Metttue friJtscije GTmtraitl Ideaal „Derde milieu" Kansen Eisenhower-Stevenson genoteerd: dertien tegen tien Geheim stuk van Truman over Korea om „Ike" te dwarsbomen Mr Kranenburg terug met waslijst van vragen Accoord de tussen Spanje en Ver. Staten Prins had rustig weekend aan kust van Vera Cruz Wist U Christelijk sociaal in deze tijd MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Drie en dertigste Jaargang No 9575 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JX-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .tturtnstttt l< Mellon ngn hert la Itgbraspoti' De Amerikaanse veikiezingsbeuis IT AN DE VOORAVOND der verkiezingen voor het presidentschap der Ver. Staten blijven de Republikeinse candidaat Eisenhower en de Democraat Stevenson elkaar op verbeten wijze bestrijden. Dinsdag gaan de Amerikaanse verkiezingsbureaux open. ter verwerking van de grote stroom, der naar schatting 55 millioen kiezers. Nog steeds heerst de grootste onzekerheid over de vraag, wie het zal winnen. Voorspellers zijn zo verstandig een slag om de arm te houden. Men dient dus zeer voor zichtig te zijn met de prognose, dat Eisenhower zal winnen, ofschoon de kansen voor Eisenhower en Stevenson staan als 13 tegen 10. McKinney, de voormalige Democratische voorzitter, zeide, dat Stevenson de stem men van tenminste 294 der 531 kiesmannen zal verwerven. Vandaag zullen beide candidaten via radio en televisie nog toespraken houden. Stevenson heeft de laatste dagen nogal pech gehad. Eerst moest hij, zoals reeds vermeld, zijn campagne in New York onderbreken en naar Illinois vliegen om tussenbeide te komen in het gevangenis- oproer te Chester. Zaterdag werd hij in Philadelphia opgehouden door het slechte weer, toen hij naar New York terug vloog, en tot overmaat van ramp brak tijdens het diner in het vliegtuig voortand uit zijn mond, terwijl hij 's avonds voor een televisie-uitzending moest spreken. Een, inderhaast opge roepen, tandarts voorzag de gouverneur gelukkig van een „noodtand", zulks met het oog op de uitzending. Wij herinneren er aan, dat tijdens de verkiezingscampagne vooral Korea een zeer belangrijk punt is geweest. Gisteren heeft Truman een uiterst geheim staats stuk inzake Korea laten publiceren. Het betreft een, in 1947 door de toenmalige commissie van stafchefs opgesteld, docu ment waarvan Eisenhower dus ook deel uitmaakte en waarin verklaard wordt, dat de commissie geen 'bezwaar heeft tegen het terugtrekken van Ameri kaanse eenheden uit Korea. Truman legde er de nadruk op, dat hij niet tot publicatie van het stuk zou zijn over gegaan, als Eisenhower tijdens de ver kiezingscampagne de inhoud van het memorandum niet onjuist had weergege ven en onrechtvaardige aanvallen gedaan op die instanties, welke de beslissingen ten aanzien van Korea hadden te nemen. Eisenhower zelf heeft in een televisie- en radiotoespraak Korea een belangrijk symbool van communistische aggressie genoemd. Echter mag de aandacht der vrije wereld nooit worden afgeleid van de mogelijkheid, dat de Russen een aan val op West-Europa beginnen. Gouver neur Thomas Dewey van de staat New York, herhaalde, dat de generaal, indien hij tot President zal worden gekozen, spoedig een bezoek aan Korea zal bren gen. Reuter wijst er op, dat Stevenson ge durende de verkiezingscampagne 35 sta ten heeft bezocht en een afstand van ongeveer 50.000 km afgelegd. President Truman bezocht 30 staten en legde on geveer 30.000 km af. Uiteraard wordt De eerste was nauwelijks bedwongen Nieuwe opstand te Columbus Nauwelijks had de directeur van de staatsgevangenis te Columbus (Ohio, V.S.) het jongste weekeinde verklaard, dat de autoriteiten de toestand volko men meester zijn, of opnieuw brak gis teravond een opstand uit. Het was v men was de toestand meester, doch zag over het hoofd, dat de sloten de cellen alle kapot waren na de la opstand. Die open celdeuren ware: verleidelijk Ruim 1500 opstandelingen stormden gisteravond uit hun cellen en maakten zich meester van twee gebouwen de; vangenis. Volgens de laatste berichten is één