Expositie gewijd aan het werk van Willem van der Helm Stadsarchitect in de zeventiende eeuw Van de bevolking wordt volledige medewerking verwacht Uitslag prijsvraag „Wie - wat - waar?" is thans bekend Chr. oratoriumvereniging Con Amore gaf jubileumconcert Elke Vrijdag een half uur Avondgebed in koor der Pieterskerk Prinses Beatrix was gisteren in Leiden NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VBIIDAG 31 OCTOBER 1952 IN DE LAKENHAL Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging Oud-Leiden is in het stedelijk museum De Lakenhal een tentoonstelling ingericht, ge wijd aan het werk van de Leidse stadsarchitect Willem van der Helm. De tentoonstelling'werd gistermiddag officieel geopend door de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, en trok bij die gelegenheid grote belangstelling. woord van De burgemeester achtte de keuze van het onderwerp van deze tentoonstelling alleszins gelukkig. Immers, de vereni ging Oud-Leiden heeft zich ten aUe tijde ingezet voor het behoud van het archi tectonisch stedeschoon van onze stad en het is daarom begrijpelijk, dat men heeft gegrepen naar het leven en het werk V3n deze architect, die zo'n persoonlek stempel op het stadsbeeld heeft gedrukt. In gedachten maakte de burgemeester vervolgens een wandeling langs de chitectonisch waardevol'e gebouwen de Sleutelstad. Om daarbij te constateren, dat de „stadstimmerman" Van der Helm (tegenwoordig zou men zeggen: direc teur van gemeentel-erken) waardevol werk heeft geleverd. Op zijn eentji tussen 1662 en 1675 bezig geweest c voor die dagen grote stad behoorlijk voor de dag te komen. Helaas is van a' het mooie, dat hij schiep, niet veel mee: over. Vooral de 19de eeuw is zich te bui ten gegaan aan slopen. Maar gelukki? is een aantal gebouwen gespaard geble ven en die maken thans het trotse er vertrouwde bezit uit van de stad. Wat de inrichting van deze tentoon stelling betreft: men heeft zich gelukkig geprezen, dat men in het gemeente- chief nog een aantal ontwerpen van Van der Helm bezat. Zeer fraaie tekeningen, waarbij vergeleken onze blauwdrukken maar bloedeloze producten zijn. Spr. noemde de tentoonstelling instructief en fraai en verheugde c over, dat hem de eer te beurt viel deze te mogen openen. De burgemeester acht te de expositie een waardig begin het jubileum van Oud-Leiden en hoopte dat velen er van mogen leren en genieten. Burgemeester Van Kinschot eindigde imet een persoonlijk woord tot ir J. J. Terwen, de organistator van de tentoon stelling, die de persoon van Van der Helm weer onder de Leidenaars heeft terug gebracht. Aan mevrouw Terwen- de Loos, die de vereniging Oud-Leiden jarenlang als secretaresse heeft gediend, werd een bouquet bloemen aangeboden. Woorden van dank Hierna sprak dr W. C. Braat als waar nemend voorzitter van Oud-Leiden een woord van dank tot het gemeentebestuur en belichtte de taak, die de vereniging heeft als hoedster van het stedeschoon. Het gemeentebestuur heeft daarbij nooit van ongeduld laten blijken. Integendeel. Spr. bracht vervolgens ook dank aan ir Terwen en aan de directeur van de La kenhal, drs E. Pelinck. De heer Pelinck dankte hierop ir Ter wen voor de inrichting van de tentoon stelling en voor de prettige samenwer king. Een bijzonder woord van dank richtte de directeur tot het personeel en onder hen vooral tot de heer B. Bootsma, die de maquettes van de poorten maakte. Ook de gemeente-archivaris en rijksmo numentenzorg hadden dank in ontvangst te nemen. Ir Tenven sprak vervolgens zijn dank uit voor de hem toegezwaaide lof, waar na het gezelschap de Grote Pers verliet om in de Harteveltzaal de tentoonstelling te gaan bekijken. Instiuctiei De expositie is op moderne voet ge schoeid. Er is gewerkt met grote op schriften aan het begin, zodat ook de niet-deskundige tentoonstellingsbezoeker enigszins georiënteerd is. De tekeningen van Van der Helm zijn in verschillend gekleurde passepartouts gezet: zwart, grijs en terra. De gebouwen, af gebeeld achter de witte passepartouts bestaan nog, die