Het zal met scholenbouw in de komende jaren mondjesmaat moeten gaan Leids bevolkingscijfer dit jaar al met 38 gedaald Gevestigde en vertrokken personen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 20 OCTOBER 195» Wethouder bij opening school Damlaan Morskwartier óver de spoorbaan groeit uit tot harmonisch geheel Bij de opening van de openbare school aan de Damlaan (Morskwartier), Zaterdagmorgen half twaalf, heeft de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, verklaard, dat er in Leiden op het gebied van het onder wijs nog voldoende problemen liggen. En dat met opgewektheid naar op lossingen zal worden gezocht, maar ook met grote voorzichtigheid. Wie zijn overzicht heeft gehoord, zal begrijpen, dat deze elementen in het huidige gemeentebeleid ten aanzien van het onderwijs niet kunnen worden gemist. De wethouder wees er op, dat de school aan de Damlaan de zevende nieuwe school na de bevrijding is. Binnenkort zal de achtste worden geopend. Dat is de Geref. school in de Rodenburgerpolder. Bij deze snelle bouw in zo weinig jaren zal de reactie ongetwijfeld zijn, of de aan dacht voor de nieuwe scholen niet te groot Is. Ziet men echter de ontwikke ling in de«aantallen leerlingen, dan is deze vraag spoedig beantwoord, aldus de wethouder. Bezochten in 1946 ongeveer 9300 kin deren de lagere scholen in onze stad, nu is dit aantal 11.200. een toeneming dus van een kleine tweeduizend. Hieruit mag de conclusie worden getrokken, dat de Leidse scholenbouw alleszins verantwoord is geweest. Hoe zal het echter in de toekomst gaan? Er valt niet zo veel met zekerheid te zeggen. Volgens een prognose in 1948 zou het lager onderwijs tot 1956 zestien tot achttien nieuwe scholen nodig hebben. Deze prognose was echter gebaseerd op een bepaald bevolkingsverloop, dat in de laatste twee jaar toch niet onbelangrijk is veranderd. Vooral 1952 vertoont bedui dende afwijkingen. In de achterliggende negen maanden is het bevolkingscijfer van Leiden zelfs met 38 gedaald, een feit, dat men in de geschiedenis van onze stad niet spoedig zal terugvinden. Als deze ontwikkeling zo voort gaat, zal het duidelijk zijn, dat het met de bouw van scholen in de ko mende jaren mondjesmaat zal moeten gaan, aldus wethouder Van Schalk, die de nadruk legde op het element van de voorzichtigheid In het beleid van nu. Het mag toch niet zo zijn, dat in de toekomst scholen buiten ge bruik worden gesteld. Anderzijds zal men op het terrein van het onderwijs wel zien, dat men hier en daar tot nieuwbouw moet overgaan. In de eerste plaats dacht de wethouder aan het bijzonder lager onderwijs. Voor het uitgebreid lager onderwijs zal eveneens de nodige ruimte moeten worden ge creëerd. In dit verband wees de heer Van Schaik op de hoge geboortecijfers van de jaren 1946 en 1947. Overigens neemt het aantal ulo-leerlingen op dit ogenblik niet op vallend toe. Waren er in 1944 verdeeld over zeven scholen 1741 leerlingen, zijn er 1860 in acht scholen onderge bracht, een toeneming dus van slechts ruim honderd. Bij het voortgezet hoger en het mid delbaar onderwijs is zelfs een daling het leerlingental te constateren: 1779 leerlingen in 1944 tegen 1680 in 1952. Het nijverheidsonderwijs daarentegen snelst groeiende tak van ons onderwijs. We zullen hiermee terdege rekening heb ben te houden, zei de wethouder. Ten aanzien van de Mors merkte de heer Van Schaik op, dat deze omgeving een betekenende wijk gaat worden. De school heeft die betekenis merkelijk doen toenemen. Binnen afzien bare tijd worden er weer honderd