gevangene gewond. België sluit de grens voor Nederlandse bloemkool Ter bescherming van de eigen markt heeft België met ingang van vandaag de invoer van Nederlandse bloemkool tijde lijk stopgezet. In de laatste tijd werd ge middeld per dag ongeveer 10 ton bloem kool uit Nederland naar onze Zuiderbu ren gebracht. Ter vergelijking diene dat de gemiddelde dagelijkse uitvoer van bloemkool naar Duitsland een paar hon derd ton bedraagt. Aan de gemeente Schoonhoven is een e:xtra-bouwvolume voor zestig woningen ten behoeve van gezinnen van militairen Amerikaanse kiezer: te t Zo heeft Eisenhower een program var tien punten opgesteld, dat dan zal wor den uitgevoerd als hij by de verkiezin gen de zege behaalt. Het omvat: geen onderscheid naar ras, geloof, afkomst politiek; betere sociale voorzieningen; geen inflatie; bezuiniging en belasting verlaging; een krachtige, op de wereld vrede gerichte politiek. Een program, dat Stevenson net zo goed had kunnen opstellen Partij van de .Arme Drommels" De titanenstrijd tussen Republikeinen i Democraten houdt de aandacht zo geboeid, dat men geheel vergeet, dat er nog een dozijn kleinere, andere Ameri kaanse partijtjes bestaat. Deze hebben eveneens een eigen candidaat naar voren geschoven. Al maken zij geen reële kans, niettemin kunnen zij een belang rijke invloed op de uitslag der verkie zingen hebben. Zulks bleek in 1948, toen er in New York en Pennsylvania zoveel „Democratische" stemmen op de pro gressieve candidaat Henry Wallace wer den uitgebracht, dat beide staten voor de Democraten verloren gingen, daar de Republikein Dewey de overwinning be haalde. Van deze kleinere partijen noemen wij: de Progressieve Partij, die op het communistische vlak is gekomen er officiële candidaat heeft een advocaat uit San Francisco, Vincent Hallinan, Voorts de Socialistische Partij, de „So cialist Workers Party", de Prohibitionist Party" (geheelonthouderspartij) en de „Greenback Party", wier candidaat eer kruidenier is uit Seattle. Ten slotte nog de partij der Vegeta riërs, die zich verzet tegen het doden van enig levend wezen, alsmede de partij van de „Arme Drommels", die de varkensfokker, Henri Krajewski, candi- i daat stelde. Keuze genoeg Franco's verlangens naar Amerik. dollars zijn grotendeels ingewilligd DE SLEPENDE ONDERHANDELINGEN tussen Spanje en de V.S. over het gebruik van Spaanse bases door de Amerikaanse marine en lucht macht, hebben thans in principe tot een accoord geleid, aldus ontleent Het Parool aan het Franse blad Le Monde. Het heeft er alle schijn van, dat de Spaanse verlangens voor het grootste deel zijn ingewilligd. Madrid ziet namelijk in het beschikbaar stellenvan bases een mogelijkheid tot het ver krijgen van Amerikaanse steun bij de opbouw van zijn leger, ongeveer op de wijze waarop de V.S. de landen van het Atlantisch Pact steunt. raai Vanderberg, aan Spanje bracht. De generaal, die, naar wordt beweerd, voor privé-doeleinden naar Madrid was ge reisd, is inmiddels naar Marokko ver trokken. De staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, is op Schiphol teruggekeerd van zijn korte reis naar Korea, waar hij o.m. het Neder landse detachement bezocht. Mr Kranenburg vertelt aan journalisten zijn ervaringen. Achter hem de secretaris-generaal, de heer L. Rietveld, met het dochtertje van mr Kranenburg, Thetasina, op schoot. Onderscheidingen uitgereikt aan tweehonderd Koreaanse militairen MET „EEN WASLIJST van vragen en verlangens", afkomstig van velen der Nederlandse vrijwilligers, en met dankbare en trotse gevoelens in zijn hart voor het Nederlandse detachement, dat „een grote bijdrage levert tot verhoging van het Nederlandse militaire prestige bij de bondgenoten", is gistermiddag mr F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, van zijn kort bezoek aan Korea per vliegtuig teruggekeerd op Schiphol. ,Wat ik in Korea gezien heb stemt tot igirote tevredenheid en zelfs tot trots. Ons bataljon slaat daar bepaald een uitste kend figuur bij de 2e divisie van het 38e uegiment, waarbij bet is ingedeeld", aLdius mr