Bicumc grifescfp (Êiwranl Borrelingen in een boerensloot Labours legerhoofden hebben elkaar de „oorlog" verklaard Attlee zal de felle strijd met Bevan tot het bittere einde uitvechten Rotterdamse kustvaarder zonk in storm; drie man gestorven Wist U Begrip voor harde werkelijkheid DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 68936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; ƒ2 per maand; 0.47 per week. Drie en dertigste jaargang No 9549 Dtreetio: F. DIEMEH Hoofdradacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Bed.i H. W. I. ENSERINX CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor leiden en Omstreken «StutMftfcft ta fkelfmtt •go fcrt fa Ugtjeaspatt" Socialistisch Huis, verdeeld in zich zeil...! DE JONGSTE SUCCESSEN van de Labourrebel. Aneurin Bevan, heb ben geleid tot een „open oorlog" op het congres der Britse socialis ten in Morecambe. Arthur Deakin, de leider van de grootste Engelse vakbond, ondernam een felle actie, om Bevan de pas af te snijden bij zijn streven naar de macht. Deakin riep de joelende, schreeuwende, zingende aanhangers van Bevan een uitdaging toe. Woedend schoot hij zijn waarschuwing af: „Er is een organisatie opgericht, welnu er zal een andere organisatie worden opgericht om deze eerste tegen te werken." den" de heren E. H. Ebels, commissaris Tevergeefs had hij een dringend beroep op de oppositie gedaan, teneinde der Koningin in Groningen. J. Tuin. bur- de eenheid in de partij te bewaren. Het kwam zover, dat Deakin door A~' de Labourrebellen smadelijk werd uitgejouwd. De inwendige strijd, een gevolg zijnde van Bevans overwinning bij de verkiezingen van het partij bestuur, dreigt alle andere kwesties te overschaduwen. De aanhangers van Attlee, dus het rechtse blok in de Labourpartij, zijn vastbesloten de strijd met Bevan uit te vechten. Opnieuw in het slop Ommelanden verwierp bemiddeling De voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr Berger, heeft op nieuw gepoogd het conflict tussen de coöp. melkfabriek De Ommelanden en de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond op te lossen, maar tevergeefs. Mr Berger bood De Ommelanden be middeling aan. Er zou een bemiddelings- worden gevormd met als le- hebben, dat het vertrouwen vernietigd zal worden. Weinig mensen zyn van oordeel, dat het zgn. geschil over de herbewapening het werkelijke strijdpunt is binnen de partij. Eerder hebben velen de indruk, dat er bij La bour tussen de linker- en rechtervleugel een hevige strijd gaande is om de leiding dus om de macht. Rechts zal alles op het spel zetten om de invloed van links te Toen Crossman, de Labour-specialist op het gebied van buitenlandse zaken, een der voormannen van de „Bevanieten" verklaarde, dat hij zijn opgestelde rede voering over de buitenlandse politiek enigszins getemperd had, werd hö minu ten lang uitgejouwd. Zijn standpunt was, dat oorlog onvermijdelijk is als de her bewapeningswedloop ongebreideld wordt voortgezet. Slechts Rusland en Amerika z\jn volgens Crossman ift staat de herbe wapening in dit tempo door te voeren en toch hun levensstandaard te hand haven. Een groot gevaar, aldus Cross- man, schuilt in de „hysterische" angst van Washington en Moskou, die beide partijen tot herbewapening drijft. Healy de voormalige secretaris der partij, viel de .Bevanieten" aan, wegens hun voort durende critiek op de Ver. Staten, die heus niet door Wallstreet bestuurd wor- Na al deze felle redevoeringen werd het partijprogram voor de buitenlandse politiek goedgekeurd en de volgende re solutie aangenomen: ,„De zaak van de vrede kan het best worden gediend door vast te houden aan socialistische begin selen en door te weigeren deze onder geschikt te maken aan Amerikaanse. Russische