wonin gen in de buurt van de Damlaan bij ge bouwd. Tot het geestelijke centrum be horen en de in aanbouw zijnde speeltuin. De heer Van Schaik sprak over scholen (meervoud). Hij deelde mee, dat dezer dagen de urgentieverklaring is afgeko men van het departement van onderwijs voor de bouw van een R.K. school in de nabijheid van het nu geopende gebouw. De aanbesteding van deze bouw kan binnenkort worden tegemoet gezien. De wethouder wees ook op de bouw van de Hervormde Maranathakerk vóór de open bare school Damlaan. Als die er is, zal over deze wijk gesproken kunnen worden als over een harmonisch geheel. Tenslotte schetste hij het belang het contact tussen de school en ouders. Gemeenschappelijke taak Na de opening hebben achtereenvolgens het woord gevoerd de heren Van Dijk namens de commissie voor het onderwijs uit de gemeenteraad, Van der Reijden, hoofd van de school Da Costastraat, Wisse, voorzitter van de Leidse afdeling van de vereniging van hoofden van scholen. Hiestond, voorzitter van de ouderraad, ds Van Achterberg, predikant van de Her vormde wijkgemeente Morskwartier voorzitter van de commissie godsdienst onderwijs van de Leidse Hervormde Ge meente, Flippo namens de speeltuinver eniging Morskwartier, Smit namens de woningbouwvereniging Tuinstadwijk, Reijs als vertegenwoordiger van de af deling Leiden van de Ned. onderwijzers vereniging en Fluyt, hoofd van de school. Ds Van Achterberg zei, dat er een be langrijke relatie bestaat tussen onderwijs en Kerk. „We hebben ten opzichte vele gezinnen een gemeenschappelijke taak". Dankbaar was hij er voor, dat de naam van Jezus Christus ook in deze school zal worden gehoord. De heer Fluyt vestigde er de aandacht op, dat de godsdienstonderwjjzeres mej. Rlphaagen binnenkort 65 jaar hoopt te worden. Tot zijn vreugde deelde hjj mee, dat mej. Riphaagen toch niet van plan is de school te ver laten. „We zeggen niet: Ze wordt nu 65 jaar, dus zal ze wel weggaan, maar: We zjjn blU, dat we haar nog mogen houden". Het deel van het Morskwartier over de spoorbaan (Lage Morsweg) groeit gestadig naar een harmonisch geheel. Vorig jaar werd er een winkelgalerij in gebruik genomen, Zaterdag vond de opening plaats van de op de foto staande openbare school aan de Damlaan en vol gend jaar wordt begonnen met de bouw van de Maranathakerk op het terrein vóór de school, dat eveneens op de foto te zien is. Op de voor grond de Lage Morsweg. Foto N. van der Horst. Advertentie CASSETTES „Hef Ringenhuis" MORSSTRAAT 9 TEL 25.000 Tulpenbollen cadeau aan Canada Een geschenk van 25.000 tulpenbollen, aangeboden door de Ned. vereniging van bloembollenhandelaren,is Vrijdag offi cieel door de Ned. ambassadeur in Ca nada, de heer A. H. J. Lovink, overge dragen aan beambten van de federale districtscommissie te Ottawa. Het ge schenk omvat 64 nieuwe variëteiten is bedoeld als teken van waardering v de nationale tulpenweek, die vorig jaar in Ottawa werd ingesteld. Bureau Studentenbelangen Evenals in Utrecht, waar het bureau tot ieders tevredenheid werkt, zal er in Leiden een Bureau Studentenbelangen komen. Het is de bedoeling, aldus het L.U.B., dat de student met zijn of haar moeilijkheden bij de vertrouwenspersoon komt, die behalve als raadgever op so ciaal terrein, ook in speciale gevallen als bemiddelaar op studiegebied kan optre den. Bijvoorbeeld als zich tegen de tijd van examen-doen financiële moeilijkhe den voordoen. „Ons Genoegen" zag „Jan Ongeluk" Voor de leden en donateurs van de volkstuindersvereniging „Ons Genoegen" werd door de