Geen land van lanterfanters, maar van harde werkers Optreden moet echter anders zijn dan in Ned.-Indië van vóór de oorlog Protest tegen rompslomp van sociale wetten FLORA 1953 verwacht ongeveer een millioen bezoekers Er begint al tekening te komen in opbouw en inrichting NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 Dr Van Baal ovei Nieuw-Guinea (Van onze verslaggever Hendrik Greven) EEN VAN DE grote moeilijkheden voor het bestuur in Nieuw-Guinea is de omschakeling geweest van Indonesië op Nieuw-Guinea. Dit eiland is naar ligging en aard van zijn bevolkingsproblemen een Stille- Oceaangebied. Het vraagt om een andere aanpak en andere methoden en die omschakeling is voor hen, die hun vorming kregen in Indonesië, niet altijd eenvoudig. Dat te minder, omdat op Nieuw-Guinea nog altijd de oude, op Indonesië ingestelde wetgeving geldt. De verschillen tussen de Pacific en Indonesië wordt men het best gewaar, wanneer men in de Stille Oceaan zo eens rondreist. Een zeer goed middel tot heroriëntatie is de Zuid-Pacific-Commisie, die veel waardevolle hulp geeft op tech nisch gebied ten behoeve van onderwijs, gezondheidszorg en econo mische ontwikkeling. Persoonlijk heb ik veel gehad aan de Research Council van de commissie, het adviserend lichaam, dat elk jaar enige weken bijeenkomt, ter bespreking van het werkprogramma. Dr J. van Baal. tot voor kort hoofd van het bureau Bevolking op Nieuw- Guinea. heeft ons het bovenstaande de zer dagen verteld, nadat hij juist terug was van een bezoek aan New York. waar hij een vergadering van de „Speciale Commissie der Ver. Naties voor niet zelf besturende gebieden'' bijwoonde. Hij heeft sinds 1950, toen hij naar Nieuw- Guinea vertrok zijn tijd moeten verde len tussen Hollandia, New York. Nou mea op Nieuw-Caledonië en Australië. In de beide laatste gebieden woonde hij n.l. de vergaderingen van de Zuid-Pa- cific-commissie bij. De laatste maal in Noumea was hij voorzitter. Men kan hem dus deskundigheid op dit terrein geenszins ontzeggen. Hij komt thans voor goed naar ons land. waar hij zitting neemt in de Tweede Kamer als opvol ger van de minister geworden heer Al- gera. Posifieve daden „In ons land", aldus dr Van Baal. „spreekt men zo vaak in negatieve zin over Nieuw-Guinea. Er is echter ook een positieve kant. Als men die onbevoor- van politie, een Amerikaanse zendeling, de heer Rose, en een Ambonese goeroe! een voettocht maakte van de Middelme- j ren in Centraal-Nieuw-Guinea naar de I vlakte van Baliem. Een tocht, die dwars! door het oerwoud ging. over een „maan- j landschap" en door onbekend terrein, j Meijer Raneft schreef er een knao en boeiend rapport over. De Baliem-vlakte is een gebied. dat| spreekt tot de verbeelding van allen, die Nieuw-Guinea willen openleggen. Of het geschikt is voor landbouw staat ook! nu nog niet vast, omdat Meijer Raneftsj bezoek zeer vluchtig was. Hij zag uej vlakte op een afstand van 30 km. wat in dat terrein nog heel veel is. Het kwam hem voor. dat ook daar. evenals elders I op Nieuw-Guinea. de bevolking voor de. bebouwing van de bodem gebruik naakt van de hellingen der bergen. Dat zou wijzen op ongeschiktheid van de vlakte. Maar dat is een van de dingen, die ïader onderzocht moeten worden. Ook voor dit gebied is het weer het transportprobleem dat de grootste zeu gen geeft. De expeditie heeft te Kam pen gehad met de voedselvoorziening, Dr I. van Baal DR J. VAN BAAL studeerde in Lei den letteren en wijsbegeerte en promoveerde in 1934 op een proef schrift over „Godsdienst en samenle ving in Nederlandsch Zuid Nieuw- Guinea". In 1936 werd hU controleur van Meraukee. waar hij tot 1938 werkzaam was. In dat jaar ging hij naar Java, als residents-secretarls. In 1941 werd hfj belast met het adat- onderzoek op Lombok. De Jappen maakten aan dat werk een einde. Na zyn gevangenschap, die hjj en zjjn gezin goed doorstonden, had hy an derhalf jaar ziekteverlof. In 1948 keerde dr Van