Stalin speculeert op een oorlog tussen de Westelijke bondgenoten Communistisch refrein: Imperialisme moet vernietigd worden! Eerste Britse atoombom op Duivelseilanden ontploft Verplicht bodem-pensioen voor alle Nederlanders HE Geref. synode wordt niet April verdaagd tot NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG i OCTOBER 195S Hoe liefelijk klinkt deze morgenstond i het congres der Russische communistische partij, heeft Stalin nieuwe richtlijnen aangegeven voor de commu nistische leer. Zijn stellingen waren vervat in een artikel van ongeveer vijftig pagina's, in het rode tijdschrift „Bolsjewiek". Een grote massa, w.o. de, thans in Moskouse hotels verblijvende afgevaardigden, hebben, aldus Reuter, uren bij de kiosken gestaan, teneinde toch vooral een exemplaar van het tijdschrift te kunnen bemachtigen. Het kernpunt van Stalins betoog komt hierop neer, dat oorlog tussen de Westelijke kapita listische staten onvermijdelijk zou zijn. Deze oorlog zal eerder uitbreken dan een oorlog tussen het Westen en de Sowjet Unie. Als een bekend deuntje van reeds een halve eeuw geleden, volgt dan, dat het „impe rialisme vernietigd moet worden". Nu de Europese landen dollartekorten hebben, de gevolgen van de herbewapening zich doen kennen, schijnt Stalin de hoop te koesteren, dat de „kapitalistische" (lees: democratische) staten zichzelf zullen vernietigen. In het kort: Stalin komt het Westen vertellen, dat de wedijver tussen de ka pitalistische staten onderling groter is dan die tussen de kapitalistische en com munistische landen. Volgens de Russische leider zal eerst Engeland en daarna Frankrijk zich losscheuren uit de Ame rikaanse omhelzing. Hij voorspelt eer toenemende crisis van het kapitalisme er er hebben zich, volgens hem, thans twee onafhankelijk van elkaar werkende markten ontwikkeld. De ene markt is die, gevormd door Rusland. China en Oost-Europa; de andere wordt gevormd door de rest van de wereld. De blokkade der Westelijke mogend heden heeft, zo gaat het artikel verder, het aanzijn gegeven aan dé, thans door de communistische staten gevormde markt. Aangezien een verdere inkrim ping van de markten der kapitalistische landen te verwachten valt, zal hun on derlinge naijver sterk vergroot worden. Stalin beweert derhalve, dat een oorlog tussen de kapitalistische staten onderling onvermijdelijk is. Geen vredesbeweging zal er in kunnen slagen, deze oorlog tussen de kapitalistische landen te voor komen. Interessant zijn die passages, die trekking hebben op het ontwerp var Politbureau voor een handboek over po litieke economie, waarin echter geen speciaal hoofdstuk over Lenin is opge- Op 1 januari nog geen huurverhoging (Van Parlementsredacteur) Naar wij van bevoegde zijde vernemen, laat het zich aanzien, dat de Sociaal Eco nomische Raad zich in zijn November- vergadering kan uitspreken over het con cept-advies aan de ministerraad in zake een eventuele huurverhoging en het op vangen van de gevolgen daarvan. Waarschijnlijk zal de S.E.R. geen be paalde compensatie-maatregel adviseren, maar verschillende mogelijkheden op sommen, waaruit de regering dan een keuze zal kunnen doen. Men neemt aan. dat het, mede doordat het advies van de S.E.R. over dit ingewikkelde vraagstuk vrij lang op zich heeft laten wachten, on mogelijk zal zijn, reeds op 1 Januari a s. een huurverhoging te doen ingaan Wij hebben de verwachting horen uitspreken, dat het complex van maatregelen niet eerder zal kunnen in werking treden dan op 1 April of 1 Mei van het volgend jaar. Faroek had schuld De Egyptische fiscus heeft de beheer ders van de bezittingen van er-koning Faroek gesommeerd een half .nillioen pond sterling te betalen. Dit is het bedrag, dat Faroek over 1950 1951 nog aan be lastingen moest betalen. Twaalf leden van Faroeks IJzeren Garde zullen binnenkort terecht staan wegens moord en aanzetten tot moord. Zij hebben zich. op bevel van de koning, misdragen tijdens de Pale stijnse oorlog. Bonn: Saargebied een Europese staat Grandval noemt voorstel „onaanvaardbaar" Nadat prof. Hallstein in Parijs met Schuman gesproken had en hem een boodschap van Adenauer over het Saar- probleem overhandigd, is hij naar Bonn teruggekeerd. Minister Schuman ver klaarde tijd nodig te hebben om deze boodschap over de „Europeanisering" van de Saar te bestuderen en hij ontbood onmiddellijk Joseph Hoffmann, de pre mier van het Saargebied. Ook de voor zitter van de Socialistische partij in het Saargebied, Kirn, begeeft zich naar Pa rijs. Het West Duitse standpunt is, het omstreden Saargebied als Europese staat te plaatsen onder controle van de Kolen- en Staalgemeenschap. Volgens A.P. zou Frankrijk dan toch een bevoorrechte po sitie in de Saar kunnen houden, althans op economisch gebied, maar in politieke zin zou Marianne aan de Duitsers con cessies moeten doen. De kansen voor aanvaarding? De Franse ambassadeur in de Saar, Grandval, verklaarde, dat het Duitse voorstel „onaanvaardbaar" is Première op Broadway Een nieuw, opzienbarend projectiesysteem Een nieuw filmprojecties3'steem, de „Cinerama" genaamd, dat de illussie geeft van een dere dimensie, is voor het eerst op Broadway vertoond. De filmproducer van Hollywood, Louis B. Mayer, heeft na de voorstelling ver klaard: „Ik denk, dat dit een nieuw leven voor de film betekenu". „Wat het geluid deed voor de stomme film, zal dit doen voor de film." Gedraald werden een aantal schetsen in kleur uit Ameiika en Europa, waaron der opnamen van het St. Marcusplein in Venetië en de triomfscène uit Aïda in de Scala te Milaan. De film wordt geprojecteerd op een ge bogen doek, dat ongeveer zes maal zo groot is als het gebruikelijke. Het beeld op het doek is niet één beeld, maar eigenlijk drie. Bij het maken van de film heeft de fotograaf een came) a met 3 lenzen gebruikt. Eén er van neemt de beelden recht voor zich uit op, de tweede die links en de laatste die recnts. De drie beelde^i vallen samen op het doek en ten gevolge van de buiging ontstaat de Illusie van diepte. nomen. HU legt de voorwaarden vast voor de overgang van het socialisme naar het communisme. Zjjn economische stellingen wijzen op de noodzaak, een onafgebroken toeneming van de maat schappelijke productie te verzekeren. Het collectieve boerderljenbezit moet worden omgezet in nationaal, collectief eigendom. Het culturele peil moet zo danig worden opgevoerd, dat ieder indi vidu vrij zijn beroep kan kiezen. En... hier zullen èn communisten èn socialis ten wel gaan watertanden, waar Stalin zegt. dat de werkdag tot zes en zelfs tot vijf uur zou kunnen worden bekort. Hoe liefelijk klinkt deze morgenstond, nu Stalin zijn rode gekraai heeft doen ho- Reacties in het Westen Washington gaf te kennen, dat de nieuwe Russische buitenlandse politiek van Stalin er blijkbaar op gericht is. Europa los te maken van de Ver. Staten. Er wordt naar gestreefd, de Europese landen stelling tegenover Amerika te doen nemen. Londen oordeelt, dat Stalin is teruggevallen op de oude. Leninistische theorie, luidende, dat de kapitalistische staten voorbestemd zijn elkander te ver nietigen of door Innerlijke ontbinding uiteen te vallen. Laatstgenoemde theorie werd kort na de tweede wereldoorlog in de Sowjet-Unle algemeen aangehangen. Toen de voorspelde Amerikaanse econo mische crisis niet Intrad, begon het Kremlin te twijfelen aan de juistheid der theorie. Nu de Europese landen in eco nomische moeilijkheden komen te ver keren, wordt een „nieuwe" theorie en leuze naar voren gebracht. Tenslotte nog het volgende commen taar: De verklaring van Stalin schijnt In tegenspraak met zijn standpunt in 1927. Tot een delegatie van Amerikaanse ar beiders, die een bezoek aan Moskou brachten, zei Stalin toen, dat een worste ling tussen twee kampen het lot van kapitalisme en socialisme in de gehele wereld zou beslechten. Stalin sprak bij die gelegenheid over een „socialistisch centrum" en een „kapitalistisch cen trum", die de landen aantrekken