Waar liggen taak en grens van de overheid? Brits-Egyptisch overleg over de Soedan poetst vlugge1" P en beterl Al bekampen we elkaar, we hebben elkaar nodig NIEUWE UTOSCHE COURANT 2 MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 Chtistelijk-sociale conferentie (VII) Drie sprekers behandelen de ordening van onze maatschappij DE ORGANISATIE van de maatschappij is het onderwerp dat deze week aan de orde komt in sectie III van de Christelijk-sociale conferentie. Mr P. Borst behandelt de organisatie van het bedrijfsleven. Hier volgt de samenvatting van zijn betoog. Aan de staat komt een eigen, oorspronkelijke, positieve taak toe, waarbij de ordening van het bedrijfsleven niet is uitge sloten, doch zelfs in verband met de wijzigingen van het maatschappelijk leven een belangrijke plaats inneemt. Niet minder betekenis moet echter worden gehecht aan het bestaan van andere, kleinere maatschappelijke kringen, die in rang niet lager staan dan de staat. overheid daar waar de maatschappelijke Noch de staat, noch de maatschappe lijke kringen hebben bij de afweging var belangen automatisch voorrang; vooi elke beslissing zal ten deze een eigen rechtsgrond moeten worden aangegeven. In twijfelgevallen wordt door ons te rughoudendheid betracht ten aanzien var het ingrijpen door de overheid en voor keur betoond voor de ordening door maatschappelijke kringen. De privaatrechtelijke bedrijfsorganisa tie op zichzelf als vrijwillige organi satie mogelijkheid biedend tot maat schappelijke zelftucht moet door de overheid tot orde worden geroepen als haar regelingen kennelijk in strijd zijn met het algemeen belang. Het zwakke punt in de privaatrechtelijke bedrijfs organisatie is.- dat ze geen duurzaam be- drijfsrecht schept. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie kan wel duurzaam bedrijfsrecht scheppen; om deze en verschillende dere redenen moet de C.A.O. op den duur plaats maken voor de sociale verordening van het bedrijfschap. De wet op de Bedrijfsorganisatie laat een grote ruimte voor de opzet en ont wikkeling der toekomstige publieke be drijfsorganen; dezerzijds wordt gekozen voor lichamen, die uit de vrije organi saties zijn opgekomen, de betekenis dier organisaties blijvend verhogen, en ir deze zin als bedrijfsorganen, niet alt overheidsorganen mogen worden be schouwd. O verheid en bediijlsleven Staatssecretaris mr dr A. A. van Rhijn, die over de taak van de overheid ten opzichte van het bedrijfsleven handelt, komt daarbij tot de volgende slotsom: Bij het beantwoorden van de vraag welke toekomstige maatschappelijke orde wij moeten nastreven, moeten wij on: laten leiden door het licht van de Bij belse boodschap. Er voltrekken zich in onze huidige maatschappelijke orde fundamental interne en externe structurele verande ringen, ten gevolge waarvan de phase der vrije economie steeds meer achter ons komt te liggen. Het is in het bijzonder de taak van Christen te helpen deze ontwikkeling goede banen te leiden en daarbij krach tig te streven naar bestrijding van staande sociaal-economische misstanden en naar het verkrijgen van een andere en meer rechtvaardige maatschappelijke De overheid en de maatschappelijke organisaties hebben hierbij een belang rijke taak. met dien verstande, dat het accent behoort te vallen op de taak der Wereldnieuws in zakformaat IN TUNESIË werden drie inheemsen door een bomaanslag gedood en twee gewond. De aanval vond plaats in de omgeving van Sousse. Voorts werd een kantoorgebouw vernield. Het comité voor de „bevrijding" van Noord Afrika wil een nieuwe Tunesische delegatie naar de V.N. zenden, onder leiding van de felle, nationalistische leider Boer- ghiba. JOHN LEWIS, de leider der Amerikaan se mijnwerkers, heeft een contract ge tekend. waarbij de arbeiders met in gang van 16 November een loonsver hoging wordt toegekend van 1,90 dol lar per dag. Dit geldt voor de anthra- cietmijnen. Het contract heeft de loon- keuring nodig van de raad voor loon- stabilisatie. die onlangs de loonsver hoging voor mijnwerkers in de bruin- koolmijnen met 40 dollarcent ver laagde. CIRCA 16.000 Oost Duitsers zijn in de maand October naar West-Berlijn ge vlucht. Dit cijfer bedroeg in Augustus 15.396. Een vijfde deel dezer vluchte lingen is jonger dan 21 jaar. TE DiiSSELDORF werden een veertigtal