777 Crisis in gezin komt vaak door huwelijksspanningen Duizenden hoorden in vier kerken zijn woord Geref. synode handhaaft de vervangingsformule PRIJSVERLAGING! $wyre (xpï&SS NIEUWE LETDSCHE COURANT VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 De Christelijk-sociale conferentie (V) Verwereldlijking en verval van traditie leidden tot verkeerde opvattingen DE CRISIS van het gezinsleven is grotendeels terug te voeren op de crisis van het huwelijksleven. De verwereldlijking van het leven, verval van traditie enz. baanden de weg voor verkeerde huwelijksopvattingen. Ze verschaffen ernstige neiging tot massalisering in alle volksgroeperingen. Dit zegt mevr. dr F. T. Diemer-Lindeboom in haar betoog over de functie van het gezin bij de bestrijding-van de massageest, dat volgende week wordt behandeld in sectie II van de Christelijk-sociale conferentie. Heel het proces der moderne bescha- I zinnen. De oude eenheid gaat verloren, ving werkt er voorts toe mee de vrouw or. nieuwe eenheid meet worden gevoo- een andere positie te geven. De bewus - Met wording der vrouw bracht haar eigen moeilijkheden mee. maar is als zodanig uit Christelijk gezichtspunt als winst te beschouwen. Zij vraagt een nieuwe gees telijke aanpassing van de man en leert de vrouw, haar eigen taak ook in bot gezin breder te zien. Taakvervulling in het gezin mag niet in gevaar komen door het meeleven m de wereld daarbuiten. Arbeid van de ge huwde vrouw speelt in ons tand geen grote rol. Dagelijkse afwpzigheid van de moeder met jonge kinderen is hoogst on gewenst. De moeder Het leven van de gezinsmoeder ver toom, nu de gezinssamenleving gewoon lijk maar anderhalve generatie omvat, een verloop, waardoor vele vrouwen in de jaren van rijpheid en volle kracht geen volledige levensvervulling maer vinden. Onder ogen dient te worden ge- z;en, of haar rijpheid en ervaring wel licht op andere wijze kan bijdragen tot versterking van de volkskracht Het gezin dient zijn leden gelegenheid te geven deel te nemen aan jeugdver enigingsleven. Gezien de ingewikkelde opbouw van de hedendaagse maatschap pij is dit noodzakelijk, evenals ^en andering van milieu in de tijd van jongelingschap. Ook het meisje moet zodanige vorming ontvangen, dat zij. in dien ongehuwd blijvend, voor zich kan zorgen door middel van werk dat bij haar past. Voorbereiding tot h houdelijk werk komt vaak teveel in het gedrang. Komend tot de wisselwerking tussen industrialisatie en gezinsleven, wordt ce aandacht gevestigd op de gelegenheid die de 8-urige werkdag voor de man heeft geschapen, ook iets voor zijn gezin te zijn. Werkloosheid en ontgees'ey'Ke arbeid hebben echter een ongunstige vloed op het gezinsleven. Van grote be tekenis voor de houding vart de ma., grote kinderen tegenover het werk, is het al of niet meeleven van „thuis", voeding en vorming van de vrouw zijn daartoe van allereerst belang. De vestiging van industrieën onhel land, de groeiende deelneming van de plattelandsbevolking aan fabrieksarbeid brengt grote verandering, ook in de ge- In de grote steden, met zijn aanzien lijke arbeidersbevolking, ligt de zaak in feite nog moeilijker, omdat velen van geslacht op geslacht al geen goed gezins leven hebben meegemaakt. De band met God en geestelijke waarden ts geheel erbroken. Er moet niet alleen aan de jeugd aandacht geschonken, dat na tuurlijk ook (verlenging van leerplicht, erbetering van werkomstandigheden, levensvormend onderwijs zijn absoluut noodzakeijk) maar voora. ook aar. de ouders, die men eerst vla contact met de jeugd bereikt. Chr. Schoolcongres van 23 organisaties Ook minister Cals in Amsterdam aanwezig (Van onze correspondent.) Het zevende Nationaal Christelijk Onderwyscongres dat op hat ogenblik in Amsterdam wordt gehouden, werd ge organiseerd door 23 christelijke onder- wijs-organisaties. Meer dan 500 afgevaar digden en andere belangstellenden vul den gisteren de grote zaal van Bellevue, toen de vergadering geopend werd door prof. dr K. Dijk, de congresvoorzitter. De aanwezigheid van een groot aantal vrienden van de school met de Bijbel uit het buitenland en van vele autoriteiten verhoogde de waarde van het congres. „Of men de christelijke staatsschool voorstaat of kerkelijke scholen wenst dan wel de school wil doen uilgaan van de ouders, principieel bestaat onder ons geen verschil over het eigen karakter van de christelijke school,'' stelde prof. Dijk Minister Cals zei in zijn toespraak zich te verheugen in de vrijheid, die ook het Prot.