Jlicuuie £ciJtsrt)e (üiwraiil Regering ziet als van Zondag Maar voorlopig is deze verschuiving nog niet te verwezenlijken ideaal: alle naar Zaterdag sport Korea toch punt één van de Assemblée Wist U Onhoudbaar DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen» e Advertentie-afdeling: TeL 31441. Drie en dertigste jaargang No 9586 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRIS TELIJK-NA TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,S taatpflsticti l< gfcetlttea ago bert to tegenspeel" Nieuwe Zondagswet zal strikt gehandhaafd worden DE VERPLAATSING van grote sportwedstrijden en demonstraties van de Zondag naar een dag in de week ziet de regering als een ideaal, dat niet aanstonds kan worden verwezenlijkt, doch zij houdt intussen op dit vraagstuk het oog gevestigd. Aldus lezen wij in de Memorie van Ant woord, die minister Beel aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen op het voorlopig verslag inzake de nieuwe Zondagswet. Het ligt in de be doeling van de regering, een nauwgezette handhaving van deze nieuwe wet te bevorderen. Terecht is er in de Kamer de aandacht op gevestigd, dat ons iand een zeer gemengde bevolking heeft, en dat velen verschil lend denken over het karakter van de Zondag. Een en ander noopt tot zelfbeperking bij de regeling van deze materie, hoezeer de regering ook doordrongen is van het belang van de viering van de Zondag als de Dag des Heren. het deelnemen aan politieke optochten Minister Beel meent, dat de centrale overheid op dit stuk van zaken zelf de grote lijnen dient te trekken en dat aan de gemeentelijke wetgever slechts be voegdheden toegekend moeten worden ten aanzien van onderdelen, waar plaat selijke omstandigheden een overheer sende rol spelen. Over het wetsontwerp ls uitsluitend het oordeel gevraagd van verschillende kerkgenootschappen, omdat deze bij uit stek de dragers zijn van de aan het wets ontwerp ten grondslag liggende gedachte van ongestoorde viering van de Zondag als Dag des Heren. Ten aanzien van levensbeschouwelijke buitenkerkelijke op- ganisaties kan hiervan niet worden ge sproken en daarom is deze ook geen ad vies gevraagd. Het ligt bepaaldelijk niet in de bedoe ling, bijeenkomsten in gebouwen, die de geestelijke, zedelijke of culturele verhef fing en ontwikkeling der deelnemers ten doel hebben, als zodanig onder de wer kingssfeer van de wet te brengen. Minister Beel heeft er bezwaar tegen, de Goede Vrijdag en andere daarvoor in aanmerking komende dagen met de Zon dag gelijk te stellen. Bij nota van wijziging is voorgesteld, ook het geven van gelegenheid tot of bijeenkomsten in de open lucht (op Zondag) te verbieden. Wij herinneren er aan, dat het ontwerp- Zondagswet enige waarborgen bevat ter verzekering van de Zondagsrust bescherming van de Zondagsviering. Zo opgenomen het verbod van het hin deren op Zondag een godsdienstoefenin gen, het verbod om gerucht te verwek ken, het verbod om vóór 's middags 1 uui openbare vermakelijkheden, politieke op tochten en openluchtbyeenkomsten te houden en het verbod om door arbeid in beroep en bedrijf de openbare rust te verstoren. Minister Beel deelt in zijn memorie ook nog mede, dat minister Staf zich be reid heeft verklaard, na de totstandko ming van de Zondagswet, in een leger order of circulaire aan alle daarvoor ir aanmerking komende commandanten op de nauwgezette naleving van de Zondags wet door alle militairen aan te dringen. Kabinetscrisis voorkomen Pinay volledig achter Schuman Een Franse rem op de „Europese legerwagen" Premier Pinay van Frankrijk heeft zich gisteren geheel achter zijn minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, geplaatst. Hierdoor is voorkomen, dat de M.R.P. zich uit het kabinet van de minister president terugtrekt: voor de zoveelste maal is het gevaar voor een Franse ka binetscrisis afgewend. Het is nu zeker, dat de vorming var een Europees leger opnieuw zal worden vertraagd. Pinay heeft de Nationale Ver gadering gisteren laten weten, dat het E.D.G.