leden der „Deutsche Jugend", een man telorganisatie van de verboden, uiterst rechtse S.R.P, in hechtenis genomen. De inval vond plaats in een jeugdherberg, waai' vergaderd werd. Veel bezwarend propagandamateriaal werd in beslag genomen. TRYGVE LIE, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft drie Amerikaanse functionarissen ontslagen, omdat zij ge weigerd hadden getuigenis af te leggen voor een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat, die een onderzoek In stelt naar communistische activiteit. MAURICE THOREZ, de secretaris-gene raal der Franse communistische partij, die reeds twee jaar in de Sowjet Unie verblijf houdt, en waarvan gezegd weid, dat hy begin November naar Frankrijk zou terugkeren, zal voorlopig nog in de Russische heilstaat blijven. Vermoe delijk vrezen de Sowjetlelders, dat Thorez' veiligheid in gevaar komt te verkeren, door de bedreiging, dat diens parlementaire onschendbaarheid in Frankrijk niet meer gelden zal. IN DENEMARKEN blijft de militaire dienstplicht 18 maanden, ondanks de druk om deze tot een jaar te vermin- DE TURKSE PRESIDENT, Celal Bayar. opende de winterzitting van het par lement tc Ankara. Hij deed een beroep op Joegoslavië tot nauwe samenwer king over te gaan. terwijl hij verzeker de. dat een nieuwe periode van opbouw was ingetreden met de verbeterde Turks-Griekse betrekkingen. ENGELAND zal van Amerika en Canada drie- h vierhonderd straalvliegtuigen van het type „Sabre" ontvangen. Ame rika levert de motoren, de electroni- sche uitrusting en de instrumenten De rest levert Canada, waar de toestellen ook in elkaar gezet worden. De vlieg tuigen zullen een belangrijk deel vor men van de Britse bijdrage voor de N.A.T.O.-strijdkrachten. IN HET FONDS voor een gedenkteken ter ere van wijlen Koning George VI van Engeland, is reeds een bedrag van 600.000 pond sterling (ruim 6 millioen gulden) gestert organisaties geen oplossing kunnen geven van de fundamentele vraagstukken zon der de leiding der overheid. De overheid die een meer rechtvaar dige maatschappelijke orde nastreeft, handelt krachtens haar opdracht van God de gerechtigheid te bevorderen. Haar toenemende bemoeienis mag dikwijls niet als een vrijheidsbeperking worden be schouwd, maar als een hulp die voor de grote massa nodig is om de mens de gelegenheid te geven zich stoffelijk en geestelijk als persoonlijkheid te ont plooien. Gevaren Geleide economie is reeds thans op economisch, financieel en sociaal in volle ontwikkeling. Op sociaal terrein zal vooral aan de conjunctuurpolitiek ter bestrijding van crisis en massa-werkloos heid bijzondere aandacht moeten worden De toenemende bemoeienis van over heid en maatschappelijke organisaties maakt het noodzakelijk een open oog te hebben voor de gevaren van machtsmis bruik zowel van de zijde der overheid als van de zijde der maatschappelijke organisaties. Machtsmisbruik van de zijde der overheid zal moeten worden tegengegaan door haar telkens te herin neren aan haar goddelijke opdracht de gerechtigheid te bevorderen, door het toepassen van de democratische begin selen van openbaarheid, verantwoorde lijkheid, vrijheid e.d.; en door het na streven van democratische staatsvormen, als decentralisatie, klachtencolleges e.d. Vooral voor een Christen, wiens roe ping het is te trachten in deze wereld een teken op te richten van het komende Koninkrijk Gods is het nodig vooraan te staan in de strijd naar een meer recht vaardige maatschappelijke orde. Overheid en ondernemer De derde spreker over de verhouding tyssen overheid en bedrijfsleven is prof. dr F. L. van Muiswinkel, die zijn visie over „Overheid en zelfstandige onder nemer" samenvat als volgt: Wij legden in dit referaat over de ver houding overheid en zelfstandige onder nemer de nadruk op het dragen van persoonlijke verantwoordelijkheid en ga- daarbij als onze mening te kennen, een gesocialiseerd bedrijfsleven aan deze verantwoordelijkheid afbreuk zal doen. Onze voorkeur voor een maat schappelijke orde, waarin de figuur van de zelfstandige ondernemers in principe onaangetast blijft, werd mede bepaald door de overweging, dat wij leven in een door de zonde verscheurde wereld, waar in eenzijdige opeenhoping van macht bij de overheid het einde van alle werke lijke vrijheid betekenen moet. Onbeperk