ïlieuwe (fióurmit Geschillen: dan vuurwapens Dr Figl moest bezoek aan Nederland abrupt beëindigen De coalitie tussen socialisten en katholieken is in gevaar Bestaan van een kabinetscrisis in Indonesië ontkend Franse M.R.P. wil haring of kuit hebben Wist U Zending en Missie WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoatf asttctj l< gftellevea mgn bert in tegbenspoet" Drie en dertigste jaargang No 9565 ZIE PAG. 2 Dreigende kabinetscrisis in Oostenrijk GISTERAVOND OM ZEVEN UUR arriveerde de Oostenrijkse bonds kanselier, dr ir Leopold Figl aan het station H.S. te Den Haag. komende uit Luxemburg. Hij zou een staatsbezoek van enkele dagen aan Nederland brengen. Die enkele dagen zijn echter teruggebracht tot ééi nacht: vanmorgen om kwart over negen heeft hij zich met een K.L.M.- toestel teruggehaast naar Wenen, omdat in zijn vaderland een ernstige kabinetscrisis dreigt. De socialistische en de katholieke partijen, waarop de huidige Oostenrijkse coalitie-regering steunt, hebben kortgeleden overeenstemming bereikt over het vervroegen van de verkiezingen tot in April. De hierdoor ontstane verkiezingskoorts laat zich reeds voelen: de de socialisten hebben een bedrag van 400 millioen Schilling meer ge vraagd, dan voorzien was in de ontwerp-begroting van de katholieke minister van Financiën, Kamitz. Vóór vannacht om 12 uur moet de begro ting, krachtens de Oostenrijkse grondwet, zijn ingediend; zo er vóór dit uur niet alsnog overeenstemming is verkregen, zal de coalitie uiteen vallen en is de kabinetscrisis een feit. De socialisten in Oosten rijk wensen, ondanks het verminderen van de Amerikaanse hulp, een politiek te voeren van investering in de ge nationaliseerde zware industrie, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan het werkloosheids vraagstuk. De rooms- katholieke volkspartij wil daarentegen de uit gaven op de begroting niet verhogen, omdat dit naar haar mening het gevaar voor inflatie in houdt. Beide partijen hebben verklaringen uit gegeven. De volkspartij legt er de nadruk op, dat zij zal blijven streven naar consolidatie van de Oostenrijkse economie en daarom gekant is tegen een verhoging van de uitgaven. De socialisten vinden, dat er te weinig gelden beschikbaar ge steld worden voor open bare werken, de staats spoorwegen en voor ouderdomspensioenen. Ook het voor Binnen landse Zaken uitgetrok ken bedrag achten zij te laag: de politie zou niet op haar huidige sterkte gehandhaafd kun nen worden, hetgeen een gevaar voor dt openbare veiligheid zou betekenen. Vanmorgen zouden de leiders van beide partijen met elkaar confereren, kabinet zou beraadslagen. Veel hoop op overeenstemming was er echter niet. Gisteren bood de minister van Financiën, Kamitz, reeds zijn ontslag aan, maar zijn eigen partij (de katholieke volkspartij) is het daarmee niet eens, omdat zij zijn opvattingen deelt. Van deze ontwikkeling is dr Figl gis teren, kort na zijn aankomst Haag, op de hoogte gesteld en de ernst van de toestand blijkt wel uit het feit, dat hij vrijwel onmiddellijk besloot tot terugkeer naar zijn vaderland. Ook de vice-kanselier, Adolf Scharf, die het Mau Man wordt opgeruimd De „Brandende Speer" gearresteerd Massale razzia's in Kenya Met groot succes hebben de Britten gisteren in Kenya, samen met de inheem se politie, een tweede, massale razzia ge houden. Er werden 98 personen gearres teerd die, naar men meent, de leiders Gisteravond arriveerde de Oosten rijkse Bondskanselier dr Leopold Figl met zijn echtgenote op het Hol landse Spoorstation in Den Haag, waar prof. dr L. J. Af. Beel, vice- premier, hen begroette. Weinig kon dr Figl toen vermoeden, dat zijn ver blijf in Den Haag slechts enige uren internationale socialistische congres U Milaan bijwoonde, is naar Wenen terug geroepen, evenals