u Lessen in de nieuwe school Asserstraat vandaag begonnen Leidse carillon geeft weer nieuwe tijdwijsjes Grote belangstelling voor de receptie en andere festiviteiten NJEBWE IEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 ONVERWACHTE BEKRONING Eerste besprekingen vonden begin 1938 plaats Bij de opening sympathieke belangstelling van vele kanten De opening van de nieuwe Geref. school aan de Asserstraat (Rodenburger polder) vond gistermiddag plaats in Het Gulden Vlies, waar om kwart over twee tal van genodigden waren bijeengekomen. Hier gaven ook van hun belangstelling blijk de heren Van Julsingha, oud-inspecteur, Tazelaar, eveneens oud-inspecteur, dr Schilp, inspecteur van Christelijk-Nationaal, Van Schaik, wethouder van onderwijs, en Vriend, gemeentelijk inspecteur, alsmede vertegenwoordigers van de vereniging voor Chr. onderwijs te Leiden, de Chr. kweekschool en de vereniging voor Chr. fröbelonderwijs. De huidige inspecteur, de heer Machielse, had tot zijn spijt een andere vergadering. Na het openingswoord van de voor-1 personeel geheel en al begrijpen. Bij het zitter van de Geref. schoolvereniging, de overzien van de afgelegde weg is de ver- heer De Greef, gaf de heer De Jong als heuging over deze dag ongetwijfeld des voorzitter van de bouwcommissie een te groter. Hiermee wilde de wethouder schets van de uitvoerige stichtingsgeschie-1 zeker niet voorspellen, dat de vereniging denis. Hieruit bleek duidelijk, dat de bij de volgende aanvrage weg der voorbereidingen een zeer lange is geweest, maar ook dat de bekroning van het werk in alle opzichten evident is. De geschiedenis van de stichting dezer school kenmerkt zich door vele ups en downs, aldus de heer De Jong. Begin 1938 gaf de bouwcommissie onder leiding van de heer Goslinga het bestuur van de ver eniging het advies maatregelen te tref fen voor de bouw van een school in de Rodenburgerpolder. Het voorstel viel bij het bestuur in goede aarde. Eind Mei van dat jaar werd de officiële aanvraag inge diend. Het was de bedoeling een school te bouwen aan het verlengde van de De Mey van Streefkerkstraat. Op 1 Aug. 1938 verleende de gemeenteraad van Lei den zijn goedkeuring aan de bouw. Met spoed werden toen de tekeningen en be grotingen gereed gemaakt. Tegen het bouwplan had niemand bezwaar. Totdat het college van B. en W. plotseling bezwaar opperde tegen de toewijzing van grond aan de genoem de straat. Wel zou een school kunnen worden gebouwd aan de Van den Brandelerkade. Dit besluit nu is de oorzaak van de grote vertraging ge worden, aldus de heer De Jong. Op 22 December 1939 werd de grond aan de Van den Brandelerkade toe gewezen. Weer werden met spoed tekeningen e.d. gemaakt. En op 21 Maart 1940 was het bestuur in staat het volledige plan aan de autoritei ten voor te leggen. Nog geen drie weken later brak de oorlog uit. lang moeten wachten. De school Asserstraat behoort tot de allermooiste scholen van Leiden. Spr. vroeg echter niet alleen aandacht voor de school als gebouw. Het pleit voor het bestuur, al dus de wethouder, dat dit ook grote aandacht heeft voor alles wat er in de school zal gaan gebeuren. Voor de pret tige verhouding tussen het bestuur van de schoolvereniging en het gemeente bestuur was de wethouder zeer erken telijk. De heer Tazelaar, oud-inspecteur, had ;n speciale gelukwens voor de heer De Jong, de voorzitter van de bouwcommis- „Ik weet", zo sprak de heer Tazelaar, „hoe u er voor gewerkt en gestreden hebt". Hij herinnerde er nog aan, dat deze school tweemaal op de urgentielijst heeft gestaan. Dat gebeurt niet vaak. De oud-inspecteur