Geref. Zuidhollandse vrouwen hielden provinciale dag in Leiden Enkele tientallen gemeenten moeten weg naar bond nog vinden Eerste Toonkunst - concert Het piano-duo Vronsky-Babin maakte grote indruk Noordwijks brandweerkazerne is thans goed toegerust Van 't Hoff-tentoonstelling leerzaam in menig opzicht D. PLAN JE 3 DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 In de middagvergadering referaat en be spreking over de Cbr. school De Zuiderkerk te Leiden werd gisteren gebruikt door de afdeling Zuid- en Holland van de bond van Geref. vrouwenverenigingen in Nederland, die loet <iaar haar Provinciale dag hield. Uit alle delen van de provincie waren het Geref. vrouwen naar de Sleutelstad gekomen, de zorgen van de eigen huis- oe- houding even ver achter zich latend. Aan de stemming kon men wel mer- ken, dat ze dit ook deden, 's Morgens sprak mevr. G. Kraan-v. d. Burg te eit-J Vlaardingen over „Een vrouwenleven vóór 100 jaar" en 's middags besprak en de heer T. M. Gilhuis uit Weesp de betekenis van de Chr. school. ior. In haar openingswoord wees de presi- ligt dente, mej. G. J. Molendijk uit H. I. Am- rin* bacht, op het gereed komen van de nieu- ;.C., we vertaling van de Bijbel, die zij har de telyk voor gebruik in het gezin aanbe- Sy- val. ,.We moeten ons niet laten afschrik ken door allerlei gevoelsargumenten. La- ten we er dankbaar voor zijn, dat de hele Ies nieuwe vertaling bij ons op de huiskamer- der; tafel kan liggen", zei ze. uit- Uit het verslag van de secretaresse, me- 2.C. vrouw C. Kuiken van Weeren te Leiden, me bleek, dat het aantal aangesloten vereni- /eel gingen met zestien was toegenomen; nu zjjn er 141 met 4315 leden. Dat de vyf- honderdste vereniging van het land een Zuidhollandse was, gaf de vrouwen een klein beetje trots. „We hebben dit jaar geleerd, de moed niet op te geven, als tre, directe resultaten bij de propaganda uit- de blijven. Activiteit blijft geboden, want [949 36 gemeenten hebben de weg naar de de i bond. nog niet kunnen vinden", aldus de van secretaresse. ,aar De penningmeesteresse, mevrouw Berg- ling hout-Rozeboom uit Rotterdam, maakte lin- de dames op geestige wijze bekend, dat den er een batig saldo van f 192 was. „Dat is 'ing hoger dan het saldo op ons huishoud- no-iboekje, zo dat er nog is, maar voor de en propaganda hebben we het hard nodig", den Waarmee de leden het geheel eens waren, wel De causerie van mevrouw Kraanv.d. Burg werd met grote aandacht gevolgd. eb- j)e schrijfster tekende hierin verschil- lende levens van vrouwen ten tijde van J het Reveil, toen de godsdienstige en j-j* jgeestelijke gesteldheid van ons land een fchj&rede gezondmaking nodig had. Duide- chefjk ^et aan ^et ^cbt treden, dat de c bijdragen van de vrouw in deze ople- lijhlving van groot belang zijn geweest In lei. pet begin van haar causerie wees zij vooral op de vrouwen van de mannen der Afscheiding, die tegen alle weer- -n standen en verguizing in volhielden, lale 'Ten slotte vertelde de spreekster iets om lover het leven van een vrouw, die niet ail. pet de Afscheiding is meegegaan, n.l. icht reevr- Groen van Prinsterer, waarbij in het bijzonder de aandacht werd geves- on_ tigd op haar veelzijdige activiteit. Alle die vrouwen verschillend in aanleg en rer- karakter, verschillend waren ook hun een omstandigheden, „maar wat werd gedaan der uit liefde tot Jezus, houdt zijn waarde", zo besloot mevr. Kraan haar causerie. ae Heilige simpelheid Dns Om twee uur werd de vergadering an" voortgezet met de inleiding van de heer Jit_ Gilhuis. Hij stelde de vraag, of het bij sen de stichting van de Chr. school is ge gaan Om het knusse kringetje. Was deze school doel in zichzelf of een middel? dé Zochten wij het isolement om de afzon dering zelf? Met enkele voorbeelden toonde de referent