Dertien uren in een open op onstuimige zee Vijf overlevenden van de ramp in ons land terug sloep Toch is het zo! z MAANDAG S OCTOBER I35J Hoe de Luctor verging (Van een onzer verslaggevers) STRALEND VAN BLIJDSCHAP stapten Zaterdagavond vijf Nederlandse zeelieden, overlevenden van de ramp, die de Rotterdamse kustvaar der Luctor trof, uit de Parijse trein. Hun familieleden en de directie van de Invotra te Rotterdam, de eigenaresse van de Luctor. bereidden hun een hartelijk welkom na de doorgestane ellende van de afgelopen dagen. Naar we Donderdag meldden is de Luctor Dinsdag voor de Normandische kust door zwaar weer overvallen en na enige tijd tussen Kaap Levi en de haven van Barfleur gezonken. Voor drie leden van de bemanning be hoefden geen familieleden naar het station te komen. Zij stierven een zee- mansdood „Ik ben millionnair". Zaterdagavond troffen we. weggedoken in een hoekje van de Parijse trein, te Roosendaal enige leden van de beman ning aan. Het waren de twee matrozen Thomas de Blom, Hofdijk 36, Rotterdam en Alfred Kommerowsky uit Cuxhaven (Duitsland). Zij waren beiden in spik splinternieuwe Franse kleren gestoken. Even later ontmoetten we ook kapitein J. Wensing uit Haarlem, machinist J. Vis ser uit Vlaardingen en kok A. M. Knijff uit Rotterdam. Ze behoeven niet lang na te denken als de douane vraagt: „Nog iets aan te geven?'?' „Ik heb niks meer." antwoordt matroos Thomas de Blom „Maar gy zijt er zelf nog," zegt de douaneman. „Ja. gelukkig. En ik voel me een millionnair Zo denken ze er allemaal over. al schrijnt in hun binnenste nog de pijn om de dood van die drie anderen Schuchter deden zy het verhaal van hun barre avontuur, waarin de droefheid over het verlies van de drie mede opvarenden doorklinkt. „Dat het zo zou aflopen, hadden we Dinsdagmiddag niet gedacht." vertelt kapitein Wensing. „Het was best weer, toen we met een lading gemalen graniet de haven van Guernsey verlieten met be stemming Dover. De lading was zwaar, maar het schip lag best en er was dus geen vuiltje aan de lucht. Dinsdagavond werd het slechter. Het werd een zware storm, windkracht zeven. Langzaam was het gemalen graniet gaan verschuiven, waardoor het schip ging overhellen. Met de eerste en tweede machinist ben ik beneden alles gaan controleren. Je kunt immers nooit weten Overal water Het was één uur 's nachts geworden. De machines werkten alle prima. De be manning deed alles om het schip weer recht te krijgen en de lading zo goed en zo kwaad als het ging van bakboord naar stuurboord over te brengen. Ze werkten allen als paarden, totdat Alfred Kommerrowsky ontdekte, dat de hut van de kapitein onder water stond. Hij had even iets moeten halen en kwam terug met het vreselijke nieuws dat ieder deed schrikken. Met man en macht heeft men daarna geprobeerd het water weg te hozen. Het mocht aanvankelijk niet ba ten. „Als je er 40 liter uit had, stroomde er 80 liter voor terug," merkte de ma chinist J. Visser uit Vlaardingen op. Na enkele uren van ingespannen wer ken, leek het er op of het water ver dween. De zeelieden keken elkaar aan en de hoop lichtte op in hun ogen. Maar de zee schoot nog aan en het was vlie gend weer. Het schip werd heen en weer geslingerd en de positie werd eerder slechter dan beter. Langzaam maar ze ker steeg het water weer en de kapitein stond tot aan de bord in het water in zijn eigen hut. In de sloep De motoren draaiden alle nog op voilé kracht. De dynamo functionneerde prima en het licht brandde overal op de boot. Pogingen om Cherbourg binnen te lopen haalden niets uit In de vroege morgen van Woensdag was de positie dermate slechter geworden, dat het schip ruim 45 graden slagzij maakte. cT ongeveer zeven uur werd de reddingboot gestre ken. De eerste twee uur zwalkte men zonder ongelukken op de onstuimige zee rond, doch daarna ging het mis. Ontelbare malen werd de reddingboot door hoge golven opgenomen en weer neergesmakt. Het waren benauwde uren voor de acht leden van de Luctor. Enige keren sloeg de boot om en lagen de mannen her en der verspreid in de kokende zee. Men kroop op de kiel en probeerde elkaar zo veel mogelijk te helpen. Met veel moeite lukte het dan weer de vol