'Verenigingsgebouw ran Koudekerk nu binnenkort verrijzen Hartelijke samenwerking tussen Herv. Gemeente en Geref. Kerk zal N/EUWf fieide föct V.V.V. wil zich tot buitenland richten, maar de fondsen ontbreken Kaasdag in Rijpwetering stond op hoog peil Raad van Lisse keurt lening van een millioen goed BAROMETERS Fa J. H. Verlint NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 30 OCTOBER I9S2 TOCH WERKELIJKHEID (Van onze correspondent) Aan de Hoge Waard, nabij de algemene begraafplaats, te Koudekerk aan den Rijnzal weldra de drukte van werkende mensen de stilte vervangen. Daar zal een monument verrijzen van de hartelijke samenwerking, die al énige tijd bestaat tussen Hervormde Gemeente en Geref. Kerk. Van beide zijden is het inzicht gekomen, dat, wilde er ooit een verenigingsgebouw komen, men de handen ineen moest slaan. Men kon dan gezamenlijk be reiken, wat ieder voor zich niet kon. Aan de bouw van het verenigings tehuis wordt nu binnenkort begonnen. dienst vap Het is jammer, dat zich in beide Ker ken mensen bevinden, die de nu tot stand gekomen samenwerking niet met trouwen gadeslaan, zy vrezen, dat een grote scheur zal ontstaan, indien het tus sen beide „partijen" tot een menings verschil zou komen. Men bedenke echter, dat het hier niet louter en alleen samenwerkende „partijen" gaat, n om broeders in Christus, die elkaar heb- bén gevonden. Zy hebben de ernstige wil ALPHEN AAN DEN MN Nieuwe ijver In de consistorie van de Julianakerk werd een bijeenkomst gehouden leiders- en jongensring Alphen streken in het C.J.M.V. De bedoeling van deze leidersvergadering was te trach ten de ring, welke in lange tijd weinig of geen activiteit had ontplooid nieuw leven in te blazen. De voorzitter, dé heer D. M. Versluis te Zwammerdam wekte de aanwezigen op om het werk met nieuwe ijver aan te vatten. Namens de provinciale jongenswerkcommissie Zuid- Holland sprak de heer J. de Wit. Besloten werd een leiderscursus te organiseren; als docent zal gevraagd worden de heer H. Verhaar, jongenswerksecretaris van het landelijke C.J.M.V. te Amsterdam. Twee eerste prijzen De Alphense slager J. C. van der Graaf heeft op de tentoonstelling te Utrecht, waarover wij gisteren uitvoerig schreven, met zijn schilderij Ardennengezicht, ver vaardigd van drie pond reuzel, een eer ste prijs in de wacht gesleept. Hij heeft er ruim honderd uren aan gewerkt. Hij kreeg ook een eerste prijs 'in de inter nationale afdeling) met zijn etalage- schotels. De heer Van der Graaf deed voor de vijfde maal mee, En steeds het succes groot, ,,'t Is ook een liefheb berij van me", vertelde hij ons door de telefoon. Verkiezing ambtsdragers In een gisteravond gehouden vergade ring van de Alphense Hervormde Ge meente werden de heren J. G. Hoogtey- ling (Van Boetzelaerstraat 54) en W. F. Kuhlemeier (Van Boetzelaerstraat 39) ge kozen tot ouderling voor de wijk Lage Zijde. Chr. Besturenbond De Chr. Besturenbond vergadert heden avond in Concordia. In deze bijeenkomst zal de heèr A. Groeneveld spreken over Ziék'enïondszaken en de heer A. P. Stui- venberg over Het Zilveren Kruis. Voor de November vergadering zal een spreker gevraagd worden met het onderwerp De Chr. vakbeweging en de politiek. De jaarlijkse propaganda-avond is vastge steld op 1 December. Natuur in huis De aquarium- en terrariumvereniging De Natuur in Huis heeft gisteravond in Centraal propaganda gevoerd. De grote bovenzaal was geheel bezet. Na opening door de heer Th. Veenstra hield de heer W. Tromp een toespraak. Hij zei, dat de belangstelling van de ver en sub-tropische vissen. De Amerikaanse ensub-tropisohe vissen. De Amerikaanse ambassade vei-toonde enige natuurfilms, De heer F. Lam, piano, en een guitarist zorgden voor de muzikale omlijsting. Cursus voor suikerzieken Als aanvulling op ons verslag betref fende de voorlichting aan suikerzieken kunnen wij mededelen, dat de cc suikerzieken en hun verzorgers op 12 November begint in de gemeentelijke nijverheidsschool, Hooftstraat 30, In to taal wordt viermaal een uur les gegeven, Nog enkele aanmeldingen kunnen ge schieden, en wel bij het voorlichtings bureau voor de voedingsraad. Koningin negracht 42. Den Haag, of bij de direc trice, mej. N. van Beest. Ruiling van eigendommen De heer A. L. Oudenes heeft B. en W. verzocht te bevorderen, diat aam hem wordt verkocht een stuk bouwgrond aa-n- d'e VIJverstraait ter grootte van ongeveer 850 vierkante