te machtsconcentratie in het bedryfs- zien wy eveneens als een reëel gevaar voor de vrijheid en rfe geeste!i':e ontplooiing van de mens. Wij kozen dan >or een maatschappelijke orde, de invloedsferen van overheid en zelfstandige ondernemers wel is waar principieel gescheiden blijven, doch waar bij wij aan de overheid een corrigerende stimulerende taak toekennen. Wij aanvaarden derhalve het beginsel .an de souverelniteit in eigen kring als bet enig juiste uitgangspunt ook bij de opbouw der economische samenleving. Aan dit beginsel kan naar onze vaste overtuiging de stelling worden ontleend, dat de zelfstandige ondernemer bij het bevorderen van de welvaart de primaire figuur is en behoort te blijven. Het ver- gemeenschappelijken der productiefac toren en het aldus samentrekken van de economische en de politieke macht bij de overheid voert naar de totalitaire staat, zijn diabolisch karakter voor den Christen onaanvaardbaar is en met alle kracht dient te worden bestreden. Jachthond gedood met schot zout Politiehond wees feilloos de dader aan De heer B. te Veenendaal, die vcrige week 's avonds naar gewoonte zyn jachthond enige tijd aan een lange lijn buiten liet lopen, hoorde plotseling een luide knal, gevolgd door gejank. Toen hij zich naar buiten begaf, vond hij zijn hond stervend op de grond liggen, ge troffen door een schot in de kop. Bij het politie-onderzoek rees verdenking tegen de 19-jarige landbouwerszoon Van D., die echter ten stelligste ontkende. De politiespeurhond Meta uit Zeist, die daar- na werd ingeschakeld, vond onmiddellijk spoor, dat inderdaad regelrecht naar de boerderij van de familie v. D. leidde. Bij verschillende proeven, die op voorwerpen en personen werden geno men, wees Meta onveranderlijk de land bouwerszoon als verdachte aan en deze legde tenslotte een volledige bekentenis af. Hij had uit een jachtpatroon de hagelkorrels verwijderd, deze vervangen door zout en met het dubbelloops jacht geweer van zijn vader op korte afstand het schot op de jachthond gelost. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt Man door trein gegrepen en overleden Bejaarde bakker dood onder zijn kar gevonden Op de onbewaakte overweg bij Loe- nersloot (U.) is Zaterdagmiddag de 64- jarige landarbeider G. Hendriks V i n k e v e e n, die op de flets passeer de, door een trein uit de richting Am sterdam gegrepen. De man werd 26 me ter weggeslingerd en was op slag dood. Voorbijgangers ontdekten Zaterdag avond langs een buitenweg bij Rold (Dr.) een venterskar, bespannen met ee paard, in een sloot. Toen men het voei tuig op de weg trok, vond men onde de kar het ontzielde lichaam van d 64-jarige bakker K. Pots. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De 40-jarige banketbakker P. de Goe de te Hoogeveen is in de hoofd straat aldaar door een personenauto aangereden en overleden. De aannemer C. J. Timmerman Groesbeek is Zaterdagavond op de weg Arnhem—Nijmegen bij Eist bekneld ge raakt tussen een personenauto en eer betonmolen, die hy achter zijn vrachtauto vervoerde. De man overleed aan de op gelopen verwondingen. Hy had zijn vrachtauto aan de kant van de weg gezet, vermoedelijk om de verbinding met de betonmolen te controleren en werd daar bij aangereden door de personenauto. Naguib en de Dochters van de Nijl" Verbeterde situatie: spoorweg werken tussen Suez Kanaal en Cairo weer hersteld TN EGYPTE schijnt de toestand inderdaad gunstiger te worden. Het spoor wegverkeer tussen de zone van het Suez Kanaal en Caïro, dat sedert 26 October 1951, tien dagen na de opzegging van het Brits-Egyptische ver drag was verbroken, is sinds Zaterdag hersteld. De Britten zijn met Egypte overeengekomen, dat Britse soldaten en voorraden voor de Engelse troepen in de Kanaalzone' vervoerd zullen worden. Een militair gerechtshof te Caïro heeft Ahmed Hoessein en vijf anderen, die er van beschuldigd waren de relletjes in Caïro op 26 Januari te hebben aangesticht, uit het voor arrest ontslagen. Het proces werd tot 10 November verdaagd. Inmiddels heeft de Egyptische premier, generaal Naguib, langdurig geconfereerd met de Britse ambassadeur te Caïro, Sir Ralph Stevenson. Bij deze gelegenheid heeft Naguib ant woord gegeven op de Engelse nota, waar- Egypte wordt uitgenodigd, deel te nen aan een regeling van de