Voorstellen bijzonder kleuteronderwijs nu spoedig te verwachten Lakenhal had de aandacht tal van raadsleden van Leidse firma Ballego hield de nieuwe creatie ten doop NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 27 OCTOBER 1952 Memorie van antwoord Bij het onderzoek van de begroting 1953 in de secties van de Leidse ge meenteraad kreeg Onderwijs weer een goede beurt. Nu niet Onderwijs in de engere zin van het woord, maar daaronder ook Kunsten en Weten schappen te rekenen. Ruime aandacht bij voorbeeld werd besteed stedelijk museum De Lakenhal. Daarnaast aan het speeltuinwerk, allerlei vormen van kunst en hier en daar ook aan de sport en andere wijzen van vrije-tijdsbesteding. Het valt nog niet met enige zekerheid te zeggen, wanneer er plannen zullen worden ingediend voor de bouw openbare ulo-school. Enige leden vroegen of de bouw van een nieu we openbare blo-school niet noodzake lijk is. B. en W antwoorden, dat aan de minister is verzocht om een urgen- tieverklaring. In enkele stadswijken wordt nauwe lijks of in het geheel niet voorzien in de behoefte aan openbaar kleuteronder wijs. o.Ti. in de Burgemeesterswijk en het Haagw.kwartier. B. en W kunnen nog niet zeggen, wanneer voorstellen zullen worden ingediend, omdat urgentiever klaringen nodig zijn. Een lid betreurt het, dat het college tat op heden nog geen prae-advles heeft uitgebracht op de voorstellen Woudstra- Van Dijk betreffende het bijzonder kleu teronderwijs. B. en W. antwoorden hier op: „Daar allerlei omstandigheden ais onzekerheid met betrekking tot het lot van het ontwerp van wet inzake het kleuteronderwijs was het nog niet mo gelijk prae-advies omtrent deze motie uit te brengen. Ook hier geldt echter, dat uitstel geen afstel betekent". Het prae-advies is nu spoedig te verwach ten. Het jaarlijkse voorschot ex art. 101 der l.o.-wet is verhoogd. Voor admini stratiekosten was tot nu toe ƒ0,50 uitge- Standbeeld voor Rembrandt Eén der Leidse raadsleden heeft B. en W. gevraagd, of er reeds een aan vang is gemaakt met de plannen om voor Rembrandt een meer passend standbeeld, op te richten in plaats van het bestaande borstbeeld. B. en W. hebben geantwoord, dat hun niet be kend is, welke plannen hier worden bedoeld. Afgezien van de vraag, of de nagedachtenis van Rembrand te Lei den niet op een indrukwekkender wijze zou behoren te worden geëerd dan door het bestaande monument, betwijfelen B. en W. of dit object in de huidige omstandigheden vóór an dere dringender voorzieningen voor rang dient te hebben. aan de Haanlemimertrekvaa/rtweg, die door de KNVB werden goedgekeurd, wordt door B. en W. bevredigend ge acht. Inzake de drainage evenwel kan nog geen definitief oordeel worden uit gesproken. Zodra dit het geval is, zai 'c het toegezegde raooort worden uit gebracht. Het is nog niet bekend, wat een defi nitieve regeling" van deze sportterrei nen zai kosten, omdat dit afhankelijk is van de te nemen besluiten na hef advies van het Instituut voor Bodem onderzoek te Wageningen en het bo venbedoeld, binnenkort te verwachten rapport van de directeur van gemeente werken. De kosten, aan de terreinen be steed. bedragen ƒ31671 voor de aanleg en ƒ26.536 voor de grond zelf. Speeltüinen trokken, thans ƒ0,75 per leerling. I W. achten het vooralsnog bezwaarlijk, vooratellen te doen voor aansluiting I de scholen bij de schoolradio. B. en W. verwachten, dat het bedrijfs- leven zeer gebaat zal zijn met de jon- I gelui; die t.z.t. de school voor uitgebreid technisoh onderwijs zullen hebben door- i lopen. Io September kon weer eer goede eerste klas worden gevormd. Het gebruik van stoelen en tafels bU het lager onderwijs voldoet aan de ge stelde verwachtingen. Als het ministerie medewerking verleent, zjjn B. en W. voornemens, met de aanschaffing er van, voor nieuwe scholen, voort te gaan. Zeventien personen hebben in het studiejaar 1951/'52 een beroep gedaan- op het Leids Studiefonds! B. en W. zullen overwegen, of verbete ring van de verhardingen der speeltui nen geleidelijk mogelijk is. Naar