de minister var Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, die Aankomst Dr Figl werd, toen hij gisteravond in Den Haag aankwam, verwelkomd door minister Beel, de Oostenrijkse gezant, dr R. Seemann en zijn. echtgenote en vertegenwoordiger van de minister Buitenlandse Zaken. Op het kasteel „Oud-Wassenaar" volgde een soirée Figl werd toen echter reeds herhaalde malen uit Wenen opgebeld om hem de ontwikkeling op de hoogte te stellen. Morgen zou dr Figl door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk worden ontvangen. Aanvankelijk heeft de bonds kanselier nog geprobeerd zijn vertrek uit te stellen tot na zijn bezoek aan Koningin. Ook had hij nog graag mi Drées willen spreken, maar tenslotte heeft hij toch de regering moeten i delen, dat zijn ommiddelil-ijke aanwezig heid in Wenen vereist was. Mevrouw Figl is in Nederland gebleven. Men leidt hieruit af, dat het mogelijk is, dat dr Figl over enige dagen zyn bezoek aan Nederland hervat. Het vertrek Toen dr Figl vanmorgen van Schiphol vertrok met de K.LJU.-convair „Johan nes Vermeer", werd hij uitgeleide gedaar door de Oostenrijkse gezant en enige hoge ambtenaren van het Nederlandse departement van Buitenlandse Zaken. Hij verklaarde, dat zijn aanwezigheid te Wenen absoluut vereist is. De moeilijk heden zijn in Oostenrijk veel moeilijker op te lossen dan in een vrij land: men moet er daar rekening mee houden, dat er bezettingslegers zijn. Dr Figl was onder de indruk van de bijzondere vriendelijkheid, de grote gastvrijheid en de uitgesproken hartelijkheid, waarmee hij gisteren in Den Haag was ontvangen. Reeds in 1936 was hij in Nederland ge weest om deel te nemen aan een inter nationaal agrarisch congres Het vlieg tuig werd hedenmiddag om kwart over in Wenen verwacht. Deviezenvoorraad boven 31/2 milliard deviezenvoorraad van de Neder- landsche Bank heeft thans de 3J/i mil liard overschreden. De stijging is snel geweest. Op 23 Juli 1951 werd een laagtepunt van 895 mil lioen bereikt. Daarna zette de opwaartse tendenz in. Een jaar geleden 22 Octo ber 1951 was de stand nog 1266 millioen, terwijl op 31 December 1951 de reserves 1666 millioen bedroegen. Op 4 Augustus jl. werd de 3 milliard- grens overschreden en op 20 October werd weer de 3% milliard gepasseerd. Terugkeer van de heer Lamping De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, d eheer A. Ph. Lamping is voornemens 11 November a.s. Indonesië te verlaten om naar zyn nieuwe stand plaats in Bonn te vertrekken. Demonstraties waren ernstige beproeving In zün reeds aangekondigde radiorede heeft de Indonesische minister-president, Dilopo, gisteravond medegedeeld, dat er in Indonesië geen kabinetscrisis heerst. De debatten over de motie tegen de minister van Verdediging gaven aanvankelük vrees voor een kabinetscrisis, aldus Wilopo. Deze vrees is voor een deel van de bevolking aanleiding geweest tot het houden van betogingen, waarbü de ontbinding van het parlement, dat de motie tegen de regering aannam, werd geëist. De min.- prcsident ontkende evenwel het bestaan van een crisis en sprak er zün tevredenheid over uit, dat dank zü het optreden van de machtsinstellingen en dank zü het wüs beleid van de leiders der toestand spoedig verbeterd kon worden. Te Djakarta zullen onder voorzitter schap van de minister van Binnenlandse Zaken mr Mohammed Roem, het waren van de laatste onlusten, die door de Mau Mau zijn georganiseerd. In de hoofdstad Nairobi werd voorts een aan tal nietsdoeners en dieven aangehouden. De gearresteerden die na een verhoor on schuldig bleken, bevinden zich weer op vrije voeten. De politie en het leger blij ven paraat Eén van de arrestanten is de leide der Afrikaanse Unie van Kenya Jomo Kan- jata, bijgenaamd „de Brandende Speer", die door de geheime Mau Mau