Het oog niet alleen spiegel der maar ook van het lichaam ziel, Maar wij denken er zó over „Kijk eens in de poppetjes van mijn ogen" wordt ernst ,1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 20 OCTOBER 1932 De wondezen zijn de wereld nog niet uit (Van onze -verslaggever) T"\E OGEN zijn de spiegels van de ziel". Dat hoorden we vroeger al van ii onze moeder, als zii ons bestrafte, omdat zij aan onze ogen zag, dat er kattekwaad gebrouwen js! In later jaren leerden we nog véél meer over ogen. We keken er vele malen te diep in. Zagen soms de hemel en een ander maal de hel. Maar nooit ontdekten we wat doctor Ignaz von Péczely en na hem de oogarts Emil Schlegel uit Tübingen en duizend andere ge-, neesheren en medicijnmannen er in zagen: dat de ogen ook de spiegel zijn van het lichaam. Dat onze armbreuk van jaren her, de beenwonde van vorige winter, de galsteen, die Uw leven verbittert en de voetbalknie, er alle en nauwgezet in aangetekend staan. En dat een handig iriscopist zo noemen zich de beoefenaren van deze tak van de geneeskunst zo maar, uit de ogen afleest wat er allemaal in dat door kwalen gemartelde lijf van de mensen, die hem komen bezoeken, huist. Vijf minuten in zijn wachtkamer, te van de magnetiseurs, die ik tot nu toe be- midden van een deel van die lijdende mensheid, vertellen U alles over ziekten, dokters, kwakzalvers en iriscopisten. zocht, waren min of meer burgerlijke vertrekken. De spreekkamer van de iris copist heeft al de allures van een dokters- spreekkamer. Er staat een instrument, dat de bestemming moet hebben bij oog lichaam. Ook stelde hij vast. dat de kleur der ogen van belang was voor zijn v nemingen en zo kwam hij tot de ontdek king, dat de iris hem inlichtte over het totale ziektebeeld van een patiënt: diens vroegere kwalen, de oorzaak van tegenwoordig lijden, maar dat zij ook de voorspelling over het verder verloop der ziekte onthulde. De iris van het oog is n.l. uit talrijke bloedvaten samengesteld. Zij zijn gevoelig voor alles wat er in het lichaam geschiedt, omdat de zenuwen van het regenboogvlies in direct verband staan met het centraal-zenuwstelsel. Wordt dat door pijn geïrriteerd, dan, aldus deze theorie, is dat onmiddellijk op de ze het regenboogvlies te zien. De i heeft twee ogen, als hy normaal is. Het rechteroog correspondeert met de rech terhelft van het lichaam, het linker met de andere helft. Verdeelt men dan boven dien de iris met een gradenboog in gelij ke, zij het ook zeer kleine delen, dan het mogelijk het hele lichaam, van hoofdschedel tot de voetzool, in één v; die bloedvaatjes van de iris onder brengen. Ook de kleur baar naar de spreekkamerdeur) keek es in en zei: „O, dat kind heb et niet de ogen, die heb heel wat anders onder de leden". Daar heb ie toen een drankie voor gegeven. Nou U mag em zien jonge. Een paar oge in z'n hoofd.. Je kijkt dan van de mensen naa muur, die vol hangt met dankbetuigingen: „ik dank U, dat U mijn zoon van TBC. genezen hebt na zes maanden"; „zoontje van twee jaar, volkomen genezen asthma en bronchitis"; „de migraine, die door U in korte tijd genezen werd"; galstenen, die ik kwijt raakte, dank zij Uw behandeling". Zo zou ik door kunnen gaan. C kwaal of ze is hier, tussen de wanden deze eenvoudige kamer, gedragen. En hoe bizar het klinken moge: al die lijders, die sukkelenden, die verontrus om het verdriet van anderen, zij allen hebben hun sporen achter gelaten in deze kamer. Het behang achter de banken toont vette plekken. Dat zijn de afdruk ken van vele ruggen, die er tegen leunden. Want als alle magnetiseurs, kruidkundi gen, handopleggers en kwaad-uitbanners is ook