Geen Emigranten nodig met grote Ef maar landverhuizers met kleine 1 Nederlanders: ondankbaar, onzelfstan dig, bemoeizuchtig en ontrouw iVan het erf van School en Kerk Generaal Kruis levert critiek op huidige legermacht Zwitsalettetf Toch is het zo DINSDAG 21 OCTOBER 1952 Ook R.K. verwijten inz. voorlichting over Australië RECTOR JAC. v. d. HOOGTE, bisschoppelijk commissaris voor emigratie, heeft kortgeleden op een te Utrecht belegde bijeenkomst van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting uiterst critische geluiden laten horen over de Nederlandse emigranten in Australië en de wijze, waarop zij voor hun vertrek uit Nederland worden voorgelicht. Het oordeel van rector v. d. Hoogte was gebaseerd op de ervaringen, welke hij heeft opgedaan iijdens een verblijf van drie maanden in Australië, aldus lezen wij in het R.K. dagblad „De Tijd". Rector v. d. Hoogte vroeg zich af waarom men in ons land de mensen nog steeds vertelt, dat er geen betere emigranten zijn dan de Nederlandse katholieke emigranten. vormen wat verschilt van datgene wat 'r hier gewend is geweest. De Neder lander ontmoet in Australië een andere manier van zielszorg en een ander type priester; wanneer hem hierop in Ne. derland niet gewezen wohdt. blijft mer in gebreke. Zestig procent van de vrij gezellen in Perth heeft nu al het geloof laten varen. Rector v. d. Hoogte stelde, dat de Ka tholieke Centrale Emlgatie Stichting (die overigens deze critiek zelf In het jongste nummer van haar orgaan, ,,De Emigrant" heeft afgedrukt) ir. haar voor lichting gefaald heeft. Men heeft ver zuimd de emigrant tot een zelfstandig Hij zeide o a waarom preekt men hier de voortreffelijkheid om zodoende een mentaliteit aan te kweken, welke pestilent genoeg is om in de zoete waan der heerlijke gezapigheid de Nederland se emigrant een zelfverzekerdheid te geven, die hem, eenmaal ln Australië, de ontnuchterende morele klap zal be zorgen. Als voornaamste gebréken bij die Ne derlandse emigranten signaleerde spr.: ondankbaarhei donzelfstandigheid, be moeizucht en ontrouw. Voor wat de eerste ondeugd betreft gaf hü als voor beeld het optreden van een emigrant, die door een Australisch geestelijke voorlopig werd geholpen aan een kar weitje, doch naar de vakvereniging stapte om er een hoger loon uit te slepen dan de priester kon betalen. Inzake de onzelfstandigheid van de Nederlandse emigranten vertelde rector v. d. Hoogte, dat zij te vaak naar „iemand" toestappen en al maar op anderen een beroep doen. De Nederlan der, die gewend was, dat alles voor hem gedaan werd, ziet geen kans meer om zelf, met name m.b.t. de opvoeding van zijn kinderen, allerlei aangelegenheden ter hand te nemen, die hij in het vader land aan anderen kon overlaten. Er ont breekt een pioniersmentaliteit; een uit zondering hierop vormen, aldus spr.. de boeren Verder was rector v. d. Hoogte tot het inricht gekomen, dat zdoh de meeste ruzies daar voordoen, waar Nederlandse immigranten bijeen zijn. In groepen, die gezamenlijk vertrokken, ontstaat dik wijls al spoedig onenigheid. Een kwaal bij de Nederlanders is, dat men ..het wel weet"; zij, de pioniers uit Nederland, zuilen het „die kerels daarginds" wel eens eventjes leren. Ook staat de Neder lander direct klaar met zijn critiek al6 het godsdienstige leven in uiterlijke KEMA vierde leest Kwart eeuw electrische keuring en controle Minister Zijlstra opende nieuwe gebouwen in Arnhem De KEMA, de Keuringsdienst voor Electrotechnisch Materieel te Arnhem, vierde gisteren zijn 25-jarig oestaan en nam tevens zijn herbouwde en uitge breide laboratoria officieel in gebruik. Minister Zijlstra verrichtte deze plechtig heid en hield een rede, waarin hij er aan herinnerde dat de KEMA onlangs vérstrekkende plannen in studie heeft genomen om