Boeren met eigen „Gasfabriek5 zijn goed af In laaggelegen polders stroomt het brongas rijkelijk Leidse studiekring kleuteronderwijs vierde eerste lustrum Adjudant Koerten te Oegstgeest Maandag zilveren jubilaris P OPENT00001 In de nood komen Kerk en volk naast elkaar te staan NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 2 OCTOBER 19» Borrelingen in een boerensloot naar binnen gepompt, met de andere wordt via de andere buis grint en zand op gezogen. De buizen zakken steeds dieper weg en worden dus als het ware de grond in gespoten. Op een diepte van vijf-i twintig meter is meestal wel gas te v den. Dit kan op eenvoudige wijze worden geconstateerd door een lucifer boven de pijp te houden. Aan de grootte van vlam kan Vaar dan wel vaststellen of voldoende druk op staat. Toen wij arriveerden was de buis juist tot een diepte van zeven-en-twintig meter gevorderd. Er was gas genoeg en de ge broeders Breeveld zijn dus goed af. De yzeren buis wordt nu vervangen Wat zou u er van zeggen, wanneer op zekere dag een man met een eigen aardige machine op wielen in uw tuin verscheen, boringen verrichtte, een gashoudertje monteerde en u verder in het vrije gebruik van ongelimiteerde hoeveelheden kookgas liet? Heel wat stadsbewoners zouden het kleine on gerief van een niet zo fraaie tuinversiering voor lief nemen en met spoed de gasfabriek berichten, dat de meteropnemer voortaan niet meer langs behoefde te komen. Welnu, in enkele laaggelegen Nederlandse polders gaat het inderdaad zo, met dit kleine verschil dat daar geen directeur van gasfabriek brodeloos gemaakt behoeft te worden. Bij één zo'n boring, en wel in de Nieuwkoopse polder onder Ter Aar, hebben wij een kijkje ge nomen. Hoe het eigenlijk komt, dat een gasbo ring op één plaats wel slaagt en op de andere niet, kan M. Vaar uit Nieuwveen ons niet vertellen. Vaar is de gasbronspe cialist van deze streken en men behoeft maar een boer, die van zijn gaven op dit gebied profijt trekt, aan te spreken om te vernemen dat een dergelijk mens in zo'n streek zijn gewicht in goud waard is. Het is met Vaar eigenaardig gegaan. Hij komt uit een arbeidersgezin ten Noorden van Hoorn, werd wagenmakersknecht en zou dat tot in lengte van dagen gebleven zijn, wanneer er in het plaatsje niet een zonderlinge vrijgezel had gewoond, die wat in de jongen zag. „Vaar", zei die op een keer, „je bent gek dat je je bij die wagenmakers blijft uitsloven. Je moet voor jezelf beginnen en brongasboorder worden". Vaar heeft dat aanvan kelijk schouderophalend aangehoord, 't Was waar, zijn baas hield zich in de Beemster ook met der gelijk werk bezig en hij had de kunst wel afge keken. Maar om voor je zelf te beginnen is geld nodig en zijn hele familie moest leven uit de lang niet overvloedige inkomsten die de mannen en vaders wekelijks thuisbrachten. Kom dan daar maar eens om bedrijfskapitaal! Maar een paar weken later zette vrijgezel Bertus het gesprek met Vaar voort. Hij leende hem zonder enige zeker heidsstelling zeshonderd gul den en het nieuwe bedrijf Nu was zeshonderd gul den in 1933 heel wat meer dan nu, maar erg veel meer dan een bakfiets en een paar eenvoudige pompen en slangen kon de nieuwbak ken boorder er toch niet voor kopen. De opdrachten echter stroomden binnen en van vroeg in de morgen tot diep in de avond zwoegde Vaar met de tong uit zijn mond met de zware bak fiets van de ene klant naar de andere. Een auto ran 80 In Vaars brein rijpte een stout plan. Hij wist een bestel-auto met bak te koop vc