Geref. jeugdhuis aan de Breestraat biedt veel mogelijkheden Gaan C.H.U. en A.R.P. in Leiden straks weer samen? Jeugd ran 1952 vraagt persoonlijkheid van de opvoeder Actuele causerie voor de vereniging NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 Twee belemmeringen, verspreidheid en ondoelmatigheid, opgeheven Belangstellende Leidse militairen kunnen er ook terecht Voor een goede ontwikkeling van het jeugdwerk zijn twee factoren van groot belang, namelijk de bundeling van de verschillende vormen van dit werk en de geschiktheid der lokaliteiten. Verspreidheid en ondoelmatigheid zijn er vaak de oorzaak van, dat het werk onder de jeugd niet gaat zoals men het zou willen. Die belemmeringen van buiten kunnen de arbeid zelf op den duur ook aantasten. De animo vermindert en je voelt er niet veel meer voor aan te pakken en de dingen, die je zijn voorgelegd, opgewekt en met overtuiging te behartigen. Men kan dan ook van mening zijn, dat de uiterlijke omstandigheden zeer veel tot het voorkomen van een dergelijke stemming kunnen bijdragen. Deze gedachte past bij dit artikel, dat gaat over het op 1 November aai Breestraat te openen Gereformeerde jeugdhuis. Niet dat de stemming bij dit kerkelijke jeugdwerk beneden peil zijn, maar men zit er toch met een sprei ding der activiteiten en een min of i ernstige ongeschiktheid van de beschik bare lokalen, die de opening van centrum dringend noodzakelijk hebben gemaakt. In tweeërlei opzicht is hel bouw Breestraat 19 een 'centrum. Het ligt centraal en het zal straks vele tak- jeugdarbeid centraliseren. Ma terieel en ideëel is dit alleszins te ver kiezen boven de huidige gang van za ken. Ds K. Dronkert, met wie wij eer onderhoud over het nieuwe huis had den, verwacht er dan ook veel van. Hi, is hier ongetwijfeld de tolk van alle Geref. jongeren. En hopelijk ook van d« ouderen. Tegenslag uitzicht In overleg met de kerkeraad vai Geref. Kerk werd in het najaar van de actie voor het jeugdhuis begonnen. n er, die aan het slagen dit werk twijfelden. Maar toen er zekere basis was gelegd door hen, ""wier geestdrift en doortastendheid niet vi?l te tornen, werd de belangstelling breder, een belangstelling, die tot daden leidde. Tegenslagen zijn er ook geweest. Wie had er niet op gerekend? Ze brach ten de onmisbare spanning in de zaak. 'Q Wie druk ontmoet, spant de spieren. Het oog viel op een pand aan het Rapenburg, verloop van tijd was er geen kijk meer op. Toen bood de Breestraat uitzicht. Een bedrag van f30.000 was bij- toen het pand werd overgedragen: Juli 1952. Men kon spreken van een ink royale beloning: een groot, solide huis met veel vertrekken, grote en kleine. - De kerkeraad heeft nu een commissie an beheer ingesteld. Het gebouw zal worden gebruikt door het Geref. jeugd verband, dat de verenigingen en clubs samenbindt. Velerlei Centraal ls het werk, dat de drie Jeugdbonden verrichten: de bond voor J. V. op Geref. grondslag, de bond voor aJM. V. en de G.J.O. Dit sluit niet uit, dat ook andersoortig jeugdwerk binnen de Ha Geref. levenskring een plaats in het ..centrum zal kunnen krijgen. We den ken, om maar iets te noemen, aan Jeugd sljen Evangelie. Bovendien heeft de Prot.-Chr. mili taire commissie in Leiden hier haar zetel. Dat betekent, dat de belangstellende i'jmilitairen in hun vrije tijd bij Breestraat 19 terecht kunnen. Een gewichtig be- iluit. Het is ook de bedoeling, dat het centrum aan Chr. verpleegsters de ge- »rte |egenheid zal bieden er hun vrije tijd loor te brengen. Maar eerst moet de 'erdieping van het gebouw voor gebruik daar zijn. Leidinggevend 01 Sprekende over de geestelijke achter grond van het werk verklaarde ds Dron- :ert, dat het de bedoeling is de prin- £ipiële vorming van de jeugd te behar- Met methoden, die niet in conflict met de eisen van deze tijd. Van it belang achtte de predikant de ilaatsing van een centrale bibliotheek