Baal naar Lombok te rug als assistent-resident. In 1949 werd hij werkzaam gesteld in Medan en in 1950 trok hij. met de Nieuw- Guinea-commissie naar Nieuw-Gui nea. Hy werd er Hoofd van het kan toor Bevolkingszaken, keerde dat jaar met de commissie naar Nederland terug, werd lid van de Nederlandse delegatie in de speciale commissie voor de minder ontwikkelde gebieden der Ver. Naties en woonde dus ver schillende vergaderingen in New York en Genève bli. In Januari 1951 keer de hij naar Nieuw-Guinea terug, dit maal over de Fidji-eilanden. waar de Zuid-Pacific-commissie bijeenkwam. Deze zomer kwam hij, op doorreis naar New York opnieuw naar ons land en thans zal hy er blijven, want hij werd de nieuwe Indische deskun dige in de A.R.-Kamerfractie. Me vrouw van Baal en de kinderen woon den sinds 1950 in Doorn, zodat ook hen het kamerlidmaatschap van man en vader zeer welkom is. Deviezenvoorraad weer gestegen Bedroeg vorige week de stijging van de deviezenvoorraad der Nederlandsche Bank slechts f 14 millioen, déze week is de vermeerdering blijkens de weekstaat van 13 dezer f 57 min, zodat goud en de viezen samen f 3467 min bedragen. De ontspanning na de ultimo komt thans duidelijker tot uiting. De bankbiljettenomloop is met t 41 min tot f 2926 min verminderd, doch blijft f 20 min boven die van de tweede week der vorige maand. Het saldo van de schatkist ad f 840 min (vorige week f 763 min) is daarmede meer in overeenstem ming. De Bank heeft deze keer geen schatkistpapier afgegeven, hoewel de stijging van het saldo der schatkist voor een groot deel mag worden toegeschre ven aan aankoop van schatkisipapier door de handelsbanken, die desniettemin hun tegoed met f 18 min tot f 60 min ver sterkten. De bijzondere rekening bleef f 1129 min, doch andere saldi stegen met f 5 min tot f 144.6 min. De geldmarkt bleef overvloedig. Daggeld onveranderd Vi pet Advertentie) het proberen er toch iets van terecht te brengen. Over het tempo kan men zich beklagen, maar dat deed iedereen op Nieuw-Guinea twintig, dertig jaar ge leden óók al. Op Nieuw-Guinea moet je rekenen op drie keer mislukken vóór het .De huizenbouw gaf altijd moeilijkheden, dus nu wéér. Er wordt daarbij te weinig overeenkomstig een vast plan gewerkt, maar u moet niet ver geten. dat er in hoofdzaak waterbouw kundigen naar Nieuw-Guinea gestuurd zijn. Die heren, hebben op hun terrein uitstekend werk gedaan, doch nu staan de taak huizen en zelfs steden te bouwen. En die dragen dan een wa- terstaatkenmerk. Dat is nu eenmaal et anders. Daar moet men de mensen ook het land niet op aankijken". Een ander punt van vooruitgang noem de dr Van Baal, dat er een maandblad in het Maleis verschijnt. Dat had al veel eerder moeten gebeuren, maar het is eerst in Maart van dit jaar gelukt. „Ik Zó, huiselijk gezeten achter zijn schrijftafel in Doorn, kende zelfs me vrouw Van Baal haar echtgenoot, dr J. van Baal, niet meer. Hij is thans uit Nieuw-Guinea teruggekeerd en misschien blijft hij nu enige tijd in het land. zie er echter het begin in van een be hoorlijke voorlichtingsarbeid". zei hij. Geen N.S.B.-bestuur Met verontwaardiging wees dr Van Baal de beschuldiging van de hand. als zouden oud-N.S.B.-ers op Nieuw-Guinea de lakens uitdelen. „Dat is zeer oeslist niet waar. Er zijn een klein aantal oud- politieke-delinquenten aan het werk in overheidsfuncties. Men kan hun aantal tellen op de vingers van één hand. Zij zijn goed voor hun werk. Er is geen sprake van, dat ze politieke invloed /ou den hebben en dat is toch in feite hét punt waar het op aankomt. Er noet eens een eind komen aan die affaire", aldus dr Van Baal. „als deze mensen zich op die wijze rehabiliteren mag men hen zeker niet in de weg lopen." „Als men bij alles wat er voor en op Nieuw-Guinea geschiedt, het oog maar gericht houdt op de Pacific", zo besloot hij, „én een goed gebruik maakt van de diensten der Zuid-Pacific-commissie, valt er voor en in