Jlieuiue jTciitsrl) (Courant Krijgt Fokker een opdracht voor ruim 400 Swift-straaljagers? Felle brand in grote loods bij Amsterdamse haven Slecht begin van Benelux- conferentie Socialisten zijn opgetogen over hun winst Wist U DINSDAG 14 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertenüe-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal ƒ2 per maand: t 0.47 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting! Drie en dertigste jaargang No 9558 Directie: P. DIEMER Hooldredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSER1NS CHR1STEL11R-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpastlctj It ghebtroen hert la tegljenspoct" O. die winkelsluiting Plannen van M.S.A. bekend gemaakt [-Over vijf jaar 1400 nieuwe vliegtuigen voor de N.A.T.O.-landen t>en*yOLGENS een voorlopig programma zullen er van 1954 tot en met 1957 V in de West-Europese vliegtuigfabrieken 1400 straaljagers worden ikergebouwd voor de Noordatlantische verdediging. Het bedrag van deze ^reusachtige order beloopt 400 millioen dollar, waarvan de Ver. Staten erkfr25 millioen verschaffen en de Europese bijdrage op 175 millioen is be- t bi|)aald. Nederland en België zullen van de Amerikaanse bijdrage 42 mil- ffen(j0en dollars (pl.m. 160 millioen) ontvangen voor het bouwen in eigen ^vliegtuigfabrieken van 400500 Swift-straaljagers. die dan in licentie van de Britse Armstrong Vickers-fabrieken worden vervaardigd. bijzonderheden over het pro- f (Amerikaanse bijdrage 86 millioen dol- voor de vliegtuigbouw ten be- lar). /an de NATO-landen werden ENGELAND: 500 Swift-straaljagers (6! volgens Reuter en A.P. door de millioen dollar). A. in Parijs bekend gemaakt. Dit ITALIË: 300—400 Venom-nachtjagers verkeert echter nog in een (Brits) met 2 plaatsen (26 millioen n voorbereiding en aan het I dollar), laatsen van de definitieve contracten NEDERLAND en BELGIË: 500 Swifts men nog niet toe. (42 millioen dollar). Eerst was menvoornemens 1700 vlieg- (Als de verlaging naar evenredigheid igen te laten bouwen, maar dit aantal Het is nog niet bekend, hoe die 1400 iLDbjiegtuigen over de vijf deelnemende landen zullen worden verdeeld, maar wel Ie bekend hoe imen de oorspronkelijke toestellen krijgen. Red.) De totale Amerikaanse bijdrage 225 millioen doüar (223 millioen voo vliegtuigbouw en 2 mdUioen Krdeling heelt gedacht, toen het pro- kleinere posten) is niet gewijzigd vol- iramna 1700 toestellen omvatte. Deze 0™ h«' gemaakte plan. jrerdeling luidde als volgt: 2; dl FRANKRIJK: l Mystère-straaljagers Tiiomi der wetenschap „Hart van meisje stond vijl minuten stil p| a) Opzienbarende operatie in de Ver. Staten Door een operatie op een elfjarig romeisje te Philadelphia (V.S.) is het posi tieve bewijs geleverd, dat het hart lang 8 genoeg kan worden stil gezet om een tware ingreep uit te voeren. Inei Na verdoofd te zijn, werd het kind ge- - «turende twaalf uur in een soort ijskast ble^ezet, teneinde haar lichaamstemperatuur —geleidelijk voldoende te doen dalen om Ie behoefte van weefsels eu cellen aan luurstof zozeer te verminderen, dat het jart gedurende vijf minuten kon worden .til gezet. Dit was de tijd, die nodig was, om een {at in de afscheiding tussen beide harts-1 lelften te dichten. I Het meisje was met deze afwijking ge loren en zij had tot gevolg, dat afge- Verkt bloed zich vermengde met het lan zuurstof rijke bloed, dat door de pngen stroomde. Dit maakte het kind ot een half-invaUde, zwak en onder-1 levig aan aanvallen van duizeligheid. Na de operatie werd de patiënte be- lekt met een dunne deken om haar jchaamstemperatuur even geleidelijk peer te doen stijgen als zij was gedaald, folgens de doktoren zal het meisje weer |auw naar