Soedan- kwesti'e. Komt een regeling voor de Soe dan tussen Egypte en Engeland tot stand dan ik ook de weg geëffend voor accoord tussen Egypte en Engeland de defensie van de Suezzone, alsmede het defensievraagstuk in het Midden-Oos ten. Wat de Soedan betreft, de vijf be langrijkste Soedanese partijen, die unie met Egypte voorstaan, hebben zich verenigd in een nieuwe groepering, ge naamd de „Nationalistische Uniepartij". Thans is ook de tekst bekend gemaakt m de overeenkomst, die Egypte heeft gesloten met de gezamenlijke partijer het Soedanese onafhankelijkheidfront. Be paald is, dat vóór 31 December 1952 de Soedan een statuut moet krijgen, krach tens hetwelk volledig zelfbestuur wordt verleend. Vóór deze datum zullen verkie zingen moeten worden gehouden. In de volgende drie jaren komt het bestuur ge heel in handen van Soedanezen. Later zal de Soedan zich bij verkiezingen het defintieve statuut van het land ten uitspreken. De keuze is dan tussen volledige onafhankelijkheid of een unie met Egypte. In de periode van zelfbestuur zou de Britse gouverneur-generaal blijven op treden als vertegenwoordiger van de twee staten van het „condominium", dat dus ir liquidatie is. De Brit heeft echter de toe' stemming nodig van een raad, waarin een Brit, een Egyptenaar, twee Soenadezen en vertegenwoordiger van een neutraal land zitting hebben. Aldus deze overeen komst. Voorts heeft het Egyptische kabinet be sloten, de werkzaamheden te laten begin- ran het eerste project voor de opwek king van electrische stroom, door mid- an de Aswa-dam, op 800 km ten Zui- van Cairo. De Aswan-dam werd in 1902 gebouwd en is sindsdien tweemaal fAduen Varkrijgbaai Zeer grote doos 28 ct n: zwart, donker-, rnlddal- en lichtbruin, ozblood en w verhoogd. Men hoopt in 1955 de eerste stroom te leveren aan staal- en chemische fabrieken. Vermelden wij nog. dat voor de eerste maal in Egypte een party van vrot officieel is erkend, namelijk die welke „de Dochters van de Nijl" heet. Britse uittocht uit Perzië Mossadeq stuurt een vrien delijk briefje na 1 De laatste lieden vam het personee der Butse ambassade te Teheran zij* vertrokken. De Engelse zaakgelastigde Mididlieton met zijn staf vertrok Zater dag in een convooi van 36 auto's Irak. Hy werd daarbij vergezeld va. Zwitserse gezant Escher, een vertegen woordiger van het Perzische min. van Buit. Zaiken. en twee viechtauto's met soldaten, die voor de veiligheid van convooi tot de gren= moesten zorgen. Middileton heeft een eigenhandig schrij- van premier Mossadeq, bestemd voor de Britse natie, geweigerd te aan vaarden. In deze ^boodschap" z»u Mossadeq hebben verklaard', dat de oprechte en vriendeohappelijke betrekkingen tussen 'wee volkeren zuilen voortduren. Tussen twee haalkjes, deze Perzische me dedeling is wel zeer vriendelijk bedoeld. Inmiddels is Camille Gutt, voorzatter van het Int. Monetaire Fonds en voor malig Belgisch min. van BirmeniL. Zaken, met vijf medewerkers te Teheran aan gekomen. Hij zal daar een maand ver blijven om de economische toestand in Perzië te bestuderen. De Noorse tech nische adviseur, majoor Lowzow zal de Perzische regering met zijn adviezen bij staan inzake het transport en de opslag in olie, administratie etc. De bekende Hoessein Maikki, het 'hoofd vn de genationaliseerde olie-industrie, verblijft in Hamburg voor een specialis tisch; geneeskundige behandeling. Hij contact hebben opgenomen met dr Schacht, die. zoals bekend, onlangs in Perzië Mossadeq reeds met raad en daad heeft bijgestaan. Atoomgeleerde voor de Britse radio De Britse atoomgeleerde dr W. G. Penney, leider van de proefneming bij Australië, zal Vrijdag om 21.15 uur, Euro pese tijd, een kwartier over de B.B.C. „Home Service" spreken. Hij zal dan „het hele verhaal" van de atoombomontplof fing op de Monte Bello-eilanden ver tellen. Beroepingswerk Ned, Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (voor de arbeid op het zen- dingsveld in Nieuw-Guinea) J. Sierat, hulpprediker te Steenderen. Geref. Kerken Beroepen: Te Woldendorp C. Mor genstern, candidaat te Groningen. Aangenomen: Naar 's-Gravenhage- Moerwyk (2e pred. plaats) H. Pol te Boskoop; naar Lexmond W. Kats, can didaat te Hoogeveen, die bedankte voor Neede, Oldenmarkt, Westerenden en Wit- Doopgsgezinde Broederschap Beroepen: te Meppel-Assen