CHIEF WHIP U moet gaan roken omdat het de beste sigaret voor Uw gezondheid Enige samenwerking toegestaan in de evangelisatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 (Advertentie) Synode der Geref. Keiken In die jaren bijna 1,5 millioen bijeengebracht voor gescheurde kerken (Van onze kerknieuws-redacteur) Een VERZOEK VAN DE KERK van Nieuwlande (Dr.) heeft gisteren op op de Geref. Synode aanleiding gegeven tot een principiële discussie over interkerkelijke samenwerking in de Evangelisatie. De Synode heeft de betreffende uitspraak van de Haagse Synode (1949) verduidelijkt. Voorts heeft zij uitvoerige besprekingen gewijd aan het rapport van deputaten voor hulp aan gescheurde kerken en aan dat over de emigratie. t.a.v. de zusterkerken, die door de scheuring zijn getroffen". De inzameling Men meende dat grote voorzichtigheid bij gezamenlijke evangelisatieacties moet worden betracht. Tevens is aangedron gen op een nadere bestudering door de putaten voor de Evangelisatie. Een voor stel in deze richting kon echter geen meerderheid verwerven. Er werd gezegd dat men niet moet doen alsof er geen kerkelijke gedeeldheid is, maar ander zijds werd betoogd dat samenwerking waar mogelijk moet worden nagestreefd. De synode sprak ten slotte uit dat in bepaalde gevallen die plaatselijk door de kerkeraad moeten worden bezien, er geen bezwaar behoeft te zijn tegen samenwerking, mits zij beperkt blijft tot bepaalde en duide lijk begrensde acties, die een tijdelijk en publiek karakter dragen (waar toe o.m. de straatprediking en Zaai- week kunnen behoren)Voor het ge val van verdergaande samenwerking moet de goedkeuring van de classis worden gevraagd. De Synode sprak grote dank uit jegens de deputaten voor hulp aan gescheurde kerken. In hun rapport hadden deputaten opgemerkt, „dat sommige kerken de hulpverlening als van de tweede en der de rang beschouwen en niet doordron gen zijn van haar verantwoordelijkheid NUGGET Schoencrême 30 cenl In de advertentie over NUCCET-Schoencrême die vorige week Zaterdag werd geplaatst, vermeldden wij abusievelijk een ver keerde prijs. Wij maken onze lezer (-essen) er op attent, ent de prijs van NUGGET- Schoencrême 30 cent is Advertentie Afdeling Nieuwe Leidsche Courant N.V. Omgekomen piloot was vaandrig Schmitz Slecht weer de ooizaak De piloot, die gisteren bij het ongeluk met de straaljager nabij Amersfoort om het leven is gekomen, was de 23-jarlge vaandrig-vlieger H. C. J. Schmitz uit Roermond. Het verongelukte toestel was een half uur tevoren tegelijk met 2 andere straal jagers van Soesterberg opgestegen. De drie toestellen cirkelden enige tijd boven Amersfoort, totdat er één achter raakte, in brar.d vloog en neerstortte. De oorzaak houdt vermoedelijk verband met de plot seling opgekomen slechte weersomstan digheden. Voor 't eerst uitgereikt Deze week heeft de vrijwillige brand weer te Deventer haar commandant, de heer P. O- Schaap, gehuldigd wegens zijn 25-jarige brandweeractiviteiten, waarbij de heer A. Jonker uit Arnhem, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Brandweercommandanten, de jubilaris de. legpenning met araag- medaille voor bijzondere prestaties en daden van persoonlijke moed en zelf opoffering heeft uitgereikt, voor de eer ste maal na de instelling dezer onder scheiding. Bejaarde landbouwer onder auto gedood De 71-jarige landbouwer G. S. uit Reuver is gisternacht toen hij op de rijksweg VenloRoermond naast zijn met paard bespannen wagen liep, door een auto gegrepen en overleden. Het 12-jarige zoontje van het echtpaar A. Gritter uit Ruinen is door een per sonenauto gegrepen. Hij overleed in het ziekenhuis. Op de onbewaakte overweg tussen W o r k u m en Hindelopen is gistermid dag een personenauto door een trein gegrepen. De chauffeur, de heer W Kleijn, inspecteur van het materiaal der Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat- schappij, werd licht gewond, evenals zijn zoontje. Zijn vrouw kreeg echter zware hersenschudding. Ned. adviescommissie