-Chr. onderwijs in ons land geniet krachtens de grondwet; hij beloofde grondig van de referaten kennis te zullen 's Middags, sprak prof. Waterink zijn rede uit, waarvan wij elders verslag gaven. Er volgde een uitvoerige discussie op. Prof. Waterink verwelkomde 's mid dags namens het congres zestig Duitsers, die de vergaderingen bijwonen. In het Stedelijk Museum ontving het gemeente bestuur de congressisten. (Advertentie) Ned.-Ind. Suikerunie In de aandeelhoudersvergadering Vi... de Nederlands-Indische Suikerunie te 's-Gravenhage hebben 44 aandeelhouders scherpe critiek geoefend op het bestuurs beleid, onder anderen de heer Vrolijk, Prins en de heer De Haan, van de ver eniging Effectenbescherming. O.a. werd gevraagd om uitkering van 50 pet van het aandelenkapitaal. Het bestuur wei gerde omdat grote liquiditeit noodzakelijk is. Het laatste jaar is f6% mil- lioen aan herstelkosten uitgegeven. De nieuwe oogst eist rp 13 min. Het bestuur verdedigde de deelneming in Van Nelle en in de vlasspinnery en weigerde, zich te binden om geen nieuwe deelnemingen te beginnen, doch beloofd* zich ernstig te beraden over het gebruik van f8 min aan liquide middelen. De suikerproductie dit jaar wordt geschat op 130.000 tot 140.000 quintaal. De toestand wordt niet rooskleurig maar geenszins hopeloos ge acht, De vlasspinnerij zal vermoedelijk nog f 500.000 vergen. Voorlopig is afge zien van herstel van Poerwosarie. Kantoorbedienden worden technici Gisteren meldden wij reeds, dat de herplaatsing van werkloos kantoorperso neel voor de regering een voortdurende bron van zorg is. Gebleken is, dat de vraag naar kantoorpersoneel zich hoofd zakelijk richt op arbeidskrachten, die nog geen 25 jaar zijn. Het aanbod omvat evenwel ruim 70% arbeidskrachten, die ouder zijn dan 25 jaar. terwijl 30% ouder is dan 40 jaar. Omdat de plaatsingskansen in de admi nistratieve beroepen zo gering zijn, is overgegaan tot het doen omscholen van werkloze kantoorbedienden naar techni sche beroepen. De aandacht blijft gevestigd op de vraag, op welke wijze enerzijds het be drijfsleven er toe gebracht kan worden zijn tot dusver steeds op zeer jeugdige krachten gerichte vraag te wijzigen in een grotere naar oudere arbeidskrachten en anderzijds de jeugd er toe gebracht kan worden andere dan administratieve beroepen te kiezen. „Aetherpiraat" wilde zender voor Ambon Twaalf ingezetenen van Hoogéveen meegesleept in avontuur „Ik wilde geld verdienen voor een grote zender, om die ter beschikking van de Republiek Zuid-Molukken te stellen", zei de 30-jarige timmerman J. de J. voor de politierechter in Assen. De man stond terecht, omdat hU er een geheime zender op nahield, waarvoor hU tegen betaling gramofoonplaten draaide. HU werd over eenkomstig de eis tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. Twaalf andere Ingezetenen van Hooge- veen, die verdachte in het avontuur had meegesleept, kregen 1 week tot 3 weken gevangenisstraf en boeten van ƒ10 tot ƒ60. Verder werden de exploitanten de geheime zenders Excelsior, Monte Carlo, Olympla, De Zwaluw, Meteoor, de Koekoek en Okldo veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 2 tot 6 weken. Een enkeling kwam er met een boete af. Te veel verstand van de belastingen... Tegen de 59-jarige belastingconsulent C. L., die over de jaren 1947 t/m 1950 voor 20000 zijn inkomen tc 1 opgegeven is deze week in Amsterdam 3 maanden voorw. en ƒ500 boete geëist. Hermann Zaiss in Den Haag Daarna bad hij met zieke kinderen (Van een onzer verslaggevers) GISTERAVOND hebben duizenden in Den Haag kennis gemaakt met Hermann Zaiss, de fabrikant-prediker uit Solingen-Ohligs. Zij waren bijeen in de Willemskerk, waar Zaiss zelf sprak, in de Kloosterkerk, de Grote Kerk en de Remonstrantse Kerk, die telefonisch met de Nassau- straat verbonden waren. Zij hebben van Zaiss een eenvoudige, duidelijke prediking van het Evangelie gehoord, alsmede verhalen en getuigenissen uit zijn eigen mond en die van anderen over wonderen, die gebeurden in Duitsland, waar zijn hoofdwerkterrein ligt en in Rotterdam, waar hij dezer dagen sprak. trekking hadden-- op