Geheime ongerustheid van vele vrouwen. LAXEER-AKKERTJE5 NIEUWE LETOSCHE CODE ANT 2 DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 Kameilid Algra op MULO-congrcs Ons onderwijs dreigt geruisloos te worden ingemaakt Wij moeten wakker worden, want weer moet een guerilla-oorlog worden gevoerd (Van een onzer verslaggevers) HET IS TELEURSTELLEND EN BESCHAMEND, dat de gevaren, die voor het ULO, in het bijzonder voor het Christelijk ULO, dreigen, nauwelijks beroering hebben gewekt in Christelijke kringen. Het ULO is het enige bastion op het terrein van het voortgezet onderwijs, waar de „pacificatievlag" wappert. En vóór alles gaat het er om, dat de voorstan- 'ders van het Chr. onderwijs de vraag gaan bezien: „Hoe kunnen wij ver hinderen, dat de vruchten van de pacificatie bij het ULO verloren gaan?" Deze woorden sprak het Eerste Kamer-lid H. Algra. uit Leeuwarden, gis teren op het Christelijk MULO-congres te Amsterdam. Voor dit congres waren meer dan 1300 leerkrachten en bestuursleden van deze scholen naar de hoofdstad gereisd. De heer Algra nam in scherpe be woordingen stelling tegen het wets ontwerp-Rutten met betrekking tot de Alg. Middelbare School. Spr. was van oordeel, dat wanneer de-plan nen doorgaan, de positie van he Christelijk onderwijs wordt ver zwakt en op verontrustende wijze achterop raakt. Dit geldt speciaal het ULO. Wordt de AMS aan het MO gekoppeld, dan wil dit zeggen, dat de Chr. AMS in een achterhoek wordt geplaatst. Dan komt er ook weer een guerillastrijd in de gemeenteraden en schrompelen de vruchten van de pacificatie ineen, aldus spr. Het Christelijk onderwijs wordt het kind van de rekening. Wordt het ontwerp wet, dan wordt het ULO van zijn plaats gedrongen. Wil men de A-M.S. een eerlijke kans geven, dan zal men volgens de heer Algra moeten beginnen, haar zelfstandigheid en een eigen sfeer te geven. Het Chr. ULO heeft duidelijk voorzien in het tekort aan Chr. M.O. Het is dan ook in verscheidene streken van ons land de mogelijkheid tot verdere ontwikke ling van de kinderen uit arbeidersgezin nen en de kleine neringdoenden geweest, ook voor de meisjes. Spr., die er op wees, dat er 361 open bare en slechts 57 Chr. scholen voor M.O. zijn, beklemtoonde, dat deze ach terstand in deze tijd nooit kan worden ingehaald. En deze achterstand wordt nu nog toegespitst door het onderhavige wetsontwerp. De lagere school is sedert de pacificatie van haar luister beroofd, meende de heer Algra. In 1917 werd in hoofdzaak gedacht aan het L.O. als eindonderwijs, doch er is een andere koers ingeslagen. De plan nen-Rutten houden verband met de al gemene tendenz, dat het L.O. basisonder wijs wordt. Op deze basis volgt een ge hele rij van scholen, waarvoor de gelijk stelling niet geldt. Bij het voortgezet onderwijs is er geen enkele tak, of het algemeen vormend onderwijs speelt er een belangrijke rol. „Den Haag" beslist Het dirigisme, zo zeide de heer Algra met nadruk, is bij onderscheiden takken van onderwijs in zwang. Of er ergens een school zal komen, wordt niet door de organisaties of de ouders bepaald, doch door „Den Haag". Het dirigisme neemt in de practijk al meer toe en thans is het zo, dat de positie van de bestaande neutrale, openbare inrichtin gen van onderwijs niet mag worden ge schaad door de stichting van Chr. scho len. In sommige gemeenteraden woedt nu al weer een guerilla-oorlog. Het Christelijk ULO dreigt zo ge ruisloos te worden ingemaakt. Daar om is bezinning op handhaving der positie broodnodig. Het ULO moet Vliegende waarheidsbrigade Truman ondergraaft prestige van Ike Goedkoop, Mr President, zegt New York Times Truman is op verkiezingstournée. Zijn toespraken, die vele Amerikanen erg goedkoop vinden, zijn een koel bereken de poging om het prestige van Eisen hower te vernietigen. Daarom hebben de Republikeinen éen „vliegende waar heidsbrigade" gevormd, die de President op zijn tocht zal volgen