het jeugdhuis, een studie- en een ro- inbibliotheek. Er zijn al vele honder- boeken verzameld. Goede boeken. -J Volgende week collecte militaire fondsen dein de komende week zal in Leiden de jaarlijkse inzameling worden gehouden de Stichting gezamenlijke militaire fondsen, waarbij zijn aangesloten het Tonds 1815 voor oud-militairen en nage laten betrekkingen, de Koninklijke natio- lale vereniging tot steun aan miliciens "Stamil", de Vereniging Ereschuld en ie) fcankbaarheid, het Karei Doorman-fonds, Êrins Bernhard-stichting en het Van reerden Poeiman-fonds. Al deze verenigingen beogen voor on onderscheidene categorieën het verstrekken 1 steun aan gedemobiliseerde mllitai- en als aanvulling op de door de staat ferstrekte pensioenen ten behoeve van tllen. die door het vervullen van hun ïilitaire dienstplicht zijn verminkt en roor de nagelaten betrekkingen van hen, voor ons land en volk het hoogste r, hun leven, gaven. Er zijn landgenoten, die zich op het 'andpunt stellen, dat deze zorg uitslui- and behoort tot de taak van de overheid dat dit dus niet een zaak is van ebiiarticulier initiatief. Een dergelijke rede nering klinkt aannemelijk. Maar inders boordt de situatie, wanneer de overheid agtjiet bij machte is te doen wat zij graag willen. Dan is het de plicht re Nederlandse staatsburger en -bur- s om naar vermogen bij te dragen in noden en behoeften van hen, die zo- feel gaven en zo weinig ontvangen. Men m dit doen door het verlenen van finan- iële steun of door zich beschikbaar te tellen als collectant(e). Voor het eerste :en nu volop gelegenheid, voor »et tweede kan men zich melden bij r. C. Smits-de Wit, Rapenburg 82. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt Waargenomen door de dokters Jansen, j1® Langezaal, Van Leeuwen, Nieuwzwaag j^ln Postel. "4 Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za- 11 Oct- 1 uur tot Zaterdag 18 Oct. o uur waargenomen door Apotheek Duy6- )er. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313 Men zal niet ontkennen, dat een jeugd huis als dit ook ten aanzien van de vraag „Wat lezen wij?" een leidingge vende taak heeft. Dan is het verder nog mogelijk, dat verenigingen buiten de Geref. levens kring in het jeugdhuis bijeenkomen, mits zij niet strijden met de grondslag er van. Primair is en blijft het jeugd werk zelf. Dit mag door andere vergade ringen niet in het gedrang komen. Men zie in dit gebouw dus niet een soort .Gemeentecentrum", waarop allerlei ganisaties onbeperkt een beroep kunnen De dagelijkse algehele leiding van het werk zal berusten bij een directeur of directrice, die er niet alleen is om de zaak schoon te houden, maar ook ideëel aan het werk kan deelnemen en als dat nodig is. een deel van de admi nistratie voor zijn of haar rekening kan Mogelijkheden Het gebouw telt in totaal twintig ver trekken. Er is een ruime verdieping, van men hoopt, dat ze spoedig vrij komt. Zo lang die niet leeg is, kan het werk slechts op beperkte schaal wor den verricht. De zolder boven de ver dieping wordt gebruikt voor handenar beid. Negen zalen worden voor kleine of grotere vergaderingen beschikbaar gesteld. Er komt geheel nieuw meubilair. Van kachels zal men geen last hebben: centrale verwarming. De hoofdingang is aan de Breestraat. Wie hier vergadert, hoeft ook niet op een droogje te zitten. Maar de commis sie staat wel op het standpunt, dat de jeugd er niet komt om veel geld uit te geven. Als de ouders meewerken, zal van de consumptiegelegenheid een rede lijk gebruik worden gemaakt. Over de opening kon ds Dronkert ons nog niet inlichten. Zo spoedig mogelijk hopen we er iets over mee te delen. Ook dit werd gisteravond in Unie vergadering besproken In de vergadering van de afdeling Lei- in van de Chr. Historische Unie, die gisteravond in het Snouck Hurgronjehuis erd gehouden, is de vraag aan de orde gekomen, of er in verband met de sa menstelling van de Prot.