoolradio 4.20 Critieken 5.05 Gra- 5.30 Interviews 6 00 Voor de ÜH Sport 7-20 Cause. moofoni ren 7 00 Ni .30 Symphonde-orkest Ca u« 8 30 geruststellend, te den- ai, weei mliuaim, uuo 6ioi «cuc.cc. c. ken, dat- Dick haar geen bepaalde opdracht gaf, .,i-„ TV ,rt„ k-_;' de vreemdste verhalen rond. Een van die dat hij, bekend met de omstandigheden, haar )?eg^in- verhalen luidt: meneer heeft op een nacht een begrijpen en gelijk geven zou. Vaak meent ze, warïïtl. Ik rnn ml ïn Lt rfnJirhV orhni gezicht gehad Hij zag de hemel geopend, hij 2ijn verwijtende ogen te zien en in elk geval rj»t Tan ?k nLt mPt ppI nl zag daar de Here Jezus klaar staan, om hem weet ze, dat ze haar plicht verzaakte, haar plicht hart A?i ik Hat HppH hniSplHf ik te ontvangen, hij zag er al degenen, die hem ten opzichte van Eén. hoger dan Dick. Al lang £aH rnu nn hlt iTonmcconkrino ,ii„ vAnr». vnpit 7ich sphnlHio aan lipfHpinnfihpiH Pn hnne- daad zou °P het Kaïnsoffer lyken. Een offer het huis naast de mulo. „Als ik het doe, moet ik het met heel mijn uit zijn familie en kennissenkring zijn voorge gaan, maar Dick zag hij er niet by. voelt ze zich schuldig aan liefdeloosheid en hoog- >a«. maai ..«j „v. moed. Dat zijn twee grote zonden. Liefde is en dit zou voor mij een offer zijn moet je Hoe dit verhaal ontstond is niet te zeggen, de vervulling der wet. Hoogmoed is uit den boze. brengen uit liefde, anders is het van geen waarde. er zijn in deze tijd zoveel wondere verha- Jezus, Wie ze toebehoort en Die ze liefheeft, Maar er is nog iets anders dan liefde. Er is waarvan niemand de oorsprong kent. Veel maande telkens aan tot nederigheid, vergeven, ook gehoorzaamheid. Helga weet heel goed, wat die verhalen blijken later leugens te zijn. liefhebben. „Wie zijn kruis niet opneemt en Mij er van haar geëist wordt. Tot liefde kan een het met dit wel hetzelfde. Niet- navolgi kan Mijn discipel niet zun." Haar kruis mens zich niet dwingen, maar tot gehoorzaam- heefl opgenomen, maai Jezus navolgen, doei heid we) En alleen in de weg der gehoorzaam het verder. Helga Leeuwendaal hoort het ook. Het geeft ze niet. heid is de verloren vrede te hervinden. Jliouwlng 10.00 Nieuws 10 15 Lord Ma Banket 11.00 Gram. 1145 Parlementsi 'cht 12 00—12 03 «Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale s dagboek 12.15 Voordracht 1230 Dans muziek 1.15 Orgel 1.45 Lichte muziek 2 4" Voor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4.0 Lichte muziek 4 45 Concert 5.15 Mrs Dale' dagboek 5 30 Hoorspel 7 00 Dansmuziek 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Top of the Form 9.00 Vragenbcantwoording 9 30 Ver- zoekprogramma 10 00 Gev. programma 11,00 Nieuws 11.15 Actuele causerie 1120 Lichte muziek 12.05 Voordracht 12.20 Lichte muziek 12 56—1.00 Nieuws Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 120 Pianorecital 2 00 Nieuws 2.17 2.30 Orgelconcert 3.00 Concert 4 00 :lek 5,00 Franse muziek 5 45 Gram. Kamer 6.30 Ameril uitze 9.45 I nuziek 11.4512 00 Nieuws. Brussel. 324 ra. 12.00 Gram. 12 34 Voor de Gram. 1.00 Nieuws 1.15 3 00 Gram. 4 15 Operette- landboi Gram. 2 00 C< aria's 4 30 Gram. 