wordt be schouwd als „een leidend licht". Intussen heeft de Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, in het Lager huis verklaard, de volgende week naar Kenya te zullen vliegen om de Engelse campagne ter vernietiging van de Mau Mau te leiden. Djakarta is inmiddels tot kalmte ge komen cn het kabinet acht het nood zakelijk de verantwoordelijkheid te blij ven dragen. De commissie van overleg uit het parlement nam een dienovereenkom stig besluit. Wilopo vervolgde: „Wy hebben allen democratische beginselen gekozen als basis voor ons leven. Alle gemeenschap pelijke problemen moeten daarom door overleg opgelost worden. Ook de wensen tot ontbinding van het huidige parle ment. Onze democratie heeft wederom voor een ernstige beproeving gestaan, maar er is toch ook een verheugend feit, namelijk dat leger en territoriale commandanten van geheel Indonesië jegens de regering verklaarden, dat zij voort zouden gaan op loyale wyze hun plichten te vervul len," aldus besloot Wilopo zyn rede. Stemming goed Met betrekking tot de toestand in In donesië tijdens de betogingen, deelde de heer D. Lambermont, hoofdinspecteur van de Rijksluchtvaartschool, die met hei eerste toestel na de incidenten uit Dja karta vertrok, ons op Schiphol nog enigï byzonderheden mede. „De stemming ondere Nederlanders was goed. van een paniek was niets te bespeuren en allen de inheemse bevol king was wat zenuwachtig. Ikzelf heb tijdens de incidenten gewoon op straat gewandeld en er is my niets overkomen," aldus de heer Lambermont. Dat de eerste dagen geen vliegtuigen konden vertrekken was het gevolg van het feit, dat de weg naar het vliegveld Kemajoran was afgezet. Dit is snel en correct gebeurd, volgens de heer Lam bermont. De Indonesische regering heeft thans de toestand weer in de hand. De gebeurtenissen kwamen voor de Nederlanders als een volkomen verras sing, doch toen de heer Lambermont Maandagmorgen Djakarta verliet, had het stadsbeeld reeds weer zyn normale aan zien gekregen. kiezingsbureau en de ministeries Binnenl. Zaken en Justitie beraadslagen over de algemene verkiezingen, die tot nog toe nooit gehouden werden. De minister van Buitenl. Zaken, Moekarto, die in verband met de onlusten te Djakarta zijn' vertrek naar de Algemene Vergadering van de Ver. Naties uitge steld had, zal Donderdagochtend afreizen in gezelschap van de voorzitter der Partei National Indonesia, Sidik Djojo- soekarto. Hij zal zijn reis 2 dagen in Ne derland onderbreken. De voorzitter van de Masjoemi, oud-premier Soekiman, die een paar dagen geleden tydelyk werd gearresteerd, heeft zijn vertrek enige dagen uitgesteld. De avondklok te Djakarta is weer 12 uur in de nacht gesteld en tevens het vergaderverbod afgeschaft. Kol. Reynierse benoemd tot commodore Nieuwe commandant der luchtverdediging Kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Rey nierse, die op 1 November de functie var commandant luchtverdediging over neemt van commodore J. v. d. Werff, L met ingang van dezelfde datum benoemd tot commodore. Commodore Reynierse werd geboren. Hy studeerde aan het Instituut van de Kon. Marine te Willemsoord werd in 1951 benoemd tot luitenant ter zee 3e klasse. Het jaar daarop vertrok hy naar Indië. Eind 1935 kwam hij terug, in 1938 ging hy op nieuw naar de Oost. ditmaal om dienst te doen bij de Mi- litaire Lucht- üar vaart Dienst. Bij het uitbre- 1 de c log met Japan bevond hij zicb als commandant van de tweede groep vliegtuigen in het Noorden van de Archi pel, waar hij een groot aandel had in de strijd. Later week hy uit haar Australië, /aar hij actief aan de oorlog in Oost- Azië deelnam. In September 1945 werd hij bevorderd tot kapitein-luitenant ter en benoemd tot commandant lucht strijdkrachten Nederland. Een jaar later werd hy opgenomen in