De leden van deze brigade zullen overdag persconfe renties en 's avonds redevoeringen hou den. Intussen stak Truman te Belton de eerste spade in de grond voor de aanleg van een dam. Vervolgens bracht hij een hoeveelheid dynamiet tpt ontploffing waardoor een grote zuil aarde en stenen opsteeg. „Dat gaan we met Eisenhower doen" aldus de President. Op een vol gend station zelde hij: „I like Ike lk vind Eisenhower een prachtvent als op perbevelhebber van de strijdkrachten in Frankrijk. Maar ik moet hem niet als President." Over deze felle aanvallen schrijft de New York Times een hoofdartikel onder de kop: „Goedkoop mijnheer de Presi dent". Het blad meent, dat Truman er op uit is, het prestige van de generaal te vernietigen en zegt: „We hebben vol doende vertrguwen in het Amerikaanse volk om aan te nemen, dat mr Trumans aarvallen precies hèt omgekeerde effect zullen hebben, als hij er van ver wacht Eisenhowers tegenstander Stevenson heeft inmiddels het overheidspersoneel te Springfield toegestaan vandaag ln de middagpauze langer weg te blijven om hen in staat te stellen een bijeenkomst, waar Eisenhower spreekt, bij te wonen. De Democraten zouden over bewijzen beschikken, dat de Republikeinen van plan zijn, via de televisie en de radio een grootscheepse campagne te begin nen, om de kiezers ln twaalf belangrijke staten voor Eisenhower te winnen. De kosten van deze actie zouden twee mil- lioen dollar bedragen. Verkoudheid van neus, keel of borst, snutft en wrijft U weg met deze positie behouden en het moet de volle kans krijgen tot verdere ontplooiing. De Chr. onderwijswereld moet wakker worden en daarbij mag in de eerste plaats van de pacificatie gedachte over de gehele linie geen duimbreed worden prijsgegeven, al dus besloot het Kamerlid. Dodelijke concurrentie" De heer H. van den Tol. uit Rotterdam, voorzitter van de Vereniging voor Chr MULO. sprak vervolgens over „Ons ideaal". De mogelijkheid bestaat, aldus sprdat bij stichting van de A.M.S een dodelijke concurrentie met het ULO ont staat. Hij vreesde, dat de ULO-school dan wordt achtergesteld en denatureert. Als tweede mogelijkheid noemde spr. „een uitgeholde ULO-school" De kleine ste den en het platteland zouden hierdoor ernstig worden gedupeerd. De heer Van den Tol bepleitte een omzetting van de goede bestaans- waardige ULO-school in een AMS, welke geen duplicaat van de ULO- school is, doch een school, waarin de erkende waarden van de oude ULO- school worden overgeplant. Deze nieuwe middenschool zal de natuur lijke ontwikkeling van het huidige type verwezenlijken, aldus was spre kers conclusie. Onder de genodigden op dit congres merkten wij o.a. op dr J. B. Drewes, chef van de afd. V.H.M.O. van het mi nisterie van Onderwijs, dr J. H. Wesse- lings, raadadviseur in alg. dienst van Onderwijs, prof. dr R. H. Woltjer, de Tweede-Kamerleden J. de Ruiter en mr A. B. Roosjen, de hoofdinspecteur Lager Onderwijs E. H. Bos en andere inspec teurs. (Advertentie wonden, kloven, geschaafde hnid Werkloosheid neemt steeds toe 0VER het jaar 1952 ligt de werkloos heid belangrijk hoger dan in de voorgaande jaren. In 1950 lag het hoog ste punt van de werkloosheidscurve die in verband met de sei:oiieu»erkloos- heid steeds in Januari ligt net even boven de 100 000. In 1951 steeg deze top tot ongeveer 118.000, terwijl 1952 een zeer sterke stijging gaf te zien tot 174.000. De gebruikelijke daling van het werklozencijfer, die na Januari intreedt, bereikte dit jaar in Juni haar dieptepunt, dat echter hoger lag dan het Januari- aantal van 1950. In Augustus werd het hoogste aantal van 1951 gepasseerd. Dzie tweelingen in viez jaaz Bij de familie Ruisendaal in Amster dam-Noord is voor de derde maal in vier jaar tijds een tweeling geboren De jonge Elly en Annie hebben al drie zus jes en een broertje, die ook tweelingen zijn. Willy en Rietje werden 21 Augus tus 1948 geboren en ruim een Jaar