of andere druk. De handel tussen de landen van het Oostelijke en het Westelijke blok moet worden uitge breid". Griffith, de gewezen Socialistische mi- Volgens de nieuwe wet moeten automa- nister van Koloniën, gaf nog een over- ten, die in een winkel zijn geplaatst of zicht van het standpunt der party, van de winkel uit kunnen worden bijge- waarin opnieuw bevestigd werd, dat I vuld, bij sluitingstijd Labour de Ver, Naties zal blijven steu nen, het Britse Gemenebest voorrang heeft boven alle andere politieke groe peringen, wel met de Europese landen wordt samengewerkt, doch niet deelge- de federale instellingen. Het partijbestuur heeft Arthur Green wood, een man van de rechtervleugel en penningmeester der party, tot voor zitter gekozen. Vermelden wjj nog, dat met algemene stemmen een resolutie werd aangenomen, waarin afkeer en verontrusting wordt uitgesproken over de beslissing der Westelijke mogendhe den om schadeloosstelling te verlenen aan Alfred Krupp, de Duitse wapenfa brikant. Moderoman Anti-Revolutionnaire Tweede-Kamerfractie Het moderamen van de Anti-Revolu tionaire Tweede Kamerfractie nieuw als volgt samengesteld: Schouten, voorzitter, mr A. B. Roosjen. tweede voorzitter, mr J. Terpstra. se< taris (Sweelinckplein 72, Den Haag) ri Groningen, en het Tweede- W. Biewenga (A.R.). De Ommelanden antwoordde op het aanbod, dat het aanvaarden van de be middeling zou worden overwogen, indien de stakers hun goede wil zouden tonen door de opheffing van het beslag op de roerende en onroerende goederen van De Ommelanden. De A.N.A.B. wenste hier toe echter niet over te gaan. De Omme landen heeft daarop de bemiddeling af gewezen. Manus Oly krijgt lVi jaar minder Het Arnhemse gerechtshof heeft van morgen de 40-jarige monteur Manus Oly veroordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek, en ter beschikkingstelling van de regering. De eis van de procureur-generaal luidde vier jaar gevangenisstraf m.a. en terbe schikkingstelling van de regering, welke straf een bevestiging zou zijn geweest van het vonnis van de Zutphense recht bank. Manus Oly had 25 misdrijven op zijn kerfstok, maar er waren hem slechts twee feiten ten laste gelegd. Wordt Nederland in de steek gelaten? Het Eerste Kamerlid prof. Gerretson (C.-H.) heeft aan de ministers Drees en Luns enkele vragen voorgelegd in ver band met de redevoering van mr dr Schmal (C.-H.) in de Raad van Europa over de verdediging van Nederland- De heer Gerretson informeert o.a. ot de Regering de zekerheid heeft, dat bij een eventuele bezetting van Nederlana geen der bondgenoten afzonderlijk vrede zal sluiten voordat het hele grondgebied van het Rijk in en buiten Europa is bevrijd en teruggegeven. Voor Noimandische kust Vijf geredden dobberden een nacht en een dag rond, voor zij werden opgepikt De Rotterdamse kustvaarder Luctor (336 ton) is Dinsdagavond voor de Normandische kust door een storm overvallen en gezonken. Van de acht opvarenden zijn er vijf gered. De 30-jarige stuurman, de even oude tweede machinist en een achttienjarige matroos worden vermist. Het stoffelijk overschot van een hunner, vermoedelijk dat van stuurman R. Datema uit Den Haag, is bij Reville in de omgeving van Cherbourg aan land gebracht. Uit de schaarse berichten, die tot dus- treiler Louis Léon zette de geredden in bij de rederij, de Invotra te Rot terdam, zijn binnengekomen, is niet dui delijk geworden, wat er precies met de Luctor is gebeurd. Nadat het schip om negen uur 's avonds was begonnen te zin ken, hebben vijf leden van de beman ning vermoedelijk hun heil kunnen zoe ken in de reddingsloep. Daarmee hebben zij bijna 24 uur rondgedreven voor zij werden opgepikt. IX -Luctor is gezonken tussen Kaap Levi en Barfleur. De