deze medicijnman zeer gezocht. Als de laatste patiënt verdwenen is, gaat U 't „heiligdom" binnen. De kamers Doctor Ignaz von Péczely. onderzoek te dienen, want het hesft len zen en een kin-stut, die er niet om liegt. Er hangen tekeningen van het oog aan de wand. En er zijn allerlei oog-gravures. Het gewone oog, het vertekende oog, het verkleurende oog en het doorgelopen oog. En alle betekenen ze een brok lijdende mensheid. Een uil wees de weg De oogdiagnose is een jonge tak van wetenschap. Zij werd gebouwd op de ont dekkingen van de Hongaarse geleerde, arts en ingenieur Ignaz von Péczely, die op 26 Januari 1822 als zoon van een rent meester op een landgoed in Egervar, eer dorp in Eisenburg in Hongarije geboren werd. Toen hij goed en wel ingenieur was, eiste de Hongaarse revolutie van 1848 nog al wat van z'n tijd op. De zaken Hongarije stonden er toen niet zo heel anders voor dan tegenwoordig, want de vrijheid diende zowel op de Oostenrijkers als op de Russen bevochten te worden. Zodat men zich thans afvraagt, de jonge Ignaz zich eigenlijk zo opgewon den heeft. Maar goed: hij deed z'n best. Een enkele maal liep hjj verwondingen op tot. in 1849, een lanssteek een eind te aan zyn soldaat-zijn. Hij stapte uit de techniek over in de artsenijkunde stond weldra bekend om z'n grote kunde en gunstige resultaten. Deze dokter was de eerste, die de z.g. „oogdiagnose" vaststelde en die verder uitbouwde. Als 11-jarige jongen had hij nl. eens in de bossen van het landgoed, dat zijn vader beheerde, een uil gevangen. Het dier had een van de nagels van zijn klauwen zó diep in zijn hand geslagen, dat, alleen door de poot te breken, de jongen bevrijd kon worden van de vogel. Op het zelfde ogenblik, dat de verwon ding werd aangebracht, zag de jongen, dat er op de pupil van het uilenoog een donkere streep ontstond aan de zijde van de gebroken poot. Die streep werd de basis voor zijn geneeswijze. Want later, toen hij als arts werkzaam as, herinnerde hij zich de geschiedenis met de uil. Hij had het dier bovendien nog drie jaar né het gebeurde kunnen nemen en gemerkt, dat de streep op het oog blijvend was geweest. Toen hij dus zieke mensen in behandeling kreeg, keek hij hen in de ogen. Er waren ver schillende omstandigheden die hem hiel en zo kwam hij tot het opstellen van zijn theorie, die hij in 1887 publiceerde in de „Homöopathische Monatsblatter". In 1864 had hij aan de Budapester Hoge school zijn artsexamen gedaan, zodat nie mand hem ondeskundigheid verwijten kon. Hij werd uiteraard tóch heftig aan gevallen. doch de ook al genoemde dokter Emil Schlegel, die een boek over Péczely schreef, bezocht hem in Budapest. Hij schetst hem als een man, die bereid was zich voor zijn overtuiging, dat zijn metho de juist was, eventueel te willen laten verbranden! De taal van het oog De oogdiagnose, zoals Ignaz von Péczely die vaststelde bestaat in een beoordeling de lichamelijke omstandigheden van mens aan de hand van de toestand het regenboogvlies de iris van het oog. Daartoe maakte Von Péczely een uitvoerige studie van de iris en verdeelde hij de iris in vakken, die alle correspon deren met verschillende delen van het ben, zullen witte vlekken tonen op de iris in het deel, dat met de maag corres pondeert. Bij bruine ogen zijn die-vlekken geel. Jodium geeft geelrode- en bruinrode vlekken en zo zouden we door kunnen gaan. Het is een hele toer alle streken op het oog-Kompas te leren kennen, doch de volksgunst komt de „oogkijkers", zoals de navolgers van Péczely hier in de volks voorspellingen, „want hij heeft zelfcri- tiek" zegt U dan. Het zijn geen bedriegers, maar serieuze