-verdrag eerst eind November aan haar zal worden voorgelegd, met als ge volg, dat de stemming over het verdrag en de conventie van Bonn pas in Maart of April van het volgend jaar kan den verwacht. Pinay besloot zijn spreek beurt met te zeggen, dat het thans te is om het verdrag nog te veranderen: aanvaarden of verwerpen is het pa- Indonesië bood nieuwe Ned. vlaggen aan De chef van het protocol van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft volgens Aneta aan de Ne derlandse Hoge Commissaris in diens ambtswoning nieuwe Nederlandse vlag gen aangeboden ter vervanging van de vlaggen, die Vrijdag j.l. vernield zijn. De heer Lamping heeft zijn waardering voor dit gebaar uitgesproken. Storm over Philippijnen: reeds 118 doden Een ontzettende storm, die gisteren en eergisteren de Philippijnen teisterde, heeft volgens de laatste berichten al aan 118 personen het leven gekost. Alle re geringsgebouwen en 90% van de wonin gen in Legaspi, een havenplaats in Zuid-Luzon, zijn verwoest. N.V.V. wenst 60.000 huizen per jaar Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft aan de regering de volgende wen sen kenbaar gemaakt: Een hoger werkloosheidscijfer dan 3 pet van de beroepsbevolking is onaan vaardbaar. Stijgt het percentage hierbo ven, dan moet een actieve politiek ter bestrijding daarvan worden gevoerd. Ook moet de regering zich reeds nu reken schap geven van de gevaren die voor de werkgelegenheid ontstaan, als de mili taire productie kan worden verminderd. Het beginsel van de geleide loonpolitiek dient gehandhaafd te blyven, evenals de huidige belastingdruk op het bedrijfs leven. Het bouwprogramma moet zo mo gelijk worden verhoogd van 55.000 op 60.000 woningen per jaar. Tegen de aan gekondigde huurverhoging heeft het N.V.V., zoals we reeds eerder meldden, geen bezwaar, zij het op bepaalde voor waarden. De Nederlandse politiek tegen over de Europese federatie is volgens het N.V.V. teveel afwachtend geweest. Verdere wensen zijn: verhoging van het bedrag aan eigen inkomsten, dat niet wordt afgetrokken bij het vaststellen der ouderdomsuitkering, van 100 tot 200; een algemene kinderbijslagregeling, die zowel zelfstandigen als loontrekkers om vat; de spoedige indiening van een land bouwarbeidswet en een herziening var de huisarbeidswet; wettelijke regeling van de vacantie. Frans passagiersvlieg tuig neergestort Een viermotorig Frans passagiers vliegtuig is vanochtend kort na het op stijgen van het Parijse vliegveld Le Bourget brandend neergestort. Men vreest dat een twaalftal personen om het leven zijn gekomen. Mau, Mau In 't Kapitool van de Vrede Gromyko vocht voor Poolse resolutie, maar leed de nederlaag Korea zal het belangrijkste punt uit maken van de agenda der V.N.-assemblée. Gromyko, die zich met hand en tand hiertegen verzette en trachtte het Poolse .vredesvoorstel" het eerst te doen behan delen, leed gisteren in de politieke com missie zijn zoveelste nederlaag: slechts het Sowjet-blok stemde tegen, toen de besloot, de Koreaanse kwestie onmiddellijk in debat te brengen. De Algemene Vergadering moet het besluit nog bekrachtigen, maar het is vrijwel zeker, dat dit zal gebeuren. Aan de stem ming gingen ongewoon scherpe debatten vooraf. Amerika, Engeland en Frankrijk stelden gezamenlijk de eis uitsluitend en onmiddellijk over de Koreaanse kwestie te debatteren. De Westerse Grote Drie vormden een hecht blok, hoewel zij er aanvankelijk de voorkeur aan gaven, Korea eerst te doen behandelen na de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Acheson, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft reeds een gedetailleerd rapport ge reed, dat hij vandaag aan de politieke commissie kan voorleggen. Hij heeft een resolutie opgesteld, waarin de Assemblée wordt voorgesteld, het standpunt van de V.N.