meter. Hij wil daar drie woonhuizen 'bouwen. De commdseie van het grondbedrijf zou als tegenprestatie de gemeente weer in het bezit gesteld willen zien van het stuik -bouwgrond aa-n de Dr Lovimk-laan, groot ongeveer 1030 vierkante meter, dat in '41 is ver kocht aan de nu wijlen heer M. van den Hoek. Volgens het vast te stelden uitbreidings plan is deze grond bestemd voor een openbaar gebouw, zodat de eigenaresse bet toch wiet voor woningbouw kan ge bruiken. ,Uit een bespreking is gebleken, dat zo-wet de heer Oudenes a-Is mevr, de we duwe Van den Hoek -bereid is aan deze transacties mee te wenken. Voor de ge meente komt het hierop neer, dat zij de grond aan de Vijverstraat in eigendom afstaat aan mevr. v. d. Hoek in ruil voor de grond aan de Dr Lovinfclaan, Zij wenst daa-nbij een toebetaling van 1800, omdat haar grond groter is en boven dien een gunstiger ligging heeft. De commissie acht deze prijs -redelijk. Aardlanderveense Dorpshuis Betreffende de exploitatie van -het Dorpshuis te Aarianid-erveen stellen B. en W. de raad voor aan de stichting tot exploitatie van dit huis een renteloze lening van ƒ1400 te verstrekken voor de aankoop van een hetelucht-kaohel en 100 stoelen. Het college wil de stichting voorts een subsidie verstrekken ter grootte van het jaarlijks nadelig exploi tatiesaldo en tenslotte behelst het voor stel een verhoging met ƒ500 van het voor '52 uitgetrokken orediet voor on derhoud Inbrekers gevat De vraag, welke personen enig* tijd geleden de i-n-braak bij de juwelierefirma Van der Heijden in de J-ulian-astraat hebben gepleegd, is door de politie be antwoord. Zij -heeft d-e 19-jarig-e N. P. de J. en de 22-jarige H. J. van F. aan gehouden. Beide gearresteerden hebben bekend. Zij zijn ter besdhikk-ing van de Justitie gesteld. Van het bedrag va-n ƒ225, dat werd gestolen, ia slechts 7 achterhaald. iets tot stand te brengen het Koninkrijk Gods. Op het terrein, geschonken door de heer P. Smit, zal het verenigingsgebouw nu verrijzen. Er is haast bij, want de heer Smit heeft de bepaling gemaakt, dat voor 1 Januari '53 met de bouw moet zijn begonnen. Zodra de kerkeraad var de Geref. Kerk toestemming heeft ge geven, zijn de laatste beletselen uit de weg geruimd. Kerkvoogden en kerkeraad van de Hervormde Gemeente hebben, nadat de notabelen waren gehoord, hun medewerking reeds gegeven. Het ontwerp is van het architecten bureau Dekker en V. d. Sterre. Het ls, vergeleken met het eerste plan, sterk vereenvoudigd. Toch wordt het wel dat het exterieur een sieraad zal zijn voor de omgeving. Het interieur is op de practijk afgestemd. Aan de aannemers B. Leenheer en R. A. Meijer is de bouw voor f 48.870 gegund. Het gebouw wordt opgetrokken in de richting Zuidoost-Noordwest. De hoofd ingang komt aan de straatzijde, dus aar de Hoge Waard. Aan de Westzijde zul len twee nooddcuren worden aange- Inwendige onder de loupe In het eerste plan was een met rol luiken afgeschermd podium opgenomen. Om de kosten te drukken zal alleen een door gordijnen afgesloten podium worden gemaakt. Deze ruimte kan dus niet voor aparte vergaderingen worden gebruikt. De geprojecteerde filmcabine is ver- 'allen. Daardoor is veel ruimte vrijge komen. zodat te allen tilde toch een film kan worden gedraaid. Van de hoofdin gang af gerekend treft men in een gang één zijde de keuken aan, aan de andere zijde de toiletten. Vervolgens komt men in een hal, waaruit een trap en voert, waar een vergader ruimte wordt gebouwd voor ongeveer tachtig personen. Vanuit de hal kan men voorts de grote zaal bereiken, die plaats biedt aan 350 personen. Deze zaai kan door middel van harmonicadeuren in twee delen worden gesplitst. Het ligt in de bedoeling hier de Chr. Fröbelschool onder te brengen. Die school heeft dat, na de vele omzwervin gen, wel verdiend. Onder het podium wordt een bergruimte voor brandstoffen aangebracht. Daar komen ook twee kleedkamers. De belde delen van de zaai zijn afzonderlijk van buiten af bereik baar. Vanaf de telefoSncentrale wordt een hek gemaakt, dat een parkeerruimte omsluit. Rondom het gebouw zal een be tegelde straat worden aangelegd, terwijl voldoende ruimte voor beplanting zerbiy ft. In 100 dagen Het stichtingsbestuur is zeer verheugd over de van zoveel zijden ondervonden medewerking. Verscheidene fabrikanten in en buiten de gemeente leveren ma terialen tegen gereduceerde prijzen. Dat is steun die er zijn mag. Het