water gelopen sloep te keren. Men leefde van zeebeschuit die in de boot was bewaard gebleven. Van koude, honger en ontbering zijn drie leden van de bemanning omgekomen: de 30-jarige stuurman R. Datema uit Den Haag, de evenoude tweede machinist J, J. v. Oos ten uit Rotterdam én de 18-jarige ma troos M. J. Aarnoutse uit Dordrecht. Men heeft helaas niet kunnen voorkomen dat de lichamen van twee der omgekomenen door de golven werden meegesleurd. Minstens 12 k 13 uur moet men in de sloep hebben rondgezwalkt. Het was Woensdagavond tussen zes en zeven uur toen zij werden ontdekt door twee uit het Oosten komende Franse vissersvaar tuigen, n.l. de „Que Dieu nous protégé" en de „Louis Leon". De kapitein van het eerstgenoemde schip, een 24-jarige zeeman, sprong met Ambassadeur van Japan in Den Haag Nieuwe gezant van Peru benoemd Volgens het Franse persbureau AFP. kan de benoeming worden tegemoet ge zien van de heer Suemasa Okamoto tot ambassadeur van Japan in Den Haag. HU is 60 jaar oud en van 1938—1941 am bassadeur te Londen geweest. Ook heeft hü post van Japans gezant in Zwden be kleed. De nieuwe functionaris zal de eer ste Japanse diplomatieke vertegenwoor diger in ons land zUn sinds de oorlog. De gezant van Peru bU het Nederland se Hof, de heer Enrique Goytisolo, zal ons land In October verlaten, wegens een benoeming in soortgelUke functie in Montivideo, de hoofdstad van Uruquay. I In Den Haag wordt hü opgevolgd door de heer Humberto Fernandez Davllla Gegovla, die gezant was in Aguncion, de i hoofdstad van Paraquay. levensgevaar in de sloep om de man nen behulpzaam te zijn by het aan boord gaan. Alle vijf geredden waren uitgeput en halfdood van de koud. De Franse vissers ontvingen de schip breukelingen op hartelijke wijze in hun eigen huizen en voorzagen hen van het nodige voedsel en van droge kleding. De Nederlandse consul te Cherbourg hielp dc geredden op lofwaardige wijze verder. De treiler „Que Dieu nous Protégé" heeft de sloep meegenomen en het stoffelijk overschot van de matroos Aarnoutse in Barfleur aan land gebracht. De stoffelijke resten van de andere twee zeelieden zijn in de loop van Don derdag aangespoeld. Alfred Kommerowsky was er Woens dagavond het slechtst van allen aan toe. Een ziekenauto van de Franse marine bracht hem naar een ziekenhuis in Cher bourg, waar hij tot Vrijdagavond ver toefde. Zaterdagmorgen werd de reis naar Nederland aanvaard. De trein was inmiddels in Rotterdam- Centrum aangekomen. Thomas de Blom stootte zijn makker Alfred Kommerowsky die nog nooit in Rotterdam was geweest, aan en zei: „Daar achter woon ik." Maan dag gaan we weer een boot zoeken," zei machinist Visser. „Ja", viel De Blom hem bij. „Natuurlijk, want een zeeman hoort op zee." In de wachtkamer van station D.P. te Rotterdam kwamen de mannen even op hun verhaal na de vermoeiende reis uit Cherbourg. Van links naar rechts: kok A. M. Knijff (Rotterdam), de Poolse matroos Alfred Kommerowsky (Cuxhaven), matroos Th. de Blom (Rotterdam), ma chinist J. Visser (Vlaardingen) en kapitein J. Wensing (Haarlem). 't Ging Arnhems neus voorbij Grootste vredes-atoomcentrum ter wereld in Genève Nederlander prof. Bakker ontwerpt machine van zes milliard volt VANDAAG VIEL in Amsterdam de beslissing over de vraag, waar het grootste atoomcentrum ter wereld voor vredesdoeleinden komt: in Arnhem, Kopenhagen, Parijs of Genève. Deskundigen uit de tien Europese landen, die het laboratorium samen zullen oprichten, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de omgeving van Arnhem om poolshoogte te nemen op de plaats die Nederland voor de bouw van het atoomcentrum heeft voor gesteld, maar hedenmorgen besloot men het centrum in Genève te vestigen. In het laboratorium zal de grootste machine ter wereld ten dienste van het atoomonderzoek worden opgesteld. Het ls de zogenaamde protonsynchroton met een vermogen van dertig milliard elec tron volt. De Installatie zal tien maal groter worden dan de grootste machine, die op het ogenblik in Amerika in ge bruik is. De voorbereiding van de bouw is Zaterdag te Amsterdam op de verga dering van de Europese Raad voor kern- physisch Onderzoek opgedragen aan de Noorse ingenieur Dahl. Een tweede machine wordt ontwik keld onder leiding van de Nederlandse professor C. J. Bakker. Het is een syn chro-cyclotron met een vermogen van zes milliard volt. Hoewel deze „atoom- t" kleiner is dan de eerste, ls hü nog tweemaal zo groot als de grootste Ame rikaanse. 