L. Lau- wens te Stavoren. Ev. Luth Kerk. Drietal: te Edam, L. C. C. Gra- bandt te Wildervank, J. A. Roscam te Ede en C. F. S. Stegenga te Zwolle. Beroepen: te Monnikendam (toez.) ds J. C. Hamel. Belgisch-Nederlandse onderwijs- conferentie i gesteld ziet. is bevorderd 1 :hool te Woerd* kapelle: Chi Nat. school •echten P. Bik. G. J. Hartmar H. Mantje (IJmuiden): cand. Geen pas. tóch een boodschap Nieuwe Oostduitse brief over de eenheid... De Oostduitse regering heeft gisteren een nieuwe brief aan dr Hermann Eh- lers, de president van de Westduitse Bondsdag, gezonden, waarin opnieuw wordt aangedrongen op de eenwording van Duitsland. Twee boodschappers van de Oostduitse Volkskammer hebben de brief aan het bureau van dr Ehlers af gegeven, doch deze is niet in de stad, zodat de brief ongeopend zal blijven lig- Intussen werden de Westduitse auto riteiten zich er plotseling van bewust, dat de beide communistische boodschap pers zonder papieren in West-Duitsland verbleven. De belde communisten zijn gisteravond door de Westduitse politie naar de grens teruggevoerd. De autori teiten vragen zich nu af, hoe de beide boodschappers over de grens zijn ge komen De opvatting is algemeen, dat in de aan dr Ehlers gerichte brief een formeel antwoord wordt verzocht op de commu nistische voorstellen tot eenmaking van Duitsland, die in September door een Oostduitse 5-mans delegatie zijn over handigd. De Westduitse autoriteiten heb ben destijds de voorstellen gekwalificeerd als zuivere propaganda, waarop niet zou worden geantwoord. Bewogen woord van ds J. R. Wolfensberger in slotzitting van het congres (Van onze Schoolnieuws-redacteur) WU KUNNEN NIET buiten elkander en wij hebben elkander bijzonder nodig". Dit was de kern van de toespraak van ds J. R. Wolfensberger, uit Amsterdam, praeses van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk, welke hij Zaterdagmorgen hield in de slotzitting van het Nationaal Christelijk School- congres in de hoofdstad. Spreker zag verband tussen 1 Nov. 1952 en Zater dag 1 Dec. 1951, op welke datum prof. Van Niftrik op een grote onderwijs- vergadering te Utrecht zijn bekende rede uitsprak over „Hardegarijp, een teken". De opzet van dit congres heeft verdisconteerd de vraag van be doelde vergadering naar het karakter van de Christelijke school, aldus ds Wolfensberger. W\j hebben met elkaar begrepen dat wij het karakter van de Chr. school, hoe wel ons gegeven, toch telkens weer heb ben te zoeken, zo zeide spr. De arbeid van de Herv. Raad voor Kerk en School en van de Herv. Synode bedoelt niets anders dan steeds weer de vraag naar dit karakter te beantwoorden, zo zeide spr. Wij in de Ned. Herv. Kerk zullen het cultureel, doch ook kerkelijk en geestelijk nooit goed kunnen krijgen zonder de reformeerden. Aan deze uitspraak wenste ds Wolfens berger in grote ootmoed toe te voegen, dat èn geestelijk èn cultureel degenen, die antithetisch tegenover een belangrijk deel van de Herv. Kerk staan, toch ook dit deel nodig hebben. Spr. achtte het van grote waarde, dat de Christenen van Nederland, hoe verschillend ook, elkaar op dit congres ontmoetten. Wy moeten in geloof verder gaan, met vreze en beven, in een tijd, waarin zoveel wordt aangevallen. Ook al bekampen wij elkaar tot het uiterste, toch kunnen wij elkaar waarachtig ontmoeten in de geest van Christus' liefde. Voor ons volk Dan kan voor geheel ons volk duidelijk worden, dat allen, die in gehoorzaamheid aan de H. Schrift willen arbeiden voor de kinderen van ons volk, elkaar vinden en steunen. Dan kan ook dit volk levendigd worden tot een nieuw bestaan, aldus ds Wolfensberger. In de arbeid, welke verricht dient te worden in een geest van zelfverlooche ning en van vertrouwen, gaat het Kerk, doch nog meer en boven alles om het Koninkrijk Gods. zo besloot ds Wol fensberger zijn toespraak, welke bij congressisten warme instemming vond. De voorzitter van het congres, prof. dr K. Dijk, sloot zich van harte bij deze woorden aan en zeide in zijn beantwoor ding van deze toespraak, dat dit congres ook bewezen heeft, dat men elkander nodig heeft. Prof. Dijk verwachtte als vrucht van dit congres, dat allen zich zouden inspannen om duidelijk te maken, wat de Christelijke school is. Richting en toerusting Uit „overzicht en samenvatting" van drs