-Chr. raadsfrac- roor de periode 1953—1957 opnieuw contact moet worden opgenomen met de plaatselijke A.R. kiesvereniging. Besloten werd uit de leden twee personen aan te wijzen, die met twee bestuursleden over deze materie met de A.R. zullen spreken. De twee niet-bestuursleden zijn de heren Jac. Wilbrink en A. F. Zeelen. De heer F. H. van de Wetering gaf voorts een korte beschouwing over de troonrede. Hij was van mening, dat we met deze rede vele kanten uit kunnen. Juist daarom is het raadzaam waakzaam te zijn, aldus spr. We zullen de dad' n van de ministers moeten afwachten en onze houding bepalen. Aan allerlei aprioristische bespiegelingen heeft men niet veel. De heer Van de Wetering had ïrvaren parlementariër horen zeggen, dat het nieuwe kabinet met de Kamer zo veel moeite zal hebben, maar dat onderlinge spanningen zeker groot zullen zijn. Hij kon het hiermee wel eens zyn. Het hoofdmotief van de troonrede is: Zieke hond wreed afgemaakt De procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof requireerde bevestiging van vonnis, waarbij een 52-jarige Leidse groentehandelaar wegens dierenmishan deling was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Op verzoek van een dame had verd- een ziekelijke hond. die morgens bovendien nog door een auto as aangereden, op wrede wijze afge maakt. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. A- van Haaften te Leiden: Huis met tuin te Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 197- in bod f 7200, koper de heer J. Bleijie q q te Leiden voor f 7900; huis Lange Mare hoek Oude Vest. in bod f 5400. koper de heer E- van Starkenburg q q- te Oegst geest voor f 5700; huis en erf te Oegst geest, Terweeweg 36, in bod f 3100- ko per de heer P de Jongh q q- te Leiden voor f 3175- De huizen Merelstraat 4, 10, 12 en 14 zijn niet gegund. FAILLISSEMENTEN zorg en dankbaarheid. Oo de zorgen ging spr. vrij uitvoerig in. Een belangrijke zorg noemde hij die voor de werkgele genheid. De regering heeft er voor t< zorgen, dat het bedrijfsleven kan flore ren en dat de handel zijn vleugels kan uitslaan Over het onderwerp van de heer Van de Wetering werden ook nog enige gen gesteld. Ds J. Plompcum laude In de academische examens van gis teren meldden wij reeds, dat ds J- Plomp, Geref. predikant alhier, in Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen theo logie. Hierbij bleef achterwege een toe voeging, die wel degelijk het vermelden waard is, namelijk dat de predikant cum laude voor dit examen slaagde. Agenda voor Leiden Vogelenwijk, 212 u.: openluchtbazar iet attracties (einde Lijsterstraat). Levendaal, 8 uur: C.H. jongerengroep, Bram Stikkelorum over de vakbeweging de politiek. Schouwburg, 8 uur: Tot Ieders Genoe gen speelt Het Witte Legioen. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Gerzon, 8 uur: stoffenshow. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Kleine gehoorzaal, 8 uur: K. en O. en stichting tot bevordering van het tex- tielonderwys, filmavond en causerie E. Dijkhuis van het Intern, wolsecretariaat. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie speelt Vrouw met een klein hart. Dinsdag Gehoorzaal, 8 uur: Kunstkring Voor Allen, Theo van der Pas, piano. Doelen, 8 uur: Sociale Raad, dr J. E. Zweers over de bestrijding van de tuber culose. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: prof. dr H. Jankuhn uit Tiel over Dore- stadt und Haithabu. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie speelt Vrouw met een klein hart Lichte stijging van de werkloosheid te Leiden Op 4 October 1952 stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1722 werkloze mannen, waarvan 232 op DUW- objecten waren tewerkgesteld. De lichte stijging, die plaats vond in vergelijking met de vorige opgave, voor het grootste deel terug te brengen tot de bouwnijverheid en toe te schrijven aan seizoeninvloeden, nl- het inschrijven van schilders die tengevolge van weersomstandigheden en gereedkomen van diverse werken werden ontslagen- Voorts nam het aantal werklozen in de landbouwsector iets toe. hetgeen even eens een seizoenverschijnsel is. Het aantal ingeschreven vrouwen on derging een kleine stijging en bedroeg Advertentie Bescherm Uw bezittingen door 'n inbraakverzeke ring. Slechts de erkende vakman kan U goed advies Iiii\«OHE\ RAPENBURG 1 A Breedband maakt sinds Woensdag stalen platen van 6 meter Interessante causerie met film over hoogovens voor K. en O. Het zich nog steeds ontwikkelende bedrijf van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabriek N.V. te IJmuiden was het onderwerp van een lezing, die de heer J. van Dok te Velsen gisteravond voor K. en O. heeft gehouden in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Een menigte interessante feiten over dit monsterbedrijf heeft de inleider op buitengemeen boeiende en vlotte wijze behandeld. Na de pauze werd de causerie nog toegelicht met de (snel verouderende) film over de hoogovens. Hoe komt het nu, dat dit betrekkelijk zeehaven de aanvoer_ eenvoudig maakt. Prof. lankuhn uit Kiel houdt lezing te Leiden Dinsdagavond zal prof. dr H- Jankuhn uit Kiel in het rijksmuseum van oud heden een lezing houden over: Dorestadt una Haithabu (Handelsgeschichte vom 7 bis 10 Jahrhundert). Prof. Jankuhn. die hoogleraar in de praehistorie is aan de universiteit van Kiel. zal daarbij nadere mededelingen doen over zijn opgravingen gedurende de laatste tien jaren voor de oorlog verricht in Haithabu, een oude handelsstad aan de Schlei bij Sleeswijk uit de negende en tiende eeuw na Chr. Deze stad, die een belangrijk doorvoer centrum was van producten uit het Fran kische rijk naar de Skandinavische lan den, heeft ook veel handel gedreven met Dorestadt (Wijk bij Duurstede), dat in dezelfde tijd een grote bloei doormaakte. Prof. Van Calcar vandaag tachtig jaar Vandaag is prof. R. P. van Calcar tach tig jaar geworden- Hij werd te Veenwou- den in Friesland geboren en werd in 1905 benoemd tot hoogleraar in de bacterio logie en gezondheidsleer aan de Leidse universiteit. In het academische jaar 1920 1921 was hij rector-magnificus. Met in- op 4 October 191. De stijging werd voor- gang van 1 Januari 1936 werd hem eer- namelijk veroorzaakt door inschrijving vol ontslag verleend als hoogleraar in de van een aantal jeugdigen. I faculteit der geneeskunde. jonge bedrijf juist aan de monding het Noordzeekanaal werd gevestigd? Die vraag heeft de heer J. van Dok, jaren lang veiligheidsinspecteur bij de hoog ovens, bö het begin van zijn toespraak behandeld. Hij gaf een niet zwaar te teren historisch overzicht, dat vooral de talrijke scholieren in de geheel ge vulde foyer uiterst leerzaam is geweest. De gemeente Amsterdam nam bij de stichting in 1919 deel in het aandelen kapitaal met vijf millioen gulden op voor waarde, dat het bedrijf in Velsen zou worden gevestigd. De rest van het aan delenkapitaal werd verschaft door ban ken, grote ondernemingen en de staat. In 1920 werd met de bouw begonnen, die niet voor 1924 was voltooid. Wegens de grote prijsstijgingen uit die tijd kon alleen maar een hoogoven met cokesfa- briek worden gebouwd. Aanvankelijk stelden de Nederlandse afnemers te weinig vertrouwen in het Nederlandse product, maar dat kwam gauw bij, toen Amerika zich een gretig koper toonde. In 1930 waren er al drie hoogovens. De crisis bracht een grote terugslag en de bezetting heeft het be drijf ook geen goed gedaan, toen bom bardementen en ontmanteling onmete lijke schade berokkenden. De heer Van Dok behandelde vervol gens de verschillende producten, die in Velsen worden gemaakt. De kracht Velsen wat betreft het ruw ijzer ligt in het feit, dat de beste kwaliteit wordt verkregen door de vermenging van ver schillende soorten