door middel van atoomener gie electrische stroom op te wekken. De minister zei dat de KEMA na het tot stand komen van het kortsluithuis een onmisbare factor is geworden bij de ontplooiing van een levenskrachtige elec- trotechnische industrie in Nederland. De KEMA heeft met haar onderzoek en contróle de wegen geëffend voor een voorspoedige ontwikkeling van de open bare electriciteits-voorzienlng. Uit veertien landen waren afgevaar digden naar Arnhem gekomen om het jubileum bij te wonen. mens te maken. De man, voor wie in Nederland èlles gedaan werd. gaat ginds klagen en vragen bij de Australiër, die nog wel pioniersbleed heeft. De organi saties deden er beter aan de koppen bij elkaar te steken en zich te bezinnen op de gemaakt fouten, dan onderling te krakelen over de verdeling van het re geringssubsidie. Men praat over het „vele", dat gedaan wordt voor de emigranten, maar er wondt niets gedaan. De emigrant is een individu, een mens; hij wordt een geval, een rapport. Vijfenzeventig procent van onze emi granten vertrekt zorder yoldoende ken nis van de Engelse taal. Zij geven zioh echter aan boord aangekomen geen Dan komt zijn hardheid; Hoogte van i Australië goed, dat in het kamp met al ar zo had rector v. d. der Nederlanders in eigenlijk wel ar een kamp Neder- verleren er de luxe land De Nederlanders, zo besloot spr., gaan als Emigranten met een grote E: het wordt tijd dat ze landverhuizers worden met een heel kleine 1. Van de zijde van de Katholieke Cen trale Emigratie Stichting wordt bij bo venstaande critiek op de voorbereiding van de emigrant r.ongetekend, dat een en ander voor een goed deel te wijten is aan tekortkomingen bij de Geweste lijke Arbeidsbureaux. Wereldnieuws in slagzinnen DE WEST-DUITSE minister van Bin nenlandse Zaken, Lehr, heeft ver klaard, dat de Amerikanen spijt moe ten betuigen voor inmenging in bin nenlandse aangelegenheden (financie ring van een anti-commundstisohe on dergrondse in Hessen), wil het wan trouwen worden weggenomen. DE BRITSE POLITIE heeft een deel worden, gevonden bij zes Duitsers te Essen. TIJDENS DE kroningsplechtigheid van koningin Eliizabeth II van Engeland zullen geen televisie-camera's op het altaar in de Westminster Abbey wor den toegelaten. DE WEST-DUITSE Bondsraad zal een wetsontwerp behandelen, waarbij schadevergoeding wordt toegekend aan hen, die door de Nazi's zijn ver volgd wegens ras, godsdienst of poli tieke opvatting. ALBERT SCHWEITZER heeft gisteren zijn zetel in de Franse Académie voor moraalleer en politieke wetenschappen ingenomen als opvolger van wijlen maarschalk Pétain. IN TUNESIË zijn gisteren twee bommen geworpen in een kazerne te Sfax en één in een filiaal van de Parijse Bank. Te Hamman Lif werd een bom in het 'stadhuis geworpen Doden zijn er nle' te betreuren. JOSE ESPEJO, de Argentijnse secre taris-generaal van het verbond var vakverenigingen is afgetreden, omdat kort geleden een openbare redevoe ring door een menigte van tienduizen den arbeiders zeer ongunstig werd ontvangen. DE PAN AMERICAN heeft bij de HaviHand-vl'iegtuigfabrieken in Enge land een order geplaatst voor de bouw van drie straal-verkeersvliegtulgen van het type Comet III. (Advertentie LAST VAN JEUK? Bet die jeukende plekken met Débra- line, die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid rp weer volkomen gaaf. j0/"ttrsuT~l DÉBRALINE (heldere vloeistof Kolonel P. I. Hoogenhout (rechts), de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kon gisteren in Amsterdam twee bekende landgenoten feliciteren. Het waren professor Joh. van Rooy (links), rector van de universiteit van Potchefstroom en prominent strijder voor de Zuid- Afrikaanse beschaving, en dr A. J. van der Merwe, moderator van de Nederduits Geref. Kerk in de Kaapprovincie en voorzitter van het Van Riebeeck-comité. Beiden ontvingen een eredoctoraat tijdens de herdenking van de stichtingsdag der Vrije Universiteit. Fusie Twentsche Bank en Van Mierlo Naar het A.NP. verneemt, is tussen de besturen van de Twentsche Bank N.V. Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda overeenstemming tot stand gekomen over een nauwe samenwerking tussen beide banken. Over enige dagen zullen de aandeelhouders van Van Mierlo en Zonen een circulaire ontvangen met nadere bijzonderheden. De laatste bank h"ut over 1951 8 pet dividend gedecla reerd. Het kapitaal bedraagt f 4 mil- lioen, de reserve f 2 min. Het balans- kapitaal was 1 Januari j.l. f 24 min. Het kapitaal der Twentsche Bank is f 45 mta Eysink Fabrieken krijgt surséance Aan de N.V. Eysink Fabrieken te Amesfoort is voorlopig surséance van betaling verleend. Bewindvoerder is mr L. Stadig. Het verhoor is bepaald op 12 December as, 12 uur vm. Lening gemeente Utrecht sterk overtekend De Vrijdag 17 October j.l. gehouden in schrijving op 2.500.000 4',4 pet. 30-jarige obligation ten laste van de gemeente Utrecht is sterk overtekend. De toewij zing zal daarom slechts minimaal kun nen zijn. Deze vierde lening 1952 van ge noemde gemeente was totaal groot 5.000.000. waarvan de helft reeds op in- schrijvingsvoorwaarden was geplaatst. Speciale beurs Vochema in R'dam geopend In de Rotterdamse Ahoy'-hallen heeft dr Ch L H. Truijen, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, vanmorgen de Vochema geopend, de eerste speciale beurs voor machines en apparaten voor de chemische en pharmaceutische fabrie ken en de voeding;- en genotmiddelen industrie. Gedurende alle beursdagen, dus t.m. 29 October, kan het publiek er terecht, Deze vakbeurs is tot stand gekomen in samenwerking met de Utrechtse Jaar beurs. Er zijn producten tentoongesteld van 326 firma's uit twaalf landen. Ne- d Miand is door 98 zaken vertegenwoor digd, maar Duitsland spant met 135 de kroon Daarna volgt Engeland met inzenders. De Nederlandse chemische industrie ls thans ongeveer 2 1/3 maal zo groot als ln 1939. De op de Vochema exposerende takken van industrie verzorgden dit jaar tot nu toe 17 procent van de totale Ne derlandse uitvoer. In boek Oorlog of Vrede" Troepen van het Westen zijn niet paraat genoeg en mobilisatie werkt nog te traag T~\E LANDSTRIJDKRACHTEN van het Westen behoeven dringend her- U vorming. Spanje moet in de Nato worden opgenomen. Er dienen reeds een militair en een politiek toporgaan te komen, die sneller kunnen besluiten dan de Nato. Tot deze conclusie komt de voormalige chef van de generale staf, generaal mr H. J. Kruis, in zijn boek „Oorlog of Vrede", dat de volgende maand bij de Zuidhollandse Uitgeversmij zal* verschijnen. Aan de hand van uitvoerig cijfermate riaal berekent generaal Kruis dat Rus- lands hulpbronnen van geringer beteke nis zijn dan de Westerse. Maar in parate kracht is het Sowjetblok sterker. Dat is gevaarlijk en het Westen moet daar ver andering in brengen. Onze gevechtsklare troepen moeten veel beter worden uitge rust. Het percentage beroepspersoneel is te gering. Dienstplichtigen die (zoals in Nederland) na acht maanden tot de „pa- troepen worden gerekend, hebben niet de vereiste geoefendheid en ervaring. Beeltenis van Koningin Elizabeth aan de hemel Een „portret" van Koningin Elizabeth an Engeland in kleurige lijnen van vuur zal aan de Londense hemel te zien zijn. vele mijlen in het rond. Het zal de apothose vormen van een reusachtig vuurwerk bij de Londense kroningsfeesten, welke het volgende jaar plaats hebben. Dit vuurwerk zal onge- "-er 14000 pond sterling kosten. Ook zullen vuurwerk-vertoningen als omlijsting van de portretten van de, prins gemaal en- hun twee kinderen, prins Charles en prinses Anne, gegeven wor