de staf van de directeur der L.S.K. en belast met de zorg de opleidingen. In 1949 kreeg com modore Reynierse eervol ontslag uit de zeedienst en werd hij als luitenant-kolonel vlieger-waarnemer aangesteld by de luchtmacht. Na als commandant van de vliegbasis Leeuwarden te zijn opgetreden,1 hij werkzaam bij het Atlantisch hoofdkwartier in Parijs. Duitsland maakt haast met E.D.G. Inzake volledige steun van Pinay aan minister Schuman DE WEST-DUITSE REGERING heeft gisteren bekend gemaakt, dat een snelle bekrachtiging van het verdrag inzake de Europese Verdedigings Gemeenschap wenselijk is, met name vóór de Franse Nationale Vergade ring zich er over heeft uitgesproken. Vóór deze verklaring werd uitgegeven heeft Adenauer overleg gepleegd met het bestuur van zijn Christen-demo cratische partij. Deze partij wenst de snelle bekrachtiging om te doen blijken, dat West-Duitsland een positief standpunt ten aanzien van de Europese verdedigingsgemeenschap inneemt. Niettemin neemt men aan, dat West- Duitsland pas eind November met de be handeling gereed komt. In Frankrijk "ct men minder haast. De tegenstand prominente figuren als Herriot Daladier, leiders in de radicaal-socialis tische partij, heeft niet nagelaten indruk te maken, al is deze partij in haar jongste congres niet gekomen tot een afwyzen het verdrag. Juist deze Franse tegen stand kan het besluit der Duitse regering hebben beïnvloed. Aanvankelijk zo Frankryk het debat over de E.D.G. direct de opening van de herfstzitting begin- 1, maar Schuman schynt uitstellen beter te vinden dan het riskeren van mislukking. Intussen heeft de M.R.P. in Frankryk, de party van minister Schuman, van niter-president Pinay geëist, dat hij verklaring zal afleggen, waarin hy zich achter de politiek van Schuman plaatst. Deze verklaring is blykbaar nodig na de wat slappe reacties op de bezwaren van Herriot en Daladier Indien zo'n verkla ring zou uitblüven, aldus meldt Ass. Press., zou de M.R.P. zich uit het kabi- net-Pinay terugtrekken. Vanmorgen kwam maarschalk Juin, de opperbevelhebber van de troe pen der N.A.T.O. in Centraal-Europa, op het station Hollandse Spoor in Den Haag aan, voor het voeren van besprekingen. Hier inspecteert de Fransman de op het Stationsplein opgestelde ere-wacht van com mando's. Links van de maarschalk, kapitein J. C. v. Woerden, com mandant van de compagnie. Volkswagen schoot onder vrachtauto door Twee doden op de weg te Staphorst; één dode bij Delft Gisteravond is op De Hoek te Stap horst een Volkswagen met grote snelheid tegen een truck gereden en vernield. De beide inzittenden, de 47-jarige T. C. H Nus de 28-jarige S. de Wit uit Amsterdam, werden vrijwel op slag gedood. De Volkswagen schoof onder de trailer van de truck door en bleef enkele tientallen meters verder met een afgerukte kap als hoop verwrongen staal op de weg liggen. De chauffeur van de truck kwam met de schrik vrij. Volgens hem begon de personenauto plotseling te slingeren voordat de aanrijding geschiedde.' Hij remde krachtig, maar de wielen van de truck slipten. Gistermiddag is de bejaarde fietser A. an Leeuwen uit Delft bij het oversteken an de nieuwe Rijksweg ten Oosten van elft door een auto aangereden en op slag gedood De politie verzoekt getuigen zich te melden. Ambassadeur ^tikker morgen naar Londen Oud-minister mr D. U. Stikker wordt morgen met zijn echtgenote in Londen verwacht om aldaar het ambt van am bassadeur te aanvaarden. Hij bekleedt deze functie officieel sinds 15 September j-L Twintigjarige was aan de film verslaafd De 20-jarige Wageningse koopman Wouter van de W. hoorde gisteren in Arnhem tien maanden tegen zich eisen omdat hy op 13 Juli zün buren en twee politiemannen met een (ongeladen) re volver had bedreigd. Zijn verdedigster vertelde dat hij verslaafd