later kwamen Cor en Joke. Een dag na de geboorte van de laatste twee vierde mevrouw Ruisendaal haar 27ste ver jaardag. DibeliusGeen politiek doel in Moskou Bisschop Dibelius, voorzitter van de Evangelische Kerk voor geheel Duits land, heeft verklaard, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou de volgende maand, geen politieke doeleinden zal nastreven Dankdiensten voor nieuwe vertaling in V.S. Speciale Protestantse kerkdiensten werden deze week in 3400 steden in ge heel Amerika gehouden ter viering van de publicatie van de nieuwe vertaling van de Bijbel. De Nationale Raad van Kerken van Christus schatte dat meer dan twee mit- lioen personen van meer dan 150 gods dienstige gezindten er aan deelgenomen hebben. Aan de nieuwe vertaling werkten 32 theologen gedurende 15 Jaar. De eerste oplaag van de nieuwe versie bedraa, een mlllioen exemplaren. metaalkunde ln dienst Advertentie PROBLEEM MET EEN EENVOUDIGE OPLOSSING I Er Is een ongerustheid waarover n vrouw meestal met niemand spreekt en die haar toch bezig houdt. Dat is ongerustheid over haar beeld in de spiegel, over haar eigen uiterlijk. hoeft geen gezonde vi ongerust »e zijn over haar teint. Natuurlijke schoon heid sluimert practisch in de huid van iedere vrouw, ieder meisje. Men behan- dele c'ie huid maar een week lang met goede schoonheidszcep, zo als Castella. Deze zeep, met zijn diepreinigend, zacht schuim, bevat een ware rijkdom aan huidverjon- gende oliën. De spierweef- In de werkelijkheid be sels spannen zich. te wijde of te grove poriën sluiten zich. Welc'ira blinkt U een gaaf, glad en jong gelaat, fris als de lente zelf, uit de spiegel tegen. Natuurlijk behoren bij mooie huid ook mooie tan den. Maar daarvoor is er Castelia Tandpasta in de wereld (normale tube 47 ct, grote tube 75 ct.) Wittere tanden reeds na één enkele maal poetsen! Drie emeritus-predikanten overleden Ds J. A. Radix, emeritus Ned Herv. predikant, is op 76-jarige leeftijd ln Woerden overleden. Van 1902 tot 1927 was hij predikant in Soesterberg. Vru- (dag zal de begrafenis in Woerden ge schieden. Ds J. C. B o r g d o r f f, emeritus pre dikant van d'e Geref. kerk van Nieuw lande (Dr.), is op 59-j. leeftijd in Oud- Beyerland overleden. Nieuwlande was van 1930 tot 1943 (toen hij wegens gesteldheid emeritaat kreeg) zijn enige gemeente. De begrafenis zal Vrijdag Nieuwlande plaats hebben. Ds P. W Da m, emeritus predikant van de Chr. Geref kerk van Onstwedde- Mussel, van 1931 tot Maart 1948 zijr enige gemeente, is op 56-jarige .leeftijd in Emmercompascuum overleden heeft verschillende reizen gemaakt voor de geestelijke bearbeiding van de mili tairen en heeft veel gedaan voor het Bijbelgenootschap en de Vereniging tot Verspreiding van de Heilige Schrift. De begrafenis zal Zaterdag geschieden. Minister stelt voor Nieuwe naam voor de voogdijraden En uitbreiding van hun taak T)E NIEUWE MINISTER van Justitie, mr L. A Donker, heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld de taak van de voogdijraden uit te breiden en hun naam te veranderen m arrondissements raden voor jeugdbescherming. In ver band hiermee zal het personeel met on geveer 25 pet moeten worden uitgebreid Ook moet er meer .documentatiemate riaal komen. De kosten ~van dit alles worden op ƒ800 000 per jaar geschat. Wanneer de voorstellen van minister Donker worden verwezenlijkt, zal voort aan bij elke voogdijbenoeming de arron- d'ssementsraad worden opgeroepen om de rechter voor te lichten. Tot nu toe gebeurde dit alleen bü ontheffing, zetting en het onder toezicht stellen. De raad zal voorts de bevoegdheid krijgen uit eigen beweging tegen' de vader een onwettig kind een actie in te stellen om deze te laten bijdragen in de op- voedingskosten yan dit kind. Verder zal de raad de officier van Justitie inlich tingen verstrekken over minderjarigen, die met de rechter in aanraking dreigen te komen. Indien de officier van