ItlonüeJ Tentoonstelling werpen uit het Intieme ontmoeting met Oranje vorsten en -vorstinnen van persoonlijke voor- Koninklijk-Huisarchief terstond Verkoop van „kokswaren" uit automaten mogelijk gemaakt Wij mogen het vertrouwen van de Papoea niet verspelen NIEUWE IETOSCHE COURANT 3 DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 Va a Juliana tot Juliana De twee oranje geverfde wagens, die op het ogenblik op het Stadhuisplein zijn gestationneerd en het opschrift dragen „Van Juliana tot Julianaher bergen een tentoonstelling, die met recht uniek mag worden genoemd. In deze twee wagens, op aantrekkelijke en efficiënte wijze tot expositieruimte omgetoverd, kan men nl. een aantal voorwerpen bekijken, die in de loop der eeuwen als persoonlijk eigendom aan de telgen van ons vorstenhuis hebben toebehoord, voorwerpen, die behoren tot de intieme herinneringen van een familie, wier geschiedenis teruggaat tot ver in de Middeleeuwen en wier lotgevallen ten nauwste zijn verweven met het leven en de strijd van ons volk. gaven, maar het lint en het kruis De Juliana, waarmee de tentoonstelling begint, is de stammoeder van ons vorsten huis, Juliana van Stolberg. Behalve haar portret vinden wy op de expositie de foto-copie van een brief, die zij op 16 Juni 1573 aan haar zoon. Prins Willem I, heeft geschreven. Het origineel is in het archief van het Koninklijk Huis geble ven, omdat het in historisch opzicht te kostbaar is om zo maar aan een reizen de tentoonstelling mee te geven. Maar de inhoud treft ons direct. „Hooggeboren Vorst, allerliefste Heer, gij moogt van mijn vriendelijke groet en wat ik uit moederlijke trouw voor liefs en goeds kan doen steeds ver- zekerd zijn...." Deze persoonlijke toon spreekt uit héél de tentoonstelling. Daar ligt het zakmes van Prins Willem I, de grote Zwijger. In een andere vitrine ligt het eetgerei van Prins Willem III, Koning van Enge land. En daar hangt het witte hemd, dat de koning-stadhouder in zijn laatste da gen heeft gedragen, gekweld als hij werd door het gebroken sleutelbeen. Om de gekwetste schouder beter en vooral pijn- lozer te kunnen behandelen en verzorgen is de rechtermouw opengeknipt en voor zien van linten om dicht te strikken. Een eindje verder staan de eerste schoentjes, die Koning Willem I droeg. En daar lig gen de peau de suède handschoenen van Koningin Anna Paulowna. Welke betove rend-kleine handen moet deze Russische vorstin gehad hebben! Tussen prachtige voorwerpen in ligt er opeens een gewone brief spelden. Ge bruikt voor het inbakeren van Prins Wil lem IV bij zijn geboorte in 1711. En daar hangt de sabel, die de Prins van Oranje, de latere Koning Willem II, gedragen heeft in de slag bij Waterloo. Zo liggen eenvoudige huiselijke herinneringen naast voorwerpen, die spreken van de officiële taak en de strijd vóór en mét de Neder landen. De tentoonstelling spreekt echter niet alléén van die verre tijden. Zij gaat tot onze huidige Oranje-vorstin en vertelt dus ook van haar groot vader, Koning Willem III en zijn broers, van hoe zij met een loopfiets speelden in de tuinen van Soestdijk en hoe hij doosjes draaide uit hout. De kleine koning moet er in zijn wit batisten hemdje en zijn jasje van rood flanel met zwart fluweel gegar neerd wel als een schattig jongetje hebben uitgezien. Ook aan de zoons van deze koning be steedt de tentoonstelling aandacht. Daar zijn herinneringen aan Prins Willem, de oudste zoon, daar is de rammelaar Prins Maurits en daar staan weei eerste schoentjes van een vorstenkind: Alexander, Prins van Oranje, uniform, dat de prins