achter de zwarte zijn verdwenen. Aan de gebouwen, die in grijze omlijsting prijken, heeft Van der Helm slechts meegewerkt en die ii terra omranding zijn nooit uitgevoerd. Verder heeft men onder de ontwerp-te- keningen kleine plattegrondjes aange bracht, waarop met een speld met rode knop is aangegeven op welke plaats in Leiden het betreffende gebouw gestaan heeft of nog staat. De expositie is voorts gecompleteerd met foto's, die gemaakt zijn door mr F. E. de Wilde uit Oegst- geest Enkele schilderijen kwamen uit het rijksmuseum te Amsterdam. Het geheel is op deze wijze buitenge woon leerzaam geworden, óók voor de leek. En bovendien ziet de zaal er met de lichte schotten, een enkele vaas bloe men, op de juiste plaats neergezet, een tinnen schaal en meer van die „kleinig heden" buitengewoon verzorgd uit B.B.-raad A-kring Leiden bijeen Verscheidene commissies worden samengesteld In de gisteravond ten stadhuize gehouden ledenvergadering van de Raad voor de bescherming bevolking, A-kring „Leiden", die ook werd bijgewoond door mr Ti- lertius Kruythoff, promotor van de stichting Zuid-Holland van de B.B., werd o.m. mededeling gedaan van een schrijven van het hoofdbestuur naar aanleiding van een door de A-kring Leiden tot het hoofdbestuur gericht schrijven, waarin diverse suggesties aan de hand werden gedaan inzake de voorlichting van het publiek ten aanzien van de bescherming der burgerbevolking. Het gaf in dit schrijven de ver zekering, dat met de geuite wensen en suggesties zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden. de vorige vergadering benoem- welke tot taak had de raad van de B.B. van advies te dienen zake de te volgen weg bij de opbouw n de zelfbeschermingsorganisatie A-kring Leiden, kwam in deze vergade ring met de resultaten van haar beraad slagingen ter tafel. Hierbij kwam de tot de volgende beschouwin- Nieuwe Maranathakerk niet zonder orgel Eind '52 de 10.000 rol Er is alle reden om aan te nemen, dat de in het Morskwartier te bouwen Ma ranathakerk het ook'de eerste tijd niet zonder orgel zal behoeven te stellen. Zo dat de „orgelloosheid" in de Hervormde' Gemeente zich gelukkig tot de Kooi- kapel zal beperken. Bedriegen de voor tekenen niet, dan zal het orgelfonds van de wijkgemeente Het Morskwartier aan het eind van dit jaar reeds f 10.000 be vatten. Men heeft reeds f 7551.11 en op 3 en 4 November hoopt men de tiendui zend vol te maken door middel van een grote bazar, die wordt gehouden in de Chr. school aan de Hoge Morsweg. De opening van de bazar vindt Maan- I dagmiddag om 2 uur plaats. Ze wordt j verricht door de wijkpredikant, ds H. J. 1 van Achterberg, die hartelijk hoopt, dat er na de grootscheepse acties van de wijkgemeenten Kooiwijk en Het Centrum nog iets voor het orgel van de Mors is overgebleven. Kosten van de (georganiseerde) zelfbescherming: Primair wordt gezien het probleem m de kosten verbonden aan de op bouw van de georganiseerde zelfbescher ming, te onderscheiden in: kosten voor opleiding van wijk- blokpersoneel; kosten voor aanschaffing wijkuit- rusting; c kosten aanschaffing blokuitrusting. De onder a en b vermelde kosten wor den door het rijk gedragen; van rijks wege stelt men zich ten aanzien van de onder c genoemde kosten op het stand punt, dat deze door de bevolking moeten worden gedragen. De laatste kosten zijn door het hoofd bestuur begroot aan de hand van eer van rijkswege opgesteld schema var hetgeen voor een redelijke uitrusting var een blokploeg nodig geacht wordt en be lopen 1412 per blok. Voor de 100 blok ken, die de A-kring Leiden telt, komt men dus op ƒ141.200. Vit dit schema blijkt zelfs, dat in een latere phase van de opbouw zou willen aansturen op het aanschaf fen van een lichte motorspuit per blok. .Daar dit vérgaande financiële conse quenties met zich brengt en de com missie de noodzaak of de wenselijk heid nog niet direct inziet, ware hier van voorlopig af te zien; wel is te stre ven naar het aanschaffen van een der gelijke spuit per wijk. Daarvoor zijn ei 7 nodig, waarvan er