Justitie afwijkt van het advies van de raad hij tot een vervolging uitsluitend k nen overgaan met machtiging van kinderrechter Aan de beslissing van de rechter moet volgens de minister steeds een uitge breid onderzoek naar de betrokken per sonen voorafgaan Dit onderzoek moet meer en meer de hoeksteen worden bij de toepassing van alle kinderwetten Te veel kinderen, die niet meer in het ouderlijk huis kunnen biyven, worden ergens geplaatst zonder dat vooraf een behooriyk plan voor hun verdere op voeding is opgestelld, aldus de minister Het ingediende wetsontwerp is gro tendeels gebaseerd op een rapport, dat uitgebracht is door de in 1947 ingestelde commissie onder voorzitterschap van mr E. A. M. Lamers. In een algemene maat regel van bestuur zullen de voorstellen nader worden uitgewerkt. Bezoepingswezk Ned. Herv. Kerk troepen: te Huizen (N.H.) (toez.) W. L. Tukker te Delft; te Scherpenzeel (Gld.) (toez.) H. N. van Heilsbergen te Sbhalkwiilc Geref. Kerken Beroepen: te Boven-Smilde S. Boersma t Oudehorne Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Drogeham en te Rozenburg W. Borgdorff, cand. te Over- seh'ie; tè "Delft J. Kok té Leerdam; te Zuiidbroek F. van Dijk te Heerenveen. PROMOTIES LEIDEN 20 Oct. Gepromoveerd tn de Juridische faculteit op proefschrift, getiteld „Levensverzekering als gezlns. cn ouden- dagsverzorging. in het bijzonder in verband >etiteld: „The êtic Study of of Standard Chr. B-.L O.-school te Waals te Loosduinen school. Den Haag. me school m. d. Bijbel t WISKUNDE M. O. K 1 t Advertentie) Alles gaat beter als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter.dan ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. V 1 T 'orderd tot arts de heren C. H. J Stock- C. A. M. Haancn. E. Dekki i. Rijnsdorp lagd: a G. J 1 Oct. Ge- - T. Stock (A'dam laarlem): le ged P A. Vis. G Lose- i E R. de Bfj (Haa d P A. Vis. C H. B Symej AMSTERDAM (Gem. Univ.). 1 Oct. Ge slaagd; cand ex geneeskunde: de dames Ch Bakker, H. Bootsman. M. P Grotjohann (Huizen). N K J Klop. S. Kramarsky. B Willemse. en de heren: S Abas. A A Adam, J C. Belderok. J E. Japikse. L C. Jones, P. A A. Klok. J Lammes (Alkmaar), E Levnse, W J J Ligtenberg. H K L Nielsen. F Peetoom. C J Royer. O D Stem. Tj B Tan, J. W van Waveren Hogervorst. A H Weiner. E P. S Postuma. H. J. Winter Synode Geret. Kerken meent Niet elke predikant is voor de radio geschikt Ernstig moet rekening worden gehouden met evangeliserende betekenis van de diensten (Van onze Kerknieuwsredacteur) Vanavond beslist de Synode van de Geref. Kerken over het voorstel om uiteen te gaan tot het voorjaar van 1953. Het moderamen zou van daag nagaan, welke stukken voor latere behandeling in aanmerking komen. Gisteren besprak de .Synode o.a. de emeritering, de radio-kerk diensten en diaconale vragen. De Synode nam een voorstel aan ii zake de maximum-emeritaatsgelden ei weduwenpensioenen. Zy voegde aan d< aanbevolen regeling, dat het pensioen niet minder dan drievyfde van hel komen zal bedragen, toe de zinsnede: „tenzy dat inkomen ƒ8000 of meer draagt, in welk geval zal gelden, dat het pensioen minstens ƒ4800 zal bedragen". Aan de Landelijke Samenwerking zal worden geadviseerd de maximumbijdrage. voor het emeritaatspensioen te stellen op ƒ4800 en voor het weduwenpensioen op ƒ3200. De Synode beval aan, dat de ker ken als tegemoetkoming in de kinder gelden voor predikanten een bedrag van ƒ150 ontvangen van het vierde kind af. De kosten van deze regeling worden over de classes van het Particuliere ressort omgeslagen. In de discussie werd o.a. naar voren gebracht, dat een groot kin dertal een beroep nogal eens in de weg De radio Ds J. A. Tazelaar, uit Rotterdam, be sprak het rapport van deputaten vooi radiokerkdiensten. Naar aanleiding var Advertentie) Het lied der aethergolven ig 8.00 Nieuws 8 15 Gn zieken. 9 30 Voor de hulsvri 10.30 Morgendienst. 11.00 Pi 00 Voor de 9,40 Gram. jcital. 