de mening van het college voldoet als harding voor een speelplaats wel het meest de tegelbestriti-ng. „Ons Eiland" krijgt een verharding. In 1952 is reeds een gedeeltelijke ver harding van circa 450 m2 tot stand ge komen door beschikbaarstelling van on geveer 5000 tegels, die door leden van „Ons Eiland" zijn gelegd. Do rest zal in 1953 gebeuren. De leden zullen ook een portiershuisje bouwen. De vereniging „Rondom de Doorbraak" zal vermoedelijk in aanmerking komen subsidie. Over de grond van de voormalige katoenfabriek aan Herengracht kunnen B. en W. evenwel nog niets zeggen. Kunst Een lid heeft tot zljra voldoening kun nen constateren, dat B. en W. in 1953 bijzondere mate de actieve cultuur- beoefenende verenigingen willen steunen Het nadelig saldo van de stichting „De mens in zijn vrije tijd" bedraagt ƒ900. Tussen deze stichting en K. e is overeenstemming bereikt omtrent de overneming der werkzaamheden door laatstgenoemde Voorstellen van het Burgerij fonds zijn nog in overweging. Enkele leden hebben B. en W. vraagd, wie de kunstwaarde beoordeelt de door de gemeente aan te kopen kunstwerken van kunstenaars uit Lei omgeving. Deze adviezen worden uitgebracht door de heren H. A. Gerret- E. Pelinok en prof. dr H. van de Waal. Ook B. en W. achten verbetering van de huisvesting van de leeszaal „Reu verre" dringend nodig. De financiële toe stand van „Reuvens" blijft zorgelijk, zo lang het Rijk niet aanmerkelijk beter subsidieert. Baldadigheid Enige leden hebben gevraagd of B. W. al nadere mededelingen kunnen doen over een plan tot bestrijding de baldadigheid onder de jeugd. In de 1 Professorenwijk is, zo antwoorden B. en - W., in overleg met verschillende ver- enigingen en met medewerking van di verse personen, een comité opgericht, dat 'bezig is plannen voor te bereiden en uit te voeren ter bestrijding van de baldadigheid. i Ook merkten „enige leden" op, dat in bepaalde wijken kleine kinderen tot zeer laat in de avond, zelfs tot half tien, nog op straat spelen en vragen of de straat- politie in deze geen goede taak zou kun nen verrichten door de ouders op de on gewenstheid hiervan te wijzen. B. en W. geven tot antwoord: Alleen het feit, dat I kleine kinderen zeer laat nog op straat spelen, kan en mag voor de politie geen aanleiding vormen tot het nemen van maatregelen. Een dergelijke bemoeiing zou door de ouders niet op prijs worden gesteld. Ind-ien het laat op straat zijn- aanleiding geeft tot het plegen van 'bal dadigheid of andere misstanden, dan grijpt de kinderpolitie bij de oudera in, soms door tussenkomst van buurtvereni gingen. In verschillende gevallen heeft dit tot succes geleid. Regelmatig wordt toezicht uitgeoefend op de inachtneming van de voor ver schillende films gestelde leeftijdsgren zen. Als te jeugdige personen in een bioscoop worden aangetroffen, worden zy er uit verwyderd. Het uitoefenen van toezicht geschiedt mede door de plaatse lijke commissie van toezicht op de bioscopen. Sport De huidige toestand van de velden Familieberichten uit andere bladen Gezien de slechte staat, waarin d< Hooglandse kerk zioh bevindt, acht eer lid het dringend noodzakelijk, dat al thans tenminste verder verval voorkomen wordt. Dit lid vraagt of B. en W. reeds im die richting stappen hebben onderno men, en zo ja welke stappen. B. en W. hebben dergelijke stappen nog ni-et onder-nomen, omdat dit in de eerste plaats op de weg van het kerk bestuur ligt. Wel hebben de brandweer en gemeentewerken in Mei de ra-me inspecteerd en los zittende stukken zand steen verwijderd. Omtrent het deelne men in het initiatief om tot restauratie te komen zullen B. en W. zioh alsnog beraden. De dakbedekking van het voormalige Kruithuis is geheel hersteld. Omtrent de verhuring van het Gra vensteen aan het Rijk, met bestemming tot juridisch centrum van d'e universi teit. heeft de minister zijn beslissing nog niet genomen. Naar B. en W. menei de beslissing niet lang meer op zich laten wichten. B en W. achten een behoorlijk ge outilleerde schouwburg in Leiden nood