m Interessante cijfers over de „welstand' van de Leidse bevolking Er zijn elf „rijkaards", die meer dan ƒ50.000 per jaar verdienen „DE SLAGBOOM" De heer Van der Mandere in het Vlies: vertrouwen is nodig /ac-s M-oorjcaw Kreymborg Spreiding van metaalnijverheid 11 ba^°e0fKtoe, in Zuid-Holland Jong en Jolig trad kordaat voor het voetlicht Buitenlandse journalisten kregen voor lichting over Ned. visserij NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 Over het algemeen weinig hoge en zeei hoge inkomens (Van onze medewerker voor statistiek) Voor de eerste maal sedert de oorlog van 1940 tot '45 heeft het C.B.S. een publicatie het licht doen zien over de inkomens der bevolking en over de „spreiding" daarvan over de verschillende bevolkingsgroepen. Deze ge gevens vormen een waardevolle bijdrage tot een juist inzicht in de wel stand en de welstandsspreiding in ons land, in de afzonderlijke provincies, in de verschillende economisch-geografische gebieden en in de onder scheidene steden en domen. Wij willen aan de hand van deze offi ciële publicatie de verhoudingen terzake in Leiden met die van Nederland als ge heel vergelijken. Ongeveer 33650 Leidse inwoners beta len loon- en/of inkomstenbelasting. Dit is véél meer dan vóór de oorlog, toen Leiden slechts vijftienduizend „belas tingbetalers" kende. Deze enorme ging van het aantal belastingplichtigen (met 125 pet) vindt haar oorzaak aller eerst in de algemene stijging van het loon- (en prijs-!) peil, waardoor velen, ook zelfs zonder een reële welstandsver meerdering. belastingplichtig zijn gewor den. Daarnaast heeft de invoering var de loonbelasting velen tot belastingbeta ler gemaakt, die dit, als er alleen eer inkomstenbelasting bestond, niet geweest zouden zijn. In ieder geval maken deze cijfers duidelijk, dat tegenwoordig bijna iedereen kinderen en gehuwde vrou wen slechts uitgezonderd zijn deel bij draagt in de gemeenschappelijke lasten. In Nederland is van elke honderd in woners een 35-tal in de loon- of inkom stenbelasting aangeslagen; voor Leiden ii dit aantal 36 a 37. Dit iets hogere cijfer wijst ogenschijnlijk op een iets wijdere spreiding van de betrekkelijke welstand- in onze stad. Wij moeten evenwel beden ken, dat in sommige streken van ons land, zoals Brabant en Limburg, de kin derrijkdom groter is dan elders en daar mee ook het aantal niet-belastingplich- tigen. Van de mensen, die krachtens hun leeftijd en hun status belastingplichtig kunnen zijn, zijn er dan ook blijkbaar Nederland en in Leiden relatief eve veel, die dit ook inderdaad zijn. Met a dere woorden; de welstand, die zich in belastingplicht weerspiegelt, is in Leiden - even sterk maar ook niet sterker verbreid als in- Nederland-als-geheel. Niet minder belangrijk dan de vraag hoeveel belastingplichtigen onze Advertentie CHR. FILM ACTIE HEDENAVOND om 7 en 9 uur in het Casino Theater, Hoogewoerd 49. EERSTE VERTONING IN LEIDEN de beroemde film Ds TOORNVLIET zal deze film toelich ten en een kort woord spreken. WERELDNIEUWS VARIA Vijftig jaar bij gebr. Van Wijk en Co Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de heer W. de Fey als jongeman van 13 jaar bij de firma Gebr. Van Wijk en Co in dienst kwam. De jubilaris, die nu arbeider in algemene dienst is, heeft ruim 40 jaar op de breierij gewerkt. Hij werd op de fabriek Cronestein toe gesproken door de directeur, de heer J. M. Gorter. Deze memoreerde de plichts betrachting van deze oude getrouwe en betrok daarbij diens echtgenote. De direc teur overhandigde hem als bewijs van waardering een enveloppe met inhoud. De heer J. G. J. Verheij van Wijk sprak als voorzitter van het departement Leiden van de Mij voor Nijverheid en Handel. Hij overhandigde de gouden medaille van de Mij met diploma. Vervolgens spraken de heren A. A. M. A. Kalmeyer, adjunct-directeur en W. A. Roessingh, bedrijfsleider. Tenslotte sprak namens de personeelsvereniging De Spil de heer L. GijSman, die ook een enveloppe met inhoud overhandigde. De jubilaris dankte daarna voor de hulde. Het feest werd voortgezet ten huize van de jubilaris, De Ruyterstraat 20. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieter z. v. A. J. van Oos ten en M. Mieloo; Adriana d. v. R. van Heusden en C. van Veen; Wynanda A. d. v. M. G. 't Hart en Th. M.; Radder Gemma J. d. v. D. R. Vriend en A. P. van Driessen; Alida L. d. v. A. C. Boone kamp en L. B. W. van Noort; Johanna M. _-d. v. A. A. Rodenburg en A. A. van Breukelen. OVERLEDEN: W. P. H. A. Kramer, ttan, 62 jr.; J. Moree, man, 60 jr. GEHUWD: J. A. Roelofs en J. Need, D. Bakker en J. Th. Mossel, P. G. van Diest en J. Th. Halvemaan, G. P. van Haasteren en G. M. P. B. Berk, J. L. L. Vorst en J. van Polanen, D. Bink en H. M. Scharloo, P. Mieremet en H. van Oosterhoud, J. van Es ^n J. M. Zitman, E. J. de Jongh en S. A. v. d. Akker. W. van Rhijn en A. H. Joren. Gids Hervormd Leiden Verschenen is de gids 19521953 voor Hervormd Leiden. Van verschillende kanten werd de vraag tot de centrale kerkeraad gericht, of het niet mogelijk was evenals voor de oorlog een Jaar boekje van de Leidse Hervormde Ge meente uit te geven. Met het oog op de gestegen papier- en drukkosten leek de kerkeraad een uitgave daarvan niet ver antwoord. Het eerste adressenboekje is nog be scheiden van omvang en inhoud. Het be vat een beknopt overzicht van het werk in de centrale Gemeente en in de negen wijkgemeenten. Toch mag men van me ning zijn, dat het goede diensten kan bewijzen. De predikanten J. Groot en J. van der Wiel hebben aan de samenstel ling veel tijd en zorg besteed. Het boekje sal de zich in Leiden vestigende Her- vormden door het kerkelijk bureau wor den toegezonden. huisvest, is voor de beoordeling van de Leidse welstand de vraag hoeveel inko men elke belastingplichtige heeft. Van elke duizend Nederlandse belastingplich tigen zijn er driehonderd, die minder verdienen dan duizend gulden per jaar en 310, die een jaarinkomen hebben tus sen één- en tweeduizend gulden. In Lei den zijn deze aantallen resp. 300 en 313; practisch dus precies zoveel als het rijks gemiddelde. Tussen twee- en drieduizend gul den inkomen hebben echter in Ne derland 211 van elke duizend belas tingplichtigen, doch in Leiden 235. Hieruit volgt, dat de groep jongeren, arbeiders, beambten en kleine zelf standigen, met een inkomen van ten hoogste drieduizend gulden per jaar in Leiden sterker vertegenwoordigd is dan met het rijksgemiddelde over een zou stemmen (848 per duizend tegenover 821) maar dat daarbij het zwaartepunt ligt bij de in deze groep best betaalde categorieën. Alle inkomengroepen bóven driedui zend gulden per jaar zijn in Leiden min der sterk vertegenwoordigd dan in Ne derland-als-geheel regel is. Het is merk waardig, dat dit zowel voor de midden inkomens als voor de hoge en zeer hoge inkomens het geval is. Per duizend belastingplichtigen zijn er in ons land namelijk 75 met een jaar inkomen tussen drie- en vierduizend gul den, in Leiden slechts 64. Voor de inko mens tussen vier- en vijfduizend gulden zijn deze cijfers 37 en 29 en voor die tus sen vijf- en zesduizend gulden 20 en 16. Een geheel overeenkomstig beeld tonen de volgende groepen: inko mens tussen zes- en zevenduizend gulden per jaar hebben van elke dui zend belastingplichtigen in Neder land er 