Van wiskunde naar theologie en nu docent in lievelingsvakken „Geen zaak voor studeerkamer alleen, maar voor het volle leven" JCEELPIJN Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen Zvitsalettei Toch is het zo 2 DINSDAG 7 OCTOBER 1952 In gesprek met jubilerende prol. Berkouwer (Advertenlie (Van onze Kerknieuws redacteur) •VONDAG PREEKTE professor dr G. C. Berkouwer tweemaal in Oude- home (Fr.), omdat het vijf en twintig jaar geleden was dat hij daar, in zijn eerste gemeente, als predikant werd bevestigd. Thans is hij Am sterdammer en hij voelt zich in de hoofdstad thuis. Hij is er geboren en bijna veertien jaren is hij dominee geweest van een der randkerken van Groot-Amsterdam, n.l. van Watergraafsmeer. Dat hij nu de Vrije Univer siteit in deze stad als hoogleraar mag dienen, acht hij een bijzonder voor recht. merkte prof. het volgei Aanvankelijk heeft deze dogmaticus van internationale vermaardheid niet de bedoeling gehad om theologie te gaan studeren. Hij heeft een andere richting uit gewild, n.l. die der wiskunde. De jonge Berkouwer heeft echter reeds vroeg belangstelling getoond voor theo logische en andere vraagstukken van z\jn dagen. In zijn studententijd was er veel stimulerende literatuur die hem met de nieuwe theologie in aanraking bracht, als Troeltsch. Barth, Roessingh, Althaus e.a Toen hij welbewust een keuze had ge daan, heeft hij een vaste koers gevaren naar zijn levensdoel, wat zijn levensroe ping is geworden: de studie der theologie. En nu na dertig jaren hoogleraar in de dogmatiek aan de Calvinistische univer siteit van Nederland. „Dat ik juist hoog leraar ben geworden in de vakken die rnjj „lagen", vind ik fijn", vertelde prof. Berkouwer ons. „Ik acht het een bij zondere leiding en zegen, dat ik de vak ken dogmatiek, dogmageschiedenis en symboliek mag doceren. Trouwens de ge hele professorale arbeid trekt mij in hoge mate". De hoogleraar is van oordeel, dat de theologie zich niet afspeelt op de studeerkamer. „Zij heeft invloed op het gehele leven en die invloed open baart zich over de gehele linie". Het mooie van de studie der theologie ligt voor prof. Berkouwer ook daarin dat men helemaal opnieuw bezig is met het verstaan van de Bijbel zonder in biblicisme te vervallen. De ontwikke ling is volgens hem practisch voor niemand meer bij te houden. „Er ver schijnen enorm veel publicaties, ook van R.K. zijde, zodat het bijna niet meer te verwerken is. Gesprek met Rome Naar aanleiding van deze opmerking kwam Rome ter sprake. Deze hoogleraar, die ook in R.K. kring grote bekendheid geniet en daar als één der meest gezag hebbende representanten van het Calvi nisme wordt beschouwd, noemde dit ge sprek zeer interessant. Een van de moei lijkheden daarbij is echter, dat men zich van R.K. zijde gedeeltelijk distancieert van de polemiek van de 16e eeuw, aldus prof. Berkouwer. Zijn conclusie luidde, dat de kwestie van natuur en genade nog steeds een beslissende rol speelt, zo dat de historische Reformatie ten volle actueel blijft. „Wij zien ook daar meer belangstelling voor de Bijbel. In de hou ding van Rome tegenover de nieuwere theologie wordt wel duidelijk, dat de ver binding dogma-wijsbegeerte door ver schillende theologen wat meer wordt ge relativeerd". Prof Berkouwer, die o.a. het bekende boekwerk „Conflict met Rome" heeft gepubliceerd, is van mening dat het gesprek met Rome toch moet worden voortgezet, ook om caricaturen te vermijden. Niet pessimistisch wy hebben prof. Berkouwer dé vraag voorgelegd, hoe hij dacht over de klach ten van achteruitgang van het gerefor meerde leven, die zo nu en dan worden geuit. Uit zijn entwoord werd ons duide lijk, dat hij aan deze klachten niet zo erg veel waarde hecht. De hoogleraar is niet zo pessimistisch, al wilde hij daar mede zeker niet zeggen, dat alles er nu even goed voor staat. Prof. Berkouwer, die het gereformeer de leven vanwege zijn arbeid als predi kant en zijn