D. Fokkema in deze slotzitting bleek, in de verschillende secties diepgaan de discussies over onderscheiden pro blemen waren gevoerd. Spr. herinnerde de uitspraak van prof. dr H. Ba- vinck over het doel van het Chr. onder wijs, nl, het opvoeden tot mensen Gods, die tot alle goed werk zijn toegerust en hU wees in dit verband op richting er toerusting van het Chr. onderwijs. Kan men een kind opvoeden tot Chris tus? Deze vraag was gesteld in de dis- es. By de bespreking was tweeërlei voren gekomen. Ten eerste, dat wij het Woord brengen tot het kind. Maar dat houdt in, dat de onderwijzer zelf eerst het Woord hoort, aldus drs Fokkema. (Advertentie). Het lied der aethergolven I Wereldkampioenschappen Dammen. 112.00 c DINSDAG 4 NOVEMBER, sum I, 402 m. KRO: 7.00 Nleu Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nleu\ Symphonette-Orkest en solisten. 9.0 hulsvrouw. 9.40 „Lichtbaken". 10.( kleuters. 10,15 Gram. 11.00 Voor de 11.30 Schoolradio. 12.03 Metropole i soliste. 2 40 Gre Dr. D. sche geschiedenis van 6.20 Sportpraatje. 6 30 R.VU.r Dr. J. van Vucht Tyssen: „De sfeer In de fabriek". 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 „Uit het Boek der Boeken". 7.30 Gram. 8.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 8 30 soliste. 9.55 Gran 0 Gramofoonmuziek. araak". 10.20 Piano mdgebed. 11.00 84 „Kunt u mij niet verzekeren, dat die pijn meer van die nietszeggende woorden aanhoren. 't Is toch wat te zeggen", antwoordt dokter verdwijnen zal?" Dokter geeft aan kwantiteit, wat hij aan kwali- lachend, „daar kom ik net van een andere „Verzekeren doe ik nooit iets. We hebben in teit niet geven durft. Dokter tracht op te patiënt, die ook een maagoperatie heeft onder- de oorlog wel geleerd, bij de dag te leven en, beurep, merkt niet, hoe hij de hoop steeds gaan en die beweert het tegenovergestelde. Als meneer Harders, wie zich aan dit boek houdt" verder verjaagt. Nee, nee, dat kan geen gewone jjg vojie hierbij neemt hij de Bijbel van het tafeltje maagzweer geweest zijn. Meent zo'n man, niet geloven, dat „heeft al eerder hij verwaarloosd wordt. De dagzuster vriendelijk, de nachtzuster vliegt niet op zij) wenken, de voeding is niet naar genoegen, ik gen, want elke neem te weinig notitie van hem.... Ook zo'n kwaad." man, die nog weinig met ziekte te kampen heeft gehad en daarom niets gewend is. Hij 1 1 wordt naar behoren behandeld. Dat werd en wordt u ook. Als u precies alles van uw geval weten wilt, nou, dan moogt u wel horen, dat de operatie mij niet meeviel. Er moest meer worden weggenomen dan ik aanvankelijk dacht, ja, meneer Harders, dat is niet mijn schuld maar de uwe. Wat ik u al eerder zei, herhaal ik: u had niet zo lang met die pijnen moeten rondlopen, véél eerder een dokter moeten raad plegen. Het was hoog tijd, natuurlijk zou de operatie lichter zijn geweest, dus minder van standsvermogen hebben gevraagd. Gelukkig is ze zeer goed geslaagd en ging het herstel bij zonder vlug, vlugger dan we hopen durfden. Dat konden we van te voren niet weten en dus moes: u onder strenger controle staan dan in een minder ernstig geval nodig zou zijn geweest. Zoals het er nu om staat, kan ik u verklaren, zonder in thuis, staat: zijt niet bezorgd heeft genoeg geleefd. Ik ben er niet bij- doorzien te worden? ik meen, dat er ergens jjet js een rustj ais je dokter eindelijk gaat. de dag van mor- stjite na zijn vertrek doet weldadig aan. zijn eigen „Zijt niet bezorgd voor de dag van morgen. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad." Dat waren de enige woorden van betekenis en het is met een gevoel van schaamte, dat Harders bedenkt, hoe een ongelovige hem op deze manier terechtwijzen moest. Ja, werke lijk, déze dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad.Was hij maar voorbij. Was er van middag dat bezoekuur maar niet Het zal zo moeilijk zijn, vrouw en kinderen onbevangen aan te zien. Gisteren werd er gevraagd, of de dok dokter, maar bezorgdheid ter nog geen tijd van thuiskomen in het voor- OEN DE VESTING VIEL D. MENKEHS-v. d. Spiegel „Volkomen hoog tijd, dat we ingrepen en is niet hetzelfde als verlangen naar klaarheid uitzicht had gesteld. Nu kan hij daarop ant- jaar geleden omtrent zekere ziekte, waarover ik u al eerder woorden- Over acht a tien dagen. Daar dient sprak." een