gebouw zal in honderd werkdagen worden gebouwd. De mensen van de vijfcents-actie zien dan waar voor hun geld, een blijvende stimulans om er mee door te gaan. Want de verdere inrichting, meubijair iz., zal nog heel wat Uitgaven vergen. Men denkt daarom aan de oprichting fonds, dat dit geld bijeen zal moeten brengen. Er wordt zelfs over een bazar gesproken. Wanneer dat doorgaat is het voorjaar toch al wel in het land. Plattelandsvrouwen bijeen. Dinsdag vergaderde de afdeling van cle bond van plattelandsvrouwen. Na net openingswoord van de presidente, mevr. v. d. Dool, sprak mevr. Oberman uit Rot terdam over de bekende figuur Albert Schweitzer. Naast zijn studies werden zijn leven en werken in het ziekenhuis te Lambarene uitvoerig geschetst. HAZERSWOUDE Koe in de vestibule De arbeider Van der Haven dreef enige koeien over de Dorpstraat voor zich uit om ze over te brengen naar de stal van de landbouwer A. de K. De koe was misschien niet gebrand op de stal, want zij stapte pardoes in de vestibule van de woning van de heer IJ. de Bruin. Zij had weinig zin om deze luxe stal te verlaten, want zij kon er slechts met ver eende krachten toe worden gebracht, de vestibule in achterwaartse richting uit te stappen. Er werd geen schade aan gericht, alleen moest de vestibule wor den gereinigd Politieke vragen De A.R. propagandaclub Schrift en Historie vergaderde in de Chr. school. Dc heer Drexhage behandelde het onder werp Politieke vraagstukken van de dag. Daarbij spralc hij over het Politbureau, de veranderde Russische tactiek, de ver houding Amerika-Frankrijk, de minis- tersvorgadering te Knocke, de Ameri kaanse verkiezingen enz. Er volgde eep levendige bespreking op zijn verhan deling. Huwelijk en echtscheiding Morgenavond wordt voor de A.R. pro pagandaclub Schrift en Historie een ac tueel onderwerp behandeld: mej. B. Lint hout leidt ln de Chr. school om half 8 „Huwelijk en echtscheiding" in. Toneeluitvoering De afdeling Hazerawoude van D.E.L. geeft Zaterdagavond om half 8 in het gymnastieklokaal een toneölijitvoering. D.S.O.S. uit Alphen aan den Rijn voert „De kwetsbare plek" op. Niet voor niets Toen de lezing, die eergisteravond vooi de afdeling van de bond van plattelands vrouwen in het oude raadhuis zou wor den gehouden, niet kon doorgaan, dach ten de dames, dat zij voor niets de reis naar het raadhuis hadden gemaakt. Het -iel gelukkig anders uit, want er werd ^u een wasdemonstratie gegeven door Cursusavond De firma W. Slootweg hiëld in het oude •aadhuis een cursusavond voor jnotoren kennis. De heer Mets gaf een uiteenzet ting van de problemen, die zich bij sme uïg en gebruik van benzinemotoren voordoen. Een en ander werd met film verduidelijkt. Er werden ook film over Venezuela en de film Zestig jaar Shell ln Nederland vertoond. Bazar Wees een Zegen Ds Chr. van der Leeden opende gis termiddag de bazar, georganiseerd door de dameskring Woes een Zegen, in ge bouw Salvatori. Hij zei daarbij, dat de opbrengst bestemd is voor Kerk Zen ding en school, en bracht dan-k aan de leden van de dameskrans, die onvermoeid hebben gewerkt aan de vervaardiging van vele artikelen voor deze bazar. Ook dankte hij hen, d-ie schenkingen voor de bazar deden. LEIMUIDEN Opbrengst collecte De collecte voor de vluchtelingen heeft in deze gemeente f125 opgebracht. RUNSATERWOUDE Vluchteiingencollectc naast de bekende HUNTER EXTRA MILD in cupverpakking Katwijk aan Zee Ledental nog steeds fractie van wat het moet zijn Onder zeer grote belangstelling is gisteravond in café-restaurant De Zwaan de najaarsvergadering van de V.V.V, te Katwijk gehouden onder voorzitterschap de heer B. G. Lammens. Deze legde in zijn interessante toespraak vooral de nadruk op het feit, dat een voortgezette intensieve propaganda de belangen van de bad plaats het beste dient. In het begin van zijn rede verklaarde de heer Lammens, dat het ledental V.V.V. weliswaar nog steeds stijgt, i dat dit -toch maar een fractie is van het kan en moet zijn. Indien het bestuur uit naam van 5000 leden zou spreken, kan het vanzelfsprekend aan zijn langens meer kracht bijzetten. Nu zijn er 1200. Het onderling overleg, waardoor het bestuur kan peilen, welke w< in de vereniging leven, heeft goede vruch-ten afgeworpen. Wij moeten ons als hoofddoel stellen, de belangen van de badplaats te dienen. Het moet de gasten zo aangenaam moge lijk worden gemaakt. Dat kost wellicht geld, maar