voortdurend contact met de „kleine luyden" van nabij kent en mee maakt, zeide, dat veelal een invloed van de tegenwoordige deprimerende littera tuur. een kenmerk van de tijdgeest, valt waar te nemen. „De invloed van de litte ratuur is groter dan vroeger, omdat zij dieper wortel schiet en deze invloed be dreigt ons allen. In mijn jonge jaren praatte ook de jongere generatie over de beweging der Tachtigers, over Kloos, Lodewijk van Deyssel, e.a. De jeugd van nu komt met het deprimerende existen tialisme in aanraking. Barlh's invloed „Ziet u verschil tussen de invloed van Karl Barth zo'n 25 jaar geleden en in deze tijd?" De tijd van de critiekloze ver ering is bij velen voorbij, zo begon prof. Berkouwer zijn antwoord op deze vraag. ..Wij horen nu ook bij aanhangers van Barth wel critische geluiden". Deze zijn naar de mening van deze dogmaticus be gonnen te klinken vooral t.a.v. het stand punt van Barth inzake de kinderdoop. Zoals bekend is, heeft prof. Berkouwer in 1947 een boek gepubliceerd, getiteld: ,.Karl Barth en de kinderdoop" naast zijn reeds in 1936 verschenen boek over Karl Barth). Maar onder de leidinggevende perso nen in de'Ned. Herv. Kerk is de invloed van Barth nog steeds duidelijk merk baar, aldus prof. Berkouwer. Volgens hem gaat de discussie over Barth in het buitenland dieper dan hier, waarbij hij o.a. wees op het boek van de volgeling van Barth. Heinrlch Vogel. ,.Gott in Christo", waarin deze schrijver toch de Zwitserse dogmaticus ook weerspreekt. Wat betreft de verschijning van de „Dog- matik" van Barth Berkouwer op. dat m< deel over de Verzoening een nieuw be slissend moment aanbreekt. Geen heilige huisjes Een gelukkig verschijnsel achtte de hoogleraar het. dat de critiek der gere formeerden in de verantwoorde theolo gische discussie omtrent Barth meer en meer serieus genomen wordt. „Vroeger dacht men veelal, dat wanneer de gere formeerden meespraken, zij heilige huis jes verdedigden". Prof. Berkouwer voeg de hieraan nog toe, dat met betrekking tot de vraag van de humaniteit ook de invloed van Barth in de huidige „school strijd" een rol speelt. Een ander actueel onderwerp, dat wij in het gesprek aanroerden, was dat in zake de gereformeerde gezindte". Hier bij kwam als vanzelfsprekend de verhou ding van de Geref. Kerken tot de Chr. Geref. Kerken en de Vrijgemaakte Geref. Kerken in het geding. Volgens prof. Berkouwer schrijft de Zwolse Chr. Ge ref. predikant ds J. H. Velema, in zijn bekende brochure aan de Geref. Kerken dingen toe, die deze kerken nooit hebben aanvaard en die de hoogleraar persoon lijk ook nooit zou aanvaarden Veitrouwensczisis ..Ik heb de indruk, dat er in eigen ker ken een geweldige crisis in het vertrou wen is geweest, ook in de verhouding tot de vrijgemaakten. Het wordt mij steeds meer duidelijk, dat wanneer deze crisis er is, men elkaar niet meer in de rechte verhouding ziet en men ook de juiste proporties van de zaken uit het oog verliest". deze naar zijn mening nog de juiste weg zoeken. Betreffende de orthodoxe kerken in de V.S. merkte hij nog op, dat voori deze aan de ene kant het gevaar van het fundamentalisme aanwezig moet worden geacht en door deze kerken, bijv. de Chr- j Ref. Church, steeds duidelijker wordt ge zien. en anderzijds het liberalisme toe neemt, terwijl het Rooms-Katholocisme enorm aan invloed wint in Amerika. I Publicaties Tenslotte spraken wij nog even met de jubilerende hoogleraar over zijn publica ties. Er verschenen nu zes delen van zijn „Dogmatische Studiën" en aan het zeven de wordt gewerkt. Hoeveel het er op den duur zullen worden, kon. prof. Berkou wer nog niet precies zeggen. Hier geldt ten volle het „Deo Volente". Zijn ideaal is voor de studenten nog een boekwerk over de hoofdlijnen van de dogmatische geschiedenis te schrijven. Wanneer men daarbij bedenkt, dat van de hand van deze hoogleraar wekelijks publicaties verschijnen in dag- en weekbladen, in tijdschriften