Franse Hulpactie te laat ingezet Alle Urker vissers nu toch naar ons land terug Elke morgen twintig kilometer roeien en nog geen redelijke vangst Nog vrij onverwacht is een wending waarvan tien kilometer tegen de stroom gekomen in de zaak van de Urker vissers, op, en daarbij konden zij r die zich nog in Argentinië bevinden, nauwelijks in hun onderhoud Hoewel zij na het vernemen van de hulp- j De toezegging van financiële hulp door actie van de burgemeester van Urk, de'de burgemeester is te laat gekomen. Men heer G. Keyzer, besloten hadden in heeft niet tijdig over de juiste uitrusting Barfleur aan land. De vijf geredden zijn kapitein J. Wen sing uit Haarlem, de machinist J. Visser Vlaardingen, de kok A. M. Knijff en de matrozen T. de Blom uit Rotterdam A. Kommeroswky uit Cuxhaven. Ver mist worden de stuurman R Datema uit i Haag, de tweede machinist J. J. Oosten uit Rotterdam en de matroos M. J. Aamoutse uit Dordrecht. De Luctor was met een lading steen slag onderweg van Guernsey naar Lon- Nader vernemen wy, dat alle acht op varenden in de boot waren overgestapt, doch dat drie van hen ten slotte van koude en uitputting zijn gestorven Churchill naar Schotland Churchill is gisteren per vliegtuig naar Balmoral, in Schotland, vertrokken, waar hij een bezoek van twee dagen aan Koningin Elizabeth zal brengen, in ver band met staatszaken. Argentinië te blijven, zijn zij thans deze gedachte teruggekomen. Zij zullen hun emigraitieplan nen opgeven. Ongeveer een jaar hebben de vissers het hoofd geboden aan de vele moeilijk heden die zich voordeden, maar de tegenslagen zijn te groot geworden. Elke I morgen moesten zij 20 kilometer roeien, Verontruste bond schrijtt minister Honderden automatenhouders met ondergang bedreigd Verkoop van kokswaren lamgelegd door nieuwe winkelsluitingswet VIJFTIENHONDERD houders van automaten voelen zich met de onder gang bedreigd, nu gisteren de winkelsluitingswet in werking is ge treden. Een der gevolgen van deze wet is namelijk, dat automaten, waarin zogenaamde kokswaren worden verkocht, na zes uur 's avonds niet meer mogen worden bijgevuld. Alleen de automatieken van de horecabedrijven (10 pet van totaal) kunnen als onderdeel van het café-restaurantbedrijf tot middernacht me de verkoop doorgaan. kunnen beschikken. Met de gebrekkige middelen, dde zij haddén, was het niet mogelijk de vangsten en de besommin gen op een redelijk peil te brengen. De burgemeester van Urk deelde mede, dat de actie tot ,eun aan de vis sers nu als afgelopen moet worden be schouwd. In de loop van de volgende week zullen zij, die reeds giften verzon den, hun gelden terugontvangen. Ven vele zijdfcn had de burgemeester reeds steun ondervonden en in talrijke ge meenten boden znch mensen aan voor het organiseren van een inzameling. Jan Korf. een van de vissers die nog Argentinië vertoefden, is reeds als werkend passagier aan boord van de Parkhaven, op weg naar Rotterdam Opleving in textielindustrie In de Twentse textiel- en kleding industrie zijn de orders zo toegenomen, dat aan de totale vraag naar arbeids krachten niet kan worden voldaaan. Vooral door de opleving in de confectie- industrie is het tekort aan vrouwelijk personeel thans groot. Dit heeft tot ge volg dat uit het Duitse grensgebied weer meisjes en vrouwen worden aangenomen. de winkel i O'tn TTVT rrltüd op reis Broodmaaltijd in Parijs uur) leeg zijn of afgesloten, zodat zij niet gebruikt kunnen worden. De automaten die niet van de winkel uit bijgevuld kunnen worden, mogen na sluitingstijd in werking blijven, maar dan niet meer van nieuwe voorraad worden voorzien. Voor deze tweede groep klinkt de wettelijke bepaling wat vriendelijker dan voo eerste, maar in de practijk is er weinig