vrolijk gezicht bij gezet te worden. Daar „En waarop ik u al eerder antwoordde. Mo- luiten blije woorden op volgen. Die zal hij moe- menteel mankeert u niets, bent u herstellende. ten aanhoren, hij zal mee blij moeten z'jn, of- kunt u er op rekenen, spoedig naar huis te schoon zijn hart ineenkrimpt. Want dat deed het. gaan en over niet te lange tijd uw werk te her- Zo midden uit het leven weg te moeten! Een vatten. De pijn, die u bij tijden heeft, zal spoe- jaar, misschien twee, mogelijk drie maar dig minderen en langzamerhand verdwijnen, dat kunnen geen goede jaren meer worden om- Dat een litteken soms nog lang pijn kan doen, dat het geen jaren vol van arbeid zullen zijn. ?aLi. Tl" „IT dat l°als Vi b"r°' ba' Bij God geen ongeneselijke kwalen. In theorie by u met een enkel abcs, Al is de wond uit- beaamt een gelovige dat, maar in de practijk wendig gesloten, daarom is het inwendige ge- komt hij er niet mee klaar. Hij twijfelt niet aan nezingsproces nog niet helemaal geëindigd. Er Gods Almacht, maar hij weet, dat de Heer die al- uat zunen we nopen. zal' wat dat betreft>„ no6 wel eni8 geduld van macht niet altijd toont. ',',Kunt u dienaangaande niets met zekerheid u worden gevraagd." Kaniter niet meer ongeneeslijk, stond er in dat •ggen, dokter?" „Ga nu maar, ik weet wel, wat je bedoelt", artikel. Men moet er vroeg bij zijn, maar dan is „U bedoelt?" zou Harders willen zeggen, maar hij moet nog er alle kans op herstel. acht a tien dagen „Hij praat er om heen", zegt: „als ik dan ook maa mag zijn." „Dat zullen we hopen." huis kunt." denkt Harders en van alle pijn af AVRO: 7.00 Nlei 5 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgein !-Orkest. 12.33 Voor het platteland, ano. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 1.30 Lich- ek. 2.00 „Zeg eens, Amerika2.30 2.40 Schoolradio 3 00 Gram. 3.15 Voor w. 3.45 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.30 Orgel. 5.50 Millt 6.15 Piano 6.30 parle. 6 55 Kooi -t". 9.50 Promenade Ork s Z.K.H. Prins Bernhard r d-Amerika 10 35 Lichte m Ingeland, BBC 330 n en solist. 10.30 lar Midden- en ziek. 10 45 Bul- ws. 11.15—12.00 Orgel. 1 25 Voor frberichten. 2.00 Nieuw. !10 Discussie. 2 55 Intermezzo. 3 00 Voor de cholen. 4 00 Vespers. 4.45 Causerie 5 00 Con- :ert. 6.00 Voor de kinderen. 6 55 Weerberlch- en. 7.00 Nieuws 7.15 Sport 720 Gev progr. i.OO Hoorspel. 8.30 Klankbeeld 9 00 „Mer- hant Venturers". 10.00 Nieuws. 10 13 Cause- ie 10 30 Gev. programma 1100 ..Seven leadly sins" 1120 Altviool en plano 1145 lagboek" 12.15 Hollandse 1.15 Vragen bean t woor kest 2.45 Voor de k: vrouw. 4 00 Lichte mi orkest. 5 15 ,Mrs Date': ng. 1.45 Schots of- Dagboek". 5.30 Lich- jzlek. 6.30 Lichte mu- liedjes 11.00 Nlei 0.05 Voordracht 12 30 Con< 2.05 Idem 10.15 Hooi ;oldal rt. 1.00 Nleu- 6.30 Amerik >el. 10 45 Gra 11 45 Gram. 12.30 Weerber 1.15 Plano 1 30 Gr 2.00 Schoolradii orgel en vs 5.10 Gi 8 00 Ge 10 15 Dansmuziek 10.55—11.00 Nieuws Brussel 484 m. 12 03 Licht* Nieuws. I 10. 2.00 Gram. 2.30 luzlek. 5.00 Nleu de Jeugd 6 30 Voor s. 7 40 Beiaardspel muziek. 10.00 Nlei 10.45 Rhythmische r 5.30 Zaï Grar 7,45 Niei piar 1.30 Amatei 0.10 Viool en piano. 10.40 Grj Televisie Loplk. DINSDAG: NCRV 20.15 „Hans. Ie joueur d 10.00 Nwi 10 50 Nw Een vraag, welke hiermede nauw in ver band staat, was hoe komen wij aan on derwijzers, die de Here dienen? Spr. leg de er de nadruk op, dat bereidheid om Christus te volgen, de mens veel kost; het wil zeggen gehoorzamen. Overtuigd zjjn wil niet altijd zeggen, bereid zijn. Oorsprong De oorsprong van de Chr. school is het Woord Gods, zo was voorts in de sectie- besprekingen naar voren gebracht. Dit Woord is aan de Kerk gegeven en daar om vindt de Chr. school in zekere zin haar oorsprong in de gemeenschap van de kerk. Over het algemeen was men het er over eens, dat de Chr. school één van de mogelijkheden van Christelijke opvoe ding is. Zy wil het licht van Gods open baring op alle terreinen des levens la ten schijnen. Hierbij kunnen zich moei lijkheden voordoen, aldus drs Fokkema, aangezien wij onderscheid dienen te ma ken tussen Chr. geloof en religie, tussen geloof en levensstijl en tussen geloof en levensbeschouwing. In de internationale sectie was o.a. de vraag van de Chr. school als „cultuurin stituut" ter sprake gebracht. De