reeds vier be schikbaar zijn, zodat nog een drietal aangeschaft zou moeten worden, kosten van deze spuiten op ƒ3000 per stuk stellend, komen de totale kosten voor de materiële opbouw van de ge organiseerde zelfbescherming op rond 150.000. De commissie is van mening, dat dit bedrag nimmer door de bevolking kan worden opgebracht en hoewel hier van uitgaande, dat zoveel mogelijk beroep moet worden gedaan op de offer vaardigheid van de bevolking ander zo nadrukkelijk mogelijk onder Er waren ongeveer ISO inzendingen 'Toen het bestuur van de 3-Octobervereniging in samenwerking met het door de vereniging voor vreemdelingenverkeer in onze stad opgerichte actiecomité Leiden Leeft de prijsvraag „Wie wat waar?" uitschreef, was men er zich van bewust, dat de oplossing van deze prijsvraag niet eenvoudig zou zijn. Het ging immers om niet minder dan 372 reproducties van schilderijen van Leidse meesters. Toch heeft men meer dan 150 inzen dingen moeten nakijken, voordat de organisatoren tot de verdeling van de prijzen konden overgaan. De oplossingen waren zo verrassend, dat de prijzen slechts door loting konden worden verdeeld. Hier volgen dan de winnaars: Eerste prijs (waardebonnen tot een bedrag van f 100): J. M. H. Horikx, Witte Rozenstraat 18. Tweede prijs (waardebonnen tot een bedrag van f 50): 1. J. H. v. d. Ploeg. Vondellaan 5, 2. G. N. Meurs jr, Crone- (steinkade 30. Derde prijs (waardebonnen tot een bedrag van f 25): 1- J. B. Seller, Zonne veldstraat 6, 2. B. Hakkert-Meester, Irenestraat 20a, 3. W. F. Louwrier, Nwe Rijn 101, 4. C. Ligtvoet, Kraaierstraat 10. Vierde prijs (waardebonnen tot een bedrag van f 10): 1. D. Hanselaar, Mare- dijk 19, 2. Q. A- Brouwer, Haven 26b, 3. C. A. Don, Hogewoerd 46a, 4. J. H. Stig- ter-Kolderman, Hogewoerd 167, 5. P. Masurel, Gerard Brandstraat 6, 6. M. A. E. van Katwijk-De Rijk, Trompstraat 28, 7. Timmermans, Warmonderweg 20, Oegstgeest, 8. D. v. d. Eijkel, Koestraat 37, Rijnsburg, 9. C. Hosman, Zoeter- Avoudseweg 134, 10. B. v. d. Wijngaar den, Rotterdams Zeehospitium, Katwijk aan Zee, 11. J- van ?ijp-Grasman, Haar lemmerstraat 295, 12. H. Eelsingh, Utrechtse Jaagpad 23, 13. L. Jongenelen, Herengracht 45a, 14. H. Verkley, Mors singel 8. 15. S. v. d. Berg, Munnikenstr. 27, 16. Th. N. van Zijp, Lijsterstraat 9, 17. J. v. d. Meer. Alexanderstraat 23, 18. A. Mol. Narcissenstraat 2, Voorschoten, 19. L. P. Schamper, Roomburgerweg 2b. 20. M. Flim, Haagweg 5, 21. A- v. d. Weerthof, Jacob Catslaan 103, 22. W. P. Dreef, Molenstraat 28, 23. J. Huysmans, Buys Ballotstraat 57, 24. T. Zandvliet, Haarlemmerstraat 117, 25. St. van Ewijk, Breestraat 73, 26- J. van Weeren, Val- ken-burgerweg 10, Rijnsburg, 27. A. Vuijk, Langegracht 91, 28. L. E. J. Moe- liker, Bakkersteeg 4, 29. J. P. Questroo, Nieuwe Rijn 51, 30. M. Paats, Stadhou derslaan 12. Zes creditnota's ten bedrage van f 10 (te besteden bij de fa gebr. Lampe): 1. C. C. v. d. Baan, Plantsoen 49, 2. C. Kamma, Utrechtse Jaagpad 16a, 3. A. v. d. Weerthof-v. d. Meijden, Jacob Cats laan 103, 4. H. van Cittert, Lammen- schansweg 47, 5. J. N. J. Breuring v. d. Sande Bakhuyzenlaan 8, 6. J. P. Gordijn, Mauritsstraat 85. Op vertoon van een identiteitsbewijs kunnen de prijswinnaars hun prijs in waardebonnen in ontvangst nemen op het kantoor van de vereniging voor vreemdelingenverkeer aan de Steen straat De waardebonnen zijn geldig tot 15 November. de aandacht van de bevoegde autoritei ten moet worden gebracht. II Propaganda voor de B.B.-gedachte en de werving van vrijwilligers. III Wijk- en blokindeling. IV Wenselijkheid en mogelijkheid van het vormen van een zekere binding tus sen de te werven vrijwilligers. Over al deze punten van het advies werd uitvoerig van gedachten gewisseld en de B.B.