Nieuw-Guinea heus wel wat te bereiken. Te vaak is Nederland pessimistisch. Een positief geluid is on der de huidige omstandigheden zéér nut tig Ook tegenover de mensen, die er werken en hard werken onder vaak ent- .oedigende omstandigheden. Men duel het de laatste tijd soms voorkomen als of er niets dan dieven en lanterfanteis zitten. En dat wil ik graag tegensprc- h Geuze bij Landbouwcomité: S.E.R. teveel ingeschakeld bij wetgeving Ernstige bezwaren tegen de admini stratieve rompslomp bij de sociale verze keringen werden dezer dagen in Den Haag op de jaarvergadering van het Kon Nea Landbouwcomité geuit door de vice- voorzitter ir M A. Geuze, die wegens ziekte van de voorzitter, ir C S. Knott- nerus. de jaarrede uitsprak „Ook de Troonrede sprak nu van de noodzaak van vereenvoudiging. Men vraagt zich echter af, waarom dit alles zo lang moet duren. Moeten de boeren eerst protest vergaderingen houden tegen het somme tjes maken?" Over de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de landbouw zei ir Geuze, dat het landbouwschap steeds meer gaat lijken op de Stichting voor de Landbouw Het ziet er naar uit, dat niet het vaststellen van verordeningen, maar de behartiging van belangen het land bouwschap tot een levend geheel moet maken. Het feit dat bij de voorbereiding van wetsontwerpen steeds meer de Sociaal-Economische Raad word: inge schakeld. duidt er volgens ir Geuze op dat ae waardering van de Regering voor de Staten-Generaal is verminderd Naar zijn mening moeten de beginselen waar op een wet rust in het parlement worden vastgesteld en dient de SER alleen voor de uitwerking Tot nieuwe leden van de Sociaal-Eco nomische Raad zijn benoemd de heren W. D Lelieveld 'Kath. Arbeiders Bond) en J Landman (N.V.V.). Zy volgen resp de heren A. C. de Bruijn en J. G. Suur- hoff op. die minister zijn geworden. De heer Lelieveld was tot nu toe plaats vervangend lid voor de heer Middelhuis Minister Van Thiel bij ontscheping Oranje „Een vraagstuk, dat mij met zeer veel zorg vervult" De minister voor Maatschappelijk Werk. mr F. J. van Thiel, was gisteren in Rotterdam aanwezig bij de ontschepping van de 750 passagiers, die met de Oranje uit Indonesië naar Nederland zijn gereisd. De bewindsman was vol lof voor de snelle wijze, waarop 165 repatriërenden van de nodige papieren werden voorzien en r.aar de opvangcentra in Friesland. Gelderland en het Gooi werden vervoerd. „Het moeilijkste probleem is echter, hoe wij voor deze gerepatrieerden een plaats je kunnen vinden in de Nederlandse •olkshuisvesting. Het is een vraagstuk, dat mij met zeer veel zorg vervult", zei de minister. Met de Oranje arriveerden ook 30 Indonesische studenten. oordeeld bekijkt, of de toestand verge lijkt met die van vóór de oorlog, valt het toch wel iets mee Vóór de oorlog waren er b.v. acht dok ters. Thans zijn er 32 artsen en tand artsen en dat is al weer meer dan vorig jaar. toen er 23 waren. De welvaartsdiensten op Nieuw-Gui nea breiden hun arbeid uit. Zo b.v. de Landbouwvoorlichtingsdienst, die thans meer en meer komt tot samenwerking met Wageningen. De moeilijkheden bij de uitvoering van de voorgenomen plan nen zijn echter niet gering. Er zijn geen verbindingen en de afvoer van dc pro ducten levert de meest ingewikkelde problemen op. Er is één winstpunt: wij hebben nu eindelijk een hoofd bosbouw gekregen. Delft is bezig met mijnbouwkundigc opsporingen in het Cycloop-gebergte en de uitslag daarvan moet afgewacht wor den. richt De Papoea-Mulo. die geopend werd. is een experiment dat een steeds duidelijker succes blijkt. Wij gaan voor uit". In hel binnenland „Men werkt thans aan plannen voor de ontsluiting van het binnenland en dan in het bijzonder de vlakte van Baliem". In dit verband roemde dr Van Baal het werk van de controleur eerste klas van het Binnenlandse Bestuur van Nieuw- Guinea de heer Meyer Raneft jr., die dit jaar, in gezelschap van een