den. Een en ander zal te zien zijn van het balcon van Buckingham Palace af. Actie tegen Jehova's getuigen in Oost-Duitsland Drie leden van Jehova's getuigen zijn in Oost-Duitsland wegens spionnage door rechtbank te Leipzig tot zware vangenisstraffen veroordeeld. Het zijn Heinz Schulze en Erich Erfurth. die n jaar kregen en Hildegard Ernst, die vijf en een half jaar gevangenisstraf kreeg. De rechtbank, die hen veroordeel de, noemde de Jehova's getuigen eer organisatie van agenten, die in opdracht de Amerikaanse inlichtingendienst in Oost-Duitsland spionneren. De actie is In Oost-Duitsland verboden. Ook Wolvega kookt weldra op aardgas Na Coevorden en Steenwtfk zal binnen kort ook Wolvega (Fr.) op aardgas kun nen koken. De hoofdleiding is enkele dagen geleden door de Pijpleidingmaat schappij E. W. Smit te Nijmegen vol tooid en staat al onder druk. Op 1 Nov. begint de Pijpleidingmaatschappij met de aanleg van de hogedruk-aardgasleiding van Deventer naar Apeldoorn. De Nederlander dr Fleischauer is afgetreden als adviseur voor de haven van Haifa bij het Israëlische ministerie van Verbindingen; volgens zijn verkla- rngen om gezondheidsredenen, maar vol gens anderen wegens meningsverschillen met het ministerie; aldus meldt Advertentie) rubber laarzen gymschoenen pantoffels BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk. 1 Ra- roe p e n te Veendam J. J. venzwaay, can<j. te Amsterdam. dankt: voor Silvolde B.F.C. de Groot te Amerongen. Gercf. Kerken, roepen: te Nunspeet M. J. Mul der te Sprang. dankt: Voor Woudsend E. Douma te UreterD. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) ■roepen: te Schouwerziil cand. J. R. Wiskerke te Amsterdam. Amerik. critiek op Bulgarije Laatste spoor godsdienst vrijheid verdwenen Amerika heeft gisteren ernstige critiek geleverd op het jongste proces tegen veertig R.-K. leiders in Sofia, van wie er vier ter dood zijn veroordeeld. De be wering dat de beschuldigden spionnage hadden bedreven voor de Ver. Staten, noemde een woordvoerder ongerijmd. De processen hadden ten doel de Rooms- Katholieken op even „doeltreffende" wijze uit te schakelen als in 1949 reeds met de Protestantse voormannen is ge schied. Onder de meest doorzichtige voorwendsels is thans het laatste spoor van de godsdiensvrijheid in Bulgarije verdwenen. De mobilisatie moet sneller werken, legertreinen en bijzondere diensten tot het uiterste worden beperkt. De opperbevelhebber moet de beschikking hebben over atoombommen en -projec tielen. Opneming van Spanje in de Nato vindt generaal Kruis noodzakelijk wegens de strategische ligging van dit schier eiland. Het verzet Mr Kruis betoogt dat reeds n sommige landen het verzet moet worden voorbereid. Grote contingen ten commandotroepen moeten wor den opgeleid, die na een eventuele bezetting ondergronds kunnen door vechten. Voor de bewapening van 't verzet moeten de geregelde troepen na de strijd hun bewapening laten onderduiken. Omdat de Nato-organen te zeer zijn gebaseerd op de eis dat alle leden met de besluiten moeten instemmen, en een te klein deel van de Westerse wereld om vatten, moet er volgens generaal Kruis een militair toporgaan komen voor de hoogste oorlogsleiding. De Amerikaanse chef van de generale staf moet voorzitter zijn; verder moeten er nog twee leden zijn. Een dergelijke samenstelling zou ook de opperste defensieraad moeten hebben. Zonder deze toporganen zal de feitelijke macht in een wereldconflict uitsluitend bij de Amerikaanse regering liggen. De Benelux De Beneluxlanden moeten volgens de schrijver in de eerste plaats voor zichzelf zorgen door de opstelling van parate troepen, zowel om een opmars uit het Oosten te stuiten als voor de verdediging van het achterland. Mr Kruis dringt ten slotte aan op een moderne parate lucht