aan, dat de openbare school van de vorige eeuw werd aangetast door de geest der verlichting. Groen van Prin sterer werd het langzamerhand duide lijk, dat de verbinding tussen kruis en volk op de openbare school niet was te handhaven. In de weg van bloed en tra nen heeft men geprobeerd de deur van de openbare school opnieuw open te krijgen voor het Evangelie van Jezus Christus. Na vele jaren van strijd werd het zichtbaar, dat men die gelegenheid niet kreeg. Men werd de weg van de verbijzondering opgedreven. En hoe is het nu? We moeten dank baar zijn voor het uur godsdienstonder wijs op de openbare scholen, aldus spr., die echter nog verder wilde gaan: „We moeten ijveren voor de totale doorbraak van het Evangelie ook op de openbare lagere school". We mogen niet proberen Christus' gangen in de Chr. school te localise ren. Maar wij zijn nog niet zo ver, dat de openbare school voor ons aanvaardbaar is, aldus de heer Gilhuis. Een uur Evangelieverkondiging is niet genoegzaam. Dit staat los van het overige onderwijs, het heeft er geen organisch verband mee. De grondslag van het openbare onderwijs is maar al te vaak het humanisme. Met een huma nisme, dat op zijn best een afgebleekt Christendon» importeert, kunnen we geen genoegen nemen. In de huidige concrete situatie is de school met de Bijbel voor de Christen ouders de enige oplossing, stelde de referent In heilige simpelheid moeten wij de weg van de Chr. school gaan- Deze school heeft haar gebreken, maar zij blijft het verlangen houden om in het duister van heden te wijzen op de brandende lichten van de eeuwige Er volgde nog een uitgebreide discus sie, waarbij vijftien vragen werden be handeld- Dr H. J. Westerink, Geref. predikant te Leiden, sloot de vergade ring. Ian Strijbos opende winterseizoen N.R.V. Met een volle foyer naar onbekend Spanje De vogelkenner en dierenvriend Jan Strijbos heeft ook bij de leden vai Ned. Reisvereniging een goede n Ook als spreker. Dat bleek gisteravond bij de inzet van het winterseizoen; leden van de Leidse afdeling zorgden Voor een goed bezette foyer, die vol aan dacht en soms heel geamuseerd luisterde naar een causerie over „Onbekend Spanje". Aan de hand van een mooie kleurenfilm voerde Jan Strijbos zijn ge hoor naar prachtige plekjes in dit dorre, tnaar romantische land. Hy vertelde over Andalusië met zijn bloemenweelde en van het enorme jachtgebied van de Vroegere adel, de Cota de Dona Ana. Het lal verschillende hoorders wel vreemd In de oren geklonken hebben, dat in dit eeuwenoude cultuurland aan de rand van het oude Europa het analphabetisme Dog welig tiert ondanks de leerplichtwet (op papier). Ook het rekenen gaat de Spanjaard maar moeilijk af. Maar de bewoners van dit land houden intens van bloemen envan kinderen. Overigens lijn ze als de dood voor spionnage en is het kamperen om die reden één voort durende worsteling met de politie. De hoofdzaak van Jan Strijbos' causerie was echter de vogelwereld. De tweedelige ïilm toonde reeksen beelden van ooie vaars, gieren en reigers. Ook de planten wereld stond in het centrum van de aan dacht. Hetgeen helemaal niet vervelend |was, omdat Jan Strijbos zo smakelijk Weet te vertellen. De zaal toonde zich dan ook zeer dank baar voor het gebodene. Belangrijke reductie op toewijzingen Leiden De 4% pet. obligatielening ten laste van de gemeente Leiden (vierde lening 1952) b dusdanig overtekend, dat op de toe- Wijzingen een belangrijke reductie moet Worden toegepast. Deze lening was totaal groot f5.000.000, waarvan de helft reeds Op inschryvingsvoorwaarden was ge plaatst Vertrek sr majoor en mevr. Hordijk uitgesteld Sr majoor en mevrouw H. Hordijk van het Leger des Heils, die ruim drie Jaar de leiders zijn geweest van het korps Leiden, hebben hun vaarwel-orders ge kregen om hun werk elders voort te zet ten. Toen een grote schare gisteravond in de zaal van het Leger aan de Hooi gracht afscheid wilde nemen, werd be kend gemaakt dat het vertrek tijdelijk V'as uitgesteld. Zondag zullen de ma joors Hordijk weer voorgaan in de dien- •ten. Het eerste abonnementsconcert der Maatschappij voor Toonkunst bracht het optreden van het pianoduo Vitya Vronsky-Victor Babin. 