erts. Dat is voor dit be drijf vrij gemakkelijk, omdat de eigen voor paedagogiek De heer J. A. Sellenraad, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Enschede, is als spreker geen onbekende bij de Leidse afdeling van de ver eniging voor paedagogiek. Hoezeer zijn stijl gewaardeerd wordt, bewees de opkomst gisteravond in de bovenzaal van het Vlies, waar het onderwerp „Jeugd van 1952" ter sprake zou komen. In zijn welkomstwoord mocht de voor zitter, de heer H. A. Vriend, chef van de afdeling onderwijs ten stadhuize, met trots wijzen op de groei van de afdeling, die de honderd leden reeds ver over schreden heeft. De heer Sellenraad begon met degenen, die in optimisme de jeugd „de toekomst" plegen te noemen, tezamen met hen, die ietwat sentimenteel over de eerlijkheid de jonge mensen spreken, te rangschikken onder de infantiel en pu beraal gebleven volwassenen. Ook de pessimisten, die de jeugd1 „verworden" noemen, hebben het volgens de heer Sellenraad niet bij het rechte eind. Objectief bekeken onderscheiden we bij de jeugdige mens drie perioden: die van 6—12 jaar, van 12 tot 18 en van 18 tot 24. De eerste periode, de schoolleef tijd, is de tijd van 't zoeken naar veilig heid, naar zekerheid. Het kind leeft dan de sfeer van de gehoorzaamheid. De juffrouw of de meester weten alles. Met bet 13de levensjaar echter stort de har monisch ontplooide persoonlijkheid in- Er ontstaat een chaos en het kind wil die chaos ook naar buiten psojecte- Het is de periode van het zoeken iets nieuws, waarvoor echter het oude moet worden afgebroken. In het 15de levensjaar komt dan bovendien het driftenleven op. Het kind wordt avon tuurlijk, het gaat experimenteren. Op zijn 16e jaar gaat de opgroeiende mens zijn dadenleven ontwikkelen; hij vormt idealen. En wanneer hij dan 18 gewor den is, begint een periode waarvan nog maar weinig in de psychologie wordt gesproken. In de' leeftijd van 18 tot ongeveer 24 lar voelt de jonge mens zich hopeloos verloren. Zijn zoeken neemt levensgrote vormen aan. Op zijn 18de stoot hij zich al vaak aan het werkelijke leven, maar die stoot wordt dan nog opgevangen door de principes, die zijn wapenen zijn, géén overtuiging. Tussen 20 en 25 val len hem die wapens echter vaak uit han- Daarbü moeten wij, zo zei spr., In het oog houden, dat slechts 3% van de mensen tot de actieven behoort; I'a aldus uiteen gezet te hebben, wat men in het algemeen van de jeugd te verwachten heeft, bekeek spr. de in vloed van de tijd, te beginnen met Nic. Beets, die typisch vertegenwoordiger van een sentimentele en romantische periode. Via de 80-ers, die snakkend vrijheid van die vrijheid een cul tuur hebben gemaakt, kwam spr. bij de jeugd van 1952, die de heet-begeerde vrijheid volop geniet. Uit deze vrijheid is een openheid voortgekomen, die zeker als winst be schouwd mag worden. Maar er ls óók een breuk met de voortijd te constate ren. De jeugd is bezig af te rekenen met de „nonsens" van vroeger. Doordat er geen bindingen meer zijn, hebben de cuderen hun autoriteit verloren. De ont wikkeling van de techniek heeft het in dividualisme versterkt. En daar komt nog bij, dat liefde en barmhartigheid te genwoordig georganiseerd zijn en dat de omgang met de medemens voor een groot deel berust op de leugen van de reclame. De jeugd heeft geleerd „han dig" te zijn met zijn medemensen. Een s.nister materialisme heeft de plaats in genomen van het idealisme. De onzeker- Pharmacognosie heeft haar taak nog niet volbracht Aldus dr Hegnauer in inaugurele rede Dr R. Hegnauer heeft gistermiddag aan de rijksuniversiteit te Lelden het ambt van hoogleraar in de pharmacognosie en de galenlsche pharmacle aanvaard met het uitspreken van een rede over de problemen van de pharmacognosie. Dit was de eerste Inaugurele rede ln het nieuwe academische Jaar. De pharmacognosie is de wetenschap, die het plantaardige geneesmiddel