Winst voor Pernix, R'dam-Zuid, Excelsior en V.E.S. Pernix had geen moeite met T.O.P. (Rotterdam) Driekamp De Watervrienden door Rotterdam gewonnen Helpers der mensen geëerd op talrijke postzegels NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 5 MAANDAG 20 OCTOBER 1952 Het spel van korl en bal Pernix 2 aan de kop in eerste klasse Z.-H.-Noord In de le kl. C.K.B. heeft Pernix geen steek laten vallen. Vooral door goed spel in de eerste helft werd het Rotterdamse T.O.P. een duidelijke nederlaag toege bracht met de cijfers 8—1. T.O.P. blijft hierdoor op de laatste plaats. Excelsior blijft het beter doen dan leden jaar en behield door een zege op D.I.O. de vierde plaats (5—1), terwijl Bolnes na een goede start definitief de lagere regionen werd verwezen door nu met 74 van V.E.S. te verliezen. Rotterdam Zuid hield de kansen in eigen hand, hoewel wc de 62 zege op Thor vrij bescheiden vinden. Deze week is hier de strijd Pernix Rotterdam Zuid van groot belang het geen ook uit de stand blijkt: 37—10 10 Vriendenschaar Rotterdam Zuid Excelsior V. E. S Bolnes Thor D. I. O T. O. P Heeft Pernix 1 6 5 0 4 8 0 4 0 1 4 0 0 1 42—13 10 1 16—10 2 22—22 2 23—25 4 19—33 4 20—34 3 12—26 4 7—25 t de hoogste afdeling grootse plannen, in de le kl. Zuid-Hol land Noord is Pernix 2 blijkbaar plan om haar kampioenstitel met hand en tand te verdedigen. De belangrijke strijd tegen Tonego werd na veel span ning met 69 gewonnen en daarmee kwamen de Leidenaars aan de kop. De 33 uitslag van IjsvogelsFiks bezorgt beide ploegen een flinke achterstand op de kopgroep. D.E.S. bleef echter in de running door een verwachte zeg'e op V.E.O. met 53, terwijl Oranje Nassau- V.E.S. 2 een puntenverdeling werd met 33. Beide ploegen hebben hier baat bij. Ook hier Zaterdag een big match nl. D.E.S.—Pernix 2, want de stand is als 'olgt: 3 3 Pernix 2 D. E. S4 Tónego 4 Fiks 5 Ijsvogels 5 Maassluis 5 Oranje Nassau 4 V. E. S. 25 V. E. 05 In 2A wist Fluks in op het nippertje te waardoor de Noordwijkers leider Pernix 3 tot op 1 punt naderden. Ons Eiland 2 leed op eigen veld een 03 nederlaag tegen T.O.P. en het is nu wel duidelijk dat de roodbroeken een hele toer zul len hebben om zich in de 2e kl. te hand haven. N.S.A. bleef in 3A zonder verlieSpun- ten, want de Alphenaren wonneh met 3—1 van Fiks 2. V.K.C. deed goed wérk 0 0 20—14 6 0 1 22—15 0 1 23—17 6 2 1 23—13 2 1 21—16 0 3 19—23 3 1 13—15 1 3 18—26 0 5 9—29 van Warmond met 23, Promotieregeling voetbal Afdelingskampioenen kunnen promoveren Het belangrijke van de nieuwe promo tieregeling voor dit seizoen, die pas be kend is gemaakt, is wel, dat de kam pioenen van de afdelingen Leiden, Gouda, "s-Gravenhage, Rotterdam. Dordrecht. Gorinchem en Noord-Brabant aanhet einde van dit seizoen naar de K.N-V.B. kunnen promoveren, mits het maar le elftallen zijn. In het gunstigste geval dus een winst van 7 nieuwe 4e klassers, waar tegen het verlies van 4 degradanten staat. Vermoedelijk zullen dus volgend seizoen alle 4e klassen uit elf elftallen bestaan. De kampioenen van de 4e klassen spe len in twee groepen van twee een hele competitie om elk een plaats in de 3e klasse: de 3e klasse blijft op 10 elftallen, doordat de nummers laatst degraderen. In tegenstelling tot het vorige seizoen spelen niet de kampioenen van 4A en 4B met elkaar, doch die van 4A en 4C, alsmede die van 4B en 4D. Ten aanzien van de reserveklassen is bepaald, dat de nummers laatst van elke Ihuidige reserve 3e klasse degradeert. In de plaats daarvan kunnen komen de kampioenen van de le klasse B van de afdeling Leiden, de le klasse C van de afdeling 's-Gravenhage, mits het stan daardelftal van deze kampioenen reeds in de K.N.V.B. speelt. Daarnaast is pro motie mogelijk voor de kampioenen van de afdelingen Gouda, Dordrecht en Gorinchem, voor zover dat tenminste geen le elftallen zijn- Die vallen n.L onder de bepalingen van de 4e klasse promotie. Wij kunnen dus op grond van deze promotieregeling concluderen, dat alles bij het oude blijft. Een schrale handbaloogst Sleohts twee handbalwedstrijden ston den oo het programma en hiervan ging KatwijkRouwkoop niet door, omdat de soheidsrechter verstek liet gaan. Wilton FyenoordStryt Ridderlyck werd