huis kunnen als haar krach- en blijven toenemen. Onder normale omstandigheden kan let hart niet langer dan drie minuten gorden stil gezet, zonder dat schade gordt toegebracht aan de hersenen. lAss. Press). De overige 175.000.000 dollar zullen doro de vijf deelnemende landen en door be paalde landen, dde ter verkrijging van een deel der nieuwe vliegtuigen bijdra gen, opgebracht worden. Vele jagers zuilen in de landen blijven, waar ze gebouwd worden, maar de rest wordt aan de andere NATO-lamden toe gewezen. De Nederlandse Fokkerfabrieken in Amsterdam zouden volgens deze berichten het algemeen contract voor Nederland en België uitvoeren. Even als dat met de Gloster Meteors het geval is zou België dan de motoren vervaardigen en Fokker de rompen. Voor Fokker zou deze opdracht zeer welkom zijn nu de order voor 330 Gloster Meteors voor Nederland en België eind volgend jaar afloopt. Generaal-majoor H. J. J. Dürst Britt, die op 1 November de dienst met pensioen gaat ver laten. Reizigers ontvluchtten dikke rook Steekvlam van brander sloeg door rukwind plotseling in houtwerk DE REIZIGERS, die gistermiddag om goed twee uur onder de overkap ping van het Centraal Station in Amsterdam op hun trein stonden te wachten, hebben haastig de wijk moeten nemen, toen dikke, roetzwarte rookwolken zich over de perrons legden, zodat niemand het er langer kon uithouden. Deze verstikkende rookmassa was afkomstig van een in brand geraakte, grote houten loods op een steiger aan de De Ruyterkade. De brandweer bestreed het vuur met vier waterkanonnen en 21 stralen. Het vuur baande zich in een omme zien een weg naar de kostbare prooi: vaten smeerolie, petroleum, flessen buta- gas, zuurstofcylinders, vet, papier en :enkolen, die in het houten gebouw Aan de buitenkant van de loods wa ren schilders bezig oude verf af te bran den, toen plotseling, door een krachtige windstoot, de steekvlam van een der branders naar binnen sloeg. De schil ders bedachten zich geen ogenblik en kwamen met schuimblussers aanrennen, om het vuur te doven. Toen dit niet lukte, liepen zij, zo vlug als ze konden, naar de brandweerkazerne, die honderd vijftig meter verder ligt. Terstond rukte de brandweer uit met een motorspuit en toen die enkele ogenblikken later bij de steiger kwam, stond de ljele zijwand van de veertig meter lange loods reeds In lichterlaaie. Belgen kwamen niet; Luxemburgers gingen liever dineren De Nederlandse ministers Drees, Mansholt, Zijlstra, Beijen, Luns, Suurhoff |n Van de Kieft kwamen gisteravond te Knokke-Het Zoute aan om de in formele besprekingen met de Belgische en Luxemburgse ministers te be ginnen, doch deze laatsten schitterden door afwezigheid. Slechts één Belgische ambtgenoot was er om hen te ontvangen, namelijk de minister yan Buitenlandse Handel, Meurice. De anderqn hadden onverwacht laten Weten, dat zij aanwezig moesten zijn bij een vrij dringende vergadering Van het comité voor de economische coördinantie en bovendien nog van gedachten zouden wisselen over de verkiezingen. De Luxemburgse heren Du Pong en Rasquin woonden een diner te Brussel bij en lieten zich even eens verantschuldigen. Voor de bespreking van heden, Voor de Belgen en Luxemburgers Benelux-conferentie Zo dacht men dat het worden zou, madr de Belgische-„Knokke"-ploeg kwam niet opdagen. schünlijk wel zuil enkomen opdagen, geen agenda opgesteld. Men verwacht dan ook geen besluiten, hoewel de nisters waarschijnlijk instructies zullen geven aan de drie bestaande raden, die zouden moeten leiden tot een conferen tie en deze laatste zal dan besluiten i In Belgische officiële kringen ziet in de ontmoeting te Knokke een gelegen heid om de zaken te bekijken in het licht