Jlieuuie geitecfft Courant Uitslag Wie - Wat - Waar? Geweldig Frans leger begon een krachtig offensief in Indo-China Terwijl de Vietminh zich op ander front maakt voor de sprong gereed Nederlanders plantten hun vlag op 6395 m hoogte De geheime organisaties van ex-NSB'ers Wist U Rouw- of Roemdag VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.— per maand: 0.47 per week Dri® en dertigste jaargang No 9573 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUIZ-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvasUd) t« ghebfeoen ayn hert ia UgJjeaspott" Het zat al in de lucht. r.OEPEN VAN DE FRANSE UNIE, versterkt met eenheden van het Vietnamese leger zijn thans een tegenoffensief begonnen in Indo- China. Op 60 km ten N.W. van Hanoi stak een reusachtige legermacht de Zwarte rivier over en rukte op in de richting van een 80 km brede, bergachtige corridor, waar de Vietminh zich heeft samengetrokken. Een geweldige slag is aanstaande, want de Vietminh kan zijn kolossale troepenmacht onmogelijk meer terugtrekken. Slechts 45 km liggen er tussen de verbeten Franse soldaten en de fanatieke communisten. Reeds enige uren na het begin va grote aanval trokken de troepen het dorp Hoeng Hoa binnen. Hoeng Hoa ligt op 10 km voorbü de Zwarte Rivier; het dorp was door de Roden in brand gestoken bij de nadering van de Fransen. De Franse legerleiding in Indo-China betracht voorlopig grote voorzichtigheid m.b.t. mededelingen over het offensief, dat wordt besproken als „een zich tot tegenoffensief kunnende ontwikkelen actie". In het Z.W. van Noord Indo-China gaat de Vietminh intussen door, een grote troepenmacht op de Noordelijke c Sowjet- Ieder praat van vrede Engeland verwerpt de t-voorstellen Een Indische vredespionier sprak met minister Eden Het is verrassend, wat er allemaal nie wordt gedaan, om nu eindelijk een duur zame vrede in de wereld te krijgen Nadat de Russische minister Wisjinsky in de politieke commissie van de Ver- Naties zijn compromis-voorstel inzake Korea heeft gedaan, deed de Britse mi nister van Staat, Sehvyn Lloyd gisteren in dezelfde commissie een beroep op de Sowjets, mede te werken aan een spoe dige beëindiging van de oorlog. „Terwijl wij praten", aldus minister Lioyd, „ster ven er mannen op Korea". Op grond van de overweging, dat de Russische voor stellen niets nieuws bevatten heeft En geland deze verworpen. Gedurende zijn goodwill-missie van acht weken door Egypte, Italië. Zwitser land, Duitsland, Engeland en Frankrijk heeft de Indische pionier voor de we reldvrede, Sarvapalli Radhakrisjnsn, gisteren geconfereerd met minister Eden. Radhakrisjnan is de vice-president van India. De staatsman die indertijd ook een bespreking had met maarschalk Stalin, verklaarde: „Er bestaat geen be langrijk vraagstuk dat de wereld nu ver deelt, of het kan opgelost worden door bespreking en onderhandeling India en Pakistan zijn voornemens de Ver. Naties volgende week te verzoeken, een commissie van goede diensten te vormen ter behandeling van het geschil tussen India en Zuid-Afrika. India wT een betere behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika Graaf van Bylandt op 15 Dec. te Djakarta neer. Graaf Van Bylandt zal niet later dan 15 November a.s. hier te lande aan komen en stelt zich voor, op 15 Decem ber zijn functie als Hoge Commissaris te Djakarta te aanvaarden. Weer 500 arrestaties in Brits Kenya Tijdens een grootscheepse klopjacht door Britse militairen zijn gisteren in Kenya weer 500 inboorlingen gearres teerd, in het raam van de campagne tegen de Mau Mau. In totaal zyn thans, sinds 't begin van de actie 3684 