eén verdienstelijke overwinning voor de gasten (0—5), door op eigen veld met 42 van War mond 2 te winnen en staat nu iets vei liger. Velocitas leidt hier, maar N S.A. staat relatief beter, terwijl Fluks 2 vrij stevig onderaan staat. In 4A werd de spanning vergroot, want door de 32 zege van Velocitas 2 op Pernix 5 kwamen deze ploegen in ver- liespunten gelijk. Fiks 3 zette T.O.P. 2 nog wat vaster op de laatste plaats door met 3—1 te winnen. Bij dé junioren ging het minder vlot. In A ging T.O.P.Ons Eiland niet door en dat was ook het geval met Velocitas— Fluks B in afd. B. FluksPernis zorgde in A voor een spannend partijtje, dat door Pernix met 01 werd gewonnen. De uitslagen luiden: le Kl. C.KB.: Pernix—T.O.P. 8—1; Rotterdam ZuidThor 62; Excelsior D.I.O. 5—1; V.E.S.—Bolnes 7—4. le Kl. Z.-H. N.: Tonego—Pernix 2 6—9; D.E.S.—'V.E.O. 5—3; Ijsvogels—Fiks 3—3; Oranje NassauV.E.S. 2 33. 2e Kl. A Z.-H. N.: Ons Eiland 2—T.O.P. 03; WarmondFluks 23. 3e Kl. A Z.-H. N.: Fiks 2—N.S.A. 1—3; V.K.C.Warmond 42. 4e Kl, A Z.-H. N.: Velocitas 2—Pernix 5 3—2; T.O.P.—Fiks 3 1—3. Jun. A Leiden: Fluks—Pernix 01; T.O.P.Ons Eiland uitgesteld. Jun. B Leiden: VelocitasFluks B niet doorgegaan. Wim Huisman in het werelddamtournooi? Hij won de diiekamp De Leidse damkampioen Wim Huisman is winnaar geworden van de driekamp, die de Ned. dambond uitschreef ten de een vacante plaats in het werelddam tournooi te doen bezetten. Huisman stond in de afgebroken partij tegen H. Laros uit IJmuiden allesbehalve gunstig, maar toen zijn tegenstander Zaterdagmiddag te Haarlem zetten verwisselde, was Wim er als de kippen bij om remise af te dwin gen De eindstand is: 1. Wim Huisman 3 pnt.; 2. J. J. Bizot 2 pnt. en 3 H. Laros 1 pnt. Het wachten is nu op het bericht van de N.D.B., dat Huisman in het we relddamtournooi zal mogen uitkomen. Vier achttallen in de L.S.B.-competitie Vormen 3e klasse groep E Er bleken verschillende schaakclubs te zijn, die, door een tekort aan leden, net niet hun zoveelste tiental op de been konden brengen. De zeer actieve compe titieleider van de L.S.B., de heer Jac. Galjaard, betreurde dit en hij zocht naar wegen om de overgebleven spelers toch in het competitiewezen te betrekken. Het resultaat van zijn speuren is, dat er een 3e klasse-groep E bijkomt, waarin uit sluitend achttallen zijn ondergebracht. Verre reizen 'behoeven deze achttallen niet te maken, want ze zijn alle uit Leiden afkomstig. Het zijn Caissa II, SCL II, SPW II en Phildor V. Voor November zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Wo. 5: Caissa II Philidor V; Do. 6:SCL II—ÖPW II; Wo. 26: SPW IIPhilidor V; Wo. 26: Caissa IISCL II. Er wordt een dubbele ronde gespeeld en het is niet uitgesloten, dat de kampioen promoveert naar de 2e kl. Maar in dat geval zal het achttal een tiental moeten worden. Tonego verloor na veel spanning met 69 van Pernix 2 Het heeft Pernix Zaterdag niet veel moeite gekost om van het Rotterdamse TOP te winnen, maar toch kregen w indruk dat TOP op de laatste plaats niet thuis hoort. In de eerste helft kregen we van Pernix zeer behooi-Iijk spel te zien en ware Leidenaren vooral in de aanval veel ster ker. Aangezien het schot goed verzorgd was kwamen de doelpunten vlot. Gerard Boter scoorde via een vrije worp het eerste Leidse doelpunt. Ook daarna vlotte het in de Leidse aanval goed en bracht Wim van Zwieten met ver schot de stand op 20. De TOP-; val kreeg na de wisseling eveneens nig kans en nadat Niek Favier en Henk v ,d. Vegte er 44 van hadden «gemaakt was het voor Nièk v. d. Meij reeds 10 vóór ruit mét t\Vee goede doelpunten 60. En daar bleef het voor rust bij. De tweede helft bood heel wat minder goed spel. Alleen de Leidse verdediging bleef op peil, maar het middenvak en de aanval liepen nu minder vlot. Aangezien TOP in de minderheid bleef en in de val practisch geen kans kreeg kwamen er voorlopig geen doelpunten. Wel telden we veel schoten op de Rotterdamse korf, maar pas 10 min. voor tijd scoorde de Leidse aanvoerder en kort daarna was het door dezelfde speler uit een door braak 80. Juist voor tijd redde TOP met een ver schot de eer (81). Een matige wedstrijd die Pernix diend won en door de heer J. Snoep prima