van de laatste gegevens, doch men verwacht geen tastbare resultaten. Bij de behandeling van voorlopige veiligheidsmaatregelen tegen Nederland se concurrentie zullen de Belgen ver langen, dat Nederland een zeer streng vergunningsstelsel zal toepassen op de textiel-, leder- en papierproducten. Men overweegt de totstandbrenging van voorlopige overeenkomsten tussen de verschillende takken van nijverheid der drie landen onderling, totdat men een bevredigende regeling zal hebben ge vonden. Hierbij zouden de regeringen deui toeschouwer blijven. In officiële kringen gelooft men, dat ln de eerste plaats lonen en sociale lasten besproken zullen worden Men verwacht, dat de Nederlanders zullen vasthouden aan hun standpunt, dat belangrijke concessies inzake ver hoging der lonen het evenwicht van de betalingsbalans welke de eerste voor waarde is voor een economische unie in gevaar zou brengen. Zelfs willen zij de Belgen zekere maatregelen aanbe velen met betrekking tot lonen en so ciale lasten. opgeslagen. Op het alarm „grote brand", dat in middels de waarschuwing „middel- brand" had opgevolgd, trokken nog drie autospuiten naar het bedreigde punt, terwijl van de waterzijde de drijvende motorspuit Jason, de ijsbreker Ijsbeer en een sleepboot hun waterkanonnen op de als een fakkel brandende loods richt ten. De brandweermannen zetten hun zuurstof- en rookmaskers op en dron gen de rokende loods binnen, waarvan inmiddels al niet veel meer was over gebleven. Tegelijkertijd werd een groot deel van de kade voor het publiek rulmd, omdat de opgeslagen goederen gemakkelijk tot ontploffing konden ko men. Het bleek een noodzakelijke maat regel te zijn, want met een enorme knal vloog een van de vaten petroleum wel vijftien meter boven de vuurzee uit en plofte daarna neer op de ontruimde Tégen drie uur viel er niet meer aan te twijfelen, dat de hele loods verloren was. Gelukkig had men, reeds direct na dat het vaststond, dat de brand een grote omvang zou aannemen, het hospi taalkerkschip De Hoop, dat aan de stei ger gemeerd lag, in allerijl weggesleept. Hierdoor werd het schip, dat wegens een reparatie zonder roer ligt en d stuurloos is, van de ondergang gered. De oliefirma Van der Linde, die li voorste deel va nde loods in gebruik had, was slechts voor de helft verzekerd. Van de firma Geveke en Boele en dc Steenkolen-handelsvereniging, die dc rest gebruikten is nog niet bekend, of de verzekering hun schade dekt. Ook in Zaandam brand In Zaandam zijn vannacht een houten boerderij en een dito woonhuis, gelegen aan de Prinsenstraat, in vlammen opge- Het vuur werd ontdekt door Jongh, die in het huis bij de boerderij woonde. In de oude hofstede was eer timmerfabriekje van de heer Jongh er een poppenfabriek van de heer Van Hat- tum gevestigd. Fabriek en huis warer voor 10.000 verzekerd. Wereldnieuws in slagzinnen HET HOGER BEROEP van het echt paar Rosenberg, ter dood veroordeeld wegens uitlevering van Amerikaanse atoomgeheimen aan Rusland, is door het Opperste Gerechtshof te Washing ton verworpen. IN DE STAAT TABASCO (Mexico) den gehele gezinnen vermist en velen om het leven gekomen tenge volge van overstromingen, die vier millioen bananenpalmen, een millioen cacaobomen en de hele graanoogst hebben vernield. DE NIEUWE TSJECHISCHE ambassa deur in de Verenigde Staten, dr Karei Petrzelka heeft in Amerika te verstaan gekregen, dat een verbetering van de betrekkingen met Tsjecho-Slowaklje afhangt van een spoedige invrijheid stelling van de Ass. Press-correspon dent William Oat is. HET 19e CONGRES van de Russische Communistische Party heeft bekend gemaakt, dat de partünaam in het vervolg zal luiden „Communistische Party van de Sovvjet-Unie" in