IHetttue gTriltsrfje GTmtranl wist r Oorlogsschip door hitte van 1 millioen graden Fahrenheit verpulverd Moeten de Gloster-Meteors worden afgeschaft? Stormachtig debat in Duitse Bondsdag de Het Vreewijkhuis 19! VRIJDAG 24 OCTOBER 19SÏ BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Drie en 'dertigste jaargang No 9567 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^SUatsasUdj h gfcefclevea mjtt tart te tejftenspstt* Theoloog werd Staatsman Lagerhuis luisterde vol spanning naar Churchill Bij Britse atoom-ontploffing op de Monte Bello-eilanden DE BRITSE ATOOMBOM, die drie weken geleden op de Australische Monte Bello-eilanden tot explosie werd gebracht, was geplaatst op het fregat „Plym", dat door tie ontzettende hitte van 1 millioen graden Fahrenheit en in de haard van de ontploffing zelfs nog veel hoger geheel in rook is opgegaan. Het doel van de proef was, het effect van een atoomexplosie op een haven na te gaan. Dit vertelde premier Chur chill gisteren in een Lagerhuis, dat vol spanning luisterde naar deze ver klaring over de eerste Britse atoomontploffing. Met het experiment was een bedrag van ruim 100 millioen pond sterling gemoeid geweest. Chur chill betwijfelde niet, of de in elk opzicht geslaagde proefneming zou veel bijdragen tot een nauwere uitwisseling van atoom-informaties met de Verenigde Staten. Met onverholen verbazing vernam het Huis de bijzonderheden een verbazing, die ten top steeg, toen de premier zei, dat het 1450 ton metende fregat geheel verpulverd was, op enkele witgloeiende brokstukken na, die over het eiland wer den geslingerd en gras en struiken in brand zetten. Duizenden tonnen water, modder en stenen van de zeebodem wer den kilometers hoog de lucht in geslin gerd, terstond gevolgd door een.hoog op stijgende vloedgolf. De gevolgen van de explosie deden zich over een uitge strekt gebied gevoelen, terwijl ook de radio-actieve besmetting snel om zich heen greep. Spoedig na de explosie ondernamen twee marine-officieren de uiterst gevaar lijke taak, met hefschroefvliegtuigen over het besmette gebied te vliegen, ten einde de monsters water uit zee op te scheppen voor het onderzoek naar radio activiteit- Na enige uren drongen toen ook de wetenschappelijke onderzoekers het besmette gebied binnen om gegevens te verzamelen. Geen technische détails Technische détails kon Churchill niet geven, maar het gebruik van het woord ,,bom" was toch wel een aanwijzing voor het type wapen, dat was gebruikt. Overi gens had de bom zich precies zo gedra gen, als verwacht werd. De omstandigheden voor de proef wa ren zeer gunstig, en er waren voorzorgs maatregelen genomen, opdat een plotse ling aanwakkerende wind geen radio actieve deeltjes over het vasteland var Australië zou verspreiden. Bij het expe riment waren geen dieren betrokken; de meeste hadden zich trouwens al lang ..uit de voeten gemaakt" Wel had men op verschillende afstanden var ontploffingscentrum allerlei soorten proefbouwsels opgericht van het soort, zoals wordt gebruikt bij de burgerlijke verdediging en de strijdkrachten. Onder het personeel van de atoomexpeditie heb- '•en zich geen ongevallen voorgedaan. Een beetje duister zei Churchill nog: .Wetenschappelijke waarnemingen opmetingen tonen aan, dat het wapen niet de verwachtingen tegenspreekt, dat vorderingen op dit gebied bestendig den zijn" hetgeen waarnemers doet veronderstellen dat Engeland grotere en krachtiger bommen in gedachten heeft- een vraag van een conservatief ech- of Engeland de reeds gemaakte wa- Overwinning voor