Den Haag stak een stokje voor de Alphense woningbouw „Instanties zien nood in deze plaats niet voldoende in" Neutraal onderwijs is een waandenkbeeld .tol HDD NIEUWE LHDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 31 OCTOBER 1951 Gemeenteraad van Alphen aan den Rijn Begin, dag en plaats van goederenmarkt moeten nog vastgesteld Naar aanleiding van het schrijven van enkele jeugdorganisaties betreffen de de verdeling van de gemeentelijke subsidies te Alphen aan den Rijn vroeg de heer Rogaar in de gisteren aldaar gehouden vergadering van de gemeenteraad, of het niet gewenst is deze zaak voortaan aan de jeugd zelf over te laten, zoals die georganiseerd is in de Ned. Jeugdgemeenschap. De voorzitter, burgemeester Witschey, beloofde deze vraag te zullen voorleg gen aan de commissie uit de raad, die voor soortgelijke aangelegenheden is benoemd. De voorzittèr verdedigde het voor- Het voorstel inzake verhuring en pachitng van gemeente-eigendommen werd goedgekeurd, evenals het volgende punt: vaststelling vermenigvuldigings- cijfer voor de heffing van schoolgeld voor het uitgebreid lager onderwijs. Het punt inzake beschikbaarstelling van «en crediet voor t.b.c.-onderzoek het aan Boskoop grenzende gemeente- deel deed de heer Rogaar de opmerking maken, dat deze uitwijk het grote Alphen wel vóór is. De voorzitter dat niet iedereen voorop kan gaan, n b.j de begroting 1953 komt deze zaak de orde. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werden ge kozen de heren H. J. Lemkes en ds P. A. Lefeber. Het voorstel met betrekking tot het Aarlanderveense dorpshuis werd goed gekeurd. Bij het voorstel inzake het aan gaan van een geldlening van f 250.000 voor de financiering van verschillen de werken deed de heer Brouwer vragen, of hier geen gelden van ge reserveerd moesten worden voor de woningbouw. De voorzitter zei, dat hiervoor andere gelden beschikbaar zijn. Deze vrager vroeg ook, waarom de bouw van de 70 woningen door de fa IJsselstein nog niet is begonnen. Voorzitter deelde mee, dat deze weer moet wachten op het bouw volume van volgend jaar, daar Den Haag, in verband met het toegekende bouwcontingent, er een stokje voor stak.-Men heeft nu eenmaal geen zelfbeschikking. Een wijziging in verband imet aflos sing van een geldlening, verstrekt door de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, werd goedgekeurd. Bij het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor aankoop auto water- en lichtbedrijven, brak de heer v. d. Lee een lans voor levering via plaatselijke garagehouder. De voorzitter zei, dat dit de bedoeling is. Naar aanleiding van het voorstel inzake aankoop van 'het pand Pieter Doelmanstraat vroeg de heer Rogaar of door deze koop de ring gesloten is. Wordt het geen tijd, dat een bouwplan bekend gemaakt wordt? De wijze waar op B. en W. gereageerd hebben op ontwerp van de fa H. Oudenes, gepubli ceerd in „Rijn en Gouwe", kon spr. niet bewonderen. Medeleven moet men v deren. Spr. wilde dit plan een kans geven. B. en W. moeten hier geen be leidskwestie van maken. Spr. had de indruk, dat het college wel eens tame lijk lange en gevoelige tenen heeft. De heer Slootjes: Hebben B. en W. een beter plan? De heer v. d. Meent was van oordeel, dat deze zaak niet aan de orde was. De voorzitter antwoordde, dat de ring in de P. Doelmanstraat nu dicht is. Men heeft de vrije hand aan de Noordkant. Spr. zei, dat de raad kan weten dat B. en W. opdracht gegeven hebben aan een architectenbureau te Rotterdam voor een ontwerp. Het plan-Oudenes wordt niet terzijde geschoven, maar men zou zeer gewaardeerd hebben als de heer Oudenes eerst het gemeentebestuur vol doende gelegenheid gegeven had van zijn plan kennis te nemen. „De raad heeft er zelf meermalen op geattendeerd dat het niet