plaats van „Communistische Party der Bols jewieken". VERSCHEIDENE STUDENTEN zyn gewond en vete gearresteerd by een botsing met de pdlitie in de Eva Pe- ron-unlversiteit te Buenor Aires. De studenten verzetten zich tegen hét re geringsbesluit, waarbjj politiek onder richt verplicht wordt gesteld. JOHN LAUTNER. oOd-functionnaris van de communistische party in Amerika heeft verklaard, d,at in de stad New York in de jaren 1948 en 1949 300 on- derwyzers waren georganiseerd in een communistische „ondergrondse". HET VERZOEK van Krupp, hem toe te staan, zich weer belangen te verwer ven in de kolen- en staalindustrie, zal niet door de geallieerde autoriteiten in overweging worden genomen. Hy zal zün belangen ter waarde van f 300 millioen moeten verkopen. MAJOOR DE SEVERSKY, een Ameri kaanse luchtvaartdeskundige, heeft verklaard, dat by een eventuele oor log alle Amerikaanse luchtbases over zee, die afhankelük z«n van lange bevoorradingswegen, in het eerste stadium al zullen worden uitgescha keld. DE RUSSISCHE regering heeft opnieuw in een nota de terugroeping van V.S.-ambassadeur George Kennan eist. De Amerikaanse nota wordt noemd „een waardeloze poging orr valse en vijandige verklaringen c de Sowjet-Unie, welke zün gemaakt door de voormalige Amerikaanse bassadeur, te rechtvaardigen". EEN KOTTER van de Hongkongse douane is van het Chinese vasteland uit met lichte artillerie beschoten, ter- wül een Chinese motor-jonk werd achtervolgd. De kotter werd niet ge raakt. maar de achtervolging moest opgegeven worden. GENERAAL PERON heeft verklaard, dat in het tweede Argentynse vjjf-ja- ren-plan belangryk rekening zal wor den gehouden met de landbouw-coöpe- raties. Argentinië zal zelf tractoren gaan produceren, omdat Import uit het buitenland slechts betekent, dat Ar gentinië de buitenlandse bewapening helpt financieren. Koningin en Prins naar Frankrijk President Auriol van FrankTyk heeft HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard uitgenodigd een jachtpartij bij Pa rijs by te wonen en tevens als zyn gasten rustig weekend door te brengen. Het Koninklijk Paar zal Vrijdag 17 October a.s. naar Frankryk vertrekken en de daarop volgende Maandag naar ons land terugkeren. Het bezoek draagt een strikt privé-karakter. De Amerikaanse generaal-majoor A. A. Nobel bezoekt morgen het mariniers kamp Woestduin te Doorn. Fagade of facie Prinses Josephine Charlotte, de zuster van Koning Boudewijn van Bel gië, ging in Brussel ter stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Zoals men weet, leden de Rooms Katholieken en Communisten bij deze stemming een nederlaag. De Belgische raadsverkiezingen Krachtige actie op komst om regering te dwingen tot Kamerontbinding DE BELGISCHE SOCIALISTEN zijn opgetogen over de overwinning, dit zij hebben behaald bij de Zondag gehouden gemeenteraads-verkie- zingen en over de nederlaag van de (r.k.) C.V.P.. zowel in Vlaanderen als in Walenland en de hoofdstad Brussel. Aldus blijkt uit een communiqué, dat gisteren door het bureau van de socialistische partij is uitgegeven. In hetzelfde communiqué stelt de partij vast, dat de C.V.P. in alle gewes ten stemmen heeft verloren, hetgeen be wijst, dat de kiezers ondubbelzinnig hun afkeuring hebben uitgesproken over het beleid van de homogeen-katholieke re gering. Het bureau herinnert er aan, dat het herhaaldeiyk Kamer-ontbinding en nieuwe verkiezingen heeft geëist. De verkiezingen, aldus het bureau, hebben bewezen, dat deze eis volkomen gerecht vaardigd is. Klaarblykeiyk is de R.K- regering slechts een minderheidsrege ring, die als zodanig onbekwaam is de grote problemen, waarvoor België staat, op te lossen. Het bestuur heeft dan ook besloten, zijn