vooral voor het badbedrijf moet men het aandurven wat te taves- De heer Lammens ging nu in op het vraagstuk van de propagandavoering, In 1951 kon een goed verzorgde gids den uitgegeven, waaraan men ook h het nodige heeft gehad. Nu zijn we daar mee ook aan het eind van onze krach-ten. De dagbladreclame kon zelfs noemenswaard worden vergroot. Begin Augustus werd in een reeks van bladen een advertentie geplaatst, waarin e aandacht op werd gevestigd, dat i TER AAR Veillngdagen Volgende week zal er slechts tweemaal veiling worden gehouden, en wel op Woensdag en Vrijdag. De heer P. Verwey won een kaasvat De vjerde kaasdag, die gisteren te R'upwetering in café Rustoord werd gehouden, muntte uit wat betreft de kwaliteit van de aangevoerde kaas. De producten van de 37 inzenders konden voor 70 procent worden gerangschikt onder eerste soort. Eerste soort kaas is kaas, die 86 punten haalt. De keuring werd 's middags gehouden onder leiding van de heer P. Adema, van de technische verzorgingsstaf zuivelproduccnten. De heer P. Ver- behaalde met 98 punten de eerste prijs voor Goudse kaas. Hij won het door de gemeente Alkemade beschikbaar ge stelde kaasvat. De tweede prijs viel ten deel aan C. Verlaan, eveneens, met 98 punten. Met 94 punten behaalde in de afdeling Leidse kaas de eerste prijs J. A. v. d. Hulst, vergulde medaille van de bond Van kaasproducenten. Burgemeester van Alkemade opende de avondbijeenkomst. Ir A. Schreuder sprak er zijn vreugde over uit. dat hier s wordt gewerkt. In zijn kwali- rijkszuivelconsulent kon hij de kaasdag van Alkemade aan andere ge meenten ten voorbeeld stellen. Voor het leggen van contacten en uitwisseling heer Streefland, kon mededelen, dat er ingrijpende voorstellen zijn gedaan voor verhoging va-n de melkprijs. Wanneer een vrije prijs wordt bereikt, wat neer komt op een verhoging met 8 a 9 cent per liter, dan is verlaging van het melk- verbruik een eerste gevolg. Dan zijn compensatievoorstellen nodig. De rege ring zal deze stap dan ook niet ineens doen, maar volgens spr. is het wel zeker, dat alles voor de zuivel en de veehou derij op een ander plan komt, waarbij do urgen-tieprijs de werkelijke waarde van de melk wordt. De avond werd besloten met de op voering van een toneelstuk. Discussie over woningverbetering en gemeentelijke hypotheek De gemeenteraad van Lisse is gisteravond bijeen geweest onder voorzitterschap van burgemeester ntr Th. M. J. de Graaf. Men keurde een geldlening millioen gulden goed, omdat men nu van de gunstige kapitaalmarkt moet profi teren. Verder is er gediscussieerd over het verbeteren van woningen en de termijn, waarin de gemeentelijke hypotheken hiervoor moeten zijn afgelost. Men werd het eens op vijftien jaar. In deze vergadering waren afwezig de Bevorderd en overgeplaatst heren Verdegaal en Steenwinkel. Het voorstel tot benoeming van de leden de woonruimtecommissie werd aange houden tot de. geheime vergadering, die aa-n het eind van de openbare vergade ring werd gehouden. Het college vai en W. achtte het wenselijk, dat ook vrouw hierin zitting heeft. Overgegaan werd tot aankoop grond aan de Veldhorststraat en Von Bönninghausenlaan. De heer Van Leeu wen merkte bij de behandeling van het voorstel tot trottoirganleg en riolering van een gedeelte van de Broekweg op, dat de groenstroken daar niet houdbaar zullen zijn. Na discussie werd besloten de geraamde post te handhaven. Het werk wordt echter niet eerder uitgevoerd dan nadat de bewoners er om hebben ge vraagd. Het voorstel tot verbetering van de brug Eerste Poellaan werd aanvaard Het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Ljsserbroek- Meer- en Duinpolder kwam nu in behandeling. Het gaat hier om vergoeding voor de be maling van de dorpskom, de verbetering van de bemallngsinstallatie en aankoop van grond in het Nassaupark. De heer Mesman vroeg zich af, welk belang de gemeente er bij heeft dat er een nieuwe electromotor komt bij de bemalingslnstal- latie. Nadat de heer Lefeber had uiteen gezet. dat uit de gemeente overtollig water wordt weggemalen, werd het stel aanvaard Ook het voorstel tot koop van grond aan de Gladiolenstraat kwam er door. Op een vraag van de heer Van der Zon antwoordde de voorzitter, dat de gemeente hierover geen beloften heeft gedaan. De heer De Koning vroeg nadere Inlichtingen over het aangaan van een geldlening, groot f 1 millioen. Deze lening is speciaal bedoeld voor