prettig is wanneer men belangrijke de krant leest." zaken eerst i Krotwoningen Aaangaande het voorstel tot onbe woonbaarverklaring van krotwoningen achtte de heer Gesman het juiste tijd stip nog niet gekomen. Deze zaak kan beter blijven rusten tot er meer ruimte gekomen is. Spr. vroeg speciaal aan dacht voor vier woningen, waaraan nog wel wat te repareren is. Gaat men op deze weg voort, dan wordt de stimulans voor het onderhoud weggenomen. De heer Rogaar erkende ook wel de klem van deze zaak, maar wilde toch zijn stem bepalen naar de beantwoor ding van de vraag of deze huizen te ver vangen zijn. Ook de heer Ruijssenaars vestigde er de aandacht op, dat waar dit mogelijk is, reparatie moet geschieden en onbe- waanbaarverklaring pas mag volgen, on der de huidige omstandigheden, als er niets meer te redden valt. PUZZLE- PROMINENTEN 1 Mevr. M. Ainesv. d. Meer, Kerk- laan 11, Katwijk aan den Rijn; 2 Möeke de Die, Verdemstraat 44, Leidien; G. Zandbergen, Herman- straat 27, Rijnsburg. stel krachtig. Hij attendeerde er op, dat de woningwet, die voorschriften inhoudt voor de bewoonde woning, niet is gewijzigd in verband met het gebrek aan woonruimte, en spr. hoopte, dat dit ook niet gebeuren zal. Ons gehele volk voelt dat de woning voor het Nederlandse gezin een der belangrijkste elementen is. En nu moeten we dit niet loslaten onder een bepaalde druk. Want dan gaan we als volk naar beneden. Er is in het verleden een achterstand ohtstaan op het gebied van opruiming van krot woningen. Deze veertien vormen een druppel op de gloeiende plaat. Er zijn onhoudbare toestanden. De voorstel len hebben de steun van de hoofd inspecteur voor de volkshuisvesting in Zuid-Holland. Natuurlijk is ver lenging van de termijn (gesteld op drie en zes maanden) niet onmoge lijk, maar men moet een punt kun nen zetten. Spr. begreep, dat de raad bezwaar heeft, maar men moet toch doorgaan. Spr. heeft veel vertrouwen in het beleid van de nieuwe minister voor de volkshuisvesting. Deze zaak zal men hem voorleggen. Maar eerst moet de raad zijn verantwoordelijk heid voelen. Na repliek en dupliek, waarbij de heer Geerlof er nog op wees, dat in de Gnep- hoek een woning reeds veertien jaar „prijkt" met het bordje „Onbewoonbaar verklaard" en toch nog steeds wordt be woond, werd het voorstel z.h.s. aange- ;n, waarbij men ook besloot, dat drie huizen aan de Otweg nader zullen wor den bekeken. De goederenmarkt De heer Rogaar verklaarde zich voor honderd procent voorstander. Hij zag hier een algemeen belang, met name ook voor de arbeidende stand. De tegen standers zien alleen groepsbelang (mid denstand), maar de tegenstanders van nu zijn over een jaar misschien ook wel voorstanders. In dit verband wees spr. op een actie, die de middenstanders in de Raadhuisstraat voeren om de markt voor aan de Concordiastraat te krijgen. Zij zien er voordeel in, wanneer de loop daarheen komt. Het raadslid Geerlof, lid van de com missie, zei, dat de zaak op prettige wijze van alle kanten bêzien was, met begrip voor d ewederzijdse standpunten. De iheer Kroon hoopte, dat degenen die thans tegenstander zijn, in het proefjaar voorstander zullen worden. Daar het winterseizoen niet gunstig is, adviseerde spr. in het voorjaar 1953 te beginnen. De heer Slootjes wilde een nog bredere opzet, nl. met pluimvee, eieren en gen. Men moet mensen van buiten trek ken. De ene groep ziet naar zijn mening de zaak te optimistisch, want een goede markt brengt niet uitsluitend koopjes. En de pessimisten zijn tegen zichzelf; komen mensen naar Alphen! De heer v. d. Meent was niet bijzonder enthou siast. Alphen is op het gebied van markten nooit gelukkig geweest. De heer Verdonk, die de enige was, die aantekening vroeg tegengestemd te hebben, verklaarde, dat zijn zienswijze