arrestaties verrioht. In 1609 gevallen is een gerechtelijk onderzoek gaande. Intussen is de Britse minister van Koloniën, Lyttelton, met het onderzoek ter plaatse begonnen. De minister had reeds een langdurige bespreking met gouverneur sir Evelyn Baring en ver scheidene andere autoriteiten. van de Zwarte rivier te verzamelen, ter wijl de Fransen in allerijl en onafgebro ken munitie en materiaal aanvoeren om' de Rode vloedgolf, die nu zeer spoedig wordt verwacht, te kunnen breken. Hoge Raad: Westerling is Nederlander En kan dus niet worden uitgeleverd Zoals bekend is. had de voormullge kapitein van het K.N.IL., R. Westerling, aan de Hoge Raad verzocht uit te maken of hij het Nederlanderschap bezit. Dit verzoek deed hij op grond van het lei:, dat Indonesië uitlevering van Westerling aan de Nederlandse regering heeft vei- zocht. Evenals de advocaat-generaal prof. mr Langemeijer is thans ook de Hoge Raad tot de slotsom gekomen dat Westerling de Nederlandse nationa'.-teic bezit. Westerling zal dus niet kunnen wor den uitgeleverd. Egypte en de Soedan Blijdschap en critiek in Engeland Naguib benoemde Soenda- nees tot staatssecretaris De Egyptische premier, generaal Na guib, heeft de Soedanees Lsmael el Dar- diri benoemd tot staatssecretaris van Soedanese Zaken. Sedert de instelling van dit departement is dit de eerste maal, dat deze functie bekleed wordt door een Soedanees. Dardiri is lid van de partij, die een unie van de Soedan met Egypte voorstaat. In Londense diplomatieke kringen is men voldaan over het nieuws, dat Egypte het recht van de Soedan, zich een status van algehele onafhankelijkheid te ver kiezen, heeft erkend. Overigens heeft men in Engeland alleen uit persberichten van de Egyptisch-Soedanese overeen komst kennis gekregen. Men is van me ning, dat Groot Brittannië eerst met de Soedanese leiders te Khartoem overleg zal willen plegen, alvorens zijn defini tieve standpunt ten aanzien van de over eenkomst van Cairo te bepalen. De Engelsen hebben wel enige critiek, ondanks alle blijdschap. Zo hebben zij bezwaar tegen de voorgestelde beperking van de bevoegdheden van de Britse gou verneur-generaal in de Soedan geduren de de overgangsperiode naar zelfbestuur. Ook vinden zij het niet juist dat het aantal districten waar rechtstreekse ver kiezingen zullen worden gehouden, aan zienlijk zal worden uitgebreid- Wegverkeersdag van de KNAC. Zo groot was de belangstelling voor de Duitse opwekkingsprediker Herman Zeissdat vier grote Haagse kerken alle hoorders en kijkers nog niet konden bevatten. Bij de Willemskerk aan de Nassaulaan moes ten er dan ook heel wat mensen buiten blijven. Leider Andes-expeditie weer thuis Bergbeklimmer stortte 70 meter omlaag in afgrond, maar bleef ongedeerd DR C. G. EGELERde leider van de Nederlandse Andes-expeditie, is gisteren uit Havana op Schiphol aangekomen. In de Zuidelijke Cor- derïllera Blanca (Peru) hebben deze Nederlanders aardkundige onder zoekingen verricht en enige tot dan toe onbestegen toppen beklommen. Met het bestijgen van de 6395 meter hoge Nevado Huantsan werd een Ne derlands „hoogterecord" gevestigd. Dr Egeler vertelde op Schiphol een spannend relaas van deze pogingen. Op 21 Juni begon de aanval op de Huantsan. Onder een regen van neer vallend üs ging de expeditie naar boven, maar tegen vier uur 'smlddags bleek dat de terugtocht aanvaard moest worden, wilde men niet in de Ijzige koude en wind onbeschut op de steile helling de nacht doorbrengen. Deze terugtocht vorderde aanvan kelijk slechts langzaam. Tot over maat van ramp vergiste een van de beide metgezellen van dr Egeler, de heer T. de