1130 pole Orkest. 12.33 Gramof. I IllCi 4.00 „Tweejarigen sperken" 4.15 Gram. 4.30 Instru 5 00 Gram 5.30 Militaire eau 5.45 Fries program 6 15 1 Speet Chr Organisatie- Kamermuziek. 7.0C - ultz.; Verklaring en toelichting. imble eh solisten. 8 00 Radiokrani nse muziek. 850 Reportage. 910 Radio Phllh Orkest en soliste, strubrlek. 10.45 Avondoverdenkinj Nieuws 11.15 ..Het - 2 00 :aal Hilvt 1.05 Gram 9.40 Voor 0 00 „Kinderen en vijding. VARA: U •adio 10.50 Orgel e on, 11.35 Pianorec nuzlek 12.33 Sport m. VARA: 7.00 Nier nastiek 7.33 Gram. 8 50 Voor de huisvroui VPRO: 10.05 Morgen- Ti. 1030 School- 1 15 Radiofeuille- ;-Orkest 1 50 Gram. de vrouw 2.20 Vocaal kwartet. 2 50 :ht. (in de pauze- muziek). 3 10 muziek 3.30 Dansmuziek VARA: .30 Voor de jeugd 5 00 Gram. 4 00 Gi 5 20 Muzikali 8.45 „Di elux" 8 40 „Lev« „■eland, BBC 330 r 12 25 Gev programma .00 Nieuws 1.10 Gram 3 00 Hoorspel 3 30 Sch here". 5.00 Voor c 7.15 Orgel 12 55 Weerberichter 2 00 Voor de scholar ots orkest 4.40 „The lort. 6 20 Gra: rlCk 7 40 Causerie 8 00 Hoe lrecital. 9 00 Nieuws 9.15 Am i'sbrlef 9.30 Gev program. 10 Engeland, BBC 1500 en 247 m. racht. 12.15 Arbeidersorkest 12.< 45 Voor de kleuters. 2.00 Vóór 57> M 4 O ja, u beeft natuurlijk gedacht, dat ik wel ren worden als oudste dochter in een groot gezin „Nee, vader, dat is onnodig. De Bijbel ken ik trouwen zou, maar daarvoor had u geen enkele Minder dan de anderen had je het daarom niet ook. Daarin staat onder meer: gij vaders tergt zekerheid Zolang ik Dick had, maakte die me Jij had veel meer vrije tijd en financieel zul je uw kinderen niet. Van mezelf zal ik niet spreken, het lever dragelijk, maar het is me nu in alle er óók niet tekort komen. De andere meisjes maar ik wou u er op wijzen, dat u Joop van- opzichten ondraaglijk geworden. En met al die moeien hun eigen uitzet bekostigen. Jij krijgt alles avond tergde." belangstellende bezoeksters van tegenwoordig van ons als je trouwt. Er is een bedrag voor je „Prachtig In 't vervolg zal ik jou vragen, wat erbij is het me een hel. Dat geklets en geroddel.... vastgesteld." ik tegen de jongeren zeggen mag." Dat moois moet je maar aanhoren en, als „Makkelijk gezegd. Ik trouw toch niet," onder- „Doet u maar niet zó. want u weet heel goed, je denkt ook eens je mening te mogen zeggen, breekt Lien dat ik de waarheid zei Wi, zijn geregeerd met dan zetten ze kelen op. die niet te overschreeuwen jg ben jou niet in de rede gevallen Lien en gebod op gebod en regel op regel Voor het zijn dan hoor je zoiets ata: kind, waar denk jij ,ou graag met dezelfde égards behandeld worden uiterlijke heeft u daar succes mee gehad. Met verstand van te hebben Dat zijn dan bovendien voor jou zal een bedrag vast staan zoals ik zei Joop gelukt het niet zo best, of eigenlijk toch nog de mensen, die geen kerkdienst overslaan, die Zou het in 's Heren raad besloten zijn dat je ook wel, maar u wist niet goed, hoe u hem ver- de Here op de tong hebben, die op Zondag nog ongetrouwd bleef, dan zou het je eenmaal'worden bieden moest, naar Baak te gaan. Ik geef direct geen handwerkje durven te doen uit vrees, zich uitbetaald zodat je na ons overlijden werkelijk toe, dat Joop anders is dan wij waren en dat des Allerhoogsten toorn op de hals te halen. Dat niet geheel onbemiddeld zoudt zijn. Met dat geld rrsoor to leven en genieten van de valse getuigenissen zou je misschien iets kunnen beginnen, je zou ook ergens au pair kunnen gaan, 't zij in binnen- of in Zweden. 5 30 Variété Orkest en solisten, ff.l: Causerie. 6.35 Idem. 6.45 Hoorspel 7.00 Nws 7.25 Sport. 7.30 Twintig vragen. 8.00 Gev programma 8.45 Idem. 9.15 Discussie ovei actuele vraagstukken 10.00 Nieuws. 10.2C Dansmuziek, 11.05 Voordracht. 11.20 Tango orkest. 11.56—12.00 Nieuws. Frankrijk, Nat. program, 347 m. 12.30 Con cert. 1.00 Nieuws. 1.50 Idem. 1.53 Israëlische erik. uitzending. 7.10 8.02 „Grlselidis' Pianorecital. 