's Middags reeds hadden we tijdens het elders vermelde jeugdconcert de gelegenheid met het spel van dit voortreffelijke kunstenaarspaar kennis te maken we schreven in dat verband over een muzikaal evenement. Het programma, dat we 's avonds konden beluisteren, was in niet mindere mate een evene ment. drie delen uit de beroemde balletsuite Pétrouchka wös Igor Strawinsky in een bewerking voor twee vleugels door de componist zelf goed gekeurd. Uiteraard werden we hier gedwongen deze bewerking te vergelijken met de ons meer vertrouwde orchestrale versie. De rijke schakeringen van het orches trale palet moesten we hier missen; d< klanik werd abstracter doch tevens door zichtiger en misschien subtieler; in ieder geval werd men nu soms door nog niet opgemerkte détails verrast. Vooral in de Russische dans leek ons deze bewerking zeer gelukkig. De uitvoering van dit demonische werk was. vooral in het laat ste stuk, verbijsterend knap. Geen wonder, dat hierna de toegiften niet konden uitblijven, ondanks het feit, dat de kunstenaars na de vermoeienissen van de reis en de inspanning van twee zware recitals op één dag wel naar n verlangd zullen hebben- Het publiek medogenloos! Zo volgden nog Poulencs „Embarquement pour Cythère", (Valse musette), een muzikaal grapje en de Zamba uit Mihauds suite „Scaramouche", een stuk, dat ondanks zijn banaliteit iets zeer fascinerends heeft en dat het enthousiasme van de talrijke toehoorders ten top voerde. J. v. d. V. Zelden hoorden we twee pianisten, wier samenspel zulk een hoge graad van technische perfectie verenigde met zoveel muzikanteske bezieling. Wel moeten we erkennen, dat het eerste werk van het programma een fantasie op thema's van de 18de eeuwse componist G. Ph. Tele- mann door Victor Babin, ons teleurstelde; niet omdat hier naar onze mening een stylistische fout gemaakt werd. Immers, reeds het tot een fantasie verwerken van andermans thema's is bedenkelijk, doch de uitvoering van een in barokstijl ge houden werk op twee vleugels is nog be denkelijker, vooral wanneer de bewer king zó overladen is als déze. We kun heden de barokmuziek niet meer zoals Busoni dat deed (in zijn Bach- bewerkingen)het is te log, te zwaar en te weinig subtiel. Gelukkig werd ons deze teleurstelling ruimschoots vergoed in Schuberts geniale fantasie in f voor piano vierhandig Op. 103- Naar onze mening vormde deze Schubertvertolking zelfs het hoogtepunt van de avond. Dit werk, dat ondanks zijn rhapsodische vorm prachtig is opge bouwd, bevat een rijkdom aan thema's, zoals men die slechts bij Schubert aan treft. De uitvoering was zó magistraal, zó juist van sfeer en technisch zó supe rieur, dat het ons leek, alsof we dit werk voor het eerst hoorden, zoals het behoort Daarna moest Chopins rondo in c voor twee piano's Op. 73, hoe voortreffelijk ook gespeeld, ons wel wat tegenvallen. Dit werk werd geschreven in 1828, dus nog tijdens Chopins studietijd in Polen; hij werd hier vooral geïnspireerd door de piano-virtuosi uit die tijd, zoals Hum mel. De stijl is brillant, gracieus, doch weinig persoonlijk en men zou dit werk stellig nog niet kunnen afleiden, Chopin een der allegrootste componisten van zijn eeuw zou worden. Na de pauze werden geheel andere domeinen der muziek-literatuur betre den. Mihauds Kentuckiana is een zwak en nogal banaal werk, dat zelfs door déze uitvoering niet gered kon worden. Dvo rak