-onderhandelaars in Panmoendjon 0te keuren en een beroep te doen op de communisten, wapenstilstand te sluiten op de voorwaarden van de Ver. Naties. Vergeefs vocht Gromyko verwoed voor de Poolse resolutie. In plaats van eerste werd het Poolse voorstel het laat ste punt van de uit negen punten be staande agenda. De commissie besloot voorts Tunesië als tweede punt op de agenda te plaatsen en Marokko als derde. Dit betekente een nieuwe overwinning voor de Aziatisch- Arabische groep. Het verdere deel agenda ziet er als volgt uit: 4. Collectieve maatregelen: 5. Ontwapening; 6. Oosten rijkse vredesverdrag; 7. Een Tsjechoslo- waakse klacht tegen Amerika; 8. Bacte riologische oorlogvoering en 9. De Poolse resolutie. In de speciale politieke commissie kre gen het Aziatisch-Arabische blok ei aantal Zuidamenkaanse landen gedaan, dat de Indische klacht over het onder scheid dat in Zuid-Afrika wordt gemaakt tegenover de Indische meerderheid, als nummer twee op de agenda werd ge plaatst. De groep won de derde plaats voor de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek. Punt 1 is in deze commissie: Het Palestij nse vluchtelingenvraagstuk. Met stalen helmen op het hoofd had de Indonesische militaire poli tie Vrijdag een afzetting gevormd r het paleis van president Soekarno om de duizenden beto gers tegen te houden. Slechts een delegatie van 5 man werd op het paleis toegelaten. Men ziet de vijf staan wachten op de verschijning van de president. Zy hebben een roodwitte vlag bij zich, bevestigd aan een bamboe speer, als symbool van de Indonesische revolutie- Uit angst voor de stakers Werkwilligen Ommelan den dragen maskers Vandaag ging de staking bij de coöpe ratieve melkfabriek De Ommelanden te Groningen de tiende week in. Werkwil ligen dragen thans, om herkenning door stakers en eventuele wraaknemingen te gen te gaan, maskers bij het sluiten van ae fabriekspoort. Op verzoek van de neutrale vakbon den hebben een levensmiddelenbedrijf in het Westen des lands en een melk- productenfabriek in het Zuiden de ver pakking van melkpoeder voor De Om melanden gestaakt. De chef van de scheikundige afdeling van de fabriek, ir E. Vos, heeft ontslag gevraagd en verkregen, maar het is on bekend of dit iets met de staking heeft uit te staan. Alweer een Franse trein ontspoord Nabij Bourg en Bresse in centraal- Frankrijk is gistermiddag de express Parijs-Rome uit de rails gelopen. deden zich geen ongevallen voor. Eer gisteren ontspoorde wij meldden het reeds de express ParijsBazel ir buurt van de Franse hoofdstad. Hierbij kwam de wagenvoerder om het leven. Het ls in West-Duitsland, dat wellicht spoedig deel zal uitmaken van de E.D.G., nog lang niet, zoals het zijn moet. Dat blieek gisteren weer eens in de Bonds dag, waar het terugroepen van de West- Duitse ambassadeur te Den Haag, dr Karl Dumont, zeer werd gecritiseerd. Dr Reimann, een afgevaardigde van het R.K. centrum, zei, niet te begrijpen, waarom Dumont wegens een kleine fout werd teruggeroepen, terwijl het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn wemelt van personen met een twijfelachtig verleden. Dumont was volgens dr Reimann in Ne derland zeer gezien (Inderdaad! Red.) en dit zou toch een reden te meer moeten zijn geweest, hem in Den Haag te hand haven. Dr Konrad Adenauer, die tevens minis- _r van Buitenlandse Zaken is, antwoord de op de beschuldiging, dat er vele ex- nazi's in zijn ministerie zitten: „Het is niet mogelijk, zonder