toneelgroep van de ver eniging Zaterdagavond een blijspel op gevoerd in het Antonius-clubhuis. Het openingswoord was voor de aanwezigen een verrassing, want het werd uitgespro ken door een nieuwe voorzitter, de heer P. L. v. d. Zwet. De oud-voorzitter, de heer Th. Halvemaan, heeft onlangs zijn functie wegens drukke werkzaamheden moeten neerleggen. Het eerste programmapunt was het op treden van het mondorgelclubje van „Ons Genoegen" o.l.v. de heer G. l'Ami. Dit optreden van de jeugdige mondorgelspe lers viel bij de aanwezigen erg in de smaak. Hierna werd het blijspel „Jan Ongeiuk" van Oscar Blumenthal en Gustav Kadel- berg opgevoerd. Het stuk beschrijft een pas-getrouwde man, Jan Ongeluk, die nu letterlijk niets kan uithalen, of het wordt openbaar. Na zeer veel verwikkelingen komt alles aan het einde weer „goed". Het stuk werd op niet onverdienstelijke wijze opgevoerd en de zaal genoot. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Catharina dr van A. Ruis en M. Schild; Robert zn van J. v. d. Burg en B. Lieferink. OVERLEDEN: A. G. Keuter, man, 64 j. Toneel De Stalen Band Zaterdagavond gaf de toneelvereniging D.S3. in de cantine aan de Zoeterwoud- g een „gezellige bijeenkomst". De heer J. de Graaf heette in het bijzonder de beide directeuren welkom. Hij bracht de directie dank voor de wijze, waarop zij het toneel had laten verbeteren. Opgevoerd werd Jen huis vol herrie", ïn klucht in drie bedrijven, onder regie an de heer A. C. v. d. Woerd. Aan spel a aankleding was goede zorg besteed. De avond werd opgeluisterd door muziek de pas opgerichte band, onder leiding de heer W. Verra. Aan de dames werden bloemen aangeboden. Zaterdag wordt de opvoering voor het overige personeel herhaald. begrijpen het enthousiasme best, maar wanneer men ziet, dat de uitvoerenden van moeiheid hijgen, laat het dan ook eens genoeg zijn! Tot slot werden er bloemen aange boden, waarvan een gedeelte door de uit voerenden het publiek in de zaal toege worpen werd. Op deze elegante wijze huldigde men ook de toeschouwers. Wanneer er weer van deze dansgroepen naar ons land komen, K. en O., breng ze dan weer naar Leiden; we wachten op de volgende! Bn. Yugo-Slavisch danstheater voor K. en O. Vreugde-beleving aan de dans Er zijn van die landen, waar het niet zo heel veel verschil maakt of men een amateur-dansgroep dan wel beroepsdansers aan het werk ziet. Tot die landen behoort Yugo-Slavië. Het dansen zit de mensen in het bloed, het is een levensfunctie. Men danst zijn volksdansen niet om oude gewoonten en gebruiken te cultiveren, maar men heeft in de volksdans nog een band met het verleden. Dit in tegenstelling met andere lan den, waaronder ook ons land, waar men op allerlei manieren en bij alle moge lijke gelegenheden de volksdans kunst matig in.het leven tracht te houden. Een naar onze mening vruchteloos pogen, om dat deze dans voor ons niet meer leeft. De leden van de groep, die thans onder auspiciën van het Nederlands bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen door ons land een tournée maakt, toon den Zaterdagavond in de Gehoorzaal, dat voor hen alles nog springlevend Het zijn amateurs, studenten van de u versiteit van Beograd, maar hun techniek en rhythmiek zijn zó goed, dat men geet, dat hier „slechts liefhebbers" het werk zijn. Met opzet gebruiken we dit woord, dat daarin voor een groot gedeelte de zaak van het overweldigende succes, zy behaalden, is gelegen. Ze hebben grote liefde voor deze kunst, ze hebben er hun hart aan verpand, daardoor is al hun dansen doortrokken