van het Westen. In April van dit jaar oordeelde Stalin, dat kapitalisme en communisme Straaljager neergestort bij Amersfoort Piloot om het leven gekomen Gistermiddag omstreeks 1 uur Is op de grens van de gemeenten Leusden Amersfoort een Gloster-Meteor straal jager neergestort De piloot is oir leven gekomen. Blijkbaar heeft hij nog getracht vliegtuig te verlaten. In een boom heeft men namelijk resten van een parachute gevonden Verschillende personen klaarden, dat zij vlammen uit het toestel hadden zien slaan, voor het neerstortte op een opslagplaats van de Heide Maat schappij, op zeer korte afstand van di woning van de heer J Meijer. De opslagplaats, w.aar het toestel neer stortte, ligt aan de Heiligenbergerweg in het bos, genaamd Heiligenberg, nog juist in de gemeente Leusden. Het toestel kwam juist op een open gedeelte vs opslagplaats neer, zodat van de daar be waarde materialen niets beschadigd werd. Een gat van enige meters diepte werd de grond geslagen. De woning van heer Meijer, die juist met zijn gezin a tafel zat, is slechts een vijftal meters v de plaats van de ramp gelegen. De brandweer en de gemeentelijke ge neeskundige dienst uit Amersfoort war« spoedig ter plaatse, doch deden geen vï beide dienst. De Valera viert zijn 70ste verjaardag in ons land De Ierse minister-president, dr Eamon de Valera, hoopt op 14 October zijn 70ste verjaardag in ons land te vieren. Hij verblijft zoals men weet reeds geruime tijd in het ooglijders-gasthuis te Utrecht, waar hij voor een oogaandoening wordt behandeld. Generaal Von Mackensen op vrije voeten Ex-generael Von Mackensen, die in 1944 bevelhebber van het Duitse 14de leger in Italië was, is deze week uit de Britse gevangenis voor oorlogsmisdadi gers te Werl in West-Duitsland ontsla gen. De generaal was in 1946 ter dood veroordeeld. ..vreedzaam" naast elkaar zouden kun nen bestaan- Na 1945 heeft de Russische wapening het Weaten voortdurend bedreigd. In „ontwapeningscommissie" der '7 N. Leb ben de Russen nooit willen meewerker. om een positief resultaat te bereiken. Hit blad van de Amerikaans® luchtmacht „Air Reservist" meldt thans, dat de Sowjet-Unie over een reserve van millioen vliegers beschikt, waarvan peil der geoefendheid zeer hoog is piloten, aldus het Amerik. blad, v aan deze gegevens zijn ontleend, moeten minstens 2500 vlieguren hebben gemaakt en tenminste tien verschillende typen vliegtuigen kennen. Grillige letter „Z-" van rook.. Met het geluid van een donderslag en een enorme luchtdruk, pijnlijk voor de oren Een Britse atoombom de eerste in de geschiedenis is de afgelopen nacht tot ontploffing gebracht. De explosie had plaats op de troosteloze Monte Bello-eilanden ook wel Duivelseilanden genoemd ten N.W. van Australië. De Britse admiraliteit te Londen maakte deze belangrijke gebeurtenis hedenmorgen op last van premier Churchill in een kort com muniqué bekend. In dit communiqué wordt geen enkele bijzonderheid van de proef vermeld. Britse atoom-deskundigen zijn reeds twee jaar in het geheim bezig geweest met de voorbereidingen voor deze proef. Volgens niet-officlële berichten zou de proef Dinsdag of Woensdag reeds geno- 't Was maar een amateur die deze foto maakte, doch hij maakte daar mee het plaatje van zijn leven. Een enorme windhoos stortte zich hij het Japanse eiland Honshoe in zee en zwiepte het water in een kolkende zuil omhoog. De straal was honderden meters hoog en vele meters dik. Koite reis met eigen toestel Prins Bernhard bezocht Britse vliegtuigfabrieken Productie van straaljagers in ogenschouw genomen met chef luchtmachtstal PRINS BERNHARD heeft Donderdag, vergezeld van de chef luchtmacht staf luit-generaal-vlieger I. A. Aler, te Swindon in West-Engeland de productie van straaljagers in ogenschouw genomen. Later hebben de Prins en de generaal de Vickers Armstrong-fabrieken te Southampton bezocht. Daar is de Prins de Supermarine 508 getoond, een tweemotorige straaljager met hoge snelheid, die ontworpen