-raad kon zich er unaniem mee verenigen. Zo werd besloten zich met de meeste Burgerlijke stand van Leiden Agenda voor Leiden Vrydag Pieterskerk, 8 uur: herdenking Kerk hervorming, ds N. Kleermaker. Evang. Luth. Gemeente, 8 uur: her denking Kerkhervorming, ds H. J. H. Haan. Gehoorzaal, half 8: huldigingsbijeen- komst N.Z.H. Oegstgeest, koetshuis Oud-Poel geest, 8 uur: Les comédiens de l'étoile. Oegstgeest, Irene, half 8 tot half 11 n.m.: bazar kinderpaviljoen Sonne- vanck. Zaterdag Breestraat 19, half 4: opening Geref. jeugdhuis; daarna receptie. Volkshuis, 4 uur: Simon de Waard, Door Zweden en Lapland, met films. Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., populair concert Residentie-orkest, „Scherts schoonheid in klanken". Schouwburg, 8 uur: Théatre Hébertot met Polyeucte van Pierre Corneille. Burcht, 8 uur: Het Nieuwe Toneel met Rebecca van Daphne du Maurier. egstgeest, Irene, 10 uur v.m. 10 uur n.m.: bazar kinderpaviljoen Son- nevanck. ZONDAG Hoogl. kerkhalf 11: Zendingsjeugd dienst, ds Van Achterberg. MAANDAG Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Doelen. 8 uur: genootschap Nederland- Engeland, miss M. Babington. Tentoonstellingen Lakenhal: werken van Willem van der Helm (stadsarchitect, 1662-1675). Stadhuisplein, reizende tentoonstelling Van Juliana tot Juliana (t.m. 13 Nov.). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Havenapotheek, Haven 18 tel. 20085. NovemberC.N.V.-maand Op 10 November is Leiden aan de beurt De jaarlijkse propagandavergadering 'an het Chr. Nationaal Vakverbond zal dit jaar in Leiden worden gehouden Maandag 10 November des avonds 8 in de Stadsgehoorzaal. Het programma is met zorg samengesteld. Spreker is de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Chr. beambtenbond. Zijn onderwerp luidt: Wat doen wij met onze vrijheid? Het be stuur van de Chr. besturenbond heeft de medewerking gevraagd van het Chr. tamboer- en pijperscorp Kunst noegen en de lekenspelgroep van de af deling Leiden van de Jonge Kerk. Deze groep zal de bekende legende He- Vrouwtje van Stavoren ten tonele voe- Ds J. N. de Ruiter, Hervormd pre dikant, heeft zich bereid verklaard het slotwoord te spreken. Uitvoering van The Messiah prestatie van de eerste rang De Christelijke oratoriumvereniging „Con Amore" heeft gisteravond ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een jubileumuitvoering gegeven van Handei's beroemde oratorium „The Messah" en ditmaal in de oor spronkelijke Engelse tekst, op zichzelf reeds een loffelijke onderneming. Dat voor deze uitvoering grote belangstelling bestond, spreekt welhaast vanzelf; afgezien van het feestelijke karakter van dit concert geniet de Messiah immers al sinds Handels dagen een grote voorliefde van de zijde der muziekliefhebbers. En niet ten onrechte. spoed tot de gemeente te wenden financiële steun. Verder om over te gaan tot benoeming van een financiële com missie. Hierin werden benoemd mevr. N. Key—Stuurman, dr ir P. C. Linden- bergh, B. de Klerk Wolters, W. Zwart en W. v. d. Linden. Ook werd een pro- pagandacommissie in het leven geroepen, waarin zitting hebben A. v. d. Neut, L. Zitman, D. C. Kok, J. W. Jansen en M. Zonderop. Na een woord van dank van de voor zitter, de heer W. A. Kastelein tot de leden van de commissie van advies voor het vele werk, dat in zo korte tijd is ver richt, stelde hij voor over te gaan tot vorming van een dagelijks bestuur uit de B.B.-raad, om het contact tussen de raad en de diverse commissies te vereenvou digen. In dit dagelijks bestuur hebben zitting W. A. Kastelein als voorzitter van de B.B.-raad, mevr. W. Groot—Balfoort en dokter A. J. Kors, J. C. J. Lamber- mont en J. Lit. GEBOREN: Cornelia M,dv AP Ruig- rok en C van Oosten; Elfriede H M, d v J J Kipping en E L Ritter; Adriaam, z v F H Friesema en F van Rijnswou; Louisa M, d v P A J Schamper en M A vain Berige Henegouwen. ONDERTROUWD: G. Ligtvoet c C Knol; P A Zwanenburg en M C Thiel; A Keyzer en G van Leeuwen; G die Vos en M F J Trouwee; A A de Leng D Bruine; M C de Bnuijm en W Meijer; Th Mooten en J Massaair; J J M Timp en J M van Beukering; W H Mensink en J Sinteur; G M v d Beek en P de Roo; W N de Graaf en W H S de Jong; J Nieuwemhuizen en A W van Polanen; G M J Oppelaar en C Pet; H A Sterafert Kroese en S E van Holk. GEHUWD: P Winkel en R C Bodde