Slavische dans Op- 72 in e deed het daarentegen in deze bewerking piano vierhandig zeer goed. Vooral het toucher was hier zeer fraai. Tenslotte Tuinbouw en plantkunde in het Gulden Vlies Een rij agendapunten werd gisteravond op de vergadering van de afdeling Lei den van de Kon. Ned. maatschappij vooi tuinbouw en plantkunde zonder veel omslag afgehandeld. Er waren trouwen! ook weinig leden naar het Vlies geko- om de vergadering kleur te geven. De plaatsvervangend voorzitter betreurde zijn openingswoord de afwezigheid zovelen- Hij heette de aanwezigen dubbel hartelijk welkom. De heer Smit, die dus bij afwezigheid 3n de heer Joh. Jonker de vergadering leidde, stelde aan de orde de verkiezing twee afgevaardigden naar de alge- vergadering. Na enkele stemmin gen bleken de heren Smit en Veendorp te zijn aangewezen, met als plaatsvervan ger de heer J. van Egmond. Bij de verkiezing van drie candidaten oor het hoofdbestuur ging de vergade ring er mee accoord, dat de stem van de vereniging werd uitgebracht op de heren mr J. J. Hage, liefhebber, J. H. Smit, vakman en de heer De Vink, vak- Na de beschrijvingsbrief van de alge- ene vergadering te hebben voorgelezen, stelde de heer Smit het laatste punt aan de orde, de vertoning en de bespreking meegebracht fruit. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Belia dr v A Dijkstra en M. C. Boter; Joseph zn v J Keereweer A J Hannaart; Johannes zn v M de 1 en W de Mol; Johanna dr v T de Vreugd en M van Duijvenvoorde; Theo dora C P M dr v A J M Jongmans en J M Otten; Jacobus P J zn v J Zandvliet A Guldemond; Leendert zn v L Rys- dam en H W Ordelman- OVERLEDEN: G D J Dokter huisvr De Jong 67 jr; J Rijlaarsdam z 21 jr; D Sloos wedn 82 jr; J Snoep m 67 jr. GEHUWD: P J M van der Werf en E an der Biezen; A J Eradus en P J Zwei stra; J W A van Belkum en J van der Zon; D J Mathot en E B Pont; N Fakkel S J Kok; W J H Verhagen en N Fa- r; W L L Hulsman en W P A Melis; A Colijn en G E van der Kooij; J H van de Water en A G van Dam; S P van der Hoogt en A I de Bruyn. Haagse Politierechter Een laatste kans Voor de Haagse Politierechter ver scheen een slager uit Leiden, die bij de firma waar hij jarenlang werkte vlees had ontvreemd. De verd. hield vol dat het maar eenmaal was gebeurd. Om dat bedrijfsdiefstallen zo veelvuldig komen en verd. bovendien al eerder diefstal was veroordeeld requireerde de officier van juistitie een week gevange nisstraf. Mr Strikker, de raadsman, be pleitte de man nog een kans te geven. Inderdaad wilde de rechter het nog een maal proberen. Verd. werd veroordeeld tot f40 boete of 10 dagen en 14 dagen voorwaardelijk. Boete voor Inwonlngskwestie Een Leidse spinner had met de mensen bij wie hij inwoonde ruzie gekregen over de huur en had daarbij zijn handen niet thuis kunnen houden. Hij beweerde dat de ander het eerst sloeg. Thans werd de spinner by verstek veroordeeld tot f20 boete of 10 dagen wegens mishandeling. Houtdiefstal De Haagse Politierechter veroordeelde bij verstek een Leidse opperman con form de eis tot een week gevangenisstraf wegens houtdiefstaL In 1946 was de man Trots op alles wat het corps heeft gepresteerd De gemeenteraad en B. en W. van van een olie- en benzinebrand met een Noordwijk hebben gistermiddag een be- schuimblusser leverde merkwaardig snel- e gebracht aan de geheel vernieuwde le resultaten op. vergrote brandweerkazerne aan de' ickhorststraat aldaar. De comman- de brandweer, de heer C. van Het piano-duo Vronsky-Babin 34-ste Jeugdconcert der Maatschappij voor Toonkunst Voor het eerste jeugdconcert in dit seizoen, georganiseerd door de Maat schappij voor Toonkunst te Leiden, bestond zoals gewoonlijk zeer grote belangstelling van de zijde der Leidse scholieren. Zonder twijfel is dit mede te danken aan het hoge niveau, dat