is voor het gebruik van vliegdekschepen af. De Prins en de generaal reisden in een door Z.K.H. bestuurd vliegtuig. Te Swindon staat één der twee fabrie ken van de Vickers-Supermarine vlieg tuigfabrieken. Daar worden de Vickers- Supermarine straaljagers voor legerlucnt- macht en marineluchtmacht gebouwd, de Swift, voorts de Supermachine 503. de Vickers Supermarine Attacker, Supermarine 510 en 535. De Swift is een één-motorige straal jager, die met de Hawker Hunter en de Gloster Javelin, in het voorrangs pro gramma van de R.A.F. is opgenomen. De Rolls Royce Avon-motor- geeft de Swift hoge snelheid. Op 40-Juli j.l. vloog de machine met een vaart van 605,9 mijl per ur van Londen naar Brussel. Op de begin September j.l. te Farnbo- rough gehouden tentoonstelling va Britse vliegtuigindustrie werd één der prototypes van deze machine door David Morgan voorgevlogen. Het toestel bena derde toen de Snelheid waarmede de Hawker Hunter met Neville Duke als vlieger door het luchtruim pleegt te schieten. De Swift heeft terugwijkende vleugels en staartvlakken. zijn, doch door ongunstige omstandigheden werd de datum schoven. Gistermiddag meldde Reuter nog, dat premier Churchill plotseling naar Schot land was vertrokken voor een onder houd met koningin Elizabeth over staats zaken. Churchill zou de vorstin bij die gelegenheid van de voorgenomen proef neming op de hoogte hebben gesteld. Volgens een Reuter-correspondent, die op minder dan 100 mijl van de plaats der explosie verwijderd was, had de door de ontploffing ontstane wolk een on- Benelux-conferentie thans op 14 October De Beneluxeoiiferentie zal op 14 Octo ber te Knokke worden gehouden. De Belgische economische raad heeft ver klaard, dat België zijn concurrentiemo gelijkheden moet \ergroten door ratio nalisatie en modernisering van zijn pro ductie. terwijl Nederland zo spoedig mogelijk zijn lonen moet verhogen. Voorts moeten de stelsels van omzetbe lasting aan elkaar worden aangepast. Belde landen moeten hun handelspoli tiek met elkaar in overeenstemming brenger., gemeenschappelijk handelsac- coorden met andere landen sluiten en de contingenten mei het oog op buiten sporige verschillen ln belastingen en lo nen zo billijk mogelijk verdelen. Zij moeten een lichaam oprichten om de binnen- en buitenlandse politiek met el kaar in overeenstemming te brengen. Intussen zijn tijdelijke beschermende maatregelen nodig, zonder dat de kosten van levensonderhoud omhoog gaan. Hier toe is toezicht nodig op particuliere overeenkomsten tussen Nederlands» en Belgisohe producenten. De natuurlijke voordelen der Nederlands» concurrentie mogen daarbij niet worden weggenomen, evenmin als de voordelen van nationall- c-ti« Men verwacht, dart vap Nederlandse zijde aan de conferentie zullen deel nemen: minister-president dr W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, de minister zonder porte- fe'iille mr J, M A. M Luns, de minister van Sociale Zaken, J. G. Suurhoff, de minister van Financiën, J. van de Kleft, en de minister van Landbouw, S. L. Mansholt. regelmatige vorm. Zij was breed aan de basis en verschilde van de gewone pad- destoelvormige rookkolom van de Ame rikaanse ontploffingen. Eén minuut na de ontploffing had de wolk een hoogte van 6.000 voet bereikt. Na drie minuten had zij in het midden een uitgestrekt heid van een mijl en de vorm van d< top was die van een grillige letter „Z" Volgens andere berichten is de bom op een toren tot ontploffing gebracht. Na twee minuten zou de wolk al een hoogte van 10.000 voet hebben bereikt, terwijl zijn top naar boven schoot e basis naar het westen trok. De eerste flits van de explosie zou zo helder ge weest zijn als het eerste stuk va: zon dat bij zonsopgang zichtbaar is. Ge durende vier minuten steeg de wolk tot ongeveer 12.000 voet. Een wolk, ogen schijnlijk bestaande uit stof, bleef enige minuten lang van de plaats van de ont ploffing opstijgen. Er wordt geen melding gemaakt een aardschok. Wel