droeg bij zijn be noeming tot tweede luitenant bij de batal jons jagers a la suite op 25 Augustus 1861, staat op een standaard en beweegt de mouwen in de haast onmerkbare tril ling van de wagen. Het heden De aanwezige herinneringen aan Ko ningin-Moeder Emma zullen menig Ne derlander met ontroering vervullen. Daar is een waaier, metaal met email, die de beminde vorstin op menig hoffeest koelte zal hebben toegewuifd. Daar is haar schrijfmap en haar horloge, bevestigd aan een zwart zijden koordje. Van Koningin Wilhelmina bevat de tentoonstelling een menigte herinnerin gen. Zo bijv. de schaatsen, waarmee het jonge koninginnetje tot 1895 op de hof vijvers placht te schaatsen, alléén, onder de hoede van een gouvernante of hof- De doopjurk, waarin zij ter kerke werd gedragen en die ook het doopkleed was van Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Marijke, zal menige moeder het hart sneller doeri kloppen. Daarnaast ligt de aangifte-jurk, die bij de aangifte bij de burgerlijke stand is gedragen door alle Oranjes van de laatste 100 jaar. De japon, die Koningin Juliana heeft gedragen by haar inhuldiging op 6 September 1948, zal de bezoekers van de tentoonstelling verwonderd doen uitroepen: „Wat eenvoudig van stof en snit!" En toch: hoe koninklijk wa9 onze jonge vorstin in dit gewaad. Natuurlijk ontbreken de prachtige sieraden, die er toen glans en stijl aan van de Militaire Willemsorde zijn aanwezig, terwijl de sieraden werden gefotografeerd. Een sprekende herinnering aan Prins Bernhard is zijn logboek uit de oorlogs jaren. Het ligt opengeslagen op 6 Juli 1944, toen de prins een vliegtocht maakte naar Afrika en Italië. Bang was onze prins voorzéker niet. Van de vier prinsesjes zijn schoolschrif ten en tekeningen aanwezig, terwijl de kunstzinnige Beatrix enkele aquarellen en twee boetseerwerkjes inzond. Mooi doel De opbrengst van de entrée-gelden van deze tentoonstelling is bestemd voor het Koningin Juliana-fonds en het Prins Bernhard-fonds. Het eerste fonds, natio naal fonds ter bevordering van maat schappelijk werk, een verlengstuk var het in 1931 opgerichte nationale crisis comité, springt dóar by, waar een in stantie, die op sociaal terrein werkzaam is en door de moeilijke tijdsomstandig heden in nood verkeert, hulp behoeft. Het Prins Bernhard-fonds is begonnen met de restanten van het geld, dat vrije Nederlanders in de bezettingstijd bij el kaar brachten voor de aanschaffing oorlogsmateriaal. Het beoogt in vredes tijd een bijdrage te leveren tot het be houd en de versterking van de culturele waarden, waarvoor in de oorlog is ge streden. Het dunkt ons. dat men voor deze doel einden met vreugde zyn 40 cent entrée betaalt. Een vierde gedeelte van de op brengst komt ten goede aan het Prins Bernhard-fonds, de rest aan het Konin gin Juliana-fonds. Van vele zijden ii reeds medewerking ontvangen. De Ned. spoorwegen stelden de twee auto's tei beschikking (z.g. opleggers) en de ver lichting verzorgde Philips. Er werden vloerbedekking en betim mering, verwarmingsapparaten en glas geleverd. Maar zonder de belangstelling van het publiek zou al deze moeite te vergeefs zijn. In andere plaatsen van land bleek echter, dat de expositie grote trekpleister was. De Leidenaren, van ouds bekende Oranje-klanten, zullen hier zeker niet achterblijven. De ten toonstelling verdient de volle belangstel ling, zowel uit historisch als uit natio naal oogpunt. Zij is te bezichtigen tot en met Donderdag 13 November. (Advertentie) AuEj weg Familieberichten uit andere bladen t.. R'di OVERLEDEN: A R v Heuvelen. v„ arts. 48 J.. Groningen: W H Steelink. m.. «4 Am sterdam: G H W Smelt. m„ 65 J.. Assen; M E A Fischer, v.. 65 j.. Bussum: M C Brou- wer-Meyer. 