afsohrijvingen. Welke middelen dach ten B. en W. hiervoor nu te vinden? De voorzitter antwoordde dat de af lossingen, in totaal f600.000, die, vol gens de begrotingen, in de komende jaren moeten geschieden, nu zijn ge waarborgd. Het overige bedrag wordt gevonden uit het aangaan van defini tieve leningen. Dit is op het ogenblik de voordeligste manier van financie ring. De raad ging met het voorstel accoord. Geen tegenstand ondervonden de voor stellen om de Geref. school een school bord te geven, en de daarvoor in aan merking komende gemeente-ambtenaren compensatie voor de inwerkingtre- dc werkloosheidswet. Bazs Ten bate a OEGSTGEEST i het i ick kinderpavil- gegevens zijn deze dagen van groot be- )°en van bet sanatorium Sonnevanck lang. Spr. maakte propaganda voor een1 wordt morgen en Zaterdag in gebouw kaascursus onder leiding van de heer iIrane «en grote bazar gehouden. Toont Zwetsloot. U een vrind, van 't door t.b.c. bezochte De voorzitter van kaasproducenten, de kind! De bazar is morgen open van half 8 tot half 11 's avonds en Zater dag A 1 10 tot 10 i HILLEGOM r, SASSENHEIM Doorlichting begonnen Burgerlijke stand Met de doorlichting van de inwoners' GEBOREN: Wilhelmina M„ dr v. G. an Hüi'legiom j6 gisterochtend- een begin Lascaris en H. C. van der Voorw, Hoofd- gem-a-akt. In tie beurs waren daartoe tal straat 234B; Cornells D„ zn v. C. D. van gen-odigden bijeen gekomen. De Goeverden en J. C. van Vliet. Kerklaan het plaatselijk comité, 52; Willem, zn v. N. Breedijk en J. J. der Bent, Menneweg 20. ONDERTROUWD: R. Bergman, 25 jr. voorzitter wethouder Fyrna, verklaarde openingstoespraak, dat een groot percen tage van de in-woners zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan de door lichting. De secretaris van het comité, de heer Waverijn, -kreeg een pluim op de hoed- voor het vele door hem verrichte werk. De burgemeester sprak zij-n vreug de uit over dit -begin met de doorlichting en de burgemeester va-n Leiderdorp voegde hieraan nog enkele woorden toe. Het gezelschap -begaf zich vervolgens de doori'Ichtingskamer. waar H-il-le- joms I d Teijlingerlaan 33 en C. van Tol, 24 jr. Adelborst van Leeuwenlaan 23; J. J. M. Borst, 28 jr, Javastraat 22 en J. Knetsch, Beatrlxstraat 27; C. A. F. Keuls, 27 jr, Vijverlaan 6 en E. Bobbink. 23 jr, Zut- phen; J. G. Hoogeveen, 27 jr, J. G. Gou- vemeurlaan 20 en W. P. van der Meer, 27 jr, Lisse. GETROUWD: P. Potman, Rusthofflaan 6 en N. W. Verhoog, 25 jr, Hein Bader straat 6. Toekomstig adres: Acacia laan 14. T. Voiker, r- - - - - iSandberg, Bal ding A Huurverhoging De voorstellen tot het aangaan van kasgeldleningen in '53 en tot het bepalen het maxlmum-crediet in rekening- ant bij de N.V. Bank voor Ned. ge meenten en de coöp. boerenleenbank, erden aangenomen. Enige discussie ontlokte het voorstel tot het verlenen van medewerking aan in Rijkswege in het leven geroepen regeling tot woningverbetering en ver strekking van gemeentelijke hypotheek. De heer De Vries wilde weten, of dit ook huurverhoging zou inhouden. Sommige bewoners zijn zeker niet in staat een hogere huur te betalen. De voorzitter maakte duidelijk, dat dit afhangt van de beslissing van dc huur commissie. De heren Komijn en Randsdorp achtten deze regeling juist goed, omdat men op dezelfde plaats kan blijven wonen, terwijl de woning toestand aanmerkelijk vooruit gaat. De huur wordt weliswaar iets hoger, doch de eigenaar heeft daar in dc eerste tien Jaar niets aan. Verschei- dene leden hadden bezwaar tegen dc ei korte looptijd van de hypotheek. Er j burg leest werden termijnen genoemd van 15 en 25 jaar. maar de voorzitter wenste 10 jaar te handhaven, of uiterlijk 15 jaar. Nadat met zeven tegen zes stemmen een termijn van 20 jaar was verwor pen, werd men het eens op 15 jaar. De voorzitter deelde nog mede, dat de gemeentebegroting binnenkort aan de leden zal worden aangeboden. De employé 2e kl. bij de P.T.T. N C. Hoekstra is bevorderd tot employé le klas. De -heer J. M. van Resteren, em ployé le kl., is met iimga-n-g van 1 Novem ber overgeplaatst naar het hoofdkantoor in Den Haag. Kerkhervorming Morgenavond half 8 wordt in de Her vormde kerk een bijzondere dienst ge houden ter gelegenheid van de 31ste Oc tober. Zwarte Pion-nieuws De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden luiden: N. v. d. MeyH. van Diemen 01; BeijkP. Langeveld 10; P. Koetsveld G. Scholtes 01. RIJNSBURG Hervormde