Churchill. De Britse staalindustrie weer naar particulieren Premier Churchill heeft de eerste slag op de weg naar ontnaasting van de staal industrie gewonnen. Met 303 tegen 269 stemmen gaf het Lagerhuis gisteren nl. zijn goedkeuring aan een voorstel van de conservatieve -egering, de genaaste ijzer- en staalfa brieken weer terug te verkopen aan d< particuliere ondernemers. (In een voltallig Lagehuis van 62f leden beschikt de regering over eer meerderheid van 17 stemmen). Twee jongetjes bij het spelen verdronken Eindje in zijn wieg gestikt De tweejarige Harm Kuipers en de jvenoude Peter van Galen zijn gister iij het spelen te Buinermond onder Stadskanaal in het Hellinggat ge raakt en verdronken. Toen de heer Dietvorst uit de Zandstr. in Bergen op Zoom thuiskwam een bezoek aan het ziekenhuis, waar vrouw verpleegd wordt, was zijn acht maanden oude zoontje in de wieg gestikt. Vermoedelijk had het kind zich i slaap omgewoeld en was het onder de dekens gekomen. De atoom-ontploffing op Monte Belloduizenden tonnen water, modder en stenen van de zeebodem werden kilometers hoog de lucht in geslingerd, terstond gevolgd door een hoog opsteigerende vloedgolf En Buckingham Palace maakte vanavond bekend, dat hij benoemd tot „Knight Commander of the British Empire civil division" (KCBE). deze brillante geleerde, enige weken geleden in een zwa; waakt Hastings-toestel via Singapore Australië vloog en daar, op de N. W.-kust in een fregat stapte voor een geheimzinnige toCht- naar de Monte Bello's? Toen zes jaar geleden voor ledereei duidelijk werd, dat de „atoom-eeuw haar intrede had gedaan, moest Enge land plotseling tot de ontdekking komen, dat het zonder bom of zelfs maar de te kening er van stond want het Con gres der V.S. bepaalde plotseling, dat alle buitenlandse geleerden, die tot dan bij het atoomonderzoek in Amerika betrokken waren geweest, uit de laboratoria moesten verdwijnen, ondanks uitstekende samenwerking in de c Engeland had niets, geen bom geen geld, maar het had wél William George Penney Drieënveertig jaar geleden werd hij geboren in Gibraltar als de zoon van een sergeant-majoor. De jonge Penney kreeg een uitstekende opvoeding, die hem zelfs naar de universiteit van Wis consin bracht. Daar al verbaasde hij iedereen door zijn grote vorderingen op het gebied van het kernonderzoek. Hij werkte op de Amerikaanse proefvelden van Los Alamos en zat zelfs, als enige Britse geleerde, in het waarnemingsvlieg tuig, dat rondcirkelde nabij Nagasaki, toen daar de (derde) atoombom explo- Eenvoudige middelen Penney heeft de bijzondere eigenschap om met eenvoudige middelen ingewik kelde dingen op te lossen. En het was bjj de atoomproeven op Bikini, dat hij zijn faam van schranderheid vestigde. Dat ging zo, vertelt „Time". Voor het onderzoek naar de kracht van de explo sies versmaadde Penney de dure, inge wikkelde apparatuur, die zijn Ameri kaanse collega's benutten, Hij deed het anders. En duizend lege benzineblikken liet hij vullen met zeewater en in de omgeving van de ontploffing plaatsen. „U zult zien, dat uw instrumentarium door de kracht van de explosie wordt vernield", waarschuwde Penney zijn col lega's nog. De klap k- am. En terwijl de Amerika nen inderdaad beteuterd stonden te kij ken naar de ravage van hun kostbare apparaten, begon de beminnelijke Brit zijn blikken te bestuderen, mat het ver loren gcgane water, „maakte een klein Kesselring weer op vrije voeten Omdat hij lijdende is aan kanker De Duitse ex-veldmaarschalk Albert Kesselring heeft gisteren zijn vrijheid