verdediging met luchtdoelraketten, on- derscheppings-jagers en jager die onder alle weersomstandigheden kunnen star- Advertentie Sanapirin 3 goede geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Veelzeggende woorden R.K. Vakbeweging en de Socialisten De Kath. Mijnwerkersbond heeft Zon dag in het Hubertushuis te Kerkrade eei bestuurdersconferentie gehouden. Over het belang van de kath. principiële vak organisatie sprak de vicaris-generaal van het bisdom Roermond mgr dr Feron, die de mijnwerkers er op wees wat hun orga nisatie betekent voor de Kerk in Neder land en in Limburg in het bijzonder. „Als jullie bond er niet was geweest", zo zeide hij, „dan zou in Limburg macht, wat de organisaties betreft, in socialistische handen zijn en dan zou de Kerk thans moeten steunen op een mate rialistische bodem. Dan zou er tussen arbeider en priester een grote distancië- ring zijn. En wie zou dan het publiek rechtelijk bedrijfsleven moeten opbou wen? Dan zouden in Nederland de rech ten van de mensen nog meer worden be dreigd dan in een liberaal tijdvak. „Maar weest voorzichtig", zo zeide mgr Feron verder in dit verband. „Wij verheugen ons als het waar het socialisme een koers is uitgegaan, die minder materialistisch en minder anti christelijk is, maar we vrezen ten zeerste dat ten gevolge van allerlei wijzigingen op politiek terrein het wel eens zou kun nen gebeuren dat ooit katholieke arbei ders zullen zeggen: „Dat kan ook, daar kunnen we ook wel mee in zee gaan" Het socialisme lokt en staat in zekere zi naést dan tegenover ons. Maar dat mag niet betekenen dat we ons eigen huis zouden afbreken en onze fundamen- en gaan opofferen. Wacht u ook voor de :.g. eenheidsgedachte. Eenheid is relatief, nen mag geen hogere eenheid verstoren jm een lagere eenheid te winnen". Ten slotte drukte mgr Feron de bestuurders ook nog op het hart evenzeer op hun hoede te zijn voor een ander intern namelijk dat er leden zouden kun- zijn die de quintessence der dingen uit het oog verliezen en een tekort strijdbare overtuiging vertonen. Maasbode) Joop Geesink en buschauffeur Brennan naar Amerika Joop Geesink de man van de poppen- films, en George Edward Breiwiam, de New Yorkse buschauffeur die een maand lang onder een uitwisselingsschema Amersfoort heeft gereden, vertrokken gisteren van Schiphol naar de Ver. Sta ten; Brennan omdat zijn contract ls af gelopen en Geesink om te proberen van de Fordfabrieken een contractlos te krijgen voor een documentaire film- Brennan zal in New York sa zijn Aimersfoortse collega Jan van Gent voor de televisie optr den. Zendingsnieuws uit de Ned. Hervormde Kerk De rector van de Zendingshogeschool te Oegstgeest, dr E. Jansen Schoonhoven, is door de commissie voor Hoger Theolo gisch Onderwijs in de Ned. Hervormde Kerk aangezocht colleges te geven in de zendingswetenschap te Utrecht, in af- wachting van de komst van prof. dr J. C. Hoekendijk in Januari a.s. Tot hoofd en onderwijzer aan de te openen vervolgschool te Sorong (Nieuw Guinea) zijn benoemd G. den Duik en C. J. Voordouw. In de Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk neemt ds K. v. d. Pol 1 de Geref. Zendingsbond de plaats i ds S. van Dorp. Op de jongste vergadering van de raad bracht ds F. C. Kamma verslag uit van zijn reis naar Nieuw-Guinea, die hij samen met de heer - K. de Boer, secretaris van het C.N.V., maakte. Dr Karl Hartenstein overleden Dr Karl Hartenstein, de bekende zen dingsman, die van 1926 tot 1939 director 1 de Bazeler Zending, is op 59-jarige leeftijd in Stuttgart overleden. ook lid van do Raad der Evange lische Kerk in Duitsland. Eerste „Koninklijke" H.B.S. te Apel doorn 75 jaar In Apeldoorn is het 75-jarig bestaan gevierd van de eerste xi.B.S., die het praedicaat „Koninklijke" ontving, nl. de Kon. H.B.S. „Prins Hendrik der Neder landen". De school telt thans 350 leer lingen. Op 27 October zal dr ir A van Wijn gaarden. leideT van de rekenafdeling van het Mathematisch centrum te Amster dam, die benoemd is tot bijzonder hoog leraar in de numerieke, grafische en mechanische methoden in de wiskunde, de gemeente Universiteit te Amster dam zijn ambt aanvaarden. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 21 Oct. Ge slaagd: doet. ex. geneeskunde: E T J A van 1 :j. R W Schutte, Tj. Tjerkstra, H W G F Res, mej. J A Kint, P J H Sikkenk, J J J H Leloup, A J W L.enders. ej. H C Blrkenhager. J H Schneider, mej. H Altman. J C J Stolker. HEW Mulder. Cornellsse, H Bijkerk. H h C Nederveen. SAG Podt. J J L M Schram Wiel, P H Polder Het lied der aethergolven woensdag 22 october. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9 00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9,40 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 „Levensbalans", hoorspel. 12.00 Pianorecital. Gram. 2 45 Voc mble. 6.30 R.V.U.: Dr J. luziek. (In de pauze: ,-antes"). 9.30 Cause- Intern. Evangelisch „Mooi, hè Joop, dat neerknallen. Fijne macht, moorden, waarvoor onschuldigen moeten boeten. „Eerlijk, hè Joop?" ,Van eerlijkheid is in oorlogstijd geen sprake, zwaard zien dra- „Ook niet voor het vaderland? Ben je Dick ver- groter zwijnenstal was dan de Duitse. Toch geten?" schreef Paulus die woorden, over de van God ge- „Nee. En als Dick nu nog leefde, zou hij die ,,'k Had gedacht, een betrekking te zoeken. Ze waaraan jij gehoorzamen wilt. zuïlen je thuis wel het nodige van me verteld heb- fiik wil dat niet, maar ik moet. Althans wan- ben, dus lijkt het me niet noodzakelijk, dat ik je neer er me njets wordt gevraagd, wat in strijd zullen vallen, die niets met de zaak hebben uit te mijn inzichten verklaar. Maar ook met deze, vol- js met mijn geweten. In een wapenfabriek werken staan?" gens jullie zulke gruwelijke ideeën, ben ik wel tot zou jk nooit. Dan liever de kogel. En je hoeft Foriü' werken in staat." niet te denken, dat ik het een fijne macht vind. „Zeker in Duitsland." „Ik gruw er van. Maar de Romeinse macht was daarom zullen ze mij nooit ",Er zijn hier ook nog wel baantjes te krijgen." 00k niet zachtzinnig en je zult allicht willen er- „Niet veel En een jongen als jij zou gedwon- kennen, dat de Romeinse regering een vrij jwat. gen worden, naar Duitsland te gaan." „Geloof ik niks van." „Wij weten het, Joop!" „Nou, dan kwamen jullie op een makkelijke manier van me af." „Alsof dat onze bedoeling zou zijn. En alsof jij niet weet, dat we het werken voor de vijand ver afschuwen. Trouwens, dat zou ik ook van jou ver wachten, wel in 't bijzonder van jou. Stel je voor, Jozef liarders, de antimilitarist, ln een wapen fabriek." „Er zal ook wel ander werk zijn dan dat. „Je kunt daar niets doen, of het bevordert de oorlog. Eerstens zouden ze je geen keus laten OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. cl. Spiegel door Rome een schurk zat, vergeleken bij uuiiUK. --n enge! is. De regering m Londen, die ten andere weet je wel, dat elke buitenlander, die lijkheid door Londen geregeerd wordt, laadt ze tot werken dwingen, een soldaat uitspaart.' ontzettende schuld op zich. Ze maakt nu al drie Ja-a-a", antwoordde Joop, dan, vlugger, ging jaar ons volk wijs, dat de bevrijding aanstaande veel gehoord hij' voort: „wie zegt jou, dat ik in Duitsland zou ic en ze weet dat ze lieet. Honderden mensen maal." te verstandig om zijn leven voor Engeland te ge ven. Wat hebben de Engelsen gedaan voor Rot terdam? Hadden ze geen vliegtuigen moeten stu ren op die veertiende Mei? Ja, later deden ze het, om de ellende nog groter te maken. En denk je, dat ik niet weet, hoe het ons kwalijk genomen werd, dat we het er met