Korte levensloop van Eisenhower Eisenhower kan zelfbewust het Witte Huis binnenstappen Wie is Nixon, de nieuwe vice-president van de Ver. Staten? JvALODERMA Geen herziening of opheffing van tuchtmaatregelen CRefarine 4 Toch is het zo 2 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 rpAL VAN BIOGRAFIEëN zijn aan het leven van Eisenhower gewijd. Genoeg werken, boeken, periodieken, dagbladen om een kleine bibliotheek te vullen. Het klinkt vr\j droog als men leest, dat hij ale vele anderen te Denison in de staat Texas op 14 October 1890 geboren werd en dus thans 62 jaar oud is. Maar als men een foto bekijkt van Dwight als kleuter van twee jaar, en daar naast legt het portret van de robuste, machtige Eisenhower aan zijn schrijftafel, of de beeltenis van Eisenhower aan het front gedurende de tweede wereldoorlog, dan wordt zo'n jeugdfoto wel bijzonder in teressant. Konden ziin ouders toen ver moeden, dat achter dit hoge kindervoor hoofd zich strevingen zouden openbaren, wilsprocessen, die er toe hebben geleid, dat de jeugdige Dwight thans de mach tigste post bekleedt, namelijk die van President der Ver. Staten. Hij werd op gevoed in een betrekkelijk groot gezin en was de derde van zeven zonen, van wie er vijf nog in leven zijn. Zijn voor ouders kwamen in 1732 uit Duitsland via Nederland naar Amerika. De ene broer \werd advocaat, een 't Verklaardandere bankier volgende ingenieur, I uitzicht behoorlijke posities dus in de maatschap pij. De vraag is of Eisenhower zelf wel ooit gedacht heeft, dat hij het nog eens tot generaal zou brengen, laat staan tot President der Ver. Staten. Dwight volgde dus een militaire loopbaan, die aanving op de 7/iiHtaire academie van de Ver. Staten in West Point, New YorkStel je voor, dat op een fuifje een jong officier eens schertsend tegen hem gezegd had: „kerel, jij wordt nog eens de machtige big boss van Amerika!" In snel tempo heeft zich zijn militaire carrière voltrokken. Tussen 1915 en-1941 bekleedde hij tal van belangrijke mili taire functies en diende o.a. op de Phi- lippijnen onder generaal Mac Arthur. Wij maken maar in eens een grote sprong en. zien hem in 1942 als opperbevelheb ber der Geallieerde legers in Europa. In vroeger tijden zou in ons land Amers foort op stelten hebben gestaan, als daar in vredestijd een generaal verscheen in het garnizoen. Wij, in moderner tijden pingpongen letterlijk met de begrippen generaal, bevelhebber, minister-presi dent etc. en het schijnt wel, of via de democratie deze .functies aan betekenis hebben ingeboet. Maar men realisere zich terdege wat het betekent, welke wilseigenschappen, welk een moed, vast beradenheid en militair-strategisch talent er voor nodig Is, om benoemd te worden tot opperbevelhebber van de Geallieerde legers in Europa, tijdens een verschrikkelijke oorlog. In deze functie is Eisenhowers uit zonderlijke bekwaamheid aan de dag getreden, toen hij In Europa de Geal lieerde operaties leidde. Hij was het, die de invasie in Noord-Afrika beraamde en het was vooral zijn werk, dat op „D- day" de omvangrijke armada, waaraan 4000 schepen, 3400 vliegtuigen en circa 3 millioen man deelnamen, het Engelse Kanaal kon oversteken. Hij bleef tot Nov. 1945 in Europa en keerde toen naar Washington terug om chef-staf van het Amerikaanse leger te worden. New York bereidde de grote generaal bij zijn terugkeer in Amerika een overweldigen de ontvangst. In de auto staande werd hij, die aan het front de kogels hoorde fluiten, de granaten uiteen spatten, ge huld in wolken van confetti; een ovatie die slechts de allergrootsten ten deel valt. Men weet, dat hij in October 194# de functie van chef-staf neerlegde om pre sident te worden van de beroemde Co lumbia universiteit in New York City. De uniform verruilde hij voor de toga. Maar reeds twee jaar later keerde hij terug in militaire dienst om de leiding op zich te nemen van de organisatie, die bekend staat als „Shape", zijnde het hoofdkwartier der Geallieerde strijd krachten in Europa. In 1952 ging hij onder de druk van de publieke opinie naar Amerika terug, om zich candidaat te laten stellen voor het Presidentschap der Ver. Staten. Internationalist als hij is, werd hij door de Republikeinse partij candidaat gesteld. Nimmer tevoren