jeugd trad op De vergadering, waarvoor de Hervorm de jongeren gisteravond de Gemeente leden hadden uitgenodigd, was er nu gelukkig niet een met grote redevoerin gen. maar met een schets van wat men in eendrachtige samenwerking kan bereiken. Ongetwijfeld de beste propaganda. Er was slechts één propagandaspeechje, en wei de heer Nic. van Egmond. Het kan i op de verenigingen zo suf toegaan, aldus spr. Wat is hiervan de oorzaak? Spr. meende een zekere ongeïnteresseerd heid ten aanzien van het Evangelie te constateren. Paulus zegt, dat het Evange- e een kracht Gods is tot behoud. Een muziekclubje onder leiding van Annie de Mooy trad twee maal met en kele vlotte liedjes voor het voetlicht. T. Hogewoning en Annie Pauw droegen op gevoelige wijze een stukje voor. Annie de Mooi zegde het gedicht Kinderkruistocht de dichter Nijhof. De heer W. van der Panne bespeelde het niéuwe orgel. Het grootste deel van de avond werd in beslag genomen door het toneelstuk Mar- jatta. Speciaal mogen wü wel de heer W. Teljeur gelukwensen met de vertolking die hij van zijn rol heeft gegeven. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter der C.J.M.V., de heer C. de Mooy. Een goede avond, die zeker een stimulans zal blijken te zijn voor het ge- one werk in de verenigingen. Rode Kruis, Vanavond wordt in Flora een propagan- davergadering gehouden van het Rode Kruis. Uniecollecte. De Uniecollecte voor dé Hervormde scholen heeft het mooie bedrag van 544 opgebracht. Hervonningsdienst Vanavond wordt in de Grote kerk van de Hervormde Gemeente een Htivor- mingsdienst gehouden, ter gelegenheid de 31ste October, waarin ds Groene- woud hoopt voor te gaan. Hot kerkkoor zal medewerking verlenen. (Advertentie) DE SPAR Rijnsburg Alleen Vrijdag en Zaterdag 100 gram fijne ham en 100 gram boter hamworst samen voor 78 ct Afgehaald in de winkel Mei prima waar en 10 procent Het is „De Spar" die U verwent (Advertentie). i huis in Rijns- Kolendampvergiftiging Nieuwe Leidsche Courant U proeft terstond de ROOMBOTER van ons op onderzoek uit vrouw Akkermai dwelmd was geraakt. Frans brood 200 gram voor 78 ct Theebanket alleen met amande len bereid 200 gram voor 90 ct De buren van de familie Akkerman i de Prinsesscstra-at bemerkten, dat daar in huls iets niet kl-opte. Zij gingen ontdekten, dat me- door kolendamp be- Banketbakkerij t voorga- R. VAN VREEDENDAAL 1 Rijnsburg Tel. K 1718—2519 tweede helft van Augustus weer ruimte beschikbaar kwam tegen gereduceerd tarief. De bewijzen zijn er, dat deze actie goede resultaten heeft opgeleverd. Bij het overgrote deel van de leden be staat wel het inzicht, dat het bestuur op het punt van reclame grotere armslag be hoeft. Dit klemt vooral, omdat de hotel accommodatie wordt vergroot. „Dan zul len wij ons stellig ook tot het buiten land moeten richten, en dat kan maal niet, wanneer de fondsen daarvoor ontbreken," aldus de heer Lammens. Gezamenlijk moet daarom worden ge streefd naar versteviging van de finan-; ciën der vereniging. Afgelopen seizoen De heer Lammens wierp nu een blik op het afgelopen seizoen. Gedurende enige weken is geen plaats beschikbaar geweest. Voor het badbedrijf komt steeds meer ruimte beschikbaar, zodat het, vooral in het voorseizoen, wel eens lijkt dat de bezetting tegenvalt. Het seizoen ls voor de badplaats zeer goed geweest; vooral de eerste weken van Augustus hebben een record aantal gasten opgeleverd. Tal van buitenlanders hebben van half Juli tot half Augustus geprobeerd ln Katwijk onderdak te vinden. Dit seizoen is niet gunstig geweest voor het dagbezoek; de daarop ingestelde bedrijven hebben daarvan de terug slag ondervonden. Met voldoening maakte het bestuur gewag van de prestaties van de informa- trice, mej. Van Duyvenvoorde. Zij heeft 10.000 maal voor de gasten moeten op treden. Zesmaal werden 200 kaarten ver kocht voor de visserijfilm. Spr. dankte de heer Kruyt voor zijn medewerking deze. Vijfmaal zijn strandfeesten j organiseerd. Voorts is bemiddeling verleend bij het organiseren van uitstapjes. De heer Lammens dankte allen, die aan het wel slagen van de ontspanning hebb;n gewerkt, in het bijzonder de heren Hoek, Van Rijn en Wouda. Njet onwaarschijn lijk is, dat de excursies naar enige be drijven in 1958 zullen worden herhaald. De opening van het tennispark mag een waar succes worden genoemd. Dank baar is het bestuur gestemd voor d€ radicale verbetering van het verkeer r