vier dagen bij lieten? We hadden ons hele land plat moeten laten gooien Hitier voor hun plezier. Misschien zijn die onzinnige werke- bombardemten op ons land wel een soortemen. strafoefening. Ik zeg je, Riet, wij hebben zowel het Westen als in het Oosten vijanden. Ik heb r begrepen dan jullie alle- vorden nodeloos en nutteloos opgeofferd. Hoewel „Wat jij begrepen hebt. zullen 5 1 het standpunt bekeken, kunnen ze geen ondergronds wil ik niet, vader zal je wei gezegd hebben, wat verzet dulden. Dat moeten wij ook begrijpen, er te zeggen was, natuurlijk ben je een vroeger over de Belgische opstand in 1830 veel te grote stijfkop, om je ongelijk te erkennen werd gesproken, kreeg je te horen, dat die Belgen Jij wilt niet overtuigd worden, dus word je het willen werken?" „Dat moet ik wel begrijpen uit jouw lust tot gi hoorzamen aan de overweldiger. Die macht immers uit God?" „Dat geloof ik, omdat ik de Bijbel geloof." „De macht, die wij te gehoorzamen hebben, onze regering in Londen." Die de benen nam." ook zo vals en onbetrouwbaar waren. Die' lui niet. En omdat dat zo is, èn omdat je te veel "Die wegging, omdat ze hier niets meer voor schoten uit een hinderlaag op onze troepen. Dat weet, ben je gevaarlijk voor de samenleving ons kon doen en daar wel." kwam niet te pas. Burgers dienden zich „Die van daaruit Indië in de soep hielp en ons krijgsverrichtingen te onthouden. Maar wat ge- ,j zit" op te hitsen, die jaar en dag hulp belooft, zon- beurt er nu? Worden er nu soms geen Duitser; hoe der tot helpen 'in staat te zijn. ALs er geen radio uit een hinderlaag doodgeschoten? En waartoe' was, zouden heel wat mensen, die neergeknald Zou de oorlog er een dag korter om duren? Zulk zijn, neg leven." neerschieten móórden is het. Misselijk, laf bergen je voorlopig op." n kostbaar kleinood." Joop grinnikt. „En je dat aanleggen, teerbeminde zuster?" „Door je als een zieke in deze kamer te houden." „Ben jij helemaal gek? Dat gebeurt me niet. „In je eigen belang, Joop!" Trompen. A M 1 G H Pot en W J R Heyenbrok e politieke en sociale we I HEES? IH0ESTL (Advertentie) t dc gcr krachtige ingredién- ■an Vickï VapoRub. Indon. communisten naar Nederland Het centraal bureau van de Partai Kommunis Indonesia heeft volgens een Aneta-telegram uit Djakarta besloten, twee vertegenwoordigers te zenden naar het congres van de Communistische Par tij Nederland te Amsterdam, dat in No vember a.s. bijeenkomt. De vertegen woordigers zijn D. N. Aidit en Njoto, leden van het politieke bureau. Zondagmiddag is op de Loenense- weg te Beekbergen de 40-jarige mevrouw E. C. M. Tenthof van Norden-Meyer, wo nende aan de Witte Kruisweg aldaar toen zij vlak voor een autobus de rijweg wilde oversteken, onder een der achterwielen terechtgekomen en ter plaatse overleden. Pas Maandag kon het slachtoffer ge ïdentificeerd worden. 10.40 Gram. 10.45 Avoridove Nieuws. 8.18 Gram. 850 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gram. 9 25 Idem. VPRO: 10.00 School- Viool de zieken. 5.15 Metropole orkest en «oor. s.au Regeringsuitzending: „Sumba. eiland van paarden en ruiters" 6 00 Nieuws. 6.20 Mili taire reportage. 6 35 Dansmuziek. 7.00 „De Katholieken en het Socialisme", toespraak 7 15 Gram. VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 8 00-Nws. 8.05 Politiek comm. 8.15 Promenade orkest en klein koor. 8.50 „Een kat in het nauw", hoorspel. 9.50 Dansmuziek. 10.15 „Su personische trillingen". 10.30 Viool en piano. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Engeland, BBC 330 m. 12.00 Gram. 12.25 ■UB7.00 Gev. pro gramma. 7.45 Causerie. 8.00 Symphonie-ork., koor en soliste. 9.00 Nieuws. 10 00 Discussie. 10.45 Parlementsoverzicht. 11 00—11.03 Nws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12 00 Parle mentsoverzicht. 