werd geleid. Pernix 2 heeft het tegen Tonego in Was. senaar heel wat moeilijker gehad, maai bracht deze belangrijke wedstrijd toch verdiend tot een goed eind. Technisch waren de Leidse reserves duidelijk ster. ker. Door enthousiast spel wist Tonego De IjsvogelsFiks 33 Op een zeer slecht terrein (waaroi werd het niet afgekeurd?) moest Fiks de strijd tegen de Ijsvogels aanbinden. Over de wedstrijd valt weineg goeds te melden. De Fiks-aanval moest de gehele eerste helft in het mulle zand spelen dat bleek een te zware opgave te zijn. Het pleit echter voor de Fiks-verdedi ging, dat de Hagenaars met de rust slechts met 10 voorstonden. In de tweede helft zagen de Oegst- geestenaren kans de achterstand weg te werken en zelfs een voorsprong te ne- i. Toen echter deed de vermoeidheid de eerste aanval zich gelden. Deze moest in het zelfde miulle valk verdedi- ;n en zodoende werd het toch nog 3-3. Wij twijfelen ten sterkste, of op dit veld enig bezoekend twaalftal tot een goed resultaat zal kunnen komen. Fiks 2 moest het hoofd buigen voor NSA 1, dat een verdiende 31 overwin ning behaalde. Met deze zelfde cijfers Fiks 3 (niet 10 spelers en speelsters) TOP 2. Een goed resultaat. Treffers en Scylla behielden hun tafeltennisbekers In twee buitengewoon spannende fina-1 les is Zaterdagavond in de prachtige zaal van het G.E B. de strijd om de bekers van de afd. 's-Gravenhage van de N.T.T.B. beslecht. Bij de heren ging het tussen de Treffers als bekerhouder en Wibo, beide hoofdklasseteams en bij de dames tussen H.B.S. en Scylla als bekerhoudster. Tot het laatste moment heeft er onze kerheid bestaan of Treffers en Scylla in het bezit van hun trofeeën zouden blijven. Vooral bij de dames was de strijd zeer fel en hoewel Scylla voortdurend een lichte voorsprong had, is er door de H.B.S. dames verbeten gevochten. Even leek er een keerpunt te komen toen Meta Reijn- houdt de 'stand In de achtste partij op 4-4 bracht, maar Anneke den Burgert bracht de Leidse ploeg de zege door een vrij ge makkelijke overwinning op Ans Roest Bij de heren leek Wibo aanvankelijk op een zege af te gaan, want met nog drie te spelen partijen was de stand 42 voor de hagenaars door twee overwinningen van Hogendoorn, en één van v. d. Spek en Jacobs. Maar toen begon de aftakeling. Jan Hogendoorn, kennelijk vermoeid kon een uitstekend spelende Wout Heemskerk geen moment in gevaar brengen en ver loor in twee games. Toch was alles nog mogelijk en hoe na was Jacobs tegen Nico Heemskerk aan deze zege toe. Te grote gejaagdheid deed hem de 3de game verliezen, hoewel de winst voor het grij pen was. Hier won de rustige ervaring het. In de laatste partij moest het dan maar gebeuren en de nationale jeugdkampioen zou Will v. d. Zwet, die nog zónder winst stond, wel eens laten zien hoe bekers wer den gewonnen. Edoch, het pakte anders uit. De jonge speler uit Roelofarendsvepn was helemaal niet onder de indruk van v. d. Speks faam en verdedigde zich zo goed, dat de Wiboman zenuwachtig werd en tal van missers ging maken. In drie games ging hij kansloos ten onder. Hierdoor won Treffers, evenals Scylla voor de tweede maal de fraaie beker, die met een toépasselijk woord door de heer Piasier werden uitgereikt. Salamanders kwam in het bezit van de prestatieprijs voor het beste resultaat in de voorronden. De volleybalploegen voor morgenavond De volleybalploegen, welke morgen avond in de Dierentuin zullen spelen, zijn als volgt samengesteld: Locomotiva (JoegovSlavië): 1. Kirac, 4. Butorac, 6. Bergant (5 X internatio naal), 5. Grahek, 7. Sabljak, 8. Mikina (internationaal), Samper, Konstantinovic, Ned. Bondsteam: D. de Vries, P. Kap- tein, M. Tulnmau en J. C, van Zweeden (R.V.C.), B. Groenman (A.M.V.J.), D. Ruiter (V.H.H.) en C. Bakker (O.V.C.). Amsterdam (dames): A. Wesstrak, N. Stuy v. d- Herik, H. Potma, H. de Vries, H. Kaaskoper, T. Boer, H. Blits, Y. v. d. Pol, W. v. d. Wal. Den Haag (dames): D. Meulenbrugge, N. Barzilay, A. de Jong (Celebes), C. Sluiter, T. v. d. Jagt, C. Blijleven, L. Schm'dt (R.V.C.), H. Amorison (Blok keer). echter de balans lang in evenwicht te houden. Tonego nam direct na de uitworp de leiding. Na 25 min. leken de Leidenaars veilig te staan, want door Jaap Meise. Jan Beekman. Koos Favier en Kees Favier was het toen 1voor Pernix 2 Via 24 en 34 werd het 35 (Gerard Kuipers), maar r,og voor rust was de stand zowaar gelijk (5—5) Jammer dat dit ook door een minder fraai doelpunt werd bereikt. In de tweede helft zorgde Kees Favier binnen een kwartier voor de zo nodige opluchting met twee doelpunten (57) en daar bleef het voorlopig bij. Tien mi nuten voor tijd scoorden kort na elkaar Jaap Melse en Gerard Kuipers. Tonego had het laatste woord. Een verdiende 69 zege voor Pernix 2. Pernix. 