de boulevard. Het is gewenst, dat het parkeren van auto's aldaar paal perk wordt gesteld. Ook zijn klachten geweest over het ontbreken papier- en afvalmanden langs de boulevard en het eerste deel Voorstraat. Tot leden onderzoek van de jaarrekening '52 den benoemd de heren Fonteijn, Kuipers Blitterswijk. De heer Van der Spek de algemene vereniging delingenverkeer vertoonde enkele films, Het schot is te boord. In de uitge breide bespreking over contributierege- reclame, die nu volgde, werd de nadruk op gelegd, dat het noodzake lijk is, afspraken over verhuring uit sluitend schriftelijk te maken. A. R. kiesvereniging gaat nieuw voorzittcr kiezen De A. R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" zal op Vrijdagavond 8 uur haar eerste vergadering in dit seizoen houden, De heer J. Minnee CJzn zal de huidige politieke situatie uiteen zetten. De gadering moet, zoals bekend is, voorts voorzitter kiezen. De bijeen komst wordt gehouden in de oude con sistorie van de Geref.kerk. VALKENBURG Bazar Chr. kleuterschool Het comité, dat zich als doel gesteld heeft in Valkenburg te komen tot oprich ting van een kleuterschool, laat geen mid delen ongebruikt dit ideaal te verwezen lijken. Reeds enkele jaren is men bezig een oud-papieractie, maar de laatste tijd zette dit toch geen zoden aan de dijk. Dan iets anders aangepakt en vol goede moed ging men beginnen aan de organi satie van een bazar, die gedurende de herfstvacantie in de Chr. school zou wor den gehouden. Eindelijk stond alles ge reed en Dinsdagmiddag kon de opening plaats vinden. Ds Nijhuis sprak allereerst enige ;n van hartelijke dank voor de vele blijken van medewerking, die het comité had ondervonden. Namen wilde hij niet veel noemen, maar hij maakte een uitzon dering voor mevr. Lotsy, de vi der vroegere burgemeesters kenburg. Burgemeester Van der Harst verkreeg hierna het woord en zei, dat hij zich enigszins verlegen voelde. Hij wist niet, wat hij over al dit vrouwenwerk moest zeggen. Wel tuigd, dat de oprichting van een kleuter school in onze gemeente een noodzakelijk iets is en daarom bracht hij, ook namens het gemeentebestuur, hulde aan hen, die met zoveel enthousiasme hun tijd deze bazar hadden gegeven. Nadat mevr. Van der Harst aar dames Jonker en Star nog een doos bon bons had overhandigd als blijk van waar dering voor hun vele werkzaamheden, kon de verkoop beginnen. We vernamen, dat de opbrengst aan alle kanten meeviel. Te zijner tijd zullen we het juiste bedrag nog wel publiceren. Nader vernemen wij, dat de bruto op brengst ruim 3000 bedraagt. Prachtig! VOORHOUT Komt er een braderie? In een spoedeisende vergadering van de R.K. middenstand werd de medede ling gedaan, dat men Voorhout ln het -ve voorjaar meer bekendheid wil n door middel van een braderie of dergelijks. De actie zal gevoerd worden in samenwerking met de L.T.B., Bloembollencultuur, V.V.V. en nog enkele andere instanties. Het is de be doeling het Overbos als „operatieterrein' te gebruiken. Er komen stands met oud- Hollandse gevels, een fontein, enz. Van de overweg af tot aan het Overbos wordt de Herenstraat versierd. Er werden nog geen definitieve be sluiten genomen, maar wel mag de con clusie worde» getrokken, dat men het in principe met het bestuur en zijn voor stellen eens wps. Filmvertoning Maanda; ivond 8 uur zal in het gebouw sn de Hervormde Gemeente orden vertoond genootschap. (20 jaar garantie) THERMOMETERS en HYCROMETERS Hervorming In de Oranjezaal werd gisteravond een Hervormingssamenkomst gehouden voor de bewoners van de wijk Noord-West van de Hervormde Gemeente. Ds P. Moerenhout sprak een welkomstwoord. Er werd een causerie met lichtbeelden gehouden over het leven van Maarten Luther. Medewerking verleenden mevr. G. Pronk, zang, en de heer P. Moeren hout Jr, declamatie. Hoog en laag water Vrijdag 31 October: hoog water 1.29 en 13.50; laag water 9.44 en 21.59 uur. Visserijgoliies Woensdag wonderwel De regel van de goede Woensda-gmarkt is gisteren weer eens aa-n alle kanten be.estigd: de handel heeft vooral voor de schaarse soorten opvallend veel be- taa'ld. De aanvoer van de Engelse wa-1 b.v werd soms met ƒ20 per kist gehono reerd en de onderkantprijs va-n 18 mocht er ook zijn. Voor de harding van de trekkers is gemiddeld 16 neergeteld. Kabeljauw, schelvis en tong waren eng in iel en voor de schaarse dikkoppen is graag 150 de 10 betaald, terwijil de laptonigen