de--aanklacht, brandden! Het midden-gedeelte van de Willems kerk was bezet door tientallen zieke, kreupele of verminkte mensen, die van' overal gekomen waren om genezing te vinden. Verpleegsters brachten gewonde militairen binnen, ouders torsten zieke kinderen in dekens. Vooral voor kleinen moet deze schier eindeloos durende avond wel een grote inspanning zijn geweest. Toen na ruim twee uur spreken van de heer Zaiss een kind luidop begon te huilen, gaf Zaiss de raad het naar een zijvertrek te brengen. ,,lk zal me dadelijk eerst met de kinderen bezig houden," zei hij. „Bid voor kind". I Toen ging zijn stem weer door met het ve-rtellen van de wonderen, die God door zijn bemiddeling had willen bewerken. De Heer bewaart en redt... Hij vertelde van zijn dochter. In de oorlog trad ze toe tot de S.S. Tegen de haar vader, met wie zij brak, Maar na de aanslag op Hitier kwam zij triomfantelijk thuis om te zeggen: „Ziet i nu wel hoe God Hitier beschermt?" Vernietigd zullen ze worden, hij en z'n ieger," had Zaiss haar toegeschreeuwd. weggegaan en had haar vader bij de Gestapo aangegeven. Een Oberschar- führer maakte zich gereed, met enkele trawanten, om Zaiss te halen en aa: beyl uit te leveren. „Het zou de strop geworden zijn," aldus Zaiss. Hij was toen overtuigd, dat God hem nog veel werk wilde laten doen. Daarom knielde neer in een kleine bunker, spreidde een brief uit voor Gods aangezicht en bad: ,Als U me nodig hebt zult U me laten leven; als het mijn tijd is- kan ik sterven". Hij bleef thuis, hoewel overal had kunnen onderduiken. De Oberscharführer moet nog komen. Wat as er nl. gebeurd? Een verdwaalde Britse piloot wierp zijn laatste bom op Ohligs. Het projectiel trof juist de auto, waarin de Gestapo- lleden zich op weg naar Zaiss' woning bevonden. Zij en de stukken, die be- Hij vertelde ook, dat hij zijn dochter later, na de oorlog, als uit Gods hand weerkreeg. Dat zij op zijn gebed van eer ongeneeslijke ziekte herstelde, vier kin deren kreeg en hem in de Evangelie prediking bijstaat Wonderen in Ohligs De Amerikanen kwamen en verboden iedere samenkomst van meer dan vijf personen. „Ik ben direct begonnen met het Evangelie aan duizenden te predi ken," aldus Zaiss en ik ga daar steeds mee door. Niemand heeft het mij ooit verhinderd. „Hoe zou het ook moge lijk zijn, zo God voor ons is?" riep hij uit. Dat God vóór hem is concludeerde hij uit een grote reeks wonderlijke gebeur tenissen gedurende gebedssamenkomsten in Elberfeld en omgeving. Een verlamde cude man, die opeens opsprong en „Broeder Zaiss ik ben genezen" er volkomen ongelovige vrouw, die ziek was en, ómdat zij voelde genezen te zyn, uitriep: „Ik lach me dood, ik ben beter!' C erweldigd door dat goed gaf zij zich aan de Here Jezus over. En dan het ver haal van de echtgenoot van een apothe keres uit Elberfeld, die nog steeds in Russische krijgsgevangenschap wa om wiens terugkeer Zaiss met haar bad. Na het gebed zei hij: „Over zes weken staat hij hier". En het gebeurde, st >nd na precies zes weken in zijn huis. De man was door een misverstand bij de repatriërende soldaten gevoegd „Wat dat bewijst?" aldus Zaiss, „dat men alle dingen met de Hemelse Vader bespreken mag. De grote en de kleine." ..Niet ik" zei Zaiss „Niet ik doe dit alles," aldus Zaiss. „Gelooft u toch niet, dat hier een „Duitse dokter" staat, die u beter kan maken. Dat kan alleen Christus en het komt er op aan, dat u hem uw hart geeft. Wie z'n hart weggeeft, gaat zelf dood. En dat is juist goed, want dan gaat Christus Met drie stemmen tegen Verzoeken om uitspraak te herroepen of ter zijde te stellen, werden afgewezen (Van onze Kerknieuws-redacteur) DE ROTTERDAMSE SYNODE der Geref. Kerken heeft gisteravond haar besluit in zake het niet voldoen aan de verzoeken tot herroeping en/of terzijdestelling van de „Vervangingsformule" vastgesteld. De beslissing is na langdurige discussie met 473 stemmen genomen. De tegenstemmers hebben zich bij deze uitspraak neergelegd. Tijdens de discussie zijn ver scheidene amendementen op onderdelen van het besluit in stemming ge komen, doch deze zijn alle met verschillende stemverhoudingen-verworpen. dat de „Vervangingsformule" een door de geschiedenis van haar ont staan bepaald karakter draagt en als kerkelijke uitspraak ter zijde gesteld kan worden, wanneer de