12 maar in Leiden 10. Voor de inkomens tussen zeven- en acht duizend gulden zijn deze aantallen resp. 8 en 6; tussen acht- en negen duizend gulden 6 en 5 en tussen ne gen- en tienduizend gulden 4 en 4. Waarschijnlijk is bij dit laatste cijfer de universiteit een factor. Tussen tien- en vijftienduizend gulden inkomen hebben in ons land van elke duizend belastingplichtigen er 9, in Lei den 8. Inkomens tussen vijftien en twin tigduizend gulden komen in onze stad relatief even vaak voor als elders in ons land, namelijk 3 maal op elke duizend belastingbetalers, maar bij de groep tus sen twintig en vijftigduizend gulden per jaar blijft Leiden weer achter: in Ne derland komen dergelijke inkomens 4 maal per duizend belastingbetalers voor en in Leiden 3 maal. Tenslotte zijn er dan nog de zéér hoge inkomens boven vijftigduizend gulden per jaar. Zulke „gelukkigen" zijn er in Ne derland 2348. Naar rato van het zielental zouden er daarvan in Leiden 20 of 21 verwacht kunnen worden maar in kelijkheid huisvest onze stad slechts 11 van deze „rijkaards". Dag van de Verenigde Naties Op 24 October 1945 werd het Handvest der Verenigde Naties door de Grote Vijf en de meerderheid van de andere leden te San Francisco ge ratificeerd. De algemene vergadering van de V.N. heeft sindsdien besloten deze datum ieder jaar te bestemmen voor het op grote schaal bekend maken van de doeleinden, werkzaamheden en resultaten van de orga nisatie. Vier verenigingen besloten de herdenking te Leiden gezamenlijk te organiseren. Op initiatief van de V1RO, de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde, de Nederlandse Jongeren Federalisten, de Leidse Jeugd Actie en de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde werd gisteravond in het Vlies een bijeenkomst belegd, waarop de heer H. Ch. G. J. van der Mandere, de bekende radio-spreker, over de V.N. en de internationale toestand van het ogenblik sprak. De heer Van der Mandere werd Inge leid door mr W. J. Geertsema, voorzitter van de VIRO. Deze had tevoren de bur gemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, vethouder Jongeleen en de garnizoens commandant, majoor Gerth van Wyk, welkom geheten. De kern van het betoog mr Geertsema was, dat w\j niet moeten blijven steken in pessimisme, om dat wij toch eenmaal, via Volkenbond en V.N., een periode van vrede en geluk zullen ingaan. Het unieke humanitaire werk van de V.N., dat zo buitengewoon gunstig afsteekt tegen de achtergrond niet bereikte doeleinden, versterkt nog de gerechtvaardigheid van die hoop. In beginsel liep het betoog van mr Geert sema langs dezelfde lijnen als dat van de heer Van der Mandere. De spreker van de avond wekte aan het einde van zijn rede óók op tot volharding in het geloof aan een goede toekomst. Was de grondgedachte van de V.N. al niet eeuwen geleden in de hoofden van dichters, filosofen en militairen opgeko- Zij droomden reeds van de oplos sing van geschillen tussen de naties vol gens die grondgedachte, die redelijk over leg tussen de landen en géén oorlog wil. Het verschil tussen onze tijd en dat verleden is niet gelegen in die gedachte, maar in het feit, dat die gedachte gestalte heeft gekregen in Volkenbond en V.N. En dit zijn de grote realiteiten, die ons moed moeten en kunnen geven, ook al slaagden de V.N. niet in hun primaire taak van het bewaren van de vrede. Spreker achtte de verbreiding van het internationalisme hèt geneesmiddel voor de ziekte, die in onze tijd nog steeds koorts in de internationale verhoudingen veroorzaakt. Dit internationalisme heeft zich al gerealiseerd In de instemming van de grote staten met diplomatieke, eco