zakelijk en zijn bereid, het vraagstuk van de bouw daarvan in studie te nemen. Een voorstel betreffende de huur- prijzen van de Stadsgehoorzaal kan spoedig worden tegemoet gezien. Lakenhal O na stedelijk museum heeft de dacht van vele raadsleden gehad. Enige leden vroegen B. en W., of de activiteit op het terrein van het organiseren van ■ntoonstellimgen niet veel te gering is. Zij trokken een parallel tussen de La kenhal en het Prinsenhof te Delft. Een groter aantal belangrijke tentoonstellin gen zou de belangstelling van de Leidse burgerij en van de kunstliefhebbers in Nederland zeer ten goede komen, wat op zijn beurt weer de financiën kunnen verbeteren. Deze leden vragen zich ook met bazing af, waairom de gelegenheid niet ingegrepen, om profiterende de belangstelling, die 3 October 1952 bij de burgerij heeft gewekt voor de Leidse schilderkunst een grootse tentoon stelling van Leidse Meesters te organ!- mede met behulp van schilderijen, die niet in het bezit van de Lakenhal zijn. B. en W. achten een vergelijking met het Prinsenhof zeer bezwaarlijk. In de Lakenhal zijn de laatste jaren ook expo sities gehouden, die van landelijk be lang waren. Een vraag blijft, of tentoon stellingen dienstbaar moeten worden ge maakt aan vreemdelingenverkeer. Thans staan enige zeer belangrijke tentoonstellingen op het programma. Ge- de hoge kosten make men zioh geen illusies over financieel gewin. Een be langrijk punt is, dat de Lakenhal feite lijk niet over behoorlijke expositiezalen beschikt. Uitbreiding va>n het museuir met speciale zalen voor wisselende ten toonstellingen is dan ook in ernstige overweging. De Lakenhal heeft volop meegewerkt aa-n „Leidse Meesters". Een expositie hierover bleek op korte termijn niet mogelijk. Op Zon- en feestdagen is de Lakenhal kosteloos te bezichtigen. Scholieren heb ben op werkdagen toegang tegen een ge ring bedrag. Op Maandag is het toe gangsgeld een dubbeltje in plaats kwartje. Sleutelspelers gaven toneel Rondom de Watertoren had feestavond, die er zijn mocht De leden van de speeltuinvereniging Rondom de Watertoren zijn Zaterdagavond rondom de watertoren vandaan gekomen en naar het Antonius-clubhuis ge togen. Het bestuur had daar een contactavond belegd. Twee verenigingen zouden i en sen bezig houden: de mondaccordeonvereniging Crescendo en de S.L.F.- toneelvereniging De Sleutelspelers. Voor zij het toneel konden innemen, sprak de voorzitter een kort openings woord. Hij heette in het bijzonder de afgevaardigden van de Leidse bond, van de zusterverenigingen en de leden van het damescomité van harte welkom. De heer A. Lepelaar ging verder met de aan wezigen op het hart te binden, te trach- leden en donateurs te werven, opdat eindelijk in Mei 1953 de speeltuin, die al heeft, goed geoutilleerd geopend kan worden. Hij dankte vervolgens de heren, die hun vrije Zaterdagmiddagen de bouw van het clubhuis hebben opgeofferd, en de leden van het dames comité voor de organisatie van vacantie- bezigheden. Ten slotte werd de heer J. Filémor» hulde gebracht voor de trouw, mee hij elke Zaterdagmiddag de contributie bij de leden int. Toen was het de beurt van de twee clubs. Crescendo zorgde onder leiding dirigent, de heer W. van Strien, ondanks halve bezetting, voor een frisse, aangename ouverture. Wat daarna door de Sleutelspelers op het toneel werd ge bracht, was niet minder fris, ook al was met „Tante Jutta uit Calcutta" een be trekkelijk oud paardje van stal gehaald. Het oude ros deed het nog best. hetgeen natuurlijk vooral aan het goede spel te danken was. Het stuk is een prachtige comedie, die alle gelegenheid tot werkelijk toneel spelen biedt Die gelegenheid werd door enkele spelers verbazingwekkend goed waargenomen. De drie besten waren ongetwijfeld de heer A. van Egmond als Diederick Vollekop, mevr. M- E.. Staats- Janzen als Tante Jutta en de heer G. J. M. Goslinga als de toneelspeler Bruk- Van deze drie muntte de heer Van Egmond nog weer extra uit. Hij speelde subliem, met uiterste aandacht voor allerlei kleine trekjes. Met de rolopvat ting van de heer Goslinga konden we het, ondanks zijn onmiskenbaar toneel talent niet altijd eens zijn. De volle zaal beloonde de spelers en speelsters met een daverend applaus, welke dankbaarheid door de voorzitter nog eens onderstreept werd met de aan bieding van bloemen aan de tonelistes. (Advertentie). OSMIA VULPENNEN uit voorraad leverbaar. DEMMENIE Haarlemmerstraat 169. Telefoon 21400. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna H K, d v J G van Woerden en J WH Scheepstra; Theodora P A, d v Th G van Kampen er B van Diemen; Stephanus, z v S Schie- broek en J C v d Brink; Gysbertus, z G Haze en G M Blom; Martinus J J, z J A van Tol en J K de Bruin; Cornelia A, d v G C Giezen en L J van Kooperen; Maria P, d v P A F Jans en M A Nobel; Janny C M, d v T Hoogkamer en J G Wijnholts; Alida, d v W de Wagenaar M M van Berkel. OVERLEDEN: E G Ammerlaan, huis vrouw van Westgeest, 57 jr. Agenda voor Leiden Maandag Burcht, half 3 en 8 uur: Wala Zoeterwoudsesingel 28, half 4half receptie dokter J. C. Meyboom. Nieuw-Minerva, 8 uur: jaarvergadering sportraad. Gehoorzaal, 8 uur: ster-avond NCRV. Bellevue, 8 uur: O. J. B. van der SI een over kampioen-dammers. Dinsdag Station, 2 uur: excursie huisvrouwen naar handwerktentoonstelling in Den Haag. Gehoorzaal, 8 uur: Italiaanse Opera met Rigoletto. Turk, 8 uur: ledenvergadering coöp. boerenleenbank. Schouwburg, 7.45 uur, L.A.K., Ned. Comedie met „Een vrouw met een klein hart". Museum van oudheden, 8 uur: prof. P. Montet, Parijs, over La nécropole royale de T'mis (Egypte). Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie met De Kersentuin van Tsje- Van 12 uur af op diverse plaatsen: universitaire sportdag. Het Centrum, Hoogl. Kerkgracht 44, 10 uur: opening bazar. Burcht, 8 uur: feestavond „Jan van Hoof" (met „Jong en Jolig"). Levendaal 1, half 8-half 9: zitting prü- zencommissie. Tentoonstellingen Museum Steenstraat la, 10—16 uur (be halve 's Maandags). Van 't Hoff- stelling (tjn 29 October) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwjjt, Breestraat 74, tel. 20552. en de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. Collecte Vluchtelingenhulp bracht 1662,36 op De Zaterdag gehouden collecte ten bate van Vluchtelingenhulp heeft f 1662,36 opgebracht. Dit mooie re sultaat is te danken aan de V.V.S.L. en de meisjes-HBS, die grote mede werking verleenden. Dr Kosters nam afscheid van Deventer Onder grote belangstelling van de in woners heeft de onlangs tot officier li de orde van Oranje-Nassau benoemd( dr P. S. R. Kosters afscheid genomei als chirurg van het ziekenhuis te De venter. Dr Kosters, die te Leiden heeft gestudeerd, was tot 1921 assistent bij prof. Zaayer alhier, een van de grond leggers van de long-chirurgie. In Deven ter heeft dr Kosters 31 jaar gewerkt. Diamanten huwelijk Het echter P. J. M. LeuneA. J. H. van Hartevelt, Pr. Frederikstraat 20a. hoopt op 9 November zestig jaar ge huwd te zyn. Vijf (nee zes) jubilea bij P.C. en L. Vyf jubilarissen werden Zaterdagavond met hun vrouwen door de heer I. Harte- voorzitter van het jubilcumfonds Clos en Leembruggen, op het toneel de Stadsgehoorzaal geroepen. Het :n de heren J. J. Planjer. 50 jaar aan het bedryf verbonden, M. Blansjaar en A. Klein, 40 jaar in de zaak en J. Ouwer- kerk en A. Siera, die hun 25-jarig jubi leum vierden Nadat de heer Hartevelt de directeur, de heer G. Overduin, met zyn echtgenote 't bijzonder welkom had geheten en dank had uitgesproken voor de medewerking, die de directie aan het jubileumfonds verleende, overhandigde de vijf jubilerende heren geschen ken. Namens de jubilarissen sprak de heer Planjer een kort dankwoord. Tot zyn grote verrassing werd hierna de directeur, met zyn echtge note. op het podium geroepen. De Overduin was namelyk 12}$ jaar aan het bedryf verbonden. Hem werd een bloemenmand aangeboden. verrassing. Mijn dikwijls wordt, zo zei hij, verlicht door de weten- j werkelijke dansers te doen te hebben, schap, dat ik in het bedryf omringd word Wie zich enkele