en periodieken, om van zijn talrijke boeken niet te spreken, dan be grijpt men. dat prof. Berkouwer. onder wiens leiding ook vele dissertaties tot stand komen, eigenlijk tijd tekort komt. Maar een werkdag voor prof. Berkou wer i6 er dan ook één van vele uren.... Van het erf van School en Kerk Beioepihgsweik (Advertentie) vandaag., morgen verkouden! Be- scherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van VICKS bonIons Bekende bisschop ter dood veroordeeld Was o.m. in Nederland en België werkzaam Een rechtbank te Sofia heeft een bis schop en drie priesters ter dood veroor deeld. Zü zyn beschuldigd van pogingen om een ondergronds verzetsleger te or ganiseren dat zou kunnen worden ge bruikt by „gewapende interventie van buitenlandse legers". De veroordeelde bisschop, mgr Bossll- kov, is als priester in België en Neder land werkzaam geweest. De R.K. pers buiten Bulgarye noemt het vonnis tegen hem en de priesters de „schandelijke cli max van een nieuwe golf van vervolgin gen onder het Bulgaarse, rode regime.' Het proces heeft in R.K. kringen diepe en algemene verontwaardiging gewekt. Volgens Westelyke diplomaten in' We nen schijnt het proces met de bis schop hebben nog 26 priesters terecht gestaan een dubbel doel te hebben gehad, nl het opruimen van de overblijf- selen van de R.K. kerk in Bulgarye en ir de tweede plaats het uitoefenen van druk op de Westelyke, diplomatieke missies, welke zich nog te Sofia bevinden. Hoofdstad doorbreekt opnieuw de wallen Koningin door een lerende poort naar tuinstad van Amsterdam In tien jaar tijds zullen 35.000 woningen verrijzen rondom de Sloterplas TG1 EN UUR LANG heeft de tuinstad Slotermeer, gelegen aan de Weste- lijke boorden van Amsterdam, kunnen bogen op het bezit van de grootste deur ter wereld. Niet langer dan een uur, want toen schoof Hare Majesteit de Koningin dit pronkstuk, vervaardigd van het zuiverste Neder landse materiaal de lichamen van 120 jongens en meisjes met een lichte handbeweging en een glimlach ter zijde. De massieve toegangspoort week voor de „In Naam van Oranje" op haar uitgeoefende lichte druk en om precies tien over half vier vanmiddag lag de tuinstad Slotermeer open voor iedere vredelievende bezoeker. Drie hoornsignalen waren het sein I zij de tuinstad en betrad de Burgemees- voor Hare Majesteit en haar gevolg hun ter De Vlugtstraat Op de brug bij de weg naar de brug, te vervolgen, waar de ringspoorbaan onthulde zij de gedenk- Koningin een plaquette onthulde. plaat en gebruikte daarna de thee bü de De levende deur werd reeds om half i familie Reusch aan de Walraven van drie in haar hengsels geplaatst: op datHalfweg. Om half vijf vertrok Hare Ma- tüdstip stelden de honderd twintig jon- 1 jesteit weer per auto naar paleis Soest- gens en meisjes zich op om de toegangs-1 dijk. poort te vormen, die zich slechts zou la- Duitse oorlogsmisdadigers Klachten over behande ling zijn onjuist ten openen door „In Naam van Oranje", gespeeld door de politiekapel, terwijl een telg van dit geslacht hoogst persoonlijk voor de poort stond. Om drie uur precies arriveerde de Ko ningin met haar gevolg aan de poorten van tuinstad Slotermeer. De wethouder de Publieke Werken, mr J- J. Het standpunt van prof. Berkouwer is, der Velde, hield een rede. it men elkaar alleen in ware gemeen-1 Amsterdam heeft in de geschiedenis schap kan hervinden. Toenadering acht reeds verscheidene malen zijn wallen hij zeker niet uitgesloten, al blijft het doorbroken, het laatst nu honderd jaar prof. Berkomver een raadsel, dat liet meer met de vrijgemaakten zou kunnen spreken. „Psychologisch kan ik het wel verklaren", zo merkte hij op. „Maar juist wanneer alles in bespreking komt. moet er een weg zijn om een lichtpunt voor toenadering te geleden, aldus de wethouder. Vandaag vergroot de hoofdstad opnieuw haar woongebied. Er zullen in Slotermeer 10.000 woningen worden gebouwd. Hier van zijn 7000 woningen