100 Millioen gulden Voor deze beide machines en wat er verder bij het laboratorium behoort, zal in de eerstkomende zeven jaar ongeveer ƒ100 millioen nodig zyn. Daarna zal het centrum jaarlijks 300.000 kosten. Al het benodigde geld wordt bijeengebracht door de tien deelnemende landen: Nederland, België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Dene marken en Joegoslavië. Nederland moet in de kosten 7 pet bij dragen. Dat is dus in zeven achtereen volgende jaren een millioen gulden per jaar. De leiding van het laboratorium komt in handen van tachtig academisch ge vormde natuurkundigen, bijgestaan door een groot aantal andere personeelsleden. De voordelen van vestiging in Neder land werden Zaterdag in Amsterdam be licht door dr M. J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Ne derlandse natuurkundigen hebben zich een Internationale faam verworven en de bouwkosten zijn bij ons naar verhouding lager dan in andere landen, zei 'hU. Nadat vanochtend Denemarken en Frankrijk hun voorstel tot het bouwen van het laboratorium in hun landen hadden teruggenomen, ging de keuze nog tussen Nederland en Zwitserland. De Zuidslavische en Zweedse gedele geerden verklaarden belden voorstander van het plan-Genève te zijn. De Neder landse gedelegeerde, de heer M. J. H. Bannier, legde daarop een verklaring af, waarin hij zeide, dat Nederland zijn voor stel terugtrok, teneinde te komen tot een unanieme uitspraak over het bouwen van het laboratorium in Zwitserland. Onmid dellijk na deze verklaring deelde de voor zitter mede, dat hiermee het besluit was genomen, het laboratorium In Genève in te richten. (Advertentie) Bescherm Uw Kinderen Niet „afwachten"- bij gev; hoesten van Uw kind! Direct de dreigende gevaren bestrijden Eden: ons voorstel is niet begrepen Mossadeq kreeg het antwoord Morgen beslist Perzië over verhouding t.o.v. Engeland Juist vóór het Perzische ultimatum van „antwoord binnen tien dagen" op de te genvoorstellen van Mossadeq zou aflo pen, hebben zowel de Britse als de Ame rikaanse vertegenwoordigers in Teheran gisteren het antwoord van hun landen overhandigd. In een korte nota van mi nister Eden wordt gezegd, dat Mossadeq de Brits-Amerikaanse voorstellen „op velerlei wijze verkeerd begrepen" heeft. Ook de Amerikaanse nota had dezelfde strekking. Over de eigenlijke Perzische tegenvoorstellingen wordt zelfs niet ge- De Britten volstaan dan, met verschil lende punten in het oliegeschil te ver duidelijken. 1. Engeland aanvaardt het feit der nationalisatie. 2. Er zal niet naar worden gestreefd, de concessies van 1933 te doen herleven. 3. Het Perzische recht, de olie-industrie zelf te beheren en te besturen, wordt erkend. 4. Engeland heeft geen monopolie voor de Anglo- Iranian in de zin. 5. Engeland is ten slotte bereid, andere methoden te bestu deren, tot oplossing van de compensatie kwestie. (Perzië eiste als voorwaarde een regeling de betaling van 49 millioen pond sterling). Morgen komt nu het Iraanse parle ment bijeen. Mossadeq zal dan de afge vaardigden raadplegen, alvorens een de finitief besluit te nemen inzake de be trekkingen tussen Engeland en Perzië. (Eerder had Mossadeq gedreigd, de ban den tussen de beide landen te zullen ver breken, indien het Britse antwoord niet iu bevredigen. Red.) De Nederlandse gezant in Teheran, Schrikker, heeft de Perzische minister Buitenlandse Zaken en voormalig ambassadeur in Den Haag, Navab, het grootkruis van de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. Kennan naar Amerika voor „overleg" Steeds meer candidaten openen hun boeken George Kennan. de Amerikaanse am bassadeur. die door Moskou niet meei als zodanig wordt erkend, is van Genève naar Frankfort vertrokken, daarbij gezeld door de Amerik. zaakgelastigde in Moskou, die nu de leiding van de Amerik. ambassade in de Russische hoofdstad van hem zal overnemen. Ken nan is niet van plan de regeringsdienst