voor Europese politieke eenheid De Nederlandse regering heeft een viescommissie in zake de vestiging een Europese politieke gemeenschap in gesteld. Voorzitter is mr E. N. van Klef- fens, onze gezant in Portugal, en vice- voorzitter dr E. O, baron Van Boetze- laer van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Valkenheide vierde het 40-jarig bestaan Het opvoedingsgesticht voor jongens vanwege de Ned. Herv. Kerk Valken- heide te Maarsbergen heeft het 40-jarig bestaan gevierd. In zijn herdenkingsrede memoreerde de voorzitter, jhr mr C. Dedel, bijzonder de grote verdiensten van wijlen oud-minister dr J. Th. de Visser, eerste bestuursvoorzitter, en van diiens opvolger wijlen oud-minister prof. dr J. R. Slotcmaker de Bruïne, en de energieke arbeid van de vorige directeur, de heer D. Noordam, die door de Duitsers werd g-fusilleerd. Door giften daartoe ln staat gesteld, bood het bestuur aan het personeel ter recreatie een tennisbaan aan. Het perso neel schonk aan de stichting een tegel tableau Nederlands deskundige naar Indonesië De heer Paulus de Boer. een Neder landse deskundige, is aangewezen Indonesische regering bij te staan in de opstelling van een stelsel voor de classi ficatie van beroepen. Hij is uitgezonden op initiatief van de Verenigde Naties. gelden is voor deputaten het van voortdurende zorg geweest, omdat nog niet alle kerken haar vol ledige medewerking hebben gegeven, Bijna IV2 millioen In totaal hebben de kerken in de afgelopen drie jaren meer dan f 1.400.000,voor dit doel bijeen gebracht. Er moet nog een bedrag van meer dan f 570.000,binnen komen. Aan toegezegde steun moet nog f 522.000,worden betaald, terwijl nog steunaanvragen zijn te verwachten tot een bedrag van f 200.000,In het allergunstigste geval blijft er een tekort van f 135.375,71. De verhoogde bouwkosten hebben belangrijke rol gespeeld bij het ontstaan van het tekort. De voornaamste factor is echter, aldus de commissie in haar rapport, de uitspraak van het Gerechts hof te Den Haag, waardoor de kerke lijke goederen niet meer worden toege- het deel van de kerkeraad, dat in het verband van de Geref. Kerken in Nederland was gebleven, maar de meerderheid van de kerkeraad. De commissie nam het voorstel va: putaten over om aan de kerken f 0,25 per ziel extra te vragen boven het reeds vroeger gevraagde bedrag van f 3.-. De Synode aanvaardde dit voorstel et algemene stemmen. De kerken, die nog niet volledig aan haar verplichtin gen hebben voldaan, zullen met de meeste klem worden gewezen op haar roeping om medewerking te verlenen. Emigratie Het nieuwe deputaatschap voor de emigratie heeft zeer belangrijk funderend werk verricht, zo concludeert de betref fende commissie. De Synode besloot zeven depu taten, met drie secundi, te benoemen, met de opdracht contact te zoeken en te onderhouden met kerken van Geref. confessie en levensvorm landen waarheen leden der kerken emigreren. Zij zullen tevens hulp dienen te verlenen bij het beroepen uitzenden van predikanten naar emigratielanden buiten Europa. De Synode zal de Geref. Oecumenische Synode van 1953 verzoeken het emi- gratievraagstuk op haar agendum te plaatsen. Tot de kleinere zaken, die de Synode heeft afgedaan behoort o.a. ook het be sluit om niet te voldoen aan het ver zoek van ds C. W. Keur, uit Schevenin- deputaten te benoemen, die de oorzaken der toenemende wereldgelijk vormigheid hebben na te gaan en reeds voor hun rappgrt een algemeen getui genis hebben op te stellen. Op zijn ver zoek om een bede- en vastendag uit te schrijven heeft de Synode eveneens niet voldaan, omdat het hier plaatselijke kerk geldt. Ten slotte heeft de Synode afgewezen K/NDEPPOSTZ£G£LS 1952 Wet op 1 December van kracht Aankoop van flats wordt wettelijk toegestaan Met ingang van 1 December a.s. Is het wettelijk toegestaan, dat iemand eige- wordt van een deel van een wo ningblok, b.v. van een flat. Dan treedt namelijk de wet van 20 December 1951 in werking, die met een geleerde naam heet: wet, houdende