verschil. Kokswaren zijn nu eenmaal niet lang houdbaar en het gevolg is dan ook, dat een automaat, die vlak vóór zes wordt bijgevuld een uur later niet i gebruikt kan worden. De ongeveer 1500 houders van auti ten met kokswaren voelen zich hierdoor zeer ernstig gedupeerd. In een brief de Bond van Automatenhouders aan nister Zijlstra wordt gezegd, dat ir meeste gevallen hun bestaan op het spel staat. Ongeveer tweeduizend personeels leden zullen ontslagen moeten worden een kapitaalsinvestering van ƒ8 millioen in de automaten zal geen rente mee Dringend verzoeken de automatenhou ders, spoedig een wijziging van de wet te bevorderen en in de overgangsperiode geen processen-verbaal tegen overtreders op te maken. Het Eerste Kamerlid Stelnkühler (K.V.Pheeft over deze kwestie aa ministers Zijlstra en Donker schriftelijk enkeie vragen gesteld. Zeven dames uit de Haagse society hebben gisteren de nieuwste Pa- rijse modellen getoond tijdens een modeshow ten bate van het Jeugd centrum aan de Korte Vleerstraat. Mevr. F. baronesse van Tuyll van Serooskerken-Boreel, de groot- meesteresse van H.M. de Koningin had haar salons ter beschikking gesteld. Geheel links ziet men me vrouw van Schaik, echtgenote van de minister van Staat, naast haar mevrouw Kranenburg-Siemens. Op de canapé: links baronesse van Tuyll van Serooskerken met neust haar lady Buttler, echtgenote van de Engelse ambassadeur. Freule H. C. van Lennep toont een creatie Twee Friese meisjes bij aanrijding gedood Nederlander in Venezuela bij brand omgekomen In Oude Bildtzijl (Fr.) zijn gistermid dag twee achtjarige meisjes, R. Roden huis en D. van Dijk. toen zij aan het fiesen waren, door een vrachtauto aan gereden. Beide kinderen werden door een achterwiel van de auto geraak: waren pj> slag dood. Eij eer brand in de olieraffinaderij van de Shell op het schiereiland Para- guana (Venezuela) is de 38-jarige man Dirk Slotboom, afkomstig uit Rot terdam, gewond geraakt en later c leden. Hij laat een vrow en twee deren achter. Gisteren werd het bejaarde echtpaar v. d. Veen. wonende aan de Van Stol berglaan 17 te Apeldoorn, door eer Duitse auto aangereden toen ze op eer tandem een rijweg aldaar wilden over steken. De 76-jarige heer A. v. d. Veen is vanochtend aan de bekomen ver' dingen bezweken. Zijn 78-jarige vi verkeert in zorgwekkende toestand. DAT de Stichting voor de Landbouw 12 ploegen en 12 landbouwwerktuig-pak ketten beschikbaar heeft gesteld voor Griekenland, India en Pakistan i.v.m. de hulp aan onontwikkelde gebieden. DAT vijf Rotterdammers zijn gearres teerd wegens een Inbraak in de juwe- herszaak V. d. B aan de Westkruis- kade te Rotterdam, waarbij begin Sep tember voor een waarde van f 600 werd buitgemaakt. DAT de waterstaatsambtenaar Klein- lein te Edam er in geslaagd is bruggen- pijlers zonder bouwput te bouwen en hij octrooi op zyn vinding heeft aange vraagd. DAT t.g.v. het 75-j. bestaan der Am sterdamse stadsreiniging het hoofd van de vuilverbranding, P. PUster, benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. DAT de afsluitbomen van de overweg in de prov. weg Haarle-Lutterberg (gem. Hellendoorn) op 13 October worden ver vangen door een automatisch knipper licht. DAT 30 jongens van 15 tot 17 jaar hun intrek hebben genomen op het schip De Bataviei te Rotterdam, waar z(j in 3 maanden no.Her opgeleid tot scheepsjongen bjj de Kynvaart. DAT gisteravond in Stavenasse de land- bouwschuur van \V Neele is afgebrand en de schade pl.m. f20.000 bedraagt. DAT de vakgroep schoenindustrie thans besloten heeft de internationale vakbeurs voor schoenen en leer in 1953 niet in Waalwijk, maar in Utrecht te houden. DAT bij baggerwerkzaamheden te Pur- merend een oude kruik (een zg. baard mannetje) is gevonden, op de hals waar van een gebaarde mannenkop is afge- DAT de Zeeuwse oesterkwekers voor het eerst zullen deelnemen aan de jaar lijkse voedingsmiddelensalon, die Zater dag te Brussel wordt geopend. DAT voor de bouw van een laborato rium voor warmte- en stoftechniek in de nieuwe T.H.