mensen. Trouwens, die oude dr Ignaz von Péczely maakte 't hun niet gemakkelijk. Er moet heel wat gestudeerd worden, voor men zijn theorie onder de knie heeft. Voor hetgeen zij er bij maken is de ne gentiende eeuwse Hongaar uiteraard niet aansprakelijk. Er zijn, als U de iriscopisten hoort, heel wat artsen, die hun diagnose waarderen en er ook meewerken door patiënten naar hen toe te sturen. En moge dat te veel met reclame ge meen hebben, hun wachtkamers zitten zó vol, dat er een handel in volgnummers bestaat! Er zijn er, die als ze twee dagen werken de rest van de maand met vacan- tie kunnen gaan. Een winstgevend bedrijf, omdat de mensheid lydt en ten koste van alles van haar kwalen af wil. Toen wij een van deze heren bezochten, zei hij bij het weggaan tegen de tekenaar en mij: „één van U beiden krijgt later ischias. Ik houd er niet van, dat te zeg gen, want dan voelen de mensen 't direct. De suggestie is héél sterk. Daarom zeg ik ook niet, wie van U beiden er last van krijgt, maar één is het zeker." De tekenaar beklom vanochtend als een jong hert de trap, die naar de redactie voert! En zijn metgezel voelt zich weinig minder. Niemand behoeft ons néér, dan wel in de ogen te kijken! De kleuren van post zegels nu geheel vrij Tot heden waren de postadministraties niet volkomen vry in het vaststellen van de kleuren van de voor het internationale verkeer gebezigde postzegels. In het al gemeen postverdrag was nl. voorgeschre ven dat de zegels welke het port van een gewone internationale brief van enkel voudig gewicht (t.m. 20 gram) vertegen woordigen blauw van kleur moesten zijn. De kleur van een postzegel voor een in ternationale briefkaart moest rood zijn en voor een drukwerk t.m. 50 gr. groen. De Nederlandse postdienst heeft zich steeds aan de voorgeschreven kleuren ge houden, vele andere- landen echter niet. De bedoeling van deze zeer oude bepa ling is duidelijk. Men wenste, dat de post dienst van het land van bestemming van j een stuk alleen reeds aan de kleur van de opgeplakte zegel kon zien of het stuki voldoende was gefrankeerd. Deze bedoe- r_-j. ling werd oorspronkelijk ook bereikt. een eis toi Toen echter de postadministraties er tne" anS'S gemaakt, toen overgingen steeds meer zegels uit geven (en het daardoor dikwijls kwam dat postzegels (Ingezonden itukken) Drie-Octoberbedelaars Met aandacht las ik het stukje over de gebrekkigen. die we op 3 October langs de weg zien. Er werd voorgesteld deze mensen een collecte te houden hen met de opbrengst daarvan weg te zenden. Maar weet de schrijver dan niet, dat dergelijke mensen heel goed de weg naar „de steun" weten te vinden en dat velen hunner best in staat zijn iets te verdienen? Een invalide mens met eer gevoel tracht zijn gebreken te verbergen, siaat er in ieder geval geen munt uit. De tijd, dat zo'n stakker geen eten had, als hij er niet voor bedelde, is voorbij. Er iets by gebruiken kan zeker de helft van onze bevolking, steuntrekkers zowel als werkers. Dus kunnen we rustig aan deze bede laars voorbijgaan? Naar mijn mening doen we verkeerd deze praktijken tc steunen. We moeten iets anders voor d( gebrekkigen doen. Indien enigszins mo gelijk moeten de kinderen met lichame lijke tekorten reeds vroeg een aparte opleiding hebben om zich later, als de anderen, nuttig te maken. Dat maakt de mensen gelukkiger dan bedelen. wordt reeds aan gewerkt. Als me meer over wil weten, kan men informe- ïen bij het secretariaat van de Mytyl- stichting voor Leiden en omstreken: Tiboel Siegenbeekstraat 6. Mevr. VAN DIJK-BOSMAN Leiden Bethlehemhof 15 (Levendaal) Advertenties in 3-October- feestwijzer Naar aanleiding van bezwaren, die