Kranenburg. De activiteit aan het front is intens. De laatste tijd verrichten onze landge noten prachtig wenk door het aanleggen prikkeldraadversperringen en loop graven en vooral door het patrouilleren 'bij nacht. Over de stemming van de vrij willigers, ondier wie hij twee dagen had vertoefd, had hdj niets dan lof. Koreanen krijgen Ned. namen Mr Kranenburg roemde voorts de samenwerking tusöen de 750 Neder landse en de 200 Koreaanse militai ren, die bij het bataljon zijn inge deeld. Hij vertelde, dat deze Kore- anen „geacht worden de Nederlandse commando's te verstaan" en dat ze zo geheel in onze gelederen zijn op genomen, dat ze zelfs hun eigen na men kwijtraken. Onze jongens heb- Gezin in Zaandam aan vuurdood ontsnapt Vlammen versperden vader de weg naar boven De familie W. Visser te Zaandam kon zich Zaterdagnacht te nauwernood in veiligheid stellen, toen een felle brand haar woning aan de Groenlandstraat een ommezien volkomen verwoestte. De heer Visser ontdekte de brand, toen hij 's nachts om half drie zijn 12-jarige zoon verzorgde, die ziek was. Op de tast kon hij deze jongen en twee kinderen van 1% en 8 jaar in veiligheid brengen, maar voor het waarschuwen van zijn vrouw en de twee andere kinderen kreeg hü geen gelegenheid meer. De toegang naar de bovenverdieping werd versperd door een laaiende vuurgloed. Met luider stem riep de heer Visser zijn vróuw, die daardoor wakker werd en via een raam aan de zij kant van het huis de kinderen aan haar man gaf, die boven op een konijnenhok was geklauterd. De inboedel was laag verzekerd. ben hun Nederlandse namen gegeven, die gemakkelijker te onthouden en uit te spreken zijn, zoals „De Bolle", „Kees" en „Joop". Als militairen hebben ze respect voor elkaar. Daartoe gemachtigd door Koningin Juliana heeft de staatssecretaris deze 200 Koreanen tot hun eigen grote voldoening, trots en soms zelfs ont roering, ieder het Kruis voor Recht i Vrijheid verleend. Uiteraard worden er nog steeds liezen geleden. Mr Kranenburg heeft het kerkhof in Poesan bezocht, waar tha<ns Nederlandse vrijwilligers hom laatste rustplaats hebben gevonden. Intussen begint het 's nachts In Korea reeds te vriezen en het zal er snel kou- dier worden. De verzorging van de jon- gens is daar echter op berekend. Me' vele militairen, zo vertelde de staats secretaris, had hy gesproken. Van velen had ihöj vragen en adviezen over de wijze van aflossing, over brieven en training gekregen. In het hevig te Seoel begint de burgerbevolking langzamerhand terug te keren neemt het levpn zijn gang. Tot slot bracht mr Kranenburg nog verslag uit over zijn bezoek aan de tor- pedobootjager Piet Hein, die danik zij speciale instructies van generaal Mark Clark, in de haven van Poesan mocht meren. Deze Nederlandse oorlogsbodem, die binnen 1 a 2 maanden door de ,,Jo- han Maurits" zal worden afgelost, zag er sohitterend uit en de bemanning thans i flinke baarden, v goede conditie. Het gebiuik dei bases Voor zover uit het accoord, dat de Monde" in grote lijnen schetst, valt op e maken, hebben de Amerikanen er in toegestemd de 125 millioen dollar, die het Amerikaanse congres aanvankelijk de NATO had gevoteerd, doch die later voor Spanje beschikbaar werden gehouden, niet alleen te gebruiken voor de verbetering van de verbindingswegen, doch tevens voor de aanschaffing van uitrusting voor het Spaanse leger. Ver- :ou Amerika aan Spanje medewer king hebben toegezegd voor het organ i- van een doeltreffende lucht afweer. In ruil hiervoor stelt Spanje dus zijn bases beschikbaar, die evenwel onder Spaans bevel zullen blijven staan. Voorts meent „Le Monde" te weten, dat het be drag van de Amerikaanse steun niet beperkt zal blijven tot de reeds genoem de 125 millioen, doch dat het Ameri kaanse ministerie van Defensie het ve Congres zal vragen, nog meer gelden voor Spanje beschikbaar te stel len. De overeenkomst, waartoe in Madrid principe is besloten, zal dus waar- sohynlijk niet voor 1954 in werking treden. De gunstige wending in de moeilijke onderhandelingen schrijft „Le Monde" lan het