JAN VAN STIJN zwoegt 25 jaar over plassen en meren Bijna 200 km brood naar moeilijk bereikbare mensen Leo Mens 25 jaar dirigent van de koraalmuziek Rembrandt vereerde z'n geboortegrond met kortstondig bezoek Smijt niet met geld, viert sober feest MM® ,952 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 Zeldzaam jubileum in Warmond (Van een onzer verslaggevers) Blauwe tintelende'ogen in een gezond, rond, bruin hoofd met wat grijze, spaarzame krulletjes, dat was de eerste indruk die we van Jan van Stijn uit Warmond kregen, die gisteren een wel heel bijzonder jubileum vierde. Vijfentwintig jaar lang is hij er nu met zijn roeiboot op uit getrokken om elke dag, weer of geen weer, ijs of geen ijs, de boeren bij Leede, Kagerplas en Vennemeer, en de watersportliefhebbers in deze contreien van het on misbare „kuchje" te voorzien. Met een onvergelijkelijke volharding heeft hij volgehouden, en hij is nog lang niet van plan dit harde bestaan een wat mildere levenswijze -in te ruilen, ondanks zijn 57 jaren. De vader van Jan van Stijn kocht 25 brood te kopen. „Dat kan, meneer", zei jaar geleden een bakkerij in Warmond voor de zwager van de toekomstige parle vinker in brood. Direct deed zich het probleem voor van de moeilijk bereik bare klanten in het waterrijke gebied, die toch ook wel van brood wilden worden voorzien. Komaan, dacht Jan, die zijn leven tot dusver gesleten had in een bakkerij in de omgeving, wat let me om die baan aan te nemen. Hij kreeg een houten roeiboot en viermaal per week trok hij er op uit, met korte, vinnige sla gen van de riemen de boot over het soms wel erg woelige water sturend. Die spe ciale riemslag bracht hem al gauw de bijnaam „Jan met de armpjes", een spot ternij, die hU zich met goedmoedigheid laat aanleunen. In die 25 jaar is er heel wat gebeurd, waar sappige verhalen van te vertellen zijn. En goed vertellen, dat kan Jan. je ziet het voor je ogen gebeurén. Het lijkt zo gemakkelijk, wat rondvaren op de mooie plassen en tochten, maar de water sportliefhebbers zien dat water alleen maar in de zomer. Heel anders wordt het in herfst en winter, wanneer ijzige win den het water veranderen in een wilde furie, die zich stort op elke indringer. En 's winters spant Jan zich voor de slee om in een vorst van soms meer dan 20 gra den de klanten te bezoeken. Nooit heeft iemand honger geleden, omdat de bak ker er niet doorkon. „Kan niet", komt niet in Jan's woordenboek voor, al heeft het zo nu en dan wel gespannen. In conflic! met de wet Maar niet alleen de natuurelementen hebben de onverschrokken broodbezorger dwars gezeten, ook de wet heeft er voor gezorgd, dat de boeren een dag pap moesten eten inplaats van knappend brood. Een nieuwe politieman in War mond zag Jan op een ochtend varen, Ha. dacht de ijverige man, daar wordt vers brood bezorgd vóór tien uur. Jan ging op de bon, maar met *yn slimme oogjes had hij allang gezien, dat de dienaar van de Hermandad zich niet persoonlijk er van had overtuigd of dat brood wel vers was. De kantonrechter kon het toen hele maal niet meer uitmaken en Jan ging vrijuit. De wraak liet niet op zich wach ten en een week later ging hij toch op de bon. Bijna was dat een dienaar van de wet noodlottig geworden. Deze man hield van zeilen en kwam dus ook in de klantenkring van de parlevinker. Vóór tien uur riep hij de bakker aan om een Jan grijnzend, „dat kost U een riks per brood, de bekeuring moet er ook weer uit komen!" Helaas schiet ons journalistiek vermogen tekort om het gezicht van deze klant te omschrijven In ijs en water Ongelukken zijn natuurlijk niet uit gebleven. Een enkele maal laat de bak ker zich wel eens slepen door een schip per, die toevallig de goede kant uit Rustig zijn onafscheidelijke pijpje rend zit Jan dan wat te kijken na plassen, die hem in de loop der jaren zo oneindig vertrouwd zijn geworden. Een onverwachte zwenking van de schipper deed hem op een keer met boot en al onder de waterspiegel verdwijnen. Toen hij weer boven kwam, had hij de pijp nog in de mond, „maar die was uit", voegt hij er spijtig aan toe. Een andere maal zakte hij met z'n met brood vlak bij Warmond door het onbetrouwbare ijs. Boze tongen fluiste ren, dat men Jan toen in het dorp kon horen schreeuwen, maar het slachtoffer zelf verklaart met de hand op het hart, dat hij alleen maar om hulp heeft geroe pen om het brood te redden. Zo zouden we nog wel uren door kunnen gaan, ge zelligheid kent nu eenmaal geen tijd, maar zo spraakzaam