deze concerten steeds ken merkt. En dat ook deze keer gehandhaafd werd. Het vermaarde piano-duo Vitya Vronsky Victor Babin, zojuist in Europa terug gekeerd van een tournée door Amerika en óók aangekondigd als concerterend in het avondprogramma ln de stadsgehoor zaal, maakte dit jeugdconcert tot een aar evenement Het samenspel van deze beide kunste aars heeft een hoge graad van perfectie bereikt. Zij weten elkander voortreffe lijk aan te vullen, zowel bij het spel quatre mains" als bij het bespelen van twee vleugels. Er zijn stellig slechts wei nig piano-duo's, waar zulk een grote homogeniteit van stijl en uitvoering be reikt wordt. Dit bleek reeds dadelijk bij de vertol- ;ns veroordeeld wegens diefstal in vereniging en ook had hij tevoren reeds hout gestolen. Aannemer zette valse handtekening Een aannemer uit Noordwijkerhout bouwde indertijd veel scholen. Dit ging gepaard met acten die door alle partijen ondertekend moesten worden. Om de zaalk wat te bespoedigen kreeg de aanne- de acte zelf mee, zodat hij de per- i kon bezoeken die tekenen moesten, en van die gelegenheden had verd. naar een handtekening gezet- Toen dit werd ontdekt werd de kassier van de bank ontslagen omdat hij de acte uit handen had gegeven en moest de a£ zich voorbereiden op een vervolging wegens valsheid in geschrifte. Thans de officier van justitie vijf maan den gevangenisstraf. De Haagse Politie rechter veroordeelde verd. tot drie ir Lompen- en looddiefstallen Voor diefstal van lompen en lood werd »n los-arbeider uit Katwijk aan Zet veroordeeld tot f35 boete of 10 dagen er een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk. king van de sonate in C, K.V.521 van Mozart, waarin alle lichtheid en gracie tot uitdrukking kwamen, die aan deze helaas zo weinig uitgevoerde muziek voor vier handen eigen is. Voor deze speciale gelegenheid had men er kenne lijk naar gestreefd een programma samen te stellen, dat in staat moest zijn een jeugdig auditorium te boeien zonder te hoge eisen te stellen aan zijn muzikale cultuur. Dit heeft het voordeel, dat zo werken hoort, die anders gewoonlijk niet op de programma's verschynen die men een enkele maal toch wel met plezier hoort. Dit geldt bijv. voor Poulencs „Embar quement pour Cythère", een werkje, dat het in een Parijs cabaret zeer wel doen. Evenals Milhauds bekende suite „Scaramouche". Dit geldt óók voor de Barcarolle Op. 5 en de Italiaanse polka van Rachmaninof en de Slavische dans Op. 72 van Dvorak. Ook al is de n 'kale inhoud van deze werkjes betrekke lijk gering, het spel van dit tweetal gaf er een ongekende suggestiviteit aan. Het Concerto Pathétique in e van Liszt is een wel wat pompeus en hol werk, waarin de te overwinnen technische moeilijkheden niet geheel worden beloond. Men begrijpt, dat de jeugdige toehoor ders met een stijgend enthousiasme op de gespeelde werken reageerden. De toe lichting werd deze keer gegeven door Jaap Stotijn, hetgeen stellig tot de goede stemming heeft bijgedragen. J. van der Veen Vliet, gaf de gasten een toelichting. De brandweer heeft de beschikking moderne motorspuit met mate riaalwagen. De spuit staat in de garage, waarin al het overige materiaal eveneens kan worden opgeborgen. In lange goot kunnen de vuile slangen i den afgeboend. In een droogkamer kan het natte slangenmateriaal in een mini mum van tijd worden gedroogd. Vroeger moest men de slangen in een lange mast hijsen, dit leverde bij nat weer grote be zwaren op. Dank zij een vernuftig alarm systeem kan dé brandweer zeer snel op- treden. Op de bovenverdieping van het gebouw is het theorie- en recreatiezaaltje geres taureerd. Dit zaaltje is met smaak sierd met behulp van oude brandweer- borden met het wapen van Noordwijk op. Deze borden hadden de brandweer lieden vroeger aan hun huis