5 verloor na een wat forse strijd in Leiderdorp van Velocitas 2. dat bij de rust met 21 leidde. In de tweede helft scoorden beide partijen nog eenmaal waaraan Pernix 5 tekort kwam (3—2). Door deze uitslag hebben beide ploegen nu twee verliespunten. De A-junioren zorgden weer voor Pernix-winst, maar erg overtuigend was de 01 zege tegen Fluks in Noordwijk De korfballers gaan vergaderen Op Donderdag 30 October a.s. komen de korfballers uit het district Zuid-Holland Noord in „Den Hout" aan de Bezuiden- houtseweg. bijeen voor hun najaarsver gadering. Op deze vergadering zullen voorzitter1 en drie leden voor het bestuur worden gekozen. BrusselAmsterdam 1-2 Ten aanschouwe van een talrijk publiek, dat van een vaak interes sante strijd kon genieten, heeft de Amsterdamse ploeg op het veld van de Daring Club met 12 van Brussel gewonnen. De gastheren waren het meest in de aanval, maar ze vonden een zeer hechte verdediging tegen over zich. Met name doelman Hage naars (Volewijckers) en de linksach ter Boskamp (Ajax) bleken in groot se vorm. Bij de Brusselaren was de achterhoede eveneens goed op dreef met De Cock in het doel als uitblin ker. Ook de spil Van Kerkhoven ei de linkshalf Frans toonden hun plaats waard te zijn. Voor de rust speelden de Amsterdam mers met de zon in de ogen. Zij namen na zes minuten de leiding, toen de rechtsback Matthys van Anderlecht ge passeerd werd met een hoge bal en de toelopende Disselkoen het léer in het net plaatst. De Belgen zetten tal van aanvallen op. en zowel Lambert als Van den Plas en Dimanche bezorgden Hage naars moeilijk werk. Maar tot scoren kwamen ze niet. In de tweede helft werd Diesselkoen (AFC) op de linksbuitenplaats vervan gen door NiesSén (Zeeburgia). De Brus selaren liepen dadelijk storm en in de vijfde minuut bracht hun midvoor Van den Plas de gelijkmaker ter wereld, uit prachtige pass van de rechtsbinnen Lambert. Zij bleven in de meerderheid, maar de Amsterdammers verdedigden zich met ïn soms met zeven man en gaven geen krimp. Het doelpunt viel, tegen het spelbeeld in, aan de andere kant, toen midvoor Verhagen (Zeeburgia) een goed door de rechtsbuiten Tolmeyer (Blauw- Wit) genomen hoekschop inschoot: 12. Trekvogels won Dwars door den Haag" De Zaterdag voor de derde maal ge houden estafette „Dwars door Den Haag", waarvoor de te lopen afstanden in volgorde 1400, 1100, 500, 500, 600, 900- 1600, 400, 3 x 400 en 200 meter bedroegen totaal 7600 meter) is gewonnen door de Haagse „Trekvogels", die met de lopers Wim Slijkhuis, Greep, Blankenstein, Rijenga, Van Kreuningen. Van der Wel, Veltman. Verwey, Peters en Tas de tijd van 19 min. 46,5 sec. noteerde. Do dere uitslag was: 2. DOS (Rotterdam) 19.586: 3. AV '40 i Delft) 21.38.6; 4, Zwaluwen (Den Haag) 21.40.8. Bij de niet K.N.A.U.-clubs bleek de F'aagse voetbalvereniging VUC met 21 min. 57.8 sec. de snelste. Tweede werd Hellas (Den Haag) in 23.03.5 en derde Olympia (Den Haag) in 24.11.8. Leidenaars hadden nog steeds bescheiden rol Voor de tweede maal organiseerde de zwemvereniging De Watervrienden ir de Overdekte een driekamp tussen Rot terdam, Den Haag en Leiden. Ook nt was de strijd spannend. Werd vorig jaar Den Haag winnaar, nu kwam Rotter dam aan de kop. Leiden speelde nog steeds een bescheiden rol. De uitslagen waren als volgt: 25 m schoolslag meisjes: 1. L. Zwart 22 5; 2. B. Mulder 23.0; 3. R. Waals 23.5; 25 m schoolslag jongens: 1. A. Lin- schoten 21.4; 2. G. Zuidervliet 23.-; 3. P. Lambóy 23.2; 25 m borstcrawl meisjes: 1, G. van Delft 19 5. 25 m borstcrawl jongens: 1. A. van Graafland 15.6; 2. G. van Baarle 16.3; 3. F. Blom 16.7; m schoolslag meisjes 1416 jaar: 1, L. Olivier (L) 45.2; 2 J. Stouten (L) 43.