herkregen. Hij is ongeneeslijk ziek (kan ker) en om deze reden hebben de Britse autoriteiten in West-Duitsland hem gratie verleend. Invloedrijke politici en militairen heb ben herhaaldelijk op een nieuw proces aangedrongen, op grond van het feit, dat er nieuwe, voor Kesselring gunstige ver klaringen waren afgelegd. Kesselring wordt momenteel in een particuliere kliniek te Bochum verpleegd i daar zijn gezondheidstoestand „pre- lir" is, zal hij er voorlopig blijven. Veldmaarschalk Kesselring was aan vankelijk wegens oorlogsmisdaden tot de doodstraf veroordeeld, maar werd later begenadigd: zijn vonnis werd in levens lange gevangenisstraf veranderd. Kort geleden was hij evenwel reeds op ere woord in vrijheid gestéld om zich in een kliniek te laten verplegen De thans 66-jarige Kesselring leidde de luchtoorlog tegen Polen. Nederland, Bel gië, Frankrijk en Engeland. Later com mandeerde hij een eenheid aan het Oost front tot hij in 1943 tot bevelhebber in Italië werd benoemd, waar hij de geal lieerde landingen niet kon verhinderen. het mislukte Ardennen-offensief volgde hij von Rundstedt op in het Wes- Bestrijder van de T.B.C. krijgt Nobelprijs De Nobelprijs 1952 voor geneeskunde is gisteravond te Stockholm toegekend aan de Amerikaanse professor Selman Waksman, op grond van diens ontdek king van strcptomycine, het eerste, doel matige bestrijdingsmiddel van tubercu lose. Professor Waksman is microbiloglst aan de Rutgers-unlversiteit te Brunswick in de staat New Jersey. De geleerde deed zijn belangrijke ontdek king in 1944. De winnaars van de Nobelprijzen letterkunde en natuurkunde en schei kunde zullen op 6 November bekend gemaakt worden. Zoals men zich zal herinneren, wordt dit jaar geen Nobel prijs voor de vrede uitgereikt, Friese namen voor dorp en wegen Het Friese gehucht Tieke, dat tot dorp wordt verheven, zal officieel de Friese naam De Tike krijgen. Dit heeft de meenteraad van Smallingerland gisteren besloten. Ook dertien wegen in en om hte dorp krijgen Friese namen. Zo zal bijvoorbeeld de Kerfenweg voortaan offi cieel Hearrewei diëten. Links Lt. Commander Denis T. J. Stanley, rechts waarnemer Herbert J. Lambert, die de uiterst gevaarlijke taak uitvoerden, na de atoom-ont ploffing op Monte Bello met hef schroefvliegtuigen over het „be smette" gebied te vliegen. Zij moes ten monsters water uit zee opschep pen voor het onderzoek naar radio activiteit. pens nog verbeteren kan en de atoom energie ook voor industriële doeleinden wil aanwenden, wilde de premier geen antwoord geven. Hij bracht aan het slot van zijn uiteen zetting een saluut aan de waardevolle hulp, die Australië had geboden, niet al leen door het ter beschikking stellen van het eiland Monte Bello, maar ook bij de omvangrijke voorbereidingen. Lol voor Attlee En Churchill besloot: „Al degenen, die betrokken zijn geweest bij de productie van de eerste Engelse atoombom, kan men gelukwensen met het grote resul- taat en ik zou in het bijzonder willen k.°AT dr>? Ned: d«ki">d,gen op het ge. feliciteren de leider van de oppos.tie 5>ed van kunstledematen (de heren dr (cx-premier Attlee), die het initiatief E- ^an Gogh, Stoel en Matthysen) ty- tot dit alles heeft genomen". dens het weekeinde naar Engeland ver- Over de onvoorstelbaar hoge tempe- trekken om daar een cursus van twee latuur van 1 millioen graden Fahrenheitweken te volgen. gaf de geologische dienst in Londen gis- DAT negen Nederlanders, onder wie de leravond enig idee. Graniet bv. smelt bij Hagenaars J. Doornebos en J. F. van de temperatuur van 1740 