7.58 opera. 10.10 Gram. 11.4a—ïz.uo Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbi 12.33 Gram. 1230 Koersen. 12.55 Gram. 1 Nieuws. 1.15 Orgel. 2.00 Schoolradio. 3.30 Ka- ïerorkest. koor en solisten. 430 en 4 49 G: .00 Nieuws. 5.10 Dansmuziek. 6.00 Gram. 7.00 Ni< 8 15 Symphoi 10.15 Strljkkwartet- .20 Idem. 6.30 Idei .50 Kroniek. 8.05 Grai 9.50 Gram. 10.00 Nleuv ten. 10.55—11.00 Nieuw Brussel 484 m. 12 05 Gev. muziek. 1.00 Ni 110 Gram. 2.30 Electrisch orgel 3.00 Gra 4.00 Lichte muziek. 4.25 Gram 4 35 Licl muziek. 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5.25 Kam muziek 6 30 Filmmuziek. 7 00 en 7.40 Gra 7 45 Nieuws. 8 00 Omroeporkest en solist 9.15 Gram. 10 00 Nieuws. 10.10 Kamermuziek. 10.50 Nieuws Televisie Loplk, VRIJDAG NCRV: 20.15—21.45 1. Journaal. 2. Wintermode 1952. 3. Weerbericht. Pauze 4. Hongaarse muziek en -volksdansen. 5. Dag sluiting. ZATERDAG 4 OCTOBER 1952. Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Marialiederen. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 40 Gram. 10.00 \i Franse muziek 10 4 zieken 11.4 iade orkest en sol Nieuws. 120 Lui Boekbespreking. 2.10 Gra 4.30 „De Scl 5 00 Vc lalistiek i 40 Regerl 7.00 Nlei Thuisfront To :lcht. 7.30 Gra •t zijne ïbola. 7.20 Parlem 11 15 Niei 1.22— onbegrijpelijks aan hem is. maar u doei ook geen moeite, om hem te begrijpen. Eerst werd hij geplaagd met zijn dierenliefde, nu met Baak. Die dierenliefde meent u uitgeroeid te hebben, maar het enige wat u met uw getreiter bereikt heeft is, dat Joop stiekem wordt 't Was vroeger zo'n open kereltje, maar dat is voorbij. Ik ben niet van plan, hem te verklappen maar ik zou u dingen kunnen vertellen, waaruit u zou be grijpen. dat zijn liefde tot dieren nog niet is ver minderd en dat hij de mensen begint te haten. U die ze uitbazuinen, dat hindert niet. Maar ik be- heeft /aiiaf uw achttiende jaar kinderen opgevoed dank er voor, me hier nog langer te verchagrij maar nooit geprobeerd uw eigen kinderen te be- nen. Ik vertrek." grijper. We moesten allemaal opgevoed worden „Ik voel evenmin bewondering voor je wijze van naar één model. Jammer dat ----- tent -p heeft" „Lien. zwijgl" „Nee, .ader, nu eindelijk zal ik spreken. Als u 1 OEJN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-r. d. Spiegel ouitenland, je zou gezelschapsdame kunnen worden, als dat je beter aanstond, och er zouden heel wat meer wegen voor je openstaan dan je denkt. Je bent voldoende ontwikkeld om je in goede kringen te kunnen bewegen, dat heb je op anderen voor. Maar ik wil je niet tegen je zin hier houden. Bovendien was je gedrag van de laatste maanden me een ergernis. Maar als je enigszins <5e toestand van je moeder besefte „Ais Riet thuiskomt, kan die voor moeder zor gen en meteen de huishouding leren, 't Volgend jaar wil ze trouwen, dus zou dat de beste oplos sing zijn." T1 „Ze schijnt het te menen", doorschokt het Har- „Ik verlang geen bewondering en meende, dat ders. Lien de deur uit hij moet er niet aan dèn- u te ontwikkeld was, voor het gebruik van zo'n ken, hoopte dat de-gedachte aan haar moeder haar weerhouden zou het moet tegengehouden wor luisteren wilt. kunt u natuurlijk de clichéterm, vader, kamer uitgaan en dan aal ik alles opschrijven. Deze gevoelige terechtwijzing zet Harders' ge- den.'maar'höëf HU dac'hPtiarr'të'kënnën' maar eer ik vertrek U moet nu eindelijk maar eens slagenherd om in verrveer. deze Lien is hem vreemd Hij kan akh toëh nlrt weten wal ik te zeggen heb. .Ja, u beeft om op „Lien', zegt hij mei verheffing van stem, „ik vernederen, haar vragen Ie blijven' Van de ver gevoed naar uw model en nooit gevraagd, of er hoop, dat ie zo beleefd zult zijn. mij even onge maningen, die hij tof haar richten wou de krasse vael aan °?i.rrfl,nedd™ ™?.e,S.v"°Hrd™; aa" "l1 r°r,d ,te late?', als ik 1" io.u deed, »o°rti<m. die ze met gebogen hootd aanhoren z"u hij zich had voorgesteld, komt toch al niets, anderen dit noodzakelijk maakten. Ik moest beseft en neem ze daarom vnnr ar at *i7n Vaai j^0^Tr_te.n OP2'?