uren gevangen wil laten door mensen, die zich voor de zaak in- Na dit min of meer „officiële" gedecl- was het woord aan Berry Kievits er Gerard Walden, die hun Nieuwe dahliaLady Ismay (Van een onzer verslaggevers) „Today, the twenty fifth of October nineteen hundred and fifty two, our House has been honoured by the permission given by Her Grace Lady Ismay, to have one of our latest creations, named after Her „Lady Ismay". This name has been registered both at the Royal Horticultural Society, London, and the General Association for Bulbculture, Harlem, Holland". Vandaag, de 25ste October 1952, had ons huis de eer een van haar laatste creaties te mogen noemen „Lady Ismay". Deze naam is geregistreerd zowel door de Royal Horticultural Society in Londen als door de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, Holland". Aldus vermeldde het certificaat, dat Zaterdagmiddag aan Lady Ismay, de echtgenote van de secretaris-generaal van de Nato, werd overhandigd. Voordat een persconferentie in hotel De Wittebrug te Den Haag begon, had ln een kleine zijzaal een korte plechtig heid plaats, namelyk de doop van een dahlia-creatie uit de kwekerijen van de firma J. G. Ballego en Zonen te Leiden door Lady Ismay, die bovendien de Met een enkele woord sprak de oudste Leidseschouwburg Folkloristische show van Zuid-Amerika Een echte folkloristische show werd Zaterdagavond in de Leidse Schouwburg gegeven, uniek in haar soort. Het „Ballet de l'Amérique latine" van Joa quin Perez Fernandez stelde zich aan een klein aantal aanwezigen en die zaten wellicht nog even wennig te kijken. Men had misschien een ballet verwacht en dat brengt deze groep nu juist niet. Dansen en zangen uit Paraguay, Mexico, Andalusië, Ecua dor, Panama en Argentinië brengt Fer nandez met zijn mensen en dan ontdekt men dat er heel wat verschil is tussen de kunst uit die verschillende delen der wereld. Men ondergaat dat alles vaart van een onafgebroken revi volkskunst. Gaat men hierbij de eisen van de kunstdans aanleggen, dan doet men verkeerd. Dat is helemaal de be doeling van Fernandez niet. Hij geeft slechts een kijk op bepaalde landen door een combinatie te brengen van zang, dans, muziek en kleding. En achter deze elementen zoekt hij dan naar de volks ziel, naar het sentiment. Het geheel heeft daardoor iets feestelijks gekregen, onver schillig of we nu een nacht in Paraguay, een drukke Indiaanse markt, een vreug devolle bruiloft in Buenos Aires, een wilde Afrikaanse „cumbia" of een karak teristiek dansfeest van de Chamula- Indianen meemaken. De uitnemende zang en de muziek met het eigen rhythme geven hieraan een bijzonder cachet. En een enkele maal, zoals Classico", zien we dan nog een dans firmant, de heer J. G. Ballego, woorden van dank voor de eer. de kwekerrij be toond, en gaf in het kort een beschrij- ving van de bloem, die al eerder be kroond was geweest en uitblonk door haar prachtige rose kleur, mooi blad en stevige stengel. Zij heeft een doorsnede van ongeveer 20 cm en wordt 1 ir 30 hoog. Lady Ismay zei in haar antwoord, dat ze zeer verheugd was dat deze prach tige bloem, komend uit het wereldbe roemde bollenland Nederland, voortaan haar naam zou dragen, en sprak de zekering uit dat deze bloemen var af aan een ereplaats ln haar tuin zullen krijgen. Vervolgens verklaarde ze plech tig, dat de bloem voortaan „Lady Ismay" Hierna liet zij zich nog uitvoeriger over de „Lady Ismay" in 't bijzonder de dahlia's in 't algemeen voorlichten door de heer A. N. Ballego, medefirmant. Bij deze plechtigheid waren tevens aanwezig namens het departement van landbouw de heer Joustra, een lid van het secretariaat van de Nato, dr H. D. P. Pierson, en dr F. H. P. Bergsma, directeur van het bureau Westelijke samenwerking van het departement van Buitenlandse Zaken. Omdat de dahlia, die in het ver volg de naam Lady Ismay zal dra gen, reeds is uitgebloeid, kreeg de peetmoeder Zaterdagavond in ho tel Wittebrug in Den Haag een tekening van deze bloem. En om- er toch een echt bloemetje by hoorde had de echtgenote van de secretaris-generaal ran de N.A.T.O. een fraaie tak orchideeën in ontvangst te nemen- V.l.n.r. de heer A. N. Ballego, Lord Ismay, de heer G. van Laubon, Lady Ismay de kweker van de dahlia, de heer J. G. Ballego. Ongeregeldheden op L.F.C.