reeds of bijna in uitvoering. Slotermeer is een van de tuinsteden, die rondom de Sloter- worden er allerlei kwalificaties gebruikt, plas zullen verrijzen. In totaal zullen ïr op wijzen, dat men elkaar mis- deze 35.000 woningen bevatten. Het ge- kent", aldus de hoogleraar. i hele project zal in tien jaar gereed zijn. In verband met de toenadering tussen I Nadat de Koningin met minister Witte de kerken uit verscheidene delen van en andeire autoriteiten de in een tent ge- de wereld sprak prof. Berkouwer over exposeerde kaarten, tekeningen, maquet- de Geref. Oecumenische Synode al moet tes en luchtfoto's had bezichtigd, opende Advertentie) yjjZcTïw rubber laarzen gymschoenen pantoffels Er blijft niets over yan de verwijten, die in de Duitse pers voornamelijk op instigatie van de Sozialistische Partei Deutsctoland over de behandeling verzorging van Duitse oorlogsmisdadigers worden gemaakt. De Duitsers spreken niet van oorlogsmisdadigers, maar „krijgsgevangenen". Daar rekenen zij bijvoorbeeld Lages en Kotalla onder! De oorlogsmisdadigers zün ondergebracht in de open gevangenis Norgerhaven (een de vroegere rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen). Zij hebben zonder uitzon dering verklaard, dat het eten overvloe- ;n goed is en dat de inrichting feite lijk helemaal geen gevangenis is. Van de regering te Bonn krijgen zij een extra zakgeld van f 8.per maand. Zij sturen echter geen „goede" berichten Bonn, omdat zij dan bang zijn, dat de Duitse regering zich niet meer met hen' :al bemoeien. Officiële Duit-ae, instanties erkennen de goede behandeling en het wekt verbazing, dat er nooit een officiële Duitse tegenspraak komt van onjuiste berichten in de Duitse pers. n en ander blijkt uit een rapport, dat de heren Alfred Moser en J. H. Scheps hebben opgesteld en aangeboden het bestuur van de P.v.dlA., de beide socialistische Kamerfracties en de com- e-buitenland van de P.v.d.A. Naar V.N.-vergadering Prof. V. d. Molen vertrok met Nieuw Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw prof. dr G. H. J. van dei Molen is gistermiddag met de .Nieuw- Amsterdam" van Rotterdam naar New York vertrokken, waar zy de zevende algemene vergadering van de Verenigde Naties zal bijwonen „Ik ben toegevoegd als deskundige aan de Nederlandse delegatie", verte" mevrouw Van de Molen ons. „Ik zal zitting nemen in de derde zesde commissie van de Assemblée, die resp. juridische en sociale vraagstukken zal behandelen. De laatste maal dat ik een zitting van de Ver. Naties bijwoon de, was zes jaar geleden. In de juridische commissie komen al lerlei problemen in behandeling zoals van het kindernoodfonds, de rechten vin de mens en de rechtstoestand vrouw, waaraan nogal het een en ander te verbeteren valt. Veel landen bezitten geen stemrecht voor de vrouw. Gelijk loon voor geiyke arbeid is even agendapunt". Mevrouw Van der Molen, die hoog leraar is aan de Vrye Universiteit, hoopt vóór Kerstmis in Nederland terug te zü teneinde haar colleges te hervatten. Paters bouwden zelf hun klooster in Doetinchem De Paters Benedictijnen hebben in De Slangenburg te Doetinchem zelf klooster gebouwd, dat Zondag a.i worden ingewyd. De paters kochten in 1947 het 64 ha grote landgoed ei hun intrek in het kasteel. Met de bouw een boerderij, die in de levensbe hoeften van de kloosterlingen moet voor- zien. is men begonnen. Idingei Ned. Herv. Kerk it: voor de benoeming tot hulppredikster in Den Haag mej. J. ten Ham, voorheen hulppred. te Groningen. Geref. Kerken Aangenomen: naar Middelstum (vac.-J. Brouwer) J. C. Derksen te 's- Graveland, die bedankt voor Nunspeet. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Ouderkerk a. d. Amstel A. C. Noort te Nieuwe Pekela en P. Op den Velde te Murmerwoude. Baptisten Gemeenten Aangenomen: naar Groningen G. Brongers te Den Haag-Oost. Ds S. Kooistra overleden In de leeftyd van 68 jaar Is In Noord- bergum onverwachts overleden ds Koolstra sinds 1949 emeritus predikant van de Ned. Hervormde geme.ei bijzonder hulpprediker aldaar. Hij werd in 1909 in Stavoren predikant en diende daarna de gemeenten van Birdaard, Steenwijk, Welsrijp, 's-Grave (19211936) en Noordbergum. De begrafenis zal morgen in Noord bergum plaats hebben. Ir Kist hoogleraar te Delft Tot gewoon hoogleraar in de toege paste mechanica is aan de T.H. te Delft benoemd ir H. J. Kist, thans lector. Met ingang van 1 October is den benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse bij de psychiatrie neurologie aan de rijksuniversiteit te Groningen dr P. C. Kuiper. PROMOTIES. UTRECHT. 6 Oct. Tot doctor in de wU- en natuurkunde ^gepromoveerd Fr. J. K. schrift: Stofwisseling tljdei_ de spinnende lariks bladwesp. Op het proefschrift: Fluctua len bij bolometers is geprom winterrust hUnse- AMSTERDAM, (Gem. Unlver.), 6 Oct. Ge- geneeskunde: mej E J M mej. C G M Nagel. F Schol. Dijk, P Vree'k. mej.'J L Bolderht„, L Knook, mej. E A Munnike, P N y ov-ijj, - N Bet, mej J F A Felix. Munniki Leygraa -zenhuls, R Tielens, A TJon-Sion-Kie, k G Schoep. C B Goarta. D Graafstal, mej. L E ten Borck. J W Breu kelaar. S W ten Horst. O Lieffijn. L J Rita Vuyk ird ln de psychodiagnostiek bij ki: les heeft mevro J het lectoraat a ikkellngspsychologle sterdamse Gem. Universiteit. ACADEMISCHE EXAMENS. M Breuklnk. 0\ een. Ph Luteijn. D« FA Kortman. Leldsen- Rijn. Katwijk aan Zee, J R Kap- Oort. D< A J G C F Sehluter, Voort (Advertentie) Royale alschenk is opvallend In talloze gezinnen van Nederland wordt op het ogenblik een Engelse thee geschonken. Men weet. dat de Nederlandse huisvrouw op het ge bied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „buitenlandse", een andere thee- 'smaak is gesteld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee. Engelse melange, in Nederland heeft ge bracht (tegen de prijs van 76 cent per pakje!), is het opvallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pakje in de winkels wordt ge vraagd. Men kan deze overgang naar Pickwick Thee toeschrijven aan 2 redenen. In die eerste plaats is Pickwick Thee opvallend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze Engelse melange een buitengewoon rijke afschenk iets. dat in onzè dagen weer behooriyk mee- Het lied der aethergolven Hllveri GewUdemHHBHHHBHHI - *0 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10 30 Morgendienst. 11.00 „Lcvensbalans", *-rpél. 12.05 Alt en plano. 12.33 Gram. 1.00 ,vs 1.15 „Met PIT op pad". 1.20 Mando line-orkest. 1.50 Gram 2.00 Kamerorkest en olisten. 2.45 Voor de meisjes. 3.00 Jeugdcon- :ert. 3.40 Harpensemble. 4.00 Voor de jeugd. 5.20 Orgel 5.50 Militaire causerie. 6 00 Surl- amse volksmuziek. 6.15 Geestelijke liede- II. 6.30 RVU.: Prof. Dr. G. L Smit Si- ïga: „De geologische Middeleeuwen". 7 00 euws. 7 10 Boekbespreking. 7.25 Gram 7 30 iltenlands overzicht 7.50 Gram. 8.00 R; diokrant. 8.20 Intei euwe Wereldzee". 9.50 Amusemei .20 Gram. 10.30 Intern. Evangelise) entaar. 10.40 Gram. 10.45 Avondoi king. 11.00 Nieuws. II 15—12.00 Gram 9.30 „D( O ja, natuurlijk geloof je er in onbestemd geloven. In de opstanding zal al- kom leek haar erger dan de afwijzing van voor- zeven-en-twintig jaardeel eden "dat ze^ Dick anders zijn. Je zult van geen familieban- heen en ze stelde haar bezoek uit. toen ze kort Lien ter wereld brSht Bijna een half jaar 1°?. u®" daa.ro.P hoorde- dat. de heer Harders weer even hij dan in zijn graf, zonder dat ze er kwam, m Op i der eerste Novemberdagen echter wil den zich gehoopt had- Zulk een wel- mevrouw Harders beslist er heen. Het is dan rger dan de afwijzing van voor- zeven-en-twintig jaar geleden, ze stelde haar bezoek uit. toen ze kort Lien ter wereld bracht. Bijna J~ J-* J- 1 r Harders weer even hij dan in zijn g zijn vrouw herstelde, nu zal ze gaan. ,Doe het op een andere dag", wordt haar door Dat móét wel, want hoe zou het anders actjef was als 'voorheen te