was aan de film en dat hü het geweldig vond, de helden van het witte doek na te doen. De Parijs-Bazel-express ontspoord Eén dode, zeven gewonden Dc sneltrein ParüsBazel is gister avond op enige honderden meters buiten het station van Nogent-Le Perreux dc rails gelopen. Een persoon wagenvoerder is na aankomst in het ziekenhuis overleden, zeven personen zyn De slachtoffers zün allen spoorweg- employé's. De trein ParijsMulhouse, die achtei de nu ontspoorde sneltrein reed, kon nog juist tot stilstand worden gebracht. De Franse spoorwegen schrüven het ongeluk toe aan het feit. dat de snel trein met een te hoge snelheid naar een ander spoor werd geleid. De bestuurder wist blykbaar niet, dat dit met een maximum snelheid van 50 km per uur dient te geschieden en reed met een vaart van 130 km per uur het zyspoor op.... DAT ook de Ned. Redervereniging bü "t uitvoerend comité van de Stichting na tionaal monument voor de Koopvaardij heeft geprotesteerd tegen het uitgekozen ontwerp. DAT de Ned kustvaarder Prima op we< van Gothenburg naar Londen zijn roer heeft verloren en vanmiddag door een sleepboot in Rotterdam zou worden binnengebracht- DAT de fotograaf M. M uit Arnhem, die f 800 heeft verduisterd om'naar het Vreemdelingenlegioen te kunnen gaan, door de Arnhemse rechtbank overeen komstig de eis tot 20 maanden jeugd- gevangenisstraf is veroordeeld. DAT de los-arbeider D W. uit Maas tricht, die uit een loods van de Spoor wegen textiel zou hebben gestolen, door de Maastrichtse rechtbank tot 3 jaar is veroordeeld- (Eis: 5 jaar). I DAT vice-admiraal F. Stam, vlagoffi cier materieel van de Kon. Marine, van de Zweedse gezant, de Lagerberg het on derscheidingsteken van commandeur der eerste klasse in de Zwaardorde heeft ont vangen. Brits-Perzische breuk thans officieel De Perzische regering heeft heden morgen officieel besloten, de diplo matieke betrekkingen met Groot- Brittannië af te breken. Tot nu toe was deze bevestiging van hetgeen Mossadeq reeds de vo rige week aankondigde, uitgebleven. Het Perzische kabinet heeft op een buitengewone bijeenkomst een des betreffende nota aan Engeland op gesteld. Kort daarna is de eerste secretaris van de Britse ambassade op het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken ontboden. Weinig belangstelling... Bevan deed belofte gestand En hield een „openbare" vergadering De Bevan-isten, die de linkervleugel ormen van de Britse socialistische party, hebben gisteren voor de eerste maal ten büeenkomst gehouden, welke ook toe- gankelük was voor andere socialistische Lagerhuisleden. Van deze laatsten maak- slechts vier van de Bevanistische gunst gebruik. De volgende week zal „openbare" vergadering plaats hebben. Wü herinneren de lezers er aan, dat de partyieiding van Labour morgen haar eis zal uitspreken, dat de groep-Bevan zichzelf ontbindt. Het ls nog niet be kend, hoe de linkervleugel op deze eis zal reageren. Te hard gesproken Politieke figuur verliest zijn stemgeluid De inspanning voor de verkiezings campagne in Amerika heeft het eerste slachtoffer geëist. Het is de democratische candidaat voor het vice-presidentscnap, John Sparkman. Hü heeft nl. zün stem verloren Sparkman moest alle spreek beurten in het Zuiden afzeggen en is opgenomen in het marinehospitaal te Nethesda (Maryland) om te worden be handeld voor een ontsteking van de luchtwegen. De doktoren geloven, dat Sparkman wel enige dagen in het hospi taal zal moeten blüven. Ned. en Amerikaanse chauffeur: Amersfoort moeilijker dan New York Jan van Gent, de Amersfoortse bus chauffeur die een maand lang in New York achter het stuur heeft gezeten, zou vanmiddag op Schiphol terugkeren. Vóór zün vertrek sprak hü in Amerika nog met zün New Yorkse collega George Brennan, die tydelyk zün plaats Amersfoort heeft