richtte zich ook tot de heer Lamain, het hoofd der school, en zijn medewerkers. Namens de vereniging voor Chr. onder wijs sprak de heer De Reede. Deze wees i, dat de moeilijkheden, die er bij de stichting van bijzondere scholen vaak Op bevel van de Duitse bezetter moest vrijwel elke bouwactiviteit worden ge staakt. Op 31 Maart 1941 kreeg het be stuur de mededeling, dat het raadsbesluit van December 1939 zijn geldigheid had verloren. Na de oorlog waren er weer andere moeilijkheden, die onder meer voortvloeiden uit de plannen voor uit breiding van de gemeente. Men kan zeg gen, dat in de tweede helft van 1947 ge heel opnieuw werd begonnen. Het is de heer Jongeleen, wethouder van open bare werken, geweest, aldus de heer De Jong, die er voor gezorgd heeft, dat de voorgenomen schoolbouw in ieder geval niet meer behoefde te stagneren wegens gebrek aan bouwgrond. Maar van rijkswege was verboden per manente scholen te bouwen. Op 5 Nov. 1948 heeft het bestuur van de schoolver eniging de toewijzing van een Finse school aangevraagd. Vier maanden later kwam het bericht af, dat aan dit verzoek niet kon worden voldaan, aangezien de belangstelling voor de houten scholen te groot was gebleken. Achteraf een gelukkige teleurstel ling. Later zou het departement wel bereid zijn geweest een houten school toe te wijzen, maar toen had het be stuur ontdekt, dat het verbod om stenen scholen te bouwen niet meer in zijn volle breedte van kracht was. Men had zelfs in de omgeving van Leiden een nieuwe stenen school be zocht. Op 31 Juli 1950 gleed bij de heer De Jong het verheugende be richt in de brievenbus, dat er een permanente zevenklassige school mocht worden gebouwd. In Maart van dit jaar vond de aanbesteding plaats. En gisteren werd het gebouw dan geopend. Als het woord „ein delijk" ergens past, dan is het hier wel. In het slot van zijn met grote aandacht gevolgde toespraak bracht de heer De Jong dank aan verscheidene personen, die zich voor de bouw van deze school ver dienstelijk hebben gemaakt. Hij her dacht ook het werk a an de heren T. S. Goslinga en D. Parmentier. Dé o'ficiële handeling van deze middag was d handiging door de heer De Jong sleutel van de school aar de voorzitter der schoolvereniging. De sleutel was ge sierd met een rood-wit lint. Wethouder Van Schaik kon de gevoe lens van het bestuur en het onderwijzend'opgebracht. zijn, de besturen dier scholen ook kunnen stalen in hun trouw en toewijding het Chr. onderwijs. Hij hoopte, dat nieuwe school een parel aan de kroon van het Chr. onderwijs in Leiden zal zijn. Namens de vereniging voor Christelijk nationaal onderwijs voerde dr Schilp het woord en namens de hoofden en personeel van de „oude" scholen de heer Van der Bie. De heer Van der Bie verge leek in een geestige toespraak het be stuur van de vereniging bij een vader, is zesde kind nu in de burgerlijke stand van het sleutelstedelijke onderwijs is ingeschreven. Vader, zorg als hoofd van het schoolgezin voor het materiële en geestelijke welzijn van het ni< kind. Pas er echter voor op, vader, dat u dit kind niet verwent. Mogen de zes kin deren gelijkelijk in uw liefde en zorg delen. En vader: verkoop de wieg nog niet. De heer Van der Bie sprak ook de heer Lamain en zijn staf hartelijk toe. Tenslotte wenste de heer Veenendaal, oud-voorzitter van de vereniging, het bestuur met deze gewichtige dag geluk. De heer De Greef sloot de bijeenkomst met een collectief dankwoord, we de gasten met auto's en bussen nas school werden gebracht om het gebouw te bezichtigen. In zijn dankwoord roemde de heer De Greef nog de