-; 3. K, Huizer (H) 43.-; 50 m schoolslag dames: 1. N. de Vries (R) 42.6; 2. P, Boers (R) 43.6; 3. L. van Maurik (H) 44-; 50 m schoolslag herén: 1. H. Manders (H) 38.-; 2. A. de Jager (R) 38.8; 3. J. de Jager (R) 39.5; m borstcrawl dames: 1. P. Broos 3abelkampioenschappen Ned. politie Morgen in Stadsgehoorzaal Onder auspiciën van de Leidse polltle- sportvereniging worden morgen in de Stadsgehoorzaal te Leiden d.e sabclkam- pioenschappen van de Nederlandse poli tie gehouden. De organisatie van deze wedstrijden is aan de L.P.S.V. toever trouwd ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De vermindering van de inkomsten heeft het bestuur doen afzien van feeste lijkheden. Er hebben zich voor het kam pioenschappen 78 deelnemers gemeld. De wedstrijdleiding moest als gevolg van het grote aantal aanmeldingen besluiten alle tweede équipes van deelneming aan de corpswedstrijden uit te sluiten, zodat er tien équipes zijn overgebleven, namelijk Rotterdam, Den Haag, Den Bosch, Deven- Hilversum, Haarlem, Delft, Amster dam, marechaussee Groningen en Leiden. In de personele wedstrijden, die 'smid- igs worden gehouden, treft men onder de deelnemers prominente schermers aan, de Bossenaar Van Daalen, Bonga uit Rotterdam, Dijknlan en Hoevers uit Den Haag, Uffen uit Bilthoven en Verzijden de LJP.S.V. De L.P.S.V. neemt met tien sabreurs deel. De wedstrijden beginnen om 10 uur. (R) 38.3; 2. E. Visser (H) 38.3; 3. J. de Boeor (R) 38.3'; 50 m borstcrawl heren: 1. W. de Wijn (R) 307; 2. M. Cooyman (R) 30.7; 3. P. Dool (L) 30 8; 50 m rugslag dames: 1, L. van Maurik H) 43.1; 2. J. Holtkamp (H) 43.6; 3. J. Houtschild (H) 46-; 50 m rugslag heren: 1. J. de Vries (R) 38.-; 2 P. Bres (L) 39-8; 3. G. Dijkstra (L) 39.9; 50 m schoolslag dames: 1. R. Waals (L) 48.3; 2. P. Diggelen (H) 50.5; 3. L. v Wel (H) 50 9; 3 x 50 m wisselslag estafette dames: 1 Den Haag 2 06.7; 2. Leiden 2.18.7; Rotterdam gedisq.; 3 x 50 m wisselslag estafette heren: 1. Leiden 1.53.7; 2. Den Haag 1.54.8; 3- Rotterdam 2.01.2; 5 x 50 m vrije slag dames: 1. Rotter dam 3.11.7; 2. Den Haag 3.19 7; 3. Lelden 3.33 6; 5 x 50 m vrije slag heren: 1. Rotterdam 2.38.8; 2. Lelden 2.48.9; 3. Den Haag 2 54. Totaal: 1. Rotterdam 2 57 p.; 2. Den Hiaag 214% p.; 3. Leddien 1.31% p Slechts 14 motorrenners over de eindstreep Van de 115 deelnemers aan de KNMV- kampioensrit door Limburg en Brabant hebben slechts 14 de eirvdtstreetp bereikt. Winnaars werden in de 125 cc klasse C. Schr?uders uit Haarlemmermeer (op M. den Haan uit CZ3, in de 250 Strijen (op Puoh) en meer dan 250 cc M Rozenberg uit Kerk rede (op BSA). In de zijspanklasse kon geen titel worden toegekend, omdat geen der équipes de finish haalde Ook bij de juniorclubteaons en de po litieteams werd geen team geplaatst. De uitslag van de Merkenteams luidt; 1 Jaiwa met Pli. Bakker, C. van Rijssel en H. Veer 412 strafpt en van de senior- olubteams 1 M. C. Haarlemmermeer en omstreken met 375 strafpt. Shell (Londen) won rugbywedstrijd tegen Nederlands B-team Op „Te Werve" te Rijswijk werd Za'- terd-ag een rugbywedstrijd gespeeld tus- ■en Nederlands B-team, dat versterkt met spelers uit Zuid-Atnka en het Shell-vijf tiental uit Londen. De Londendse ploeg won met 263. nadat met rust de stand reeds 120 was. De enige Nederlandse tegenscore werd kort voor het einde door Klee ('t Gooi) tot stamd gebracht, die op fraaie wijze een try wist te drukken. AntwerpenRotterdam 3-0 Goed spel van Muhring en Van Schijndel Met sprekende cüfers, 30, heeft Ant werpen de stede-nwedstrijd tegen de ver tegenwoordigers van de Maasstad ge wonnen. En deze score was zeker niet geflatteerd voor de Antwerpenaren die een goede, homogene ploeg In het veld brachten, zonder zwakke plekken. Uit blinker was de rechtshalf van Beerschot Huysmans. Bij de gasten waren keeper Mnhring (Xerxes) en de midhalf Van Schijndel (SW) uitstekend op dreef. Antwerpen speelde eerst met de z tegen, maar nam onmiddellijk het initia tief. Enkele goede kansen werden mist, waarna de Rotterdammers vallen ondernamen, die keeper Schilders iielegeniheid gaven zich te onderschei den. Nadat de Antwerpenaren verschei dene hoekschoppen hadden