ingenomen. Beide chauffeurs waren het er over eens dat het chaufferen in New York gemakke lijker is dan in de bochtige straten var Amersfoort en dat in beide plaatsen da mes die naar haar portemonnaie moeten zoeken de lastigste passagiers zyn. Van Gent kreeg in New York een vaste betrekking aangeboden, maar wil hier eerst met zijn vrouw over spreken „omdat in Nederland de vrouw de baas DAT een Tilburgse inbrekersbende nan (zekere S, Van D., N. en gebroeders Vis aangehouden DAT de Ierse gezante in Den Haag. mevr. McNeill, gisteren een vergeefse reis naar Schiphol maakte doordat het vertrek van prémier De Valera op medisch advies was uitgesteld. DAT de kern van de arbeiders der Samenwerkende Havenbedrijven te Am sterdam heeft aangedrongen op verho ging van het garantieloon voor perioden van werkloosheid. DAT de N V. Sandvik Staal, het Ned. verkoopkantoor van een grote Zweedse staalfabriek, uit het Witte Huis in R'dam is overgeplaatst naar het Groothandels gebouw. DAT de kol. G. M. Gerritsen, die met pensioen gaat, morgen in Ermelo hei commando van de School voor Reserve- Officieren der Infanterie zal overdragen aan de kol. P. H. Lach de Bère. DAT in Rdam tegen de 41-j. kantoor-1 n bediende C. T de G. uit Schoonhoven e j wegens verduistering van f 3000 a f 4000 oen gevangenisstraf van 9 maanden. waarvan 6 voorwaardelyk. is geëist- DAT J. W. Kockx uit Egmond aan Zee. die daar reeds 35 jaar een bad- en strand- gelegenheid expfoiteert en in tal van commissies zitting heeft gehad. Vrydag 70 jaar wordt. DAT de Rotterdammer E. van het Piet Heynsplein gisteravond is gearresteerd wegens het stichten van brand in zyn woning met het doel ƒ5.000 van de zekering los te krügen. DAT 21 zeil- en 26 roeiploegen hebben ingeschreven voor de „aanmoedigings- vedstrüden", die Vrijdag en Zaterdag voor personeel der Kon. Marine in A'dam worden gehouden. Schipper C. de Graaf van de haringlogger Sch. 236 strikte dit visje in zijn netten. Geen wonder, dat het schip enigszins met slagzij binnenkwam.' Deze baatachtige vis, een „Apikol". weegt byna 2000 kilo. Het was een hele toer de vangst aan boord te krijgen. Vanmorgen is het zeedier met be hulp van een kraan gelost. Een Scheveningse groothandelaar m kochr deze „Apikol" op voor l9.De reus zal in de oismeei- fabrieken van Eindhoven worden verwerkt. Men schryft ons van bevoegde Zen- dingszüde: YJ^ANNEER de gevolgen van de con- currentie tussen Zending cn Missie beperkt bleven tot het laatstelyk daar over gezegde, zouden zij veel gemakke- lyker te dragen zyn. Maar de dieper grijpende gevolgen zijn ernstiger. In de eerste plaats is daarvan te noe men de verzwaring van de taak der jonge Indonesische kerken, die door de in dub bele zending onvermydelyk opgesloten liggende uitdaging veroorzaakt wordt. Deze kerken hebben toch reeds een zware last op hun schouders. Zy hebben een harde stryd te voeren tegen de machten van het nog zo levende heidendom, waaruit zy nog eerst zo kort geleden nog lang niet volledig zijn losgemaakt. De voltooiing der bekering is voor elk Christen nog een dagelijkse opdracht en ook de Kerk als geheel moet het gehele volksleven in al zijn uitingen doordringen van de levenskrachten van het Evangelie. Zij wordt nu bovendien gesteld voor de uitdaging tot de keuze tussen Rooms- Katholiek en Protestants-Christelijk ge loof, m.a.w. voor een stryd op een tweede front. Een verwarring, die haar beter be spaard ware gebleven. Een typisch voorbeeld van wat hier bedoeld wordt is het geval op Bali dat ook niet voor dubbele zending gespaard gebleven waar de pastoor voor een gevaarlyk ziek kind van een Hindoe Baliër doopwater meegeeft. Als het kind daarna beter wordt, laat de zelf in zün Hindoegeloof blijvende vader dit kind en ook nog een tweede van zyn kinderen /~lP