inspecteur Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: T Koning en A Boee. chem. e«nd Zeist-Tienhoven. OVERLEDEN: M H Neet-Kleber. v. 43 J,. Ouderkerk: J Brouwer-Winkel, m. 90 j. Vln- keveen: P Faust. m. 75 J.. Andijk-Oost: W Cool. m. 50 J. Renkum; L Haje-Relsig. v. 64 j Heemstede: S W A E Attema-Mellink. v. 69 j.. Leeuwarden; L J van Lakerveld de Heus. m 43 j.. Hilversum: T L v d HeIJde. m. Beverwijk: F P van RavenswaalJ. m. 73 J. Heemstede: C H den Hertog, m. Rotterdam: G F Walter, m. 76 j. A'dam; C J v d Waar den. m, Marseille-Amsterdam. omdat het vraagstuk der dragers op z reis altijd ingewikkeld is. Men kan alleen wat bereiken, als er voedsel ne gelaten wordt uit vliegtuigen. En die kunnen weer niet opereren als er geen vliegvelden zijn. Voor de aanleg daar van leent het terrein tussen de Wissel meren en de Baliemvlakte zich al heel slecht. Het transport le water heeft in het Zuidelijke deel van Nieuw-Guinea grote moeilijkheden gegeven. Zó erg, dat dat gebied practiseh zonder bestuur zat. „Maar op al die terreinen is toch", aldus dr Van Baal. „een, zij het dan ook lang zame vooruitgang merkbaar. We hebben nu tenminste weer een en ander dat va ren kan." Thans beproeft men ook de mogelijk heid om door middel van coöperatieve verenigingen de dorpseconomie op te bouwen. Die methode begint meer en meer de aandacht te trekken, zowel on der de jongere bestuursambtenaren als buiten onder de bevolking. Voor het welslagen ervan dienen streekplannen tot ontwikkeling gebracht te worden en de gedachte dat dit nodig is, begint nu aan te slaan. In zekere zin een wel heel bescheiden start! In het begin is echter de fout ge maakt. Nieuw-Guinea te veel aan te vat ten met denkbeelden uit de Ned. Indische sfeer van ver vóór 1940. „We hebben het in Indië altijd goed gedaan, dus waar om op Nieuw-Güinea niet?" zei men. En men startte als in Indië. Dat was fout. Dit land stelt heel andere eisen en bo vendien is onze tijd een andere dan die vóór de oorlog. Voor dergelijke ondernemingen heeft men behoefte aan een kleine brain trust, die alle plannen regelmatig onder de loupe neemt. Voor zo'n gebied is dat echter niet eenvoudig cn de beste oplos sing is deze: zich voor allerlei zaken tot organisaties in Nederland te wenden. Het mooiste zou natuurlijk zijn: een eigen uitgebreide top dèar. Maar dat wordt te duur", aldus dr Van Baal. „Hersens liggen nu eenmaal niet op straat". „Dat bewijst de kolonisatie. Er zijn heel wat mensen heengegaan met meer idea lisme dan inzicht en die zijn dan ook grondig uitgegleden. Maar men is aan De internationale bloemententoonstelling Flora 1953 verwacht een millioen be zoekers uit binnen- en buitenland. Deze, op het eerste gezicht wel wat boud aan doende uitspraak werd gedaan door de voorzitter van de directie van Flora 1953, Jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden op een bijeenkomst voor de pers, die gisteren in het verversingshuis „Groenendaal" te Heemstede is gehouden. De voorzitter grondde deze verwachting op het feit, dat de Flora 1935 het formidabele aantal van 600.000 betalende bezoekers heeft getrokken. In zijn toespraak verklaarde de heer Van Nispen tot Pannerden, dat sinds 1935 heel wat meer mensen op reis gaan dan vroeger het geval was. Bovendien heb ben de internationale Flora-tentoonstel lingen, die ook al in 1910, 1925 en 1935 zijn gehouden, niet nagelaten levendige belangstelling in het buitenland te trek ken. Nu nog komen geregeld reacties binnen op de in 1935 gehouden expositie, wel een bewijs dat zo'n tentoonsteling haar weerklank over de hele wereld heeft. Wanneer we daar dan de enorme groei van de eigen bevolking bij rekenen is het niet te hoog gegrepen de verwachting uit te spreken, dat Flora 1953 in de pe riode 14 Maart tot 14 Mei een millioen bezoekers zal trekken Wij hebben ken nis kunnen nemen van de stand van de voorbereidingen, waarmee men twee-en- een-half jaar geleden al is begonnen. De gemeente