niet veranderd is. Spr. was erkentelijk voor de prettige bespreking. Wethouder Dekker, voorzitter van de betreffende commsisle, zei, dat de ln andere gemeenten gehouden enquête veel heeft bijgedragen tot het door de meerderheid der com missie ingenomen standpunt. In de besprekingen zijn de wederzijdse bzcwaren ook goed aangevoeld. In het proefjaar krijgt de middenstand een sportieve kans zijn standpunt nader te bepalen. Spr. twijfelde er overigens niet aan, dat, zouden de gevolgen voor de middenstand inder daad ernstig zijn, de zaak opnieuw zal worden overwogen. De voorzitter zegde toe, met de ge maakte opmerkingen rekening gehouden zal worden. De commissie zal zich nader gaan beraden over het begin, de dag en de plaats. Spr. hoopte, dat ook de heer Verdonk zich in de toekomst over de markt kan verheugen en besloot met de wens, dat de markt een levend deel van de zich ontwikkelende ge meente Alphen aan den Rijn zal worden, En dat niet alleen het zorgen-zware leven van de huismoeders er door ver licht zal worden, imaar dat ook de mid denstanders er profijt van zal hebben. Op de gewone agenda kwamen toen nog enkele begrotingswijzigingen en de twee punten op de aanvullings agenda, w.o. het voorstel met betrekking tot grondruiling met mevr. v. d. Hoek de heer H. Oudenes, werden zonder discussie goedgekeurd. Woningbouw Tenslotte was er een bespreking de gang van zaken rondom de woning bouw. Alphen heeft eerst het toegekende bouwvolume niet kunnen benutten, dat er geen geld was. Nu heeft men vol doende geld kunnen aantrekken ei zegt Den Haag: het contingent is uitge put. „Kunt u verklaren, waarom Alphen er zo slecht af komt?" vroeg de heer Kroon. Dat kon dc voorzitter niet, maar wel gaf spr. als zijn mening te kennen, dat men bij de bevoegde instanties de Trood~van Alphen aan den Rijn niet vol doende inziet. Het is zelfs voorgekomen, dat men in Den Haag deze gemeente volkomen over het hoofd zag; dat is toegegeven. Het bewijst weer, dat men voor de deur moet liggen als een hond, opdat men er bij is, als er wat te ver delen valt. De raad besloot bij motie aandrang uit te oefenen bij Ged. Staten e.a. Alphen, dat is aangewezen als industriali serende gemeente, recht te doen •tevens de krotwoningenopruiming ter sprake te brengen. Prof. Haitjema over Roomse neigingen Hervormd-Katholieken laten de reformatorische remmen los Liturgische beweging is géén modaliteit in de Ned. Hervormde Kerk Prof. dr Th. L. Haitjema van Gro ningen heeft gistermiddag te Apel doorn het Hilversums Convent en in verband daarmede de Hervormd- Katholieke beweging onder het ont leedmes genomen, dat tegelijkertijd een mes der critiek was, hoewel hij tot op zekere hoogte ook wel weer begrip voor de liturgische beweging bleek te hebben. Spreker voerde het woord tijdens de najaarsvergadering van de afd. Gelderland-Overijsel van de Confes sionele Vereniging, zo lezen we in Trouw.; of. Haitjema beantwoordde de Z„Is de liturgische beweging een modaliteit in de N.H. Kerk?" met: Neen! De titel van zijn onderwerp was een te rugslag op een publicatie van dr V. d. Linden, die de liturgische beweging als een der jongere modaliteiten beschouwt. „In de ruimste zin van het woord zal niemand bezwaar hebben tegen de li turgische beweging, die bedoelt de kerk dienst stijlvol te maken," aldus spreker, die vervolgens summier ontstaan en voortgang der Hervormd-Katholieke be weging schilderde en de kwestie-ds Loos memoreerde. Aanvankelijk wilden vier leden van het Convent het episcopaat in gesteld hebben met drie bisschoppen. La ter wensten zij er één en nog later konden zij er .genoegen mee nemen, dat predikanten, die dit begeerden, hun wij ding bij een buitenlandse bisschop zou den ontvangen. „De vraag naar de apostolische successie