05 J., v.. A'dam; H M C Hame- link-Röttger, v.. 69 j„ Dinteloord: G A S de -rcvelduin-Capclle: ALT i Luik. n v Rijker oud-gc n. 83 J.. Woerden. Najaarszendingsweek in Leiden van 2 tot 9 November Tal van samenkomsten in Hervormde Gemeente De eerste week in November staat in de Hervormde Kerk al jaren lang bekend als de najaarszendingsweek. Van het begin af aan heeft bij de in stelling daarvan de bedoeling vooropgestaan, dat dit voor de Gemeente zou zijn een week van gebed, toewijding en offer voor de Zending. In de zen dingsdiensten op de Zondagen aan het begin en aan het einde van de week, maar ook in de week zelf dient de aandacht gericht te zijn op de Zending, de grote, blijvende opdracht, die Christus aan Zijn Gemeente gaf. Ook in Leiden wordt alles in het werk gesteld om het daarheen te leiden. Allereerst zal op Zondag 2 November n half 11 in de Hooglandse kerk een Zendingsjeugddienst worden gehouden, in ds H. J. van Achterberg zal voor gaan. Verder zal op Zondag 9 November alle kerken de prediking op de Zen ding gericht zyn, terwijl dan tevens de najaarscollecte plaats vindt. In de Hoog landse kerk zal dan voorgaan, eveneenj half 11, ds J. A. Rooseboom, Hervormd predikant te Hollandscheveld. Daarnaast zullen in of omstreeks de Zendingsweek in alle wijkgemeenten zendingssamenkomsten worden gehou den, die wij hieronder vermelden. Woensdag 5 November des avonds 8 uur: Chr. school Hoge Morsweg, ds J. Kabel in Nieuw-Guinea over Van pioniers werk tot jonge Kerk; Rehoboth Rapenburg ds C. W. Nortier te Oegstgeest over Het landelyke op bouwwerk op midden-Celebes; wijkgebouw Stille Ryn, ds J. van Am- stel (legerpredikant) over Zending in deze tijd; Staalwyk Herenstraat ds H. A. C. Hil- dering van Soerabaja over Nieuwe wegen een nieuwe tijd; Pniël Middelstegracht ds J. Groot over Onze Zendingsroeping nu; De Goede Herder Oude Vest ds F. C. Kamma Leiden over De strijd om het ge loof in de jonge Kerk op Nieuw-Guinea; Vrijdag 7 November 8 uur: Kooikapel Driftstraat ds P. J. MacKaay van Haar lem over Kerk en Zending in gistend Tenslotte Donderdag 13 November 8 uur in Het Centrum Hooglandse Kerk- gracht: ds J. Batelaan Utrecht over dt Zending op West-midden-Celebes. Gezinsverzorgster Lutherse Gemeente De diaconie van de Evangelisch Lu therse Gemeente te Leiden heeft tot ge zinsverzorgster benoemd mevrouw A. OverbeekeSmink alhier. Zij werd voor het maatschappelijke werk volledig op geleid en was reeds werkzaam bij de dia conie van de Hervormde Gemeente. Het Geref. jeugdhuis Het Geref. jeugdhuis aan de Breestraat Zaterdagmiddag om half 4 officieel GEMEENTE LEIDEN Olliciële publicatie AFSLUITING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten bet Pieterskerkhof 28 October tot en met 1 December gesloten te verklaren voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. Agenda voor Leiden Donderdag Het Centrum, ingang Moriaansteeg 2, tot 11 uur n.m.: bazar. Gehoorzaal, half 8: jubileum-uitvoe ring Con Amore, The Messiah. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Haagse Comedie met de Kersentuin van Tsjechow. Rehoboth, 8 uur: kring van vrouwe lijke A.R., mevrouw D. Woudstra-Ber- gema over het Federalisme. Burcht, 8 uur: bondsavond A.N.W.B., causerie films, tentoonstellinkje. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: drs F. Vos, Korea's positie in Azië. Oegstgeest, Willem de Zwijger- kerk, 8 uun gezinsvoorlichtingsavond, dokter A. Kuyper, kinderarts, over kin dervoeding. Vrijdag Pieterskerk, 8 uur: herdenking Kerk hervorming, ds N. Kleermaker. Evang. Luth. Gemeente, 8 uur: her denking Kerkhervorming, ds H. J. H. Haan. Gehoorzaal, half 8: huldigingsbyeen- komst N.Z.H. tg eest, koetshuis Oud-Poel geest, 8 uur: Les comédiens de l'étoile. Oegstgeest, Irene, half 8 tot half 11 n.m.: bazar kinderpaviljoen Sonne- vanck. Zaterdag Breestraat 19, half 4: opening Geref. jeugdhuis; daarna receptie. Volkshuis, 4 uur: Simon de Waard, Door Zweden en Lapland, met films. Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., populair concert Residentie-orkest, „Scherts en schoonheid in klanken". Schouwburg, 8 uur: Théatre Hébertot met Polyeucte van Pierre Corneille. Burcht, 8 uur: Het Nieuwe Toneel met Rebecca van Daphne du Maurler. Oegstgeest, Irene, 10 uur v.m. 10 uur n.m.: bazar kinderpaviljoen Son- nevanck. Tentoonstellingen Lakenhal: werken van Willem van der Helm (stadsarchitect, 1662-1675). Stadhuisplein, reizende tentoonstelling Van Juliana tot Juliana (t.m. 13 Nov.). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. '552, en de Havenapotheek, Haven 18, Winkelsluiting Ook de broodslijters krijgen hun zin In de raadsvergadering van IS October j.l. werden om prae-advies in handen van B. en W. gesteld twee adressen van exploitanten van verkoopautomaten, om de verkoop van bepaalde waren na winkelsluitingstijd door middel van automaten mogelijk te maken, alsmede een voorstel van de heer Geertsema in verband daar mede, om een drietal nieuwe artikelen in de verordening op de winkelsluiting 1952 op te nemen. Voorts werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een ver zoek van het bestuur van de afdeling Leiden van de Nederlandse bond van brood- slijters Ons Belang om de broodbezorging op Zaterdag tot 19 uur mogelijk te maken, alsmede een voorstel van de heer De Hosson, om de broodbezorgers en de kruideniers in de gelegenheid te stellen hun uitbrengwaren tot 19 uur te kunnen bezorgen. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. de raad hot volgende mede. Artikel 11 der winkelsluitingswet somt de verboden op, waarvan de raad op grond van plaatselijke omstandigheden kan bepalen, dat zij niet zullen gelden. Het artikel vermeldt daarbij niet het bij- vulverbod voor de automaten. Wanneer plaatselijk zich de behoefte aan de ver koop van bepaalde waren na winkelslui tingstijd openbaart, kan de verkoop dier >n mogelijk worden gemaakt door afwijking vast te stellen voor de Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" ex inl Oud-Leiden schenkt stel zwanen Op 5 November zal de vereniging „Oud-Lelden", zoals men weet, 50 jaren bestaan. Het bestuur heeft het plan op gevat om op die dag aan de gemeente Leiden een stel zwanen aan te bieden, ter herinnering aan het oude stadsrecht zwanendrift, dat in vroeger de stad Lelden werd toegekend. Dat recht, dat in 1593 opnieuw werd beves tigd, hield in,-dat Leiden in de stads- wateren zes paar broedende mocht houden, die daar vrij mogen rond zwemmen, een voorrecht, dat alleen aai hoge heerlijkheden werd toegekend. Dit nieuwe blijk van de grote belang stelling van het bestuur van Oud-Leiden voor onze stad stellen B. en W. op hoge prijs en menen, dat deze schenking met grote erkentelijkheid jegens de vereni ging voor de gemeente dient te worden aanvaard. Volgens de „Beschrijving der stad Leiden" (1784) van Frans van Mieris, waren de stads-zwanenhokken indertijd in de Rijnsburgersingelgracht geplaatst; met het oog daarop stellen B. en W. zich voor, de thans aangeboden zwanen even eens in