redenen, die tot het doen van deze uitspraak ge leid hebben, vervallen zijn; (met grote meerderheid van stemmen aan genomen) (Een amendement van ds Vellinga om hieraan toe te voegen: „hetgeen overi gens ook van de drie Formulieren van Enigheid geldt", ls met twee stemmen vóór verworpen. Op deze overweging zijn nog twee amendementen ingediend Eén van ds Van Herksen, ds Tien en oud. De Gooyer (die zijn aanvankelijk amendement heeft ingetrokken), luidende: „dat de „Ver vangingsformule" kan worden terzijde gesteld, wanneer de redenen, welke tot haar ontstaan geleid hebben, vervallen zijn en blijken zou, dat zij bij het tot stand komen van een verantwoorde gro tere kerkelijke eenheid (b.v. met de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Kerken (on- derh. art. 31 K.O.) overbodig zou zijn''. Verworpen met 32-15 stemmen vóórstem van één prae-adviseur. Het tweede was van ds Goris, die deze overweging wilde doen lulden: „dat deze uitspraak een door de geschiedenis van haar ontstaan bepaald karakter draagt en ter zijde gesteld kan worden, wanneer blijkt, dat in eigen kerken zowel wat be treft het ontstaan als ook wat betreft de inhoud van deze confessionele leeruit- spraak de nodige eenstemmigheid wordt gevonden, en dat na samenspreking, overeenstemming met andere kerken is verkregen". Dit amendement heeft 19 stemmen van Synodeleden en één van een prae-adviseur verworpen, doch der tig Synodeleden en vier prae-adviseurs hebben er tegen gestemd), van oordeel, a, dat de inhoud van de „Vervan gingsformule" ten volle overeen stemt met hetgeen de Heilige Schrift aangaande het Verbond der genade en de Heilige Doop leert en een na dere verklaring en bevestiging is van wat de belijdenisschriften onzer Ker ken dienaangaande uitspreken; (met alg. stemmen). b, dat tegen de inhoud/der „Ver- Wij laten hieronder de volledige tekst m de Synode-uitspraak volgen, waarbij y tevens de amendementen met de stemverhoudingen vermelden. De uitspraak luidt: „De Synode, kennis genomen heb bende van de verzoeken om de „Ver vangingsformule" te herroepen of ter zijde te stellen; overwegende, a, dat de Vervangingsformule als een nadere verklaring en bevestiging hetgeen onze kerken in haar be lijdenisgeschriften inzake het Ver bond der genade en de H. Doop leren een bindend karakter draagt; (met alg. stemmen aangenomen). (Hierop was een amendement van dr Kraan (advies van prof. Nauta) inge diend om „a" te doen luiden: „dat de „Vervangingsformule" beschouwd moet worden als een andere verklaring en be vestiging van de belijdenis onzer kerken, uitgedrukt In de drie Formulieren van Enigheid, en het derhalve niet juist is te zeggen, dat onze kerken zouden moe ten terugkeren tot de drie Formulieren Enigheid". Dit is met twaalf stern- van Synodeleden en drie van prae- adviseurs vóór verworpen). b, dat herroeping van de „Vervan gingsformule" alleen zou kunnen ge schieden wanneer aangetoond wordt, dat deze formule in strijd is met de Heilige Schrift of de daarop rustende belijdenisschriften; (met alg. stem men aangenomen). (Ds Goris heeft bij amendement voor gesteld de aanvang van b te doen luiden: „dat herroeping met name van de „Ver vangingsformule" zou moeten geschie denenz. Dit is met 26-23 stemmen verworpen). leven in u. Hij krijgt dan zijn kans om te leven. Berg uw hart in de safe Christus! De duivel heeft daarop geen sleutel. Als de mensen in Nederland eens zorgvuldig met hun harten sprongen, als met hun fietsen, die een stalling bergen, zouden ze de harten ook in bewaring geven!" De grondslag voor alle werk Gods in de mens is: dat de enkeling zich zelf weggeeft aan God. Zoals Abram zichzelf, namelijk zijn zoon-Izak aan God gaf. Izak, die Christus was. Door in die der belofte zijn eigen wensen op het altaar te leggen, nagelde Abram zichzelf met Christus aan- het kruis. „Geven zaliger dan ontvangen," aldus Zaiss. „De meeste mensen willen alleen maar ont vangen. En zij krijgen niets. Dan worden ze ongeduldig en in hun ongeduld ver wekken zij Ismaëls. Een vrouw als Sara hielp de aartsvader Abraham daarbij. O, hoe vaak zijn de vrouwen een verleiding voor de man! Dat begon al in het Paradijs! Maar hoe groot is Gods liefde, diie op de Paaismongen aan vrouwen het eerst de opstanding bekend maakt, omdat de mannen nog sliepen. Dat is de