voorbeeldige ijver va bouwcommissie, die onder de bezielende en aanvurende leiding van de heer De Jong letterlijk bergen werk heeft verzet. Des avonds hebben zeer veel belang stellenden aan het schoolgebouw een bezoek gebracht. De heer Verduin bood namens de ouders een radiotoestel aan, waarvoor de heren De Greef en Lamain hartelijk dankten. Eén Sinterklaas is genoeg Het bestuur van de afdeling Leiden van de vereniging voor paedagogiek schreef ons o.m. het volgende: Nu we ons weer opmaken, binnenkort Sinterklaas te ontvangen, lijkt het verstandig, dat we eens luisteren naar wensen, die deze man ook voor i ouderen, in petto heeft. Het is niet dat hij alleen een prijzend of vermanend woord voor de jeugd heeft. We denken aan de ettelijke feesten, die we voor onze kinderen omstreeks zijn verjaardag organiseren. Ze moeten vaak een heel programma afwerken: school, buurt- en speeltuinvereniging, jeugd- en vakbeweging, combinatie van winkeliers, zij alle werpen zich op het Sinterklaas feest. Overdaad schaadt. Eén feest is vol doende! Het Sinterklaasfeest is een feest voor de huiskamer. We moeten terug naar dc goede traditie van weleer, toen men we ken voordien in stilte werkte om voor de leden van gezin en familie zelfbedach- jrrassingen te bereiden. Deze ge dachte schept een bron van mogelijkhe den, ook voor de jeugd. Men leert de jonge mens vreugde beleven aan het blij maken van anderen. t is veelal afhankelijk van kleine dingen. Zo is het onverstandig onze jon gens en meisjes blij te willen maken met kostbare cadeaux. We leggen daarmee de kiem voor weinig dankbare kinderen, die nauwelijks meer tevreden zijn te stellen. Meer dan voor stoute kinderen kan de ik voor onverstandige ouders zün. Mo- ;n we dit jaar in de goede geest Sinter klaasfeest vieren. leen 't Hart en Rien Ritter begonnen hun Leidse loopbaan Een beiaardier zal niet ontkennen, dat de kwartier-, half-uur- en uur wijsjes in ruime mate bijdragen tot de popularisering van het carillon bij de burgerij. Hiermee willen zij de betekenis van de periodieke concerten geenszins onderschatten, maar het steeds terugkeren van de tijdwijsjes doet een zekere vertrouwdheid ontstaan. En dat de mensen er naar luis teren, is in de afgelopen periode wel gebleken. Er was een versje over de voorbijgegane winter, dat de hele zomer heeft gespeeld. Dat is de Leide- naars niet bevallen. van dit mechanische speelwerk staat in verbinding met de hamers op de klok, terwijl het hoofdklavier, waaraan de bei aardier zijn werk doet, verbinding heeft met de klepels binnen de klok. Het zal velen zijn opgevallen, dat na verloop van tijd verschillende noten van de tijdwijsjes uitvallen. De oorzaak hier- dat de aan deze noten bevestigde nieuwe stadsbeiaardiers. Leen 't Har-t en Rien Ritter, kunnen dit begrij pen. Vandaar dat zij gistermorgen enthou siast aan het versteken op de speeltrom- mel zijn begonnen. Hiermee hebben ze erk in Leiden ingezet. Tweemaal per jaar wordt de trommel verstoken. De liederen, die er nu op staan, spelen dus in de maanden November en December en Januari, Februari, Maart en April. Het zijn: Gavotte van Von Wilm (hele uur); Een jongen hoort op het wa tbuis van Arnold Spoel (halve uur); Daar was eens een sneeuwwit vogeltje (oud-Nederlands lied) (kwart over het hele uur); eerste thema uit de vijfde so nate van Haydn (kwart voor het hele uur) De bewerkingen zijn van de beiaardiers zelf. De heer Ritter vertelde ons nog. ien de trommel het best kan vergelijken 'ij een speeldoos. Het Leidse systeem be valt hem meer dan het Delftse, omdat hier verschuifbare noten