ƒ4,70 tot zells ƒ4,90 noteer den. Wat er aan g-oede schelvis was, werd met 55 tot 65 betaa-ld en de braatschelvis veranderde van eigenaar tegen ƒ40 ƒ45 per kist. De vraag naar de kleine schol was eveneens aanmerke lijk groter dan op een dag als Maandag en de drietjes, die op ddc dag maar net boven de opvang regeling zweefden, werden mi met ƒ18 en soms zowaar ƒ22 bedacht, terwijl de schol II niet minder dan ƒ35 tot ƒ40 boekte. De ex porteur kwam niet erg aan zijn trek, daar de grove sohol met een lantarentje gezocht moest worden en wat er was moest al gauw ƒ95 en meer opbrengen. Abraham de hoogste De beste trawler van allen is gisteren de Abraham van Petten geworden: het schip boekte na een 9-daegse reis liefst ƒ21.000. Een goede tweede werd de Her man van de VEM met 19 400 na 9 dagen en de ƒ19.000 haalde de Marda van Hat- tum bijna voor 11 dagen. Van de verse vislog-gers werd de UM 209 met ƒ9600 de beste en de enige Engelse wallogger van deze dag, de KW 130 maakte royaal ƒ2450, wat gezien de geringe aanvoer een uitzonderlijk goed- resultaat ge noemd mocht worden. Slecht weerrelsje De trawler Post Boy, die de woelige wateren van het Kanaal naar haring heeft afgezocht, kreeg opdracht zijn 800 kisten buit, met het oog op de barre weersomstandigheden, maar naar de wal te brengen. Het schip verscheen van morgen voor de hal en hoewel de haring al wat kuitziek wordt, toonde de handel, bij gebrek aan andere aanvoer, voldoen de belangstelMng om dit besluit te recht vaardigen. Voorts verscheen vanmorgen de kotter ran Slot. die met zijn ruim 200 kisten schelvis ook alle eer inlegde en hij werd gesecondeerd door de Haar lem, dde 880 kisten aan-bracht. Een paar loggers wanen van de Engelse wal vis serij gekomen. Maar afbreken Nu de bries niet- wil luwen om de Noor*5, denken de meeste trawlersohip- pers er sterk over. de toch al lange rei- naar af te breken en vóór de Maan dag op huis aan te komen. De kwaliteit de vangst wordt er door het voort durende stampen niet beter op en dus gaven zich voor de Vrijdagmarkt alvast op de Bloemendaal met 287 kisten en 25 stijve kabeljauwen en de Flamingo, die nog geen vangst meldde. Zeetjes Hoe zwaar het werk daar ver ram huis werd aangetoond door de stroppen, e een paar schepen haalden door het slechte weer en de hoge zee: de Flamin go moest 200 manden uit een trek goed deels opofferen, toen een zee over het dek veegde en een groot gedeelte van de Inhoud der last gewoon van dek spoelde. Voorts was het risico voor ver loren netten en averij zo groot, dat de visserij na-uweiijks lonend leek. Uit het Kanaal komen dezelfde berichten en a'.s er dan tenslotte na veel gemartel wat in de ruimen terecht komt, is de schade het vistuig meestal groter dan de vermoedelijke opbrengst van de buit. nog daargelaten, dat de zee het schip zo te pakken neemt, dat er ook in het ruim weinig meer overblijft van de voorraad in de keeën Repareren De Woensdegiklant ÏJM 229 was wat vroeger dan gewoonlij-k, omdat zich een defect aan de motor had geopenbaard. De tijd, die voor de reparatie nodig was, werd darbbel uitgebuit om direct een dokbeurt te nemen. DE KAAG Vissersboot gezonken, maar gelicht Gistermiddag omstreeks twee uur be vond de heer J. va-n Nieuwkoop zich met twee vissersboten in de blnnen-Kaag, toen door de storm de achterste boot omsloeg en zonk. Het gelukte later de boot te lichten. De schade bleef tot het uiterste be Denkt. Hervorming Morgenavond 7 uur wordt in de Her vormde kerk een dienst gehouden ter gelegenheid van 31 October (Kerkher vorming). Voorganger is vicaris Baljé. Niet sjoelen De sjoelavond, die Zaterdagavond in het gebouw achter de Hervormde kerk zou worden gehouden als er nog veel zou zij-n overgebleven van de dezer da gen gehouden verkoopdag, gaat niet door. Men mag dus aannemen, dat de goederen zijn weggevlogen. LEIDERDORP Oprichting Arjos Maandagavond 8 uur wordt ln het ge bouw Irene een vergadering gehouden, waarin de afdeling Leiderdorp van de Arjos (organisatie van A.R, jongeren) zal worden opgericht. De heer A. Ver beek hoopt te spreken over Waarom een Arjos? Kerkconcert van Excelsior Volgende week Donderdag om 8 uur wordt ln de Geref. kerk een concert ge geven door de Chr. gemengde zangver eniging Excelsior met medewerking van W? hz Ned. By bel-1 La uda mus van Sigesmund Neukom. As- ma speelt verscheidene orgelwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5