*1*0 van z^n te krijgen. Ik, die uitstekend kon le- Wat jouw onbehoorlijke aantijgingen betreft ik ren, moest in de huishouding, omdat uw plannen geloof dat je de draagwijdte van je woorden niet maar hijTedankt er voor ten opzichte met oe anderen dit noodzakelyk maakten. Ik moest beseft en neem ze daarom voor wat ze zijn. Veel recalcitrante dochter de minste te ziin. geld uitsparen, om de anderen te laten leren, de hoger dan onbezonnen bakvissentaal sla ik ze niel „Ja ja! Moeder, die misschien nooit weer de oude enderen die minder hersens hadden dan Ik. Ik aan. Op jouw leeftijd wordt men gewoonlijk te zal worden en een ruatig leven mëet hebben kan kon goed leren en ik wou, Riet kon vee mmdei verstandig voor zulke redenaties. Dat jij je ln je de geheel onervaren Rief de huishouding leren iï goed en na het mulo-examen wou ze ook met meer, ouderlijk hu,s zo achteruit gesteld voelde, heb ik plaats dat er lasten van moeders schouders geno maar zij moest vooruit Waarom kon zij niet even nooit geweten Ik meende, dat je tevreden was men worden, zal haar oudste dochter er nog wat long in de huishouding komen als ik' Waarom met de plaats waarop de Here je gesteld had. Ja bijvoegen En dat is dan iemand die spreïït ov'! kreeg ik de kana ntet, die haar werd geboden? Lien, de Here bestuurde je weg. Hij liet je gebo- het gebrek aan naastenliefde bij anderen." 12.00 Gr Hilvenmm II, 298 m. VARA: 7.00 Nleu' 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gram 8 n 8 55 Voor 10 00 „Tijde- lu.uo Morgenv VARA: 10.20 Voor de arbeiders In t nubedrijven. 11,40 Franse lie 12 33 Lichte muziek. 100 Nil 0 Accordeon. 1.50 Gr il 2 20 OrKel. 2.35 Frl 3.30 „Van de wieg tót het iék. 4.15 Sportpi -.„.„«a c solist. 5.15 Vooi Jeugd 6 00 Nieuws 6.20 Dansmuziek 6 7 00 Artistieke staalkaart VPRO- 730 ..Pas- 4° "Het Oude Testament i m ze wec*" VARA: 8 00 Nu- 8.03 Gev, program 10.00 Socialistisch corr mentaar. 10.15 Amus.muz 10 40 „Onder c pannen hoorspel. U.OO Nieuws 11.15—12.( uitgeschakel Weekjour 3.00 Kooi graf"_ 345 Lichtf nerorkest 00 Ni 7.45 Gev progran spraak 9.25 Hoo 11 00—11 03 Nieuw Engeland, BBC ld. BBC 330 m. U 55 erberlchten 1.00 Nle 1 55 Concert 2 30 Dl. 4 00 Hoorspel 5 00 Voor d. Weerberichten 6 00 Nleu- 30 Lichte muziek 7 15 In' na 9 00 Nieuws 9 15 Toe- ipel. 10.45 Avondgebeden Gev. progra Jws. 1 10 Gt :iek. 3 00 klnde- 1155 Orge Sport 7 30 Hoorspel muziek. 4 50 Strijktrio 5 55 Gran :e muziek 6 30 Amerikaanse uit 7 58 Idem 8 02 Concert 8 30 Hoor I 40 Koorzang 2!<)0 im 4 00 Symphonie- relse les 5 00 Nieui 'elconcert. 6 00 Gram 6.15 Idem 6.30 Voor s. 7.40 Gram 8 0C oorzang. 10 00 Nws 0.45 Gr een vraag, hoe de keuze van predikanten voor de radio geschiedt, zei ds Tazelaar, dat deputaten zoveel mogelijk trachten, de beste krachten voor üe microfoon te doen optreden. Hierin zyn deputaten ook wel eens niet geslaagd. Het is thans zo en deze regeling werkt nu twee jaar dat alle deputaten gezamenlijk elke kerk dienst vaststellen. Zij dragen daarvoor met elkaar de verantwoordelijkheid. Ds Tazelaar betoogde verder, dat het IK.O.R alle kosten vergoed krijgt uit de luistergelden. Dat is een misstand, meen de hy. Spoedig zal geprobeerd worden, hierin wijziging te brengen. In de opdracht voor de nieuwe deputaten sprak de Synode uit, dat bij de keuze der predikanten ernstig, rekening moet worden gehouden met de evangeliserende betekenis van de radiokerkdiensten. In verband met het byzondere karak ter van de diensten voor de Wereld omroep droeg de Synode deputaten op, de nodige selectie toe te passen. Diaconie en verpleging In de avondzitting sprak de Synode nog over een rapport in zake de vraag, of de diaconie subsidie mag aanvaarden voor de verpleging van idioten, doofstommen, enz en voor sanatoriumverpleging. Op een desbetreffende