tachtig gulden. Op zo'n auto kon hij hele apparatuur meenemen en veel m klanten helpen. Bertus vond het best de auto kwam er. Zo is zijn bedrijf ge groeid. Voor de oorlog verhuisde hij deze streken en Vaar woont nu al een jaar of wat in Nieuwveen. Een bestelauto heeft hij nog altijd, al is het dan een luxe na-oorlogs exemplaar, en met de boringen gaat het nog even gesmeerd als in het begin. Hoe zit dat nu eigenlijk met dat gas, waar komt het vandaan en hoe vind je het? Die vragen hebben wij Vaar ook gesteld en tussen het werk door heeft bij ons het een en ander van zijn interessant beroep verteld. 27 Meter diep Achter de boerderij van de gebroeders Breeveld aan de Hogedijk stond de boor- auto aan de rand van een sloot. Daar een gat gegraven en met hulp van boer zelf was de boorder nu bezig tot het gas door te dringen. In laaggelegen polders gebeurt het niet zelden, dat het veengas zomaar door hel slootwater omhoog komt borrelen. Dat zijn uiterst geringe hoeveelheden en zon der technische hulpmiddelen kan niemand er iets mee beginnen. Een boer, die op gas wil koken en dat gas ook voor de kaasmakerij en eventueel voor verlichting en verwar ming wil gebruiken, dient vier- h vijf honderd gulden uit te trekken voor een boring. Dit sluit een zeker risico in, want ook Vaar kan niet zeggen of zo'n boring een exploitabele hoeveel heid gas zal opleveren, HU zoekt „op gevoel" een plaats op, graaft een gat en begint te boren. Een wyde, holle buis wordt in het gat geplaatst twee dunnere komen daar binnenin. Die dunne buizen zyn met slangen verbonden met twee pompen, die op een aanhang wagen staan opgesteld. Met de ene pomp wordt door één buis water uit de sloot Familieberichten uit andere bladen Coorimal z. Delft; d. Pretoria (Z.-Afri- [Immer. d. Gro Jakkenlst-Schaaps. d. Amsterdai Hensbergen-der Kinderen, d. Doorn. GETROUWDD, E Mendes de Leon e 65 jr, Groningen; In één dag kan de boring naar bron- gas ver gevorderd zijn. De buis is nu al op de juiste diepte, 27 meter, aan gekomen en boorder Vaar is nu bezig de buis goed schoon te spuiten. Over enkele dagen wordt de gashouder geplaatst en boer Breeveld (links) is dan voorlopig „uit de brand". Foto N. van der Horst. door een houten, aan de- onderzyde voor zien van een filter om het binnendringen van ongerechtigheden te voorkomen. Aan de bovenzijde wordt de buis voorzien van een sproeier om het gas van het mee komende water te scheiden. Hier- overheen wordt een gashouder in het wa ter neergelaten en dan rest nog slechts het aansluiten van de buisleiding. BU de familie Rozeboom even ver der hebben we zo'n installatie aan het werk gezien. In de sloot „dreef" de gashouder en in de boerderij stond een gasstel lustig te branden. Dat stel staat er al van 1940 af en de druk van het gas is nog niet noemenswaar dig verminderd. Normaal heeft zo'n bron een constante werking van een jaar of vyftien. Dan begint de filter verstopt te raken en komt het gas moeilijker door. Wie dan weer volop gas wil hebben, moet een nieuwe bron aanboren. In ieder geval is het zo, dat heel wat landgenoten de boeren in de lage polders, die op zo'n unieke wyze van de gaven van de natuur kunnen genieten, zullen beny- óen. Maar och, zou U graag uw peuter in de buurt van de eigen „gasfabriek" laten rondhuppelen? Zo goed als zij in staat zijn teilen kokend water over zich heen te trekken, zo volhardend zullen ze ook wel zijn om even een gasbuisje in de tuin te demonteren! Leiden spaarde In de maand September werd b; Leidsche Spaarbank ingelegd f698.3 en terugbetaald f607.931.53. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 307 en het tal afbetaalde boekjes 180. Op 4801 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- ddenst werd f71.425.50 bijgeschreven. Er werden 390 busjes ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud var f7315.69. Het bij de jeugdspaardienst ge spaarde bedrag was f220.50. Het tegoed der 31.081 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 16.916.263.81. Veertig jaar bij de N.Z.H. De heer J. Eradus, ambachtsman eer ste klasse bij de N. Z. H. V. M. te Oegst geest, hoopt Woensdag 8 October zijn veertig-jarig jubileum bjj deze maat schappij te vieren. i Agenda voor Leiden Donderdag Half 8: de grote taptoe. Tentoonstellingen Volkenkunde. 10—5 uur: Vertrouwo bezit van vreemde herkomst <tot 12 Oe- Het feestprogramma Het programma voor morgen luidt als volgt: 7 uur reveille achterbordes stadhuis. 7 tot 10 uur uitdeling haring en witte brood, Waaggebouw. 8 uur koraalmuziek Van der Werff- park. 8.30 tot 10 uur kortebaandravery Levendaal. 9 uur jeugdvoorstelling Scapinoballet Stadsgehoorzaal. 9.15 tot 10.15 uur militaire mars. 10 uur herdenking Chr. Geref. Kerk. 10 en 7 uur herdenking Geref. Ge meente. 10.30 uur herdenking Pieterskerk. 10 tot 12 uur tentoonstelling De Laken hal. 10 tot 1150 uur springen van de fontein op de Vismarkt. 1 tot 4 uur optocht „Leidse Meesters" 1.15 tot 1.25 uur radioreportage N. C. R. V. 7 uur voorstelling Ned. operette-en semble in Schouwburg. 7.30 uur feestavond Chr. Oranjever eniging in Burcht. 8. tot 10.30 uur cabaretvoorstelling Stadsgehoorzaal. 8.15 uur televisiereportage N.C.R.V. 11 uur vuurwerk. 1 uur 's nachts sluiting. Filiaal geopend Walvis naar Leidon De reusachtige bij kaap Haroy gevan gen walvis, die al enige tijd in Amster dam en Den Haag tentoongesteld is ge weest, zal Vrijdag en Zaterdag op het stationsplein te Leiden te zien zijn. Het dier heeft een lengte van 23 meter en weegt ongeveer 60.000 kilo. Zo ziet een „eigen gasfabriek" in de tuin er uit. Deze foto is gemaakt bij de boerderij van de familie Rozeboom. Al twaalf jaar lang komt hier een over vloed van gas uit de bodem. De druk neemt gedurende de nacht, waarin niets gebruikt wordt, zó toe dat in de vroege ochtend grote gasbellen naast de ijzeren wand van de houder in het slootwater omhoog stijgen. Foto N. van der Horst. Gelijkstelling van bijzonder met openbaar kleuteronderwijs bepleit De eerste cursusmiddag van het nit seizoen van de studiekring voor kleuteronderwijs stond gistermiddag in het teken van het eerste lustrum. Voor zitster mej. N. de Rave mocht op deze bijzondere bijeenkomst dan ook ver tegenwoordigers van de vereniging voor Chr. kleuteronderwijs en van de R. K. diocesane bond, resp de heer H. van Cittert en pastoor Beukers en de direc teur van de Chr. opleidingscursus, de heer P. Herfkens, in de R. K. Montessori school aan de Haarlemmerstraat welkom heten. Wethouder Van Schaik had be richt van verhindering gezonden. Mej. De Rave gaf ter gelegenheid het lustrum een overzicht van de werk zaamheden van de commissie en de kring, die in December 1945 ontstond en in het cursusjaar 19461947 met het werk be gon. In het cursusjaar 19511952 werd bovendien een aanvang gemaakt met de actie voor een pensioenregeling in Lei- Een politieman voor wie men veel waardering heelt Wanneer we zeggen dat de groeps-1 denheid en activiteit de achting van de commandant van de rijkspolitie te burgerij heeft, is een