hangen. De heer Van Vliet gaf nog een oi zicht van de geschiedenis van het ge bouw. Het werd gesticht in 1868 op ini tiatief van burgemeester C. L. C. W. Pieke, dezelfde man die als de stichter van de badplaats kan worden beschouwd. Behalve voor de brandspuit was het ge bouw vroeger bestemd voor werkinrich ting, waarin minder valide arbeiders hun kost konden verdienen. Tot 1919 heeft die toestand voortgeduurd, gelei delijk werd het pand toen geheel door de brandweer in gebruik genomen. De vrijwillige brandweer is tevreden over de nieuwe voorzieningen. Spr. dank te het gemeentebestuur en de raad hun medewerking, en de vrouwen de leden van de brandweer voor de fraaie vlag met embleem. De burgemeester zeide trots te zijn op alles dat het brandweercorps onder lei ding van de heer Van Vliet heeft gepres teerd. Gezamenlijk toog men ni terrein aan de Panhuysstraat, demonstratie werd gegeven met de brandblusmiddelen. Vooral het blussen Agenda voor Leiden Donderdag Gehoorzaal. 8 uur: Residentie-orkest >or K. en O., solist Geza Anda, piano. Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: Pro Ju- ventute en R K. Gezinsvoogdij, mr M. Braun, Den Haag. over de algemene beginselen der gezinsvoogdij. Stadhuis, kamer 125, 7.15 uur: Leids jeugdparlement over vakbeweging er politiek. Nieuw-Minerva, 8 uur: Leids Kunst centrum, jaarvergadering. Vrijdag Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., eerste avondcursus Bronnen der westerse cultuur, dr J. A. Schröeder over de an tieke beschaving. Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acade misch Kunstcentrum, Hindoedanseres Hlma Kesarcodi. Gehoorzaal, 8 uur: Joegoslavische vol leybalclub „Locomotief'. Centraal, 8.15 uur: afdeling Leiden Ned. handelsreizigers Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: Nedl Volkstoneel brengt Het Woord van Munk. ;gstgeest, Het Witte Huls, 7.45 „Oost en West", Lode van Gent met film „Zo is donker Afrika". Zaterdag Damlaan, 11.15 uur: opening nieuwe openbare lagere school. Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., Jugo- Slavisch Danstheater. Collegezaal Nieuwsteeg, 4 uur: Volks huis, cursus natuurkunde (kernphysica lage temperaturen). Mare 43. half 8: toneelavond „Ons Ge noegen" (Jan Ongeluk). Zondag Pieterskerk, 7 uur: ds C. P. Klijn uit Driebergen over „Het huwelijk in nood" (ter opening van de gezinsweek). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 1523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel- 20313. Tentoonstellingen Museum Steenstraat la, 1016 uur (be halve 's Maandags), Van t Hoff-tentoon stelling (tm. 29 October). Gisteren heel onofficieel opengesteld Toen op 30 Augustus van dit jaar te Amsterdam de geboortedag (100 jaar geleden) van de grote scheikundige prof. dr J. H. van 't Hoff werd herdacht, werd daar een tentoonstelling gehouden van authentieke documenten, brie ven, foto's enz. uit familiebezit, tijdelijk bijeengebracht door de Ned. chemi sche vereniging. De directrice van het rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen te Leiden, dr Maria Rooseboom, vond deze expo sitie zó interessant, dat zij de verzameling naar Leiden liet komen, waar zij van gisteren af tot en met 29 October te bezichtigen is in het gebouw Steenstraat IA. geheel in de stijl van Lord Byron; brief jes aangaande een bezoek van de keizer van Brazilië en een etiket met getuig schrift van Van 't Hoff voor de naai hem genoemde sigaren. De moderne menj wordt er ook getroffen door de betrek kelijke primitiviteit van een destüleer- toestel, dat Van 't Hoff gebruikte voor zyn proeven. Imponerend zijn de gouden Davy-medaille, in 1893 aan hem en Le Bel door de Royal Society toegekend, en de gouden Nobelprijs-medaille,- die in 1901 voor het eerst werd toegekend wel aan Van 't