van lezerszijde in uw blad zijn inge bracht tegen bepaalde advertenties in het 3-Octoberprogramma wil het be stuur van de 3-Octobervereniging mee delen, dat het daarvoor generlei verant woordelijkheid aanvaardt, aangezien de bedoelde feestwijzer sedert jaar en een uitgave is van de N.V. boek- steendrukkerij Eduard IJdo. BESTUUR DER Leiden 3-OCTOBER VERENIGING Gifmengster werd door haar man mishandeld Had zij niet de bedoeling hem te doden? „Ik heb bij mjjn man een slecht leven gehad", verklaarde Vrijdag v Utrechtse rechtbank de 37-jarig- C. M. van E. uit Zeist, tegen wie, wegens vergiftiging van haar echtgenoot 12 jaar werd geëist. De man mishandelde haar. gaf haar te weinig huishoudgeld en onderhield rela- andere vrouw- Verdachte tot echtscheiding aan- het bezit van lucifersdoosje met arsenicum kwam. Een vry grote hoeveelheid van net ver- stuJc^'versebilieDde 1 _4"»r een bord rijst, _dal geplakt), de tarieven haar J" helemaal leeg at. Toen de veelvuldig werden gewijzigd en het I verlam<ie. ™ar al spoedig herstelde. liet luchtpostverkeer zyn intrede deed (waar- vro™ haar dochtertje rodent (phos- i-luchtrecht verschuldigd was), phorus) kopen. Dit vergif mengde zij jj ging het nut van de bepaling snel Op het van 14 Mei t.m. 10 Juli j.L te Brussel gehouden 13e congres wereldpostvereniging stelden dan ook 3 landen, nl. de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie bepaling te doen vervallen Zonder veel discussie werd het voorstel aangenomen. Van 1 Juni 1953, de datum kingtreding van de bepalingen van Brus sel, af zijn de postadministraties dus ook formeel niet meer gebonden aan bepaalde kleuren voor de postzegels. ....op het behang de afdrukken van de ruggen der wachtenden; aan de wanden dankbetuigingen.... mond heten, te hulp. Men draagt hun diepe verering toe en de gevallen van de vader, wiens zoon weer beter werd van T.B.C. en de andere vader, die z'n kind zag genezen van een oogziekte, zijn met vele te vermenigvuldigen. De echte dok ter kent die genezingen ook. De iriscopist werkt echter anders. Juist omdat hij er van uitgaat, dat de ogen alles weer spiegelen, verleden en heden van de pa tiënt, acht hij het mogelijk een bepaalde klacht te herleiden tot een andere doening. Zo kan hij een eczeembestrjj- ding door b.v. een aandoening van de of andere klier in het lichaam te lyf te gaan. Het is duidelijk, dat iriscopie en ho- moeopathie hand in hand gaan. De mees te „oogkijkers" zijn ook kruidendokters. Zij keren terug tot de wijsheid der ouden, tot Dodoneus, wiens kruidenboek hele generaties van heelmeesters tot steun ge weest is. En zij maken ook gebruik van voorraden in de homoeopathische apotheek. Helderziend De beoefenaar van deze tak van heel kunde loopt gevaar helderziende te wor den. Er is voor een dergelijke activiteit in lend waar de officiële wetenschap de iriscopie nog niet als zodanig erkent, nu eenmaal een groot zelfvertrouwen nodig. Men verwacht van de „oogkijker", dat hij het „ik zie, ik zie, wat jij niet ziet"-spei- letje tot het uiterste zal spelen. Zo ziet hy misschien méér, dan hy, als vakman, ver antwoorden kan. U loopt soms tegen „oog kijkers" op, die U meteen vertellen, wat de gang der mensheid in naaste toekomst zal zijn. Die precies weten op Oudejaars avond, wat er in het komende jaar ge beuren zal; die althans vermoeden wat t-r gebeuren zal, maar die ook eerlijk genoeg zijn te zeggen, dat tot nu toe hun profe tieën niet uitkwamen. Dat versterkt ech ter de geloofwaardigheid van hun nieuwe Dorp 's nachts bestookt met rookbommen Protest tegen uitsluiting van militairen Met rookbommen en aanplakbiljetten hebben militairen van de vliegbasis Woensdrecht gisternacht in Huybcrgen (N.