Bouman. OVERLEDEN: W Dorre, man, 76 jr; G B Apfel, mam, 64 jr; J v d: Gugten, wedn, 76 jr. Lenteklokjes gaven in Katwijk hun twaalfde uitvoering Tweemaal een stampvolle kapel Wanneer de winter de overhand gaat krijgen, komen de „Lenteklokjes" ons altijd weer met hun naam en zonnige zang herinneren aan de tijdelijk heid van zijn regiem. De toeloop voor die uitvoeringen schijnt wel door de jaren heen steeds groter te worden. En we overdachten intussen, dat een flinke vergader-, respectievelijk concertzaal op een van de bovenste plaat van de Katwijkse verlanglijst zal moeten staan! De „Lenteklokjes" hebben zich gister avond in de Katwijkse kapel onder de stevige, vastberaden en muzikale leiding van hun dirigente Riek Meyering, weer kranig geweerd. We merkten op, dat de zang aan levendigheid van uitdrukking nog gewonnen heeft. Ook het algemene tempo was wat sneller dan gewoonlijk. Dat kwam de voordracht slechts ten goede. Het programma vermeldde weer ver schillende noviteiten en was zeker niet te uitgebreid. Met veel genoegen luister den we naar het mooie „O mijn ziel, houd goede moed" (RosenmüUer), „Als ïns een vogeltje was" (één van de schoonste melodieën, die Cath. van Rennes uit de pen vloeide), „De muzi kale wandeling" (Welbooren) en het keurig uitgevoerde leuke liedje „Het eendenhoedstertje" (Van Tussenbroek). De speelliedjes, waaronder een reprise van het succesnummer van verleden jaar: „Een scheepje in de haven landt", met de mooie costuumpjes, verder het „Klom- penliedske" van Hullebroeck en, als hoogtepunt, het alleraardigste „Perrette en de melkkan" sloegen geweldig in. De kan werkte deze keer gewillig mee en brak prachtig. We mogen de dansjes niet vergeten. Waardering voor de correcte uitvoering! Een klein poppemoedertje (met een ge broken arm, maar dat bleek geen be letsel) zong heel lief en zuiver „Klein Poppedijntje" van Wïerts. „Komt nu met zang" was he«t waardige slotnummer van het koor. Mevr. Tilly Stenz-Leening (sopraan) zong-, ter afwisseling, tweemaal drie liederen. Als zangeres toonde zij zich al paraat als in haar (meest bekende) functie van koordirigente. Het mooie stemtimbre en de intelligente voordracht deden ons deugd. We noemen vooral „Stil zijn" (Van Brucken Fock), het leutige „Speldewerksterslied" (Hulle broeck) en „Mijn liefken is mijn somer" (Nicolaï). De begeleider, Nico Christiaanse, was een „homo novus". Hoewel hij nog niet de muzikale zwier van zijn voorganger bezit, klonk het spel toch alleszins be vredigend, in ieder geval beheerst en ge voelig. Een groter klankvolume ware nog wel gewenst. Ook deze pianist ver bond de liedjes door modulerende inter- :i aan elkaar. Inderdaad is deze werkwijze de meest bevredigende. De rust wordt er door bevorderd en het applaus tot een minimum beperkt. Mejuffrouw Meyering kreeg prachtige rozen en van Perette een zilveren lepeltje. Ook mevrouw Stenz en de pianist werden met bloemen bedacht. De heer Siderius opende en sloot het concert met een korte toespraak en gebed. Joh. van W. Nieuwe Leidscbe Courant t toonaangevend Beiaardier Ritter geeft eerste concert Morgen geeft één van de twee nieuwe stadsbeiaardiers, de heer Rien Ritter, zijn eerste carillonconcert op de Stad huistoren. Het concert duurt van elf uur tot twaalf uur. De carillonconcerten worden voortaan op Woensdagen en Vrijdagen gegeven. Zelden heeft een onderwerp Handel zo bezield en geïnspireerd als dit; hij bad aan het samenstellen van de tekst een groot aandeel, en de compositie liep in een zelfs voor hem ongewoon snel tempo: Augustus-September 1741, toen de meester juist van een ernstige ziekte genezen was. (Men leze de beken de novelle van Stefan Zweig over dt schepping der Messiah). Hoewel dit werk minder dramatisch is dan de meeste van Handels oratoria, terwijl men fret ook nauwelijks episch kan noemen, vindt men in de Messiah toch enige van Handels meest grootse koren, zoals het vermaarde Halleluja koor aan het einde van het tweede deel, en het Amen van het derde deeL Ook onder de recitatieven en aria's dei listen