die singelgracht, tussen de Valk- brug en de Rijnsburgerbrug, te huisves ten. Om het wegzwemmen te voorkomen eenvoudige afsluiting ter plaatse worden gemaakt. Aldus ds Kamma voor Hervormde wijkgemeente Levendaal Ds Kamma, zendingspredikant te Leiden, is onlangs in onze stad teruggekeerd van reis van enkele maanden door Nieuw-Guinea, die hy maakte als tolk en ad viseur van een vertegenwoordiger van het Chr. Nationaal Vakverbond. Deze af gevaardigde van het C.N.V. moest daar verschillende economische en sociale problemen omwille van het voortbestaan der eigen Papocse samenleving bespreken. Ds Kamma vertelde gisteravond voor de Hervormde wykgemeente Levendaal over zyn reis en over de nieuwe dingen, waarmee Nieuw-Guinea de laatste jaren werd geconfronteerd. Zelfs In de lucht kan men zien, dat dit land grote veranderingen heeft onder gaan (gebouwencomplexen en vliegvel den). Hier heeft de oorlog gewoed, zoals wij hem niet hebben meegemaakt, aldus ds Kamma. We kunnen het ons niet voor stellen, wat de mensen van deze primi tieve samenleving toen kregen te ver werken. Het volk van Nieuw-Guinea leeft nu in een crisis. Het leeft er al lang in. Honderd jaar geleden kwam de Zen ding er. De zendelingen hebben gewerkt gestreden. Zij kwamen met het kruis Christus. Dat betekende een aanval op het bestaande geloof, dus op het ge hele leven. Tot 1906 bleven de verande ringen beperkt. Er waren toen 400 Chris tenen. Nu zyn er 140.000. In 1898 kwam het gouvernement op Nieuw-Guinea. De Zending heeft daar dus ruim veertig jaar zonder gouvernement gewerkt. Ds Kamma ging ook in op de politieke belangstelling, die de laatste tijd voor Nieuw-Guinea aan de dag wordt gelegd. De Papoea's weten van de politiek niet veel af. Zy hebben wel van de zelfstan digheid van Indonesië gehoord. In 1943 was er op Nieuw-Guinea al een anti- Indonesische beweging. Verschillende oorzaken zyn voor haar ontstaan aan te wyzen. Zo goed als de Europeanen op Java op de Javanen neerkeken, keken de Indonesiërs op Nieuw-Guinea met minachting op de Papoea's neer, aldus ds Kamma. Toen in 1947 Indonesië zelfstan digheid kreeg, viel Nieuw-Guinea er bui ten. De Indonesiërs namen de wijk en de Papoea's zagen hun kans schoon. Ze voel den, dat ze nu iets konden gaan bete kenen. Tot dusver waren ze er niet in geslaagd vooraanstaande functies te be kleden. Maar daarop diende het vraagstuk van de Indo-Europeanen, de Indische Neder landers, zich aan. De regering schoof deze mensen in de posities, die door de Indonesiërs waren verlaten. En de Papoea's visten weer achter het net. Nu keert hun tegenzin zich tot de Indische Nederlanders. En deze categorie èn de Papoea's zelf voelen zich niet zeker. Wat moet er in deze situatie gebeu ren? co vroeg ds Kamma. Wanneer onze regering niet op snelle wyze handelt, is zy bezig het vertrouwen vi Papoea's te verspelen. Het gaat Fexd'nand maakt even een pakje derdaad op lyken, dat de Papoea lang. zamerhand van ons vervreemdt. Dit volk houdt van de Nederlanders, dat ze toch telkens weer weggaan". Het vertrouwen is er ook, omdat men de Zending heeft leren kennen. De Zending denkt er niet aan zich aan de regering te koppelen. Zij werkt voor het Rijk van Christus en niet voor het koninkryk der Nederlanden. Wij willen, aldus ds Kamma, aan de kant van het volk staan en aan die van het Evangelie. Over het werk van het C.N.V. op Nieuw-Guinea zei ds Kamma nog, dat het vakverbond daar probeert een con structieve economische ontwikkeling op gang te brengen, opdat de eigen samen leving, waarop allerlei vreemde krachten komen