be kleedde hij een ambt, dat van een ver kiezing afhankelijk was. Weliswaar is hU opgegroeid in de tra ditionele isolationistische sfeer van het Midden Westen der Ver. Staten, maar steeds heeft hij zich een warm vriend en beschermer der Europese belangen ge toond. Zal zich thans echter toch een wijziging in de verhouding Amerika— Europa gaan aftekenen? Velen vragen zich af of hij nu inderdaad persoonlijk naar Korea zal gaan en aansturen op een direct contact met Stalin. Eisenhower, vriend van Churchill, de gast geweest zijnde van vorsten en hoge staatslieden als de koning van Denemarken en de Italiaanse premier de Gasperi, heeft ook vóór het IJzeren Gordijn werd neerge laten, Leningrad bezocht en kent ae Russische mentaliteit Als „soldaat" heeft de wereld hem leren bewonderen, zal hij nu ook als President der Ver. Staten tevens de „diplomaat" zijn, werkende in het be lang van veiligheid en vrede? Zeker, on danks de Russische tegenkanting, zal hij blijven vasthouden aan de doelstellingen der V.N., maar achter hem staat een groep meerrechtse „dogmatische" Re publikeinen, waardoor de politiek van het State Department in de naaste toe komst een scherper accent krijgt. Op 20 Januari zal Eisenhower voor het hoog gerechtshof de eed afleggen als 34ste President der Ver. Staten. Hij zal zwe ren de constitutie te handhaven, te beschermen en te verdedigen. Eisen hower zal straks beslissingen moeten nemen, die de belangen raken met slechts van de 157 millioen Amerikaanse burgers, maar mede die van millioenen mensen over de gehele wereld. In de uitoefening van het allerhoogste ambt zal hij ter zijde worden gestaan door Mamy Geneva Doud, met wie hij in 1916 gehuwd is. Hun enige zoon. majoor John Eisenhower, dient op het ogenblik in Korea. De populaire „Ike". generaal en President der Ver. Staten, is tevens de gezellige grootvader van drie kleinkinderen. En spreekt het niei tot de verbeelding der massa, dat hij aan de waterkant met zyn hengel menig (politiek) visje weet te verschalken, of met het penseel uiting te geven aan zyn kunstzinnige fantasie, ja, dat deze macn- tige wereldburger er behagen in schept met een schort voor, in vrije tyü te kokkerellen! Achter het masK de generaal schuilt de blijdschap eenvoudige mens. In Den Bosch legt het Tweede Kamerlid dr Bruins Slot (A R Vrijdag de eerste steen voor het PROT. CHR. MILITAIR TEHUIS, waarvoor in totaal 65.000 is bijeengebracht. i i uur later hadden de verkopers verkiezingskokardes de insignes met „stemt óp Stevenson" maar weer opgeborgen en zij boden toen alleen nog insignes met „I like Ike" aan. Vóór het gebouw van de New York Times liet de grote verkiezingsthermometer twee kolommen één voor Steven en één voor Eisenhower, van het begin af aan, duidelijk de stijging voor Eisenhower zien. Eisenhower zal de 11de generaal in het Witte Huis zijn. De meeste van de tien generaals, die vóór hem de Presidentsfunctie hebben bekleed, waren echter geen beroeps militairen. Hoe wordt de Senaat Nu Eisenhower President wordt, blijft de kans, dat hij te maken krijgt een Senaat, die door de Democra ten wordt beheerst. Want het derde gedeelte der Senatoren, dat dit jaar moest worden gekozen, werd candidaat gesteld in gebieden, waar de Democra- teer sterk staan. Senator William Eisenhower (Vervolg van pagina 1) T>ESTUDEERT men de Amerikaanse partijprogramma's nader, dan stuit vaak op een verdoezeling van de principiële verschillen. Men karakteri seert de Democraten wel als vooruitstre vend en bekend is, hoe Roosevelt met de New Deal en Truman met zijn Fair Deal belangrijke, ingrijpende sociale hervor mingen hebben ingevoerd. Vandaar dat de grote arbeiders-organisaties als de C.I.O. en de A.F.L. ook vóór Stevenson stemden. In het Democratische kamp vreest men, dat door de overwinning van Eisenhower deel der verworven voorrechten ver loren zal gaan. De reactionnalr Taft, die achter Eisenhower staat, is een verwoed handhaver van de Taft-Hartley-wet. Voor Eisenhower het is uit zijn rede voeringen gebleken is de Amerikaanse binnenlandse politiek nog een veelszins onbekend terrein. Het moet worden afge wacht, in hoeverre hij ook hierin zichzelf zal kunnen zijn dan wel hij zich voor an- derer wagen zal laten spannen; W/AT de