te verlaten en zal naar Washington ver trekken voor overleg. In politieke krin gen te Washington is men van oordeel, dat de be,noeming van een nieuwe am bassadeur zal worden uitgesteld tot Ja nuari 1953, wannee* de President zal zijn geïnstalleerd. Acheson werkt nog aan het antwoord, waarin de Russische beschuldigingen. Kennan betreffende, zullen worden verworpen. De bekende Senator Knowland. die met Eisenhower op tournee is, heeft er bij Acheson op aangedrongen, de intrekking te eisen van de erkenning van ..een on beschaafd communistisch regiem, dat de communistische aanvallers in Korea van wapens en munitie voorziet". In verband met de Presidentsverkiezingen is nog van belang, dat thans ook John Spark- man, die Demoratische candidaat vooi het vice-presidentschap. tekst en uitleg heeft gegeven van zijn inkomsten over de laatste acht jaar. Voortzetting van Scheveningse roulette Belgische politie overviel de speelclub in Baarle-Hertog Geld en fiches weiden in beslag genomen en de attributen verzegeld MET VIJFTIEN MANSCHAPPEN heeft de Belgische Rijkswacht Zater dagavond een inval gedaan in de Nederlandse speelclub Arcadia te Baarle-Hertog, een voortzetting van de Haagse speelclub Aristo. die kort geleden haar activiteit van Scheveningen naar de Belgische enclave heeft verplaatst. Het onderzoek verliep zeer rustig. De aanwezigen, ongeveer veertig personen, onder wie vele vrouwen, volgden de aanwijzingen van de Belgen stipt op en mochten, nadat de ambtenaren waren gereedgekomen, het café Monty, waarin de club is gevestigd, verlaten. De Belgische Rijkswacht heeft baar geld ongeveer ƒ3000 in beslag ge- Op de fiches, die eén waarde van dan 10.000 vertegenwoordigden, werd eveneens beslag gelegd. De rou lette en andere speelbenodigdheden wer den verzegeld. Geruime tijd na de inval arriveerden ook de substituut-officier van Justitie te Breda en enige officieren van de Rijks politie. maar de aanwezigheid van deze autoriteiten werd te Baarle-Hertog uit- Advertentie) HOOFDPIJN! -6 Mijnhirdt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnharde Hoofdpijnubletten. Koker 80 ct. gelegd als een beleefdheid tegenover de Belgen. De Rijkspolitie heeft de in Baarle- Hertog en Brussel lopende geruchten als zou een Nederlandse politie-ambtenaar zich voor de actie onder de spelers heb ben gemengd, ontkend. Men meent dat vele spelers lont hebben geroken, omdat enkele minuten voor de inval een groot aantal personen plotseling min of meer overhaast de speelzaal verliet. De inval gedaan omdat was gebleken, dat de club onder leiding staat van iemand die als exploitant kan worden beschouwd en winsten trekt. De Belgische wet staat het roulette-spel in besloten club slechts toe voor zover de organisator zelf geen winst maakt. In dit geval zou slechts de exploitant strafbaar zijn. Onder de Ne- Toch Wafd zonder leider Nahas? Rebellerende landeigenaar kreeg levenslang De 25-jarige' Adily Lamloem, voorma lig Egyptisch parlementslid en groot grondbezitter, is, wegens gewelddadig verzet tegen de landhervormingen ver oordeeld tot levenslange dwangarbeid Begin September had hij met een bende gewapende Bedoeinen een politiepost in Minia, in Zuid-Egypte, aangevallen. Twee medebeklaagden kregen 15 en 10 jaar dwangarbeid. Vijftig voormalige Wafdistische senatoren en afgevaardig den zullen vandaag de regering van Na- guib verzoeken de vorming van eer :o-Wafdistische" partij goed te keu- i. Aan voorzitter Nahas, de leider var de oude Wafd, werd 24 uur de tijd ge ge- om vernieuwing van de partij te aanvaarden. Vooraanstaande figun pogen hem te bewegen, afstand van h partij-voorzitterschap te doen. Zoals be kend, besloot de Wafd onlangs niet de eis der regering te voldoen ter zu ring van de gelederen. Het heette toen „geen Wafd zonder Nahas". Vermoede lijk valt vandaag een beslissing. f Arlvertevtie) Van het erf van School en Kerk Vijftig jaar op Soemba Zending heeft 4 landen nog niet bereikt „Geweldige werkkracht van het Evangelie" H. N. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk e p e n te Elburg (3e pred. pl.) .'an Heilsbergen t< SohaLkwijk. Benoemd: tot hulppredikster in Den Haag. mcj. ten Ham, thans hulppredik ster te Groningen. Geref. Kerken Tweetal: te 'B-Gravenhage-Moerwijk (2e pred. pl.) S. D. Lankhuijzen Naaldwijk en H. Pol te Boskoop. Beroepen: te Meppel (vac.