mogen men, die niets opleverden, opende hun rechtsbinnen Mersie in de 44e minuut de score met een fraai schot, na een val waaraan de hele voorhoede had deel genomen. Na de hervatting ging de strijd gelijk op. Maar langzamerhand kwamen de gastheren andermaal in de meerder heid. Zij schiepen zich prachtige kansen, zonder evenwel tot doelpunten te ko men. De Rotterdammers beperkten zich tot uitvallen, meestal geleid, over de lin kervleugel waar Heyster (HDVS) goed werk verrichtte. Maar van zijn zui voorzetten wist het binnentrio nie profiteren. In de 80e minuut bracht Mersie zon-der moeite de stand op 20. doordat de Rot terdamse achterhoede, in de mening dat de Belg buitenspel stond, niet reageerde. Een minuut later passeerde midvoor De Bakker, uit een voorzet van zijn rechts buiten Van Noten, de Rotterdamse doel man voor de derde reaal met een onhoud baar schot. In de laatste fase van de strijd kwa- en de Rotterdammers wat meer aan het woord, maar Schilders liet zich niet verrassen en het einde kwam met verdiende 3—0 zege van de Antwerpse ploeg. Satellietlanden volgen gehoorzaam het voorbeeld van Rusland door G. J. Peelen DUITSLAND zet zijn traditie van enkele jaren voort, door ook dit najaar de sympathieke serie: helpers der mensheid, uit te geven, waarin het bekende figuren eert, vanwege hun verdienste op christelijk liefdadig ter rein. Meestal landgenoten, soms ook, zoals dit jaar, een verdienstelijk bui tenlander. Afb. 1 eert Elisabeth Fry, een Duitse vrouw die in de vorige eeuw, als een der eersten de roeping van de Christen voelde ten opzichte der gevangenen. uitspattingen en uitwassen ln het ker kelijk leven zijner dagen bestreed, niet aarzelde zelfs de Paus Zij ijverde voor gevangenisbezoek, kerkdiensten, en nazorg aan ontslagen gevangenen. Naast haar. afb 2. het por tret van een priester, Carl Sonnenschein. (18761929), bekend schrijver en rede naar. wiens grootste verdienste was: zijn werk onder de Berlijnse studenten. In onze kringen bekender is: Theodor Fliedner (1800/64) de predikant en grondlegger van het prot. diaconessen- De hoogste waarde dezer serie is ge gund aan de Zwitser van wereldnaam Henri Dunant stichter van het inter nationale Rode Kruis. (1828 '1910) Door Zijn beroemd boek „Un souvenir de Solferino", 1862. gaf hij de stoot tot op richting van deze zegenrijke instelling. Ook de tweede rij van onze illustratie zijn herdenkingszegels ter ere van grote mannen. Hongarije eert, niet voor de eerste maal! de Hongaarse patriot Lajos Kossuth die 150 jaar geleden ge boren werd. In het revolutiejaar 1848 dat in Europa overal beroering bracht en grotere of kleinere staatkundige veranderingen (bij ons slechts 'n nieuwe grondwet), werd hij voorzitter van het comité van nationale verdediging. Hij riep in 1849 le onafhankelijkheid van Hongarije uit en werd de feitelijke heer ser over zijn land, dat hij „los van Oos tenrijk" wilde De Hongaarse troepen werden echter door de Oostenrijkers met hulp van Russische troepen! ver slagen en Kossuth vluchtte naar Tur kije. Hij oveileed in 1894 Moskou heeft deze zomer voor de postzegels een „cul tureel offensief" uitgevaardigd en gaf zelf het voorbeeld. Verschillende malen konden we hiervan reeds voorbeelden vermelden, want zo'n bevel geldt auto matisch ook voor alle satellietstaten. We bee.ldden eerder reeds het Hongaarse eerbetoon aan Victor Hugo af. Thans kreeg ik. met vertraging, pas het Rus sische voorbeeld voor deze uitgave bin nen, afb. 6 Een prachtig uitgevoerd zegel, ter ere van de 150 jaar geleden geboren Franse schrijver Victor Hugo. Het welbekende portret, waarmee we oprecht blij kunnen zijn, mits Rusland nu maar niet, (zoals bij practisch elke uitvinding gebeurde) binnenkort be- Sleutels—T.A.V.V. 1—2 De technisch niet onaardig spelende „SlleuteJs"-elf hebben het tegen een ste vig en geestdriftig sipelend TAW niet kunnen bolwerken. De gasten, die met een drietal invallers waren verschenen, begonnen in hoog tempo, .naar de thuis- chi'bverdediiging wist met de snelle, maar onsamenhangende aanvallen wel raad. Toen de storm wat was uitgewoed, kwa men de Sleutels langzaam maar zeker in de aanval; het schieten bleek echter een zeer zwak