actie om tot Kamerontbinding te komen. Ijverig voort te zetten. Koning Boudewyn heeft gisteravond Max Busset, de voorzitter van de Belgi sche socialistische party in audiëntie ont vangen. Ook de liberalen zyn er op uit, nieuwe De jeugd is weer op stap voor een mooi doel: het verkopen van kinder zegels ten bate van minderbedeelde kameraadjes. Deze week zullen de jongens en meisjes langs de huizen gaan om bestellingen voor de fraaie zegels op te nemen. Van 17 November af zullen de zegels worden afge leverd. Deze dame gaf al terstond een flinke opdracht. DAT de directeur van de N.V. Wil liam Pont te Zaandam, C. A. W. Pauw, het officiersteken van de Zweedse Wasa- orde heeft ontvangen. DAT Nederland op het vandaag in Brussel begonnen congres van eigen ver voerders uit 6 Europese landen wordt vertegenwoordigd door mr F. E. Spat, mr A. Greebe en E. C. Wassenaar. DAT dé A.N.W.B. ook dit jaar weer een herstwandeling organiseert in het na tionale park De Hoge Veluwe, en wel naar keuze op 18 en 19 October DAT de regering aan de Tweede Ka mer heeft voorgesteld het dorp St. Wil- lebrord (N.-Br.), thans verdeeld over dc gemeenten Rucphen, Hoeven en Etten en Leur, geheel by Rucphen te voegen DAT in Den Bosch op 80-j. leeftijd overleden mr J. S. Aghina, gewe auditeur-militair by do krijgsraad. DAT jhr W. Boreel, directeur der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, op het int. congres van toeristische orga nisaties in Napels, benoemd is tot onder voorzitter van de commissie voor het Europese reisverkeer. DAT het Chr. Nat. Vakverbond en zijn tbc-fonds Draagt Elkanders Lasten m.i.v. 17 Oct- verhuizen naar Maliebaan 88a te Utrecht, doch de telefoonnummers niet veranderen. DAT in Augustus door branden 2 per sonen om het leven kwamen en 30 wer den gewond, terwijl voor 1.8 millioen (vorige maand 5 millioen) schade werd aangelicht. DAT Vrijdagavond, te beginnen om 8.20 uur. voor de N.C.R.V. vyf christe- lyke jeugdorganisaties met een eigen •oor de microfoon komen, '-jarige H.W. uit Rotterdam, iw met een zakmes aan de rwond, in R'dam tot 6 maan- aardelijk is veroor deeld (Eis; 10, waarvan 5 voorwaardelijk). programma DAT de I hals heeft v DAT de vestigingswet kleinbedrijf 1937 Donderdag van toepassing wordt op hi boekdruk, kantoordruk- en lichtcopiee bedrijf. DAT de tweede textielgrossiers beu Textieldorado van 26 tot 30 Januari in hei R.A.I.-gebouw te A'dam wordt gehouden en zich reeds 100 deelnemers hebben aangemeld (vorige keer 76). DAT enige directeuren van grote Amerikaanse bedrijven Donderdag en Vrydag ons land bezoeken als gasten van de onlangs opgerichte Vereniging van Commerciële Directeuren in Nederland. DAT de Noorse ontdekkingsreiziger Per Host van 3 tot 12 November in ons land zyn kleurenfilm The forbidden Jungle (De verboden Wildernis) over de Darien-Indianen zal vertonen. t hun delbare school. allen uit Zuid-Afrika. deze winter ons land bezoeken (resp. van 30 Dec. tot 13 Jan., van 2 tot 16 Dec. en -an 9 tot 12 Jan.). al verkiezingen te forceren. De van de liberale partij, Motz, verklaarde gistereji, dat nieuwe verkiezingen een vereiste zyn. omdat er anders een zeer gespannen toestand zou ontstaan. De liberale senator Auguste Buisseret heeft reeds om een debat in het parlement gevraagd teneinde de C.V.P.