aanrollen, niet wordt ondermijnd. Feestavond Jan van Hoof met Jong en Jolig De Leidse Jan van Hoof-groep van de Ned- padvinders gaf gisteren in de Burcht een tweede feestavond ter gelegenheid van haar zevende verjaardag. Medewer king verleende Sempre Avanti met Jong en Jolig. De avond werd geopend door de voor zitter van de groepscommissie, de heer H. J. Boelee, nadat de Jan van Hoof- groep zich in haar geheel op het toneel had gepresenteerd. Oubaas J. Sierat deed een beroep op hen. die daartoe in de gelegenheid zijn, zich aan te melden een leidende plaats in deze padvinders- groep. De groep kan nog sterk groeien, maar door gebrek aan leiders wordt de groei belemmerd. Toen kwam Sempre Avanti's Jong Jolig met een muzikale melange, vrolijk musicerend en zingend, dat de meest verharde Nurks in de zaal zijn lip pen tot een glimlach krulde. De sterren in dit Sempre-firmament waren Wim Brugman en Nel de Vries. Na de pauze ging Rimboe in Mokum, de klucht in drie taferelen onder regie van de heer H. v. d. Broek. De stamp volle zaal genoot er van, en met recht. Eén opmerking nog: er werd te laat begonnen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: André D, i v S H ée Wit A M Freiktt*; Franeüsca, dr vJ Rave- stein en G Hoogendoonn; Mijndert H. zr d Zwart en M Kuivenlhioven; Wil helmina, dr v W K van Rossuim en C W Bolstier; Maja J C, dr v G B Zwiendnk N de Roode. GEHUWD: P J Leijendeklker Groenendijk; G J Bek en M W Mulder; P M Thora en M C H Verplancke; Zoethout en J E W M van Kemipen; J M Atteveld en J H v d Bom; G A Harten L A van Reeuwijk: D Wolters en J Beens; L J H v d Weijden en W G Rijn vis. OVERLEDEN: G J C Vrouwes, huisvr in F Hermsen, 54 jr; F C Comelisse, zoon, 22 jr. winkels, waar die waren plegen te wor den verkocht. Het byvulverbod voor de automaten waaruit die waren kunnen worden betrokken, zal dan (evens zijn opgeheven gedurende de tyd, waarvoor die afwijking geldt. B. en W. zijn van oordeel, dat, voor zoveel kokswaren be treft, de omstandigheden in deze ge meente alleszins aanleiding geven om de verkoop van deze waren door middel van automaten mogelijk te maken. Immers is te Leiden de mogelykheid van verkoop van deze kokswaren door mid del van automaten, met name in de late avonduren, aan bioscoop- en schouw burgbezoekers en, na beëindiging van hun dagtaak, aan tramconducteurs en buschauffeurs, van groot belang. Dat in casu het openen van deze mogelykheid moet geschieden door het sluitingsverbod ter zijde te stellen voor winkels, waar uitsluitend en in hoofdzaak kokswaren plegen te worden verkocht, achten W. geen bezwaar, daar zodanige winkels in deze gemeente, voor zover bekend, niet aanwezig zijn. Het effect van deze terzUdestelling zal In deze gemeente derhalve slechts zyn, dat de verkoop van kokswaren na wln- kelsluitingstijd mogelyk wordt, voor zover zy geschiedt met behulp van auto maten. B. en W. zijn voorts van oordeel, dat het wenselyk is om de verkoop kokswaren door middel van automaten op werkdagen mogelijk fe maken van 0—1 uur en van 18—24 uur, zulks eenkomstig het voorstel Geertsema, doch afwijking in zoverre van dit voorstel, stelt de meerderheid van het college zich op het standpunt, dat voor zoveel de verkoop van deze waren op Zondag be treft, met het openen, van deze mogelijk heid vaq 01 uur en van 2024 uur kan worden votetaan. De minderheid van het college heeft zich tegen de verkoop dier waren op Zondag van 2024 uur verklaard. Broodsiyters. W. menen voorts, dat aan het verzoek van het bestuur der afdeling Leiden van de Ned. bond van brood slijters Ons Belang