buitenlandse politiek betreft, ligt het voor de hand, dat Eisen* hower als president een meer dogmatisch republikeinse koers zal dienen te vol gen. Hier ging de verkiezingscampagne vooral om Korea. Eisenhower heeft tijdens de campagne bij herhaling verzekerd, dat hij zich per soonlijk naar Korea wil begeven. Ook wil hij zich niet tevreden stellen met een politiek van .containment" (Indijking van het communisme), maar hij staat een po litiek van bevrijding voor ter wille van die volken, die nog zuchten onder de communistische slavernij. Deze laatste verklaring heeft in Ame rikaanse en Europese kringen groot op zien verwekt, aangezien zij een verscher ping inhield van de strijd tussen Oost en West. Eisenhower heeft zich daarna ge haast te verklaren, dat hij geen bevrij dingsoorlog bedoelde, maar de kans blijft bestaan, dat ten aanzien van Rusland een andere koers zal worden gevolgd dan onder het team Truman-Acheson. Meer malen heeft Eisenhower het Democrati sche beleid met betrekking tot de oorlog op Korea gecritiseerd. TNE naaste toekomst zal onthullen, of •*-' Eisenhower, zoals sommigen vrezen, in de keuze van zijn buitenlandse politiek Taft heeft gecapituleerd. Dit zou Europa de nodige risico's meebren gen. Waarom intussen niet te hopen, dat Eisenhower hierin tegenover Taft de nodige zelfstandigheid zal weten te be waren? Europa verwacht het handhaven van de Amerikaanse troepen op het continent voortgezette materiële hulp. Onder iemand die zozeer de kaart van Europa het hoofd heeft als met Eisenhower het geval is, moge de vrees misplaatst blijken, dat Amerika aan het belang van Europa en belang van heel de wereld zou voorbijzien. Moge het onder het presidentschap van Dwight D. Eisenhower Amerika, maar ook Europa, ja heel de wereld wèl gaan. Dat geven God, in Wiens hand het lot der volken is. Knowland, die in Californië op de lijs ten voor Republikeinen en Democraten voorkwam, is als Senator hei-kozen. In Texas werd de vroegere procureur- generaal Price Daniel, die eveneens op beide lijsten voorkwam, gekozen tot Senator. Hij komt in de plaats va Tom Connally. Maar in Connectie heeft de afgevaardigde voor de Senaat zijn zetel moeten afstaan aan een publikein. De New Yorkse Democrati sche candidaat voor de Senaat werd verslagen door zijn Republikeinse op ponent. zetels, die zij reeds bezaten te behouden, om van de meerderheid in het Huis ver zekerd te zijn. Om elf uur hedenmorgen bleek de verhouding 168 Democr: tegen 165 Republikeinen te zijn; nog onbekend 102 zetels. Alle meerderjarige Amerikanen moch ten gisteren hun stem uitbrengen voor een nieuwe rugcin Maar in Washing ton hingen de vlaggen halfstok. De plaat selijke bladen verschenen met een rouw- De ruim zeshonderdduizend inwoners van Washington mogen namelijk niet aan de verkiezingen deelnemen en dat recht hebben zij nooit gehad, sedert Washington 162 jaar geleden de nationale hoofdstad en de zetel der regering werd Het grondgebied, waarop Washington i; gebouwd, is samengesteld uit kleine stuk jes van de omringende staten en licet Ook de nieuwe vice-president van de Verenigde Staten, Nixon, heeft vandaag een goede dag door de overwinning van Eisenhower. Men ziet hem hier thuis bij vrouw en kinderen. Bij de beoordeling der cijfers, moet men in acht nemen, dat de verhouding in het Congres (Senaat en Huis) vóór de verkiezingen als volgt was: Senaat; Democraten 49. Republikeinen 47 zetels; in totaal dus 96. Van de 34 Senaatszetels, waarover nu is gestemd, bezetten de Democraten 14 en de Republikeinen 20 zetels. Huls: Vóór de verkiezingen, Demo craten 230, Republikeinen 200, Onaf- hankelijken 1 en niet bezette zetels 4. In totaal dus 435 zetels, een Democrati sche meerderheid derhalve van 29 zetels. De officiële laatste cijfers zijn op dit ogenblik nog niet bekend, maar toen 312 van de 435 zetels van het Huls vast stonden, waren Republikeinen en Demo craten gelijk met elkjL56 zetels. De Re publikeinen behoeven dus. slechts de „District of Columbia". Alleen door g" Nieuw „vormingscentrum" van de Herv. Kerk Vandaag is een nieuw „vormingscen trum" van de Ned. Herv. Kerk geopend, en wel in Oosterhessclen (Dr.). Dit kamp, De Klencke, is bestemd voor de Herv. ge meenten in Drente en Noord- en