Heemstede heeft het prachtige wandelbos Groenendaal met het daar naast gelegen weiland ter beschikking gesteld en in die tijd is er heel wat werk verzet. De vijf reusachtige torens van de ere- hal bijvoorbeeld maken nu al, hoewel nog lang niet voltooid, een grootse in druk. Het grote restaurant, plaats bie dend aan tweeduizend bezoekers, is bij na gereed en timmerlieden en metselaars hebben zich vol ijver geworpen op de bouw van een winkelgalerij en een warenhuis, Waarin de sierteeltgewassen vroegtijdig tot bloei kunnen worden ge bracht. In het wandelbos met de onnoemelijk rijke kleurenschakeringcn, die de herfst oplevert, zijn overal de bollenplanters druk in de weer. Grillig gevormde per ken tekenen zich af tegen de bosgrond en hier en daar liggen de nog te planten bollen op de zwarte aarde uitgestald als een belofte van wat komen gaat. Enorme bergen turfmolm liggen op ve •achten en met de verharding toonstellingsterrein nog accentueren. Vooral de teelt van rotsgewassen heeft sinds 1935 een grote vlucht genomen, zo dat het tentoonstellingsbestuur terecht gemeend heeft hieraan bijzondere aan dacht te moeten schenken. Heel duidelijk is de plaats al te zien. waar de stadstuintjes zullen komen. Er worden er vijf naast elkaar ingericht en het publiek kan straks prijzen winnen door het mooiste tuintje aan te wijzen. Bovendien zal dit onderdeel van de Flora' hoogst opvoedkundig werken, want wat er van stadstuintjes soms gemaakt wordt doet meer aan een mestvaalt dan aan lusthof denken. Blik in de historie De bejaarde ere-voorzitter van de Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur en algemeen president van. samen té stellen internationale jury, dr Ernst H. Krelage, heeft in een tafélrede een blik in de historie geworpen. In het jaar 1818 is de eerste bloemen tentoonstelling in Nederland gehouden, en wel te Haarlem. Origineel was dat niet, want onze landgenoten .hadden de kunst afgekeken van de Belgen, die tentoonstelling al in 1809 in Gent hadden georganiseerd. De Belgen op hun beurt hadden naar Engeland gekeken, wat het eind van d? zeventiende eeuw reeds bloemententoonstellingen waren gehou den. De oprichting van landbouwvereni- gingen in de loop van de vorige e hebben in Nederland de lust om tentoon stellingen van bloemen te houden gesti muleerd. en sedert 1875 kende men eer om de vijf jaar terugkerende nationale tentoonstelling te Haarlem. De opzet was echter langzamerhand te ouderwets geworden. In 1897 was ir Hamburg een grote tentoonstelling ge houden in een park. met daarnaast tij- te j delijke tentoonstellingen in gebouwen, de I in Nederland duurde het tot 1910 voor paden is ook al een begin gemaakt. Uit j men deze moderne ideeën durfde na te de Ardennen zijn zwerfstenen aangevoerd volgen. De bedoeling was dat dit evene en hiervan zijn rotspartijen geformeerd, ment om de tien Jaar gehouden zou wor- die het landelijk karakter van het ten-J den, maar de beide wereldoorlogen heb ben het tijdschema grondig in di gestuurd. Het bestuur hoopt nu dat Flora 1953 er in zal slagen zijn gangers in de schaduw te stellen. In vijftien jaar tyds komen er op sier- j teeltgebied heel wat nieuwtjes. Op de Floral953 krijgen de telers ruimschoots! de gelegenheid nieuwe variëteiten te i en elkaar de prjjs af te snoepen. Gezamenlijke inzendingen komen van 42 plaatselijke afdelingen van de alge- maatschappij van tuinbouw en plantkunde, tweehonderd perken wor den vol geplant met nieuwe soorten, bij en half millioen bollen worden ge bruikt voor een demonstratie van tuin aanleg cn dan is er nog de in een col lectieve inzending verenigde rotsparty. In .de rotstuin zullen vierhonderd nieuwe soorten planten te bewonderen zijn. Het warenhuis tenslotte toont driehonderd tulpenvariëteiten van vijftig inzenders. lntensiei bedrijl Het grote belang van het sierteeltbe drijf voor de vaderlandse economie werd uiteengezet door ir A. W. van der Plas- sche, directeur-generaal