Booy, zich bij het „nemen" van een afgrond. Hij stortte 70 me ter naar beneden, viel langs een rotshelling en toen langs een ijs vlakte en kwam eindelijk in zachte sneeuw terecht, waar hij versuft bleef liggen. Gelukkig konden dr Egeler en de der de bergbeklimmer, de Fransman Terray, hem bereiken. De Booy had vrijwel geen verwondingen opgelopen, maar was zeer geschokt. De drie mannen bereikten het kamp niet en moesten de nacht door brengen op 5500 meter hoogte, bij 20 graden vorst. De volgende dag werd het kamp behouden bereikt. Na een paar dagen rust in het basis kamp ondernam men op 25 Juni een nieuwe poging. Op 5500 meter werd kamp II gevestigd. De derde en laatste poging begon eind Juni, ditmaal zonder dragers. Kamp III werd opgeslagen op 5900 meter. Op 6 Juli bestegen de alpi nisten de Noordelijke top van de Huan- tran. In een dal sloegen zij het laatste kamp, no IV, op. Eindelijk, op 7 Juli, gelukte het de expeditie de Zuidelijke top de hoogste te bereiken. De Neder landse en de-Franse vlag hebben e: enkele uren gewapperd. Als bewijs van het welslagen heeft het drietal Wat doet de regering tegen deze lieden, zo vragen Tweede Kamerleden Wat denkt de minister te doen tegen geheime organisaties van voormalige le den van de NSB? Zo vragen enige Tweede Kamerleden in het voorlopig verslag bij de begroting van Justitie aan minister Donker. Zij wijzen er op, dat ook lieden van Nederlandse nationaliteit aanwezig zijn geweest op een bijeenkomst van „ridderkruisdragers", onlangs in West-Duitsland gehouden. Ook herinne ren zij aan de bijeenkomst, eind verle den jaar aan het Westeinde te Amster dam gehouden en aan de gelegenheid, die geboden is, foto's van Musert te bestel len. Is er contact met illegale groepen in andere landen, zo informeren zij verder- Voorts vragen zij, of het zeker is, dat ex- NSB'ers niet kunnen doordringen tot de Nationale Reserve. Tenslotte willen zij Tragisch sterfgeval in de Residentie En een tiagsch verscheiden in Zaandam Over de feestelijkheid van de eerste steenlegging voor het nieuwe hoofd kantoor van de verzekeringsmij de „Eerste Nederlandsche", die gisteren aan de Johan de Wittlaan te Den Haag ge schiedde, is een zware schaduw geval len. Tijdens de lunch, die na afloop van de steenlegging werd gehouden en waar aan de directie met genodigden aan zaten, is een der architecten, ir Herman de Groot, plotseling overleden nadat hij een speech had afgestoken. Ir De Groot was de compagnon van ir v. d. Steur, de ontwerper van het gebouw, en zijn overlijden betekent een zware slag voor dit Rotterdamse architectenbureau. Een al even tragisch verscheiden heeft plaats gehad te Zaandam. Daar zagen de aanwezigen op een ouderavond van de Leeghwaterschool. hoe hethoofd der toespraak tot leden van de oudercommis- school, de heer L. Hazelhof, tijdens een sie naar zyn borst greep, op een stoel neerzakte en overleed. Radiorede over bijdrage op schilderwerk Vanavond om tien minuten over ze ven zal over de zender Hilversum I aan dacht worden geschonken aan de regeringsbijdrage op schilderwerk in de wintermaanden. een stuk uit de top gehakt, op 6395 meter hoogte. De expeditie heeft in totaal vijf maan den geduurd, vertelde dr Egeler nog. Ook op aardkundig gebied zijn de resul taten bevredigend. Zo ontdekte men dat de stelling, als zouden de toppen van het gebergte uit graniet bestaan, niet juist is, want de hoogste toppen van de Huantsan worden gevormd door zure lava. Dr Egeler hoopt in 1955 het Zuidelijke deel van Peru te onderzoeken, waar vele nog nimmer beklommen bergen van 6000 meter hoogte zijn. de verzekering, dat