van een warmte en eenvoud, waardoor het publiek zonder slag of stoot veroverd wordt. Ze beleven vreugde aan de dans, ze kunnen nog dan sen, zo maar, zonder iets te moeten be togen. Dit laatste kunnen ze ook wel. wat bewezen werd door de Komitska Kolo, aar de eigenlijke volksdans overgaat aar het ballet. In de dansen van de Banaat en de dan- :n uit Shop was het element „show" vry sterk, maar toch, en dat getuigt kunstzin, prevaleerde de show niet. Dat in de Yugoslavische kunst veel elementen vertegenwoordigd zijn, be de „Shota", een bruiloftsdans, vooral de arm- en handbewegin gen sterk Oosterse invloed lieten zien. Het orkest speelde volksmelodieën, knap en virtuoos. Ook hier weer verschil lende elementen. Het deed sterk denken aan Zigeunermuziek, dus ook v vloed uit het Oosten. Twee dames zongen verschillende lie deren. Dit viel ons, gezien het geheel, wat tegen. Vooral in het begin was het zingen vlak, maar bij de liederen uit Dalmatië kwam er weer expressie en moesten er verschillende toegiften komen. Ja, die toegiften en herhalingen. We Agenda voor Leiden Maandag Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: F O., eerste avond cursus psychologie, drs W. A Nell: zelfkennis en mensenkennis. Burcht, 8 uur: Vcteranenlegioen de film Desert Victory. Dinsdag Foyer, 8 uur: N.C-Reis-V., grote Oosten rijkse avond. Burcht, 8 uur: Lissone-Lindeman, film avond over emigratie. Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, „Toni' van Jean Renoir. Oud-Hortuszicht, 8 uur: mr M. d. Werk uit Utrecht over „Ontwr gezinnen?" (gezinsweek). Woensdag Foyer, 7 en 9 uur: K. en O., film „Het gebeurde morgen" van René Clair. Gehoorzaal, 7.45 uur: Muzikale Me lange van Sempre Avanti's „Jong Jolig". Vlies, 8 uur: herdenking oprichting Verenigde Naties, spreker H. Ch. G. J. van der Mandere. Chr. Geref. kerk, 8 uur: ds J. van len uit Den Oever over Evangeli in het binnenland door emigratie het polderland. Zomerzorg, 8.15 uur: kynologenclub Rijnland, Joh. C. Peters uit Rotterdam over de moderne chirurgie bij de hond. Levendaal 1, half 8 half 9: zitting prijzencommissie. Tentoonstellingen Museum Steenstraat la, 10—16 uur (be halve 's Maandags), Van 't Hoff-tentoon- stelling (t.m. 29 October). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Lapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. In de week van 13 t/m 18 October Studentenwoningen te Leiden Naar ons uit een mededeling in het Leids Universiteitsblad blijkt, bouwen van studentenwoningen te Lei den opnieuw het onderwerp van bespre king. Burgemeester jhr mr Van Kin schot en wethouder Jongeleen zijn met een vertegenwoordiger van de studenten gemeenschap naar Delft getrokken oi het Duyvelsgat, het studentenwoningei complex in de Prinsenstad te bekijkei Daarna reed men door Leiden en von drie plaatsen om eventueel een soor gelijk complex te bouwen. Onder andere nam men het terrein aan de Pesthuis laan in ogenschouw. Het Nieuwe Toneel Op de onlangs gehouden ledenvergade ring van Het Nieuwe Toneel werd het bestuur als volgt samengesteld: P. van Egmond, voorzitter, A. van Leeuwen, se cretaris, A Beij, penningmeester, L van Es, tweede voorzitter, mej. N. Smit, twee de secretaris, A. v. d. Wijngaard, tweede penningmeester, C van Egmond, commis- iris en E. Binnendijk, toneelmeester. Het secretariaat is gevestigd Kalver markt 5, Leiden. Vrienden van Byzantijnse en Nieuwgriekse studiën In het Instituut voor het Nabye Oosten werd Zaterdagmiddag door de vrienden Byzantijnse en Nieuwgriekse studiën bijeenkomst gehouden, waarbij ookjgelstr. 