-Br.) geprotesteerd tegen het raads besluit om geen woningen voor militairen te bouwen, daar men ,geen militairen in het dorps wenste". de huizen van de vier raadsleden ch tegen de woningbouw hebben uitgesproken, werden grote rookpotten donderbussen neergezet. Daarna kalopten de militairen op de deur toen de bewoners opendeden, ontploften de donderbussen en kronkelde een dikke walm de huizen binnen. Van de daders was geen spoor meer te bekennen. Wel ontdekten de dorpelingen 's morgens twintig grote borden met opschriften als „Verboden voor militairen" en „Gedenk 1940-1945". Eén raadslid-tegenstemmer loste, toen hy doof het nachtelijk rumoer werd ge wekt, enkele schoten met zyn jacht geweer, die echter niemand troffen. Prins dineert met Franse generaal in K.M.A. Ter gelegenheid van het tweedaagse be zoek van de Franse maarschalk Juin Nederland wordt Woensdag in de Koninklijke Militaire Academie te Breda diner gehouden. Prins Bernhard en enige regeringsfunctionarissen zullen aan het diner aar-zitten kop chocolade voor haar echtge noot en drie dagen later was de man overleden. Hoewel verdachte aanvankelijk heeft toegegeven dat zy haar man wilde doden, verklaarde zij nu, alleen te hebben wil len voorkomen dat hij naar een andere vrouw ging. De tweede verdachte, Van der K., tegen wie wegens medeplichtigheid vijf jaar werd geëist, had evenals de vrouw een slecht huwelijksleven. Mevr. Van E. was met hem in contact gekomen en had bij herhaling gezegd, dat zij haar man zou vergiftigen. Van der K. had dit steeds grootspraak gevonden en dan ook niet geaarzeld de vrouw op haar verzoek vergif tegen fatten te geven. Wel had hij nog gewaarschuwd, dat de echtgenoot van mevr. E. zeker ziek zou worden als hij er een hoeveelheid van in kreeg. Uitspraak op 31 October. Dr Hirschfeld, grootkruis Oranje-Nassau Bij K.B. is benoemd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau dr H. M. Hirschfeld, tot 15 Oct. jl. regerings commissaris in algemene dienst, tevens regeringscommissaris voor het econo misch en militaire hulpprogramma en thans finacieel adviseur van de rege ring. De economische en financiële redac teuren van de Nederlandse dagbladen hebben gistermiddag in hotel Royal te Den Haag afscheid genomen van dr H. M. Hirschfeld. De heer J. Wijnand bood met aardige speech een asbak van Delft: aardewerk, speciaal voor deze gelegen heid gebakken, aan. De zuster van dr Hirschfeld, die hem steeds met haar goede zorgen heeft ringd, kreeg een doos bonbons. Onderhandse leningen Den Haag B. en W. stellen de Raad van 's-Gra- venhage voor drie onderhandse geld leningen aan te gaan, groot 1,5, ƒ1 ƒ1 millioen, ter financiering van kapi taalsuitgaven. de eerste tegen 4V« pet rente in halfjaarlijkse termijnen, met 40 jaar looptijd en aflosbaar in 40 gelijke termijnen, terwijl de eerste 10 jaar extra-aflossing onmogelijk zal zijn. De beide laatste leningen renten 3tfc pet en worden 1 December 1958 geheel afge lost, terwijl vervroegde aflossing uitge sloten is Tevens stellen zij een wijziging 1 de raadsbesluiten van 24 Maart en April j.l. voor om het aflossingsplan drie onderhandse leningen te wijzi- De eerste 22 jaar wordt een an nuïteit betaald, die gelijk is aan een looptijd van 60 jaar. Op 1 October 1974 volgt een buitengewone aflossing en daarna drie grotere annuïteiten. Premier De Valera vertrekt Dinsdag De Ierse minister-president, de heer Eamon de Valera, zal Dinsdag uit het ooglijdersziekenifruis te Utrecht vertrek ken en terugkeren naar Ierland. Ver wacht wordt, dat de verbetering van zijn gezichtsvermogen