bevinden zich prachtige specimina van Handels lyriek. Een uitvoering van dit oratorium stelt Wethouder Van Schaik biedt de dirigent van het jubilerende Con Amore, Simon C. Jansen, namens het gemeentebestuur van Leiden zijn gelukwensen aan. Foto N. van der Horst. steeds vele problemen: hoe moet me oe ware Barok-geest benaderen inzake ae versiering der vocale partijen? (Nog zeer onlangs heeft men in Engeland zeer originele experimenten op dit gebied beproefd). Voorts zijn tempi en dyna miek punten van discussie. Simon C. Jansen, bekend organist, heeft met ces getracht deze problemen op redelijke wijze op te lossen, zonder in buitenissig heden te vervallen. De koorleden deden uiteraard op deze avond bijzonder hun best, en na enige aarzeling in het eerste deel, dat boven dien niet het sterkste deel van het werk is, bereikte het koor bij het tweede deel een zeer goed gemiddeld niveau, steeg daar soms zelfs bovenuit zoals in het Halleluja-koor, en in de koren 22, 35 en 51. Vooral de sopranen er bassen bezitten vele mogelijkheden, de tenoren en vooral de alten zijn soms aan de zwakke kant. Het is binnen het kader van deze censie onmogelijk dieper op de diverse onderdelen van dit enorme werk in te gaan. Van de solisten noemen we aller- de sopraan Dora van Doorn-Lin- die zeer gelukkig gedisponeerd scheen en haar prachtige partijen met bezieling en fraai stijlgevoel voordroeg, noemen vooral de nummers 18 en ,1 know that my Redeamer liveth". Annie Woud, alt, deed ons zoals altijd genieten van haar prachtige timbre cn bezielde voordracht; jammer dat haar intonatie niet steeds zuiver is. De tenor Paul Hameleers had zeer goede momen ten, ofschoon hij op andere ogenblikken indruk wekte nog niet geheel tegen i zware partij opgewassen te zijn. Otto Couperus, bas, heeft naar onze me ning beslist meer talenten voor de ko mische opera (wij herinneren ons zijn optreden in verschillende werken met de Nederlandse Kameropera) dan voor het oratorium. Hij gebruikt teveel em- phase. teveel vibrato, te weinig differen tiatie in de toonvorming. Een werk als de Messiah, dat on danks enkele coupures toch reeds enige uren in beslag neemt, eist veel toewijding van uitvoerenden en toe hoorders. Men kan niet ontkennen dat Handel's oratorium niet steeds die spanning bezit, die een modern toehoorder zich zou wensen. Reeds de 18de-eeuwse criticus en Handels tijdgenoot Mattheson merkte op, dat Handels oratoria erg lang zijn. Het tweede deel van de Messiah, Chris tus' lijden en triomferen, vormt stel lig het hoogtepunt van het werk: het laatste deel behoudt ondanks prach tige fragmenten die geladenheid niet geheel. Men moet erkennen dat Han- Het regent weer ^KOOPJES Lange Herenpantalons en Hemden prima intei 2.39 Damesdirectoires en Hemden 1.48 Kinderdirectoires 68 ct Damesnachttiemden 5.68 Flanellen Herenpyama's Wollen Japonstof 4.95 Kinderpyama's Keperflanel, alle maten voorradig, leuke gar- A J Q nering vanaf l(k Haarlemmerstr. hoek Donkersteeg BETER EN TOCH GOEDKOPER MIDZA BONNEN Initiatief van Hervormde studentenpredikant Op initiatief van dr K. E. H. Oppenheimer, studentenpredikant van de Letdse Hervormde Gemeente, zal elke Vrijdagavond van kwart over zeven tot kwart voor acht in het koor van de Pieterskerk een Avondgebed worden gehouden. Het eerste Avondgebed vindt plaats op Vrijdag 7 November. In deze korte dienst, die een ogenblik van stilte en bezinning in het drukke en onrustige leven wil zijn, wordt een litur gie van de raad voor Kerk en Eredienst gebruikt; de studentenpredikant of een hoogleraar zal een tekstuitlegging geven. Het Avondgebed is bedoeld voor hoog leren. stafleden, studenten, afgestudeer den, hun familieleden en vrienden, kort om ieder die op welke wijze dan ook in verbinding staat met de Universiteit (bibliotheek, klinieken, laboratoria enz,). Anderen, die zich tot deze dienst voelen aangetrokken, zijn eveneens welkom. Voorlopig zal het Avondgebed tot Kerst mis duren. Wij kunnen hierbij nog aantekenen, dat het Avondgebed reeds in verscheide ne