Hoff. Men verwacht op deze tentoonstelling vooral de hogere klassen van de middel bare scholen, studenten en leden van de wetenschappelijke staf. Gerei. Zondagsschool 25 jaar In de Geref Kerk te Noordwijk aan Zee werd gisteravond het 25-jarig be staan van de Geref. Zondagsschoolvereni ging „Jachin", herdacht De voorzitter, de heer J. Hoogstraten, sprak een inlei dend woord, waarin gewezen werd op het voorbeeld van SamueL Het is een moeilijk maar een heerlijk werk dat wy doen. Men heeft thans een 180 tal kinde ren, verdeeld over 4 klassen- Spr. wekte de aanwezigen op dit werk naar vermo gen te steunen. De kinderen van klas H voerden ver volgens een stukje op „Het Scheepje". Na de pauze voerden enige afgevaardig den het woord, o-w. ds B. Bouma namens de Geref. Kerkeraad en mej. Van 't -Noordende namens de Ned. Herv. Zon dagsschool- Frits ter Woort bood als oud leerling aan de leiders en leidsters een geschenk aan. Nog enkele malen kwamen de kinde ren aan het woord, ook met een voor treffelijk geslaagd kabouterspel. Een fraai tableau sloot de avond. Christen-vrouwenbond De afdeling Noordwijk aan Zee van de Christen-vrouwenbond vergadert heden avond in de Chr. kleuterschool. Mevr. Wijbenga—Goldberg spreekt over „Moei lijke kinderen". VOORSCHOTEN Bouw van 56 woningen in complex Oranjepolder Er zijn heel wat besprekingen gevoerd, voor het college van B. en W. zover was, dat het met het voorstel kon komen om over te gaan tot de bouw van 56 wonin gen. Indertijd is het in de raad ter sprake geweest dat er aan de Krimkade ten oehoeve van K.L.M.-personeel 51 woningen zouden worden gebouwd. Door verschillende omstandigheden is deze bouw toen niet doorgegaan. Na veelvul dige besprekingen met de K.L.M., waar bij deze zich zeer interesseerde voor het type woningen, waarvan er thans 13 in aanbouw zijn aan de Prinses Irenelaan, is het nu zover, dat van het pensioen fonds van de K.L.M. een aanbieding is ontvangen voor een geldlening op onder handse schuldbekentenis groot f635.000 k 4y*% over 30 jaren. De bouwkosten van deze huizen zullen ongeveer f 837.150 bedragen, terwijl ge bruik zal worden gemaakt van de rijks bijdrage. B. en W. hebben kunnen berei ken, dat van deze 56 woningen een 5-tal ter beschikking van de inwoners zal komen. De huur per woning zal, bij handhaving van de bestaande premie regeling, ongeveer f51 per maand be dragen. Subsidie Steun Wettig Gezag Het bestuur van de plaatselijke com missie Steun Wettig Gezag heeft bij B. verzoek ingediend om jaar lijks een subsidie te mogen ontvangen. Het college stelt voor deze op f250 vast te stellen. Uit de toelichting op het verzoek blijkt it de reserve-organen thans goed „draaien". Een groep van 14 man oefent wekelijks enthousiast, terwijl regelmatig aanmeldingen binnenkomen. Ook de groep reserve-rijkspolitie heeft vrij wel de voor deze gemeente benodigde sterkte bereikt. Alhoewel de kosten van het organi seren van propagandabijeenkomsten gro tendeels door de provinciale commissie worden vergoed, wil het plaatselijk comité zijn vleugels wyder uitslaan. Zo kan b.v. de groep Nationale Reserve nog uitgebreid worden tot één of meer pelo tons. Het voornemen bestaat om op 20 November a.s. dn samenwerking met het gemeentebestuur een propaganda-avond te houden. Verkavellnf Industrieterrein Op het industrieterrein aan de Dobbe- weg mogen geen industrieën worden ge vestigd, die een kleinere oppervlakte be slaan dan 2500 vierkante meter. De ge meente heeft nog over twee terreinen van resp. 4350 en 3002 vierkante meter de beschikking. B. en W. achten het ge wenst deze terreinen te verkavelen, zo dat kleine industrieën kunnen worden aangetrokken. Het wordt wel gewenst geacht een minimum-oppervlakte van 500 vierkante meter per bedrijf aan tc houden. Afwijkingen bij leerlingen De inspecteur .