bekwaam politie- Oegstgeest, adjudant A. Koerten, op 6 man. Hij geniet en groot vertrouwen bij October 25 jaar in politiedienst is, dan zijn superieuren en bij de rechterlijke is dit eigenlijk niet geheel juist. Het was macht, mede door zijn knap recherche- namelijk in 1927, dat de heer Koerten als j werk. De waardering voor de jubilaris dienstplichtige by het eerste half-reg. komt in niet mindere mate van de zijde blauwe huzaren te Amersfoort onder dei van het gemeentebestuur, met name kwam. Rekening houdendeburgemeester Du Boeuff. Dat heeft zijn oorzaak niet alleen hierin, dat adj. Koerten de belangen der gemeente steeds voorstaat, maar hij is in zijn hart toch gemeentepolitieman gebleven. Nog by het bezoek von de comm. der Konin gin brak hij een lans voor de gemeente politie. Maandagmorgen om half 11 zal in het gymnastieklokaal naast het politiebu reau een intieme huldiging plaats heb ben. hiermee, dat de militaire jaren rechtstreekse overgang naar de- politie meetellen, dan mag gezegd dat adj. Koerten Maandag zyn zilveren jubileum viert. Anne Koerten werd op 9 October 1907 in het Friese dorp Heeg geboren, zij-n vader werkzaam was aan de zuivel fabriek. Na de lagere school te hebben bezocht was hij enige tijd werkzaam in het boerenbedrijf om in 1927 de wapen- te trekken. In 1929 verliet hij de dienst als wachtmeester en werd be noemd tot agent van politie te Delft. Het jaar daarop reeds werd hy bevor. derd tot agent tweedie kL om drie jaar later als re- 7 chercheur te worden aange steld. In de Delftse periode ontving de ju'. i bilaris de bron- i zen medaille i voor menslie- j vend ihulipbe- toon. Op 16 Octo- I ber 1933 kwam i de heer Koer ten naar Oegst geest; hij werd hier veldwach ter bij de ge meentepolitie, om in 1941 te worden aangesteld als rechercheur. Na zijn benoeming tot hoofdwachtmeester, reoheroheur in 1943 werd de heer Koer ten in 1944 aangesteld als korpschef de gemeentepolitie. Bij de overgang naar de rijkspolitie in 1946 volgde de aanstelling tot adjudant-groepscomman. dant, een bijzonderheid ln Nederland, gezien de jeugdige leeftijd van de func tionaris. De heer Koerten, die door zijn beschei- Bezoek van jan Steen Eveneens met open karos heeft Jan Steen gistermiddag een bezoek aan Lei den gebracht. Hij kwam aan op de Jan van Houtkade, waar verscheidene nieuwsgierigen zich hadden opgesteld. Bij zijn bezoek aan enkele zaken, o.a. aan Breestraat en Prinsessekade had hij ook niet over de belangstelling te klagen. Jan was in gezelschap van zijn vrouw. Grietje van Goyen, een dochter van de bekende Jan van Goyen. Jammer dat een bui de tocht af en toe verstoorde. Advertentie Provinciale dag Gerei, vrouwen in Leiden Op 15 October zal de afdeling Zuid- Holland van de bond van Geref. vrouwen verenigingen in Nederland in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg te Leiden een proviciale dag houden. De vergade ring begint om half 11. Er zullen twee referaten worden gehouden. Mevrouw G. Kraanv. d. Burg te Vlaardingen hoopt te spreken over „Een vrouwenleven vóór honderd jaar" en de heer T. M. Gilhuis te Weesp over „De Christelijke school een venster op Jezus". Men heeft dr H. J. Westerink, predikant te Leiden, gevraagd, het slotwoord te spreken. Prijzen van kunstenaars uitgereikt In het stadhuis werden gistermiddag prijzen uitgereikt aan tien personen, die goed hebben geraden hoeveel penselen stonden in de pot op de braderietentoon stelling van de Leidse kunstenaars. Het aantal penselen bedroeg 105 en vijftig