41;' W. J. Mooyman, kok I KM, de Griekse gezant in ons land aanwezig Noordeinde 2a; A. Nanninga, dienstbode, Door prof mr H. J. Scheltema werd IL. Morsweg 22; P Nienhuis, centrifugist, Te Leiden vestigden zich: E. SiepersBak en fam., Drie October- straat 49a; O. H. Bangma, Roodenb str. 30; J. Bouma, Rapenburg, 12; J. G. Boutier, koopman in tapijten, Morsweg 45; A. J. Brandenburg en Fam., calculator, Toma- tenstraat 84; C. A. Dekker, Fagelstr. 22 A; C. Doyer, wijkverpleegster, Pavil joenshof 22; G. Ellen, LL gezinsverzorg ster, Rapenburg 59; J. G. v. Engelen, leraar nijverh.school, de L. de Kanterstr. 13a; L. Groenendijk, Cobetstr. 15; B. P. de Groot, dienstbode, le Binnenv.grt. 3t); E. Hall, Oude Singel 142; C. M. den Hartog, maatsch. werkster, Breestr. 84; H. J. M. de Heiden, Fagelstr. 43; T. N. Hogenboom en fam., filiaalhouder, Haar- 142; M. van den Honert, Fruinlaan 11; F. E. van der Hoop, W. Singel 92; M. A. P. v. Huygevoort, 1.1. verpleegster, Me- zenstraat 2; T. J. Jansen, Pelikaanstr. 11; A. H. J. de Jong, Rijnsb.weg 45a; J. W. M. de Jong, R.K. Priester, Lorentzkade 16a; H. G. de Jongh en fam., chef ijzergieterij, Tomatenstr. 88; T. T. T. Pareau Dumont Keiser, diëtiste, Oude Singel 162; B. P. d. Klaauw. controleur bakkerswezen, Steenstr. 27; I. J. Klaren, wijkverpleeg- Paviljoenshof 22; J. E. Klimp er hotelportier, Maresingel 57; W Koerts, Sumatrastr. 187; A. W. Kolen berg, vliegenier KM, Noordeinde 2a; W. de Koning en fam., bedr.leider exped. bedr., Spieghelstr. 2a; A. J. Koopmans, winkelbediende, de Sitterlaan 82; J. Leef- Zoeterw.singel 95; W. A. Loeven, biol Drs, Vreewijkstr. 16; G. van Man verpleegster, Kapteynstr. 28; B. F Meihuizen, apoth. ass., H. de Grootstr. 5; J. L. Meijer en fam., onderwijzeres, Fa- lezing gehouden: ,.A propos de BGU 1697 6/7", waarin hy uiteen zette, hoe hij de aanvullingen in deze papyri Mevrouw M. Blijstrav. d. Meulen telde iets over de in 1879 geboren Griekse dichter Lambros Porphyras. Terwijl hij de keuze van zijn onderwerpen doet denken aan Kloos en Bloem, vertoont deze dichter wat de vlotheid en muzikali- ^an zijn gedichten betreft, overeen komst met Bertus Aafjes. De technische kant van Porphyras' poëzie is volmaakt. Door het voorlezen van een negental gedichten, in het Grieks en in vertaling, werd een indruk gegeven van de kwali teiten van deze te weinig bekende Griekse dichter. Het nieuwe gebouw van Vita Nova Het nieuwe gebouw van de coöpera tieve vereniging voor kunstmatige in- natie Vita Nova voor Leiden omstreken, dat verrezen is aan de Hoge Rijndijk onder Hazerswoude, zal op Maandag 27 October om half 3 worden geopend. Alvorens Prinses Sybille, die Zaterdag het te Vlissingen gebouwde vlaggeschip der ZwedenAmerika-lijn doopte, zich naar het Paleis Soestdijk begaf, werd zij op het station te Utrecht verwelkomd door de Zweedse gezant in Den Haag. Het plechtige ogenblik. Herensingel 46; H. Plasse, tandarts- Du Rieustr. 2; H. H. Pijpers, Wasstraat 2; L. J. Pijpers, Wasstraat 2; A. Reedijk er fam marine-ambtenaar, Jac. Catslaan 56; C. M. 't HartRientsma, Paviljoenshof 27; B. J. Rodway echtg. van; Moeke, fam.. Korte Mare 12a; H. van Rossem, verpleegster, Kapteynstr. 28; W. de Rui ter. huishoudkundige, Rapenburg 131; A. M. de Rijk, huishoudster, Oranjegrt 19; L. H. W. v. Sandick, J. v. Goyenkade 13; H. A. M! v. Katwijk—Sannes, Paviljoens hof 28; P. J. Scheltema, Morssingel 11 H. H. Scholten, Schelpenkade 61; P. M. Smit en fam., bankemployé, Rijnsb.weg 116; T. Snik en fam., blikslager, Evert- senstr. 