nomische en tenslotte militaire sancties tegen mogelijke aggressors. Hier roerde de heer Van der Mandere het verschil in technische organisatie tussen de Volken bond en de V.N. aan, hetgeen hem naar de Veiligheidsraad voerde, die wel grote bevoegdheden heeft, maar door het recht veto van de grote vijf tot practische machteloosheid is gedoemd. Dit terwijl dit lichaam in 1946 bij de behandeling de Perzische kwestie zo'n hoop gevend resultaat bereikte. Maar al dat gene, waarin de Veiligheidsraad en dus de V.N. te kort zijn geschoten, werd naar zijn inzicht goed gemaakt door de hou ding tegenover de aggressie in Korea. Dit betekent èen hoopgevend winstpunt, om dat hier mensen werden gedood en ver minkt niet voor een twijfelachtige zaak, maar voor een internationale rechtsorde. Overgaande naar de politieke toestan den in Europa hekelde de heer Van der Mandere de democratische verdeeldheid, zo triest tot uiting komend in de Frans- Duitse tegenstellingen, de grote kloof tussen de West-Duitse socialisten en Christen-democraten en de linker- en rechtervleugel in de Labour partij. Bij dit alles moet men toch Moskou als lachende derde op de achtergrond zien, Maar daar is men blind voor en de een wording van Europa, zó broodnodig, wordt maar in de weg gestaan. „Wij als Nederlanders begrijpen dit niet goed," aldus spreker. „Het schijnt waar te zijn, dat wij meer Atlantisch dan continentaal ingesteld zijn." Aan wie moeten al deze kwesties, b.v. die rond de Kolen- en Staalgemeenschap worden verweten? Niet aan de Verenigde Naties, maar een gebrek aan het besef, dat wjj ons alleen gekrakeel kunnen ver oorloven in rustige tijden, maar niet in perioden van groeiend gevaar. „Wat wij nodig hebben," en met deze woorden besloot hij zijn rede, is vertrou wen in de toekomst, vertrouwen door alle ups en downs in de internationale situa tie heen.' De heer Geertsema dankte voor het boeiende betoog. Na een pauze werd ge legenheid tot het stellen van vragen ge geven. Gecombineerde jaar vergadering De Hervormde mannenvereniging De Heere is onze Banier en de vrouwenver eniging Maria Magdalena (beiden op Geref. grondslag) houden morgenavond kwart voor 8 in gebouw Prediker hun gecombineerde jaarvergadering. Er is onder meer een lezing van ds M. Otte- vanger over Wapenschouw. Agenda voor Leiden Donderdag Centrum, Hoogl. Kerkgracht, 8 u.: Ge zinszorg, dr E. v. d. Wall te Ermelo. „Ge ven we voorlichting aan onze kinderen?" (gezinsweek). Casino, 7 en 9 uur: Chr. Filmactie, De Slagboom (première voor Leiden). Burcht, 8 uur: Rondom de Haven, Ge- raldini's revue „Zie je ze vliegen?" Turk, 8 uur: Leidse Smalfilmliga, tionaal programma 1952. Vrüdag Foyer, 3 uur: herdenking Ver. Naties scholieren, spreker dr W. A. 't Hart te Wassenaar. Mare 43, 8 uur: K. en O., cabaret „Van snotneus tot neon". Aniba, 8 uur: tuiniers- en bloemisten- vereniging „Door eendracht verbonden" Prediker, 7.45 uur: Herv. vrouwen- er mannenvereniging op G. G., ds M. Ot- tevanger, „Wapenschouw". Zaterdag Volkshuis, 4 uur: mr G. J. Salm, Ons Wereldbeeld. Gehoorzaal, half 8: feestavond eerste lustrum jubileumfonds P. C. en L. Mare 43, 8 uur: Rondom de Waterto ren, toneelavond. Schouwburg, 8 uur: Les Ballets de TAmérique Latine. (Morssingel, half 4: De Bataven, natio nale singelloop. Oegstgeest, patronaategebouw, 8 uur: De Lekenspelers, „Kromme Peter" en „Gevecht met drie vrouwen". Oegstgeest, Oud-Poelgeest, week einde oecumenische jeugdraad, mr A. W. Kist: „Europa verandert", mr C. van „Wat kunnen wij doen?" Tentoonstellingen Museum Steenstraat la, 1016 uur (be halve 's Maandags), Van t Hoff-tentoon- stelling (t.m. 29 October). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. (Advertentie) voor VERK0UDHEI0 HOEST KEEIPUN pi" GRIEP - neem direct m i 'Kreymborg wa^org j de WAARBORG-JAS! In deze streken over het algemeen teruggang In het kwartaalbericht van het economisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland treffen we een artikel aan over de spreiding van de metaal nijverheid in deze provincie. De hierin opgenomen cijfers tonen aan, dat een groot deel van de metaalnijverheid in de keuze van de plaats van ves tiging niet vrij is geweest. Het betreft hier scheepswerven, die aan vaar water moeten liggen, soms zelfs aan diep vaarwater. Het verband tussen deze industrie en aanverwante bedrijven met de handels- en verkeers functie van Westelijk Nederland is duidelijk, in het bijzonder van het gebied van de Nieuwe Waterweg. door de spreiding van de bevolking zelf. Het instituut heeft voor 1930 en voor 1950 een concentratiecijfer berekend, dat De zware metaalnijverheid is, met het oog op de hoge transportkosten, aange wezen op plaatsen met gunstige verbin dingen. De fijnere metaalindustrie heeft behoefte aan een concentratie van goed geschoolde arbeiders. Dit aanbod is veel al alleen in de grote steden in het Wes ten te vinden. Voor metaalnijverheid met een arbeids intensief karakter, waarin ongeschoolde krachten een werkkring kunnen vinden, is het Westen des lands, en dus ook Zuid- Holland, nimmer de aangewezen vesti gingsplaats geweest. De spreiding van de verzorgende in dustrieën wordt hoofdzakelijk bepaald Witte velden op Wieringen Gisteravond werd in de Chr. Geref. kerk een evangelisatiedisnst gehouden ten behoeve van het werk in de Wieringer- meerpolder. Spreker was ds J. van Dalen uit Den Oever, die daar als evangelisatie predikant werkzaam is. Zijn onderwerp was: Evangelisatie in het binnenland door emigratie naar het polderland. De predikant zei, dat velen wel warm lopen voor het evangelisatiewerk daar, maar zij weten niets van Wieringen en van het polderland af. Er is overeenkomst tussen het werk onder de Toradja's en dat in deze streken. Evangelisatiewerk moet ook verricht worden onder de „blanke heidenen" van Wieringen, onder de mensen vlak b(j huls, die alles bezit ten, behalve Jezus Christus. In Noord-Holland is het geestelijke leven kil. Wieringen met zijn 7000 be woners bestaat uit vissers en landarbei ders. Honderd jaar geleden waren de ker ken vol. Daarne heeft men God en Zijn dienst de rug toegekeerd. Men heeft er geen honger meer. Toen ds Van Dalen, zich anderhalf jaar geleden in Den Oever vestigde, preekte hij op een Zondag voor twee mensen, on der wie zijn eigen vrouw. Thans komen er ongeveer 50 samen en tellen Den Oever en Slootdorp samen 1707 lidmaten, behorend tot de Chr. Geref. Kerken. „Blijf met ons meeleven, blijf voor ons werk offeren", aldus besloot ds Van Dalen zijn toespraak. De moderne chirurgie bij de hond Dierenarts Joh. C. Peters voor de Leidse kynologen Aan de hand van de Röntgenfoto's, schetsen en instrumenten heeft de Rot terdamse dierenarts, dokter Joh. C. Pe ters, gisteravond in Zomerzorg aan de leden van de kynologenvereniging Rijn land het een en ander verteld van de moderne dhirurgie by de hond. De mo gelijkheden die de ontwikkeling van de chirurgie in het algemeen heeft geopend de genezing van kwalen en kwet- bij de hond, werden door spr. be handeld onder het aspect van diverse si tuaties. Zo legde de heer Peters uit, wat men verstaat onder opereren met diathermie, methode, die door plaatselijke ver branding (pijniloos) voorkomt, dat bloe dingen optreden. Deze manier van „electrisch uitsnijden" wordt vaak bij