van de landbouw. In sobere bewoordingen schetste deze de grenzen, waarvoor de Nederlandse tuin- :r en plantenkweker zich ziet gesteld. Wy hebben in ons land 2% millioen hectare goede cultuurgrond. Wanneer alle mogelijkheden goed worden uitge buit kunnen wij er tot het jaar 2000 geveer 280.000 ha cultuurgrond by win- maar de helft van die aanwinst zal verloren gaan aan de aanleg wegen, bouwterreinen en dergelijke. Het is dus zaak dat de bevolking zich ii beidslntensieve bedrijven een bestaan kan opbouwen. De sierteeltbedrijven zijn zeer arbeidsintensief en scheppen dus veel werkgelegenheid, zowel de teelt als voor de handel. Bovendien is et een typisch exportbedrijf. Gemiddeld leveren de sierteeltbedrij- »n een opbrengst van f 14.000 per ha. Men kan dit vergelijken met de gemid delde opbrengst van de agrarische pro ductie van nog geen f 2.000 per hectare. Het areaal kan ook nu nog moeilijk wor den uitgebreid, omdat men er zorgvuldig voor moet waken, dat de afzetmogelijk heden achter komen bij .de productie. Persoonlijk was ir Van der Plassche er van overtuigd, dat bloemen tot de on misbare levensbehoefte zijn gaan beho ren. In de crisisjaren is het Nederlands publiek er aan gewend geraakt bloemen tegen lage prijs te kopen, en het is die gewoonte trouw gebleven, ook toen de prijzen weer omhoog gingen. Met enkele cyfers toonde spreker het grote belang van de Nederlandse sier teelt aan. In het jaar 1951 werd aan bouwgewassen uitgevoerd voor een totale waarde van 474 millioen gulden. De teeltgewassen zorgden voor 167 millioen gulden, een cijfer dat dus helemaal niet ongunstig afsteekt bij de totale uitv van de tuinbouw. Voorop kwamen tuurlijk de bloembollen met 135 millioen dan de bloemen met 17 millioen en ten slotte de boomkwekerijproducten met 15 millioen. De Flora 1953 kan er aan meehelpen, dat deze cijfers nog aanzienlijk worden opgevoerd. De eerste 300.000 folders zyn al op weg naar het buitenland,, en gelijk aantal zal later volgen. De lusthof „Groenendaal" zal niet alleen een voor het oog zijn, hopen we. maar t zeer een waardevolle propaganda de Nederlandse sierteeltproducten. Plaatsvervanger voor de heer Middelhuis wordt nu de heer G. Collignon. De heer Landman was tot nu toe plaats vervanger voor de heer Vermeulen. Als plaatsvervanger van de heer Vermeulen is thans benoemd de heer P. de Vries, tot nu toe plaatsvervanger van de heer Suurhoff. Plaatsvervanger van de heer Landman is geworden de heer K. van den Berg Op óTTen W. Mr C. Schelfhout straks staatssecretaris (Van onze parlementsredacteur) Enige tijd geleden meldden wij reeds dat er op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd beraad slaagd over de taakverdeling tussen mi nister Cals en de nog te benoemen staats secretaris Wij hebben thans reden, aan te nemen, dat tenslotte besloten is. dat de te benoemen staatssecretaris alleen de zaken, het lagei onderwijs betreffende, zai gaan beheren Hierbij duikt de naam op van mr C. Schelfhout, secretaris van de Onderwijsraad. die voorheen werk zaam was op het departement van O., K. en W Mr Schelfhout is lid van de KVP, o.a. medewerker van het R.K. Centraal Bur. voor Onderwijs en Opvoeding. In 51 gemeenten gejodeerd zout in het brood Er zijn weer 51 gemeenten aangewezen waar uitsluitend gejodeerd zout voor het bakken van brood mag worden gebruikt. De lijst bevat geen gemeenten uit de omtrek van Leiden. Gejodeerd zout wordt voorgeschreven voor gemeenten, waarin de kropziekte veel voorkomt. Ook tandarts wacht op vervoer uit Korea De heer J. Rijks uit Soest, die vorig jaar als tandarts dienst nam bij het Korea-detachement en wiens verbintenis op 1 October was afgelopen, vertoeft nog steeds in Tokio. Hij heeft zijn dienstver band tijdig opgezegd, maar tot nu toe heeft het ministerie van Oorlog nier nog niet op geantwoord, meldt de Tel. Aangemoedigd door het succes van de arts Zijlker uit Bilthoven, die vorige week