45a; F. E. Steeneveld, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; C. W. Thesingh, Ko- revaarstr. 11a; G. H. Tjan, Rijnsb.weg 30 J. J. Vermeulen, kermisreiziger, H. Rijn dijk 184; I. M. C. Vermunt, Noordeinde 50; H. J. Verplak, Stadhouderslaan L Vlegers en fam., filiaalhouder, Merel straat 11; H. N. Vuil, Herensteeg 21A; J. C. v. d. Werf, religieuse, Hooigracht 11/19; C. C. de Wilde, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. M. van Zeijl, Boerh.- laan 19. Uit Lelden vertrokken: W. J. van Aken, Haarl.weg 57c, 's-Gra- venhage, Hyacinthweg 6; R. W. Asser, Aalmarkt 15a, Amsterdam, J. W. Brou- wersstr. 3; R. Bake, Rapenburg 57, Oegst- geest, Deutzstr. 11; L. A. J. van Berge Henegouwen en fam., Boerh.laan 41, Oegstgeest, Pr. Bernhardlaan 28; B. G. Beulink en fam., R, en Schiekade 45, Zaandam, Westzijde 77a; wed. J. Sybran- dijv. Binsbergen, Zoeterw.singel 17; 's-Gravenhage, Lupineweg 10a; S. J. de Blaeij, W. Singel 27, Hoek, Vingerling E 18; J. Boezaard, v. Speijkstr. 15, Wad- dinxveen, Noord Kade 173; J. Burger- jon, Alexanderstr. 17, Noordwijk, Kon. Wilh. Boulevard 3; M. Cohen Stuart en fam., J. de Wittstr. 50, Hilversum, Noor- derweg 228; H. Colpa en fam., Celebes- straat 12, Voorburg, Parkweg 24b; G. J. Droppers, M. Treublaan 7, Beverwijk, Po pulierenlaan 105; D. G. van Dijk, Oude Singel 196a, Centrale Bevolkings Regis ter; E. Dijserinck, Groenhovenstr. 13; Bloemendaal, Rio Grandelaan 59; W. van Ek, Pr. Frederikstr. 10, Zuidwolde, Burg. Tonckensweg 200; A. E. van WalenEijk- man, Zoeterw singel 101, 's-Gravenhage, v. Heutzstr. 29; R. B_ Francken, Rijnsb. weg 75a, Oegstgeest, Hofdijck 39; J. W. Geelhoed en fam., v. 't Hoffstr. 5a, Rot terdam, Rochussenstr. 325b; C. P. Geerts, Lorentzkade 12, Hilversum, Groest 71; P. C. le Grand en fam., Garenmarkt lb, Oegstgeest, Dorpsstr. 25; M. P. Groene- wegen, J. de Wittstr. 49. Nieuw Zeeland; A. G. Haasbroek en fam., Spieghelstr. 2a, Gravenhage, Goevemeurlaan 597; C. den Hertog, Doenlengrt 3, Nijmegen, As- terstr. 25; D. J. N. van der Hoop, Doeza- straat 18, Renkum, Gld, o'beek Utrechtse- weg 187; P. A. W. Jansse, W. Singel 75, Rotterdam, Wolph.bocht 111; J. H. Jas- perse, Utr. Jaagpad 93, Katwijk, Noord- wijkerweg 23; A. SteenvoordenJon genengel en fam. a/b. „Johanna" HaarL- trekvaart, 's-Gravenhage. T. v. Poort- vlietstr. 82; E. van Kampen, Haarl.weg 45, Wassenaar, Oostdorperweg 34; J. S. H. v. de VeldeVan Kampen en fam.. Noord einde 52, Lisse, Heereweg 180; A. G. Kirchner. Apothekersdyk 31, Naarden, v. Hall-laan 10; M. J. Kooy en fam., Park- str. 63a, Rotterdam, Watergeusstr. 57a; J. F. Lieshout, Oude Singel 48, Leusden. Dodeweg 6; J. W. Netelenbos, Rijsb.weg 10, Amersfoort, Utrechtseweg 293; R. M. O. C. Notermans, Noordeinde 50, 's-Gra venhage, Dr Kuyperstr. 4; D. Paauw, Tas- manstr. 94, Weesp, C. J. van Houtenlaan 12; W. C. venhage, Dr Kuyperstr. 4; R. G. Ruigrok, Thorbeckestr. 66. Wageningen, Borneostr. 4; S. de Ruiter, Rijsb.weg 10, Heerenveen, Terband, 15; B. Sastrowijoto, Julianstr. 79, Oegstgeest, Terweeweg 3c; J. H. Scholte en fam., J. Carelhuis 5, Gorssel, Flierder- weg 5; S. J. E. v. d. HeuvelSchoonlin- gen en fam., Zeemanlaan 43. Sassenheim, Stationssingel 93a; A. van der Tang, Pie terskerkhof 36, Voorschoten, Erasmusstr. 9; G. J. P. Tetenburg, Rijsb.weg 10, Oegstgeest, Arensteinlaan 39; T. H. Tjan, Rijnsb.weg 30, Oegstgeest, Leidsestr.weg 11; T. J. Tjan, Rijnsb.weg 30. Oegstgeest, Leidsestr.weg 11; D. F. M. Twaalfhoven, Hooigrt. 