gezwellen toegepast. Hoe men tegen woordig oorontstekingen opereert, werd door spr. uitvoerig behandeld. Hierbij kwam ook de werking van anti-biotica ter sprake. De methode om bij operaties in de borstholte (die bij honden extra moeilijk zijn, omdat er geen duidelijke scheiding is tussen reohts en links) de longen aan het werk te houden, had al- interesse. Dokter Peters voelde ólles r de intertracheale narcose, in som mige gevallen aangevuld door toediening Na de pauze vertelde de heer Peters uitvoerig van verschillende door hem uitgevoerde operaties van beenbreuken. Daarbij besprak hij de moderne spalk- methoden door middel van de Ameri kaanse Strader-splint (trekspalk met plastic blokjes en pennen door het bot) de mergpen. Spr. legde er daarbij steeds de nadruk op, dat men by opera ties op dieren niet dezelfde maatstaven mag aanleggen als by mensen. De avond stond o.l.v. de heer F. Aiofis. Dr K. H. E. Gravemeijer nam dezer dagen afscheid van de Gene rale Synode der Ned. Hervormde Kerk, in verband met het feit, dat hij Dinsdag a.s. naar Zuid-Ajrika vertrekt en daar voorlopig tot Juni 1953 blijft. Op de Carneglelaan 9 maakte onze fotograaf dit plaatje, waarop zittend van links naar rechts: ds P. Gvan der Hooff, dr K. H. E. Gravemeijer, ds J. R. Wolfensberger (praeses) en ds F. H. Landsman (scriba). Staand van links naar rechts: mr F. J. Bre vet, quaestor-generaal, dr RJ. Boon, mr dr H. Al. J. Wagenaar, mr S. C. de Vries, ds H. J. Dijck- meester, N. G. J. van Schouwen burg en ds W. A. Zeijdner. de spreiding van de metaalindustrie de provincie weergeeft. Het geeft beide jaren per gemeente en per econo- misch-geografisch gebied weer in hoe verre de verspreiding van de metaal industrie in overeenstemming is met die van de bevolking. Is het aandeel van een gemeente in de totale werkgelegenheid in de metaalnijverheid van Zuid-Holland verhoudingsgewijs even groot als het aandeel van de totale bevolking van die gemeente in de bevolking van de pro vincie, dan is het concentratiecijfer 100. Is het concentratiecijfer dus boven de 100-gestegen, dan is er sprake van een relatief sterke ontwikkeling van de me taalnijverheid. Is het omgekeerde het geval, dan kan gesproken worden van een relatief zwakke ontwikkeling. De cijfers van deze streken tonen aan, dat het laatste hier inderdaad het geval 1950 1930 Bollenstreek 26.48 26.34 Rijnstreek Leiden e.o. 66.96 74.39 Rijnstreek overige gem. 72.90 63.17 Noordelijke Veenstreek 66.46 51.96 Met uitzondering van Lelden en naaste omgeving tonen al deze gebieden dus een teruggang. De cijfers laten er geen twijfel over bestaan, dat zowel in 1930 als in 1950 de metaalnijverheid was geconcentreerd in een betrekkelijk klein gebied met de Nieuwe Waterweg als ruggegraat en met vertakkingen van Delft, Dordrecht en. langs de oevers van de Noord, de Mer- bij smalfilm wede, Oude Maas en Lek. Iwaarborgd. o-monow en O. Voor de leden van K. en O. ging gis teravond In de foyer van de stadsgehoor zaal de droom van een verslaggever ln vervulling: René Clair heeft een film gemaakt naar een bijzonder origineel gegeven, n.l. wat er zal gebeuren wan neer een verslaggever de courant van de volgende dag in handen krijgt. Larry Stevens van de Evening News is de gelukkige man, die vooruit kan zeggen, welke ongelukken, berovingen en wat er nog meer voor opwindends elke dag op de courantenpagina's ver schijnt, de volgende dag in zijn dagblad afgedrukt zullen worden. Een mysterieuze verschijning, de geest van de overleden archivaris, voorziet hem drie avonden lang van het nieuws, van de volgende dag. Een opwindende tijd breekt aan voor de