leden van deze groe pen geen ambtenaar kunnen worden. In hetzelfde voorlopig verslag wordt ook gevraagd, meer vrouwen tot rechter te benoemen en dan niet alleen voor ge specialiseerde taken. Ook wordt geïnfor meerd naar de stand van zaken met be trekking tot de in Benelux-verband te treffen voorziening van wéttelijke aan sprakelijkheid voor eigenaars en bestuur ders van motorrijtuigen. „Vermoorde" pater blijkt nog in leven Verhaal van zijn dood door Papoea's verzonnen De uit Dordrecht afkomstige missio naris pater Michaël Kammerer, die vol gens berichten van Papoea's in Augus tus op een tocht in Nieuw-Guinea ver moord zou zijn, blijkt in leven en goede gezondheid te zijn. Hij is op zijn stand plaats bij do Wisselmeren teruggekeerd. Papoea-dragers, die hem op zijn tocht rond de Wisselmeren hadden begeleid, hebben de valse geruchten verspreid. Toen een groep inboorlingen op een ge geven moment, met speren dreigend, op het gezelschap was afgekomen, na men de dragers hals-over-kop de benen. Daarna vertelden zij dat de pater was vermoord. Zij hadden een rookwolk ge zien, welke zij toeschreven aan de ver branding van het dode lichaam van pa ter Kammfirer. Later echter vertelden de dragers dat het „ook Wel" een gewone wolk kon zijn geweest. Toen ging men in Hollan- dia aan de waarheid van het verhaal twijfelen. Thans kwam het telegram uit Nieuw-Guinea, dat pater Kammerer leeft. De bekende Haagse predikant, ds P. Nomes, tevens redacteur van het landelijke Evangelisatieweekblad „De Goede Tijding" hield gisteren in de zalen van de Valkenboskerk een receptie, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als predi kant van de Geref. Kerk van r Haag-West. Zevenhonderd men kwamen hun opwachting maken bij de jubilerende pastor en gezin. Geheel links een dochter van de jubilaris en naast haar Vandaag was het weer Wereldspaardag Over de gehele wereld is vandaag, 31 October op de wereldsoaardag het £?;'- ren nog eens extra onder de aandacht gebracht. Ook in Nederland hebben de spaarbanken deze dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. De Rijkspostep-sr- bank organiseerde in een achttien tal plaatsen optochten met muziek, waa:b'y spandoeken het grote nut van het spaicn nog eens duidelijk maakten. Ook de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, wyidsn speciale aandacht aan het sparen. Negen jaar voor moord op echtgenoot Vrouw deed rottenkruid in het eten De 37-jarige weduwe C. M. van L.— Van E. te Utrecht, die haar echtgenoot door vergif van het leven heeft beroofd, is vandaag door de Utrechtse rechtbank tot negen jaar gevangenisstraf veroor deeld. Er was twaalf jaar geëist. De vrouw had eerst gepoogd haar echtgenoot te vergiftigen door hem arse nicum toe te dienen. Later had zij rat tenkruit door zijn eten gemengd, waarna de man was overleden. De 40-jarige stoffeerder J. J. van der K. uit Utrecht, die het vergif aan de vrouw heeft verstrekt, werd tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eis luidde vijf jaar. Ultimatum loopt 8 November al De Ommelanden wordt verkocht als stakers volhouden Directie eist van A.N.A.B. schadevergoeding van onderhall millioen gulden TNDIEN HET CONFLICT bij de coöp. melkproductenfabriek De Omme- landen te Groningen na 8 November niet is geëindigd, zal de fabriek verkocht worden. De directie heeft hiertoe besloten, omdat de buiten landse afnemers met de huidige toestand niet langer genoegen nemen. Aan de klanten in Zuid-Amerika, Indonesië, Singapore en Malakka is meege deeld, dat men de leveringen voorlopig nog een week zal voortzetten. Dit heeft de directeur, de heer