-terrein Publiek bemoeide zich met het spel Op het eind van de wedstrijd, die gis termiddag op het L.F.C.-terrein gespeeld werd tussen de club van deze naam en „Hillegom' heeft de politie handelend op moeten treden, omdat het publiek zich met het spel ging bemoeien. Het slot van het lied was. dat de Hille- gomse supporters het veld opstormden en in een handgemeen raakten met da spelers van L.F.C. Toen ook nog een aantal Leidse be langstellenden over de afrastering klom men en zich evenmin onbetuigd lieten, kon de scheidsrechter 'niets anders doen dan de wedstrijd staken. De gemoederen waren dusdanig ver hit, dat de scheidsrechter en de Hilla- gorr.se grensrechters onder politiebewa king van het terrein moesten worden gebracht. De oorzaak van een en ander is moei lijk te bepalen. Wel werden er van beide zijden overtredingen begaan, maar het is vooral aan de houding van het publiek te danken dat de wedstryd dit verloop kreeg. Ter waarschuwing De Leidse politie heeft Zaterdag en Zondag vyf processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de nieuwe winkelsluitingswet. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 20 t/m 25 October Te Leiden vestigden zich: kopf, Morsstraat 4; D. Zellenrath, Roo- E. W. GerritsenBakker, Julianastraatj ^en^ur8ers'"at No 5®- D. P. M. van den Berg, leerling-ver- Lit Leiden vertrokken: pleegster, Mezenstraat 2; M. Bette, leerl.- j Wed, J. J. v. Beeckv. d. Abeelen, verpleegster, Witte Singel 27; K. Blei,'van Rynsburgerweg 86, naar Australië; Garenmarkt 17b; Wed. R. Muller-Bloe-B. J. Asscher, Pieterskerkgracht 3a, naar mendaal, Kaarsenm stra t 7; H. C. M. C. Amsterdam, Milletstraat 54; W. A. Backer Bode en familie, administrateur, Lorentz- j Van Slingelandtlaan 5, Bloemendaal, Zon- kade 12; J. Brussee, leerl.-verpleegster,nebloemlaan 33; M. S. Bastmeijer, Witte Rijnsburgerweg 10; D. Loeven—Bruijn, j Singel 96, Zaandam, Tuinstraat 61; G. de med. analyste, Vreewijkstraat 16; R. van i Blécourt, Herensingel 46, 's-Gravenhage, Celebesstraat 79; M. J. S. Bodenstaff, T muzikale show „Per expresse" pre senteerden. Met een sneltreinvaart ging het vrolijke gezelschap de wereld door stapte hier en daar eens uit om door iddel van schetsjes, muziek, zang c dans de mensen in de zaal iets van hu bevindingen te vertellen. De Ratel vierde feest In het Leidse Volkshuis heeft de werk gemeenschap De Ratel Zaterdag haar jaarlykse feestavond voor leden en gegeven. Om 7 uur werden daar tentoonstelling en verkoop gehou- waarvan de opbrengst bestemd de aflossing van een geldlening. De fraaie voorwerpen vonden gretig aftrek. Om 8 uur zochten allen de grote zaal op, vaar al gauw een vrolijke, ongedwongen itemming heerste. Voorzitter C. Marks ieelde mee, dat het aantal donateut stegen is tot meer dan 250. De Ratel heeft zestig leden. Eerst werd de film strook, vervaardigd van de bouw vj fietsenloods op het terrein vai Volkshuis te Noordwijkerhout, vertoond. Daarna volgde de opvoering van Brief van Herman Heyermans. Dit stige stuk werd met het juiste gevoel gespeeld. Na de pauze volgde nog ce charade in drie bedrijven. Trouw aan de N.Z.H.V.M. De heer J. Gressie, ambachtsman eei ste klasse bij de N.Z.H.V.M. te Leiden, hoopt op Vrijdag 7 November te herden ken, dat hij 40 jaar geleden bij de maat schappij in dienst trad. Aanstaande Za terdag hoopt de heer C. A. Burggraaf, eerste klasse bij de N.Z.H.V.M., dat feest te vieren. Ferd'nand gaat inpakken Copyright P I 8 801 Goijenkade 43; J. W. Dorpema, Vinkenstraat 4; F. A. van Dyk, de „Bolero leerl.-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; D. j Eerkens, Plantage 26; J. H. var J i gracie en kundigheid (by- Fits. slager. Kraaierstraat 16; T. H. der Fits, dienstbode, Kraaierstr. 