-wyk langs de Rotter- damseweg te Delft laagste inschrijver was Schiemann te Utrecht met f 1.676.000 (hoogste f 1.994.000). DAT het Alkmaarse raadslid D. J. Woldendorp t.g.v. zijn 25-jarig jubileum de zilveren medaille van de gemeente ontving. DAT de econ. politierechter te Zutphen een „zitting" hield op een kampeerter rein te Beekbergen, waar de eigenaar twee kampeerhuisjes had laten bouwen en nu liet zien dat deze huisjes binnen het half uur gedemonteerd konden wor den, waarmede hij wilde aantonen dat er geen vergunning voor de bouw nodig was geweest. jyRAMATISCH MOMENT op deze foto vastgelegd. De 11-jarige jongen Iran Pireenik werpt zich in de armen van zijn moeder, terwijl de pleegvader er by staat Wat gaat er in dit drietal om!' Ivan, wiens vader door de Duitsers roerd dood geschoten. en ttïens moeder naar net concentratiekamp van Auschwitz werd „getransporteerd", werd, zes maanden oud zijnde in een weeshuis opgenomen Later nam een Duits echtpaar de kleine Ivan mee naar Duitsland. Na de oorlog slaagde de ware moeder, die aan de hel van Auschwitz ontkomen was, er Ivan te vinden en zij eiste haar zoontje op. Aanvankelijk beslisten de Amen kaanse rechters, dat het kind beter ir democratisch Duitsland kon bljjven maar later koesterden z\j geen bezwarer meer tegen het vertrek van Ivan naai een communistische staat. Moeder er zoon zijn reeds naar Joegoslavië ver trokken. ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 6.44—18.13; maan onder 6.40. op 17.47 V.M. STORM OF REGEN? VOOR REGENKLEDING NATUURLIJK. MAISON SPIER! Haarl.straat 109 t.o. Hartebrugkerk ,E radiorede, welke de Indonesisch» minister van Financiën Soemitro onlangs heeft gehouden en waarvan de letterlijke tekst inmiddels in Nederland bekend is geworden, getuigt wel van het nodige begrip voor de werkelijkheid. Daarom moet deze rede na veel wat ons de laatste jaren uit regeringsmond in Indonesië heeft tegengeklonken een gun stige indruk maken. Wat in het betoog van de Indonesische minister weldadig aandoet, is wel aller eerst. dat hij geen doekjes windt om de ernstige economische en financiële toe stand van zijn land. Hij verhult de situatie ook niet in zwaarwichtige en duistere vertogen, maar weet de zaak duidelijk en klaar te vertellen. Wanneer men bedenkt, dat het hierby ging om de kern van het economisch beleid, moet die duidelijkheid wel als een bijzondere verdienste worden aangemerkt. Minister Soemitro heeft zijn volk als het ware met de neus op de moeilijk heden willen drukken- Dat betekent, dat hij geen uitstapjes heeft gemaakt. Hij heeft ook bepaald de aandacht niet af geleid naar een onderwerp als Nieuw- Guinea en door dit na te laten hreft hij aan zijn president een navolgenswaardig voorbeeld gegeven. De problemen zijn voor Indonesië waarlijk zwaar genoeg dan dat het zich nog nieuwe op de hals zou moeten halen. Wanneer minister Sumitro in deze rede over het buitenland spreekt, dan is het alleen om het lastige vraagstuk van in- en uitvoer en de onderlinge ver houding daarvan aan te geven. MEN had in Indonesië tot dusver nog geen begroting. Minister Soemitro geeft dat toe. Maar omdat er geen be groting was, had men ook geen voldoen de inzicht in de situatie. Men heeft nu de rekening opgemaakt. Het beeld bleek niet gunstig te zijn. Integendeel, de mi nister erkent, dat de situatie nog ernsti ger was dan men verwacht had. Er was een tekort van niet minder dan vier milliard. Die vier milliard