gr., .erwijl Rivière. op 25 October met de Westerdam jg Amerika reizen om zes weken lang de metaal- draagt .slechts" 1290 2190 gr. Het ministerie van Luchtvaart maakte gisteravond bekend, dat in de toekomst alle bommenwerpers van de RAF zoda nig zullen worden ontworpen, dat zij etoombommen zullen kunnen vervoeren. Kort te voren had in Perth (Australië) luchtmaarschalk Sir William Dickson, chef-ontwerper bjj de RAF, al verklaard: ..Wij zijn begonnen de bommen te ma ken en ook de vliegtuigen, die hen zul len Prof. Penney onder scheiden Churchill gelukwensen in ontvangst te lenen. industrie te bestuderen. DAT de ambassadeur van India. Cha- kravarty, gisteren de Grassofabrieken in Den Bosch cn de electromotorenfabriek Dordt in Dordrecht bezocht. DAT de gemeenteraad van Schaesberg heeft besloten verweer aan te tekenen tegen een beslissing van de Raad voor Rechtsherstel, waarbij aan de Duitse graaf Joseph von Schaesberg de eigen dom van een kasteelruïn is terugge- DAT staatssecretaris Kranenburg gis teren op Korea de Nederlandse troepen bezocht, die zijn ingedeeld bij de Ame rikaanse tweede divisie, en een krans legde bij het monument voor de geval- Kamerleden over straaljagers Men wil inzicht hebben in de oorzaken van de vele ongelukken In het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer heeft uitgebracht over de begroting-1953 van het departement van Oorlog is ook weer het grote aantal onge lukken met straaljagers ter sprake ge komen. Wij lezen hierover het volgende: Algemeen gaf men uitdrukking aan ontsteltenis over het grote aantal onge lukken, dat het laatste jaar met straal jagers heeft plaatsgevonden. Zeer vele leden zouden gaarne vernemen, of het aantal ongelukken exorbitant hoog is en welke verhouding dit aantal tot dat i ongelukken in andere landen staat. Verschillende leden vroegen, of de Ne derlandse piloten niet met een te gering aantal vlieguren op de straaljagers wor den gezet. Enkele leden zouden gaarne de minister de verzekering hebben, dat de thans bij de luchtstrijdkrachten in gebruik zijnde Gloster-Meteor-toestellen voldoen aan de hoogste eisen, welke op dit ogenblik aan dergelijke toestellen moeten worden gesteld. Is er soms een overbelasting in die zin, dat er een on voldoende revisie van deze toestellen plaats vindt? Gevraagd werd, of het niet beter zijn, in plaats van met de productie der Gloster-Meteor-toestellen door te gaan, de productie van een nieuwer type ter hand n. Het had verschillende leden getroffen, dat uit de berichtgeving de ongevallen met straaljagers wel de in druk moest ontstaan, alsof de verant woordelijke instanties in bepaalde geval kan oordeel waren, dat deze onge lukken te wijten waren aan onvoldoende verantwoordelijkheidsbesef van de be trokkenen. Gevraagd werd daarom, of de minister inzicht kan geven in de redenen de ongelukken en de daarover uit gebrachte rapporten. In hetzelfde voorlopig verslag komt ook vraag voor. of het niet mogelijk zou zijn, een efficiëncy-commissie op niet- ambtelijk niveau te benoemen, welke de militaire administratie eens toetst aan de :n, welke in deze tijd aan een moder- administratie mogen worden gesteld. Misdrijf gepleegd op boer in Jisp? Overleed deze zomer onder verdachte omstandigheden Zaterdag 29 Maart van dit jaar vierde de veehouder Dirk Groot, die sinds kele jaren te Jisp (N.