-C. P. T. Riiper) J. Firet te Z.-Beyerland. Bedankt voor Pernis (vac.-W. de Graaf) J. H. de Bo- te Nijverdal. Geref. kerken (art. 31 KO) Bedankt voor Voorburg (vac.-L. Selles) R. H Bremmer te Zwolle. Zoon van Karl Barth wordt professor in Djakarta De Bazelse Zending zal volgend jaar een hoogleraar naar de Theologische Ho geschool van Djakarta uitzenden, en we: dr Chr. Barth, een zoon van de bekende prof. dr Karl Barth. Hij zal Oudtesta mentische vakken doceren. Dr Chr. Barth is thans met verlof in Zwitserland, vijf jaar op Borneo bij de Dajakkerk te hebben gewerkt. Zowel onder Zwitserse als Duitse stu denten bestaat grote belangstelling vooi het zendingswerk in Indonesië, maai definitieve toezeggingen omtrent de uit zending van meer predikanten zijn nog niet bekend. Herv.-Geref. vrouwenbond opgericht In Utrecht is een Bond van Ned. Herv. Vrouwenverenigingen op Geref. grond slag opgericht. Meer dan 500 vrouwer zijn als lid ingeschreven. Het bondsbe- stuur bestaat uit: mevr. v. d: Haar te Waddinxveen (presidente), mevr. Van Dijk te St Annaland, mevr. Blokland te Neder-Hardinxveld, mevr. Landa Kampen en mevr. Van Zeist te Waalwijk. Twee nieuwe hooglearen aan Vrije Universiteit De lectoren dr A. Kuypers en dr G. Wielenga zijn benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije. Universiteit. Dr Kuypers geeft onderwijs in de pae- dagogische psychologie en de psycholo gie van het kind. Hij is werkzaam ge weest bij het L.O., het U.L.O. en het M.O. In 1948 is hy tot lector benoemd in 1951 tot buitengewoon hoogleraar de opvoedkunde te Leiden. Dr Wielenga is sinds 1951 lector in dt didactiek, de toepassing van de statisti sche methoden in de psyohologie en dt inleiding in de psychotechniek. Oud-minister Rutten her benoemd tot hoogleraar De oud-minister van Onderwijs, prof. dr F. J. Th. Rutten. is opnieuw benoemd tot gewoon hoogleraar In de algemene empirische psychologie, sociale psy chologie en bedrijfspsychologie te Nij megen. Hij krijgt de algemene leiding de psychologische studie. Lector dr J. J. P. van Boxtel is tot gewoon hoog leraar in de ethica en wijsgerige politiek bevorderd. BENOEMINGEN 1 in Den Haag W G Bot school. Folfsgare (Fr.): Gi 'lik de 1 Bflfi Marnixsch hoofd Chi school te •d. Chr. ULO-school M Zuurmond te Utrecht. Eindhoven mej. Op 25 October houdt de Bond van 2 v. Mannenverenlglngen op G.G. •cht de bondsdag. Sprekers: dr H. Bou laat) in Gereft Evangelisatie (het Aposto- rmeerdé zin. ds J. Slledregt Vet en Evangelie i.v.m. de ds H. Goedhart te Middel- Voqr 1953 zijn weer Luxemburg diebeurzen beschikbaar voor Nede ;udenten en afgestudeerden (4000 fra laand). Sollicitaties voor 15 Noveml e afdeling Hoger Onderwijs van Het lied der aetheraolven DINSDAG, 7 OCTOBER 1952. Hilversum I. 402 m. KRO.: 7.00 Nieuw 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuw; 8.15 Gram. 9.00 Voor de hul •ndgebed. 11.00 Nieuws. 11.15—12.C 10.15 VPRO7.50 11.30 9.30 Vc I. 298 m. AVRO.: 7.00 Nlev .15 Gymnastiek. 7.30 Gi tg. AVRO: 8.01 1.25 Amusementsmuziek. 2.00 Gev. pi gramma. 12.50 Gram. 3.00 „Hier vrtj Europ 3.30 „Ben je zestig?" 4.00 Voor de ziek 4.30 Ziekenlof. 5.00 Voor de Jeugd. Felicitaties voor de jeugd. 5.45 Hegerln uUz.: Prof. dr D. H. Burger: ..Economise geschiedenis van Indonesië." 6.00 Muset orkest. 8.20 Sportpraatje. 6.30 Metrop orkest en solist. 6.52 Actualiteiten. 7 Nieuws. 7.10 „Thuisfront-Tombola." 7.15 het boek der Boeken." 7.30 Gram. 8 25 gewone man zegt er 't zijne van. 8.30 roeporkest. 9.45 „Huwelijk in opspraak." 11 „Enkel maar 20 lang als jij nog thuis bent? Hoe uitsluitend aan jezelf niaïr ook een beetje lang is dat? Nog drie jaar minstens, hè? En dan mij." „Zo. Maar luisteren is nooit netjes." lang is dat? Nog drie jaar minstens, hè? En dan mij. „Dat weet ik wel. Maar Lien, nee, jé bedoelt kan Bou wel weer hetzelfde vragen." „Ja, ik ben een egoïst. Net wat je zegt Ik toch niet, dat je voor goed weggaat?" „Wat ga je doen?" denk alleen maar aan mezelf. Je moest me'fei- „Wat zou dat? Er blijven er nog genoeg over," ..Weet ik nog niet. telijk de deur uitschoppen, 'k Ben in elk geval „Ja, maar jij gaat weg en dat komt, omdat je ..Lien, nee, toe blijf jij nou. Hoor eens, ik ga blij, dat je niet om mij verdwijnt." een standje kreeg over mij. 