voorzieningen betref fende de splitsing van de eigendom van gebouw in appartementen. Dit blijkt een Kon. Besluit, dat vandaag i: gekondigd. Vliegen en muggen al immuun voor DDT „Het sohdj-nt dat vlie-ge.. en muggen bezig zijn ham strijdi tegen DDT enkele andere nieuwe insecten dodende middelen te winnen', aldus dr Robert Metcalf, van de universiteit van Cald- forndë, in een d-oor hem in het tijdEohrift „Scientific American" gepubliceerd tikel. Hij schrijft verder dat geleerden vijf of zes jaar geleden hebben bemerkt dat een aantal insectensoorten immuun begon te worden voor DTT. ,,Het is duidelijk", aldus dr Metcalf, „dat wij met deze insectenbestrijddngs- .middelen slechts eer. veldslag, doch niet Zeepost VOOr Oost en West Ide oorlog tegen deze plagen der mens- Met d« schepen kan seepost worden verzonden. De data, waarop de post uiterlijk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het sohip vermeld- Indonesië: Amstelkroon (9 Oct.); N. Guinea: Tomind (4 Oct.); Ned. Antillen: Breda (7 Oct.); Suriname Stentor (15 Oct.); Zuid-Afrika en Z.-W. Afrika: Edinburgh Castle (4 Oct.); Canada: Veen-da'-; (4 Oct.); Noordam (4 Oct.); Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili en Paraguay: Alcantara (6 Oct.); Australië en Nieuw-Zeeland: Strathmore (4 Oct.). Brunsbuttel bij IJmuiden vlot gekomen Gistermiddag hebben de sleepbootjes Jona en Hollander van de Amsterdamse Ballast Maatschappij, zonder assistentie van de IJmuidense havensleepboten, het gestrande baggervaartuig Brunsbuttel. dat 's morgens vlak bij de IJmuidense Zuidpier aan de grond was gelopen, vlot gesleept. De berging gelukte reeds bij de eerste trek. Advertentie) Mijnhardtjes: sterke pijn-, kou- en griepbestrijders Boekverspreiding 50 jaar oud Duizenden kisten Ned. boeken verstuurd Eerste zendingen gingen naar Zuid-Afrika De afdeling boekverspreiding van het Algemeen Nederlands Verbond, die naar alle delen van de wereld duizenden kis ten Nederlandse boeken en tienduizen den rollen Nederlandse tijdschriften heeft verzonden, bestaat od 13 October vijftig jaar. De grondslag voor de boekversprei- dïng werd in 1902 gelegd door een com missie. die zich ten doel stelde de Neder landse taail in Zuid-Afrika voor de on dergang te behoeden. De tweede Zuid- afrikaanse vrijheidsoorlog was voor de Boeren ongunstig afgelopen en bij de overgang van het staatsverband scheen er voor de Nederlandse taal in Zuid- Afrika weinig toekomst tv bestaan. Op 'het ogenblik gaan nog geregeld boeken naar Zuid-Afrika, maar hierbij is het niet gebleven. Ook aan Vlaande ren, Nederlandse kolonies in den vreem de, emigranten en Nederlanders in Duit se kampen werd en wordt gedacht. De naam van de boekencommissie werd in 1932 veranderd in afdeling boek- eohter in ons voordeel. Wij moeten er van uitgaan dat het vinden van nieuwe insectenbestrijdingsmi-dldelen ons in staat zal stellen het verbazingwekkende ver mogen der insecten, om hiertegen In wendige weerstanden te ontwikkelen, te overtreffen", meent hij. Aardappels voor West- Duitsland Langs alle wegen in het land van Weser en Ems nabij onze grenzen komen nu de vrachtauto's met Nederlandse aardappelen West-Duitsland binnen. On der druk van het Nederlandse aanbod zijn de prijzen voor Duitse aardappels in het Noorden en Westen in de eerste helft van deze week flink gedaald. het verzoek van ds K. J. Kraan, uit Lon-1 verspreiding van het Alg. Ned. Verbond. het rassenvraagstuk op de ko- Behalve gaven „in natura" ontvangt de mende Geref. Oecumenische Synode afdeling van velen ook geldelijke steun aanhangig te maken. lo.a. van het Prins Bernhardfonds. (Advertentie! De band, aie zijn sporen heeft verdiend Televisie bij de Paiijse poli/ie De Parijse politie gaat bij haar werk gebruik maken van televisie. Aan boord van een politievaartuig en op vrachtauto's zullen de speurende ca mera's worden geplaatst. Op het scherm in het hoofdbureau van politie, een sigaretje in zijn mond, zal de in specteur kunnen waarnemen, wat zich op straat