is door de Gene rale Synode beslist," aldus spreker. „De Hervormd-Katholieke beweging kan geen modaliteit zijn, omdat zij zich stelt buiten het reformatorisch-gereformeerd kerk type in Nederland. Ik zeg niet, dat zij buiten de kerk in het algemeen valt" Prof. Haitjema was van oordeel, dat de aansluiting van de N.H. Kerk bij de We reldraad van Kerken, waarin ook episco pale kerken zijn opgenomen, het onmo gelijk maakt neen te zeggen tegen de liturgische beweging in het algèmeen. „De Hervormd-Katholieke beweging heeft alle reformatorische remmen los gelaten, nl. de remmen van de theologie des Woords, die, naar Calvjjn, niet op een ding, doch enkel op het Woord rust", aldus spr. Als drijfkrachten voor het ontstaan van de liturgische beweging zag spreker o.a. een heimwee naar de eenheid der kerk, eerherstel van de uitwendige vorm in het kerkelijk leven, de dorst naar de werkelijkheid der openbaring en het ver langen naar de tegenwoordigstelling van het heil in Christus. „Zonder reformatorische remmen holt de oecumene door naar een romaniseren de kerkbeschouwing," zo zeide de hoog leraar. „Tegen de oecumene moet neen gezegd worden op het punt, waar zij eenzijdig naar de kant der zichbaarheid heen gaat". Hoewel verschillende dingen aanvan kelijk als legitiem Hervormd gezien kun nen worden, onderkende spreker in de (Advertentie). Vloerboenen 1 ouderwets! Uw vloer glanst met X-0L zonder J boenen. Slechts eenmaal aan brengen per 3 maanden. Dèt Is iets voor U! Een goede drogist heeft t Oproep om hulp voor Schoonebeek Het Nederlandse Roode Kruis heeft een oproep doen uitgaan om hulp aan Schoo nebeek, dat Vrijdag j.l. in enkele ogen blikken tijds door een windhoos werd geteisterd. Een aantal kleine boerde rijen en arbeiderswoningen hebben het vooral moeten ontgelden. De schade daaraan wordt op 30.000 geraamd. Om dit geld bijeen te brengen is een plaat selijk comité opgericht. De pennnig- meester van de aid. Schoonebeek van het Roode Kruis zal op gironummer 586.000 gaarne bijdragen ontvangen. Gemeenteraad van Warmond Voorstel tot uitbreiding secretarieperso- neel na geheime stemming aangenomen De ingezetenen kregen een nieuwe vuilnisemmer Bij de ingekomen stukken voor de vergadering van de gemeenteraad van Warmond, die gisteravond plaats vond, was een schrijven van G. S., waarbij de grondverkoop aan de heren Th. Keenen en D. van Meeteren werd goedgekeurd. De heer Van Asperen uit Den Haag ging bij de.raad in beroep tegen het besluit van B. en W. tot weigering van een bouwvergunning voor de stichting van een „weekendhuisje" aan de Kagerplassen. B. en W. stelden voor dit beroep ongegrond te verklaren. De heer Wedjers sprak er zijn be vreemding over uit, dat G.S. aan be langhebbende wel toestemming hadden verleend tot het aanbrengen van een steiger. Hij meende, dat dit college voor deze toestemming zich toch eerst met - n W. in verbinding had kunnen stellen. De voorzitter zei, dat de hou ding ran G.S. inderdaad niet juist is ge weest, hetgeen dit college ook heeft er- kend. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Op het verzoek van het centrale co mité inzake voorlichting beroepskeuze om subsidie wend besloten voor elk ge val een subsidie te verlenen van ƒ7,50, mits vaststaat dat de betrokkene zelf niet in staat is de kosten te betalen. De voorzitter deelde hierna mee, dat in het koopcontract met jhr Van de Brandeler. die grond van de gemeente Warmond heeft gekocht, is bepaald, dat op het deel van de grond, dat in eigen dom van de gemeente is gebleven, ten hoogste twee landhuizen mogen worden gebouwd. Bovendien had de buitenplaats Groot Lee rust, gelegen tegenover deze grond, het recht van uitzicht. B. en W. Piot. Waleiink op Nat. Chr. Schoolcongres Wie de rol van de neutrale wil