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 6 Franse les 6.15 Gram. 6.25 Luchtvaartkroniek 6.30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7.40 Vlaam se liederen 8.00 Concert 9.00 Gram. 9.40 Ver. zoekprogramma 10.00 Nieuws 10,16 Ham mondorgel 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12 03 Amusementsmuziek 1.00 Nieuws 1.10 Gev muziek 2.15 Gram. Amusementsmuziek 4.25 f~ - - mentsmuztek 5 00 Nieu' 9 15 Omroeporkest .35 Amuse- 7.45 L Wessels re zevenbergen, Ned. Herv. Westerschool te Gouda mej. A Wegenwijs te Gouda, School m. d. Bijbel te Klazlenaveen mej. M M VIRGIN** Tragisch einde van meisje door stroomstoornis Door de onderbreking van de electri- sche stroom op Oost-Jutland, die enkele minuten duurde, is op tragische wijze een negentienjarig meisje overleden. Het meisje was wegens een acuut geval van kinderverlamming met spoed naar een ziekenhuis overgebracht en aldaar in een ijzeren long geplaatst. Door de storing in de electriciteitsvoorziening, kon het ap paraat gedurende die enkele minuten ook niet werken, waardoor het meisje over- Toch is het zo "Damsteen, dat veelvuldig vervalst wordt, kunnen we niet aan de kleur herkennen, want het komt in velerlei schakeringen voor, van licht geel tot donker oranje of bruin. De beste kwalitiet is helder en volko men doorzichtig en in zeldzame ge vallen blauwachtig of smaragdgroen van kleur. Mindere kwaliteiten zyn door de aanwezigheid van uiterst kleine waterblaasjes, die een grootte hebben van 0.02 tot 0.0003 millimeter, min of meer troebel. Benig barnsteen, dat nog heel goed politoerbaar is, kan variëren van wit tot bruin. Hier uit volgt wel, dat barnsteen geen typische kleur heeft en dat het dus niet mogelijk is het daardoor te on derscheiden van de vele vervalsin gen, waaronder copal een belang rijke plaats inneemt. Copai- is even eens een uit tropisch Amerika, Afrika en Australië afkomstig versteend hars, dat echter van aan zienlijk jongere datum is dan barn steen. Hoe nu het echte barnsteen te onderscheiden van deze copal, zonder dat we beschikken over een gedegen chemische kennis en een uitgebreid laboratorium, waar we scheikundige proeven kunnen nemen? Welnu, legt u het te onderzoeken voorwerp maar in kajapoet-olie. Daarin lost copal volkomen op, barnsteen echter niet. Maar de vervalsers hebben nog een aardig grapje bedacht. In de naald bossen in Noord-Amerika wordt uit de stobben, die men eerst jarenlang in de grond laat zitten, opdat zich veel harsen zullen ontwikkelen, het z.g. colophonium gewonnen, een hars dat eveneens voor barnsteen moet doorgaan, wijl het daarvan niet te onderscheiden is- Geen nood! Wan neer u een druppeltje alcohol of aether hierop gooit ontstaat een doffe vlek (want colophonium lost daarin op) terwyl het echte barn steen onaangetast blijft. Moeilijker is het om met geringe middelen barnsteen te onderscheiden van vele kunstharsen. In dat geval zou een klein schilfertje van het te onderzoeken voorwerp afgesneden kunnen worden. Is het barnsteen, dan brandt het met een typische barn- steenlucht, zonder te druppelen; wan neer het daarentegen een phenoi- kunsthars is, treedt verkoling op. U kunt dus zien en ruiken of men u bij de neus heeft willen nemen. Laten we de neus figuurlijk niet te gauw loslaten, want in deze tijden van griep wordt op dat orgaan vaak stevig gefoeterd. Wees er een- ter van overtuigd dat dit zintuig by- zonder scherp is, ook al stelt een verkoudheid het somtijds buikm werking. Daarover dan Maandag. (Nadruk verboden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2