-regering te vragen of zy bereid is, uit de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen conse quenties te trekken. Het parlement is op reces tot de tweede Dinsdag in Novem ber- Wil de regering inderdaad aan een debat, dan zouden Kamer en Senaat eerder bijeengeroepen moeten worden. Officieuze cyfers omtrent de uitslag worden vanwege het Belgische minis terie van Binnenlandse Zaken niet meer verstrekt. De officiële uitslagen kunnen pas morgen bekend zijn. Ass. Press heeft echter toch cyfers gegeven en kwam gisteravond tot de volgende opstelling: C.V.P. 38.98 pet, socialisten 30.5 pet, libe ralen 15.2 pet, communisten 3.75 pet, splinterparty en 10 6 pet In Noord-Brabant viel natte sneeuw Het was gisteren een flinke koude douche (J gr. C.). na een mooie herjst- dag van 12 gr. C. Koude lucht werd gisteren uit Duitsland aangevoerd en maximum-temperaturen van 7 gr. C. zijn voor half October een bijzonder heid. In Noord-Brabant viel gistermiddag hier en daar al natte sneeuw, het re genfront is over het midden van ons land tot staan gekomen. Hier in het Westen meldde Ypenburg hedenmor gen 14 mm regen, evenals Twente. De zachtere lucht die tijdelijk hedenmor gen binnendrong werd al spoedig ver dreven. Hierdoor is een aanhouden van het zeer koude Octoberweer te verwachten met kans op af en tr-e lichte regen. Ook in Scandinavië is het koud, evenals in Midden-Europa, waar in het berggebied voor de lijd van het jaar abnormaal veel sneeuw val t Een nieuwe naam voor de Comm. Partij Het 19e, communistische partycongres in Moskou heeft gisteren de afschaffing van het Politbureau en het organisatie bureau goedgekeurd. Beide bureaux zul len worden vervangen door het presi dium van het centrale comité. Verder werd de officiële naam „communistische party der bolsjewieken" gewijzigd ln „communistische party van de Sovjet Unie". De oude partijnaam was nog een her innering aan de strijd tussen Bolsje wieken en Mensjewieken en heeft dus nu zyn betekenis verloren. Een commissie van 10 personen, onder leiding van Stalin, kreeg opdracht, het partyprogram te wjjzigcn. Als leidraad hierbij zal gebruikt worden het artikel van Stalin over: „De economische pro blemen van het socialisme in dc u.s.s. R. Eén K.L.M.-vlucht naar de West vervalt Met ingang van 16 dezer vervalt de vlucht van Donderdag van Nederland, naar Willemstad en terug, daar des win ters het aantal passagiers geringer is dan I de Overheid onderscheid ma ken tussen de verschillende kerken in ons land? In de practyk geschiedt dit, geheel in overeenstemming met de wet geving trouwens, niet. Maar de vraag, zó gesteld, is er niet een van „zün", doch van „behoren". Voor de rooms-katholiek zal het ant woord op deze vraag niet moeilyk zyn- Hij kent één kerk, door Christus gesticht - en zelf het lichaam van Christus. Door de kerk komt de mens tot Christus en zij heeft dezelfde pretentie als Christus, Die zich de weg, de waarheid en het leven noemt. Andere kerken kunnen wel waarheidselementen hebben, maar zyn de ware kerk niet- Uit dit standpunt volgt uiteraard een bepaalde opvatting met betrekking tot de staat- Intussen is men ook van r.k. zyde hiervan wel overtuigd, dat ons land nu eenmaal een zeer gevarieerde bevolking heeft en dat men moet zien te komen tot eén verstaan van elkaar. Het ideaal blyft de rooms-katholieke staat met een bevoorrechte positie voor de r.k. kerk- Een compromis is echter onvennydelyk en dat compromis houdt in, dat afgezien wordt van discriminatie van de verschil lende kerken Hieraan wordt dan als re gel dit .units" verbonden, dat die kerken althans in zoverre kerken zijn, dat zy erkennen het bestaan van God. yo luidde het r-k. standpunt, dat vorige week op de conferentie van het Ge- sprekcemrum van het podium werd ver tolkt Er is overigens te dezen aanzien ook binnen de r-k. opvatting wel ver scheidenheid- Die is er zeker niet minder in de protestantse sector van de Neder landse bevolking. Daar zyn er d.e in feite de neutraliteit van de staat aanhangen. Daar zijn anderen, zoals de bekende hoogleraar Van Ruler, die met betrek king tot de verhouding van staat en ker.