behoort te worden voldaan. Doordat het de broodsiyters is toegestaan personeel in dienst te n en bovendien de aflevering van brood niet mag geschieden voor r, kunnen de slijters des Zaterdags niet gereed zyn te 18 uur, op welk tyd- stip zij ingevolge de wet de aflevering brood moeten eindigen. De oorzaak hiervan ligt in de gewoonte publiek te Leiden om het gedurende de gehele week geleverde brood op Zater dag af te rekenen. Gelet mede op het aantal beschikbare broodsiyters in deze gemeente, menen B. en W. derhalve, dat plaatselijke omstandigheden in deze leiding geven de verkoop en de afleve ring van brood door broodsiyters Zaterdag tot 19 uur mogelijk te maken. Het treffen van een dergelijke regeling •n aanzien van het bezorgen van krui denierswaren na 18 uur, hetgeen door de heer De Hosson is voorgesteld, is nodig. De wet staat het uitzenden t een winkel of een zijner horigheden toe gedurende de tyd, dat die winkel voor het publiek geopend mag het tijdstip van uitzending, niet de bezorging der waren, is hier beslissend. Op verzoek van B. en W. heeft de raadscommissie voor de strafverordenin gen de verordening ontworpen, waarin de regelingen betreffende de verkoop kokswaren en het slijten van brood zijn vervat, zoals deze naar het gevoelen het college c.q. van de meerderheid in het college, zouden behoren te worden getroffen. Omtrent deze regelingen is het advies ingewonnen van de Kamer Koophandel. Met betrekking tot een op merking der Kamer inzake de plaatse lijke omstandigheden verwyzen B. en W. naar het hierboven uiteengezette stand- Keuringsdienst deed in Leiden 3500 inspecties Dat de keuringsdienst voor waren voor het ressort Haarlem zonder onderbra- king zijn dienst aan de gemeenschap be- wyst. blijkt wel hieruit, dat in 1951 in Leiden alleen al ongeveer 3500 inspectie» werden verricht. Er werden 2021 monsters in het laboratorium onderzocht, waar van er 330 werden afgekeurd. In totaal werden bij melkverkopers 740 monster» aan een onderzoek onderworpen, waar van er 40 niet werden goedgekeurd. Het is gebleken, dat nog vaak de woor den ..room" en „boter" worden gebruikt (by gebak en snoepgoed), terwijl in wer kelijkheid maar weinig melkvet aanwezig is. Het suikergehalte van jam en limo nades voldeed in de meeste gevallen aan de eisen. Het voegen van water bij melk is zo langzamerhand tot de uitzonde ringen gaan behoren. Het pand Rapenburg 8 Op Donderdag 6 November zal het ge heel gerestaureerde zeventiende-eeuwse pand Rapenburg 8 te Leiden officieel door de Nationale Levensverzekering- bank N.V. te Rotterdam als bykantoor voor Leiden en omgeving in gebruik worden genomen. (Advertentie) Naam bi] opkomen Je verkoudheid e •erite aanwijzing van keelpijn dadelijk een paar „MontieT* de -Kant —rlmm, tablatta* tar NEEM DE AANGENAAM SMAKENDE De ontslagaanvrage van drs E. Pelinck Over de ontslagaanvrage van drs E. Pelinck, waarvan we gisteren reeds uit voerig melding maakten, schryven B. en W. thans het volgende aan de raad: „Tegen inwilliging van het in de lees kamer ter inzage gelegde verzoek van de heer drs E. Pelinck om ontslag uit zijn betrekking van directeur van het ste delijk museum De Lakenhal bestaat by ons college geen bezwaar". (Dit is de ge- bruikelyke ternjinologie. Red. NX.C.) B. en W. stellen de raad voor, drs Pelinck met ingang van 1 Januari 1953 eervol ontslag te verlenen. Leidenaar promoveerde in Groningen Gistermiddag is aan de Rijksuniversi teit te Groningen tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd de heer M. M. Horikx uit Leiden. De titel van het proefschrift