spelen, maakt de opvoeding belachelijk NEUTRAAL ONDERWIJS is een waan. Er is geen neutrale kennis, er is geen neutrale wetenschap. Het is een bijna onbegrijpelijke dwaling van sommige wetenschapsmensen, te menen dat het mogelijk is zogenaamd waardevrij onderwijs te geven, of beginselvrije wetenschap te bedrijven. Dat zei prof. dr J. Water ink vanmiddag heel duidelijk in een referaat, waarmee hij in Amsterdam het zevende Nationaal Christelijk Schoolcon gres opende. Dit belangrijke congres, dat tot en met Zaterdag zal duren, heeft als algemeen onderwerp: Het karakter van de Christelijke school. Inzicht, met een visie, te vormen (voor Prof. Waterink, de bekende paedagoog van de V.U., besprak de vragen: wat is de christelijke school, wat behoort z\jn en hoe is haar karakter? Algemeen wordt erkend zo zei hij dat onder wijs en opvoeden niet zijn te scheiden; Hoe moeten we nu datgene, wat de school aan het kind heeft te brengen, zien? Pure kennisoverdracht is on mogelijk en dat dit hier of daar zou ge schieden, is fantasie. Daarom reeds is neutraal onderwijs een waan. Iedere ken nis heeft nodig verklaring van verban den. Maar zodra deze verbanden wor den aanvaard, heeft iemand ook een ver klaringsgrond erkend achter de verban den die hij ziet. Nu komt daarbij voor een christen nog iets anders, nl. dat hij alles wat hij doet en kent, slechts zien kan in het licht van de Openbaring Gods. De christen kan en mag niet ontkennen dat het Kruis van Christus midden in de histo rie en de schepping staat. Deze beide zjjn voor een christen niet van elkaar los te maken. Neutraal onderwijs is principieel-we- tenschappelijk gezien maar een waan denkbeeld van mensen die zichzelf niet hebben leren kennen, en het is psycho logisch gezien iets, dat het kind onmid dellijk weigert, omdat hij achter „de fei ten" datgene leest, wat de ziel van een kind elke seconde lezen kan, moet en wil, dat is: een verklaringsgrond voor de dingen, een diepere zin. En geen kan de rol van de neutrale spelen, tenzij hij toneelspeler wil zijn. Maar een toneelspeler-opvoeder maakt öf zichzelf óf de opvoeding belachelijk. Zijn spel eindigt in ieder geval in een drama en waarschijnlijk met dodelijke afloop Doel en taak Christelijk onderwijs wil zeggen: on derwijs waarin opgevoed wordt naar de eisen die het Woord van God ons stelt. - de eisen die Christus Zelf de op voeder voorhoudt aldus definieerde prof. Waterink. Dit betekent dat de school zelf zich voortdurend bewust moet zijn, dat zij bezig is al die kinderen te vormen tot sen met een overtuiging, met een BRANDwonden en beter met Akker's Klooster. /i\ balsem, die de wond zuivert, ontsteking voorkom ten de groei v van de nieuwe huid bevordert: KLOOSTERBALSEM mogelijk is) tot die God liefhebben en die Christus ken als hun Heer en Zaligmaker. Een mens zoekt echter altijd naar de weg van de minste weerstand en in de christelijke school het gev< wezig, dat men zeer goed theoretisch wéét hoe het moet, maa het onderwijs en opvoeding gaat vluch ten in schematisme. Het is zo gemak kelijk de levensroeping te _ver-intcllec- tualiseren. Wij zijn er als mensen licht toe geneigd ons christen-zijn te laten opgaan in een aantal correct geformu leerde regels. In de christelijke school moeten warmte en liefde van Christus heersen de kinderen moeten niet het gevoel krij gen dat de Wet van Gpd een lastig ding is, waarmee je alleen maar om de orcr geslagen wordt, maar zij moeten leren be grijpen en beleven dat de Wet des Heren uit elke regel spreekt van Gods liefde tot ons. uitwerking een romaniserend streven. Zo wees hij ook diverse uitdrukkingen van de zijde der liturgische beweging af, bv. „Een ding is door zijn vorm wat het is", „Voertuigen van Gods genadegaven" „Christus zet Zijn leven in