bereikte een z' luchtdrukstoot vier minuten en 15 conden na de lichtflits het vasteland. Op hetzelfde ogenblik werd een geluid als van een donderslag gehoord. Het geluid en de luchtdruk waren sterk genoeg, om pijnlijk ■>- or de oren te zijn. Moord en doodslag op Java Volgens officiële cijfers heeft het ter rorisme op West-Java in het eerste half jaar 850 leden van de burgerbevolking gedood, 190 gewond en 120 ontvoerd. Do-w brandstichting en plundering is een schade veroorzaakt van 12 millioen roepiah's. Verantwoordelijke militaire autoriteiten zijn van oordeel dat het minstens drie jaar zal duren, voordat het terrorisme In West-Java volkomen zal zijn uitgeroeid. Vermiste grijsaard levenloos aangetroffen In de bossen b.j de Loenense waterval gisteren het 4jk gevonden van de 76 jarige S. K. uit Arnhem, die als zoon van welgestelde boer een groot deel van zijn leven een zwerversbestaan heeft ge leid. Hij werd tijdens de oorlog in een ge sticht te Arnhem opgenomen, waar hij sinds 9 September j.l. werd vermist De leed aan verschillende kwalen en is waarschijnlijk ten gevolge daarvan om het leven gekomen. Dienstbode van dokter opgespoord Doch verhoor inzake moord leverde niets op De vroegere dienstbode van het dok tersechtpaar O. te Berkel, waarvan d< vrouw vorige week onder verdachte omstandigheden overleed, is opgespoord en werd reeds door de Justitie verhoord. Er zijn echter geen nieuwe feiten in deze zaak aan het licht gekomen. Dokter O. bevindt zich nog steeds in voorarrest. Het blijkt, dat roddelpraatjes in het dorp de ronde doen, waarbij het uiteraard heel moeilijk is waarheid en verdichtse len te scheiden. Zo heette het, dat bet meisje in verwachting was. Nieuwe K.L.M.-lijn naar Santiago (Chili) Naar Tokio weldra reeds twee vluchten per week Wanneer de regeringen er in toestem men, zal de K L M. de luchtlijn Amster dam—Buenos Aires (Argentinië) bir kort doortrekken naar Santiago, hoofdstad van Chili. Vermoedelijk zal dit reeds begin November het geval zijn- De K.L.M. zal dan de verbinding landen onderhouden. Voor de dienst op Tokio, die in December 1951 werd geopend, blijkt de belangstelling zo groot te zijn, dat K.L.M. er reeds toe kan overgaan het aantal vluchten uit te breiden per week. Dit gebeurt met In gang van de winterdrenstregeltng, die op 21 October van kracht wordt. Ned. sergeant stal uit villa van Krupp Te Amsterdam is de 41-jarige L. v. c V. gearresteerd, die bekend heeft zich in hebben schuldig gemaakt plundering van de villa Hugel, het rijke ndgoed van de wapenfabrikant Alfred Krupp in hert Ruhrgebied. De V. diende destijds als oorlogsvrijwilliger Engelse leger in de rang van sergeant- tolk. Hij is voorlopig weer op vrije voeten gesteld en zal zich te zijner tijd voor de krijgsraad moeten verantwoorden Minder kinderverlamming In de week van 21 tot en met 27 Sep tember deden zich in ons land 51 geval- van kinderverlamming voor, waar in Groningen 6. Friesland 5. Over ijssel 2, Gelderland 1, Utrecht 4, Noord- Holland 5, Zuid-Holland 13. Zeeland 3. Noord-Brabant 6 en Limburg 6. In de voorafgaande week waren er nog bijna veel gevallen. De Supermarine 508 heeft twee Rolls Royce Avonstraalmotoren, die aan w zijde van de romp en er tegenaan zijn aangebracht. Dit toestel heeft geen te rugwijkende vleugels of staartvlakken, maar kan desondanks een hoge snelheid bereiken. Indien het met het oog op een nog grotere snelheid nodig mocht zijn. kan het toestel eventueel van een pijl vleugel worden voorzien. Opmerkelijk aan deze machine is de wijze waarop de staartvlakken zijn aangebracht n.l. in V- vorm, de zgn. Butterfly-staart. Prins Bernhard ook naar Ecuador Na Colombia en Peru heeft thans ook de regering van Ecuador een officiële uitnodiging gezonden aan Prins Bernhard om tijdens de komende Zuidamerikaanse goodwill-reis dit land te bezoeken. De Prins heeft deze uitnodiging aanvaard. Hij zal van 1014 November in Ecuador vertoeven. Het chartertoestel, waarmee de tocht in Zuid-Amerika wordt gemaakt, is de KLM-DC 4 Schiedam, die voor deze ge legenheid zal worden voorzien van drie generaalssterren. 