zijn, waardoor elk gewenst tempo kan instellen. Aan de buitenkant van de trommel zet de hoofdmonteur de noten in de gaatjes, terwijl de monteur binnen het ronde Ijzeren lichaam ze vastdraait. Het klavier Nieuw Brunhilde nam afscheid van leidster Nieuw Brunhilde heeft afscheid ge nomen van mej. Jo Kuperus, leidster rhythmische gymnastiek van de afdeling adspiranten. Mej. Kuperus is dezer dagen getrouwd en ze vertrekt naar Rotterdam. De presidente sprak haar hartelijk toe en overhandigde haar een geschenk. De opengevallen plaats zal worden in genomen door mevrouw A. HoltzKelle- naers. De lessen van Vrijdag in het gym nasium zijn vrrzet naar Maandagavond en worden gehouden in de zaal aan d Van Vollenhoveitade. Opbrengst voor het P.I.T. De collecte voor het Protestants inter- kerkeli thuisfront, die de vorige week |te Leiden werd gehouden, heeft f 1184,09 In de regel is met het versteken geveer een dag gemoeid, vertelde de heer Ritter nog. Oud-Leidens zwanen presenteren zich hier vc „in de vreugde" staat. molen De Valkdie Komt er een andere geest bij de strijdkrachten? Kapt. W. van de Poel sprak voor „Het Mobilisatiekruis" De bovenzaal van De Harmonie was maar nauwelijks toereikend gisteravond, zoveel belangstelling trok de bijeenkomst van de Ned. bond van oud-strijders „Het Mo- bilisatiekruis". Terecht, want de toespraak, die kapitein W. van de Poel van de legervoorlichtingsdienst daar heeft gehouden, was waard in nog wjjder kring gehoor te vinden. Bovendien werden drie interessante films van de regeringsvoorlichtings dienst vertoond. Kapitein W. van de Poel had als on-1 den ten koste van de cultuur, dan onder- derwerp van zijn rede gekozen „Wij graaft de defensie het eigen fundament. leven vrij". Niets wat de moeite waard j Wij willen strijden om mens te zijn en is wordt voor niets verkregen, zo zeide j te blijven, als dat besef verdwijnt is hij in het begin van zijn rede, we moe-iedere defensie-opbouw zinloos, ten er duur voor betalen. Zo is het ookSpreker bepleitte een actieve cultuur- met de vrijheid. Uitvoerig ging de ka- politiek. Men moet niet zeggen, dat de pitein in op de antipathie, die bij He,iefensïe dit juist onmogelijk maakt, burgerij te bespeuren valt ten opzichte j Vroeger, in de jaren '30. was er, naar van de strijdkrachten. Voor de burgermen ze{ 00k geen geid voor steun aan steunt het leger op de oorlog. Hij heeftde werki0Zen. Wat wordt er nu, terwijl een afschuw van de oorlog en door een ^et geld nog veel schaarser is, niet ge- psychologische verschuiving wordt de tegenzin overgebracht op het leger. Er zijn echter ook wel degelijk posi tieve waarden voor de jongeman in het leger te vinden. Het Atlantisch Pact zou wel eens een geest van samenwerking kunnen kweken, die we in Europa op burgerlijk terrein zo dringend nodig hebben. Het Europees gericht zijn moet het kenmerk worden van het kader. Als de burger merkt, dat het leger de vrede wint zonder een oorlog, zal zijn waar dering voor het leger groeien. Kapitein v. d. Poel ging vervolgens in op de grote wijzigingen, die lang zamerhand in de sociale structuur van de samenleving tot stand zijn gekomen en hij vroeg zich af, of het leven in het leger niet een beeld zou kunnen worden van die nieuwe sociale structuur. Zo ver zijn wij nog lang niet. Maar wij moeten een nationaal leger hebben, of er zal helemaal geen leger zijn. De kern van het betoog kwam i op de culturele achtergrond, die de samenleving heeft en verdedigt. Als de uitgaven voor de defensie gedaan (Advertentie;. Oud-Leiden viert gouden jubileum Erepenning van de stad Leiden (in zilver) voor de voorzitter De vereniging Oud-Leiden heeft op het hoogtepunt van haar feest, de officiële receptie in de Lakenhal, niet over gebrek aan belangstelling en bewijzen van sympathie te klagen gehad. Onder de vele autoriteiten waren ook afgevaardigden van enkele afdelingen van het ministerie van O., K. en W. en zelfs een vertegenwoordiger van de minister, mr R. Hotke. Prof. dr T. H. Milo, de voorzitter het jubileumcomité, opende de rij sprekers en wees er op, dat er in de ifgelopen 50 jaar veel verloren is gegaan n de oude Sleutelstad, maar gelukkig ook veel gespaard is gebleven. Dat laat- gelukt, dank zij de bemoeiingen van Oud-Leiden en spr. was hierop dan )k een beetje trots. Overgaande tot de aanbieding van het geschenk, „Kastelen, ridderhofsteden en landhuizen van Rijnland", een standaard werk op dit gebied, ging prof. Milo de geschiedenis van het tot stand komen na bracht daarbij hulde aan de samen stellers. mr S. J. Fockema Andreae, J. G. N. Renaud en drs E. Pelinck, en aan de assistente van de Lakenhal, mejuffr. Simons, die de hele administratie heeft verzorgd. Ook de firma Groen, die het boekwerk druktechnisch vlot, vlug en goed heeft verzorgd, kreeg iof toege waaid. Het eerste exemplaar werd hier aan de voorzitter van Oud-Leiden, prof. dr T. P. Sevensma, overhandigd. Prof. Sevensma sprak zijn harte lijke dank uit voor het geschenk en vertelde daarna een en ander van de thans 50-jarige geschiedenis van de vereniging, hoe zij door 13 Leidenaars het voorbeeld van Amsterdam en Haarlem werd opgericht ter be oefening van de locale geschiedvor sing en het behoud van oude gebou wen, ter stimulering van de algemene belangstelling en tot behoud van het eigenaardig karakter van de stad voor eigen bewoners en vreemde lingen. Hierbij herdacht spr. de vroegere ge meente-archivaris, mr Van Overvoorde, de professoren Blok, Van Blom Knappert, die allen de voorzittershamer hanteerden. Behalve dezen herdacht spr. ook de secretaris S. J. Ie Poole en prees het werk van de heer A. Bicker Caarten. Jaarboekjes Komende tot de tastbare resultaten, die de vereniging heeft weten te behalen, memoreerde spr. het eerste jaarboekje. Op de beiaardtrommel in de toren van het Lzidse stadhuis heeft gis teren een versteking plaats gehad, zodat we weer nieuwe tijdwijsjes te horen krijgen. Met dit werk begonnen Leen 't Hart en Rien Ritter, Leidens nieuwe beiaardiers, hun loopbaan in onze stad. Rechts de bei aardiers zelf, links Rien Ritter, rechts Leen 't Hart. Links van de heer Ritter de hoofdmonteur J. J. van Bilsen (Leiden) en in de trommel de monteur J. Alkema (Leiden). Foto N. ven der Horet. dat in 1904 verscheen, en toonde zich trots op het feit, dat het 44ste in 1952 kon verschijnen. In dit verband bracht spr. ook hule aan de overleden gemeente archivaris, mede-oprichter der vereni ging en secretaris der redactie-commissie, de heer W. J. J. C. Bijleveld. Vervolgens noemde spr. de meer dan honderd voordrachten, die door Oud- Leiden werden georganiseerd, het behoud verschillende mooie Leidse gebou- Leiden dank voor alles, wat de ve ging voor de stad deed. In het verloop van zyn rede vroeg spr. zich echter af. hoever men met het behouden van oude dingen moet gaan. Daartoe veronderstel de spr. een ogenblik, dat Oud-Leiden niet 50 maar 500 jaar bestond. Wat had den wij met de houten stad van de mid deleeuwen moeten doen in de twintigste eeuw? Er moet nu eenmaal groei en nieuwing zijn. En ook Leiden moet met de tijd meegroeien. Dat is ook niet erg, want voor de oude houten huisjes uit de middeleeuwen zijn mooie