voordoet. Hier, bij wijze van spreken, ziet hij, hoe in de Rue Rivoli een duistere figuur een damestasje rolt. Daar ontdekt hij, dat een linkse extremist zich op verdachte wijze op houdt Voor het gebouw op de Quai d'Orsay, waar PInay moet arriveren. Ergens anders, in de Rue Sebastopol, ontstaat hevige deining bij de verkoop van bloemkool en wortelen, zo juist van de Hallen ingeslagen. Niets zal aan het scherm onopgemerkt voorbij gaan! De Fransen hebben bij de com munistische demonstraties op 1 Mei j.l. reeds met succes van televisie ge bruik gemaakt. En wel door middel van een, in eet vliegtuig gemonteerde, camera en een idoorgeefpost op dé Are de Triomphe. De „vredesconferentie" te Peking begonnen „Oorlogen in Korea, Indo-China ei Malakka moeten eindigen" Op de eerste bijeenkomst te Peking va de „vredesconferentie" voor Azië en d Stille Oceaan, heeft mevr. Soen Yat Sen, de weduwe van de stichter der Chinese Volksrepubliek en plaatsvervangend ste minister van de Chinese communis tische regering, geëist, dat een einde wordt gemaakt Indo-China en Peking. De radio voegde er aan toe, dat 344 af gevaardigden uit 37 landen, alsmede waarnemers van 7 wereldorganisaties, de eerste bijeenkomst bijwoonden. Op de agenda staan „het Japanse probleem" en de .kwestie -Korea De president van Rood China, Mao Tse Toeng, zond de afgevaardigden een wel komstboodschap. Duitsland krijgt ook zijn atoomzuil West-Duitsland zal, aldus Reuter, zijn eigen atoomzuil mogen bouwen en uranium delven, na de ratificatie der conventie van Bonn. Aldus heeft dr Heis- senberg verklaard op het congres van Duitse natuurkundigen te Berlijn. Hij is der vooraanstaande Duitse atoom geleerden en bleëk op de hoogte te zijn van wat onlangs tustsen Adenauer en de drie Westelijke Hoge Commissarissen be sloten was. Heissenberg drong aan op de oprichting van een Duits „nationaal atoomlaboratorium". Beioepingsweik Ncd. Herv. Kerk Beroepen: te Ermelo H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Benoemd: tot vicaris in Den Helder J. F. Griman, cand. te Holl. Rading. e no men: de benoeming tot e Nieuwdorp H. D. Hotnan, cand. te Hulst, die bedankte voor de be noeming naar Noordwijk aan Zee. Bedankt: voor Bleskensgraaf R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.). Bedankt, voor Hagenstein J. W. v. d. Linden te Kamerik. Geref. Kerken Tweetal: te Veenendaal (vac.-W. C. v. d. Brink) J. Firet te Z.-Beyerland en C. L. Ruben te Helpman (Gr.). Beroepen: te Woudsend E. Douma te Ureterp; te Ermelo (vac.-B. van Hal- sema), D. Zwart te Halfweg. Vrye Evang. Gemeento Bedankt: voor de benoeming tot pred. in alg. dienst Jac. Verboom Den Haag. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Oosterbeek-Wolfheze F. van Dijk te Heerenveen. Beroepbaar: de classis Amster dam-Haarlem heeft praeparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de 'neer J. R. Wiskerke, Valeriusstraat 115 I, Amsterdam. Sultan van Djokja prijst K.N.I.L.-mannen De Indonesische minister van, Verdedi ging, sultan Hamengkoe Boewono var Djokja, heeft in het parlement zijn be leid verdedigd tegen de door Baharoed- din ingediende :.i:tie van wantrouwen. Hij zeide, dat de T.N.Ï. de kern blijft van het leger en dat er van het gewezen Leger, hetwelk vroeger 200.000 man tel de, slechts 23.134 personen in de AP.R.I. (het nieuwe leger) zijn opgenomen. Hij wilde aan de verdiensten van deze voor malige leden van het K.N.I.L. niet te kort doen. Zij leverden sedert de souve. reiniteitsoverdracht een belangrijke bij drage tot de opbouw van het leger er de verzekering van de veiligheid. Tevens hadden zij een aandeel bij de onderwer ping van de Zuid-Mohrkken. Hij ont kende. dat er in het leger verdeeldheid zou zijn en noemde het een bakerpraat je. dat de Partai Sosialis grote macht zou hebben in zijn ministerie. Hij zelf, de secretaris-generaal en de chef staf zijn partijloos. Zo snel mogelijk wilde hij de taak van de Nederlandse Militaire Missie door In donesische krachten doen overnemen