Zuid- Oost-Groningen. Het is ondergebracht op het gelijknamige landgoed, dat 300 ha groot is. Vtjf boerderijen die tot het landgoed behoren, worden 's zomers als kampeerboerderijen ingericht. De dage lijkse leiding van dit conferentie-oord is toevertrouwd aan wika J. A. Foekema. Aan de V.U. 234 nieuwe studenten Aan de Vrije Universiteit te Amster- nm zijn voor de nieuwe cursus tot heden 14 studenten voor de eerste maal inge schreven, onder wie o.m. 172 Gerefor meerden, 32 Ned. Hervormden, 4 Chr. Geref. en 4 Vrijgemaakte Geref. Voor dc faculteit der theologie zijn ingeschreven 53 studenten, voor rechten 20, notariaat 3, letteren en wijsbegeerte 15, wis- en natuurkunde 43, economie 33, medicijnen 26, verenigde faculteit wis. en natuur kunde en letteren en wijsbegeerte 6. meer dan een faculteit 2 wijziging in de grondwet zouden de gers van Washington stemrecht kunnen krijgen en dat zou een bijzonder lang durige geschiedenis zijn, omdat 36 van de 48 Amerikaanse staten daaraan hun goedkeuring zouden moeten geven. Verscheidene verenigingen en kranten in Washington hebben de dag gisteren dan ook uitgeroepen tot „dag van rouw en vernedering". De burgers van Wash ington, zeggen zij, worden gewoonweg gelijkgesteld met misdadigers en krank zinnigen, die ook niet stemmen mogen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat zelfs in gemeentelijke aangelegenhe den de inwoners van Washington geen stem hebben, want de stad wordt bestuurd door het Congres. Nixon, de nieuwe vice- president (Advertentie) SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Richard Milhous Nixon, de Republi keinse candidaat voor het vice-presi- dentschap is, met zyn 39 jaren, één van de jongste leden van de Amerikaanse Senaat. In zijn korte loopbaan heeft hij de faam verworven een beslist tegen stander van het communisme te zijn er een vurig voorstander van de' internatio nale samenwerking, zoals de Verenigde Staten die nastreven. Nixon werd op 9 Januari 1913 te Yorba Linda, Californië, geboren. In deze plaats ging hij ook naar school. In zijn vrije tijd werkte hij bij zijn vader in de zaak; hielp kruidenierswaren rondbrengen bediende de benzinepomp. Hij doorliep het „Whittier College" en de „Duke University Law School" in Durham, Noord-Carolina. Als voorzitter van de studentenverenigingen van beide scholen ontwikkelde Nixon zijn talent als spreker in het openbaar, hetgeen hem later goed te pas zou komen. Van 1937 tot 1942 was Nixon advocaat in Whittier, Californië. Gedurende de tweede wereldoorlog diende hij vier ji als officier bij de Amerikaanse mari Zijn politieke carrière begon in 1£ toen hem door de leden van een comité van inwoners uit Los Angeles verzocht werd zich verkiesbaar te stellen vooi Huis van Afgevaardigden. Hij werd dat jaar gekozen en twee jaar later herkozen. In 1950 brachten de kiezers hem zes jaar in de Senaat. De vrouw van Senator Nixon, Patricia, helpt hem als onbetaalde secretaresse, Zij zijn getrouwd in 1940 en hebben nu twee dochters. Nixon, een Quaker, die veel van sport en muziek houdt, is diep godsdienstig. BeroepingswerJt Ned. Herv. Kerk ngenomen: naar Tubbergen cand. M. Koopmans te Leiden. dankt: voor Ny verdal G. C. Tromp te Boskoop; voor 's-Grevelduin- Capelle H. G. Abma te Rotterdam-Delfs- haven. Geref. Kerken Tweetal: te Utrecht (vac.-H. A. L. v. d. Linden) H. U. Buitink te Laren (N.-H.) en B. J. A. Streefkerk te Berkel- Rodenrys. Beroepen: te Zuilichem C. J. Hak man te Boornbergum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Nieuwer-Amstel H. D. van Herksen te Onnen; voor Voorburg G. Janssen te Leeuwarden. Predikant-arts promoveerde in Utrecht Onder grote belangstelling zowel van medische als van kerkelijke zijde is gis termiddag in Utrecht de heer F. A. Nolle, voorheen Ned. Hervormd predikant te Obergum en thans arts te Utrecht, ge promoveerd op een proefschrift, getiteld: Arts en Predikant. Dr Nolle, over wie wij reeds eerder schreven dat hij toen hij dominee in Obergum was te Utrecht medische colleges volgde, heeft enige tyd in Indonesië gewerkt als ge neesheer-directeur op het zendingsterrein van de (Herv.) Geref. Zendingsbond in Midden-Celebes. In 1947 kreeg dr Nolle op zün verzoek de bevoegdheid van eme ritus-predikant. Hy ls thans rheumato- loog in Utrecht. Prof. J. E. B. Blase 40 jaar in het ambt Op 17 November zal prof. dr J. E. B. Blase, tot voor kort hoogleraar aan het Hersteld Evangelisch Luthers Seminarie, verbonden aan de Utrechtse universiteit, zyn veertigjarig predikantsjubileum vie ren. Hij is predikant geweest in Stads kanaal (Evang. Luth.), Soerakarta, Ma kassar (Prot. Gemeente), Den Helder. Middelburg en Vlissingen (Hersteld Evang. Luth.), Palembang en Bandoeng (Prot. Gem.), Gorinchem (Herst. E.L.) en Amsterdam-Noord (hulppred. Evang. Luth. gem.). Dit laatste is prof. Blase nog. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, (Gem. Univ.). 4 Nov Gesl. voor het cand. ex. geschiedenis de heren K M v d Sterre. Alkmaar en H J Kok, A'dam: rop. ex. theologie H W Doornink en J B .ssendorp, Amsterdam. GRONINGEN, 5 Nov. Geslaagd: cand. arden. x, o i\uv. ijesiaaga: cana. ex. urkunde (f): E E Havlnga, mej, l, i üoterenDrood, Biltho- --'n. A J M Daniels, Golrle. P H J Dinjens, Utrecht, J Jansen, Utrecht. P J J van Pol Buggenum <L A Rijkeboer. Meppel, A A J J Schoenmaker. Tilburg, J W Thiessen, "lokzijl. N H Vroege. Woerden; cand ex Jclale geographie: mcj. M G Reilum! trecht. J E te Kulve. Hattem; cand. wis- en atuurkunde (d): A B de Graaf, Driebergen tandheelkundige 6tu- elfde lustrum. De afd Rotterdar renlging houdt op 15 Noven Econ. Hogeschool en in de sociëteit Hermes een Europa-dag. met als sprekers prof. dr T H. Kernkamp, Rotterdam, M. J. Drapier. rapporteur-generaal van de Belgische Raad der Europese Beweging, prof. dr H. Brug- De Ned. Vereniging r Wereldrechts- IKE.. 7""""% &*ne/uca,'s most The most favorite Amt,r\cav\ ci^arette^^- AMPP/CAft c/ffAFems Synode Geiel. Kerken besloot „Standpunt der synoden niet veranderd door verklaring van Utrecht" (Van onze Kerknieuws-redacteur) DE SYNODE DER GEREF. KERKEN heeft gisteravond met 48—2 stem men besloten niet te voldoen aan de verzoeken tot opheffing van de tuchtmaatregelen. De kerkeraad van Rotterdam-Zuid heeft de toelichtings- brief op zijn ingediend voorstel ingetrokken, evenwel met handhaving van de bezwaren zelf. Bij de hoofdelijke stemming over het geheel der conclu sies stemden de ouderlingen De Gooyer en Van den Ouden tegen. Amende menten van ds Van Andel (dat het onjuist is te beweren dat de uitspraken der synoden de bezwaarden oorzaak tot zondigen hebben gegeven) en van ds Van Herksen (dat het verstaanbaar is dat de bezwaarden zich in een dwangpositie gebracht voelden) werden verworpen. De Synode overwoog by haar uit spraak o.m. het volgende. Vorige syno den hebben duidelijk uitgesproken in welke gevallen genomen tuchtmaatrege len kunnen worden opgeheven. De Haagse synode (1949) heeft er bij de mindere vergadéringen op aangedrongen na te gaan of door haar wellicht schor singen en/of afzettingen zijn toegepast op gronden die met de besluiten der generale synoden niet in overeenstem ming zijn te achten, en indien zulks het geval mocht blijken, het nodige te doen tot herstel. Het standpunt van de syno den is door de aanvaarding van de ver klaring van Utrecht (1946) niet gewij zigd, daar immers de zakelijke inhoud van de uitspraken 1905 (sub 4) en 1942 over het genadeverbor.-d te vinden is in de nieuwe verklaring, die in haar eigen licht moet worden bezien. Het zou in strijd met de Kerkorde zijn, dat de syno de tuchtmaatregelen, die in deze aange legenheid door de mindere vergaderin gen genomen zijn, cp eigen initiatief zou herzien of opheffen; zij kan niet verder gaan dan de mindere vergaderingen op te wekken tot het zo nodig herzien of opheffen van door haar genomen tucht maatregelen. De Synode is van oordeel dat met volle erkenning van wat de Haagse syn.:de (1949) heeft verklaard over de hantering van Toelichting en Prae-ad- vies het niettemin onjuist is te be weren dat de bezwaarden daardoor In een dwangpositie gekomen waren, om dat blijkens de duidelijke uitspraken van de synoden slechts die besluiten van 1942 bindend waren. In verband met hun be zwaren hadden zij zich op deze uitspra ken kunnen en moeten beroepen. Het is niet bewezen dat een handelwijze, die in sommige bezwaarschriften beschreven wordt als" een hiërarchische toepassing van het kerkrecht, door kerkelijke ver gaderingen gevolgd zou zijn; evenmin zijn de argumenten door de Haagse (Advertentie) yjyz'-syw rubber laarzen gymschoenen pantoffels Het lied der aethergolven DONDERDAG 6 NOVEMBER. Hilversum I, 402 m. KRO7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws 8 15 Hoogmis. 