punt. Tooh nemen de Leidenaars de leiding, toen bij een vlotte aanval de bal bij linksbuiten Laterveer belandde, die met een uitstekend schot de TAW doelman Meyer onhoudbaar passeerde: 10. Lang hebben de Sleutels van deze voorsprong geen plezier gehad, want toen bij een verwarde situatie voor het Leidse doel de bal voor de voeten van de rechtsbuiten sprong, wist midvoor Lok uit diens voorzet het leer Min te werken.. Tot de rust bleef de thuisclub iets sterker. Ook na de hervatting werd beide zijden stevig aangepakt en zonder ?r van bepaald ruw spel sprake was, moest het spél verschillende malen voor kleine ongevallen worden onderbroken De Leidse ploeg was het meest in de aanval, maar nadat enkele schoten van midvoor Pet door doelman Meyer op fortuinlijke wijze waren gestopt, nam TAVV bij een snelle aanval geheel on- aoht de leiding Linksbuiten Pel grim omspeelde de Sleutels^rechtsbeok n scoorde met een verrassend schot —2. Wel kreeg de thuisclub nog een unieke kans op een gelijk spel. toen de goed leidende scheidsrechter Van Rijnswou, Sleutels wegens ruw spel een strafschop moest toekennen, maar het tamme schot Pet kon doelman Meyer gemakke lijk stoppen. 'tot een 21 overwinndng konden de gasten naar Ter Aar terugkeren. De Russin Nina Dumbadze heeft het wereldrecord discuswerpen opnieuw ver beterd, thans met niet minder dan 3 meter. Zij bracht het op 57.04 meter. Oost-Duitsland volgde ook gehoor zaam. Afb. 7 geeft de Oostduitse uitgave van het Victor Hugozegel. Naast hem, afb. 8, de markante ascetenkop van Sa vonarola S. Marco te Florence, een her vormer binnen de Roomse kerk, die onverschrokken en fel het bederf, de Vijf en vijftig millioen in spaarvarkens In September j.l. is bij alle Neder landse spaarbanken 77,2 millioen In gelegd en 70 millioen terugbetaald, zodat er 7,2 millioen gespaard is. De Rijspostspaarbank behaalde schot van 2,8 millioen. de bijzondere spaarbanken hielden 3,9 millioen over en de bankspaarbanken 0,5 millioen. Van 1 Januari tot einde September werd 730 millioen ingelegd en 675 millioen terugbetaald, zodat er 55 lloen is gespaard, waarvan 3 millioen bij de Rijkspostspaarbank, 45 millioen bij bijzondere spaarbanken en 7 mil lioen bij bankspaarbanken. Frankrijk betaalt minder" voor het leger Het Franse kabinet heeft zijn militaire begroting vastgesteld op 1420 milliard francs (ƒ15.6 milliard), dat is 44 mil liard francs (ƒ484 millioen) minder dan Frankrijk aan zijn verdediging zou heb ben besteed als het meer Amerikaanse hulp ontvangen had. Desniettemin zal Frankrijk in 1953 voor 173 milliard francs (ƒ1903 min) Amerikaanse hulp gebruiken. Hiervan zijn 400 milliard of 4400 min nodig voor de strijd in Indo China. In het geheel had Frankrijk om 650 millioen dollars gevraagd en het kreeg er 525 millioen. Het Koningin Wilhelminafonds heeft it België een zending van 1.395 gram radium ontvangen, ter waarde van f 125.000. Deze hoeveelheid zal in r kleine hoeveelheden over de centra te kla gen; hij riep een concilie bijeen, waarop hij trachtte Paus Alexander VI af te zetten Hij verloor; banvloek en ex communicatie troffen hem. In een pro- es. dat tegen hem gevoerd werd met alse getuigen, die met de lasterlijkste aantijgingen kwamen, werd hij ter dood veroordeeld Zijn leven eindigde in 1498 op de brandstapel Uit zijn boek Trionfo della Croce (Triumf van het kruis) kan men hem leren kennen als een bezield prediker van een zuiverder leer. Postzegels zijn spiegels van het wereldgebeuren Daarom kan helaas een volledig weekoverzicht ook niet zonder zegels die een ander terrein dan dat van de geest bestrijken Afb. 9 en 11 zijn er twee uit een grotere Turkse serie ter ere van de Turkse Korea-vrijwilligers. Een legioen, dat evenals het Neder landse, herhaaldelijk met ere genoemd is in de dagorders Afb 9 laat een Turk zien, die een Koreaans meisje op zijn arm een plaatjesboek toont. Op afb. 11 planten twee Turken hun nationale vlag op een. van de Noordelijken heroverde, heuveltop Tussen de twee Turken in, afb. 10 een viertal vrolijke Amerikaanse Marva's en Milva's Ruim 40000 vrou welijke hulpkrachten werken in het Amerikaanse leger. Critiek op houding der Ambonnezen Door gen.