boodschap: „Christus leeft en wij leven met hem". Het gebed Na nog eens, de zieken in het bijzon der, gewezen te hebben op de kracht, die niet va., hem," Hermann Zaiss, uit gaat, maar wel van Christus, ging Zaiss, terwijl iedereen in de kerk en in de kerken waar men meeluisterde, elkaar de hand gaf, voor in gebed. Hij heeft toen eerst met de zieke kin deren en later met de zieken nog apart gebeden. De gezonden verzocht hij de kerk te verlaten, maar het scheen of er duizenden zieken waren gisteravond! De nieuwsgierigheid naar het wonder won het van de piëteit. In de zijkamers van de Willemskerk bad en sprak Zaiss, terwijl in de kerk de grote schare bleef zitten en bleef zingen, met de kinderen en met hun ouders. Hij was erg „lief" met de kleine zieken, ook in spreken, maar streng tegen de ouders als hij twijfel of slapheid in hun ge loofsleven bemerkte. Met ouderen heeft Hermann Zaiss ook nog gesproken en gebeden. De bedoeling van de avond was echter zieken en gezonden te wijzen op de grote medicijnmeester, die niet "alleen in de Willemskerk maar overal en altijd tot helpen bereid is. Zaiss formuleert het zo: „Het is altijd Gods tijd". vangingsformulè" geen bezwaren zijn ingebracht, ontleend aan de Hei lige Schrift of de belijdenisschriften; (met -alg. stemmen). erschillende van de inge brachte bezwaren reeds door vorige synoden zijn weerlegd en dat met deze weerlegging onvoldoende reke ning is gehouden; (met alg. stem men) (Dr .Kraan heeft als. amendement over genomen een advies van prof. Nauta om tussen „b" en „c" In te voegen: „dat er thans tegen herroeping of loslating van de „Vervangingsformule" overwegende bezwaren bestaan, omdat zulks onder de omstandigheden in onze kerken niet an ders dan een verwarrende werking kan hebben". Dit amendement is met 15 stemjuen van Synodeleden en vier prae-adviseurs vóór verworpen), d, dat de overige argumenten, aan gevoerd om de „Vervangingsfor mule" ter -zijde te stellen, niet ge noegzaam geacht moeten worden; (met één stem tegen aangenomen). (Vervolgens heeft dr Kraan (advies ,n prof. Nauta) voorgesteld nog toe te voegen een „van oordeel", luidende: „dat onderscheidenen van degenen, die hun bezwaren ingediend hebben, zelf ver klaard hebben tegen de Inhoud van de /Vervangingsformule geen enkel zwaar te hebben". Dit amendement •n vóórstemmen van Synode leden en één van een prae-adviseur worpen). Besluit aan deze verzoeken niet te voldoen. Hierna heeft de praeses hét gehele be sluit in stemming gebracht, met het hierboven vermelde resultaat. De tegen stemmers waren de ouderlingen Van Driel, De Gooyer en Van den Ouden. Eredienst De Synode heeft vervolgens een deel van de orde van eredienst, welke wordt aanbevolen, besproken en zich hiermede verenigd. In deze orde wordt aan de kerken de vrijheid gelaten, aan de voorlezing van de Wet des Heren een korte samenvat ting van de Wet toe te voegen, alsmede de genadeverkondiging, met in aanslui ting hierop het zingen van toepasselijke liederen. De Synode heeft uitgesproken, dat de geregelde voorlezing van de O.T.-wet in de morgendiensten gehandhaafd dient te blijven, al dan niet met gebruikmaking van een inleidende formule. De voor lezing van een gedeelte uit de H. Schrift kan voorafgaan aan de middenzang of direct aan de prediking. De Synode heeft vanmorgen deze orde van eredienst nader vastgesteld. De gerepatrieerden Er zijn nog meer dan 1200 werkloos Gedurende de afgelopen twee jaar zijn 5500 mannen en 1400 vrouwen, die uit Indonesië gerepatrieerd zijn, bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux ingeschreven geweest. Ongeveer 30% der mannen en ruim 50% der vrouwen kon geplaatst worden. Bovendien zijn 404 gerepatrieer- den .op Rijkswerkplaatsen voor vakont wikkeling geschoold. Het aantal thans nog als werkloos In geschreven gerepatrieerden. bedraagt tptaal 1110 mannen „ep. ,159 vrouwen. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: J. J. Franck, vicaris ta Brummen. Zutphensestraat 79, -_Jj Geref. Kerken Beroepen: te Elim (Dr.) B. WentSel, cand. te Ridderkerk. Geref. Gemeenten Beroepen: te Kruiningen F. Mallan t« Bruinisse. Bedankt: voor Sohevr-tingen D. L. Aangeenbrug te Terneuzen. PROMOTIES. GRONINGEN. 30 Oct. Op proefschrift „Dichrolsm of Dyed Cellulose Fibres'* is gepromoveerd tot doctor ln de wis- en na tuurkunde de heer D. Heikens, geboren te Weststellingwerf. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. 30 Oct. (Gem. Univ.) Ge slaagd: doet. i fi| r C. 1. Plantz. leur. A'dani ei mej. Th. J. M. biologie J. D. ROTTERDAM. 30 Oct. Geslaagd: cand. ex. econ. wetcnsch. mej. M G A Kluijtmans en de heren H P Kros. L Cohen, allen te Hot- AMSTERDAM (V.U.). 30 Oct Geslaagd: doet. ex. rechten J W Eggink te Zweeloo; doet. economie A de Groot te IJmuiden; cand. wis- en natuurkunde F H van Mensph te Nijmegen, mevr. F P C Adrlaanse-Schot- man, Amsterdam en J W R Fennema, Hil versum: doet. ex. scheikunde: J W H Zijp, Amsterdam; doet. ex. wiskunde: M J Frbuws, Hoogeveen. DELFT. 30 Oct. Geslaagd, prop. ex. na- tuurk. Ingenieur: P J Six, Amsterdam: cand. ex. voor nituurk. ing.: C M van Baal, Rot terdam. P G J~Barten, Amsterdam, J Dekker, Rotterdam, J S Dijt, 's-Gravenhage. F P v dóorn^Ah(1 JBB 's-Gravenhage, J Kramer. Bussum, G T de Krulff. Eindhoven. E D Kunst. Amsterdam. W F Nlenhuis. Eindhoven. A Pompe. Utrecht. J C Sens. Heerlen. P Stam. Nieuw-Lekker- land, J C Zomerdijk, Delft: ingenleurs-ex. vliegtuigbouwk. ing.: G E Bakker. Oud- Beijerland. D van der Peijl, Amsterdam: Ing. ex. natuurk. ing.: S L van den Broek. Delft, H M van Dantzlg, Delft. A Harmens. Amster dam. H J Kouwenhoven. Wagenlnger Merk. Vllssinger J- "rij j°-"— A van Steenbergen, Vlaardingen, J er Ster. Vlaardingen, F A P M Theu- Amsterdam, H C Voorrip?, Rotter dam. H Zijlstra, Deventer. Apel- Advertentie). DEZELFDE TOPKLASSE VIRGINIA NU gO "f .20 Mr dr Pos hoofd R.T.C.- delegatie In plaats van mr dr J. A. E. Buiskool is nr dr R. H. Pos. vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, benoemd tot •oorzitter der Surinaamse delegatie naar de Ronde-Tafel-Conferentie. De secreta- der delegatie, mr S. Emanuels, thans minister van Financiën, is benoemd tot lid. Het blad Suriname merkt naar aan leiding hiervan op, het vreemd te achten, een ondergeschikt ambtenaar be noemd wordt tot voorzitter, terwijl twee ministers Juglall en Emanuels lid zijn. Inmiddels is mr dr Pos op Curagao aan gekomen, waar hij verklaarde, gekomen te zijn om de gemeenschappelijke belan gen bij de voortzetting der Ronde-Tafel- Conferentie en de deelneming in de Ne- derlandse delegatie naar de Algemene Vergadering der'Verenigde Naties te be spreken. Nog geen krotopruiming op grote schaal Inlichtingen over de aangekondigde huurverhoging kan de regering nog niet: geven, aangezien zij nog niet in het-ber zit is van het door de Sociaal Economi sche Raad uit te brengen advies en dus nog niet de gelegenheid heeft gehad, zich hierover te beraden. Wel herhaalt de regering in haar memorie van ant woord op de algemene beschouwingen bij de rijksbegroting 1953, dat een huur verhoging door de meeste groepen van nuurders niet gedragen kan worden zon-° :r compensatie of tegemoetkoming. Zolang er een ernstig woningtekort be staat, lijkt het onmogelijk in betekenende mate de krotopruiming ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling, naar gelang de woningnood afneemt, de krot- opruiming te stimuleren. De instelling een commissie voor krotopruiming wordt voorbereid. Het lied der aethergolven ZATERDAG 1 NOVEMBER, ersum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuw 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuw. 12 55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 AVnus. muziek. 1.50 Gram. 2.00 Boekbespreking. 2.10 Gram. 2.20 Engelse les 2.40 Zang en plano. 3.00 Kroniek van letteren en kunsten. 3.40 Koorzang. 4.05 Militair ork. 4.30 De echoon- Gregorlaans. 5.00 Voor de jeugd. 6.00 Gev. overzicht, gerlngsultzending :iek. 6.15 Jourr ...il septet. 6.40 Re mlicht op de Wester- 7 00 Nieuws. 7.10 Z. K. H Prins Midden- en Zuid-Amerlka. 7.13 Parlementsoverzicht. 7.30 Gram. Dne man zegt er 't zijne van. 8 30 8.50 Thuisfront-Tombola 9.35 9 45 ..De spiegel der zaligheld yc". moraliteit 10 37 Wij luiden „Wilt u dat allemaal vergeven? 't Spijt ontzaglijk, dat ik u verdriet deed." „En als je voor hetzelfde zou komen te staan?" „Och vader, dat gebeurt immers niet?" „De oorlog is voorbij, bedoel je." „Ja, vader, maar mijn verdriet om wat ik u heb aangedaan is niet voorbij. Daarvoor vraag ik uw vergiti'enis. 