optreden van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Arta- die drie weken geleden het voorzit terschap van de Spaanse delegatie op t nieuws over het accoord viel ;n met het bezoek dat de chef-staf de Amerikaanse luchtmacht, gene- Men wordt het blijkbaar niet moe, steeds nieuwe veldspelen uit te denken. Nu is er in Breda een auto-polowedstrijd gehouden, waarbij eeti grote bal over het veld geduwd werd door omgebouwde tractors.... Geiatimeerde vervalsing Vier bankbiljetten werden er vijf Verscheidene winkeliers en nering- aoenden hebben de,laatste tijd een merk waardige klant in hun zaak gehad. Het i3 een jongeman, die kleine bestellingen doet en betaalt met beschadigde biljetten van 25 of- 50 gulden waaraan doorgaans een stuk ontbreekt en die aan de achter kant zijn beplakt met bruin papier, meldt het A. D. Nu de jongeman in een groot aantal zaken met deze biljetten, heeft betaald is komen vast te staan, dat men te doen heeft met een vervalser. Hij knipt bil jetten in stukken en slaagt er dan in met behulp van plakpapier van vier bil jetten vijf biljetten te vormen. Een winst gevend bedrijf dus. De centrale recherche stelt pogingen in het werk de vervalser te pakken te krijgen. Zwemmen en vissen in tropische haren Morgen per vliegtuig naai Bogota, de hooldstad van Columbia NA EEN VERBLIJF van drie dagen in Mexico zijn Prins Bernhard en zijn gevolg Zaterdag per auto naar de staat Vera Cruz aan de Golf van Mexico vertrokken. De Prins was van plan het weekend in de fleurige tropische havenstad, die evenals de staat zelf Vera Cruz heet, rustig door te brengen met zwemmen en vissen. Morgen vertrekt hij per vliegtuig naar Bogota in Columbia. Over zijn bezoek aan Mexico was Prins Bernhard bijzonder tevreden. Vooral de Lyttelton concludeert Mau Mau gebaseerd op rassenhaat Twee van de veertien inheemsen va de Kikoejoe-stam ln Brits Kenya, die :n gearresteerd na de moord op di Engelse kolonist Bowyer, hebben than; nd, de gruwelijke moord te hebber gepleegd. Aan het begin van de vorige werden de in stukken gehakte lichamen van Bowyer en twee van zijn Afrikaanse bedienden gevonden op een eenzame boerderij ln Noord-Kinangor. In het dorp Nakoeroe, waarlangs zijn inspectietocht leidde, heeft de Britse minister van koloniën Lyttelton, gi avond verklaard, dat het volkomen juist is, de Mau Mau-activiteit recht streeks in verband te brengen met eco-i nomische factoren. „De wortels van de Mau Mau liggen veel dieper", aldus de, minister. „Haar streven is er op ge richt, rassenhaat te doen ontstaan of aan te wakkeren Volgens minister Lyttelton hebben de leiders der Afrikaanse Unie in Kenya, die op grond van de noodtoestand in hechtenis waren genomen, een groot aandeel gehad in het uitbreken der wanordelijkheden. Lyttelton meende te hebben opgemerkt, dat het vertrouwen onder de inboorlingen, die zich wel aan de gestelde wetten houden, aanzienlijk enig in zijn soort is, had hem bijzonder geboeid. De Prins woonde in Mexico polowedstrijd bij, die speciaal te zijner ere was georganiseerd deelnamen Miguel Aleman, president van Mexico, en de bekende groep van de gebroeders Gabrel Alejandro Gracie. Prins Bernhard was vergezeld var Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken, Tello, de senator Bermudez, di recteur van de Mexicaanse petroleum- maatschappij, en de Nederlandse gezant, dr H. R. van Houten. Avonds bood Prins Bernhard presi dent en mevrouw Aleman een diner aan aan voorts aanzaten de nieuw ge kozen Mexicaanse president, Ruiz Cor- tinez, verscheidene leden van de Mexi- se regering en de organisatoren var de Nederlandse tentoonstelling. De staat Vera Cruz heeft ter ere var het bezoek van de Prins grote feesten voorbereid. Prins Bernhard werd grens van de staat ontvangen door de gouverneur, Antonio Munoz, die hem te Jalappa, hoofdstad van de staat, een lunch aanbood. Prins Bernhard reikte de gou- eur de versierselen verbonden aar de Orde van Oranje-Nassau, uit. De nacht werd doorgebracht op een boer derij, die de Prins en zijn gevolg door de president ter beschikking