Zou er in 't beleid der regering 'n wijzi ging optreden, dan zou het ministerie zijn houding jegens de missie aan dit be leid aanpassen. Het ziet er niet naar uit, dat de motie van afkeuring veel kans maakt. Meer vrijheid voor Prot. kerk in Italië De Italiaanse regering heeft gisteren de beperkende bepalingen voor de Ame rikaanse „Kerk van Christus" ingetrok ken. Dit besluit werd genomen na be sprekingen tussen de Amerikaanse am bassade en de Italiaanse regering. De 22 gemeenten van deze kerkelijke richting alsmede een weeshuis zullen geen moeilijkheden meer in de weg ge legd worden. Klop maar op 'n deur Dit nieuwe Cultuurserieboek is het gesprek van de dag. Uw boekhandelaar weet er meer van. Het lied der aethergolven Gram. IKOR: 8.30 Morgengebed. 915 kmuziek. KRO: 9.30 Nieuws. 9.40 Gram. Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11 40 Ka- órkest en solist. 12.15 Apologie. 12 35 Gr. 5 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.10 Amuse- itsmuzick. 1.40 Boekbespreking. 155 Gr. 2.00 Voor de jeugd 2 30 Maastrichts Sted. Orkest 3.40 Kamerkc Overal! 4.15 S wfeest kerkelijke Htfei .10 Katholiek Thuistroni 4 30 Vespers. NCRV: 500 „Gelooft u dat?" KRO: 7.45 Nieuws. 8-00 Gram. 8.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 8 30 Gev. programma. 10.45 Actualitei ten. 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws. 11.15— 12.00 Residentie orkest en solist. ig 9 00 Gram. 9.45 „Oees- telijk leven". VPRO: 10.00 „Geef het door". 10.05 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Doopsge zinde kerkdienst. AVRO: 12.00 Amusements muziek. 12.30 „Even afrekenen. Heren". 12.40 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.05 Gram. 1.10 Concert. 1.55 „Ivan IV", opera. 3.10 Boekbe spreking. 4.30 Sportrevue. VPRO: 5.00 „Ge sprekken met luisteraars". 5.20 „Van het Ker kelijk Erf" VARA: 5 30 Voor de Jeugd. 5.50 Radiolym 830 „Ontmoetlnge •spel. 9.10 Am Boekbes Kinderd: 6.00 Niei dracht. 9 0C 10.10 Viool 1103 Nlem Engeland, BBC 1500 te 7.45 Oogstdienst. 8.30 Voor- euws. 9.15 Causerie, 9.30 Gram. plano 10,30 Voordracht. 11.00- 12.00 Ver- oenprogram. 1.15 Concert. 1.45 Gev. progr. 15 Concert. 2.45 Gev progr 30 Hoorspel 5.00 Boekbespi 00 „Round Britain Quiz". 6 30 Dai 7.30 Hoorspel. 8.30 Commumt; Lichte muziek. 10.30 Muzikale „Geloof je wel, dat je zo ver boven anderen XVm staat. T.ien?" „Lien, slaap je?" „Dat heb ik niet gezegd. De een zondigt hierin Natuurlijk slaapt Lien niet. Hoe zou ze kun- en de ander daarin. De hoofdzaak is, dat ik hier nenj Maar jn een gesprek met Joop heeft ze wei van alles genoeg heb gekregen en niet langer als njg iust_ Ze verdenkt er hem van, geluisterd te een kind behandeld wil worden." hebben. Die blauw gestreepte pyjamapijp was van „Weet je misschien de datum te noemen, waarop hèm vader over''gespanbSSt je jj maar eens zien. Iets breder wordt de deurkier' 59. Moeder nee, die moet hij er buiten laten. Om moeder zou ze nog weer terugkrabbelen en feite lijk verdient moeder dat niet. 't Is waar, dat zij, Lien, tegenover vader nooit haar ontevredenheid heeft durven uiten, dat ze zweeg over haar ver langens, maar moeder wist er van en nu blijkt, er nooit tegen Moeder was anders zo zwijgzaam niet. Vader be- wanneer Riet thuiskomen kan.' hoorde alles te weten, heette het, jawel, als ze zelf daar geen nadeel van ondervond. Nee, n< ze wil dat gevoel van medelijden geen plaats i ruimen, moeder zal het best klaarspelen met Riet weten of en dan later maar met Gré of Carla. Juist goed voor haar. zelf wat meer te moeten aanpakken. Al dat rusten deugt nergens toe, geeft te veel ge legenheid tot piekeren. De schrik om Joop joeg haar net bed uit, de zorgen voor het gezin, zullen haar weer helemaal tot het gewone leven terug voeren. Niet fair van vader, te speculeren op haar gevoelens voor moeder. ,,In plaats dat je anderen be- en veroordeelt, mocht je wel eens de hand in eigen boezem ste- Iets sterker klinkt de fluisterstem: „Slaap je, Lien?" „Weet ze van je