47a, 's-Gravenhage, J. v. Nassau- straat 45; S. Veenstra, Lammens.weg 67, Wassenaar, Rijksstr.weg 651; G. A. van Venetië, Rapenburg 58, Noordwijk, Jac. Urlusstr. 42; N. M. Vermeulen, Haarl.str. 209, Monster, Voorstr. 53; wed. D. Lips< .d. Vlist, Hyacinthenstr. 20, 's-Graven hage, Voorthuizenstr. 199; G. van der Vos, Billitonstr. 19a, Beilen, Hooghalen D 77; L. M. de Vries, .W. Singel 27, Zeist, Verl. Slotlaan 126; J. C. Wieman, Lorentz kade 16a, Haarlem, Leidsevaart 146; T. Wolde, Evertsenstr. 29, Voorschoten, Leidseweg 25; J. van Zanten en fam., Maredijk 139, A'dam, Middenweg 49III. I Advertentie) COTH. EETKAMER iets aparts Compleet 795. DREEF Burgsteeg 3-5-12 Telefoon 20657 Vijfde lening Leiden De gemeente Leiden gaat, voor de vijfde maal dit jaar, over tot uitgifte van een 4!i procent obligatielening van 30 jaar. Deze lening is vijf millioen groot, waarvan reeds twee millioen op inschri)- vingsvoorwaarden is geplaatst. De in schrijving staat a.s. Vrydag open tegen de koers van 100 procent. Samenkomsten in de Gezinsweek i de Gezinsweek wordt Oud-Hortuszicht n bijeenkomst ge- de Hervormde de reclassering. M. B. In het kader morgenavond 8 aan de Witte Singel houden, uitgaande contactcommissie vo Hierin zal spreken Werk, kinderrechter te Utrecht, „Ontwrichte gezinnen?" Donderdag houdt de commissie voor de bijzondere kerkelijke gezinszorg van de Leidse Hervormde Gemeente in het wijk- gebouw Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht een samenkomst, waarin de heer E. van der Wall, arts te Ermelo, hoopt te spreken over de vraag „Geven we voorlichting aan onze kinderen?" Gisteravond heeft ds G. P. Klijn van Driebergen in de Pieterskerk gesproken over „Het huwelijk in nood". Volgende week Zondag is er in de Pieterskerk nog een bijzondere dienst in het kader van de Gezinsweek Dan hoopt ds J. Witvliet, predikant-directeur van het Amsterdam se Diaconessenhuis, te spreken over „Het gezin als eenheid". Het kostbaarste deel van dr Gra- vemeyer's bagage zal, als hij op 28 October naar Zuid-Afrika vertrekt, een zwaar zilveren avondmaals- stel 2yn. Het is bestemd voor de Ned. Herv. Gemeente in Potchef- stroom, waar 100 jaar geleden voor het eerst een Nederlandse predi kant optrad. Dat was ds Hof]. Het avondmaalsstel is t-an de Nederl Herv. Kerk in Nederland. De in scriptie luidt: Geschenk can de Ned. Herv. Kerk aan de Ned. Herv. Gemeente te Potchefstroom 1853 1953. Het stel is vervaardigd door de Haagse firma BegeerVan Kempen en Vos. Italiaanse Opera met Rigoletto e Italiaanse Opera maakt, onder auspiciën van de concert- en theaterdirec tie „Internationale", een tournee door ons land met Verdi's opera Rigoletto, zoals bekend is. Het gezelschap omvat meer dan zestig mensen en de hoofdrollen wor den vertolkt door zangers en zangeressen naam. De muzikale leiding berust by Gino Barsanti. De regie wordt gevoerd door Alberto Ciulli. In Leiden komt de Opera op Dinsdag 28 October in de Stadsgehoorzaal. Ned. handelsreizigers bijeen Onder voorzitterschap van de heer J. d. Berg kwam de afdeling Leiden van de Ned. handelsreizigersvereniging in Centraal bijeen. De opkomst was goed. Na de huishoudelijke zaken kwamen de hui dige verkoopproblemen aan de orde van behandeling. Vervolgens hield de heer J. de Vries, provinciaal hoofdbestuurder, een korte inleiding over scholing en opleiding de vertegenwoordiger, mede in ver band met de opleiding, die onder auspi ciën van de vereniging is georganiseerd. Hij wekte de leden op de cursus te volgen. De voorzitter wenste twee cursisten geluk met de door hen