was gesteld, beide is. Albert Schweitzer komt naar Nederland De bekende zendeling, arts, philosoof en musicus dr Albert Schweitzer Lambarene (Afrika), hoopt binnenkort een bezoek aan Nederland te brengen, meldt het Franse persbureau A.F.P. Generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft in het hoofdkwartier der Chinese Nationalisten bij Taipei Formosaeen radio-toespraak ge houden tot zijn landgenoten uit over zeese gewesten. De generalissimus wekte zijn gehoor op, een anti communistisch front te vormen en de betrekkingen met het Rode China te verbreken DAT in Utrecht de vakgroep landbouw van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond is gesticht i.v.m. de bedrijfstaksgewijze opbouw van de vakorganisaties. DAT tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland als opvolger van H A. Vulik (K.V.P.) te Amsterdam is benoemd H A. Dbuque, eveneens uit A'dam. DAT dr C. ten Horn, eerste chirurg van het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen, na een 30-jarige ambtsperiode afscheid heeft genomen. DAT de Stichting van de Landbouw van oordeel is, dat het wetsontwerp inzake onteigening ten behoeve van de werkge- legenheidsverruiming te ingewikkeld is en te weinig tijdwinst oplevert, DAT mej. H. M. J. Majoie, die is be noemd tot majoor bij de rijkspolitie in Den Bosch, als inspectrice van de kin derpolitie te Maastricht wordt opgevolgd door mej. H. J. G. Rochette uit Kerkrade. DAT in het klooster Marienwaard bij Maastricht, tot nu toe bewoond door de Duitse zusters Franciscanessen, het voog dijgesticht St Lodewijk uit Vlodrop wordt ondergebracht. DAT op Walcheren de zesde moedelijk laatste jaarlijkse boomplant- dag is gehouden, waarbij aan de kerk voogdij van de Vlissingse. Jacobskerk eer album werd aangeboden met handteke ningen, geplaatst op de eerste boom- plantdag (o.a. door de Koningin, de Prins en Attlee). DAT sinds vandaag een wegenwacht patrouilleert op het onlangs in gebruik genomen gedeelte van de nieuwe rijks weg UtrechtAmsterdam DAT de A.N.W.B. resp. op 13, 20 en 27 November in Arnhem, Groningen en Eindhoven een verkeerstechnische leer gang zal houden in navolging landelijke leergang te Delft. (Door prof. mr W. F. de Gaay Fortman) DE Christelijk Sociale Conferentie 1952. die morgen in Utrecht bijeen hoopt te komen, is een opmerkelijk verschijnsel in de kerkelijke verhoudingen in Neder land. Allereerst door haar samenstelling. Zij is voorbereid door een comité van onge kend brede samenstelling, aangewezen door het Convent van Christelijke Sociale Organisaties. Naast Protestanten van alle mogelijke schakering heeft ook een ver tegenwoordiger van de Oud-Katholieke Kerk er zitting in. Een grote verscheidenheid van onder werpen vertonen de negentien aan de deelnemers toegezonden referaten. Even wel vinden niet alle sociale vraagstukken, die thans actueel zijn, behandeling. Reeds de beperkte tijd al duurt de conferen tie bijna vier dagen noopte tot selectie. Uitgangspunt bij het opstellen van het programma is geweest, dat gezocht moest worden naar onderwerpen, die princi- pieel-actueel zijn. DE conferentie is verdeeld in drie sec ties. Zij is een Christelijk sociale conferentie, d.w.z. zij wil het licht van het Evangelie laten schijnen op de maat schappelijke vragen. De eerste sectie zal zich daarom uitslui tend bezighouden met de betekenis van de bijbelse boodschap voor het sociale leven. Zij moet. als het goed is, de weg wij zen van de Bijbel naar de maatschappij. Prof. Herman Ridderbos geeft van exege tisch- en bijbels-theologische zijde aan; hoe de bijbelse boodschap gelding behoort te krijgen in de sociale verhoudingen. Dr H. Berkhof ontwikkelt dogmatisch en ethisch grondmotieven van Christelijk sociaal handelen. De tweede sectie behandelt het vraag stuk van mens. massa en gemeenschap. Zij zal zich bezighouden met het verschijnsel de massificatie, zoals deze zich open baart in toenemende vervlakking en ont kerstening. DEZE tweede sectie is geboren uit een diepe eerbied voor de naar Gods beeld geschapen wens, uit