na lang wachten uit Korea terug keerde, overweegt de familie van de heer Rijks eveneens een procedure tegen de Staat te beginnen, daar dit de enige mo gelijkheid schijnt te zijn om het ministerie van Oorlog op zijn verplichtingen te wij zen, aldus dit blad. Verjaardagstaart met 100 kaarsjes De heer P. Kobus, wonende in de Vier de Klanderijdwarsstraat te Leeuwarden, de oudste inwoner van de Friese hoofd stad, vierde dezer dagen zijn 100ste ver jaardag. Hij ontving o.a- een taart met honderd kaarsjes en een muziekgezel schap bracht de jarige een serenade. De heer Kobus stamt uit een wel zeer sterk geslacht. Zijn zuster werd 95 jaar, zyn halfbroer 94 en een tante bijna 98 jaar. Nog dagelijks kan men hem een wandeling zien maken. Europese beweging Proefstemming te Delft op 17 December De proefstemming te Delft over de vraag hoe de stemgerechtigde burgers denken over een Europees politiek ge zagsorgaan is vastgesteld op 17 Decem- oals gemeld is. noudt de Neder landse Raad van de Europese Beweging een dergelijke proefstemming behalve m Delft, ook in Bolsward. Makelaar verdacht van verduistering De 52-iarige makelaar J.K. uit Groote broek (N.H.) is deze week gearresteerd, verdacht van verduistering van 10.000 Vele inwoners van Grootebroek zouden bovendien een vordering van in totaal 20.000 op hem hebben. Dit laatste be drag zou de makelaar in bedragen 200 en 1700 hebben geleend. Tegelijk met Koningin en Prins Ook hertog van Edinburgh naar president Auriol Tegelijk met Koningin Juliana en Prins Bernhard zal in het komende weekend! ook de hertog van Edinburgh dc gast van president Auriol van Frankrijk zijn. Voorts ontvangt Auriol op zijn paleis te Rambouillet de Nederlandse ambassa deur te Parijs, mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, en dei ambassadeurs van Groot-Brittannië en India. Bij het paleis zal het gezelschap jagen op korhoenders en fazanten. Albert Schweitzer over de toekomst Doctor Albert Schweitzer zal, na zijn bezoek aan Europa, in de loop van de volgende maand naar Afrika terugkeren^ Dr Schweitzei verklaarde dezer dagen te Parijs, een absoluut vertrouwen te heb- in de voortzetting van zyn werk, daar twee jonge medici hebben besloten, hem in het hospitaal te Lambarene te komen helpen. Film over het front in Korea Binnenkort zal in Nederland worden! vertoond de Zweedse film „Uppdfag 1 Korea" („Opdracht in Korea"), welke' voortreffelijke authentieke documentaire in opdracht van het Zweedse Roode Kruis door journalisten en filmreporters het Koreaanse front is vervaardigd. Deze film is niet alleen een hulde aan het Roode Kruis, doch daarnaast ook onopzettelijke, maar daarom niet1 minder doeltreffende propaganda voor de doelstellingen van de Ver. Naties. Wat de Wereldraad te behandelen krijgt >e adviescommissie van de Wereldraad Kerken voor de tweede Assemblée. die Evanston ln de Ver. Staten zal worden gehouden in Aug. 1954. is in Zwitserland ast het hoofdthema „Jezus Chrlstmj Heer. de enige Hoop van de Kerk en ,'ereld" zijn er zes neventhema's, die even zoveel commissies worden voor- je sub-commissies cn de door haar te behandelen thema's zijn: i Geloof en Kcrk-J orde: Onze eenheid in Christus en onze deeldheid als Kerken. 2. Evangelisatie} De taak van de Kerk Jegens hen, die aan leven geen deel hebben. 3. Sociale pro- en: De verantwoordelijke maatschappt ;t wereldperspectief. 4. Commissie van de Kerken voor Internationale Aangelegen heden De Christenen in de worsteling nar Een 77-jarige voor #t Haagse Gerechtshof Weer 5 gevraagd voor belediging (Van een onzer verslaggevers) De 77-jarige J. V. D. uit Rotterdam was secretaris van het mededelingenblad van de Rotterdamse afdeling van Bond van Ouden van Dagen. Op kwade dag versoheen het blad dat aan 5000 leden werd toegezonden met de volgende waarschuwing: ,,Laat U niet misleiden door onze heengestuurde voorzitter H. Deze man is hoogst onbe trouwbaar". De oud-voorzitter nam dit niet en D werd wegens belediging veroordeeld tot 5 boete. In hoger beroep voerde D aan, dat hij. zoals gebruikelijk, de inhoud het blad eerst aan het bestuur had gelezen. Hij achtte zich dus niet per soonlijk verantwoordelijk. Opzet tot beleiiigiog was er niet geweest. Mr Reumer, de proc.