Zijn Kerk voort". Spreker wilde echter ook de vraag stellen: „Hebben wjj niet mede schuld de opkomst van het katholiserend protestantisme in de kerk? De kerk •erzuimde in het verleden het sirenen gezang van de R-K. Kerk te onderken- De straf Er is nög een kwaad dat de school bedreigt, zo ging prof. Waterink voort: er schijnen mensen te zijn die menen, dat de straf niet christelijk is, dat tucht op zichzelf schematisch is. dat elke vorm erzettelijkheid bij de opvoeding gebrek aan psychologisch inzicht ver raadt. Er ontstaat dan een paedagogische houding in de school, die terwijl ze zich toerust met de naam „nieuwere paeda- gogiek", of met de namen „vernieuwing", „toegepast christendom", of „vrije orde", in wezen alleen maar vaagheid, slapheid, halfheid is. Bij deze houding onderstreept men voortdurend het gevaar van kinderen- farizeeërs te kweken. Dat gevaar bestaat ongetwijfeld, maar farizeïsme is geen vrucht van handhaving van normen en van erkenning van de kracht van de eisen Gods; het is alleen maar vrucht van miskenning van het karakter van de Wet en zijn normen. Géén farizeïsme op de school maar ook geen slapheid! Misstanden Ook over de actuele practijkvragen sprak prof. Waterink, en hij liet duide lijk merken dat de zucht bij vele scholen goed op te leiden voor voort gezet onderwijs, hem niet aanstaat. „Men weerstand bieden aan verkeerde concurrentiezucht of eerzucht door een voudig te weigeren het karakter van de school te laten bepalen door toelatings eisen voor gymnasiuip en H.B.S. De la gere school is geen voorportaal voor de universiteit! Op zeer vele opleidende scholen lijdt de meet derheid van de kin deren onder een systeem, dat alleen ter wille van een minderheid wordt aange houden." Prof. Waterink sprak hier van ernstige misstanden". En uiterst bedenkelijk vond hij het, dat cr bij zo vele mensen, die meer of min der intensief voor het christelijk onder wijs arbeiden (vele jongere leerkrachten bijv.), ten opzichte van de vraag het wezen van de christelijke school een schier grenzeloze onverschilligheid heerst en een volkomen onbegrijpelijke stelden nu voor te bepalen, dat de In houd van de te bouwen woningen iets werd teruggebracht en dat de kwestie van het uitzioht alleen een strook grond ter breedte van zes meter zou betreffen. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel tot uitbreiding van het secre- tariepersoneel. De heer N(jman stelde de vraag, of. als direct een deskundige tot gemeente-ontvanger zou zyn be noemd. deze uitbreiding nodig was ge weest. De voorzitter antwoordde, dat dit in de toekomst Inderdaad nodig zou geweest zijn. De secretaris ver klaarde: Wy hebben een goede ge meente-ontvanger, maar of hij in staat is ook de financiële administratie de secretarie betreffende te beheesen, moet worden afgewacht. De heer NU- man merkte nog op, dat de laatste stemming de gemeente dus 4000 kost. De heer Van Rün vond de uitbreiding van het personeel wel drastisch. Pas is er een nieuwe typiste benoemd. Be sloten werd deze aangelegenheid nog even in geheime zitting te bespreken. Na heropening werd het voorstel aan genomen. Het voorstel voor een crediet inrichting van een lokaal van h malige gemeentehuis tot politiepostobu- reau en van een lokaal tot lesruimte voor de organisatie B.B. werd eveneens aanvaard. Allerlei De heer Nijman wees er op, dat er n reeds een wiek van de molen Lake: polder af is. Voor het herstel heeft de gemeente kortgeleden een belangrijk bedrag gevoteerd. De heer Van Sc hie deelde mee. dat het de bedoeling wiek voor het begin van het n seizoen weer aan te brengen. De heer Weijers betreurde het, dat de ingezetenen zo-maar een nieuwe vuilnisemmer hadden gekregen met de mededeling: Neem je geen emmer, betalen moet je toch. In de