't Is dus mijn schuld, toch niet studeren. Die H.B.S. zal ik wel moeten Even draalt hij nog, als verwachtte hij toch een Ik vond zo enig vanavond, maar nou vind ik aflopen, nou ja, maar later vader zal wel toezegging. Die krygt hij niet, maar als ze weer zien, oat ik geen studiekop heb en als ik dan alleen is, weet Lien, dat ze niet gaan kan. Over- toch nergens zin in heb dan zoek ik een baan, al zouden haar een paar smekende jongensogen het buitenland en dan achtervolgen. Dè ogen van Dick. nog waj van „Dick", snikt ze „moet ik aan Joop goed ma- het zo lam. Wat moeten we hier zonder jou?' „Riet zal dan wel thuiskomen." „Riet hm, nou ja, maar ik had toch veel lie- misschien wel iets ver, dat jij thuisbleef. En dat ik er al weer de ga jij met me mee en dan zien schuld van bende wereld ook." „Dat ben je niet, Joop! Natuurlijk was vader wel een beetje boos op me, om dat van vanavond, maar ik heb er al lang over gedacht, weg te gaan. De een of andere keer had ik het toch ge zegd en nu had ik er juist zo goede gelegen heid voor. Nee, Jopie, zet maar uit je hoofd, dat jij er de schuld van bent, hoor!" „Maar Lien" Joop knielt voor haar bed, drukt zijn gloeiend hoofd tegen haar arm kun je dan niet blijven? Zeg nou zelf, wat moet het hier worden zonder jou. Jij jij bent hier in huis nou, je bent eigenlijk alles." „Een beetje minder kan wel, broertje! Niet overdrijven. Je zou me maar „Maar waarom wil je weg?" „Omdat ik ook wel eens wat meer wil beleven Op de duur gaan jullie immers allemaal heen? En ik zou altijd thuis moeten blijven." 1 OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel ken, wat ik jou te kort deed?" Als dan de volgende morgen moedei", door va der op de hoogte gebracht, aan het jammeren gaat, is dit voor Lien de zeer gewaardeerde aan leiding, om te beloven, voorlopig haar plannen op te geven. Dan zijn er vier leden van het Har- dersgezin gelukkig, maar alleen Joops vreugde is onvermengd. Moeder knauwt het „voorlopig", va der vreest een macht naast de zijne en Lien voelt zich beklemd door de benauwende gedach te, dat ze nooit ontkomen zal aan dit sleurleven, Dick! Helemaal Dick, toen hij jong was. „Welk beroep ga je dan uitoefenen? En ik? Of wat haar met de dag meer gaat tegenstaan. Hier u je meteen genoeg verdienen voor ons beiden?" Jn Groenkerk zal ze verouderen, de broers en zus- „We zouden best allebei op een kantoor kunnen *ers z®} ze ?len uitvliegen, maar zij zal blijven, maar verwaand maken." komen of zoiets." altyd zal er het graf van Dick zyn en altijd „We zouden ook een tehuis voor zwervende poe- zelfverwijt blijven knagen, want, wat ze sen kunnen openen, hè?" ook voor Jo°P kan zijn, nooit zal ze vergeten. „Nou, een tehuis voor dieren is nog niet zo'n ^oe ze handelde tegenover Dick, kwaad idee. Als de mensen uitgaan en je neemt Het graf van Dick, 't Geeft een zekere voldoe- „Als je dan enkel nog maar zolang bleef, als dan zolang hun dieren.. Die van Hermans beta- ning, dat hij in Groenkerkse aarde rust en niet ik er ben. Lien zie je, vroeger maar len voor hun poes twee kwartjes per dag. Als je ergens ver weg. Vader heeft hier een graf ge- maar tegenwoordig kunnen jij en ik het zo goed er veel krijgt, verdien je er dik aan. En voor kocht en ze weet, dat het moeders wens is, een samen vinden! Joop weet niet, hoe zich uit te honden betalen ze natuurlijk meer. Als jij zo'n maal op dezelfde plaats te liggen. Een graf voor drukken, schaamt zich feitelijk over wat hij zei tehuis had en ik had een behoorlijke betrekking.vier personen. Dick, vader en moeder. Wie zal en zou toch nog meer willen zeggen, 't Is niet „Dan werden we millionnairs. Ga er maar vast de vierde zijn? Zijzelf misschien? Een weemoe- »n dromen, 't Is meer dan erg, dat je nog wak- dige gedachte, dat je stof één zal worden met >r bent. 