-generaal. meende, dat inderdaad het hele bestuur gedag vaard had kunnen worden. Verd. D. was dan echter nog niet buiten schot geble ven. Hij requireerde bevestiging. Mr Schuurmans Stekhoven, de verde diger, voerde o.m. aan, dat de belediging niet openbaar was. want alleen de leden kregen het blaadje en dit was ook niet aan de beledigde aangeboden. Dit wi geen zaak voor de Justitie, meende hij. Uitspraak 29 October. Ds P. Nomes, Geref. predikant e hoofdredacteur van het evangelisatóeblad De Goede Tijding, staat binnenkort 25 jaar in Den Haag. Prof. Bakker te Wageningen overleden Dezer dagen is te Wageningen, 70 jaai oud overleden prof. dr D. L. Bakker, oud-hoogleraar van de Landbouwhoge school. Van 19211&46 was hij hoogleraar in de veeteelt wetenschap. Ook was hij jarenlang voorzitter van het Centraal Bureau voor de varkens- en schapen fokkerij. Nationaal zangfeest in Driebergen De Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen zal Tweede Pink sterdag a.s. een nationaal zangfeest be leggen op de terreinen van het Open luchttheater te Driebergen. De 67e alge mer.e jaarvergadering van de Bond ii bepaald op 6 en 7 April as. te Amster dam. Deze vergadering valt samen me de herdenking van het 35-j. bestaan vac' de tot de Bond behorende Bond van Amsterdamse Chr. Zang- en Muziek verenigingen. Geen novelle bij de Boekenweek Ook dit jaar heeft de Commissie voo: de propaganda van het Ned. boek eet novelleprijsvraag uitgeschreven met d( bedoeling de bekroonde novelle tijden.' de Boekenweek 1953 als geschenk aa: het Ned publiek aan te bieden Dertie: manuscripten werden ingezonden, maa. de jury (Anna Blaman, C. J. Kelk. A Kossmann, Michel v. d. Plas. F. J. Du» pont. Chr. Leefiang en W. J. Schouten heeft geen van de inzendingen bekroond Nu is aan Drof. dr N. A. Donkersloot opdracht gegeven een bundel samen t< stellen van „ten onrechte weinig beken de" reeds geschreven korte verhalen val levende Ned. auteurs. Onderscheiding voor mr Stikker van de Paus Oud-minister mr D U. Stikker is doo.' Dinsdag de versierselen, behorende deze onderscheiding, aan mr Stikke; overhandigd. Ridgway le Londen De prijs van de vrijheid is niet hoog Als men bedenkt, dat het alternatief de slavernij is... Generaal Matthew Ridgway, de geal lieerde opperbevelhebber, heeft dez( dagen aan een diner van de „Pllgril Society" te Londen een beroep gedaa op de Westelijke landen, WestduiU troepen te doen deelnemen aan de vei dediging van Europa. De „Pilgrim S: ciety" is een bond ter bevordering va) de vriendschap tussen Engelsen en Ami rikaneri. „Wanneer wy Duitse troepen in oij midden opnemen", aldus de genera* „kan onze verdediging naar het Ooste worden verlegd, waardoor de veilighei van Europa groter wordt." Ridgway betoogde, dat hij een klein doch doelmatige strijdmacht op het o< heeft, die in staat is, bij een plotselin aanval, beslissende stoten af te weren De generaal zei te begrijpen, dat hoge belastingen, die voortvloeien uit enorme bewapening, gemakkelijk oorzaak kunnen worden van onenighe onder de mensen, als deze de grondsl van deze bewapening niet begrijpt „Het is een gebiedende eis", aldus Rid way, „dat de regeringen hun ond< danen volledig voorlichten over de noo» zakelijkheid van de bewapening." V overtuiging voegde de generaal zijn g' hoor toe: „De prijs, die voor de vrij hé moet worden betaald, krijgt een gehd ander aspect als het alternatief voor b» bepalen van die prijs de slavernij is De WACHTGELDREGELING' ltf is in verband met de inwerking*redd: van de werkloosheidswet vervallen nV ingang van 1 October J.l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4