gemeente Sassenheim moet bovendien worden betaald, terwijl in Warmond een bedrag van ƒ10 verschuldigd is. De voorzitter zei hierop, dat geval voor geval zal worden bekeken. Hem was namelijk ook gevraagd, ontheffing van deze belasting kan worden verleend Gevraagd werd nog naan de stand zaken met betrekking tot de bouw de fabriek Tudor. Deze maatschappij heeft opdracht gegeven plannen uit te werken. De heer Weijera had een i stel verwacht voor een bijdrage twee ingezetenen voor aansluiting het electrische net. Het voorstel va en W. is, dat de gemeente een derde zal' bijdragen in de kosten. De belangheb benden is gevraagd, of zij zich met deze regeling konden verenigen. Van één is een bevestigend antwoord ontvangen. Op het andere antwoord wordt r.og gewacht. Nu doet zich echter het geval voor, dat de lichtfabrieken eerst 389 in reke ning brachten, maar nu twee aansluitin gen moeten geschieden (dezelfde kabel) zijn de kosten ineens op ƒ522 gebracht. Hierdoor is een geheel nieuwe situatie ontstaan. De gemeente heeft de zaak i handen van een deskundige gegeven. De heer Van Rijn vond het tenslotte jammer, dat bij de aanschaffing vuilnisemmers de plaatselijke midden stand niet was ingeschakeld. De zitter zei. dat er overleg is geweest, maar de fabriek dacht er niet aan de leverancier, die zou worden ingescha keld, provisie te geven. 15 Nov. herdenking gesneu velden uit 2 wereldoorlogen Het Nederlandse Oorlogsgravencomité heeft de jaarlijkse herdenking van alle geallieerde gevallenen uit de beide wereldoorlogen voor 1952 vastgesteld op Zaterdag 15 November a.s. De plechtig heden beginnen om 3 uur in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Deurwaarder op Pamir in Rotterdam Het enige grote zeilschip dat nog de wereldzeeën bevaart, 't Duitse opleidings schip Pamir uit Lübeck. is dezer dagen na zijn aankomst in Rotterdam door een deurwaarder aan de ketting gelegd. De Neerlandia Scheepvaart- en Agentuur maatschappij meent namelijk nog een be langrijke vordering op de reder te hebben voor het vorige bezoek aan Rotterdam. Koninklijke-Shell aan het werk in Afrika Volgens het Franse persbureau A.F.P. zullen de Anglo Iranian Oil Co en d« Koninklijke Shellgroep gezamenlijk op grote schaal olie-prospecties in Brits Oost-Afrika ondernemen. Binnenkort zal een aantal geologen en andere des kundigen van bedde meatschaippijen naar Afrika gaan om het onderzoek te be ginnen. Een Westduits-Russisch neutraliteitsverdrag? Bonn weet er inderdaad iets van De Christen-democratische parlemen taire fractie van Dortmund is dezer dagen een bespreking begonnen over da mogelijkheid van het sluiten van een West-Duits-Russisch „neutraliteitsver drag", aldus een Duits blad. Te Bonn werd omtrent dit bericht thans verklaard, dat het „een grondslag van waarheid" bevat. (Advertentie. MEESTER'S 7&<tfru HM® Bloedig betaalde bemiddelaar Mexicaanse president naar Nederland Prins Bernhard wordt op zijn wenken bediend Prins Bernhard heeft Woensdag in Me- ico meegedeeld dat de Mexicaanse pre sident Aleman heeft toegezegd na zijn ambtsperiode, die op 1 December ein digt, met zijn gezin een bezoek aan Ne derland te zullen brengen. De Prins logeert tijdens zijn vierdaags bezoek aan de stad in de presidentssuite Hotel del Prado. Dag en nacht staan zyn deur twee kamerdienaars ge reed, om hem op al zijn wenken te be dienen. Een lift is speciaal voor de Prins gereserveerd cn wordt dag en nacht bemand door drie liftboys. Een deel van de lijfwacht van de president en enkele leden van de federale veilig heidsdienst zorgen voor de veiligheid van de koninklijke bezoeker. VLEES WARENFABRIEK Schipper en zijn knecht verdronken Het kleine binnenvaartuig Waal- stroom. geladen met suikerbieten, Woensdag op het Hollandsch Diep ter hoogte