andere wüze kan de concurrentie het de mensen te gemakkelijk maken. De Zending is er altüd van uitgegaan. :en dorp. dat een goeroe vraagt, zelf schoolgebouw en goeroewoning moet zorgen. Eigen inspanning is van de aan vang af opvoedend. Maar als de concur- dergelijke en andere dingen gratis verstrekt, of zelfs door geschenken ouders beweegt, kinderen op school te zenden, ontstaat er een toestand, welke voor het waarachtig geestelyke belang der men- alleen maar schadelijk is. Eeriyke strijd, met zuivere geestelyke en morele middelen is, als het niet anders kan, te aanvaarden, maar voor beide partijen is de verleiding groot, het met die mid delen niet nauw te nemen. Zo draagt dus het optreden van de Missie voor Zending en Kerk altyd een bedreiging in zich, die zy zeker niet te licht moeten nemen. En toch is ook de ne toevloed van R.K. arbeidskrach- laar Indonesië en Nieuw-Guinea in deze na-oorlogse tüd, waarin de Zending juist voor uiterst grote personele cn financiële moeilykheden staat, allerminst oorzaak van al te grote bezorgdheid, in de eerste plaats uit het geloof, dat de waarheid van het Woord Gods zal zegevieren, maar ook omdat dit geloof in de feiten zün bevestiging vindt Het een merkwaardig feit, dat de resul taten van de arbeid der Missie niet even- edig zijn aan de grootte van het aantal ingezette arbeidskrachten. TN HET reeds genoemde rapport van de heren v. d. Poll cn Teulings wordt gezegd, dat telkens blykt, „hoeveel meer aantrekkingskracht het Katholicisme voor de inheemsen heeft dan het Protestan tisme". Maar dit wordt door de nuchtere feiten weersproken. Neem als voorbeeld de Minahassa in het jaar van het bezoek van de genoem de heren. Er werkten daar toen 10 Euro pese predikanten en hoogstens 20 onder wijskrachten onder een bevolking van 000 Protestanten. Onder de 21.760 Rooms-Katholieken werkten cyfers uit het Missie-Jaarboek 22 priesters, 25 broeders en 55 Europese zusters, totaal 102 arbeiders(sters). Maar er waren toen het laatste jaar 875 Protestanten tot andere kerken, o.a. de R.K. Kerk, over gegaan. maar 1136 personen uit die andere kerken naar de Minahassische Prot. Kerk teruggekeerd. Cüfers, die een nogal dui delijke taal spreken. (Voor vervolg zie pagina 3). Noodkreet van een generaal: Soldaten tekort in Korea De opperbevelhebber van de geallieerde troepen in Korea, generaal Mark Clark, heeft medegedeeld, dat de periode van frontdienst voor d emannen van de ver schillende detachementen verlengd zal 'en worden, als er niet meer verse troepen naar het Verre Oosten worden gezonden. Generaal Clark heeft deze klacht ter kennis gebracht van het Ame rikaanse ministerie voor het Leger. De manschappen van de Ver. Naties worden steeds na 36 maanden frontdienst afgelost. Voor October kon dit schema nog worden aangehouden. Wind naar 't Zuiden Eindelijk weer normale temperatuur Verwacht mag worden, dat de invloed in de oceaandepressies rich de komende dagen verder over West-Europa zal uit breiden. Dit zal een einde maken aan de periode van zeer koud weer in onze om geving. De temperatuur die de laatste tien dagen gemiddeld ongeveer 4.5 graad be. normale waarde van de fyd van het jaar (negen graden gemiddeld over het he.e etmaalaannemen. Dc kans op repen wordt groter terwijl de winden uit Zui delijke richtingen gaan u-aaien en daarbij tijdelijk flink kunnen aanwakkeren. Gisteren Mbam de aanvoer ran koude contenentale lucht naar onze omgeving zo goed als tot stilstan± Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar ekdft bewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht harde Zuid oostelijke tot ZuidelUke wind. Zachter. (Opgemaakt te 10 uur». Zon en maan. Donderdag: zon 7.19—17.29; maan 13,02—19.44 uur. Op 26 Oct. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1