vooruit zal gaan. Een periode von rust blijft nodig. Huisvestingsperikelen te Tilburg Naar aanleiding van een recente pu blicatie in uw blad betreffende het drie maanden op straat wonende gezin uit de Wichmanstraat alhier zij ook het stand punt van het Tilburgse gemeentebestuur vermelde De laatste tijd hebben zich op het ge bied van de volkshuisvesting in Tilburg enkele gebeurtenissen voorgedaan, die opzien verwekt hebben. Zoals werd bericht, heeft de Kanton rechter enkele uitspraken gedaan waar door wanbetalers in moeilijkheden zijn geraakt. Inmiddels hebben de gezinnen, die ingevolge deze rechterlijke uitspra ken uit hun woning zijn gezet, onderdak gekregen by familieleden. Daarnaast deden zich enkele gevallen voor, d-at gezinnen, die over woonruimte beschik ten, eigener beweging om lichtvaardige redenen hun kamers verlieten b v. om dat men onenigheid kreeg met de hoofd bewoner. In één geval zag zo'n gezin geen kans om ander onderdak te vinden en was het genoodzaakt te gaan wonen in een haastig opgetrokken, primitief verblijf. Bij zulk een lichtvaardige handelwijze wordt al te gemakkelijk vergeten, dat de betrokkenen zich door eigen toedoen in moeilijkheden stortten. Wanneer de gemeente in dergelijke gevallen maar direct schafte, zou een chaotische toestand ont staan. De belangen van andere woning zoekenden, die met gelijke of misschien nog wel grotere moeilijkheden zitten, zouden op ernstige wijze in het ge drang komen. Betrokkenen moeten dan ook goed voot ogen houden, dat 't gemeentebestuur zich op het (enig juist el standpunt stelt, dat bona-fide woningzoekenden niet kunnen worden achter gesteld bij gezinnen, die door eigen schuld in moeilijkheden zijn geraakt. Koopavond Onzin Naar aanleiding van het stukje Boekhouder in het blad van 11 October neem ik bij hoge uitzondering de pen ter hand om een ingezonden stuk te schrijven. Deze boekhouder noemt zioh hoe is bet mogelijk! insider. En ails zodanig schrijft hij, dat er win keliers zijn, dde een inkomen van 10 000 per jaar heel gewoon vinden. Dat kan best. Maar in vele zaken, waar ƒ5.000 of minder per jaar wordt verdiend, komt Boekhouder niet. Omdat die men sen geen boekhouder kunnen betalen. En voor hèn is het wél erg om nog lan gere dagen te ma-ken. Heeft Boekhouder wel enig idee, hoe lang de kleine middenstander, de krui- den.er, de slager, de bakker, per dag wel werkt? Na sluitingstijd ligt zijn taak nog bij de administratie, pakhuis of in de winkel. Wanneer Boek houder enkele avonden in de week in een grote zaak de boekhouding bijwerkt, heeft hij er praetisch een weeikloon bij verdiend. Maar de middenstander krijgt voor zijn extra arbeid géén verdiensten binnen. En wat denkt Boekhouder wel personeel? Een volwassen bediende heeft (in het kruidend erebedrijf) ongeveer ƒ40 tot 50 loon per week en werkt daar volgens de C.A.O. 54 uur voor. De onbe taalde overuren niet meegerekend. Wil Boekhouder deze mensen dan óók nog ?n koopavond bezorgen? En tenslotte, c'e klanten, die nu om kwart over zes komen, komen op de koopavond om kwart over tien. Ik hoop dan ook, dat er nog méé- reacties tegen de koopavond zullen komen, zowel van de winkeliers als van het personeel. H. VROON, Noordwijk. Douzastraat 4 E. Over de kappers Met belangstelling las ik het raads- verslag van Leiden over de winkelslui tingswet, speciaal wat betreft pers. Tot 7 uur open is niet overdreven lang. Een bakker moet nu eenmaal vroeg beginnen omdat hij bakker is en kapper kan niet te gelijk met kantoren fabrieken sluiten dat zijn de gevolgen an het vak. Maar ik wreef mijn ogen uit toen ik las. dat er kappers zijn die volgens de heer