16; Wed. J. KnoppertFransen, Kaarsenmakersstr. 7; E. Goodkin, Morsstraat 4; J. F. E. Jan senGoossens en familie, Wasstraat 4; J. T. H. Griffioen, Alexanderstraat 20; G. J. Groen, leerl.-verpleegster, Rijnsburger weg 10; D. Groenhuizen, leerl.-verpleeg ster, Rynsburgerweg 10; J. A. Grubben, Terweepark; G. N. Han, Rijnsburgerweg 30; J. van Helden, matroos. Oosterstraat 48; A. J. van Hoevelaak, hulp in de huis houding, De M. van Streefkerkstraat S. P. v. d. Hoogt, inspecteur ass. mij., Lammenschansweg 13; W. v. Houwelin- gen, dienstbode, Cobetstr. 67; J. H. Iem- hoff, Hoge Morsweg 74; H, F. Insinger, Hogewoerd 29; J. H. Klein, leerl.-ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; Wed. A. M. in het rood-gekleurde tempera ment van „l'Amérique latine" zal zich hier wel thuis voelen. Sofia Knoll Alfreda Rodriguez Mendoza waren de uit stekende piano-begeleiders, die ook nog kundig solieerden. Leidse universitaire Judo ploeg boekte successen ■Oorf schakelde Ned. kampioen uit Universitair Leiden heeft Zaterdag ii de Apollohal te Amsterdam Judo-succes sen behaald. Er werden 's-mlddags ei 's-avonds ln hot kader van de door de Amsterdamse universiteit georganiseerde sportweek judo-wedstrijden om het club kampioenschap en het persoonlijk kam pioenschap van Nederland gehouden. Het team van Lugduno Batavorum werd hierbij tweede na dat van de Technische Hogeschool te Delft. De captain van het Leidse team, d< heer P. J. van der Schaar, kreeg bij de strijd om de ploegkampioenschappen ongelukje. Hij bezeerde een rib. Dit be tekende temeer een teleurstelling hem, omdat hij er ook door werd uitge schakeld voor de strijd om het persooi lijk kampioenschap van Nederland. E captain van het Delftse team maakte een zeer sportlef gebaar, toen hy zich na dit ongelukje uit de strijd terug trok, zodat de beide ploegen een gelijke getal sterkte behielden. Bij de strijd om het persoonlijk kam pioenschap behaalde Leiden een groot succes. De Leidenaar Oort schakelde namelyk in de eerste ronde de Utrech tenaar Beumer, Nederlands kampioen, uit, die het vorig jaar in het Prvtaneum zo n uitstekende indruk maakte. Een prachtige prestatie van Oort. De Leidse ploeg werd gevormd door de heren V. d. Schaar. A. H. Oort, H. Loose. J. Duiser en L. R. Wymenga. Zo wel de Delftse als de Leidse ploeg opgeleid door de heer H. Holvast te Leiden. De „Johan" terug van emigrantenreis aHet m.s. Johan van Oldenbarnevelt •ordt morgen van een emigrantenreis lar Australië via Indonesië in de thuis- iven Amsterdam verwacht. De ontscheping van de 330 passagiers tl morgenmiddag omstreeks één uur geschieden aan de Javakade te Amster dam by de maatschappy Nederland. Tweehonderd van deze passagiers zyn repatriërenden, die ressorteren onder de dienst maatschappelijke zorg. Zij zullen in de diverse opvangcentra in ons land worden ondergebracht Gorter—v. Klooster, Lorentzkade 12; E. P. Kloprogge, kantoorbediende, De L. de Kanterstraat 28b; K. A. Klijnsma, leerl.- verpleegster, Witte Singel 27; A. N. Kos, onderwijzeres, Paviljoenshof 13; L. Kra mer, leerl.-verpleegster, Witte Singel 27; W C C van Eijgenv. d. Laar, Nicolaas Beetsstraat 19; E. A. M. van Lamoen. Co- betstraat 31; M. J. v. d. Leest, hulp in de huishouding, a/b „Vrijheid", Haarl.- trekvaart t/o Jachtwerf Gijsman; E. M. van Liere, Rynsburgerweg 31; M. D. Lic- vense, leerl.-verpleegster. Rijnsburgerweg 10; J.Ligthart, Cobetstraat 52; A. Marijt, vliegd weerk. K.M., Havenkade 4; P. M. Bakhuis—Merks en familie, Tomatenstr. 74; J. Munting en familie, accountant, Rynsburgerweg 2; C. Nieboer, sport- instructeur a/b „Vrijheid", ligg. Haarl. trekvaart t/o Jachtwerf Gijsman; J. vai Ommen, advoc. en procureur, Haagweg 39; G. E. Ong. Fagelstraat 18; A. C. Ong- kiehong, middelb. techn. ambtenaar, K. Rapenburg 5a; P. J. Overdyk en fam.. agent van politie le kl.t Oosterstraat 3; P J Paauwe, leerl.-verpleegster. Rijnsb- weg 10; J. M. Gerth van Wijk—Paul, Pieterskerkgracht 5; J. Platteel en fam., veekoopman. Kaarsenm.straat 26; J. L. Postma. Zoeterwoudse Singel 97; L. Prins, leerl.