zeventiende en achttiende-eeuwse gebouwen in de plaats gekomen. Ook in wat nü gebouwd wordt, kan schoonheid gelegen zijn, schoonheid, die na-ons-komende geslach ten op prijs zullen weten te stellen. Daarom moet Oud-Leiden veel begrip tonen voor jong Leiden. Als dank van het gemeentebestuur voor het door Oud-Leiden gepres teerde bood de burgemeester aan een prachtig kussen overhandigde mej. Simons, assistente van de directie van De Lakenhal en „administratrice" van het standaard werk, dat de leden van Oud-Leiden hun vereniging bij het gouden jubileum aanboden, het boekwerk aan de voorzitter, prof. Sevensma. Op de achtergrond prof. Milo, voorzitter van het jubileumcomité, in gespannen verwachting van „wat de uitwerking zal zijn". Foto N. ven der Horst. wen, zoals de Waag, de Latijnse school en de accijnshuisjes bij de Hooglandse kerk. Ook de omgeving van Leiden werd niet vergeten. Er waren correspondenten in verschillende randgemeenten en er werden regelmatig excursies georgani seerd. In dit verband herdacht prof. Se vensma de onlangs overleden heer N. J. Swierstra. Over de tentoonstellingen, die in samenwerking met de Lakenhal werden gehouden, toonde prof. Sevensma zich zeer tevreden. Verder memoreerde spr. dankbaar de bereikte „kleinigheden", zoals herstel, onderhoud en herplaatsing van oude gevelstenen. De aankoop het pand Kloksteeg 2 was een extra woordje waard. En ook de goede samen werking met de overheid. De vraag of Oud-Leiden tevreden kan zijn met het in 50 jaren bereikte, kon spr bevestigend beantwoorden. De eniging telt thans meer dan duizend leden en er wordt grote activiteit aan de dag gelegd (comité Het Leidse Woonhuis en de commissie voor volkskunde). Het bestuur heeft echter óók zor gen. Zo bijv. het toenemend snelver keer, dat de fundamenten van de oude huizen schokt, en het rondwa rend spook van de dempingen. Prof. Sevensma deed dan ook een beroep op aller sympathie en medewerking. Namens h«t ministerie sprak hierop r R. Hotke. die het werk van Oud- Leiden voor de oude stad vergeleek met de praeventieve geneeskunde. Erepenning Voor het gemeentebestuur (mede ver tegenwoordigd door de gemeentesecreta- ir Booi en ..xthouder Van Schaik) bracht burgemeester Van Kinschot Oud prof. Sevensma de erepenning in ver van de stad aan. Vervolgens spraken nog jhr dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van het rijksbureau voor monumenten zorg, de voorzitter van de oudheidkun dige kring „Die Goude" dr Scheygrond, die het bestuur een exemplaar aanbood van een door die vereniging uitgegev werkje, en de praeses van het Leids Studentencorps, die als jubileumgeschenk ruim honderd nieuwe leden kwam bren gen. geworven onder de leden van hel corps. Het gezelschap begaf zich hierna van „de grote pers" naar de Papenzalen, waar het bestuur recipieerde. De belangstel ling voor deze receptie was zeer groot. Oud-Leiden (in het goud) tiacteeide De bewoonsters van het Brouckhoven- hofje aan de Papengracht, in welks re gentenkamer het bestuur van de jubi lerende vereniging Oud Leiden zetelt (sedert 1937), kregen gistermiddag half drie een tractatie aangeboden mens de vereniging: gebakjes, waarop de heuglijke datum in chocolade was neergeschreven Als uitdeelsters van deze sympathieke gave fungeerde mej. F. A. Ie Poole en mevr. J. Terwen-de Loos. De taartjes kwamen juist tegen theetijd, zodat zij dubbel welkom waren. De 33 bewoners van het hofje hebben er heerlijk van gesmuld. Bercep aangenomen Candidaat M. Koopmans te Leiden heeft het beroep van de Hervormde Ge meente van Tubbergcn aangenomen. Moeder, ze gaan