dragen zijn als je zelf zalig werd, maar dege- Vond ze het niet erg van dit iütstel afstel te ma nen, die je hef waren geweest, veroordeeld zag ken. Zo heel bijzonder schenen die mensen er niet Qré WOai 6t'- t~\- i onder te lijden. Overigens had dit ouderpaar Als Lien Dicks graf bezoekt kan ze alleen te- het aan zichzelf te wijten, dat Dick zijn hart ge- dienaangaande geen be- rugzien, maar nooit vooruit. Vaak gaat ze er sloten hield en heeft (Advertentie) 'i Begon met een schent of steek Er zyn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van c'ie slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot niet heen, alleen nu en dan, om moeder genoe gen te doen. Moeder wil er zelf zo graag naar toe. maar mist de moed. Ook wanneer haar krach ten toenemen en ze het leven weer meeleeft durft ze een tocht naar de dodenakker niet aan. Mis schien maar goed. De keren, dat Lien er kwam, vond ze er bloemen en ze begrijpt wel van wie die waren. Zij heeft ze verwijderd, maar er thuis niets van gezegd. Bloemen op een graf zijn va der en moeder een gruwel en vader zou in staat zijn, er dat meisje een verwijt van te gaan ma ken. Neen, dat gunt Lien haar niet. Dat kind OEN DE VESTING VIEL D. MF.NKENS-v. d. Spiegel Carla geraden. „Laat ik alleen gaan," zegt Lien. „Nee, ik ga mee." Het is een wondermooie dag. Het zou Septem- dat ze ber kunnen zijn. De lucht is onbewolkt, de zon geeft een warmte, die aan November vreemd is. Zwaar drukt moeder op Liens arm. Als ze ein delijk zijn, waar ze wezen moeten lijkt ze een heel oude vrouw. „Mijn jongen, klaagt ze, mijn lieve jongen!" Als nü Helga Leeuwendaal er óók was. Helga komt enige uren later. Ze heeft begre pen, vandaag niet de enige bezoekster te zijn en heeft gewacht, tot ze aannemen kon, de laatste te zijn. Groenkerks begraafplaats kent geen slui tingsuur, was gisteravond toegankelijk, toen ze heeft ook haar kruis te dragen en het is ten slot- een dergelijke gelegenheid hoeft te zoeken en te Dicks meisje geweest. sinds ze ontdekte, dat Lien haar bloemen ver- ...ot Jvv<w Helga is er achter gekomen, dat haar bloemenwijderde, wil ze er voor zorgen, zo'n ontmoeting de "verwelkte Woemen "wegnam" van 'het graf, is door Dicks zuster werden weggenomen en de te vermijden. Dat, wat Dick haar toevertrouwde het ook heden, nu ze er een palmtak brengt.' zachtere gevoelens, die ze bezig was voor Dicks in zijn laatste brief, is feitelijk ook te mooi, om Ze denkt aan zijn vorige verjaardag. Ze schreef familie te kweken, zijn er door verstikt. Toen ze het aan anderen prijs te geven, aan zulke ande- hem toen: "t volgepd jaar vieren we hem samen, zelf de slag in zoverre tc boven begon te ko- ren. Het is als een zoet geheim, dat haar aan hoor! Dan zal de oorlog wel voorbij zijn en zal men dat ze weer belang stelde in de dingen om hem binden blijft, dat sterker is dan de schei- njets of niemand er me van weerhouden, je in haar heen, heeft ze gehoord, hoe Dicks moeder ding, die de dood teweegbracht. Als Dick alles eigen persoon te feliciteren Nu zijn ze 'samen, om hem leed. Van dat ogenblik af heeft ze ge- wist, zou hij haar gelijk geven. Hij zou nooit iets Hiér! weten, wat haar plicht was. is ze ook van plan van haar eisen, wat haar krachtqn te boven ging. Door de stilte van de late middag scheurt het geweest, die te volbrengen. Eenmaal is ze op weg En wekelijks brengt ze haar bloemen, dahlia's, aanzwellend zoemen van een motor Hoog in het haar scherp opnam, als verwachtte hij van haar De familie Harders houdt in 't algemeen preek. „Jezus is komende. Geen profeten hoeven ons groet. Mogelijk zou ze, als zijn oud-leerlinge, niet van kerkhofbezoek. Men krijgt er zijn gelief- werkelijk de eerste zijn geweest in het groeten, den immers niet mee terug? Men kan beter zijn Zijn tweede Komsttê melden,* "geen Johannes "de wanneer deze oud-onderwijzer niet Dicks vader gedachten bepalen bij de plaats, waar de geza- Doper is nodig om de grote dag aan te kondigen, was geweest de man, die haar niet als Dicks ligde ziel zich bevindt, dan bij het stukje aarde, Het Hij komt klinkt in de donder der ka- meisje in zijn huis wou 2ien. Nu zóu ze welkom waarin het lichaam ligt te vergaan. nonnen, in het ronken der vliegtuigen" Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw- 11.00 Gram. 12.00 Ha- waiianmuziek. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Com mentaar. 1.20 Metropole-orkest. 1.50 Gram. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Voor de Jeugd. 4.05 Pianovoordracht 4.15 Voor de jeugd. 4 45 Voor de zieker., 5.30 Orgel en zang. 5.50 Regeringsuitzending: Sam Pasariboe: „Oude en niéuwe klanken uit Indonesië". 6 00 Nieuws. 6.20 Militaire causerie 6.35 Dansmuziek. 7.00 „Het Wel vaartsplan van het NW". 7.15 Gram. VPRO: 7.30 Voor de jeugd. VARA: 8.00 Ni« 8.05 Politiek iriété. 8.15 Beelden uit ..Hoe mHHHB 11 15—12.00 Gramofooi Engeland, BBC 330 Gev. programma. 12.55 Weerber. l.ÖÓ Nws, 1.10 Reportage. 1.30 Dansmuziek. 2.00 Schoot- •adio 3.25 Hoorspel. 4.00 Twintig vragen 4.30 Gi 6.00 Nil 6.45 Causerie. 7.45 Causerie. 8.00 Symphonie-orkest 5.00 Voor de kindei 6.20 Lichte mu- programma. Engeland, BBC 1500 t uziek. 2.00 Vooi irkest. 4.15 ..Mrs. Dale's"Dagboek"**4 30 Con- :ert 5.30 Lichte muziek. 6 00 Gram. 6.1Ï ïalletmuziek. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws 2o Sport. 7 30 Concert. 8.00 Hoorspel 9.3C Klankbeeld. 10.00 Nieuws. 10 15 Actuele caus —gÉ*Voordracht. 11.30 Mando- BeslrQ,1 UW PIJNEN met: Frankrijk, f. I.00 Nieuws. Amerikaanse Gram. 8.02 V II.01 Pianore tal. 11.25 Gram'. 11.45—12.00 schoolradio. 3 30 Grar .00 Nleu' Brussel 484 m. 12.05 Lichte muziek 100 Nieuws. 1.10. 3.00 en 3.15 Gram. 4.00 Amüs. orkest 4.25 Gram. 4.35 Amus.orkest. 5 00 Nws 5.15 Gram. 6.30 Orgelconcert. 7.40 Gram. 7.45 Nieuws. 8 00 Gram. 8.15 Groot symphonle- i solist. 9.30 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 -0.15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 10.50 In Korea 255 predikanten gedood of weggevoerd Sedert het begin van de Koreaanse oor log zijn 255 predikanten van de Presbyte riaanse kerk van Korea gedood of weg gevoerd. Van deze laatsten moet worden aangenomen dat zy voor het merendeel niet meer in leven zyn. Van de 2250 Presbyteriaanse kerken in Korea zyn er 152 verwoest en 468 beschadigd. (Advertentie) HUIDKLACHTEN 1 zoals puistjes, vetwormpjes en mee» eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met Ln DEBRALINE ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (V.U.). 3 Oct. Geslaagd: doet. theologie A C Barnard geduld uitbrei ding, Springs (Z.-Afr.). J A Heyns. Potcheï- J M Bosboom. M C J v Waasbergen. Nw Lek Larsen, Utrecht, R G Zwart, 1 ex. geneeskunde: P J F Athmer. Utrecht. L Buysert, Woerden. J Th M Dewez, Benne- kom. C O F van Eseh, Vught, mej W M v d Ham, Oostendorp bij Elburg, F v Faasyzc. lagharen, J H M Ons 3ilthoven. H C Westerveld. Woudenberg. J A J Poppel. Valkenswaard. J Riemer. Arnhem. W v Weerden, Bilthoven, H v d Woude. Zul- phen; doet. veeartsenijkunde: G Bljlenga, Leeuwarden. O L Beiboer. Kollum, P Wens- voort. Heelsum. W J v d Weg. Doornspijk. J Bouw. Wagenlngen, J Dersjant (cum lau- de). Den Haag. M A Snoeck. Utrecht, Z Hooy- berg, Buurt Venhuyzen (NH). F H J Jaarts- veld. Groenlo (Gld H Jonker. Epe. C Koe slag. Hardenberg. W J Kraan. Rotterdam, P Lammens. Dordrecht. H B Lammens. Dord recht H B Lammerts. Zcijen; G H A Over- goor. Dinxperlo. WAGENINGEN. 3 Oct. Geslaagd: cand. Ned. landbouw: H Bouwmeester, Voorst, A W N J Crljns. Voerendaal. P J v d Eynde. Alkmaar. A G Galema. Burgwerd. M J van Goor. Stompetoren. N A de Joncheere. Wa genlngen. P Koolj, Sneek. A W Lutjons. Den Andel, W Nieuwboer, Bunschoten, H v d Ploeg, Tibma o/a Ee. W Westhoff. Utrecht, Th Zwart. Leeuwarden: lngenieurs-ex Ned. landbouw: A Bentum. Mldlaren. J Cnossen. Jutrljp. A J v d Have. Ede (met lof). H A J Heyman. Breda. P Hoogschagen. Juliana- dorp. W A v Meegen, Amsterdam. J J Mol. Berkhout. D Mus. Purmerend, B G Oude Ophuis. Beunlngen. A Oudman. Middelstum. H W J Ragetli. Wapeningen. GDJ Struiken- kamp. Ernst. G T Tlessen. 