F. de Boer, gisteravond meegedeeld. rechtbank indienen. In de conclusie Het beslag, dat de A-N A B. op De Om melanden heeft laten leggen, zal geen moeilijkheden opleveren. Mocht in het ongunstigste geval de président van de rechtbank de eis van de A.N.A.B. toewij zen. dan is De Ommelanden bereid het gevorderde bedrag aan de A.N.A-B. uit te keren. De fabriek heeft een verkoop waarde van f6.500 000. De procureur van De Ommelanden, mr T. Bout, zou vanmorgen naar aanleiding van het beslag een conclusie van ant woord en een eis bij de president van de DAT Lord Harewood, een neef va: Engelse Koningin, en zijn echtgenote, de vroegere concertpianiste Marion Stein, gisteren het Amsterdamse Concertge bouw bezochten. DAT de gemeenteraad van Meppel f2750 beschikbaar heeft gesteld voor de inrichting van een kruidentuin voor min der validen. DAT de Italiaanse minister van Land bouw, Campani, gisteren Amsterdam be zocht. DAT mr M. A. R. van Oppen te Heer len vandaag zyn 40-jarig jubileum als advocaat en procureur bij de Maastricht se rechtbank vierde. DAT de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen thans in 170 gemeenten is ver laagd en de afdeling Het Zuiden van de Ned. Bioscoopbond ook aandrang zal uib oefenen op de overige gemeenten. DAT de N.V. Alginak te Roosendaal, die in Kruiningen een fabriek heeft ge sticht voor het bereiden van alginaten (een verdikkingsmiddel) uit zeewier, financiële steun van het rijk zal ontvan- DAT de A.N.W.B. een tijdschrift voor het verkeersrecht zal gaan uitgeven. DAT de veiling te Noord-Scharwoude. een van de grootste in N.-Holland, van 1 Jan. tot 25 Oct. een omzet bereikte van f 5,9 millioen, twee millioen meer dan in dezelfde periode van 1951- DAT minister Luns en 24 andere V N.- afgevaardigden gisteren in New York lunchten bij mevr- Laksjmi, de leidster van de Indiase delegatie. DAT de Internationale der Chr. Metaal bewerkersorganisaties vertegenwoordi ging van vakverenigingen in de commis sies der Europese kolen- en staalgemeen schap heeft geëist. DAT de K.NP. (Weiter) volgend jaar o.a. in Roosendaal en Bergen op Zoom, waar zij al raadsleden heeft, en eveneens in Tilburg en Breda deelneemt aan de raadsverkiezingen. DAT 15 balie-employé's van een Itali aanse toeristesonderneming op 9 Novem ber voor een vijfdaags bezoek in ons land aankomen, waar zij zullen logeren in Den Haag en Scheveningen. DAT tegen de 37-jarige Amsterdammer H. M„ die in Overijssel 39 inbraken heeft gepleegd, voor het Arnhemse gerechts hof 5 jaar is geëist (bevestiging van het rechtbankvonnis). DAT i H. J Reinink. jcr.-gen. van W., gekozen is tot lid van de commissie van culturele deskundigen van de Raad van Europa. DAT het Tweede Kamerlid Haken 'Comm.) minister Witte heeft verzocht om rijkssteun voor de slachtoffers van de windhoos te Oud-Schoonebeek. DAT het op 29 Febr. j.l. geopende pro testants ziekenhuis te Drachten een nieuwe vleugel in gebruik heeft geno men. waardoor het aantal beschikbare bedden van 25 tot 67 steeg. DAT aan de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak de Waspik (N.-Br t-g.v. van haar 70-jarig bestaan het predicaat koninklijke is verleend. DAT de kleinkunstenaar Toon Her mans op 11 November met de Statendam naar Amerika vertrekt om daar voor Ne derlandse en Belgische clubs op te treden. DAT de N.O.B. Wegtransport minister V»^ de Kieft heeft verzocht de grens- kar toren Wernhout-Wuustwezel en de Keulse Barrière dag en nacht open te stellen voor de behandeling van vracht autozendingen. DAT in Venlo een nieuw consultatie bureau voor de T.B.C.