vormen een bedrag, waaraan men niet kan voorbijgaan. Mi nister Soemitro is verstandig genoeg om niet te speculeren op een nieuwe hausse, welke de wereldmarkt te zien kan geven. Het huidige tekort, zo zeide hij onomwonden, is ontstaan door gebrek aan inzicht en door onvoldoende coördi natie van de betrokken diensten. Minister Soemitro geeft dan in het vervolg van zijn rede de indruk, dat hij van een zgn. aanpassingspolitiek niet weten wil. Aanpassing, zo zegt hij, werkt werkloosheid en verdere depres sie in de hand. Neen, hij geeft de voor keur aan de ondersteuning van produc tie en van aanbod en aan een pLan van actie. Met name moet de productie wor den opgeveerd, waarbij de minister zich intussen niet verheelt, dat Indonesië daarbij afhankelijk is van de vraag van buitenlandse consumenten. Indonesië is inderdaad niet het enige land, dat wat heeft aan te bieden. Minister Soemitro noemde het niet in zijn rede. maar wie denkt hierbij ook niet aan Japan, van ouds een der machtigste concurrenten op de wereldmarkt? TTET is begrijpelijk, dat de Indonesl- sche minister in dit deel van. zijn betoog inging op de noodzaak van in dustrialisatie. Vooral in de kleine nijverheid en de huisindustrie, meende hy. kan nog veel worden gedaan om de productie te verhogen. De rede van de minister geeft de indruk, dat er op dit gebied al wat gaande is. maar het is tegenover de enorme omvang van het probleem nog slechts een begin. Het schynt, dat vooral de gedachte van de coöperatie in Indonesië opgang maakt, in het bijzonder op Java. maar ook b.v. op Celebes. Juist bij deze welvaartsplannen hangt intussen veel af van de houding der arbeiders- De minister gebruikte het modewoord van deze tijd: Indonesië moet meer ..industrial minded" worden. Inmiddels echter valt er nog zoveel te doen. Dat men daarbij de ministeriële afwij zing van de aanpassingspolitiek niet al te streng moet nemen, blijkt we! uit de maatregelen, welke de bewindsman noemt en die ten dele al z(jn ingevoerd. Die maatregelen komen enerzijds neer op een gunstiger belastingregeling voor de ondernemer, op verlaging van uit voerrechten en dergelijke, maar ze wer ken ook op ander gebied. /"\OK heeft de minister aangekondigd. v dat voortaan de delegaties uit Indo nesië naar buitenlandse conferenties van kleinere omvang zullen zijn. In het alge meen trouwens wordt op overheidsuit gaven drastisch bezuinigd De departe menten zagen hun voorlopige begrotin gen reeds rigoureus verlaagd. Er zijn ook maatregelen die het volk terstond zullen toespreken; het gratis vervoer en het ter beschikking stellen van auto's aan over heidspersonen wordt belangrijk vermin derd. Overheidsdiensten zijn gereorga niseerd en de efficiency is, waar dit mo gelijk is. verhoogd. Er is dus toch we! van aanpassing sprake. Er openbaart zich dus in deze rede van de minister een kijk op de benarde economische cn financiële toestand, waarby de («en aan de precaire situatie zeker niet voorbij glijden. Men kan van mening verschillen over de vraag, of de toestand niet nog moei lijker is dan deze Indonesische bewinds man hem heeft geschilderd. In elk geval zal men moeten toegeven, dat er in deze rede heel wat begrip voor de werkelijk heid is terug te vinden. Slechts met dat begrip zal Indonesië economisch weer boven op komen. Dan zal het nog moeite genoeg kosten. Maar we hebber voor land en volk ginds nog liefde genoeg in het h*rt om gaarne op het welslagen te WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen W veel bewolking met enkele buien, vooral in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering In temperatuur. Zaterdag. Zon «46—ïail. maan onder ■08. op 18.03. Op 10 Oct L K

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1