van Willemsdorp (gem. Dubbel dam) omgeslagen, waarbij, naar aange nomen mag worden, de twee opvarenden zijn verdronken. Het waren de schipper A. Stenssen en zijn knecht, wiens nog niet bekend is. De stoffelijke schotten zijn nog niet gevonden. Vermoedelijk is het schip ten gevolge van de hevige wind omgeslagen, ligt nog op de bodem van de rivier. De Waalstroom had bieten geladen te Ben- nebroek en was op weg naar Zevenber gen. Vermoedelijk hebben de beide op varenden nog getracht zich in een roei boot te redden. Tot dusver is alleen nog maar deze roeiboot geborgen. Bewijs van vertrouwen" Buitenland nam deel in 80 Ned. bedrijven Het streven van de Nederlandse rege ring om buitenlandse ondernemers, cn vooral Amerikanen, belangstelling in te boezemen voor de industrialisatie in ons land, heeft tot nu toe een bemoedigend verloop. Sinds de bevrijding zyn met bui tenlanders meer dan 500 licentie-overeen komsten tot stand gekomen, waarbij men vergunning kreeg een octrooi toe te pas sen. In tachtig gevallen namen buitenlan ders in samenwerking met Nederlanders deel in nieuwe fabrieken. Bovendien richtten vreemdelingen hier 36 zuivere dochterondernemingen op. De jaarlijkse productie van deze vestigingen vertegen woordigt een waarde van 500 milliocn. (Advertentie) vo/Hkté'**"*"*1 i TU ruisiiBS?iD^i^" gedood endehuid genet GENEESMIDDEL TEGEN 1 HUIDAANDOENINGEN J ln 't Kapitool van de Vrede Wisjinsky stelt 'n commissie voor Voor regeling in Korea De Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Wisjinsky, heeft Woensdag in de politieke commissie van de Ver. Naties voorgesteld, een speciale commissie te benoemen om een vreed zame oplossing te zoeken van de Koreaanse kwestie. Alle betrokkenen bjj het Korea-conflict zouden in deze com missi- vertegenwoordigd moeten zijn. Wisjinsky deed dit voorstel pas aan het eind van een rede, die 72 vellen folio papier besloeg. Ruim drie en een half uur achtereen was de minister aan het woord; de stampvolle vergaderzaal was blauw van de rook. Van vermoeidheid was by Wisjinsky niets te merken. Zijn stem was wel wat hees, maar zijn ge baren bleven gedurende de gehele rede Vooraanstaande, Westerse afgevaardig den noemden de rede „onsamenhangend en verward" en zijn van mening, dat de deur voor een overeenkomst over Korea nu is dichtgeslagen Braziliaanse minister: Fokker gaat bouwen in Brazilië De Braziliaanse minister van Lucht vaart, generaal Nero Moura, heeft aan het Braziliaanse blad A Nuite meege deeld, dat zyn regering een overeen komst heeft getekend om de Nederland- Fokkerfabrieken vliegtuigen te laten bouwen in Brazilië. Van de zijde der Fokkerfabrieken zei men hierover, dat de onderhandelingen met Brazilië wel ver gevorderd zijn, maar dat nog geen definitieve overeen komst is getekend. Het zou hier om de vervaardiging van enige van de nieuwste Fokkerproducten gaan. Italiaanse immigranten in Sydney in opstand Ruim 200 werkloze Italiaanse immi granten zijn gisteren in Sydney (Austra lië) slaags geraakt met de politie. Met de grootste moeite kon de politie dc woe dende mannen beletten, "t gebouw van het Italiaanse consulaat-generaal te be stormen. De rebellen waren gewapend met ijzeren staven en stenen. De Italianen eisen onmiddellijke te werkstelling en, indien dit niet mogelijk is, repatriëring. Uitbarsting van do Smeroe gevreesd Vernomen wordt, dat de vulkaan Smeroe op Java werkt en dat men voor :en uitbarsting vreest. Zware Amerik. verliezen in Korea: 1300 man De Amerikaanse verliezen in Korea I waren de vorige week. in vergelijking met andere weken, zeer zwaar. Bijna 1300 soldaten sneuvelden namelijk. 16RIEPWEERI1 Voorkom een pijnlijke keel met de beproefde geneeskracht van I- kü L*j I?

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 9