deze deskundigen de buitenlandse dienst op te bouwen Tijdens de debatten kwam het verschil lende malen tot opwindende tonelen, in de socialist Ehler de Bondskanse- „bruimendt opeer" Gruweliike moord in Kenya Engeland zendt wapens en munitie voor burgers Een afschuwelijke moord heeft gis teren bij Njerl, een 100-tal km ten Noor den van Nairobi plaats gehad. Een in lands opperhoofd werd door leden van de Mau Mau dood geslagen en in stuk ken gesneden. Britse troepen, versterkt met inlandse politie, hebben het betrok ken gebied omsingeld en trachten de daders op te sporen. De Britse regering heeft gistere Londen medegedeeld, dat nog deze per vliegtuig automatische wapen munitie naar Kenya zullen wordei zonden, opdat de burgerbevolking kan verdedigen. Twee Klkoejoe's zijn gisteren te Nai robi ter dood veroordeeld, wegens moord op een getuige in een proces tegen de Mau Mau. Drie personen, die wc verdacht van geheime activiteit, zijn ge arresteerd. Het totaal aantal verdachten, dat bij de grootscheepse actie tegen de Mau Mau is aangehouden, is intussen tot 103 gestegen. Soldaten blijven in de buiten wijken van Nairobi patrouilleren. De Britse minister van Koloniën, Lyt- telton, bracht gireren een bezoek Koningin Elizabetu, om haar op hoogte te stellen van het laatste ni- over de campagne tegen de Mau Mau. Ter gelegenheid van het bezoek van maarschalk Juin aan Den Haag, bood de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, de maarschalk een gala-diner aan, waaraan ook de ministers Beel en Kernkamp aanzaten. Na afloop begaf ook Z.K.H. Prins Bernhard zich onder de gasten. De Prins in gesprek met maarschalk Juin in hotel Des Indes. De Bondsdag op stelten Nazi's in Duits ministerie, maar Dumont moest terug Waarom werd op kleine fout van ambassadeur in Den Haag direct zo fel gereageerd? Thans een leit Regeringscrisis in Oostenrijk De kabinetscrisis in Oostenrijk is ee feit geworden. Zoals eigenlijk al werd verwacht, is geen overeenstemming kregen tussen de coalitiepartijen en selier Figl was volgens de grondwet plicht, zijn ontslag aan te bieden aa president, Körner. Men verwacht, dat president Figl zal verzoeken opnieuw een kabinet te vor- Slaagt Figl er niet in. aan deze op dracht te voldoen, dan kunnen nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, die aanvankelijk waren vastgesteld op April 1953. Bij zijn aankomst in Wenen uit Neder land verklaarde kanselier Figl: „In Ne derland, België en Luxemburg heb ik waardevolle verzekeringen gekregen, dat Oostenrijk niet alleen staat in zijn strijd voor de vrijheid. Men heeft mij in Neder land uitgenodigd, terug te komen, eer datum kan ik evenwel nog niet vaststel len Het is overigens zeer de vraag of Figl nog ooit als Oostenrijks Bondskanselier naar ons land zal komen: een socialisti sche overwinning bij de komende verkie zingen behoort geenszins tot de onmoge lijkheden Nederland protesteerde bij Perzië De diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Nederland. Groot-Brit- tannië, Zweden en Egypte hebben giste ren bij de Perzische minister van Buiten landse Zaken, Fatemi, geprotesteerd tegen het voornemen, inkomstenbelasting te heffen van buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, die Iraanse vliegvelden aan- De minister beloofde, het protest te zul len bestuderen. lier toesnauwde: ..Was het nu beslist no dig, de gehele Wilhelmstrasse naar Bonn over te brengen!" Het einde was, dat de Bondsdag besloot, het rapport van commissie van onderzoek naar invloed in het genoemde ministerie, te be studeren. Union Jack wappert niet meer in Perzië „Eenhoorn en leeuw" werd van de muur gehaald De Union Jack wappert niet meer in Teheran. Toen bekend was, dat Mossa- deq definitief de betrekkingen met