-majoor Scholten Generaal-majoor b.d. P. Scholten, de hoofdleider der Ambonnese kampen in ons land heeft verklaard, dat bijzondere maatregelen nodig zijn, om deze ver spreide gemeenschap te kunnen lelden. Hij acht een bevredigende oplossing niet mogelijk, indien de leiding over deze Ambonnezen niet op militaire leest wordt geschoeid. Het mislukken van de tot nu toe in het werk gestelde pogingen om de Ambonnezen ln geregelde banen te lei den, heeft dit wel voldoende duidelijk aangetoond, zei hij Er bestaat en morele en zedelijke achteruitgang, die op de duur tot een volkomen afglijden moet leiden, hetgeen door eensgezind samen werken van de kampleiders, de kamp- raden en de bewoners kan worden voor komen. Sprekende over de hoerigheid, die zich nog kort geleden in de Ambonnese woonoorden heeft voorgedaan, riierkte de generaal op, dat de moeilijkheden in hoofdzaak komen van de kant der jongeren en heothoofdigen, die geen mili tair zijn geweest. Ook de in Juli van dit jaar voorgestelde instelling van een burger-bewakingscorps, samengesteld uit Ambonnezen uit de woonoorden, heeft geen oplossing uit de Impasse kun nen brengen. De Ambonnezen verbin den aan de aanvaarding hiervan be paalde verlangens, waarop de Neder landse regering niet kan ingaan, omdat zij in bepaalde juridische richting gin- Naar generaal Scholten verklaarde, zou de leiding, ook die, welke van de kampraden uitgaat, veel efficiënter kun nen zijn, indien van de zijde der kamp bewoners meer medewerking werd be toond. „Maar, zoals steeds, moet ook hier de liefde van twee kanten komen", zo verklaarde de hoofdleider. De relle tjes in do woonoorden, die de laatste tijd weer de kop opsteken, leiden er toe, dat de Ambonnezen veel sympathie ver spelen, hetgeen te betreuren is, omdat zo veel mensen in Nederland het goed met hen menen. Zij zullen moeten tonen, dat zij onder elkaar en zonder dwang een goede discipline kunnen handhaven en daar is het nu helaas nog ver van af. Het moet niet mogen voorkomen, dat de onderlinge veten der Ambonnezen er mij toe noodzaken aanhangers van bepaalde stromingen zoveel mogelijk ln afzonderlijke woonoorden onder te bren gen, zeide de heer Scholten. Hij wees er tenslotte op, dat er veel redenen zijn, die nog niet tot voldoening strekken. In sommige woonoorden heerst een erger lijke vervuiling, omdat men eenvoudig weigert, de orders van de kampraad tot schoonhouden op te volgen. Men stoort zich veelal niet aan orders tot gematigd licht- en waterverbruik en weigert soms zelfs het eten te koken voor eigen men sen. waardoor de voedselvoorziening stagneert. Daar komt nog bij, dat veelal een eenmaal begonnen herscholing ver loopt, doordat de mensen ln de land en tuinbouw gaAn werken in de sei zoenen van de vruchtenpluk of het aard appelrooier Dit geeft dan weer wrijving, omdat in geval van bijverdiensten 60 procent daarvan volgens de bepalingen zou moeten worden ingehouden. Gisteren heeft minister Van Thiel on verevacht het kamp te Vught bezocht. Borsumij en Indonesië Desnoods worden Europea nen teruggetrokken Naar aanleiding van de woelingen te Djakarta verklaarde de directie van de Borsumy te 's-Gravenhage, dat dergelijke gebeurtenissen in Indonesië, waar elke Europeaan ongewapend is, ernstige ge volgen kunnen hebben. Wanneer daar toe aanleiding bestaat, zal de directie de Europese staf terugtrekken De maat. schappij is voor een belangrijk deel ge dekt tegen het risico van onlusten. De statutenwijziging werd goedgekeurd. De commissarissen worden vervangen door benoeming van leden van de nieuwe raad van advies. De heer W. C. A. van Schendel werd tot directeur benoemd, drs E. E. de Haan tot directielid voor het Verre Oosten. Het voornemen bestaat een holdingcom- pany in de Antillen op te richten met een beginkapitaal van t2V* millioen (f4,5 min. Ned. courant). Hervormingsdag Het Indonesische Bijbelgenootschap heeft een rondschrijven gezonden aan alle Protestantse kerken om op Hervor mingsdag. 31 dezer, inzonderheid de BU- "V uciiua en mmgsdag, 31 dezer, inzonderh SSSS* WOIJ«ntvera«w 4c bo- belverspreldlnt ln da ï.beden Tc hïrdS. strudins van kanker. |ken KhenkeIL eraen

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5