verslaggever, die een potje kan breken by zijn chef, omdat hij juist op het goede ogenblik op die plaatsen ver schijnt, waar het nieuws wordt geboren. Larry is ook in staat de uitslagen van de paardenraces te voorspellen. Vooral de opnamen, waarbij hij verveeld op de renbaan temidden van een opgewonden mensenmassa zit te wachten op de uit slag. die hij allang weet, en tussen neus en lippen door een fortuin in de wacht sleept, behoeven niet veel speeltalent om uiterst komisch te werken. Het is niet overdreven te zeggen, dat dit scenario van René Clair en Dudly Nichols verrassende vondsten biedt, die uiterst geraffineerd zijn toegepast Het is voor de leden van K. en O. een ge noeglijke avond geworden. Zy zagen weliswaar geen kunstwerk, zoals het aangekondigde Ninotchka, maar och, met zo'n plaatsvervanger kan men, dunkt ons, wel tevreden en zonder hartzeer naar huis gaan. De heer A. J. v. d Pompe herinnerde by de aanvang van de voorstelling nog even aan het conflict met de bioscoop bond, waardoor voor het eerst in zeven jaar een aangekondigde film niet ver toond kon worden, ofschoon K. en O. in het bezit was van de getekende beves tiging. Hoewel de apparatuur, vooral bij de voorfilms over Bali, enkele gebréken toonde, kon men zich in de foyer zeer wel behelpen. Bij de volgende voorstel ling hoopt K. en O. trouwens een film- cabine gereed te hebben, waardoor, zelfs HI goed resultaat is ge- Dirigent Koos Kukler kreeg een cadeautje Met een fris, geheel nieuw winterpro-1 van een charleston en castagnetten, dia gramma startte Sempre Avanti's Jong en hem aangeboden werden, 't Geld voor gezelschap als Sempre Jolig gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Vol afwisseling buitelde het ene lied na het andere de tot de nok gevulde zaal ln. De voorzitter, de heer B. C. Storm, heette in zijn openingswoord de heren H. Chaudron en H. Stenz, het bestuur de federatie van mandolineverenigingen uit Leiden en omstreken, het bestuur var de wijkvereniging Rehoboth en de be sturen van enkele zusterverenigingen in het bijzonder welkom. Hierna wachtte de dirigent, de heer Koos Kukler, een verrassing in de Vlaardings gemeentebestuur liet deskundigen spreken Het gemeentebestuur van Vlaardingen en allen, die b(j de Vlaardlngse visserij zijn betrokken, hebben een groep correspondenten van buitenlandse bladen ontvangen, om eens te laten zien wat deze gemeente op visserygebied presteert. Als deskun digen voerden het woord de heren D. J. van Dijk, voorzitter van de raad voor de visserU, L. K. Boerema, bioloog bij het rijksinstituut voor de visserij en R. Brands, vice-voorzitter van de stichting voor de visserij. serij naar andere gebieden van de zee er jaarcontracten voor de vissers met d« reders. Ook daarom behoeft de Neder landse visserij meer uitvoer. Gewezen werd op de pogingen, die wor den gedaan om verbetering in de aanvoer te krijgen door modern visserij-onder zoek. Het rijksinstituut heeft thans een onderzoekingsvaartuig, de Antoni Leeuwenhoek, en plannen voor een nieuw schip staan op stapel. De Marine helpt de visserij-inspectie met de hypermo derne „Luymes". Met spanning wacht de visserijwereld op de uitslag van het rap port-Tinbergen, waarin de dringende noodzaak van modernisering van de vloot werd uitgebracht. De correspondenten kregen de gelegen heid verscheidene Vlaardingse bedrijven te bezichtigen, o.a. een haringdrogerij er -rokerij voor de uitvoer en een netten- reparatiewerkplaats. Man mishandelde vrouw: IV2 jaar de cel in Baby kwam dood ter wereld De Leeuwarder rechtbank heeft giste ren de 25-jarige H. W. üit Stlens over eenkomstig de eis tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens mis handeling van zijn vrouw, tengevolge waarvan haar kind dood ter wereld kwam. W. had in een café f40 van zijn weekloon van ruim f50 verteerd, waarna een echtelijke ruzie volgde. Weduwe van Frederik van Eeden overleden Op 79-jarige leeftijd is te Bussum over leden mevrouw wed. G. W. van Eeden- Everts. tweede echtgenote van de schrij ver Frederik van Eeden. die in 1932 is gestorven. In het jaar dat Van Eeden zijn De visaanvoer in Nederland is, zo werd uiteengezet, van 220.000 ton in 1936 ge stegen tot 257.000 ton in 1951. De viscon- servenindustrie werd vertienvoudigd en de productie van vismeel groeit gestadig. Behalve de uitvoer van conserven is c de uitvoer van zoute haring, bokking verse, bevroren en gezouten vis geregeld gegroeid. Nederland vist thans met 210 loggers, 150 kotters en 30 trawlers. Gezocht moet en mogelijkheid, om de be- n de schepen het gehele de slag te houden. Men ;en uitbreiding van de vis- manningen jaar door i denkt nu a; Dante en Beatrice" schreef, 1908. trad hij in het huwelijk met mej. Everts, De begrafenis vindt Vrijdagmorgen a.s. plaats op de R.K. Begraafplaats te Bussum. De Franse maarschalk A. JUIN is gisterochtend voor een tweedaags be- Den Haag aangekomen. Avanti onmisbare instrumenten kreeg men uit de opbrengst van de lote rij. Jong en Jolig bracht een muzikale melange, die er ook nu weer in ging. Als we slechts hier en daar een greep doen, dan mogen we zeker Janny Kraan als sopraan in het spinnewiel niet over slaan. Ini Dreef en Simon Brakshoven gaven een accordeonsolo, die zeer op prijs werd gesteld. Het nummer De Ker mis met Wim Brugman als solist, kwistig ballonnen ronddelend, maakte opgang. Na de pauze werd de klucht in drie taferelen: Rimboe in Mokum opgevoerd, een stuk vol gezonde humor, dat zeer geestdriftig werd gespeeld. In het twee de tafereel misschien wel wat al te geest driftig, zodat het een beetje rommelige indruk achterliet. Sempre Avanti's Jong en Jolig, dat de komende maanden op tournee zal gaan. Advertentie) 'XleJertliMikotfo*1'- DevolbloedAmerikaan I Indonesië valt Nederland aan in V.N. Bij de behandeling van de rapporten der leden van de beheerss chaps commis sies inzake de niet-zelfbesturende gebie den in de algemene vergadering van de Ver. Naties in New York, heeft Indonesië een felle aanval op Nederland gedaan. De Indonesische afgevaardigde, dr All Sastroamidjojo heeft met zeer veel na druk geprotesteerd tegen indiening van het rapport inzake Nieuw-Guinea door de Ned. regering. Hy noemde de Ned. bezetting van dit gebied onrechtmatig. Ook was deze spreker het niet eens mat het rapporteren over Suriname en de Ned. Antilllen. Volgens hem was Neder land niet van plan deze gebieden vol ledig zelfbestuur te geven. De voorzitter van de beheerschap- commissie, de Argentijn Munoz, merkte op dat do Indonesische delegatie niet het recht had de zaak van Suriname en de Antillen te bespreken, daar dit een afzon derlijk punt van de agenda is. De Ned. afgevaardigde A. I. Spits verklaarde, dat de politieke inlichtingen over Nieuw- Guinea alleen maar beschouwd moeten worden als een algemene achtergrond. Haazlem en Floza 1953 In Haarlem is gisteren een vergadering gehouden onder leiding van de stichting Haarlems Bloei in verband met de Flora 1953. De kosten van feestverlichting van de stad worden geraamd op f60.000. Dit betreft dan openbare gebouwen en erebogen. De verlichting van de straten wordt overgelaten aan de leden van de straatvereniging. Van half Maart tot half Mei zal de stad voorts een prettig aan- kr(jgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3