't Nieuwste ballon lichtte een mijnenveger Mert behulp van een versperringsballon zijn bergers er in geslaagd, een Dins dag bij St Ives in Cornwall (Enge land) op de rotsen gelopen Britse mijnenveger los te trekken. Door de ballon aan het schip te bevestigen werd een opwaartse druk van 50 ton verkregen Wens van werkgevers Niet meer dan nodig is voor eerste kosten van noodzakelijk levensonderhoud (Van een onzer verslaggevers) 'ET BESTUUR VAN het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond is in een rapport tot de conclusie gekomen, dat er met betrekking tot de toekomstige oude-dag-voorziening van moet worden uitgegaan, dat er in de eerste plaats komt een verplicht te stellen bodem-pensioenverzekering voor alle Nederlanders, waarvan de kosten te dekken zijn door een zgn. omslagstelsel. De hoogte van dit bodempension dient telkenmale afhan kelijk gesteld te worden van de waarde van het geld, m.a.w. de omvang van de voorziening zal de veranderingen in de levensvoorwaarden van het nog werkende deel der bevolking moeten volgen. Bovendien moet er van uitgegaan worden, dat dit bodempensioen niet meer mag bedragen dan nodig is voor het dekken van de eerste kosten van noodzakelijk levens onderhoud, aangezien anders de kosten veel te hoog zouden worden. Stichting van de Arbeid zich op 25 Sep tember jl. tot het nieuwe kabinet heeft gewend met het verzoek, alsnog voor de werkgevers een volledige compensatie in het leven te roepen voor het ten laste van de werkgevers gekomen werkne mers-aandeel in de werkloosheids-premie. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie achtte de verbondsvoorzitter van emi nent belang, doch deze zal slechts ge leidelijk en in volle vrijheid verwezen lijkt kunnen worden. T.a.v. de onder nemingsraden sprak hij zich uit voor een regeling van de candidaatstelling. die niet ondergeschikt is gemaakt aan de vakverenigingen. In de middagvergadering sprak de heer D W. Stork over „Vorming van. en samenwerking met leidinggevend per soneel". De grondslag van dit referaat is gelegd door een bezoek van een studie- groep aan Amerika, waar men op dit terrein iets verder is dan ln Nederland. De heer Stork bepleitte op dit stuk van zaken de oprichting van een instituut, nauw gelieerd aan de universiteiten en hogescholen, gesticht ln samenwerking met het bedrijfsleven. De premie-betaling wil het Verbond doen plaats hebben via de belasting instanties. Vrijgesteld van premiebeta ling. zo betoogt het rapport, moeten zijn de minder draagkrachtigen en de gehuw- de Aanvullende verzekering moet dan plaats hebben op particuliere basis, hetzü individueel, hetzü in ondernemings- of bedrijfstakverband. Deze aanvullende verzorging mag echter niet verplicht ge steld worden. Met dit rapport heeft het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond zich voor een groot deel gesteld op het standpunt, dat minister Joekes ln Juni van het vorige Jaar ln de Eerste Kamer ontwikkelde. Dat standpunt is een ander, dan is Ingenomen door de Raad Vakcentralen. Deze immers wilde in de eerste plaats een net van verplichte be- drüfspensloenfondsen over ons land leg gen en daarbovenop een algemene over- heids-verzekering. Dit rapport heeft vandaag onderwerp van bespreking uitgemaakt op de jaar vergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, die gehouden werd aan boord van de „Nieuw Amsterdam" ln Rotterdam. Het Verbond was nl, de gast de directie van de Holland-Amerika- Lün. Het rapport werd ln de middag vergadering nader toegelicht door de se cretaris van het verbond, mr C. E. J Maitland. 