9 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Ge- ziele luistert". 12.03 Lunchconcert. 12 55 Zon newijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. 1.35 Piano recital. NCRV: 2.00 Promenade orkest en sol. 15 Gram. 3.30 Idem. (Advertentie) Digestif Rennies om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Harders had aan zijn Greta een lief meisje en later een uitstekende vrouw. Dat hij vrij spoedig na de trouwdag voor allerlei werkzaamheden werd aangezocht, kan haar onmogelijk aangenaam zyn geweest, maar in plaats van er over te kla gen, moedigde ze hem aan. De kinderen voedde ze op in de vreze des Heren en in gehoorzaam heid aan hun ouders. Een echt ouderwets, dege lijk gezin hadden ze gevormd en dat was voor een groot deel te danken geweest aan zijn vrouw. Na tuurlijk had hij zelf de teugels gehouden, de grote lijnen aangegeven. Had hij het goed gedaan? XXVI. Hardérs heeft nooit aan twijfelzucht geleden, maar nu hij de deur op een kier heeft gezet, komt ze binnen met heel haar gevolg. Was dat werkêlijk goed? Was hij voor zijn vrouw geweest, zoals het behoorde? En zijn kin deren? Heeft hij getracht, hun wezen te door gronden? Zijn vrouw was niet dom, maar onontwikkeld. Wat deed hij om haar te brengen op het peil. dat ze kon bereiken? Hij gaf haar in het begin boeken en tijdschriften, die haar verveelden en dus van geen nut waren. Zou het niet anders zijn gegaan, als hij ze samen met haar had ge lezen? Had hij geen belangstelling kunnen wek ken voor datgene, wat hij wou, dat ze weten zou? Ze werd de moeder van zijn kinderen, zorgde uitmuntend voor hun lichamelijk welzijn maar aan hun geestelijke vorming vermocht ze geen deel te hebben. En hijzelf had het te druk. om daar veel acht op te slaan. „Die jongemensen van tegenwoordig, je be leeft er wat mee", zei een dezer dagen zijn kamergenoot. „Ik heb het nooit gewild, dat de mijne geheimen voor me hadden en dus flappen ze er alle? uit. Maar dan hoor je soms wat." De zijnen behoren ook tot de jongemensen van tegenwoordig. Zij flappen er nooit iets uit, ten minste niet in zijn bijzijn. Wat zou er in hèn leven? Hij laat hen alle acht de revue passeren. Dick! Beste jongen, die nooit reden tot klagen gaf voor hij met dat meisje ging, die zelfs in deze zaak een zekere volgzaamheid toonde. Dick leefde zijn eigen leven en, nu hij gestorven is, staat er het vraagteken. Lien! Verstandig en handig meisje, steun voor de anderen, scheen tevreden en gelukkig, totdat op zo ontstellende wijze het tegendeel bleek. Lien heeft jaren gemokt en gewrokt zonder dat haar vader het merkte. Dat is meer zijn schuld dan de hare. In deze dagen, nu er zoveel, waar aan lift houvast had, wankelt en bezwijkt, maakt Harders zich over Lien ernstig ongerust Hij is OEN DE VESTING VIEL door D. MEXKENS-v. d. Spiegel ooos geworden onder haar verwijt, maar zijn ontevredenheid richt zich thans tegen zichzelf. Het is waar, dat Lien aan het gezin werd op geofferd, het is waar, dat haar toekomst vrij donker is, vooral wanneer ze haar vader spoe dig zou moeten verliezen. O ja, er zou haar een zeker bedrag worden toegewezen, maar als zij dat kreeg, zou voor Bou de weg naar de uni versiteit zijn afgesloten. Daarvoor zou dan geen geld wezen. Hoe anders zou het zijn, als Lien een goedbetaalde betrekking had. Haar opmer king, dat God het met zijn wijze van opvoeden niet eens was, heeft hij scherp veroordeeld, maar nu moet hij erkennen, dat er in die woorden waarheid school. Lien loopt grote kans, onge trouwd te blijven, zij, de enige, die niet in staat zal zijn, op behoorlijke wijze voor zichzelf te zorgen. Bram! Zijn studie duurde te lang en zijn studentenleven was niet onberispelijk. Meermalen moet er iets met meisjes zijn geweest, waar over hij niet sprak, maar wat men toch langs een andere weg hoorde. Ja, Harders weet, dat hij op dit terrein vertrouwen wenste noch gaf. Het vraagstuk der sexuele opvoeding had nooit zijn belangstelling. Daar werd te veel over ge