-bestryding in ge bruik is genomen. wordt gevraagd de vordering A.N.A.B. af te wijzen en hem te veroor delen tot betaling van de kosten. In de eis wordt verzocht de schade tengevolge van de staking op het ogenblik onge veer anderhalf millioen gulden) aan De Ommelanden te laten vergoeden en voorts de A.N AB- ook te veroordelen tot het voldoen van de kosten hiervan- De procureur beschuldigt de A.N A B. van het hinderlijk volgen van werkwil lige arbeiders, het ernstig mishandelen van een arbeider, bedreiging van chauf feurs. die werkwilligen vervoeren, het strooien van kopspijkers bij de fabriek en het terroriseren van vrouwen en kin deren van werkwilligen. De directeur, de heer De Boer, ver klaarde tenslotte nog. dat hij geen oplos sing meer zag in het conflict, daar de arbeidersorganisatie er op staat, dat de werkwilligen en de nieuw aangenomen arbeiders zullen worden ontslagen. De directeur noemde dit immoreel en wenst onder geen enkel beding hieraan toe te geven Kwestie Triest voor 't Haagse Hof? Op het Joecoslavische ministerie v\n Buitenlandse Zaken te Belgrado is s- teravond een Italiaanse no'.a o\e.Vc- digd. waarin Italië voorstelt, de kwestie- Triëst aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag voor te leggen. Zo als de lezer zich zal herinneren, is de Italiaanse regering niet tevreden over het bestuur in zóne-B van Triest, t door Joego-Slavië bestuurde deel. Volgens ae nota wordt de Italiaanse minderheid n zóne-B vervolgd en worden verschillen de andere maatregelen beschouwd als ..in strijd met het Italiaanse vredesver drag". nVTET DE vraag: Reformatiedag. Rouw- -L»J- dag of Roemdag. zitten we ook vandaag, 31 October 1952, midden in het oude en toch als nimmer zo actuele con flict met Rome. Zij dwingt ons, kinderen der Reformatie, met de laatste ernst in ons de zaakgerechtigheid der Hervor ming af te wegen. Is de Hervorming na vier eeuwen „practijk" nog te verdedigen? Durft iemand, lettende op het tumult van ver deeldheid en versplintering om zich. nog volhouden, dat de Hervorming een werk Gods in de Kerk is geweest? Er behoort enige moed toe, op Her vormingsdag zich deze vragen te stellen. Toch is het ook heilzaam. Zullen wij, die van de reformatie zijn, niet te gron de gaan aan een voortgaande deformatie, dan moeten we de diepte van het con flict Rome-Reformatie peilen. Dan moe ten we het conflict zien als een geweldige worsteling, het Evangelie naar zijn wezen te verstaan, waarbij het hele leven betrokken is. In dit conflict zyn wij bij voorbaat verloren, als 't voor ons zelf niet meer is de strijd om ons gees telijk bestaan. "\7"EEL CRITIEK op Rome was vroeger machteloos, omdat ze kwam uit een hart. dat de kern uit het Evangelie had weggesneden. Wat kan een mens die zelf geen credo meer heeft anders doen dan hoogstens de graven der Reformatoren versieren en wat anti-papistisch vuur werk ontsteken? Maar daarmede is dan ook de zin der Hervorming reddeloos verloren. Veel herdenking van de Hervorming was vooral in de 19de eeuw een vry leeg gebaar. Het individualisme op Pro testants erf kwam meestal niet verder dan een tamelijk armzalige demonstra tie van verzet tegen Rome. Men wist zelf niet meer. óf men nog geloofde en wat men geloofde. Men wist alleen, dat men tegen Rome was en de eenheid die men nog kon opbrengen bestond alleen in verzet tegen Rome. De Evangelische Maatschappij b.v. zat van dergelijke „eenheid" vol. Het 19de- eeuwse Protestantisme had veel verlo ren van de kracht der Reformatie. Het leek wel de geschiedenis van het af scheid der Reformatie. TJ^R IS kentering ten goede in onze -*J dagen. Het conflict Rome-Reforma tie wordt aan beide