't Loopt naar halftwee." dat van hen, die je het leven gaven en van hem, „Ik kan niet slapen, als iij weggaat." die dat leven van zijn oorsprong af met je deel- „Vannacht ga ik nog niet." de. Als je nu maar verder kon komen, wanneer „Lien, toe, blijf toch." je maar zó, als toen je kind was, geloven kon „Jó, druk me niet plat! En denk nu eens niet aan een opstanding- Wederopstanding des vleses! nodig. Lien begrijpt hem wel Vroeger is ze niet zo bijzonder aardig voor hem geweest, maar op die avond, dat ze zo in angst over hem zat, is e veranderd en sindsdien wil ze zó voor hem zijn, als ze het eenmaal voor Dick was, omdat ze iets van liaar oudste broer in hem heeft teruggevonden. 0.00 Morger huis\ vydin 9.15 i Grar 10.15 Theaterorkest. 10.45 Voor de kl« 11.00 Voor de ziekt piano. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Planoduo. 1.00 Nlt Amusementsmuziek. 1.50 Gram. 2.00 „Zeg eens, Amerika", vraag- en antwoordpro- gramma. 2.30 Gram. 2.40 Schoolradio. 3.1H Gram. 3.15 Voor de vrouw. 3.45 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. 5.50 Mi litaire causene. 6.00 Nieuws. 6.15 Piano. 6.3( Lichte muziek. 6.50 „Paris vous parle". 6.5J Fanfare-orkest. 7.20 Reportage. 7.30 Gev programma. 7.45 Herdenking Josef Baar. 8.tX Nieuws. 8.05 Gev. programma. 9.10 Llcntt muziek. 9.30 „Ik weet, ik weet. wat ntel weet." 9.45 Tirooise muziek. 10.30 Buiten lands overzicht. 10.45 Krontjong ensemble 11.00 Nieuws. 11.15 „New York calling." 11.20—12.00 Concertgebouworkest. Engeland, BBC 330 m. 12.00 Orgel. 12.2£ Voor de arbeiders. 12.55 Weerber. 10C Nieuws. 1.10 „Any Questions?" 2.00 School radio. 3.00 Vespers. 3.45 Causerie. 4.00 BBC Welsh Orchestra en solist. 5.00 Voor dt 5.55 Weerber. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport, owtlme. 17.00 Hoorspel. 7.30 Ci 8.00 Klankbeeld. 9.00 Nieuws. 9.15 Ci 10.00 Causerti Planotrio. 11.00—11.03 Nieuws. Engeland, BBC, 1500 en 247 m. 12.00 Con- :rt. 12.30 Vragenbeantwoording. 1.00 Schots •kest. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de •ouw. 3.00 Mazurka's. 3.45 Instrumentaal ptet. 4.15 „Mrs Dale's Dagboek." 4.30 Orgel. 5 00 Gev. muziek. 5.45 Gev. programma. 6.15 de jeugd. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.30 Hoorspel. 8.00 Gev. pro- Boekbespreking. .25 Spt gramma. 9.00 Gi 10.20 Dansmuzi 11.20 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nleiiws. Frankrijk. Nat. progr. 347 m. 12.00 Kamer- uziek. 12.30 Concert. 1.00 Nieuws. 1. Vloolrectltal. 2.00 Nieuws. 2.05 Pianorectit; 16.30 Amerikaanse uitzending. 7.01 Concei i Gram. 8.02 Kamermuziek. 10.39 Plan 'tital. 11.09 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Irusscl 324 m. .11.45 Gram. 12.30 Weerb richten. 12.34 Gram. 1.15 Gram. 2.00 Schoc sdio. 3.30 Concert. 4.30 Vlaamse lledere .40 Gram. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.15 Vo e kleuters 40 Gram. e jeugd. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuv 17.40 Vlaamse liederen. 7.50 Gram. 8.00 Hoe :pel. 8 50 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Licl- nuziek. 10.45 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m.: 12.05 Lichte muziek. 1, «Ileuws. 1.14 en 2.00 Gram. 2.30 Orgel. 3 - -- 42S Gra] 7.43 1 4.35 I. 5.30 Vio 7.00 en 7.35 Gra arblero di Sevlglia' 10.00 Nieuws. 10.10 Kamerm ram. 10.50 Nieuws. Televisie Loplk. DINSDAG: KRO 20,15—21.4 boek. 2. Wet Valse Verme. Boul' Mlche", televialespel. :icht 3. „Van Meegeren' (Van een onzer verslaggevers) Vorige week is in Zwolle het feit her dacht dat de Geref. Kerken een halve eeuw geleden zyn begonnen met het zendingswerk op Soemba. Zwolle is al die tijd de zendende kerk geweest. Het hoogtepunt van deze viering was de uit reiking van twee koninklijke onderschei dingen, en wel aan ds J. F. Colenbran der, die van 1908 tot 1928 pionierswerk op Soemba heeft verricht, en aan mevr. F. van Dyk-van der Kouwe, die in het onlerwijs op Soemba werkzaam is ge weest. Ds Colenbrander werd officier en mevr. Van Dijk ridder in de orde van Oranje-Nassau. De onderscheidingen werden uitge reikt door de heer J. Haverkamp, lid van Gedep. Staten van Overijssel, die ook de gelukwensen van minister Kern kamp overbracht. Prof. dr P. Hoekstra, in vroeger jaren dierenarts op Soemba, hield een rede, i hij r het 2 dangswerk vroeg. Ds