't Zandt. J J v d Veen, Baflo, W Westra, Bussum, A J de Wildt. Nieuw Vennep: cand. tropische landbouw: J C Cavelaars, Zevenbergschenhoek. L Che- rleux. Naarden. N M T Laudy. Sittard. P M Schaper. Zwaagdijk. L G Vogels. Voeren daal; ingenieurs-ex. tropische landbouw: F F F Bruijn, Breda. C M R Drayer. Klundert. P I Haartsen, Schoondijke. H V F M van Hapert. Eindhoven. A A H v d Moer. Am sterdam. G Velthuizen, Zuldland: ingenieurs- ex. Ned. bosbouw: L G Kop. Enschede. H de Vries. Hengelo (O.): cand. tuinbouw: B W Braams. Vught. PJALdc Lint, Willemstad, mej. A A Valk, Bussum: ingenieurs-ex. tuin bouw: L M Bouten. Venlo (met lof). J G C van Dam Oudewater. T W Lefcring. Sant poort. mej. H S Swartenberg. Rotterdam. Sanapirin. de veilige 3 Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door Juiste dosering, zeer verhoogde geneeskrachtige wer king. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep - Koorts - Kou en Pijnen. Koker 25 tabletten 45 d. - 50 tabletten 80 d. "DEEDS in 1923 onderzocht Hevesey de verdeling van lood in planten. Hij gebruikte daarvoor thorium 13, een radio-actief zout, dat in zijn loop door de plantencellen overal te vol gen was. Tegenwoordig gebruikt men voor dergelijke aanwijzers isotopen- Door de atoombom-hysterie der laat ste tijden zyn wij er aan gewend geraakt het woord isotoop in verband te brengen met de kernsplitsing. Dat is onjuist. Een normale isotoop is even onschuldig aan de bommen- productie als u en ik. Slechts enkele speciale isotopen zijn daarvoor bruikbaar en alle andere isotopen kunt u dus vrijmoedig en zonder hui ver in uw gesprekken betrekken. Zonder ons nu in ingewikkelde theorieën omtrent de materie te ver diepen, kunnen we zeggen, dat isoto pen vormen van eenzelfde atoom soort zijn. doch met een verschillend atoomgewicht. Bij chemische proces sen kunnen zeer geringe chemische verschillen tussen de elementen en hun isotopen worden aangetoond, vooral by radio-actieve isotopen. De scheikundige elementen, die bU de menselijke stofwisseling een rol spelen kunnen alle in radio-actieve isotopen worden verkregen. Deze radio-activiteit der isotopen stelt de onderzoekers in staat de banen die de stoffen in de organen of cellen volgen, nauwkeurig aan te tonen. Zo heeft men dus „aanwijzers" verkre gen, die het mogelijk maken de stof wisseling in het lichaam op de voet te volgen en die de wetenschap in staat stellen het gedrag en de rol van voedings- en geneesmiddelen in het levende organisme te bestude ren. Dols heeft proeven gedaan bij ratten en kuikens met radio-actieve phosphor het woord isotoop laten we hier verder weg en vond. dat een uur na de toediening reeds 12 15 pet in het skelet was aangeland. Op dezelfde wijze werd aangetoond dat gezonde tanden zich voortdurend vernieuwen. Het rusteloze spel van afbraak en opbouw, dat kenmerkend is voor het leven, speelde zich als het ware voor de ogen van de onderzoekers af Een geheel nieuw veld van mogelijkheden kwam door deze werkwijze open te liggen. Met deze methode onderzochten Hevesey en Hofer de verspreiding van water door het lichaam na het drinken, waarbij bleek dat de ge middelde tijd die een glas water in het lichaam doorbrengt, niet minder dan 13 dagen is. Uiteraard geldt dit alleen voor een normale dronk. Grote hoeveelheden vloeistof verlaten spoe diger het lichaam, aangezien daarvan anders last zou worden ondervonden. Zoals u uit ervaring wellicht zult weten, ondervindt het lichaam ook last wanneer u lange tijd achtereen zonder slaap blijft. Maar is het u ook bekend, dat de mens in dergelijke gevallen eigenlijk bezig is zichzelf te vergiftigen? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2