'k Zou ik zou doodongelukkig zijn, als u me die niet gaf." Christelijke school, de ouderling, zijn? Zouden ze hem nu niet iets meer de man, die bij het illegale werk zijn leven niet over de aard van zijn ziekte kunnen vertellen? achtte, de man, die zoveel anderen heeft opge- „Dokter", zegt hij tenslotte, „ik zou toch wel beurd en zo vaak van zijn geloof getuigde. Aan zo graag iets meer willen weten. Zowel mijn vader een wordt niet gevraagd, of hij wel bereid is, als mijn grootvader stierf san kanker. U kunt me of hij niet bang is. En hij is toch immers niet gerust zeggen, of ik het ook heb. De dood vrees bang? Daar is geen reden toe. Wie in de Zoon ge- ik niet-" looft. Hij gelooft immers? Maar waarom „Maar meneer Harders, wat haalt u zich nu in dan die vage onrust? 't hoofd? Zoudt u beslist dezelfde kwaal moeten „In de ure van de dood zal God de volkomen hebben als uw vader? De_ erfelijkheid van die zekerheid geven en die tijd was voor r.10 Gra J! 11.00 Nieuwi 11.22—12.00 Grar um II, 298 m. VARA: 7.0i 7.15 Gymnastiek. 8.18 Gram. 8.55 Voor Zondag in! 11.00 Nieuws. 11.15 Niei Espei Nieuws. .33 Gram. 8.00 de huisvrouw. ...00 Gram. VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgescha keld" 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.33 Orgel. 1.00 Nieuws 1.15 Commentaar. 1.20 Dansmuz. 2.00 Radio week journaal. 2.25 Gram. 2.45 Gram. 2.45 Boekbespreking. 3,00 Dansmuziek. 3.30 „Van de wieg tot het graf". 3.45 Gram. 4.15 Sportpraatjo. 4.30 Radio Philh. Orkest en solist. 5.15 Voor de Jeugd. 6.00 Nieuws. 6.20 Vrouwenkoor. 6.3-5 Harmonie-orkest. 7.00 Ar tistieke staalkaart VPRO. 7.30 „Passepar- tout". 7.40 .Het Oude Testament ln deze tijd". 7.55 „Deze week". VARA: 8.00 Nieu- Gev. programma. 10.00 Socialistisch ta.M Engeland, BBC 330 m. 12.55 Gev. program. 1,55 Weerberichten 2 00 Nieuws. 2.10 Gram. 2 55 Militair orkest 3 30 Dansmuziek. 4 00 Schots orkest. 5.00 Hoorspel. 5 30 Idem. 6.00 Voor de kinderen. 6 55 Weerberichten. 7.00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.30 Gev. muziek. 8.00 Interviews. 8,30 Parlementsoverzicht. 8.45 Sport. 2.15 Licht^ rr deren. 3.00 Variété „Laten we daar niet over spreken. Ik begrijp, ziekto ctaat lang niet vast. Er zijn minstens éven- njet aangebroken", zei hij tot de viuuw, uie van £at j£Ave5_,-!lef-"°A n.lt_.z°..(?^t..'lSJ veel voorbeelden, dat kinderen van dergelijke pa- haar angst voor het oorlogsgeweld sprak. Zo is het. Men heeft zijn reispas eerst nodig bij het vertrek. En dat vertrek is voor hem nog niet aanstaande. Bovendien hij is toch een ge kende des Heren? 't Moet door al het ongewone wezen, dat hij zijn gedachten niet beheersen kan. Hij was nooit ziekte gewend. Altijd sterk en gezond geweest. Altijd in het volle leven ge staan. Maandenlang meer voor zijn rekening ge had dan hij aankon. Toen die ziekte, daarna dit Nee, Riet, maak je niet ongerust. Ik wind me niet op. Wat ik Joop te zeggen heb, moet ik zeggen. Het kan wel de laatste maal zyn, dat we elkaar zien. Kijk eens, Joop, jij vraagt om vergeving, maar je hebt geen berouw. Het spijt je, dat je me verdriet deed, aan sentiment heeft het je nooit ontbroken, maar daarmee houdt alles op. Dat je gezondigd hebt, dat je de besten onzer mannen belasterde, dat je in oppositie was tegen je wet tige regering, dat je niet trouw was ten opzichte 1 OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-u. d. Spiegel 30 Hoorspel. 9 30 Concert 0 00 Hoorspel. 11.00 Niem 2.00 Gram. 0.56—1.00 Niei Sport. 7,00 Ko- rsp'el, 7 45 Vra- iws; 8.25 Sport je vaderland, dat alles doet je niets. En dat tiënten er vrij van bleven, als het tegendeel. Ik ziekenhuis, nu die weeë leegte in hem- Morgen geval nelemaal niet zwaar in en ben er om deze tijd zal hij zich beter gevoelen. Althans r negen-en-negentig procent van overtuigd, dat geestelijk. Dan is de spanning voorbij, de operatie goed zal gaan. U heeft een sterk ge- Werpt al uw bekommernissen op Hem, want stel en verder alles mee. Prakkezeer toch niet Hij zorgt VQOr u„ ,aat de Heer door Zljn over kanker. Daar is geen ïeden voor. apostel verkondigen. Al uw bekommernissen. O, "JKEfiïonnir„^hPiH er zijn er zoveel! Daar is zijn gezin, zo'n jongen Harders ong ajs j00Pi daar js de school, daar is het herder- iets, wat me hinderen blijft. Maar ik zal voor je bidden, zolang ik bidden k&n. God alleen kan je veranderen. Ik