Hervormde Gemeenten wordt gehou den, ook wel in de omgeving van Leiden. En dat velen dit initiatief waarderen en de bijeenkomsten dan ook trouw bijwo nen. In sommige plaatsen betekent het Avondgebed een voorbereiding voor de Zondag. Het wordt daar op Zaterdag ge houden. Het Avondgebed te Leiden draagt meer het karakter van de bekende Avondstilte, die des zomers wekelijks in de Hooglandse kerk plaats heeft. Dr Oppenheimer hoopt, dat velen zich voor dit korte samenzijn zullen vrijmaken, terwille van henzelf en terwille van het nieuwe initiatief. „Federalisme" voor A.R. vrouwen De kring van vrouwelijke A.R. is voor het eerst dit seizoen weer bijeen ge weest In Rehoboth hebben de dames ge luisterd naar mevr. D. WoudstraBer genia, die een zeer interessante inleiding hield over federalisme. Reeds vroeger bestond dit begrip, o.a. in Amerika, maar voor Europa is het pas actueel geworden na de oorlog '40'45. We onderscheiden het wereldfederalisme (Gary Davis», het Europees federalisme, onderverdeeld in zuiver Europees en West-Europees fede ralisme. Alleen het laatste is mogelijk en practisch uitvoerbaar. Mevrouw Woud stra behandelde de vragen wat federalis me eigenlijk is, waarom men die gedach ten koestert en of dat principieel geoor loofd is. Tenslotte: Hoe moet het tot stand In alle politieke partijen vindt men voor- en tegenstanders. In de A.R. partij zijn warme voorstanders o.a. dr Schou ten en dr Bruins Slot Wij moeten en mogen ons Christendom ook in het fede ralisme uitdragen. Straatsburg vormt een goed gesprekscentrum. Het Schumanplan en het Europese leger zijn goede voor beelden daarvan. Maar men moet niet met de bovenbouw, doch met de onder bouw beginnen, wil het federalisme ooit een krachtig bouwwerk worden. De spreekster werd ingeleid door mevr. mr I. Geelkerken—Brusse, die de dames opwekte winter actief aan het politieke leven deel te nemen door het bezoeken van vergaderingen, het kennis nemen van politieke vraagstukken enz. De belang stelling voor deze bijeenkomst was ver blijdend groot. Adres K. v. K. Rijnland Adres Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland inzake hernieuw de inwerkingtreding van de prijsopdrü- vings- en haimsterwet 1939. De Kamer wijst er op, dat deze wet voor een doel wordt gebruikt, waarvoor ziij niet is uitgevaardigd. Het gaat niet meer om prijsopdrijving en hamsteren in geval van oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, daar deze wet thans gebruikt wordt in verband met prijsbehéérsing. De Kamer merkt op dat, mocht de wet onverhoopt niet kunnen vervallen, al thans één enkele zeer schadelijke neven werking van deze wet zou dienen te worden weggenomen. Soms onherstel bare schade is nl. aangericht, doordat de verkoper de betreffende artikelen niet meer tegen prijzen kon inkopen, die hem endge mogelijkheid lieten om winst te behalen. Nog erger was. dat do verkoper in vele gevallen nieuwe voor raad zelfs duurder moest inkopen dan bij zijn artikelen had verkocht. Dit strijdt naar de mening der Kamer met het begrip reohtvaardigiheld. daar da Staat op deze wijze de bezitters van be paalde goederen in feite dwingt deze goederen beneden de werkelijke waarde te verkopen, iets wat. mogelijk hoge uitzonderingen daargelaten, neerkomt op bevoordeling van velen op kosten van enkelen. De Kamer verzoekt daarom aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in overeenstemming met de considerans van de wet de eventueel alsnog vast te stel len prijzen te baseren op de vervangings waarde. Zij motiveert haar verzoek door te wyzen op de politiek der Regering o.a. ten aanzien van de electriciteitstarleven voorts op de grote liquiditeitsmoei lijkheden waarin tal van bedrijven ver- dels kunstenaarschap beperkter was dan dat van J. S. Bach, wiens mu ziek, bij het luisteren naar welk Barokwerk ook, steeds weer onwille keurig tot een vergelijking dwingt Toch was deze uitvoering een pres tatie van de eerste rang, een jubileum als dit stellig waardig. De Haarlemse orkest-vereniging ver zorgde het