-an het lager onderwijs id acht lessen organiseren, waardoor het onderwijzend personeel een beter in zicht krijgt in afwijkingen by leerlin gen. zoals linksharxhgheid en stotteren. e" W. vragen daarvoor een credset o ƒ350 aan de raad. Opbrengst De collecte voor de militaire fondsen die Zaterdag werd gehouden heeft f23086 opgebracht. Gemeenteraad De morgenavond te houden raadsver gadering begint om 9 uur. De relatie van de Leidse academie met prof. Van 't Hoff is gelegd in de jaren, dat deze geleerde hier zijn candidaats haalde, dat is in 1871 en 1872. Overigens prof. Van 't Hoff niet zo bijster op Leiden gesteld, omdat hy vond, dat hier te conservatief was. Prof. Van 't Hoff werd te Lind by Zwijndrecht geboren. Van 1867 tot doorliep hy de H.B.S. te Rotterdam Cs-Gravendijkwal) en in 1871 werd hy technicus te Delft. De toegang tot de Leidse universiteit verkreeg Van 't Hoff dus op voor die dagen wel zeer onge wone wyze. Gepromoveerd Is prof. Van 't Hoff te Utrecht. In 1877 werd hij lector te Am sterdam en het jaar daarop hoogleraar. Op den duur voelde de geleerde zich in Amsterdam echter niet thuis, ofschoon men allerlei faciliteiten verleende hem te kunnen behouden. In 1896 trok prof. Van 't Hoff naar Berlyn, „Hoe moet ik nu schrijven vraagt mevrouw Louwman te Wassenaar zich thans af. De 3 hï-jarige tijgerin Sheila heeft de echtgenote van de directeur van het dierenpark dezer dagen namelijk de wijsvinger van de rechterhand afgebeten. Maar mevrouw Louwman is goede vriendjes met haar Sheila gebleven, zoals de foto toont: ,,'t Is een roofdier en het gebeurde spelenderwijs...." 1911 gestorven is Op de tentoonstelling is een hele reeks portretten te zien. Verder herinneringen de loopbaan van de geleerde, diplo- benoemingen, uitnodigingen en brieven. De personalia treffen de niet in alle opzichten ter zake kundige be zoeker natuurlyk het meest: een getuig schrift van de muziekschool te Rotter dam. waar de leerling Van 't Hoff de eerste ereprys voor de eerste pianoklasse behaalde op 3 Februari 1863; een schrift, waarin de jonge Van 't Hoff zijn reis het slagveld van Sedan in Septem ber 1870 beschryft; een gedicht, gewyd laan de vrijwillige dood va" 1 ZOETERWOUDE .Koopt ln Zoeterwoude' De winkeliers en handelaren, aange sloten by de middenstandsorganisaties, ontplooien een actie voor Sinterklaas feest om het kopen in Zoeterwoude te animeren. De deelnemende zaken zul len van af 17 November tot 6 December voor elke gulden, die besteed is, een bon afgeven. Op 24 November worden van de eerste week. op 1 December van de tweede week en op 8 December van de derde week in het parochiehuis de pre mies bekend gemaakt. Op de laatste avond worden bovendien de hoofdprijzen over de gehele periode uitgeloofd. Ver dere bijzonderheden in de namen van de deelnemende zaken worden nader be- n studente, kend gemaakt. (Advertentie) I Nu geen koude rillingen meer. Wollen 1 pers. dekens f 17.50 2 pers. f 21.50 Zuiver wollen dekensf 52.50 Gewatteerde dekens f 2080 Schools! raaf 150 Telef. 586, Voorschoten Amerikaanse studiebeurzen Er worden enkele beurzen beschik baar gesteld voor Nederlandse studen ten, vertalers, critici, auteurs en Jour nalisten voor het volgen van enige Ame rikaanse cursussen te Salzburg ln 1953. Formulieren moeten voor 5 Novemb. a s. worden aangevraagd by het Nederland- Amerika Instituut, Museumplein 4, Am sterdam. Aanhangers van Nenni wen sen met Moskou te breken Een groep van 50 leider* var de pro- communistische Italiaanse eocÉalétiecbe partij van Nenni heeft in een motie een ddeWjtee breuk met Moskou geèwt. motie aal waarschijnlijk worden i-oongel<gd aan het eerstvolgend» party- congres dat vóór het einde van dit jaar aal worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3