En geland had verbroken, reed een vracht auto met Perzische arbeiders de poort het enorme park der ambassade bin nen, om het Britse wapenschild te ver wijderen. Hiermede kwam een eind aai 93 jaar van Brits-Perzische betrekkingen. Tegenover de ingang van de ambas sade bleven vele mensen staan. Zij juich ten, toen het Britse wapenschild met leeuw en eenhoorn van de muur werd gehaald. Engeland heeft intussen aan de andere ambassades lijsten gestuurd van persoon lijke bezittingen, die te koop worden aangeboden. In totaal zullen 102 Britten, de wen en kinderen meegeteld, Perzië laten. En geen van hen heeft er spijt DAT tegen drie reclassanten (de E. V.. de 22-j. H. K. en de 19-j. A. v. A.) n de inrichting Koningslust te Hel den hadden ingebroken en ontvlucht wa in Roermond resp. 18 maanden, 12 maanden en opneming in een krankzin nigengesticht is geëist. DAT in de Hasseltstraat te Tilburg vee zolders zijn uitgebrand, waardoor de families J v. d. Hout en v. d. Lange- werf (samen 13 personen) tijdelijk dak loos werden. DAT men in de 30 plaatsen waar de Ned. luchtmacht is gelegerd (o.a. Den Haag, Leiden, Delft, Katwijk a. d Rijn en Oegstgeest) geld bijeen wil brengen om de luchtmachtkapel op 1 Juni 1953 t.g.v het 40-jarig bestaan der luchtmacht een ceremonieel tenue aan te bieden. DAT de vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Utrecht, H. Graaf, is benoemd tot ridder O.-N DAT de Amerikaan Elmer Carlson, die in de staat Iowa meermalen kampioen in het maisplukken is geweest, binnenkort in ons land op dit gebied demonstraties zal geven. DAT de vertegenwoordiger A. de B. uit Dordrecht, d:e bij de grossierdery A. V. duizenden guldens zou hebben ver duisterd, is gearresteerd. DAT minister Staf en de Britse am bassadeur, Sir Nevile Butler, Zaterdag in Den Bosch de onthulling van het Britse oorlogsgedenkteken zullen bijwonen. DAT het echtpaar M. KerrenCromp- voets te Venlo op 8 November zijn 60-j. huwelijksfeest hoopt te vieren. DAT op 3 November in Madrid een Nederlandse bibliotheek wordt geopend iet steun van het Nederlandse minis- Tie van O. K. en W. DAT majoor G. van Doorn van de Mil- i, hoofdverpleegster van het hospitaal og in Al te Utrecht, met Amerikaanse autoriteiten in Heidelberg (Duitsland) heeft gesproken over de verpleegsters opleiding voor de N.A.T.O. DAT kol. J. L. H. Antoni vandaag in Roermond het commando over het regi ment Limburgse Jagers overdroeg luit.-kol. A. J E. LambertL DAT de Ned. Hoge Commissaris Djakarta, A. Th. Lamping, die op 11 No vember uit Indonesië naar ons land 'rekt. hier een kort verlof doorbrengt cr hij als Ned. ambassadeur naar Bonn gaat. Door gloeiende cokes getrolten Dodelijk ongeluk bij de Hoogovens De 46-jarige storingsbankwerker A P. Zonneveld uit Beverwijk werd gister avond bij de Hoogovens te Velsen door en steekvlam en een stroom gloeiende >k"es e>--troffen. De man was op slag dood. Hij laat een vrouw en vijf kin deren aohter. Het ongeh'k gebeurde, toen bij werk zaamheden aan de koel/platen van hoog- 1 een plaat uit de ovenwand buiten werd gedrukt. Noordwijkers geil est" Chèque van millioen pond aanqespoeld Twee inwoners van Noordwijk heb ben ongeveer eter toeken geleden aan het strand een fles gevonden, waarin een chèque ter waarde van een mil lioen pond sterling (f10 millioen) was gesloten. Toen zij het papic lieten onderzoeken, deelde een deskundige hun mee, dat de chèque rechtsgeldig DAT het echtpaar Boesman gisteren, i in Zuidlaren met zijn ballon te zijn opgestegen, landde op een zeer drassige plaats bij Dokkum, waar het inpakken onmogelijk was, en de ballon later Zwitserland werd verzonden, waar de Haagse Ballonclub Zaterdag optreedt. DAT dc vissersbevolking rond het IJs- selmeer in een adres aan de Tweede