's Morgens was de bijeenkomst geopend door de verbonds-voorzitter, mr F. H. A. de Graaff. Deze wees er op, dat de ont wikkeling er toe heeft geleid, dat de positie van de ondernemer is gewüzlgd. Dagelijks moet hij rekening houden met de realiteit van maatschappelü'ke stro mingen en politieke machtsverhoudingen HU meende, dat de politieke partüen zich meer dan tot dusver moeten open stellen voor de veelheid van vraagstuk ken, waarvoor de ondernemer in groot- en kleinbedrijf zich ziet gesteld. Mr De Graaff bepleitte een vrijere loonvorming, waarbij de zelfstandige be tekenis en verantwoordelijkheid van d( onderneming en de werkgeversorgani saties en de vakverenigingen weer veel meer tot haar recht komen. Overigens stelde hü, dat de moellükheden in België veel meer voorkomen uit een te liberale loonpolitiek, dan dat deze geweten kun nen worden aan de Nederlandse loon beheersingspolltlek. Herziening van he huurpeil tot 145 k 155 pet van het voor oorlogse, zonder afroming ten nadele van de hulseigenaars achtte mr De Graaff uitermate noodzakelijk. HU sprak zijn ^heugenis er over uit, dat de Uitgever keek zijn ogen uit Zag zijn boekjes te koop liggen, die bestemd waren voor Sinterklaas Wegens oneerlijke praktijken met kin derboekjes zijn door de Haagse politie aangehouden de Haagse boekbinders J J. de R. en G. R„ beiden 40 jaar, en de 35-jarige grossier J. S. De binders had den van een uitgever een partij boekjes te binden gekregen, die tegen Sinter klaastijd in de handel zou worden ge bracht voor ƒ0,45 per stuk. Wie schetst echter de verbazing van de uitgever, toen ze reeds nu voor ƒ0.25 in Amsterdam Rotterdam te koop zag liggen, stelde de politie er van in kennis, die bij bovengenoemd tweetal eens een kijkje ging nemen. Zij kwam er achter, dat de binders 10.000 boekjes ƒ0,10 hadden verkocht aan de grossier S„ die ze in de handel had gebracht. Bij S. werd nog kleine partij in beslag genomen. De ti. en R. zullen worden vervolgd wegens verduistering en S. wegens uitlokking van verduistering en opzettelijke heling. Na de zesde zittingsweek Afgevaardigde uit Indonesië klaagt over „wanbegrip" in Nederland NA een kort debat heeft de Synode der Geref. Kerken, die haar zesde zittingsweek achter de rui heeft, het voorstel van het mode- ramen aangenomen om de Synode niet te verdagen tot volgend jaar en haar agendum achter elkaar af te werken. Hoe lang deze Synode nu nog duurt, kon de praeses niet bij benadering zeggen. Wel mag worden aangenomen, dat zij nog de gehele maand October vergadert. De nieuwe deputaten voor de geeste lijke verzorging van ziekenhuispatiënten ziekenhuispersoneel ontvingen o a i opdracht, speciale aandacht te schenk'. de geestelijke verzorging, die door dp kerken in de inrichtingen voor verple ging van zenuw- en geesteszieken worden verricht. Geen steun mag worden verleend, dan nadat deputaten de garantie hebben ont vangen. dat aan de ziekenhoispredikant wordt opgedragen; le het bezoeken van de Geref patiënten, die niet door hun eiger. predikant bezocht kunnen worden. 2e het gebruik maken van de evangelisatte- mogelykheden onder patiënten en perso- Bij de kerken zal er op worden aan gedrongen. dat de geestelijke verzor ging van het personeel, volgens een in structie door de kerkeraad opgesteld, op- wordt aan de ziekenhuispredi- kerknieuws-redacteur) Bij de behandeling van het rapport van deputaten voor steun aan de Geref. Kerken in Indonesië wees de heer D Thijs, uit Bandoeng, afgevaardigde synode van genoemde kerken, er dat z.l. bij vele gereformeerden Nederland Indonesië eigenlijk heeft afge- j u volgens spr. toestanden daar van voorlichting ln daan. Er heerst wanbegrip over d< mede door de wijze Nederland. Spr. legde er de nadruk op. dat er voor de predikanten in Indonesië veel werk te doen is. De heer Thijs sprak ten slotte ae de wens uit, dat de kerken in Nederland haar financiële steun aan de kerken In Indonesië zouden opvoeren boven de er collecte die werd voorgesteld, opdat h< werk in Indonesië niet zal vastlopen. Zowel ouderllnp Offringa. rapporteur van de commissie, als ds Goris. merkten op dat noch bij deputaten. noch bij de commissie enige grond aanwezig moei worden geacht, die de ongerustheid w er