tot onderwerp heeft. Daarmee is de pharma cognosie tevens een botanische weten schap. In de middeleeuwen waren de botanici en de artsen voor een groot deel pharmacognosten. De genezende krach ten van de planten vormden aanleiding tot het botanische onderzoek en een arts, die niet over voldoende kennis van plan ten beschikte, kon nooit een goede thera peut zijn. De moderne tijd toont ons een heel ander beeld, aldus de hoogleraar. De botanie en de geneeskunde hebben zich tot machtige zelfstandige wetenschappen met tal van gespecialiseerde onderafde lingen ontwikkeld. De chemie heeft prachtige successen bij de structuurophel dering en bij de synthese van in de na tuur voorkomende stoffen behaald. In het therapeutische arsenaal van de moderne arts neemt de geneeskrachtige plant nog slechts een zeer bescheiden plaats in. Zij is vervangen door het gale- nische preparaat, de geïsoleerde zuivere stof en het geheel synthetisch bereide ge neesmiddel. Af en toe wordt derhalve de opvatting gehuldigd, dat de pharma cognosie haar taak volbracht heeft er haar ontwikkeling is afgesloten. Zij heeft volgens deze zienswijze slechts nog be tekenis als een stuk geschiedenis van de medische en botanische wetenschappen. Een dergelijke opvatting berust echter op misvattingen, aldus dr Hegnauer. Ten eerste is het verbruik aan plantaardige geneesmiddelen nauwelijks achteruit ge gaan. Er heeft slechts een verschuiving plaats gehad. In plaats van de plant zelf wordt als geneesmiddel een daaruit ver vaardigd preparaat of een op basis van een plantenstof gesynthetiseerde verbin ding toegediend. Ten tweede heeft de pharmacognosie niet alleen de plantaar dige grondstof van het geneesmiddel als onderwerp, maar ook de geneeskrachtige plant zelf met alle daarmee samenhan gende problemen. Voorts lichtte de hoogleraar de belang rijkste problemen van de moderne phar macognosie toe. Hij deed dit aan de hand van drie oude geneeskrachtige planten, t.w. het vingerhoedskruid, de wolfskers en de pepermunt. Deze drie planten zijn reeds lang onderwerp van pharmacognos- tisch onderzoek. 70% behoort tot de grote massa, die veiligheid wenst en volgen wil. En 23% zoekt prikkels en sensatie. Invloed van de tijd held van het moderne leven met zijn oorlogsdreigingen doet daar zeker geen goed aan. En de ouderen moeten staande tegenover het cynisme van de jeugd erkennen, dat er ook werkelijk weinig toekomst aan te bieden is. Na de pauze behandelde spr. de houding, die de ouderen tegenover de jeugd moeten innemen. De grond gedachte daarbij was, dat liefde vast houdt, ook al doet het pijn. Niet dat men de vrije ontplooiing van de Jeugd zou moeten tegengaan, maar de jeugd moet geplaatst worden te genover een volwassen overtuiging, die onwrikbaar ls. Verder moet men, aldus spr., de kinderen zo spoedig mogelijk wennen aan zelfstandigheid en verantwoordelijkheid. Het leed, dat dit de moeder vooral kost. werd hierbij niet vergeten. Ook moet men het kind al heel vroeg leren critisch hanteerbaar instrument is. Spr. bepleitte de verlenging van de leerplicht en betoogde, dat dit vooral voor meisjes een prachtige overgangs vorm naar het maatschappelijk leven zou kunnen betekenen. Voor de ouderen dacht spr. de instelling van een soort arbeidsdienst, ingericht als vormingsin stituut voor het practische leven, een oplossing. Hoofdzaak blijft echter, zo zei de heer Sellenraad, dat er van de opvoeder iets positiefs uitstraalt, dat hij zelf een persoonlijkheid is. Dat is meer w^tard dan preken en regelen. Het betoog van de heer Sellenraad, dat doorspekt was met humoristische op merkingen, werd met intense aandacht beluisterd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd dan ook geani meerd gebruik gemaakt. De voorzitter moest zelfs afbreken, omdat het anders te laat zou zijn geworden. rMT%7'WB"M7'l%T 10 rtnger syst. JL Wl blind rhythm. talen (130 letter- M MJl^l grepen p. mlnnnt) Gegarandeerd tn 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Christen-vrouwen zagen Ned. Fabrikaat-films De afdeling Leiden van de Christen- vrouwenbond hield gisteren een filmavond Het Centrum. De voorzitster, me- iw Houwimg, sprak een kort woord aanleiding van Gen. 4 1—10 en 16. Zij gaf daarna het woord aan de heer W. Beets Jr uit Amsterdam, die al vorens hij de films, dae hij zelf gemaakt had, vertoonde. er even in het kort rer sprak. De heer Beets vestigde er de aandacht op, de films van Ned. Fabrikaat bedoeld zijn om een grotere belangstelling voor d e Nederlandse industrie op te wekken. Het is opvallend, in hoe grote mate het aan tal fabrieken in ons land toeneemt. In de eerste plaats maakt de grote be- volkingstoeneming het noodzakelijk, een werkkring te -vinden voor vele jonge ren. Voorts plaatst men, met name in Drente en Friesland, grote fabrieken, waar veel mensen, die vroeger werk zaam weren in het veenbedrijf. nu een plaats vinden. Ten tweede zijn de talrijke fabrieken noodzak-dijk met het oog op de buiten landse betalingen. Door Nederlandse pro ducten uit te voeren, verkrijgt ons land de deviezen, die nodig zijn voor het aan kopen van grondstoffen en voedsel ln het buitenland. Deze twee factoren han gen dus nauw samen met de welvaart van ons land, aldus de heer Beets. Na deze inleidende woorden werd de eerste film vertoond, waarbij spreker zelf het een en ander vertelde. Zo zagen wij eerst de Tomadofabrlek te Dordrecht, waar allerlei huishoude lijke artikelen worden gemaakt. De tweede film toonde, hoe de vermaarde mosterd wordt vervaardigd. Hierbij zag men het gehele bedrijf van de firma Van Rijn te Utrecht. Als laatste film voor d« rauze een blik in de zeepfabriek De Adelaar te Wormerveer. Tijdens de pauze konden de dames een lootje trekken. Deze loterij was gratis: de prijzen waren geschonken door de fabrieken, waarvan men deze avond een indruk had gekregen of zou krijgen. Na dat eerst alle mogelijke soorten honden en katten op het doek waren versohenen, werd getoond, hoe Felix honden- en kat tenbrood wordt vervaardigd. Vervolgens een film over de fabriek in De Krim, waar men aardappelmeel en Crackfree produceert. Hierna een blik op de schoe nenfabriek Timitur, waarna de reeks word besloten met een opname van de Gero-fabriek te Zeist. Als slagzin van deze films verscheen op het doek: „Kent, Nederlanders en waardeert, wat onze industrie presteert" Voor deze avond bestond grote belang stelling. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cecilia A G M, dr van C Ph Rozier en C U C Bot; Henri I, dr van H van Kampen en M Bekooij; Barbara R H, d: van R van Dijk en N Poelman; Bernardus W, zn van H P van der Laan en W Q M van der Zon; Adriana G. dr van W J van den Wijngaard en G A Ver does; Philomena V C M. dr van J C J Oostdam en A C Warmerdam. OVERLEDEN: C A Valentijn, dr, 8 i Bijzondere poststempels Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de kinderzegels (17 Novem ber) zullen eerste-dagomslagen bij de postzegelhandel verkrijgbaar zijn. Deze zullen worden voorzien van een bijzon der stempel. Evenals voor de eerste KX.M.-vlucht naar Mexico, zal ook post voor de eerste vlucht naar Chili (6 November) van biizonder stempel worden voorzien. Per dag worden SO spoorwagens 1 elk twintig ton met kolen aangevoerd, de rest komt per schip. In vier uur tijds produceren de drie hoogovens 3000 ton ruw ijzer. In '3S werd de eerste oven voor staal in werking gesteld, nu z\jn er vijf met een capaciteit van 1SO.OOO kilo. Se dert anderhalf jaar wordt het ruw ijzer in spoorwagons gestort, waarin het acht uur lang vloeibaar blijft. Op de film was de oude methode van storten in zand vormen nog te zien. Plaatwalserij De van 1941 tot 1943 gesloopte plaat walserij is na de oorlog uit Duitsland teruggekomen en in negen maanden