-H.) woonde, zijn verjaardag. De hele familie n komen, want „het is mijn laatste jaardag", merkte de veehouder tijdens het verjaarfeest op. Jarenlang had de heer Groot het boe renbedrijf uitgeoefend. Na een z operatie gaf hij het werken er aar ging met zijn echtgenote in een malige directiekeet aan het Weiver te Jisp wonen, zo meldt Trouw. Zaterdagavond 12 Juli voelde de heer Groot zich niet goed. Doktershulp w Ingeroepen. De toestand verergerde overbrenging naar een ziekenhuis in Purmerend werd noodzakelijk geacht. Woensdagmorgen 23 Juli overleed de heer Groot. Vrijwel onmiddellijk na zijn overlijden deden allerlei vreemde geruchten ronde. Bekend was, dat de heer Groot goed bij kas was en vele vrienden had. Na het overlijden miste zijn echtgenote echter een aantekenboekje, waarin de veehouder gewoon was zijn zaken te no teren, o.a. aan wie hij geld had geleend. Het boekje was nergens te vinden. Familieleden onderling spraken Inmid dels het vermoeden uit, dat de heer Groot geen natuurlijke dood gestorven was. Zijn echtgenote stelde zich in ver binding met de Officier van Justitie. Op last van de Justitie is het stoffelijk overschot van de heer Groot thans op gegraven, aan een sectie onderworpen en herbegraven. De uitslag van het sectie rapport is nog niet bekend. Het Kabinet-Figl blijft aan Alsnog kunnen Socialisten en R.K. elkaar vinden Het kabinet van de Oostenrijkse kanse lier, dr Figl, blijft voorlopig aan. Bonds president Körner heeft n.l. geweigerd het ontslag te aanvaarden, dat Figl cn zijn vice-premier Schaerf hedenochtend aan boden omdat hun in de regering ver tegenwoordigde partijen het niet tijdig over de begroting 1953 eens hadden kun nen worden. Nu president Körner zijn beslissing heeft aangehouden, hebben de (katho lieke) Volkspartij en de socialisten tijd gekregen, alsnog te pogen tot overeen stemming te komen over de 400 millioen Schilling, waarmee de socialisten de be groting willen verhogen, maar die de minister van Financiën. Kamitz, niet wil geven uit vrees voor belastingverhoging. Zouden de partijen inderdaad een com promis kunnen bereiken, dan zou óf het kabinet zijn ontslagaanvrage kunnen in trekken ófwel de president aan dr Figl opdracht kunnen geven, een nieuwe re gering te vormen, die dan wederom uit katholieken en socialisten zou worden samengesteld. Het 1450 ton metende freggat PLYM.... verpulverd op enkele gloeiende brokstukken na.... Karrevracht documenten" Adenauer ontkent het bestaan van een „zwarte lijst" van Socialisten De Westduitse bondskanselier, dr Kon- rad Acenauer. en zijn minister van Bin nenlandse Zaken, Robert Lehr, hebben gisteren de socialistische beschuldiging, volgens welke een door de Amerikanen gesteunde, Duitse partisanenbond voor aanstaande socialistenleiders genoteerd zou hebben voor liquidatie in geval van oorlog, „onjuist" genoemd. Zij beten het spits af van een vijf uur durend, stormachtig parlementair debat over de geheime beweging. Adenauer en Lehr verklaarden, dat op d „lijst van gedoemden" geen socialis ten en parlementsleden voorkwamen, doch wel een aantal communisten en Prof. dr W. G. Penney, de schepper van de Britse atoom-bom, die de voorkeur gaf aan het crediet van zijn land boven de rinkelende dollars van Uncle Sam. sommetje" en hij had zijn antwoord. Amerika bood hem een baan aan. voor viermaal het salaris van 8000, dat hij in Engeland verdiende als chef van het bewapeningsonderzock. Maar Penney gaf de voorkeur aan het credict van zijn zijn land boven de rinkelende dollars van Uncle Sam. Naar Reuter nader verneemt concen treren Britse technici zich op een mid del, om een naderend atoom-wapen op te sporen. Prof. Titterton, de Austra lische geleerde, die de proeven op Monte Bello heeft