personen raadden dit goed. Na loting kwam een tiental van hen voor een prijs in aanmerking. De directeur van de stichting Kunst en Gezin, de heer Zwart, vertelde de aan wezigen, dat deze stichting de heden daagse kunst een grotere bekendheid wil geven. Het slagen van de tentoonstelling op de braderie is vooral te danken aan de belangstelling van het publiek. Spr. bracht ook dank aan het gemeentebestuur voor zijn grote steun. Wethouder Van Schaik zei, dat hét met de kunst niet zo gaat, dat de kunstenaar onder florissante omstandigheden kan leven. Gedurende de braderie hebben de kunstenaars in de beschutte hoek ge zeten. Spr. hoopte, dat dit een gunstig voorteken zou zijn. Wij blijven er naar streven, aldus de wethouder, de kunst in de belangstelling te plaatsen. De wethouder reikte vervolgens de prijzen uit. Er werd nog meegedeeld, dat men dank zij de braderie het Mr van Royenfonds bedrag van f 150 had kunnen zenden. den, die succes belooft. Het zou toch schande zijn, wanneer men er thans nog in zou berusten, dat de kleuteronderwij- zeres op haar oude dag eenvoudig onder de noodwet Drees zou vallen? Mej. De Rave sprak verder de verwachting uit, dat het bijzonder kleuteronderwijs het algemeen gelijk gesteld zou worden met het openbaar. Zij dankte de wethou der voor alles, wat deze inmiddels het kleuteronderwijs heeft gedaan en de belangstelling en de financiële steun voor deze cursus. Hierna gaf mej. G. Evers, directrice de school aan de Herenstraat, een monstratie van de Ward-methode met kinderen van de R. K. kleuterschool Haarlemmerstraat. Nadat een kopje thee was gebruikt, beantwoordde de c lent van het Ward-instituut te Roer mond, de heer A. Heynen, verschillen de vragen en demonstreerde, hoe de ge baren bij dit onderwijs een nuttig hulp middel kunnen zijn, terwijl hij tevens het toongeheugen van zijn toehoorders testte. De belangstelling voor deze middag GEMEENTE LEIDEN Oiiiciële publicatie INZAMELING HUISVUIL. Op Vrijdag 3 October zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op V r ij d worden bediend, zal plaats vinden op sdag 7 October e.k. DE DIR. GEM. REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. Het weer op 3 October Het K.N.M.I. verwacht voor Leiden en omgeving op 3 October: „Over het algemeen veel bewol king met enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur." Dromen zijn bedrog Het Schuttersveld „Ik ga maar het Oostfront," zei een de exploditanten van de vermakelijkheden op het Schuttersveld vanmorgen, er akelig zuigend geluid boorden zijn laarzen zich in die "taaie modderbrij, vanavond en morgen duizen den voeten zullen gaan. We zullen ten minste hopen, dat het „waarover" wordt, wont, zoals het er nu uitziet, is er meei kans op een „waardoor". De gemeente reiniging doet al het mogelijke met beer- zuigers zoveel mogelijk water weg te zuigen. Stro en koolas worden aange voerd om de ondergrond wat te verste vigen. Maar de donkergrijze luoht laat niet veel hoop over voor modieuze da messchoentjes. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Andries, z. v. A. Nievaart J. M. v. d. Linden; Marianne H., d. v. M. Neuteboom en E. Ie Mair; Onno, z. A. L. van Schelven en J. W. E. Vink; Jacoba J., d. v. I. Laterveer en M. Niehot; Jan, z. v. H. Dekker en E. A. de Vos; Willem, z. v. D. Ouwehand en W. N. Vis; Neeltje A., d. v. J. Bey en A. Regeer; Jan M., z. v. G. Lakerveld en J. H. der Mark; Johannes C. N., z. v. N. J. Duindam en C. N. van Egmond; Maria J H. J. v. d. Weijden en J. M. G. vai Bers; Johanna M., d. v. H. J. van de Weijden en J M. G. Bers; Irene, d. v. R /an Minnen en A. Soekardjo; Willem, W. Stoutjesdijk en G. van Barneveld; Petronella, d. v. A. Boesaard en P. Ha- senoot; Judy V., d. v. H. Hanson en E. A. Nieraeth; Godelieve M. R. Th., d. v.E. M. R. A. Duyck en M. T. A. J. Bouckaert. Gehuwd: H. J. Smittenaar en J. Stoute; J. G. Bouttier en J. M. Arnoldus; N. Lotte en G. v. Vegten; C. W. A. Warnecke er M. K. Theelen; W. van der Zwart en A Ouwersloot; K. Meester en C. M. Gordijn; E. de Ruiter en M. C. Blikman; W. F Sommeling en M. Hensen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Donder dag 2 Oct. 18 uur tot Zaterdag 4 Oct. 8 uur waargenomen door apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136 Leger des Heils Het Leger des Heils te Leiden zal Zon dag zijn jaarlijkse oogst- en dankfeest houden. De bazar, hieraan verbonden, wordt Maandagmiddag 3 uur geopend. Aldus ds Vossers in wijdingsuur van Ex Animo Het drie-Octoberfeest wordt niet vanavond Ingezet met de grote taptoe, maar Is reeds gisteravond begonnen met het bekende wijdingsuur van de Chr. zangvereni ging-kerkkoor Ex Animo ln de Pieterskerk. Wederom bestond voor deze dienst grote belangstelling. Spreker was ds D. J. Vossers en medewerking verleenden naast het koor de organist Leo Mens en een koperkwartet, dat de zang van de aan wezigen eveneens begeleidde. Gaf Ex Animo zelf prachtige koorzang, voor de zang de Gemeente hebben wy niet minder respect. Het was ln alle opzichten éf. De bege- leiding liet dan ook niets te wensen over. an ds Vossers sloot van gezang 306 uit 'an de Hervormde zijn geheel laten Het wijdingswoord aan bij het derde vers de nieuwe bundel Kerk, dat wij hier i volgen. God, zou ons hart het ooit vergeten wat Gij voor onze vaad'ren deedt, toen tirannie het vrij geweten met al de macht der aard' bestreed en 't enig uitzicht in de nood op U was en Uw almacht groot? De predikant wees er nog eens op, dat een groot deel van de burgerij in 1574 niet besefte, wat er eigenlijk op het spel stond. Het stond er met de vaderlandse en de geestelijke vrijheid hachelijk voor. Velen hadden de moed laten zakken. Zelfs Marnix van St Aldegonde zag de toe komst nu en dan zeer somber in. Op een zeker ogenblik kwam het heel goed vast te staan, dat men op hulp buiten niet meer hoefde te rekenen. Ge oefende soldaten waren er weinig stad en de voedselvoorraden begonnen aanzienlijk te slinken. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat wy het verleden den gaan idealiseren, aldus ds Vossers. Het lijkt op 3 October soi zestienduizend Leidenaars aureool op het hoofd zouden willen plaat sen voor hun moed, beleid en trouw. Dat is gevaarlijk, omdat de afstand verleden en nu dan te groot zou worden. Het volkskarakter en het mensenhart zijn niet veranderd. Er waren in Leiden halfslachtigen er waren er ook, die heimelijk hoopten, dat Valdez de stad Goddank was er daarnaast een groep, die de laatste druppel bloed voor de zaak der vrijheid" over had. Deze houding vond men vooral bij de eenvoudigen, die (Advertentie) Op VEB0 een kaas van 89 kg 2 ons Drie raders waren er dicht bij Tijdens de VEBO-tentoonstelling in he< Waaggebouw was de mogelijkheid vooi het publiek opengesteld, het gewicht U schaititen van een daar opgestelde kaas- pyramide, waarbij één kaas van circa 65 kg. Niemand was bekend met het juiste gewicht. Er is druk geraden, maar het juiste gewicht 89 kg 2 ons (vastgesteld aan het einde van de laatste