-verpleegster. Rijnsburgerweg 10; W. Guleij—Van der Puil. Middelstegracht 69; T. M. Regeer. Groenhovenstraat 26; D.' Rempt. leerl.-slager, Roodborststraat 18; W. J. Roberts, Oude Singel 146; R- Salomons en fam.. Gouv. ambtenaar, Ma- riënpoelstraat la; M. P. Savedoff en fam., astronoom. Sterrenwacht 5; H. C. M. Smit en fam., Haarlemmerstraat 88; C. J. M. Snijers, Botermarkt 15; G. H. van der Spek. leerl.-verpleegster, Rynsburgerweg 10; L. Stein, Morsstraat 4; J. W. F. Triep en fam., koperslager, Tomatenstr. 46; J. Tuin echtg. van Siraa, verpleegster. Leeuwerikstraat 17; C. van Varenkamp, dienstbode. Lorentzkade 12; M. E. van Velzen. dienstbode. Valkensteeg 2a; J. H. Vennik. dienstbode. Maarsmansteeg 25; A. C. Visser, leerl.-verpleegster, Rijnsb- weg 10; H. M. M. Visser, leerl.-verpleeg ster, Rynsburgerweg 10; H. D. Vos, Burg- steeg 1; G. Voshart, Gortestraat 82; C. Zirkzee—De Vries. Toussaintstraat 9; M. I Wagemaker, Lage Rijndijk 19b; B. Weiss- liestraat 130, 's-Gravenhage, Driebergen straat 252; A. Büchner, Rynsburgerweg 10, Oegstgeest, Rhyngeesterstraatweg 33a; W. Buurman. Steenstraat 47, Zeist. Duin weg 35; H. R. Bijl, Witte Singel No. 17. 's-Gravenhage, v. Alkemadelaan 21; P. H. van Dam, De L. de Kanterstr. 17. Baarn, Cantonlaan 11; T. Franse—v. Denderen, Zoeterwoudse Singel 101, Amsterdam, Sloterweg 22 I; J. J. Dorpema en fam., Vinkenstraat 4. Haarlem, Dreef 8; A. den Duik. De Wetstraat 35, 's-Gravenhage, IJmuidenstraat 55; J. Th. H. van Galen, Rynsburgerweg 73a, Oegstgeest, Terwee- weg 75; P. C. M. v. d. NieuwendiJk— Gerse, Bronkhorststraat 20, Noordwijk, Sluispad 7; S. H. Gouw en fam.. Vree- wijkstraat 10, Indonesië; W. P. Trimp Groeneveld, Haarlemmerweg 63d, Ede (Gld.), Reehorsterweg 28; F. Groenendijk, Kampensteeg 10, Amerongen, Overberg D 22a; Jonkvr. L. A. Groeninx v. Zoelen, Rynsburgerweg 10, 's-Gravenhage, Bro- novolaan 30; A. M. de Groot, Mauritsstr. 55, Wassenaar, Wittenburgerweg 4; P. A. Harteveld, Trompstraat 73, Schiedam, Pot gieterstraat 12a; H. D. Hendriks, Fagel straat 22a. 's-Gravenhage. Nassau Odijck- straat 30; J. den Hoed, Drie Octoberstraat 33a, Oegstgeest, Balistraat 10; M. J. Hoek, De L. de Kanterstraat 12 Deventer, Ho venierstraat 85! Th. G. Hoogenboom, M. Treublaan 29. Woubrugge. Kerkstraat 55; P. J. H. Jonkman, Breestraat 47, 's-Gra venhage. Gentsestraat 108; J. Kosar. Witta Singel 9, Verenigde Staten van Noord- Amerika; H. Kruit en fam., Sumatrastr. 42a, Delft. Floresstraat 23; R. C. Knüjt en fam., woonark „Overschotje", ligg. by Haagweg 236. Ridderkerk, Ringdijk 466; L. Th. Lehmann, Rapenburg 12. Rotter dam. Piassingel 20; K. G. Lie. Wasstraat 36. Groot-Brittannië; S. K. Lln, Hoga Rijndijk 50a. Duitsland; G. Hensing—v. d. Maas. Marijkestraat 4. Leiderdorp. Hoofd straat 220b: W. le Mair en fam„ Stieltjes- straat 36, Rh eden (Gld.), Massenweg 97; H. M. J. A. Henneman—Morsch en fam., Haagweg 41. Indonesië; P. M. Niekerk. W. Singel 30. Bloemendaal. Westerlaan 41; E. M. C. Nozeman. v. 't Hoffstr. 9, Groot-Brittannië: N. Nust, Wasstr. 57, Maartensdijk U. Aanleglaan 85; wed. G. GyzenijOuwehand, Stieltjesstr. 36, Rhe- den Gld, Massenweg 97; G. G. Pareau Dumont. Oude Singel 162, Eindhoven, Uiverlaan 11; J. A. Seijn, Oranjegrt 43. België; A. M. Singerling. Zoeterw.singel 99; Amsterdam, Hoofdweg 62: E. A. v. d. Vlist—Smits cn fam, Rijndykstr. 101, Amsterdam, v Hallstr. 211; J. J. van der Spek. Oude Rijn 3, Verenigde Staten van Noord-Amerika; L van I-eeuwen—Tege laar en fam., Prinsenstr. 69a, Hoensbroek, Dr Philipsstr. 7; J. Tegelaar, Mirakelsteeg 36. Schiedam. Raam 31; H. L. van Tol, Jan Lievensstr. 22. 's-Gravenhage, Laan Copes van Cattenburgh 24a; P. A. M. Verdegaal. Hooigrt 11—29, Rotterdam, Oost Varkenoordseweg 324; H. Vossers, Groenhovenstr. 3. Delft. Duyvelsgat 24; H. J. Waansers, Oude Rijn 188, Bloemen daal. Dennenweg 1; C. C. Wachter. Ra penburg 40, Ede Gld, Maandereind 55; P. N. Wareman en Fam., P. J. Blokstr. 29, Zutphen, Turfstraat 7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3