gadegeslagen, heeft ver klaard, dat de daar veroorzaakte ont ploffing zal bijdragen tot het vinden van een middel om steden en havens tegen te beschermen. Algemene verwachting Lonen en prijzen in Maart of April op de helling Brood vlees en melk wellicht duurder als subsidie verdwijnt TTOEWEL DE NIEUWE REGERING zich over het toekomstige loon- en prijsbeleid nog in het diepste stilzwijgen hult, worden van vele kanten reeds vporspellingen gedaan. Het is zo langzamerhand een publiek geheim dat op den duur men verwacht in Maart of April de subsidie op levensmiddelen grotendeels zal verdwijnen. Omstreeks dezelfde tijd zal vermoedelijk de reeds aangekondigde, maar nog niet vastgestelde huur verhoging ingaan een zal een loonsverhoging worden vastgesteld. Het stopzetten van de su'bsidie op levensmiddelen betekent waarschijnlijk leden van de thans verboden Reichs- August Zinn, de socialistische premier m Hessen, die het bestaan van de par- tisanengroep wereldkundig heeft ge maakt, verklaarde: „Ik beschik over een karrevracht documentenZinn ves tigde er de aandacht op. dat ook de Amerikanen veel belangrijk materiaal la beslag hadden genomen. De socialistische afgevaardigde dr Wal ter Menzel. deelde het parlement mee, dat de Amerikanen door ceze affaire veel ven de eerbied verloren hebben, in Duitsland voor ben koes terde. Kanselier Adenauer verklaarde ten slotte: „Ik kan u mededelen, dat de Bondsrepubliek in geval van een aan val door de Russen, niet zal worden op gegeven. Op het ogenblik, dat wy aan de Europese defers:-?gemeenschap deel nemen, zal de verdediging van ons land op een dusdanige manier worden uitge voerd, dat iedere Duiteer voldaan kan dat de vastgestelde prijzen voor brood, melk en voedergranen geheel of gedeel telijk worden losgelaten. Hoe de brood prijs er over een half jaar, zonder sub sidie, zal uitzien, is moeilijk te zeggen. In elk geval zal het opheffen ran de sub sidie op voedergranen onmiddellijk in- ontvangen door de Hertog van Glouces ter, voorzitter van de Britse imperiale oorlogsg ravencommissie DAT gisteravond ten Westen van Den Helder een vuurgloed werd waargenomen die men aanvankelijk aanzag voor nood signalen, maar afkomstig bleek te zijn van oefenende Britse oorlogsschepen. DAT voor het Arnhemse gerechtshof tegen de R'damse chauffeur-monteur P. S. wegens diefstal van nylons en sport kousen ter waarde van ƒ2700 in Veenen- daal bevestiging van het rechtbankvon- nis( twee jaar) is geëist. DAT in Hengelo (Ov.), voor zover men weet als eerste gemeente in Nederland, een onderaardse schietbaan wordt ge bouwd, die zo nodig tevens als schuil kelder voor het personeel der electrische centrale dienst zal doen. DAT by de constructiewerkplaats Bru- i te Enkhuizen een ketel, waarin car- bidgas wordt aangemaakt, uit elkaar is gesprongen, maar zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. DAT oplossing van de moeilijkheden in het fruitteeltcentrum De Bangert (N.H.) volgens de prov. kring van de Ned. Fruitkwekers Organisatie slechts mogelijk is door alle tuinen te „rooien" en de grond opnieuw te verkavelen. DAT tegen de 41-jarige woonarbbou- wer D. J. do J.. die twee personen voor in totaal ruim f 7.000 heeft opge licht, in A'dam een jaar is geëist. DAT de wed. G. Snater—Meens te Bel- lingwolde cn de wed. A. BovenNegen te Oostwold, beiden in Groningen, resp. vandaag en morgen hun 100ste verjaar 'ïg vieren. DAT de Ned. vertegenwoordiger bij de U.N.O.. mr D. J. von Balluseck. vanavond 7 10 uur voor do radio spreekt naar aanleiding van de Dag der