H. A. Wlersinga uit Baarn hield een toespraak waarin hij de geweldige werfkracht van het Evan gelie naging. Gods Geest werkt zeer intensief in de wereld. Van 1925 tot 1950 is het aantal Protestanten in de Oosterse Janden van millioen tot 25 millioen gestegen. Terwijl wij over het Christendom in Europa door de ontkerstening zo dikwijls ontmoedigd worden, zijn dit geweldige feiten. Afrika wordt in de zendings wereld het land van de Christelijke hoop genoemd. Wij staan vandaag in de wereld met de verbreiding van het Evangelie meer op een hoogtepunt dan dat wij in een dieptepunt zitten, aldus ds Wiersinga. Er zijn sleeht6 vier landen waar het Evangelie nog niet is doorgedrongen, nl. Afghanistan, Nepal, Budten-MongolLë en Tibet. De tijd komt zeer nabij dat het Evangelie tot aan de uiterste einden der aarde is verkondigd, zo zei ds Wiersinga. Predikant wordt journalist Ds J. J Klyn, Evang. Luth. predikant Harlingen, heeft aan zijn gemeente bekend gemaakt dat hij wegens een be noeming tot redacteur aan een dagblad zijn ambt binnenkort zal neerleggen. Dr ing. L. Vfihl, die benoemd is tot hoog leraar in de werktuigbouwkunde aan d* T. H.. zal op 15 October zijn ambt aanvaar- i wijst •ing van Claudius Marius Victor: commen- lar op Alethla II 1—202" A Saat. geboren IJsselmonde. UTRECHT. 4 Oct. Gepromoveerd op het proefschrift The Question of Rastapala, tot 'octor in de letteren en wijsbegeerte J. En- ink, geb. te Hilversum. WAGENINGEN, 3 Oct, Bevorderd tot doc- or in de landbouwkunde ir K van der Meer. ..eb. te Gefsloot (Fr.) op proefschrift: De bloembollenstreek. theologie: ds A C Barnard, Gedul. Uitbreidlngspring (Z.-Afr.), J A Heyns. Pot- chefstroom (Z.-Afr.), ds R A Killen, Edmon ton (Can.). "ffTELLICHT hebt U als heel kleine kleuter óók wel eens pogingen aangewend een zonnestraal in een lucifersdoosje te vangen, om daar mede 's avonds in bed te kunnen ex perimenteren? Was dit gelukt, dan had de sombere en toch altijd enigs zins beklemmende duisternis van de nacht verdreven kunnen worden, maar helaas, het lukte nooit. Hoe snel en onverwacht het doosje ook werd ge sloten. de zonnestraal was steeds op haar hoede en liet zich niet vangen. Door deze domme houding ontliep zij tevens de kans van haar leven om de nacht in eigen huis te verdrijven, maar daar scheen zij zich weinig om te bekommeren. En wy zaten maar met een leeg lucifersdoosje en een inktzwarte nacht! Het verlangen de tekeningen der ijsbloemen op de ruiten te bewaren voor de zomer, of althans voor tijden, waarin onbehaaglijkheid en koude verre zijn, lijkt op het- eerste gezicht wel iets op het vangen van een licht straal. De vergelijking is echter wel zeer oppervlakkig en gaat in zoverre mank. dat de tekening van ijsbloemen wel degelijk geconserveerd kan wor den, waardoor U in staat bent ook op de heetste zomerdag met welgevallen te kijken naar het wonderbaarlijke en sprookjesachtige décor dat in de barre wintermaanden op de ruiten was ge toverd. 6 Voor wie het eenmaal kent, is het kunstje zeer eenvoudig: een blaadje witte gelatine dient in ongeveer 20 kubieke centimeter warm water te worden opgelost en over een stuk glas te worden gegoten. Deze natte ruit dient bij vriezend weer in verti cale stand buiten te worden gezet en daarmede is. wat U betreft, de kous af De rest verzorgt de natuur. Want 's morgens, wanneer U zich huiverend naar buiten begeeft, staan de ijsbloe men afgedrukt in het dunne laagje gelatine dat zich op de ruit bevindt, en aan uw steeds gekoesterde verlan gen de ysbloemen te bewaren, is vol daan, want U kunt met dit winterland schap uw hele leven toe. mits de ruit op een niet te warme plaats wordt bewaard. In dat geval zou n.l. de ge- zacht worden en zouden de tere lynen van de tekening vervloeien rn i ??.k .de winterbloemen op uw ™i J 101 fanta^lose water- uppels verworden. Over water gesproken, hoe lang denkt U dat uw lichaam met een glas water doet. m.a.w. hoe lang blyft dit water naar schatting in het lichaam? Een paar uur. een hele dag. of misschien wel twee dagen' Allemaal mis! Want een glas water blyft gemiddeld bijna twee weken in net lichaaml Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2