12.15 Lichte muziek. 12 45 Concert 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de vrouw 3 00 Gev muziek. 3.30 Orgel 3.45 Mi litair orkest. 4.15 Mrs Dale's Dagboek. 4.30 Concert. 5.30 Dansmuziek. 6.00 Gram 6.15 Muzikale causerie. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nws. 7 25 Sport 7.30 Variété orkest en solisten. - -amma. 10.00 1105 Voordr. 11.56—12.00 Nieuws. (00 Hoorsonl 9.30 Gi (Advertentie) Tegen PERIODIEKE PIJNEN la h. inkrljk, Nat. Progra 2.10 Gram. 6.30 Amerik. uitzending. 8.00 Vocaal ensemble 830 Hoorspel. 11.00 Gram. 11.45—12.00 Nws Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Wccrber 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Piano 1.30 en 135 Gram. 145 Plano 2.00 Schoolradio. 3.40 Symphonie-or- kest en solist 4,50 Vlaamse liederen. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5 30 Causerie. 5.40 Gram. 5.50 Boekbespreking. 6 00 Gram 6.15 Cause rie 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws. 7 40 Gram. 8 00 „Die Czardasfürstin", operette. 10 00 Nieuws. 10.15 en 10.47 Gram. 10.55—1100 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.10 en 3.00 Gram. 4.00 Lichte mu ziek. 4.25 Gram, 4.35 Lichte muziek. 5.00 Nieuws. 5.15 Gram 6 30 Idem. 7.40 Idem. 7.45 Nieuws. 8.00 Gram 8.15 Groot Symphonle- orkest en solisten (In de pauze; gram.) 9.55 Gram. 10.00 Nieuws. 10J5 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 10 50 Nieuws. T>IJ VELE beschavingen in de oud- heid evenals in onize middel eeuwen heeft de voorkeur bestaan aan bepaalde getallen een bijzonder geluk- of onheil-brengen le waarde toe te kennen. Het getal 7 was een van die gelukbrengende getalilen en dus is het begrijpelijk dat men vaak ge tracht heeft aan bepaalde zaken het getal 7 te venbinden. waardoor het heil er als het ware automatisch ea-n- vast gekoppeld werd. De 7 was de keur dde echtheid waarborgde en voor na-maak behoedde. De resultaten van het streven overal het getal 7 Ln te willen zien, kunnen wij regelmatig nog in aller lei vormen tegenkomen. U weet dat aan de hemel het Zevengesternte prijkt. Hoewel het heilage getal 7 hierin uitdrukkelijk wordt genoemd, aal het u toch ndet mogelijk zijn in dit sterrenbeeld 7 sterren waar te ne men, want met het blote oog zijn er slechts 6 zichtbaar. Alleen een kijker za-1 u er méér kunnen onthullen. Ook met de 7 planeten van ons zonnestelsel is het op een teleurstel ling uitgelopen, toen in 1846 Neptu- nus als achtste planeet door Herchel werd ontdekt. Maar hieraan wisten r'e beoefenaren van de getallenmagie aanvankelijk nog wel een mouw aan te passen door met voldoening vast te stellen dat er. behalve de aarde, dan toch 7 planeten waren. Dat klopte precies, tenminste tot 1930, want toen werd met een ruwe klep aan deze mystiek een einde gemaakt door de ontdekking van Pluto. de negende planeet. Langer heeft de theorie van de 7 kleuren in de regenboog zich kun nen handhaven, althans bij degenen, dde daar prijs op stellen. Die 7 kleu ren zijn zelfs bij name te noemen: rood, oranje, geel, groen, blauw, in digo en violet. Dat klopt aLlem-aaJ prachtig, tenminste voor degenen dde genoegen nemen met de kleur indigo in deze reeks. Want deze kleurscha kering behoort in de regen-boog in het geheel ndet thuis en werd er slechts tussen gesmokkeld om het aantal kleuren op het beminde getal 7 te brengen. Maar in werkelijkheid is het aantal kleuren van de regen boog niet hoger dan 6 hetgeen de ge tallen mystici niet gaarne zuiden erkennen. Bij die getaMenmystiek kunnen we overigens nog wel even stil staan, want als we de zaak op de keper be schouwen blijkt, dat eigenlijk alle ge tallen onder 10 een heilage of geluk brengende waarde bezitten Hetgeen overigens wel plezierig is. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2