vraag van Ie classis Woerden sprak de Synode uit, dat de betaling van verpleeg- kosten slechts dèn aan de Overheid mag worden overgelaten, indien van overheidswege een wettelijke rege ling is gegeven, waarbij, al dan niet door premiebetaling, een recht op steun is ontstaan. De Particuliere Synode van Groningen kreeg op een dergelyke vraag ten ant woord, dat het onmogelijk is voor alle voorkomende ziekten van lichamelyke of geestelyke aard, regelen te geven, maar dat de door haar met name genoemde ge- brekkigen verzorgd mogen worden met overheidssteun, tenzy de diaconie in overleg met de familie zich verbonden heeft tot het dragen van de verpleegkos- en dat de leden der kerken deze steun mogen aanvragen. Aan de Particuliere Synode van Fries land wordt op een vraag terzake geant woord, dat sanatoriumverpleging voor t.b.c.-lijders onder de taak van de Over heid op het terrein der volksgezondheid valt, en dat daarvoor overheidssteun mag worden aanvaard. "Rook ■fimtrikaam :.Ö}rmk 100 Nieuws. 11.05—1200 Ver BRUSSEL, 484 m. 12 05 Omroeporkesl Jliate 1 00 Nieuws 1.10 Verzoekprogram 9.00 Milit, 10 00 Nieuws 10... riek. 10.45 Gram. 1050 Nieuw Toch is het zo slaven op na houden, die meesters alle mogelyke werkzaamhe den moeten verrichten. Doch ook in andere opzichten gedragen de mieren zich zeer „menselijk". Want trekt de boer op geregelde tyden naar de wei de om zyn vee te melken, de mieren doen desgelyks. Op allerlei wilde planten, tuinbouw- gewassen en vruchtbomen komen blad luizen voor, die zich met hun zuig- snuit in de bladeren boren en de plantensappen opzuigen. Voor de sterke voortplanting hebben deze die ren veel eiwit nodig, dat in het plan tensap echter weinig wordt aange troffen, in tegenstelling tot suiker, waaraan dit sap juist byzonder ryk is. De bladluizen moeten dus grote hoeveelheden sap opzuigen om aan het benodigde rfwit te komen en krij gen daardoor een overdaad aan sui ker binnen, welke suiker van tyd tot tijd in glinsterende druppeltjes het lichaam verlaat. Mieren nu, zijn verzot op zoete stoffen en begeven zich daarom bij voorkeur naar planten waarop zich bladluizen bevinden. De mier gaat dan achter een bladluis zitten en streelt het dier met de sprieten over de rug. Aanvankelyk schynt het dat de blad luis hieraan weinig aandacht schenkt, doch plotseling heft hy dan het ach terlijf omhoog en scheidt een goud gele druppel af, die gretig door de mier wordt opgezogen. Kan hier dus met enige goede wil inderdaad de vergeiyking gemaakt worden met de boer die zUn koeien melkt, het is niet uitgesloten dat sommige lezers de vergelijking wat gezocht vinden, omdat hier de spe ciale verzorging van het vee ont breekt. Welnu, laten we dan naar de weiden gaan. waar zich het nest van de gele weidemier bevindt. Deze mier houdt zyn vee inderdaad in stallen. Hij maakt zijn tochten onder de grond, waarby hy op zoek is naar groene, paarse, zwarte of vleeskleurige wor telluizen die zich tussen de wortels van grassen en andere planten bevin den. Elke luis wordt tussen de kaken genomen en naar het nest gebracht, dat uit gangen en holten bestaat, %vaardoorheen kriskras talloze wor tels en wortelstokken lopen. Op deze wortels worden de wortelluizen ge deponeerd, die hun zulgsnuit in de plant boren en verder het leven leiden van een bladluis. De mieren behandelen deze „koeien" zorgzaam; zij brengen hen over naar nieuwe graswortels wanneer de oude wortels uitdrogen, zij verzorgen de luizeneieren liefderijk als ware dit hun eigen broedsel, en zorgen voor het onderhoud en de vergroting der stallen. Kortom, zy gedragen zich als goede veeboeren. En by vernieling van het nest begeven de mieren zich eerst in grote getalen naar de stallen te redden, terwyl zij zich eigen larven en póppen Dat laatste gaat ons r wat te ver. (Nadruk verboden) eerst later bekommeren, misschien wt

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2