praat, vond hij. In Veenewoud, midden tussen de boeren, wisten de kinderen op zesjarige leeftijd al' zoveel in betrekking tot de voortplanting, dat men hen als vader weinig nieuws meer kon ver tellen. Och, zelf was hij ook niet door zijn vader ingelicht en had hij er nadeel van ondervonden? Wie in de vreze des Heren wandelde, wist van zelf, dat hij rein moest leven. Zo in het alge meen had hij daar wel eens iets van gezegd en dat voldoende gevonden, Verkeerde neigingen had hij in zijn kinderen nooit opgemerkt. Hij was gewend, dat volgens zijn opvattingen werd ge handeld, en had stilzwijgend aangenomen, dat dit ook geschiedde, als ze in den vreemde waren. Hij was al blij geweest, dat Bram geen onge wenste verbintenis aanging en later was hij trots op hem geweest, om wat hij presteerde bij de ondergrondse strijd. Maar zelfs daarin kwam hij hem niet nader Riet is getrouwd. Gré en Carla verloofd. Op de mannen harer keuze is niets aan te merken. Maar welke opvattingen koesteren deze dochters in betrekking tot huwelijk en gezinsvorming? Het zou arm haar moeder staan, daarover met ze te spreken, maar die mist er zowel moed als be kwaamheid toe. Ze staat tevens te ver af van de moderne wijze van leven, zou schrikken, als ze hoorde, hoeveel wereldgelijkvormigheid in be trekking tot deze dingen ender de mensen uit hun kringen ingang had gevonden Zelfs in Groen- kerk weet hy daar bewijzen van. Is het niet angstwekkend te bedenken, hoe opvattingen, die je als ouderling op gezag van Gods Woord bij anderen bestrijdt» misschien heersen in je eigen gezin? 't Kan zijn, dat hij zich de zaken te somber voorstelt, maar aan uitlatingen van zijn dochters weet hij, dat ze zich in dc toekomst geenszins het leven van haar moeder programma. 9 45 Vragen aan voorbijgangers 1000 Reportage. 10.15 Viool en Mozartvleu- gel. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.1512.00 Gramoloonmuziek. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9 15 Gram. 9.25 Voor de hulsvrouw 9 30 Gram. 10.35 „Ik weet, Ik weet. wat U niet weet" 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amus.muziek. 12.00 Orgel. 12.25 „In 't Spionnetje". 12.33 Gr. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 100 Nieuws 120 Lichte muziek. 2.00 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel. 2.35 Orgelcon cert. 3.00 Voor de zieken. 4 00 Tussen vier en vijf. 4.45 Voor de jeugd. 5.30 Militaire cau serie 5.40 Gram. 5.45 Regeringsuitzending: mr H. J. Wijnmalen: „Het arbeidsrecht in Indo nesië." 6.00 Nieuws 6.15 Sportproblemen 6 25 Concert. 7.00 Gesproken brief uit Londen. 7 05 Jazzmuziek. 7 40 Orgel en zang 8.00 Nws. 8.05 Omroeporkest. 9.15 „Een partij schaak", hoorspel 10.25 Gev. programma. 1100 Nws. 11.15 Sport. 11.30—12.00 Gram. Engeland, BBC 330 m. 1 00 Gram 1 15 Voor de boeren. 1.25 Voor de arbeiders. 1.55 Weer berichten. 2 00 Nieuws 2 20 Filmprogramma. 3.00 Voor de scholen 4.10 Gram. 4.30 Hoor spel 6.00 Voor de kinde 7 00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.: 7.35 Vioolmuziek. 8.00 Ge'. Strijkkwartet. 9.30 Twintig Nielut- 6.55 Voor de t 12.00 „Mrs luzlek. 12.45 15 12.00—0.03 Nlei Engeland, BBC 1500 en 2 Dale's Dagboek". 12.15 Gt Voordracht. 1.00 Parlementsoverzlcht. Lichte muziek, 1.45 Concert. 2.45 Vo< kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Amus. muziek. 4 30 Piano, 4.45 Lichte muziek. 5 15 „Mrs. Dale's Dagboek". 5.30 Causerie 5 45 Arbeidersorkest. 6.30 Concert. 7.15 Voor de jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws 8.25 Sport. 8,30 Gev. programma. 9.00 Klankbeeld. 9 30 Lichte muziek 9.45 Hoorspel. 10 15 Gev. mu ziek. 11.00. Nieuws. 11.15 Actuele causerie 11.20 Dansmuziek 0.05 Voordracht. 0 20 Orgel 0.56—1 00 Nieuws. Frankrijk, Nat. Program, 347 m. 12.30 Con cert. 1.00 Nieuws. 1.20 Concert. 2.00 Nieuws 2.05 Recital. 2 25 Hoorspel. 4.40 Klankbeeld 5.05' Gram 510 Gewijd concert. 5.50 Gram. 6.30 Amerikaanse uitzending. 8 00 Concert 10.10 Klankbeeld 11.25 Gram. 11.45—12 00 2.15 Gram. 2 30 Fra 3.00 „Der Frelschütz", ooera (gr.pl.) 5 00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram. 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nws 7 40 Causerie. 7 50 Gram 8 00 Voor de man nen. 3.20 Verzoekprogr. 