volgens de heer Thijs zou bestaan. tigt Er is in Nederland nog grote liefde voor Indonesië. De Synode besprak in comité-generaal het rapport van deputaten voor de geeste lijke verzorging der verstrooiden in Fran krijk De nieuwe deputaten ontvangen o.a de opdracht, de kerkeraad van de Geref Kerk der verstrooiden ln Frankrijk in alles bij te staan, in het bijzonder wat be treft de vraag, of en hoe In Parijs een eigen gereformeerd kerkelijk leven lot openbaring kan worden gebracht. Voor deze arbeid wordt anderhalve collecte uit. geschreven, met Utrechtse politie-agent veroordeeld Zes maanden opsluiting wegens diefstallen De 37-jarige Utrechtse politie-agent W. J. T. had twee weken geleden terecht gestaan voor de Utrechtse rechtbank wegens diefstal van een fiets, een brom fiets, een regenjas en een actetas. Hij werd vandaag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 'uaanden met aftrek van het voorarrest, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De els was dezelfde geweest, echter met vier maanden voor waardelijk. Weer jaar gevraagd voor drie inbraken De proc.-generaal bij het Haagse Hof requireerde bevestiging van het vonnis, waarby de marktkoopman A. R K. tot een jaar m.a. was veroordeeld. O.m had verd met een vriend een inbraak ge pleegd in een kousenfabriek aan de Loosduinseweg en in een pand aan de Stuwstraat. Uitspraak 17 October. Drie ridders O.-N. benoemd Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau zijn benoemd G. W. H Oyen te Horn (L.) secretaris van de Zuidneder landse Zuivelbond. H. Boterkooper te Leeuwarden, directeur van de N V. Ver. Zuivelfabrieken, aldaar, en J. Rogge, secretaris van de Vereniging voor volks ontwikkeling te Hilversum. Pensioen in studie Minister Staf heeft toegezegd enkele functionarissen van zijn departement aan te wijzen om ln overleg met d« Bond van Nederlandse militaire Oor logsslachtoffers een verdere studie te maken van het rapport over de pen sioenregeling van deze slachtoffers. Prijzen Johan Wagenaar- stichting Eerste prijs werd niet toegekend De Johan Wagenaarstichting heeft enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven voor een cantate voor gemengd koor met klavierbegeleidin-Het bestuur heeft thans met de tweede prijs (groot f750) bekroond de inzending van Max Prick van Wely, Den Haag De derde prijs (groot 1500) verwierf de inzending van Hans Schouwman, eveneens te Den Haag. De eerste prijs werd niet toegekend. Een aanmoedigingsprijs werd toege kend aan Agnes Jama te Den Haag voor haar suite voor viool en plano, opgedra gen aan Theo Olof. Vóór Maandag melden Tienduizend dollars wachten op erfgenaam Een erfenis van 10.000 dollar ligt te wachten op Dietrich Herman Becker, die op 21 November 1901 ln Nederland werd geboren, zo heeft Theodore Roth, een Amerikaanse deskundige ln het op sporen van vermiste personen, vandaag verklaard. Becker moet echter vóór Maandag worden gevonden. De heer Roth zei, dat een persoon, die hü niet bü name noemde, in 1945 is over leden en het geld aan Becker heeft na- Selaten op voorwaarde, dat hü zich vóór October 1952 gemeld moet hebben. Becker heeft o.a. in Boston gewoond. Kleuter voor ogen van moeder gedood Voor de ogen van zijn moeder, die voor het raam stond, is Donderdag het 4-jarige jongetje J. de Kleyn op de Oost Siedelinge te Overschle (bij Rotterdam) door een bestelauto gegrepen en gedood- Werkgevers in bakkers bedrijf jubileerden i de Generale Synode. In het Kurhaus te Scheveningen Is het veertig jarig jubileum van de Ned. Ver eniging van werkgevers in het bakkers bedrijf op feestelijke wijze gevierd. Aan feestbanket zaten ruim 200 personen, minister en mevrouw Mansholt. aan. De minister deelde tijdens het banket mede. dat H.M. de Koningin aan de voor- lerhalve collecte uit- zitter van de vereniging, de heer C J bijzondere aanbeve- lUlrich. het officierskruis van de orde van Oranje-Nassau heeft toegekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 9