Piena ondersteund moeten worden, Hoe moeten we dat rijmen met de klaring van de heer Frohwein, dat kapper, die 3% uur langer werkt, f 30 f 35 kan verdienen? Voorschoten. J. W. BAKKER. Leidseweg 48. (Hier werd bedoeldf 30 a f 35 p maand extra voor de éénmanska pers. De heer Frohwein berekende dit als volgt: In per twee klanten helpen (knippen of scheren). Zeg, dat de kapper samen een gulden verdientplus nog een kwartje voor scheerzeep, mesjes en dergelijkeDat wordt gemakkelijk f 30 per maand. Dit betreft dus de uren laat in de middag. Heel anders is het voor de éénmanskappers in de morgen en middaguren. Dan zijn er vaak „on productieve" uren. Red. N.L.C.). Leemte in Loonbelasting- besluit Hiermede verzoek ik U beleefd werk gevers en -nemers door middel van u blad op de hoogte te stellen van e< leemte in het Loonbelastingbesluit. t.a. belasting over de aanspraak op de k 1 n- b 1: s 1 a g ingeval de werknemer twee betrekkingen heeft of Indien man i vrouw beiden loon trekken. Het betreffende Loonbelastingbesluit bepaalt nl., dat in verband met de slag in de Inkomstenbelasting, de op de kinderbijslag, iemand twee betrekkingen heeft of in dien man en vrouw loon trekken, bij elk loon moet worden opgeteld, tenzij de inspecteur anders beslist. Ei dient dus in beide gevallen een hogere Loonbelas- 'ing berekend te worden om te voorko nen. dat achteraf een hoge aanslag in de Inkomstenbelasting wordt opgelegd. Dit is dus strikt gerechtvaardigd. Maar deze handelwijze gaf in de practijk aan leiding tot vergissingen. Geheel te goe der trouw kan bij bepaling van het totale fiscale jaarinkomen, de bewuste kinderbijslag nl. tweemaal opgegeven worden, hetgeen de inspecteur niet be merkt. Bij grote bedrijven kan zich aanleiding werkzaam iets gemakkelijk voordoen, ofschoon I Heemstede daartoe nog gemakkelijker bestaat, wanneer man en vrf schillende ondernemingen zijn. Over het fiscale loon wordt Loonbe lasting berekend en er zal, te goeder j trouw, niet aan gedacht worden, dat in de fiscale loonopgave. welke men voor i de aangifte Inkomstenbelasting nodig j heeft, tweemaal kinderbijslag verwerkt zit. Op de keper beschouwd zou het Loon belastingbesluit hierin moeten voorzien, door in dergelijke gevallen de werkge vers toe te staan (of de betrokken werk nemers) een dienovereenkomstige cor rectie toe te passen, in de loonopgave voor de Inkomstenbelasting. ABONNÉ. Nieuwe haring In deze rubriek vroeg ik op 4 Oc tober naar de volledige tekst van het vers „Nieuwe haring". Ik heb het versje verschillende malen ontvangen. Hier is -et: Vadertje, vadertje, ga je naar zee, Ja? Want je schuit ligt al klaar. Breng je me, breng je me haring dan 'k Draag ze dan, 'k draag ze dan aan stonds naar stee Zo komt het geld bij mekaar. Weet je wat ik roepen zal, Hier en daar en overal? Har\ng, haring, nieuwe haring! Dochtertje, dochtertje, 'k ga er op uit, 't Vangen staat wondergoed aan, Ginder ver, ginder ver dobbert de schuit, Hoor je wel, hoor je wel, daar is de bult, Daar komt de haring vandaan. En kom ik met de lading weer. Dan mag je roepen, keer op keer: Haring, haring, nieuwe haring.' Leiden. Fr. M. van Stralen, Hooigracht 38. Nood van gewezen militairen Overal in den lande worden thans col lecten gehouden om de nagelaten be trekkingen van gesneuvelde militairen weduwen en wezen, die vaak in kommer volle omstandigheden verkeren te steunen. Deze steun is broodnodig als gevolg van de volkomen onvoldoende pensioenwetgeving, waaronder óók lijden degenen, die invalide de dienst verlaten hebben. Betreurd moet worden, dat de Staat zelf niet voor een voldoende ver goeding van schade, in 's Lands