er van gedijen... Tobben de kinderen mee 'c eten - Groeien ze traag en zien ze er pips en vermoeid uit? Geef ze onmiddellijk Sanatogen, het heilzame phosphor-eiwit-voedseL Zuivere kracht in de lichtst verteerbare vorm - bloedvormend eetlustopwek- kend. Gezonder, opgewekter won den ze met sANATOGEJ. Het zenuwsterkende voedsel daan? Het komt altijd weer hierop neer, zegt iets niet te kunnen steunen omdat men het niet wil. Na gewezen te hebben op de omscha keling van de geesten, zoals die vooral de vroegere anti-militairisten tot uiting is gekomen, ging spreker nog in op de niet specifiek militaire opdrachten voor de soldaten. Er worden pogingen gedaan zuiver vaktechnische opleidingen bij het leger te geven, zodat de militai ren, als zij afzwaaien, niet met twee linkerhanden in de maatschappij terug komen. In de toekomst zal het wellicht moge lijk zijn naast de militaire training, die moeilijk en hard genoeg kan zijn, ook een culturele scholing te geven. De film „Wij leven vrij", naar een scenario van Kees Stip, vormde een prachtige aanvulling op deze rede. Na de pauze werden vertoond Legioen der burgers, een beeld van de opleiding van de Home Guard, en Vleugels waken over Nederland, een nieuwe film over de op leiding bij de luchtmacht. In zijn openingswoord had de voor zitter, de heer S. P. van 't Hof, speciaal welkom kunnen heten de ere-voorzitter, kolonel Buurman, en het bestuurslid, de heer Schout, die na langdurige ziekte voor het eerst de vergadering weer kon bijwonen. Hij legde er de nadruk op, dat ook dames, die lid zijn geweest van de B.S., lid kunnen worden van „Het Mo bilisatiekruis". Namens de Meveo, de vereniging die zich inspant oorlogsgewonden ontspan ning te bezorgen, sprak mevr. W. Groot- Balfoort een propagandistisch woord. Autobezitters, die met hun wagens aan de uitstapjes willen meewerken, kunnen zich te haren huize, Rhijngeesterstraat- weg 153 te Oegstgeest, opgeven. Classicale zendings samenkomst te Hillegom De classicale zendingscommissie van de classis Leiden der Hervormde Kerk houdt volgende week Woensdag om half 8 in de Hervormde kerk te Hillegom een zendingssamenkomst. Daar zullen spreken ds J. H Grolle over „Kerk en Israël", dr P. A. van Stempvoort over „Kerk en we reld" en drs F. C. Kamma over „Kerk en zending" (nieuw Guinea). Iedere belang stellende is hartelijk welkom. Gebrek aan samenwer king bij textieldetaillisten lezing in De Valk Het district Leiden van de Chr. textiel- handelarenbond hield gisteravond een vergadering in De Valk. De directeur van het bondsbureau. de heer H. van Eisden, sprak over Actualiteiten op het gebied van de detailhandel. Hij betoogde, dat een vergelijking van de levensstandaard der arbeiders met die van de detailhandelaren in textiel in 't nadeel van de laatsten uitvalt Ver der besprak hij de rede. die de minister i economische zaken, professor J. Zijlstra. onlangs voor het verbond werkgevers hield. Speciaal de uit ing van de minister over de nood- k van export voor de textielindustrie werd daarbij onder de loupe genomen. De middenstand heeft, aldus spreker, ook veel belang bij voortgaande industriali satie, omdat die dc gelegenheid schept tot opneming van arbeiders in het pro ductieproces. Spreker hekelde het gebrek aan sa- merwerking tussen de detaillisten op heeft dat onmiddellijk een gunstige l werking. Tenslotte wees hij op de on misbare eigenschappen, eerlijkheid en trouw. De heer Van Eisden werd be- ■""jffl spontaan applaus. ioond met i S/eer in 'I gezin? De Nieuwe Leidscbe" ex int

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3