plannen?" „Nee." „Neen." „Mag ik even binnen komen?" ,Je hebt dus maar over haar beslist, zonder te „Je bent al half binnen, geloof ik.'" r voelde?" „Dan kom ik i helemaal. O, Lien, doe dit OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel „Weggaan." „Jö, niet zo hard. Moet iedereen je horen?" „Ik vind het ook zo erg." Liao richt zich half op. Het is te donker om zijn gezicht te onderscheiden, maar aan zijn stem hoort ze, dat hij half huilt. Hij staat te bijten op een propje, dat niets anders kan zijn dan een nat te zakdoek. „Wat vind je erg?" „Dat jij weg wilt gaan." minachting neer op de mensen, die uit belangstel- „Hm. Juist. We kunnen nu dit onderhoud wel „Zo. Je hebt dus toch geluisterd. Ik zag je de ling je moeder bezoeken, maar vraag je eens af, staken. Alleen nog één vraag, Lien! Kun je Gods trap opglippen, maar dat had ik niet van je ge- of je hoger staat. Terwijl wij met elkaar alles zegen vrager, over je plannen?" dacht." doen, om moeder het leven te veraangenamen, wil „Waarom niet?" ,,'k Heb heus niet veel gehoord en ik was niet jij haar een zo zware slag toebrengen, Terwijl je ^jg je dat kunt, moet je hart wel zeer ver- van plan om te luisteren. Ik werd wakker, door- vader voor velerlei moeilijkheden staat en zich hard zijn, meisje! De zegen van je vader krijg dat Mopsy schreeuwde en ik dacht, dat jullie al- ernstig bezorgd maakt over Joop, tracht jij de jon- je niet-» lemaal al naar bed waren en dat je haar verge- a_ i i En wilt niet^ tegen mjjn zin hier blijf, ten had. Toen ben ik zachtjes naar beneden ge- i u straks." gaan en ik hoorde vaders stem en ik dacht, dat willen, Lien, dat je inzag, hoe verkeerd dat jij op je kop kreeg over mij en ken, Lien!" tracht Harders het verlorep terrein te mogelijkheid. Eén zal er thuis moeten komen en herwinnen. „Jij roddelt niet, jij ziet in souvereine dan ugt het voor de hand, dat zij het is." gen tegen hem op te zetten, meng je je in zaken, waarvan je geen verstand hebt, durf je beschul digingen te uiten, die even onrechtvaardig als on- it__to> rechtmatig zijn. O, Lien is zo'n door en door braaf Je 'doet. Maar je hart veranderen kan ik niet Doe toen heb ik even geluisterd. Je mag gerust meisje. Daarom beroept ze zich op haar meerder- maar, wat je meent te mogen." ten, wat ik gehoord heb Vader zei, dat jij zo'n i j nik doe het tóch", neemt Lien zich voor, terwijl braaf meisje was en dat je het huis uit wou, om- ze naar boven gaat. Feitelijk was ze niet van dat je meerderjarig was. Ik schrok zo, ik gleed plan, de knoop zo ineens door te hakken, maar uit over een matje, geloof ik, 'k weet het niet heeft, zal ze volhouden Alleen eens socd, maar ik wipte de trap op, net toen de u.j.iüi. -- lU--4- --J J -~2er heb jarigheid en wil ze tegen de zin van haar ouders het huis verlaten. Daarom wat was daar?" ,,'k Weet niet." Meteen is Lien bij de deur n de gang, opent die, maar doei het niet al te v „Niets te zien" zegt ze. Dat ze op de trap nog wanneer vader haar vriendelijk vroeg, ot ze thuis deur "open gedaan werd. Echt' ik niet gehoord." (Wordt vervolgd)) Orgel. 11.15 Gram. 11.35 Lichte muziek. 11.56- 12.00 Nieuws. Frankrijk, Nat program, 347 m. 12.00 Gr. 1,00 Nieuws. 1 20 Hoorspel. 3 30 „Les Llnot- tes", operette. 5.15 Gram. 5.45 Concert. 7.30. 758 en 8 02 Gram. 8.15 Lichte muziek. 8.45 en 1030 Gram. 10.35 Kamermuziek. 1135 Gram 11.45—12 00 Nieuws. Brussel, 324 m. 12.00 Radiojournaal. 12.30 Weerberichten. 12.34 Concert. 1.00 Nieuws. 1.15 Zang 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Opera muziek. 4.00 Voetbalreportage. 4.45 Concert- 5 00 Gram. 5 45 Sport 5.50 Gram. 6 30 Gods dienstig halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Concert. 8.00 Hoorspel. 910 Concert 10.00 Nieuws. 1015 Verzoekprogram. 11.00 Nieuws. 11.05 12.00 Dansmuziek. Brussel, 484 m. 12.08 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1 15 Verzoekprogram. 2.30 Operette muziek. 3.00 Nieuws gram. 3 45 Marsmuziek. 4 45 Gram. 5.00 Nieuws. 5,10 Dansmuziek. 