Kamer om een billijke schaderegeling heeft verzocht als na de inpoldering 400 issersvaartuigen moeten dwtjnen. DAT het Italiaanse schip Citta di Mon- reale (3600 ton) op de Westerschelde bij Bath aan de grond is gelopen en door sleepboten werd vlotgesleept, waar bij het zwaar slagzy maakte. DAT een Amsterdamse kantoorbedien de gisteren in een telefooncel een tas met 3000 liet liggen, welke even later bleek te zijn verdwenen. DAT de voorz. van de Utrechtse K. v. K„ Jhr L. Huydecoper van Nigtevecht. die in Zuidslavië bij een auto-ongeluk gewond werd. vandaag met zijn echt genote in Utrecht terugkeert. DAT de Amsterdamse raad 65.000 uittrok voor het verwijderen van bunkers op het Museumplein en 9 millioen voor het bouwen va woningen ln Tuinstad-Slotermeer. Achter op de chèque stonden naam en adres van de Britse afzender, een zekere majoor Evans, vermeld. De vin ders zonden majoor Evans een brtef om hem te vragen, wat zy met hun vondst moesten doen. Volgens de echt genote van een der vinders, de heer F. W. van Houten, heeft men echter ran de Engelsman taal noch teken ont vangen. Intussen heeft mevr. Evans in Lon den aan journalisten meegedeeld, dat haar man de chèque in Juni voor de grap heeft uitgeschreven en in een fles in zee geworpen, toen het gezin een dagje aan de Engelse Zuidkust vertoe/de Mevr. Evans had niet ver wacht, ooit nog iets van de chèque te zullen horen. Haar echtgenoot is nu berig een tactisch atnwoord aan de vinders uit te broeden. de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties: Nederland is niet bereid een eind te maken aan de on rechtmatige bezetting van Nieuw- Guinea. Dit land kan daarom niet met de andere delen van Indonesië genieten van de status van onafhankelijkheid. Men beluistert hierin het oude refrein: Indo nesië heeft zonder meer recht op Nieuw- Guinea. Een geluid, dat met name presi dent Soekarno telkens weer laat horen, wanneer het nodig is de aandacht in de wereld en in Indonesië zelf af te leiden gebeurtenissen, die duidelijk aan tonen, dat de gordel van smaragd langs de evenaar soms gevaarlijk dicht by de politieke, financiële en economische on dergang dreigt te komen. Sommige Indonesische leiders gaan steeds weer van het standpunt uit. dat overdracht van de „werkelijke, volledige voorwaardelijke souvereiniteit". zo als dat heet in de Ronde Tafel-overeen komsten. onverenigbaar is met een voort zetting van de Nederlandse souvereiniteit ver Nieuw-Guinea. Zij willen bet doen 'oorkomen. alsof inderdaad in 1949 geen volledige overeenstemming werd verkre- deze laatste kwestie, maar dat, nadat het overeengekomen „overpein zingsjaar" zonder overpeinzingsresultaat 'erstreken, de Nederlandse souve reiniteit over Nieuw-Guinea in de lucht komen te hangen. veitelijk gaat In donesië zo ver. dat deze souvereiniteit helemaal niet meer wordt erkend; stil zwijgend neemt dit land aan dat_ die souvereiniteit eigenlijk by Indonesië be rust GENLIJK kan men het Indonesische standpunt als volgt samenvatten: BU de souvereiniteitsoverdracht is om prae- tische redenen Nieuw-Guinea voor een jaar er buiten gehouden. Toen dat jaar de onderhandelingen op niets uitgelopen waren, behoefde de „status quo" niet meer erkend te worden. De ouvereiniteit over Nieuw-Guinea berust thans dus bij Indonesië en niet meer bij Nederland. Van Indonesische zijde zijn de onderhandelingen dan ook steeds ge voerd, uitgaande van dit laatste stand punt: het ging alleen maar om het vin den van een technische vorm voor de nog overgebleven souvereiniteits-overdracht. Het stond immers van tevoren vast, d&t die souvereiniteit zou worden overgedra- Bn aan Indonesië. Deze voorstelling van zaken is in strijd met de werkelijkheid. Het is helemaal niet zo, dat bij de Ronde Tafel Confe rentie in 1949 de indruk is gevestigd, dat Nederland in ieder geval de souvereinl- over Nieuw-Guinea aan Indonesië overdragen. Toen is wel degelijk de mogelijkheid gebleken, dat die overdracht t zou plaats hebben. Het is zelfs met „„.