heb dat tevergeefs geprobeerd. Hier valt niets op te zeggen. Moet hij nu gaan° Heeft zijn vader geen enkel ander woord voor hem-> Als de dokter na nog veel geruststellende woor- 't Schynt van niet. dus moet hij weg. En het is ien vertrokken is, neemt Harders ongerustheic ajs umu. jg c enkel om afscheid te nemen, dat hij nog weer zijn toe. Een rechtstreeks antwoord kreeg hy niet. Hy wer^ Daar ig de toekomst- werp ze toch vaders kamer betreedt. heeft wel eens gehoord, dat de aard van zo n ge- Hem. Werp ze van u af en er staat Eén, De dagen, die volgen, worden dagen van span- zwel pas kan worden vastgesteld gedurende of na g£rker dan -«f g€reed om ze weg te vagen ning voor de zieke. Dat er chirurgisch zou moeten de operatie. Of dit waar is, weet hy niet, maar worden ingegrepen, wist hij van het begin af aan dat de dokter er niet van verzekerd is, met een „Maar de Heer zal uitkomst geven. De Here en dat er op toename van zijn krachten moest onschuldig geval te doen te hebben, weet hij wel weet wel, hoe graag Zijn dienstknecht het worden gewacht, begreep hij, maar waarom wordt „Ik vrees de dood niet", heeft hij gezegd Was werk op aarde afmaken wil. De Here weet. hoe hij telkens weer onderzocht? Waarom herhaalde- dat waar? Is hij volkomen bereid, om voor God nodig ze hem hebben De Here weet ook, hoe liik nieuwe foto's? Vertrouwen de dokters het te verschijnen? Niemand stelde hem een vraag, hij werken wil voor een betere toekomst, hoe niet? Niemand twijfelt aan hem. Hü is Harders, het hij ijveren wil voor Zijn eer. Frankrijk. Nat. Pro6ram 347 m. 12.10 Re tal. 12.30 Concert 1.00 Nieuws. 1.20 Hoor- >cl 1.35 Hoorspel. 2.17 Concert. 4.35 Grai 321 m. 12.00 Gram. 12.15 Kameror- 0 Weerber. 12.34 Klass. muz. 100 1.15 Gram 1.30 Voor de soldaten, ielleve van Chlstei", muziekdrama. 4 45 Idem. 5.00 Nieuws. 510 Gram. ert. 6.30 Godsdienstige uitzending. orkest.10.00 Nieuws 10.15 Verzoekprograr 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Verzoekprogram. Brussel 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws, l.-l Toch is het zo! dat rode wijn van blauwe druiven wordt gemaakt en witte wijn uit witte druiven is geperst, plaatst u met één sprong op de eerste trede van de lange ladder die naar deskundigheid voert. Een verdere tocht naar boven zouden wij u niet willen aanraden, wijl daarvoor veel aanleg, een vroege start, gestage oefening, een duchtig uithoudingsvermogen en een wijde beurs noodzakelijk is. Het antwoord op de vraag waarom champagne, die uit blauwe druiven wordt geperst, desondanks wit ziet, willen wij u echter niet onthouden. Ook al ver schijnt deze drank dan niet óp onze tafels, we weten toch dat de kostbare flessen regelmatig te pletter worden geslagen tegen de boeg bij de tewater lating onzer schepen. En als zodanig moet champagne in schiprijk Neder land toch als een nationale drank worden beschouwd, ook al blijft zij van ons keelgat verre. Champagne wordt voornamelijk ge perst uit de Pinot noir, een blauwe druif, die in de Cöte d'Or de hoge Bourgogne-wijnen levert. In de blau we schil zit de rode kleurstof, die aan de rode wijn de sprankelende kleur verleent. Het sap van alle druiven is echter wit. en door de blauwe drui ven welke voor de champagne be stemd zijn, onder geringe druk uit te persen, komt slechts een klein gedeel te van de rode kleurstof in de wijn. Deze most is dus licht rood gekleurd, doch bij de gisting die gedurende het verdere verloop van de bereiding plaats vindt, 'verdwijnt deze kleur, zo dat de champagne helder wit in de" feestelijke flessen kan worden afge leverd. Slechts een klein gedeelte van de champagne wordt geperst uit de witte Pinot. Een enkele kenner zal ons misschien voor de voeten werpen dat er ook rode champagne wordt verkregen door de blauwe druiven zwaarder uit te persen dan voor de witte wijn ge bruikelijk is, waardoor de rode kleur zó overheersend wordt dat zy niet meer door de gisting kan worden teniet gedaan. Wanneer u nu nog weet. dat alleen champagne uit de streek Champagne deze naam mag dragen en dat dus de Duitse Sekt nooit champagne is, wéét u voorlopig genoeg van de duurste aller dranken. De duurste? Het mocht wat! Er be staat "eén wijn die méér dan een mil- lioen gulden per glas kost! Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2