7.00 Godsdienstig halfuur. 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel, 10.00 Nieuws. 10.10 Lichte muziek. 10.50 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. MAANDAG, 6 OCTOBER 1952. Hilversum I. 402 m. NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Bas-bariton en plano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gev. pro gramma. 12.23 Voor boer en tuinder. 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 11.15 Dubbel kwartet. 11.45 Gram. 2.00 schoolradio. 2.35 Gram. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.30 Kamermuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Voci ensemble. 5.00 Voor de kleuters. 5.15 Gra 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Regerlngsultz.: drs J. Lagerberg: „Manokws de heer Z. I. Manusama, Oegstgeest; voc het doet. ex. Indisch recht: de heer L O. Moll, Den Haag; voo mej. P. IJ T. v. d. Meulen. Leiden; en de i heer J. S. de Vries. Haarlem: voor het doet. ex scheikunde: mevr. E. Meilink—Maatman, i Leiden en de heer J. v. d. Poel, Oegstgeest. DELFT. 3 Oct Geslaagd voor het prop. 'erkt. lng.J E Avis. Amstelveen; T R :da; J J Feyen, Breda: G J Geels. Alme lo; F O Gorter, Almelo; D E Goudberg. rdam; D J de Groot. Rotterdam; A S Heemstede; K Heller, Amsterdam; P H F van Hoek. Berghem; A H C Iburg. liebroek; J Jager. Heerenveen; J F Jan- i. Rotterdam; H P de Jong. Rotterdam:; K Kimstra, Dordrecht; W. J. Koppius. Gro- I Kuljk, Amsterdai 1 SUedreoht: J ta' lini Paulen. Heerlen; J K Pesman. T G Potma. Sneek; W J M Quik. Waalwijk: A Riezebos. Rotterdam; R C Schol. rtilversum: W R Schiwtzki. Amsterdam: P J Soepnel. Eindhoven; H P Stal. Eindho- en; J Tanis. Zeist; JAM Verlaan. Nijme- _en: A J Vixseboxse. Gouda; O B Vrijburg. Amsterdam; J M Wittkamper. Haarlem; J P ondervan. Bloemendaal; Voor prop. ex. iheepsb. lng.: G Graaf. Zaandam; Voor rop. ex. vliegt ing.: H Binkhorts, Paters- •olde; F D M' Claessens. Eindhoven; J P Hartzuiker. Zwolle; Voor ing. ex. scheik, lng.: D Adema. Eindhoven: P K Baaij, Tho- len; M Bongard. Hengelo (O); C Bosman. "versum; H van der Goot. Utrecht: W N Graaf. Lelden; D J Hupkes. De Steeg; S M H van der Krogt, Rotterdam; J C Meijs. Heerlen; JW AM Mulder^ Schiedar - v-Gui et. 6.4 Engelse les. 7.00 Nieuws. 7.10 Gev. 7.30 „Volk en Staat." 7.45 Negro spirituals. 8.00 Radiokrant. 8.20 „Levensbalans", hoor spel. 9.25 Intern, orgelconcours. 10.45 Avond overdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrou- 9.35 Gram. 11.00 „Prentkunst aan de war als verslering." 11.15 Kamerorkest. 12.00 Hoi gaarse. Roemeense en Russische muziek. 12. „In 't spionnetje." 12.38 Gram. 1.00 Nieuw 1.20 Dansmuziek. 1.50 Gram. 2.00 „Wat gaat er om ln de wereld?" 2.20 Gram. 2.30 Voor dracht. 2.45 Planorecital. 3.15 Voor de vrouw. 4.15 Gram. 5.30 Voor de padvinders. 5.45 Gram. 5.30 Militair commentaar. 6.00 Nieuws. 6.15 Militaire causerie. 6.20 Gram. 6.30 Accor deon. 7.00 Muzikale causerie. 7.15 Israëlische liederen. 7.45 Regeringsuitzending: Vraagg» sprek staat het met de ruwvoeder-posltle op het bedrijf." 8.00 Nieuws. 8.05 Gev. muziek. 9.05 Voor dracht. 9.20 Gram. 9.45 „Hij en zij", hoorspel. 10.30 Dansmuziek. 11.00 Nieuws. 11.15 „Op de grens van Oost en West."' 11.20—12.00 Gram. Engeland, BBC, 330 m. 12.00 Rhythmische muziek. 12.25 Gev. programma. 12.55 Weer- 1.00 1 vs. 1.30 Llcl: 4.05 Gram. 4.30 Interviews. 5.00 Voor de kinderen. 5.55 Weerberichten. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Causerie. 6.30 Schots orkest. 7.30 Causerie. 8.00 Gev. programma. 8.45 Amerikaans commentaar. 9.00 Nieuws. 9.15 Hoorspel. 10.45 Cello en plano. 11.00— 11.03 Nieuws. Engeland, BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Orgel. 12.30 Dansmuziek. 1.00 Concert. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Lichte muziek. 3.45 Gev. muziek. 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek". 4.30 Hoorspel. 6.00 Dansmuziek. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 lng. 10.0 Verz Nieuws muziek. 11.05 Voordracht. 