Ver. Naties. DAT tegen een 56-j. knopenfabrikant uit Bennebroek, die getracht heeft in zijn bedrijf brand te stichten om met de ver zekeringspenningen zijn belastingschuld te betalen, voor de Haarlemse rechtbank 1% jaar is geëist. DAT de schepen van de Kon. Rotter- damsche Lloyd dit jaar in ons land ruim 40.000 dieren en 160.000 levende tropische issen hebben aangevoerd. DAT in Dusseldorf een Duits-Neder landse arbeidsgemeenschap is opgericht de banden tussen beide landen op het gebied van de cultuur en het open bare leven te versterken. DAT B. en W. van Bussum drie archi tecten opdracht willen geven een nieuw raadhuis (kosten: f2,5 millioen) te ont- op de vlceapryzen, vloedi uitoefenen maar ook de melkprijs kan hiVrdoor' de helling komen. Het is duidelijk, dat men er in be paalde regeringskringen naar streeft alle prijzen vrij te laten, maar wellicht zul len ook na April 1953 met het oog op de hele economie beperkende maatrege len nodig blijven. Men krijgt de indruk, dat de vermindering van subsidies cn \fn de vastRestelde prijzen geleidelijk zullen verlopen. Gezien het landbouwbeleid ran de af gelopen jaren neemt men aan. dat voor basisproducten een stelsel ran garantie- of minimumprijzen gehandhaafd blijft al wordt het vermoedelijk soepeler dan tot dusver. Hoe men echter ook gist, het zal moedelijk nog ten minste vier of weken duren voordat de lijnen rac de komende loon- en prijspolitiek scherper gaan aftekenen. Melkprijs vrij De Stichting voor de Landbouw heeft minister Mansholt voorgesteld voor he komende melkprijsjaar ccn minimum garantieprijs vast te stellen, die gelijk i: aan de gemiddelde „kale kostprijs" ver- meerderd met 10 procent ondernemers- loon. Deze garantieprijs is nodig om de boeren een redelyk bestaan te waarbor gen. Verder is de stichting van mening, dat de bestemming en prijsvorming van melk uiterlijk eind April moeten worden vrijgelaten. Om te voorkomen dat de straatprijs voor consumptlemelk te hoog wordt, zou dan zo nodig een subsidie kunnen worden toegekend uit het zuivel- fonds. Deze subsidie zou verstrekt moe ten worden, indien de melk in het vrye verkeer meer gaat kosten dan de vcr- rekenprijs, die men wil stellen op de kostprijs plus 20 pet ondernemersloon. Met grote meerderheid aanvaardde de Bondsdag een voorstel van de socialisten, waarin de regering wordt verzocht, het parlement op de hoogte te houden ran de vorderingen van het onderzoek door de Duits-Amerikaanse commissie. Slecht» enkele, uiterst rechtse afgevaardigden, stemden tegen. Na de gijzeling Hommerson komt nu voor de rechter De Zaanse journalist A. H. Hommerson. die van 6 Mei tot 24 Juli in gijzeling heeft gezeten omdat hij weigerde de justitie de bron van een bericht te noemen, moet volgende week Vrijdag voor de Amster damse politierechter verschijnen, meldt H.V.V. Het weigeren te getuigen is name lijk een strafbaar feit. De heer Hommerson werd intertijd uit de gijzeling ontslagen omdat de vervol ging werd gestaakt, tegen de zegsman, wiens naam hij niet wilde noemen cn die er van verdacht werd de goede naam van de Amsterdamse fietsenhandelaar D. S. te hebben aangetast. Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krach tige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Weinif verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 u). zon 7.22—17.25: maan uur. Op 26 Oct. E.K. (4dm PRACHT SORTERINC Wollen heupvesten 18.40 Hooggesloten id. 22.40 Enkalons nieuwe tinten 4.20 Boisotkade 1 Tel. 20009

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1