dienst op gelopen, zorg draagt. De Staat moet grote bedragen uitgeven voor het militaire ap paraat, maar aan de andere kant wordt een behoorlijke pensionnering verwaar loosd. hoewel de kosten in verhouding miniem zijn. Hier komt voorts by, dat blijkens onze ervaring de bestaande wet ten bovendien zeer eng worden uitge legd, terwijl belanghebbenden zich niet behoorlijk in rechten kunnen verweren. Laten de collecten daarom tevens een aansporing zijn, om een reeds jaren be staand groot onrecht definitief op te BOND MOBILISATIE-INVALIDEN EN NABESTAANDEN en STICHTING „DE NED SOLDAAT" Drachten. P. DE BOER Voorz. Zo niet in de A.R.P.? Naar aanleiding van het ingezonden stukje in de N.L.C. van 11 October van de heer v. d. K. te Leiden wil ik graag het volgende te berde brengen. Als de heer J. Schouten gezegd heeft, dat het stemmenverlies te wijten was emigratie en aan het Geref. Pol. Verbond, dan is dit volkomen juist. Als de inzender komt met de opmerking, dat vele ouderen en jongeren hun stem gaven aan dr Drees, dan spreekt hieruit niet-kennen van de kracht van het beginsel. Niet uit de A.R.P. komen de stemmen voor de P.v.d.A., maar uit een andere hoek. Daaraan behoeft men niet te twijfelen. Aan voorlichting ontbreekt het in de A.R.P. heus niet. En de beginselkwestie wordt terdege in praktijk gebracht. Niet alleen in naam, maar bovenal in de Chr. daad tracht de A.R.P. te leven naar het Woord des Heren. Dat is toch wel be wezen door de houding bij de Kamer debatten. Niet sociale en economische belangen geven de doorslag, maar het gaat er in de eerste plaats om wat God van ons eist. En als U dan toch mannen r,aar voren brengt, die pal hebben ge staan voor Godes zaak, dan had u in één adem de heer Schouten er by moe ten noemen. Want hij heeft van zijn jeugd af zijn beste gaven en krachten besteed in een partij, die wil leven in gebondenheid aan de Schrift. Zo lang deze partij nog vasthoudt aan het Woord zal God met ons zijn. Dan vrees ik geen woorden, zoals u ze hebt gebruikt. Dan zeg ik: „Geen nood, wij redden het, met Hem". P. VAN DER MEIJ Katwijk a/d Rijn Grotesteeg 4a. De communisten en minister Donker De omzetting van de doodstraf in le venslang voor de Duitse moordenaar Willy Lages heeft heel wat storm ont ketend. De actie tegen de verleende gra tie, reëel maar zonder nadenken opge zet door de Nationale Federatieve Raad, heeft wat te voorzien was de com munistische partij de voedingsbodem bezorgd, waarop kon worden voortge- Volkomen irreëel zijn de C.P.N.-man- telorganisaties aan het werk getogen door plaatselijke- en bedrijfscomité's op te richten, met ditmaal de zekerheid, dat groot aantal niet-communisten de lijsten zou ondertekenen, broederlijk onder en boven de Moscovieten. Indien wij op de plaats vari minister Donker hadden gezeten, zouden wij evenmin het doodvonnis tegen Lages De talrijk zijn misdaden ook zijn ge weest hebben uitgevoerd. Wij zouden daar twee jaar geleden nog vrede mee hebben gehad. Dat nog meer, indien men vijf jaar geleden naar ons had geluisterd, toen wij vroegen: „Wanneer worden nu eens eindelijk Lages. Aus der Fünten, Van Geelkerken en anderen berecht?" Toen kwamen de communisten niet opzetten met petitionnementslijsten, sa menstelling van comité's en z.g. massa demonstraties. Het was toen hun tijd nog niet; de vorige ministers interes seerden de Moscovieten niet. De com munisten bedrijven nu uitsluitend poli- 1 tiek spel wegens het verlies bij de jongste 1 Kamerverkiezingen. Ieder die met hun actie meedoet, moet dat goed beseffen, K. R. VAN STAAL, Algemeen secretaris

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6