11.20 StrlJKensem- ble. 11.56—12.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. progr. 347 m. 12.00 Gram. 12.30 „L'Oie du Calre". opera. 1.00 Niéuws. 1.18 „L'Ole du Calre", opera. 1.58 Gram. 2.0C Niéuws. 2.17 Gram. 2.30 Hoorspel. 4.00 Ka mermuziek. 5.45 Gram. 6.30 Amerikaanse uit zending. 7.58 Gram. 8.02 Concert. 9.50. 10.00, 10.50 en 11.25 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbe richten. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Lichte muziek. 1.30 Zlgeunermuzlek. 1.45 Lichte muziek. 2.00 Kamermuziek. 2.45 Gram. 3.30 Pianorecital. 4.10 Gram. 4.15 Idem. 5.00 Nieuws. 55.10 Lichte muziek. 6.00 Franse les. 6.15 Gram. 6.25 Financiöle kroniek. 6.30 Voor de solda ten. 7.00 Nieuws. 7.40 Gram. 8.00 Concert. 9.30 Lichte muziek. 10.00 Nieuws. 10.15 Ham mondorgel. 10.55—11.00 Nle Bruss Nieuws. muziek. 4.25 Gram. 4.35 Lichte muziek. 5.00 Nieuws. 5.15. 5.45 en 6.30 Gram. 7.00 Kamer muziek. 7.30 Gram. 7.45 Nieuws. 8.30 Strijk kwartet. 10.00 Nieuws. 10.10 Gram. lo.oo Pincücac C Ruinard. Eindho-1 "7 Tiche- H A Schmidt. Wildervank; G laar. Domburg. AMSTERDAM. 2 Oct. Geslaagd: doet.' scheikunde N. van Meurs en G. den Boef, A'dam: Cand. wis- en natuurkunde: E A. Th. Verdunnen. A'dam en met lof mej J. Brugman. Haarlem. GRONINGEN. 2 Oct. Geslaagd: doet. Frans: H. de Haan, Groningen; Cand. ge neeskunde: E. J Sehouwink. Enschede; B. Mencke. Valthermond: A. M. S M. van der Ven. Maastricht; R. Masters. U.S-A. ROTTERDAM (Stichting Klinisch Hoger Onderwijs). 2 Oct Geslaagd: semi-artsex.: J. Holster. Hengelo (O.); H P ter Meulen. A'dam; E H. de Ruiter. R'dam; H. P. M. Schim van der Loeff. Venray; W. J. Sen- gers. R'dam en J. H F. M. Visschers. Eind- Scheveningen; M. van Staalduin! J. Hoogerwerf. Rotterdam: R. Cremer. Voor-' burg; J. F. Kroesmeyer, Den Haag; J. Boer. Utrecht WAGENINGEN. 3 Oct. Geslaagd: cand.! Ned. landbouw: E W Boogaard. Wassenaar; H P de Bruin, Den Haag: Ing. ex. tropi-i sche landbouw: H J Hijner, Scheveningen;i H C Visser, Leidschendam; Cand. tropische w""v"- Haag. Ing P C Koek. Den Haag. Toch is het zo! WAANNEER we zien hoe stoere ver- huizers omvangrijke kisten met boeken of textiel de trappen op- en af torsen, met een gemak als waar mee wij een tafeltje verzetten, of wan neer we hen getweeën zien manoeu vreren met piano's en brandkasten, ian rijst bij ons het ontzagwekkende besef dat deze geweldenaren een ge heel huis uit zijn voegen zouden kun nen lichten, mits hun slechts het ver zoek daartoe bereikte. Het is dus verre van ons, de kracht en handigheid van verhuizers te on derschatten, maar een lichte kurken bol met een straal van 1 meter zal toch geen van hen kunnen tillen. En niet alleen z ij blijven hier in gebreke, doch ook de sterkste gewichtheffer. Komaan, wat kan die kurken bal wegen, 30. 40. 80. misschien 100 kilo? Als U het gewicht van deze bal aldus taxeert, onderschat U de zaak toch wel in erge mate, want het gewicht ligt dichter bij dat van een niet te grote auto dan bij de zwaarte van een piano! De controle op deze bewering is vrij eenvoudig. Een bol met een straal van 1 meter heelt een inhoud van bijna 4 kubieke meter. Als die bol uit water was samengesteld, zou het gewicht daarvan dus 4000 kilogram bedragen. Omdat we in dit geval met kurk te maken hebben, waarvan het soortelijk gewicht ongeveer y* deel bedraagt van dat van water, weegt onze bai dus rondweg 1000 kilo. Ner gens ter wereld wordt een mens ge vonden die een dergelijk gewicht kan tillen, zodat noch de kampioen ge wichtheffer, noch de zwaartillendste verhuizer aan eigenwaarde behoeft in te boeten, nu ook hij in dit geval verstek moest laten gaan. O ja. en nu de winter nadert moet U te gelegener tijd ook eens proheren de tekeningen van de ijsbloemen op de ruiten te bewaren, zodat U ze ook 's zomers kunt bekijken. Ze zijn er mooi genoeg voor. Haalt U niet de schouders op over zoiets „onzinnigs", want U kunt het werkelijk! Daarover Maandag. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2