luidde: „Toepassing van de stationnaire reactiemethode op de poly merisatie van styreen". De heer Horikx studeerde in Leiden, tot de universiteit door de bezetters werd gesloten. Hij zette daarna zijn studie in Groningen voort. K. J. Westra overleden Op de leeftijd van 78 jaar is vanmor gen plotseling overleden de heer K. J. Westra te Freneker, dde tal van functies bekleedde ln het maatschappelijk leven in Friesland en een vooraanstaande plaats in het vernet heeft ingenomen. DE KERSENTUIN Anton Tsjechows erfenis Het heeft betrekkelijk lang geduurd, voor Tsjechows werk in West-Europa bekendheid kreeg, maar toen men het eenmaal i» gaan spelen, is het niet meer van het repertoire verdwenen en geregeld worden zijn stukken nog gespeeld. Hoe komt dat? Het is nu achtenveertig jaar geleden, dat Tsjechow stierf en zijn stukken geven Russische toestanden en het leven van Rus sische mensen tegen het einde der vorige eeuw. Of het er nu beter of slechter ls. doet i er niet toe- Er is sedert die tyd toch wel het e*n en ander veranderd, waardoor de constellatie, zoals Tsjechow die ln zyn werk geeft, zeer sterk is gewijzigd. Wanneer nu, ondanks dit alles, deze auteur ons toch wat te zeggen heeft, komt dat. doordat hy zijn figuren zoveel menselijkheid meegeeft, dat ze ntet door Ruslands grens worden ingesloten, maar type worden van de mensen over de hele wereld. In de moellyklheden en vragen. deze mensen me» te doen krygen, herkent men die van eigen tijd. Daarom zal dit werk ook niet verouderen, al blijft Tsjechow door de vorm, waarin hij het brengt, gebonden aan de eigen tijd. Hy is wel wat breedsprakig, en hande ling zit er niet veel ln. Het tweede bedryf van Da Kersen tuin, zyn laatste stuk. dat gisteravond door de Haagse Comedie voor K. an O- verd gegeven, wordt voor een groot ge deelte gebruikt om ons brokken levens geschiedenis van verscheidene personen te doen horen. De eminente regie van Peter Scharoff had deze zwakke plekken overigens behooriyk gecamoufleerd. De Haagse Comedie heeft met de op voering van dit stuk een prachtpreetatle geleverd, wat niet wegneemt, dat we niet helemaal voldaan naar huis gingen. Voor is gevoel wrong het ergens. Tsjechow had een bewogen hart, vol gevoel voor de medemens. Hy ziet de tragiek domineren, maar de humor komt toch ook om de hoek kijken. Waar dit gebeurde kreeg, naar onze mening, de humor teveel van de lach, hij werd daar door naar het komische getrokken, met als gevolg, dat die gedeelten vry los van de tragische ondergrond kwamen. De tragische beklemming werd daardoor te veel gebroken en miste de opstuwing naar het einde. Wanneer we enkele namen noemen, beginnen we met die van Bob de Lange, de rijkgeworden. parvenu-acht ige groot handelaar. die denkt met geld alles te kunnen doen; en zijn tegenspeelster Ida Wasserman, eigenares van het landgoed, die met haar geld zo raar heeft omge sprongen, dat alles moe: worden ver kocht. Verder Myra Ward, de pleeg dochter, en Paul Steenbergen, broer van Rsnjewskaja, de grootgrondbezitster. Henk van Buuren was een voortreffe lijke oude lakei. Frits, die zyn hele leven op het landgoed had gediend Zyn stem was wel eens wat te jong, maar verder hy een prachtig type. Ook kleinere rollen werden goed gespeeld. Het wat een goed begin van de serie groot toneel van K. en O. Jan Grefe en Toonkunst Jan Grefe, de leraar van de spraak- en Bpelklaaae aan de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst te Lek den. Ie tevens benoemd tot hoovleraa» declamatie aan deze school

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3