instrumentale gedeelte op verdienstelijke wijze. Valentijn Schoon- derbeek interpreteerde op het cembalo de continuopartij op discrete en stijlvolle Een overvloedige bloementooi gaf aan de zaal een feestelijk karakter. De avond werd geopend door de voorzitter der vereniging, de heer Sybesma, die een welkomstwoord tot de vele aanwezigen richtte en in een kort gebed voorging. Tijdens de pauze maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid het bestuur der jubilerende vereniging geluk te wen sen. waarby de heer B. Lubach namens de koorleden een kort woord tot het be stuur richtte. Wethouder J. C. van Schaik was er namens het gemeentebestuur. De avond werd met gebed gesloten. De uitvoering van de Messiah heeft ongetwijfeld aan de talrijke aanwezigen veel schoonheid en geestelijke verhef- f.ng geschonken. J. van der Veen Het incognito werd strikt gehandhaafd H.K.H. Prinses Beatrix is gistermiddag i -avond in Leiden geweest Het bezoek as geheel onverwacht en ook streng incognito. Op uitdrukkelijk verzoek wer den geen foto's gemaakt. H.K.H. kwam en kleine Hillman en was vergezeld jkvr. C. J. L. M. Sikklnghe onderwijzeres in het boetseren. In het rijksmuseum voor volkenkunde waar de Prinses van half vier tot kwart over vier vertoefde, was men van het bezoek ook allerminst op de hoogte. De portiersloge was dan ook volkomen ver rast. toen men daar in het kleine gezel schap de Prinses ontdekte, wat achteraf, in klaarblijkelijke angst voor „ontdek king". Intussen betaalde men tien cent entree per persoon en wandelde daarna de afdelingen. Een klas leerlingen een middelbare meisjesschool ont dekte de Prinses en was haast niet te be wegen om weg te gaan, toen daar om begrijpelijke redenen op werd aange drongen. Rondleiding door museum-des kundigen werd niet gewenst. Vervolgens bracht het hoge gezelschap enkele bezoekjes aan verschillende pun ten in de stad. Kennelijk wilde Prinses Beatrix zich eens wat nader op de hoogte steUen van de stad, waar Haar Moeder heeft gestudeerd. Die stad heeft de tra ditie gevolgd en zich niet opdringerig ge toond. Een enkele uitzondering daarge laten. In het Vlies werd de thee gebruikt en in Rótisserie Oudt-Leyden gedineerd, waarbij natuurlijk ook een pannekoek werd genuttigd. Tegen achten arriveerde de Prinses met haar gezelschap bij de Schouwburg, -- daar de opvoering van De Kersen van Tsjechow bij te wonen. Ook hiervoor werden gewoon kaarten ge kocht. Tal van aanwezigen hebben dan ook helemaal niet of pas na de pauze gemerkt, dat de Prinses de voorstelling gaan. bijwoonde. Zij had een plaats in de be- stuursloge en is daar in de pauze ook gebleven. Een paar minuten voor het einde der voorstelling vertrok het gezel schap weer naar Soestdijk. Het is alle maal gelukkig heel ordelijk gegaan. Bazar Het Centrum ruim f 4000 Naar wü vernemen, heeft de bazar die in het gebouw van de Hervormde wijk gemeente Het Centrum ls gehouden het opzienbarende bedrag van f 4055 opge bracht De bazar heeft twee dagen ge duurd. Zoals bekend werd deze verkoop georganiseerd om de schuld, die nog op het nieuwe wijkcentrum rustte, weg t« werken. Nn. die schuld is weg. En zó. dat er nog een ruim bedrag over ls. Hiermee zal Het Centrum ongetwijfeld raad weten. Het spreekt vanzelf, dat ds N. Kleer maker. die de bazar gisteravond laat sloot, in een jubelstemming verkeerde. Hij zei tenminste, dat hij de juiste woor den op dat ogenblik maar moeilijk kon vinden. In ieder geval bracht hij harte lijk dank aan de zeer velen, die tot dit prachtige resultaat een steentje hebben bijgedragen. Het waren stenen klein en groot, maar allemaal belangrijk. De pre dikant hoopte, dat deze opbrengst niet uitsluitend aan de tweede wijkgemeente ten goede zal komen, maar aan de gehels Hervormde Gemeente. Toen de drukte voorbij was. kwamen de medewerkers en medewerksters nog in de kerkeraadskamer van het wijkgebouw bij elkaar. Ook hier heeft Ds Kleermaker nog gesproken. Dankbaar tevreden zijn toen allen naar huis ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3