tenloonstelldngsdag) kwacn niet op één der invulbriefjes Wel waren er drie briefjes, waarop wa6 ingevuld 89 kg 21-1- ons. Deze invullers kwamen in aanmerking voor een prijs. De samenstelling van de kazen, betreft melk-vet en melk-eiwift, moest tevens worden berekend. Op grond van de wijze waarop deze berekeningen waren verricht, konden de prijzer staande udt prima bekroonde volvette boerenkazen, als volgt worden toegekend; 1. Mevrouw W. E. Dost-Kraak, Den Haag. 2. de heer J. G. Mol, Leiden; 3. dé heer J. Basseleur, Oegstgeest. Leden van de VEBO-zuivelcommissie hebben inmiddels de prijskazen aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Vermeld kan nog worden, dat 37% de tentoonstelling bezoekers aan de prijs vraag deelnam; de ingevulde gewichten varieerden van 21 tot 501 kg. De deelnemers waren afkomstig uit 62 plaatsen, voornamelijk gelegen in Zuid- Holland, Utrecht en Noord-Holland. Van het totale aantel deelnemers kwam 46% udt Leiden en 54% uit de 61 andere plaatsen. Onderscheiding harmonie kapel van N.Z.H. Er is de harmoodekapel van de N.Z.H. alhier een onderscheiding te beurt ge vallen. De kapel werd door de N.V. Het Nederlandse Sportpark van het Olym pisch stadion te Amsterdam geplaatst op lijst van muziekverenigingen, die internationale sportwedstrijden mogen opluisteren. Daar deze eer slechts weinige corpsen in Nederland wordt bewezen, mag men hier wel van een onderschei ding spreken. (Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP U colt morgen» „kiplekker" nit bed «prlngen. Elke dag moet uw lever een Uter r*l tn uw Ingewanden doen stromen, ander» ver teert uw voedael niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem ITER'S a dia Uter tering en l lüke.wUw te regelen. Een plantaardig racht de plantaardige CARTE LETJES om die liter gal - en stoelgang op natuur- middel. onovertroffen om de gal ta doen stromen. Eist Carter's LaverplUetJea. genoemd zijn gebleven. „Liever bedor ven land dan verloren land". Voor hen was het enige uitzicht in de nood de al macht Gods. De kern van de verzets- kracht was dan ook het geloof. Zij be seften heel goed, dat in de geestelijke vrijheid de vaderlandse vrijheid ligt ver ankerd. Ds Vossers vond het goed er ook op te wijzen, dat de Kerk in die tijd de züde van de opstand koos. In de synodale vergaderingen werd de be proeving van Leiden aan God voorge legd. In tyden van nood komen Kerk en volk naast elkaar te staan. Dat hebben wy in de jaren 19401945 ook meegemaakt, toen de Kerk vaak een kloek geluid Het horen. Menigmaal is gedurende het beleg een boetedag gehouden met vasten. Dat vasten moet men xlen ln reformatorisch licht. Het was duidelijk, dat men aan dat boete-doen generlei mense lijke verdienste mocht hechten. Ten slotte zei ds Vossers. dat Leiden zonder een kerkelijke herdenking geen goede feestviering kan hebben. Want: God. zou ons hart het ooit vergeten wat Gij voor onze vaad'ren deedt? Het koor zong verschillende oud- Nederlandse liederen en de heer Mens gaf eigen bewerkingen van oud-vader landse wijzen. dankbarF oudjes Comité autotochten (bijna zilver) ontving geschenk van i 260 Het Leidse comité voor de jaarlijkse autotocht der ouden van dagen van alle gezindten werd dezer dagen tijdens een bestuursvergadering aangenaam ver rast door het bezoek van een deputatie uit de oudjes, die in Juni van dit jaar aan de tocht hebben deelgenomen. Bij monde van de heer H. H. van der Velden deelde deze deputatie, die verder nog bestond uit de heren K. Majolee, H. van