9.00 Voor de vrouw 9.45 Verzoekprogram. 10.00 Nieuws. 10.15 Gr. 1.10. 2.00. 3.00. 3.30 Gram 4 00 Llch. 5 00 Nieuws 6 30 Gram. 6 55 Con Nieuws. 8 00 Hoorspel. 10.00 Nieu' synode tegen deze bewering aangevoerd, weerlegd. De synode besloot aan de verzoeken niet te voldoen, en er bij de mindere vergaderingen op aan te dringen, na te gaan of door haar wellicht schorsingen en/of afzettingen zijn toegepast ten ge volge van zulk een hantering van Toe lichting en Praeadvies waardoor tie ze geschriften bindend werden geacht, en indien dit het geval mocht blijken, het nodige te doen tot hersteL De synode gaat vanavond verder met de bespreking van de conclusies van commissie III over de critiek op het be leid van vorige synodes. Advertentie Vier betrouwbare middelen in 1 tablet De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. 'ndjfjedoet wonderen! Ook Brazilië koopt Britse straalvliegtuigen Een contract ter waarde van meer dan 5 millioen is vorige week tussen de Braziliaanse regering en de Gloster Air craft Company afgesloten. Het contract betreft de levering van 60 Meteor 8 twee- motorige jagers en 10 Meteor 7 trainers. De levering geschiedt over twaalf maan- VERKOUDHEIDbISKSoJ Als de verkoudaheidsklemen zich vastzetten, raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloeds omloop. raakt in de knel. U krijgt het be nauwd; de besmetting woekert voort. Geef de microben geen kans. Ga ze te lijf met MENTHO-REX. Wrijf t [O- R8EXCI Taf REX verdrijft de zonder dat u iets hoeft in ti pot MENTHO-REX L 1.25. ZOUDT U durven veronderstellen dat de krokodil een hart heeft? Wij niet, maar toch is het juist dit hart dat aantoont dat de krokodil op een vrij hoge traD van ontwikkeling staat. Dit krokodillenhart bezit n.l. vier ka mers en verschilt daardoor aanzienlijk van de normale reptielenharten. Al leen al om deze reden kan de krokodil niet erkend worden als de afstamme ling van een reptielengeslacht uit de oertijd, hoezeer het dier door zijn uiterlijk daar ook naar hunkert. Maar er zijn enige levensvormen, aan wie deze eer wel kan worden toe gekend en die zich sedert de eerste periode van de geschiedenis der aarde tot op heden hebben kunnen handha ven. Een van de laatste afstammelin gen van de eens zo oppermachtige klasse der sauriërs, is de brughagedis, een reptiel van driekwart meter leng te, dat op enige kleine eilanden van Nieuw-Zeeland leeft. Het dier is schuw en ongevaarlijk, leeft in schemerige holen en verlaat zyn schuilplaats slechts zelden, zulks in tegenstelling tot zijn strijdlustige voorouders. Voorts leeft op enkele eilanden van Indonesië nog de Komodo hagedis, een reusachtig reptiel van drie tot vier meter lengte en op de Galapagos eilanden waarvan sommige in 1936 door Ecuador tot natuurreservaat zijn verklaard komen de geweldige Iguana hagedissen voor, welke beide de vertegenwoordigers zijn van het tijdperk der reuzensauriërs. Maar er zijn diervormen, die nog heel wat ouder zijn. Vóór dat de steen- koolbossen groeiden, bestonden er reeds vissoorten die door middel van longen adem haalden. In Australische stromen zijn drie soorten van derge lijke longvissen ontdekt, die vrijwel geheel op de oeroude visvormen ge lijken! En in de beken van Tasmanië zijn primitieve, kleine, garnaalachtige kreeftjes gevonden van eenzelfde soort die vóór het steenkooltijdperk in de moerassen en varenbossen hebben ge leefd. Dergelijke diertjes werden ook in onderaardse putten bij Praag, Bazel en Neuchatel aangetroffen, waar zij in Europa hun laatste en bijkans verloren positie bezetten. De zeeën en oceanen herbergen uiteraard de meeste afstammelingen uit oude tyden, aangezien de bestaans voorwaarden daar veel langzamer en in veel geringere mate veranderen dan op het vasteland. In de zeeën rond Australië leven bijv. de wonderlijke degenkrabben die tot de oudste levens vormen behoren en ook verschillende haaien, koralen en polypen hebben een voorgeslacht dat tot in de oertijd te rugwijst. Over wijzen gesproken, weet U dat er in de Amerikaanse staat Missouri vele woningen zijn waar men u op principiële gronden letterlijk en fi guurlijk de deur zal wijzen, eenvoudig omdat u de voordeur op een verkeer de dag bent binnengestapt? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2