een diepe ver ontrusting over het opgeslokt worden van deze mens in de massa, uit een diep ver langen die mens te leiden in een waar achtige gemeenschap. Zij is in het kader van de training op het sociale vraagstuk in de Christelijke kring iets nieuws. De harde werkelijkheid van de massi ficatie was nodig om ons het besef bij te brengen, dat sociaal-economische maat regelen slecht dan verantwoord zijn en slechts dan het beoogde resultaat kunnen hebben, indien eerst een onderzoek heeft plaats gehad naar de te verwachten maat schappelijke gevolgen van deze maat regelen. M.a.w.: de rechtsvorming in de sociaal-economische maatregelen, die moeten bijdragen tot vernieuwing van de maatschappelijke orde, moet bege leid worden door maatregelen van sociaal-paedagogische aard. TN de besprekingen in deze sectie zal ongetwijfeld een ruime plaats moeten worden ingeruimd aan de taak der kerk." De kerk zal er zich rekenschap van moe geven. dat zij in onze tijd geheel uwe wegen zal moeten bewandelen om de wereld voor het Evangelie des Kruises gehoor te vinden. Hier en daar breekt het besef daarvan door. Men denke aan het werk onder de massajeugd en de onmaatschappelijke ge zinnen. Dit werk moet echter gedragen worden door het levende geloof van de gemeente. Daaraan ontbreekt nog veel. Te weinig beseft men in de kerkelijke kring wat er in Europa op het spel staat Zou de conferentie er in slagen de kerken, waarmee ik bedoel de plaatselijke ge meenten, wakker te schudden, dan zou zij reeds daarom niet tevergeefs zijn ge houden. Daar zal het gaan om een juist bepalen van de verhoudingen van overheid, ge organiseerd bedrijfsleven en zelfstandige ondernemer, om de zeggenschap en ver antwoordelijkheid van ondernemer en arbeider in de afzonderlijke onderneming, om de wederzijdse beïnvloeding van so ciale zekerheid en persoonlijke verant woordelijkheid. „In allerlei toonaard en met veel uiterst tegengestelde klanken roept thans ten diepste onze tijd toch om het Chris- telijk-sociale" schreef prof. J. R'. Slote- maker de Bruïne eens. Moge op de Christelijke Sociale Confe rentie 1952 er iets van openbaar worden, dat de Nederlandse Christenheid haar roeping verstaat om de verwarde maat schappelijke verhoudingen te doordringen met de vernieuwende krachten van het Evangelie, dat Woord en Daad Gods Ten koste van vele doden Fransen boeken een succes in Indo-China Ei zouden daai ook al 3000 Duitsers gesneuveld zijn De grote Franse legermacht, welke Vrijdag een massaal tegen-offensief be gon tegen de communistisch troepen, die met veel en modern materiaal plot seling voorwaarts waren gestormd, heeft he* jongste weekeinde opnieuw een be langrijk succes geboekt. Gisteren bereikten de eerste afdelin gen der Fransen de communistische vesting Phu Tho, waar volgens leger- berichten „slechts" een bataljon Rode soldaten tegenstand bood. Een andere vleugel n de Franse armée sneed een weg af, die Phu Tho met Than Son, dat 25 km verder naar het Zuiden ligt. ver bindt. Door hot offensief van de Vietminh bij de Zwarte rivier hebben de Fransen naar schatting reeds 920 man verloren aan doden, gewonden en vermisten. De verliezen der communisten worden ge schat op 3000 man, terwijl drie batal jons door het Franse tegen-offensief zouden zijn gedesorganiseerd. Volgens verklaring van het West- Duitse Bondsdaglid Erich Mende, zijn er reeds 3000 jonge Duitse soldaten, die de bij het vreemdelingen legioen streden, 1 in Ind Indo-China gesnev „Ergens in het Noorden van Indo- China" heeft de grote leider van de communisten, Ho Tsjl Minfc. intussen vergadering van legerleiders gehou- WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met aanvankelijk en plaat selijke enkele buien. Van nacht kouder, morgen over dag ongeveer dezelfde tem- peratuur als vandaag. Meest matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. (Opgemaakt om 10 uur). Hoogwater Scheven ingen: 4.11 en 16 28 ZON EN MAAN Dinsdag Zon op 7 40. onder 7 07 uur. Maan (V.M.) op 18.02, onder 11 10 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1