Dam, J. P. Uljee en J. A. Paalman mede, dat by enkele trouwe deelnemers spontaan de gedachte was gerezen op de een of andere wijze uiting te geven aan hun grote erkentelykheid jegens het on baatzuchtige werk van het comité. Mede in verband met het feit, dat het comité het volgend jaar zijn 25-jarig bestaan hoopt te vieren, had het boven genoemde vyftal besloten van alle 800 deelnemers van 1952 een bescheiden fi nanciële bydrage te vragen en de som daarvan als een jubileumgeschenk aan het comité aan te bieden. Gedurende een zestal weken zUn de bejaarde heertjes allen dik over de 70! op stad gegaan; overal werden zy vriendelyk ontvangen en het resul- bedrag van niet minder dan f 260.- kon aan de voorzitter, dr C. R. Zyerveld, worden overhandigd. Zulks onder mededeling, dat deze som geheel vrye beschikking van het comité is gesteld, dat daarmede naar eigen goed vinden kan handelen. Het comité was van zelfsprekend door deze geste ten zeerste getroffen. Het streeft naar een passnde bestemming der gelden. .Jiamens alle dieren" Dr mr W. Hugenholtz zal morgen, zo als reeds gemeld is, via de Wereld-om roep „Namens alle dieren" een oproep nensen richten. En wel morgen middag om 1355 en 1555 uur over de 13-, de 16- en de 49-meter-band en mor genavond om 19.55 uur over de 25-, de ]- en de 40-meter-band. Protesten tegen gratie verlening aan Lages Twee groepen vooraanstaande Haagse ingezetenen, voor het merendeel kunste naars, hebben een proclamatie opgesteld. :n zy hun afschuw te kennen geven de gratieverlening aan de Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages. De bur gers worden opgeroepen van hun af schuw een krachtig getuigenis af te leg gen in een openbare vergadering. Een afschrift van deze proclamatie is gezon den aan de minister van Justitie en "i leden van de Staten-Generaal. Bevestiging der vonnissen van de Krijgsraad geëist De advocaat-fiscaal by het Hoog Mili tair Gerechtshof, mr J. Zaayer, eiste gis teren bevestiging van het vonnis van de Krijgsraad te Velde-West, zowel voor de eerste luitenant De K. als voor de kapi tein Van H., verdacht van malversaties by de luchtmacht. De K. had valse declaraties opgemaakt 1 werd ervan beschuldigd steekpennin gen te hebben aangenomen van leveran ciers. De advocaat-fiscaal noemde hot een louche zaak en vond de door de krijgs raad geëiste straf van 9 maanden (m.a.) i ontslag uit de militaire dienst billijk. De kapitein Van H., die een uitstekende staat van dienst kon overleggen en voor wie zowel commodore J. L. Zeegers, als lt-kolooel jhr R. Wittert van Hoogland zeer gunstig getuigden, had een korpo raal verzocht een verklaring af te leg gen, welke in strijd met de waarheid i. Hy was door de Krijgsraad tot 2 weken voorwaardelijk veroordeeld. Het Hof zal 7 October in deze zaak arrest wyzen. De uitspraak in de zaak De K. is nog niet vastgesteld Roode Kruis-campagne bracht een millioen op Hoewel de preciese cyfers van alle afdelingen nog niet binnen ztjn. staat thans wel vast, zo vernemen wij van de zijde van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis dat de opbrengst van de Rode Kruis campagne 1952 het millioen heeft overschreden. Kostbare viool verdwenen van Nap de Kleijn De violist Nap d« Kleyn uit Laren bemerkte gisteren na zyn reis met de trein van 8.10 uur uit Rotterdam by aankomst ln Den Haag. dat zUn viool was verdwenen. De kunstenaar is door het gemis van dit kostbare instrument, «en Paolo Mag- gini, zeer gedupeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3