< een opvatting hebben, welke sterk herinnert aan de theocratie, de Gods regering onder het oude Israël. Daar tussenin ligt dan nog een reeks van mo gelijkheden. Het blyft een moeilyk onderwerp. De r.k moet in de practyk heel wat over boord werpen, wil hy geraken tot een compromis dat ook voor een staat als de Nederlandse aanvaardbaar is. De pro testant gaat minder moeilyk uit van het bestaan van verscheidenheid in kerken en heeft het met de „oplossing" ook wat gemakkelijker. Hy erkent spoediger de mogelijkheid van een kerkelijke sympho- nie. van een gemeenschappelyk benade ren door de kerken van de Overheid en hy erkent spoediger de wcnselykheid, dat de kerken voor de Overheid gelyk /~iVER dit alles sprekende kwam prof. Van Ruler vorige week tot een niet onaardige aanduiding. Deze hoogleraar spreekt nu eenmaal graag in geaccentu eerde woordvormen. Welnu, van r.k- kant was de vraag opgeworpen, of het protestants karakter van de Nederlandse natie toch eigenlyk niet veel meer was dan een fagade, een voorgevel dus. die slechts ten dele aangeeft hoe het huis er uit ziet en hoe het huis van binnen is- Was de Nederlandse natie wel werke lijk zo diepgaand door de Reformatie beïnvloed? Hier kwam prof. Van Ruler tegen op- Hy vergeleek de natie, het volk. met een man. Toen het knaapje volwassen werd. gebeurde dat onder de grondgedachte van de Reformatie. Dat was voor het knaapje de beslissende tyd. De man is nu wel bezig, wat „aftands" te worden en er verandert zo wel wat in het volks leven. maar allerlei trekken herinneren nog aan de Reformatie. Geen fagade dus. zo zei prof Van Ruler, maar een facie, een gelaat dat zyn trekken, ook bij het ouder worden, aan de Reformatie blyft ontlenen. TNTUSSEN, al erkennen protestant en A rooms-katholiek gelykelyk. zy het in elk geval voor de practyk, dat de Over heid tussen de verschillende kerken niet mag onderscheiden, daarmee willen zij bepaald nog niet hebben toegegeven, dat nu ook de Overheid én de kerken èn levensbeschouwelyke verbanden als het Humanistisch Verbond op één lyn mag plaatsen Deze tweede vraag is de .aatste lyd wel actueel geworden- Hoe staat het met de godsdienstige verzorging in het leger jok in de gevangenissen? Dit wordt de perken overgelaten, die hiervoor steun van de Overheid genieten Maar hoe staat het met de „buitenkerkelyken"? Hoe staat het in het byzonder met hen, die op contact met predikant of geeste- lyke geen prijs stellen? T"\E vraag is ook al in het parlement aan de orde geweest. Men zal zich herinneren, dat nog niet zo lang geleden ster Mulderye geestelykc verzorging gevangenen vanwege het Humanis tisch Verbond, door de Overheid te sub- heeft afgewezen, omdat dit zou betekenen een geven van stenen voor brood. Een commissie heeft zich inmid dels uitgesproken vóór de mogelykheid geestelyke verzorging óók door bui tenkerkelyken. Het Humanistisch Verbond beyvert zich wel voor deze zaken. Op de confe rentie van het Gesprekcentrum van vo rige week. waarop wjj hierboven al doel den. werd van humanistische kant zelfs gezegd, dat men daar dit alles van niet minder betekenis acht dan de school strijd voor zovelen in het Nederlandse volk is geweest. Aan de Christenen werd verweten, dat zy zich wel gelegen lieten liggen het gebod, dat men God moet lief hebben. maar minder het gebod, dat men moet liefhebben als zichzelf, volgend artikel willen wy po- te geven, wat het humanisme het byzonder het Humanistisch Verbond beoogt. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaaUelyk enkele buien. Overwegend matige wind krimpend van Noord-Oost naar Noord- West of West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1