fronten serieuzer genomen. Rome betwist niet langer het zedelijk karakter der Reformatie. Het valt haast in het andere uiterste, doet het boetekleed aan en tekent zelf in donkere kleuren het verval in de 15de en 16de eeuw. Gerard Brom spreekt van „ruilhandel met de hemel" en „zaligheid op recept geleverd". De bekende r.k. auteur Karl Adam gewaagt van „een moeras van clericaal verval". Scherper dan zo kan de Hervorming moeilijk schrijven. Rome heeft opt dit punt de critiek der Refor matie aanvaard en daarmede ook al thans in de top losgelaten de poging, de Reformatie te verklaren uit zedelijke defecten der Hervormers. Kunnen we nu geen vrede sluiten, nu we het eens zijn ever het „moeras van clericaal verval"? Neen, want dit raakt de eigenlijke kern van het geding niet. Integendeel, de te genstelling Rome-Reformatie is in onze tijd bijzonder diep. De ogen zijn open gegaan voor het feit. dat het geding over de hele linie een geding is om de waar heid. "TVAT kerngeding is: óf het onfeilbaar J-/ leergezag der Kerk óf het onfeil baar gezag van Gods Woord, dat ook een dwalende Kerk tot de orde roept. Rome is tot veel bereid. Het wil met respect schrijven over Luther en Cal- vijn. maar hun zonde is geweest de aan tasting van het onfeilbaar leergezag der Kerk. Daarom is voor Rome de Hervor mingsdag een Rouwdag; de Moederkerk kan nooit iets van haar leer opgeven, hoe onvindbaar ook in het Evangelie (denk aan het dogma van Maria-Hemel- vaart). Omgekeerd kan de Hervorming geen genoegen nemen met de erkenning van Rome. dat Rome in de practijk faalde. Zij eist de erkenning, dat Rome in zijn faalt. Tussen ons ligt het het uiteindelijk gezag leer faalde grote geding van Gods Woord. TT/"AT NU? Wat willen wij met onze herdenking van de Reformatie? Doen wij niets anders dan alleen maar protesteren tegen Rome. dan is ons her denken ijdel. Van protest alleen kan een mens niet leven. Zal de Hervormingsdag een roemdag blyven, dan moet het Woord Gods over ons leven heerschappij heb ben en houden. Ik weet waarlyk soms niet, waar de crisis tegenover het gezag van Gods Woord groter is: by Rome dan wel op het erf der Hervorming. Waar is de ge nezing? Waar de kracht der waarheid tegen de dwaling? Alleen daar, waar men de heerschappij van het Woord Gods over alle leven aanvaardt cn elke menselijke gedachte maakt tot een krijgsgevangene van Jezus Christus. Dat hebben ten diepste de Reformato ren begeerd. Dat is hun kracht geweest midden in eigen zwakheid en in de wan- hoopsituatie van hun tijd. In de over tuiging dat alle leven terug moest onder de autoriteit van Gods Woord hebben zij gestreden. Alleen als wij met hen uit dezelfde overtuiging blijven leven, is de Reformatiedag een Roemdag. T?R IS ZO voor het oog genoeg reden om te rouwen. Ook van de kerk geschiedenis kan men zeggen: „Alle vlees is gras en al zyn heerlijkheid als een bloem des velds". Gelukkig is dat niet het enige. Er volgt: „Uw Woord bestaat in der eeuwigheid". Laat de herdenking van de Reformatie bij ons daarin rusten. Dan is alle roem bij ons uitgesloten on ïoemen we aleen in Hem. die het leven door de heerschappij van Zijn Woord H en wil verlossen. Dr N. J. WEERBERICHT Nu en dan regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk enkele opklaringen. maar later zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige en later tot krachtig of hard toe nemende wind hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Iets zachter. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 7 3517.11; maan onder 7 05, op 16.25 uur VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1