•eel woorden vastgelegd en mede- ondertekend door de Indonesische dele gatie. Wij geven onmiddellijk toe. dat hieromtrent betrekkelijk weinig blijkt uit het Charter van souvereiniteitsover dracht. Zoveel te duideliiker echter uit de overeenkomst betreffende de toe scheiding van staatsburgers. Hierin wor den regelen gegeven omtrent de keuze tussen de Nederlandse of de Indonesische nationaliteit Deze overeenkomst bevat „aantekening", welke aldus luidt: omtrent de nationaliteit van de inwoners Nieuw-Guinea is indien de souve reiniteit over dit gebied niet op de Re publiek der Verenigde Staten van Indo nesië overgaat, in de bovenstaande be palingen niets beslist. DIT BETEKENT: ook van Indonesische zijde is men zich op dat ogenblik wel bewust geweest, dat de moee- liikheid bestond, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet aan Indonesië zou worden overeedraeen. In dit licht be zien is het nadien beleden automatisme ot> zuiver juridische gronden niet houd baar Na wat er naderhand in Indonesië 's gebeurd is ook uit nolitiek oognunt de overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Ouinea aan Indonesië in feite een onmoeelnke zaak geworden. Wii soreken de verwachting uit. dat de Nederlandse revering de juridische èn de politieke onhoudbaarheid der Indonesische stellin gen duidelük zal uitsnelen. zowel in de Verenigde Naties als in het rechtstreeks -ontact met Djakarta. K.A.B. wendt zich tot minister Nieuwe merken marga rine onnodig duur? Kleur en smaak alleen veranderd door bepaalde essence De laatste dagen zijn enkele nieuwe merken margarine in de handc 1 ge bracht, waarvoor een prijs van 50 cent per pakje van 250 gram wordt berekend. Deze prijs ligt zes cent hoger dan die andere margarine. De nieuwe mer ken zijn gewikkeld in zilverpapier en worden ln de handel aangeprezen als margarine, die roomboter, evenaart" Door kleur en smaak verschillen zij iets van andere merken. Volgens deskun digen worden deze verschillen echter slechts veroorzaakt door een bepaalde essence en zyn samenstelling en kwali teit dezelfde als bij de bekende soorten. De producent zou op deze manier een extra-winst van 2Vs tot 3V4 cent per pakje maken. De Kath. Arbeidersbeweging in Lim burg heeft aan minister Mansholt ver zocht een onderzoek in te stellen en to nodig maatregelen te nemen. Toestand van L. Neher en proi. Bast zeer goed De toestand van de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.TT. en prof. G. H. Bast, is thans zeer goed. Zy ge raakten Maandag gewond bij een auto ongeluk bij Waddinxveen en moesten in Bronovo in Den Haag worden opgenomen Bij mist moeten koplampen van auto's branden De aandacht wordt er op gevestigd dat automobilisten wettelijk verplicht zijn om tijdens het rijden bij mist de kop lampen van hun auto's te ontsteken Zij kunnen dan het beste over dag met volle koplichten en by duisternis met gedimde lampen ryden. Polygoon filmt nieuwe reis van de Prins In het wekelijkse filmjournaal zal Po- iygoon-Profilti regelmatig opnamen to nen van chef-cameraman Piet Buis, die Frins Bernhard zal vergezellen bij diena aanstaande bezoek aan Zuid-Amerika. Vrij zacht weer Tot morgenavtnd verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met ujdelyk enige regen Matige tot krachtige wind tuisen West en V-mL. Zuid. Vannacht nog iets zach- Xy- ter. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN V iydag; Zon 7.20-17 97; maan 13.51- 20.59 uur. Op 26 October E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1