behaalde resultaten. Zuidamerikaanse folklore in Leiden Zaterdagavond zal Leiden kunnen ken nis maken met de folklore van Zuid-Ame rika. In de schouwburg treedt dan een ensemble op onder de naam Les Ballets de l'Amérique Latine, dat tafereeltjes uit het volksleven van Zuid-Amerika, van Indianenstammen e.d. ten tonele brengt i zang, dans en muziek. Doctorandus economie De stadgenoot H. A. Boter, Lammen- schansweg 23. slaagde te Rotterdam voor het doctoraal examen economie. Poging tot inbraak Zaterdagavond is in een perceel aan de Rynsburgerweg. bewoond door de familie S., een poging tot inbraak ge daan. Er werd niets ontvreemd; de da ders zyn vermoedelijk gestoord. „The Messiah" Jubileumuitvoering Con Amore (veertig jaar) Men schrijft „The Messiah" is een oratorium, dat wel één der belangrijkste werken der toonkunst is en dat niet alleen in de kringen van musici bekendheid heeft, doch ook waardering heeft gevonden in de gehele beschaafde wereld. Het is daarom een goede gedachte van Chr. oratorium-vereniging „Con Amore" dit werk bij haar 40-jarig jubi leum uit te voeren. Hëndel zelf heeft eens gezegd, dat hij bU het scheppen van zijn Messiah niet wist of hij rich in of buiten het lichaam bevond. Hoe kan het dan anders of deze muziek is van een verheven werking en beroert de binnenste snaren van het hart sterk. Dichterlijke toevoeging als lyrische in termezzi. zoals bij Bach, ontbreekt hier. Het is één groots werk, geheel doortrok ken van de geest van de Messias. De per- zelf blijft op de achtergrond, doch daarom wordt zijn werk temeer belicht als gave tot heil der mensheid. Handel heeft zijn Messias-muriek btJ de oorspronkelijke Engelse tekst geschreven. Tot nu toe werd dit werk veelal in het Duits gezongen. De Duitse vertaling blijkt het karakter van deze muziek ernstig te hebben aangetast. Zij moge in het Duits in sommiger oor wat „warmer" klinken, tevens wordt zij logger en troe beler. Zo zal deze uitvoering door „Con Amore" in Engelse tekst veel aan oor spronkelijkheid winnen. Zij wordt helder der, frisser en soepeler. Er is naar ge streefd ook de problemen der instrumen tatie op historisch verantwoorde wijze op lossen, volgens de jongste onderzoe- Pandon, HoolgrUS^Breda, kingen op dit gebied r. t»t t w gen bejQpk aan Stadsgehoorzaal op M. v. Coehoornstr. 1; G. W. J. M. Ray- n[ w makers en fam., Lorentskade 50, 's-Gra-'30 October aa. zal U dan ook zeker"niet spijten. Solisten zijn Dora van Doorn- Lindeman (sopraan), Annie Woud (alt), Paul Hameleers (tenor), Otto Couperus (bas) en Valenten Schoonderbeek (cem balo), orkest: de Haarlemse orkest-ver eniging. (Advertentie) GOTH. FAUTEUILS en vele soorten BIJZETMEUBELTJES ln elke prijs. DREEF - Burgjleeg 3-5-12 Dag van de Ver. Naties De 24ste October wordt de oprichting van de Verenigde Naties herdacht. Enige Leidse verenigingen hebben gemeend deze herdenking gezamenlijk te moeten houden. Dit zyn de Vereniging voor In ternationale Rechtsorde, de Ned. Jonge ren Federalisten en de Leidse Jeugd- actie. Woensdagavond om 8 uur worden volwassenen en de rijpere jeugd ver wacht in het Gulden Vlies. De heer H. Ch. G. J. van der Mandere zal dan spre ken over de Verenigde Naties. Vrijdag middag komen de leerlingen van middel bare en u.Lo.-scholen bijeen in de foyer van de Stadsgehoorzaal om daar te lui steren naar een herdenkingsrede te hou den door dr W. 't Hart leraar aan het Rijnlands lyceum. Er zal ook een korte film worden vertoond over het werk van de V.N.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3