Duitse deelnemers hebben vooral beklemtoond, dat de vorm niet het belangrijkste is, doch het uitgangspunt, de oorsprong. „Bekenntnisschule" Vanzelfsprekend was in deze discussie ook de „vrijheid van onderwijs" aan de orde gesteld. Er is in Duitsland een stre ven om te kiezen voor de „Bekenntnis schule", alhoewel hieromtrent weer ver schil van onvatting is tussen de Luhera- nen en de R#formierten. De gevaren van deze „Bekenntnisschule" dienden, aldus de Duitse congressisten, niet te worden verwaarloosd. Zo zyn deze scholen in Beieren b.v. alle r.k., aangezien de grote meerderheid van de bevolking in deze streek tot de r.k. kerk behoort en voor de Prot. kinderen dus deze scholen moe ten worden gekozen. In enkele secties had ook het vraagr stuk van de vorming der onderwijzers de aandacht gehad, alsmede het Bijbel- onderwijs en het geschiedenisonderwijs. Drs Fokkema besloot zijn samenvatting met er nadrukkelijk op te wijzen, dat het gesprek over de Chr. school moet wor den voortgezet. Intern, contact Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag beklemtoonde prof. Waterink het belang om alle onderwijscontact met het buitenland te laten lopen via het Int. Verband voor Chr. Jeugdzorg en Opvoeding en niet ov rede afzonderlijke organisaties. Prof. Waterink wekte alle organisaties op tot aansluiting en mede werking. Er bestaan reeds contacten met Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en andere landen. In de Paasweek van 1953 wordt in ons land een bijeenkomst van de gedelegeerden van het Int. Ver band uit de verschillende landen gehou den. De voorzitter, prof. Dijk, deelde nog mede, dat het de bedoeling is om op het volgende congres de arbeid van de di-' b secties beter tot zijn recht te doen komen. Men wil meer de richting van een gespreksvergadering inslaan, ten einde de discussies ook tussen de ver schillende takken van onderwijs zo alge meen mogelijk te maken. Aan het moderamen werd overgelaten, het tijdstip van het volgende congres nader vast te stellen. In plaats van ds R. Dijkstra, uit Put ten. wiens echtgenote juist Zaterdag ten grave werd gedragen, sprak dr J. Lang- man, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, het slotwoord. Deze liet duidelijk uitkomen, dat de vrucht van dit congres dient te zyn een toenemende principiële verdie ping van de problemen, zowel in het Chr. huisgezin, als in de school en in de organisaties, opdat de school inder daad zij een „school van Christus". Wy staan voor een gewonnen zaak, want het Christelijk onderwijs, in de goede zin des woords, is arbeid, welke uitgaat van de Kerk van Christus voor het Koninkrijk Gods, is arbeid ter voor bereiding van de komst van dit Ko ninkrijk, aldus dr Langman. Ontslag van arbeiders voor kantonrechter Aan 37 van de 47 arbeiders die werk zaam zijn aan de nieuwe rijksweg bij Heerenveen heeft de werkgever, de aan nemersfirma M. C. Bolsenbroek en Co C.V. te Bloemendaal, onlangs ontslag aangezegd omdat de prestaties te klein zouden zijn. Zowel het N.V.V. als de E V.C. hebben nu elk voor hun eigen ieden aan de kantonrechter verzocht uit te maken of dit ontslag gerechtvaardigd Een maand gevangenis voor mevr. Fuhri Mevrouw A. H. Fuhri-Mierop, hoofd- ïedactrice van het Nieuw Soerabajasoh Handelsblad is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, zonder aftrek van voor arrest, wegens een hoofdartikel, geschre ven in verband met de rede van Soekar- no op 1 October 1951. Dit hoofdartikel werd gezien als een „reactie", niet als „critiek" op deze rede. Rekening is ge houden met het feit, dat de gevoelens van mevr. Fuhri bij het aanhoren van de rede van de president „begrijpelijk" zijn. Blijkens het vonnis mag mevr. Fuhri buiten de gevangenis blyven. be halve gedurende de werkuren. Zij mag echter buiten de gevangenis geen werk verrichten. Een Zwitsers bankensyndicaat zal voor de Wereldbank een 3Vt pet obligatie- g van 50 millioen Zw frs. op de Zwitserse kapitaalmarkt trachten te plaatsen. Looptijd 10 jaar, koers 98^ pet. De Surinaamse delegatie, die te Willemstad overleg heeft gevoerd met de autoriteiten der Nederlandse Antil- )ver hervatting van de Ronde Tafel Conferentie en de vertegenwoordiging in de Verenigde Naties, is naar Suriname teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2