weer opgebouwd. Zestig procent van de Neder landse behoefte aan stalen platen, voor namelijk voor de scheepsbouw, wordt door het bedrijf gedekt. Met enkele woorden schetste spre ker de wordingsgeschiedenis van de Breedband, een hypermodern staal- walserijbedrijf, waarin sedert Woens dag stalen platen van zes meter lengte worden gewalst. Dit is van groot belang voor de Nederlandse in dustrie, die nu vlotter buitenlandse orders, zoals spoorwagens voor Ar gentinië, kan uitvoeren. Volgend jaar September of October Is Breedband in staat, staal tot een dikte van tweetiende millimeter uit te walsen. Dan zal Nederland zelf blik kunnen maken, een hele opluchting voor de con- servenindustrie. Spreker besloot zijn cau serie met een beschrijving van de bij producten, zoals cokesgas, slakken, waar van ceihent wordt gemaakt, en de ver schillende kunstmeststoffen. De aantrekkelijke film na de pauze gaf een goed beeld van het hele arbeids proces. Daarin werd van 6000 arbeiders gesproken, maar het zijn er nu al meer dan 8000. De totale bebouwde opper vlakte beslaat 270 hectare. Tot slot bestond nog gelegenheid, vra gen te stellen. Rentmeester geschorst wegens knoeierij De rentmeester van-"de stichting Goois Natuurreservaat, de heer H. S. uit Bus- sum, is door het bestuur geschorst in af wachting van een politie-onderzoek. Men vermoedt dat er geknoeid is met het verkopen van hout uit de bossen van het reservaat Dit zou reeds begonnen zijn in de bezettingstijd. Na de bevrijding moet de rentmeester zijn gezwicht voor af persing door een houthandelaar, die van de gebeurtenissen in de oorlog op de hoogte was. Deze handelaar is inmiddels naar Canada geëmigreerd. In Holland-Michigan schilderij van de Koningin Over een paar weken zal in het Ge meentemuseum van Holland-Michigan (V.S.) een schilderij van H.M. Koningin Jujiana prijken. Het is gemaakt in op dracht van de gouverneur van de staat Michigan door een in Nederland geboren kunstschilder P. Zwaan, die reeds vele jaren in Amerika woont. De schilder is hiervoor naar Nederland gekomen en vond de Koningin bereid enkele uren voor hem te poseren. De heer Zwaan studeerde indertijd aan de Academie te Amsterdam op een studiebeurs, die hem verleend was door Koningin Wilhelmina. Vrouwen in Perzië wijzen sluiers at De eis van de Perzische mannen, dat het dragen van sluiers voor de vrouwen weer verplicht wordt gesteld is Donderdag door de Perzische vrouwenliga in klare taal afgewezen. „We zullen sluiers dra gen". aldus de vrouwen, „maar dan moeten de mannen hun baarden weer laten staan em lange gewaden dragen—" Eerste lustrum van „Alma Musica" Het uit zes personen bestaande A'damse muziekensemble .Alma Musica" bestaat vijf jaar. Op Dinsdagavond 14 October wordt in de Bachzaal te Amsterdam onder auspiciën van de Volksuniversiteit een lustrumconcert gegeven, waarop vrijwel alle composities van het eerste concert ge speeld zullen worden. Toen het ensemble in 1947 begon was het de bedoeling, dat het repertoire zou bestaan uit een bloem lezing van de omvangrijke literatuur uit de 17de 18de en begin 19de eeuw voor de verschillende combinaties, die gemaakt kunnen worden met 2 blaas- en 3 strijk instrumenten met of zonder clavecymbel. In de loop der jaren ontstond echter ook de gelegenheid hedendaagse muziek te brengen. Het ensemble bestaat uit Everard van Royen (hobo). Haakon Sto- tyn (hobo), Paul Godwin (viool), Johan van Helden (altviool). Carel van Leeuwen Boomkamp (cello) en Gusta van Royen (clavecymbel). Reeds 30 concerten zijn in het buitenland gegeven. o.m. in België. Frankrijk en Engeland. fAdvertentie HILLMAN-MINX Ondern. prijs LUXE SEDAN 6780.- De mooiste - De zuinigste - De ruimste Engelse wagen ln de middenklasse KAMSTEEG'S AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. OECSTCEEST TELEFOON 20226

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3