is Jan hu ook niet, dat hij dat volhoudt Een vluchtige berekening heeft on leerd. dat de bakker in die 25 jaar bro den met een gezamenlijke lengte 184,i kilometer heeft bezorgd. Voor een bakker in de stad is dat niet veel, wat dat voor de Kaag betekent, is i Hjk in woorden uit te drukken. Jan gaat rustig door met zijn bedrijf, maar vandaag zal hij wel wat langer werk hebben dan anders, want zijn vaste klanten zullen zo'n trouw toch ook wel op stoffelijke wijze tot uitdrukking wil len brengen. En wat goed is tegen de kou kan Jan u bij gelegenheid zelf wel vertellen. Optocht niet over de Doezastraat Er wordt door verscheidene mensen Over geklaagd, dat de drie-October- optocht, blijkens de feestwijzer, dit jaar niet op de Doezastraat zal komen. Dit is vooral voor de aldaar wonende hof jesbewoners een grote teleurstelling. De Optochtcommissie uit het bestuur van de 3-Octobervereniging deelde ons vanmor gen mee. dat zij dit besluit heeft moeten nemen met het oog op de hoge brug tus sen Nieuwsteeg en Doezastraat. Zij is voor enkele grote wagens, die in de stoet zullen meerijden, te hoog. Dit zou veel averij kunnen veroorzaken, aldus de heer Commandeur, die nadrukkelijk ver klaarde. dat alleen technische overwe gingen tot het uitvallen van de Doèza- straat hebben geleid. Nieuwe theorie Het ontstaan van de bollenstreek Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen is gisteren gepromoveerd tot doc tor in de landbouwkunde ir K. van der Meer uit Arnhem, die zijn proefschrift wijdde aan het ontstaan van de bollen streek. De dissertatie geeft een nieuwe theorie en neemt aan. dat de oudste, meest Oostelijke strandwal dateert van 3000 jaar vóór Christus. Dé noodtoestand van 1254 deed het hoogheemraadschap Rijnland ontstaan. Een groot aantal bo ringen. in het belang van dit onderzoek verricht, heeft geologisch belangrijke ge gevens opgeleverd. Ir Van der Meer is geboortig uit Ger- sloot (Fr.) en 31 jaar oud. De heer H. J. Mandersloot, HOOFD STATIONSCHEF VAN DEN HAAG. viert vandaag zijn 40-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwegen. Familieberichten uit andere bladen Verloofd J W. Wasslnk en I. J. Dfjk, Arnhem. Getrouwd: 3. G. C. Bense en H. M. Sehwarz. Rijssen—Frankfurt a M.; A. van der Veen en G. E. Ch ten Kate. Bevallen Mevr. Egg inkHoog. dr. A'dam; Mevr. Groenteman—van Kreveld. dr. A'dam; Mevr. Bakker—Dekker, zn. Zwolle. Overleden: Ir G. Th. Heikens, man, Utrecht; E. den Hartog—Schol. vr„ 80 Jr. rn; G. Mo*«—Mooy. vr.. 71 Jr. A'dam: Eenvoudige huldiging in de Waag Voordat de repetitie voor de koraalmuziek gisteravond ift het Waaggebouw begon, heeft mr W. J. Geertsema, voorzitter van de 3-Octobervereniging, de heer Leo J. Mens toegesproken ter gelegenheid van het feit, dat hij dit jaar voor de 25ste maal de koraalmuziek hoopt te dirigeren. Enkele hon derden zangers en zangeressen waren van deze huldiging getuige. Leo Mens werd gisteravond gehuldigd als zilveren jubilaris van de koraalmuziek, die hij straks voor de 25ste maal hoopt te dirigeren. Op de foto: de heer Mens zelf, G. van Weerlee, mr W. J. Geertsema, voorzitter 3-Octobervereniging, H. P. Kwaadgas en H. W. de Nie. De heer Kwaadgras heeft de ets in de hand, die de koristen de heer Mens uit dankbaarheid schonken. Foto N. v. d. Horst De heer Geertsema herinnerde er aan, dat het bestuur der vereniging de heer Mens eerst voor een jaar benoemde. Het >or de jubilaris het grootste compli ment, aldus spr., dat het bestuur nooit op deze benoeming is teruggekomen. Veel veranderingen heeft de koraalmu ziek in de loop der jaren ondergaan, de naam van de heer Mens is in de bestuursvergaderingen niet meer ter sprake gebracht. Spr. dankte hem voor de wijze, waarop hij dit punt van het 3 Octoberprogramma altijd heeft ver zorgd. Dat die verzorging aan de eisen voldeed, blijkt wel hieruit, dat de radio de koraalmuziek vele malen doorzond. Het leiden van de zang betekent voor de heer Mens meer dan een keer dirigeren. Deze 25 jaar zijn voor u een lange, maar ook een prettige weg, zo eindigde de heer Geertsema. Weer Leidse geld leningen De gemeenteraad van Leiden komt Zaterdagmiddag half 1 in spoedeisen de vergadering bijeen. Twee punten telt de agenda, t.w. voorstel tot het uitgeven van een obligatielening groot f 3.000.000 en een voorstel tot het verlenen van machtiging voor het aangaan van geldleningen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johan, zin van W. A. van der Zee en A. G. H. van Vonderen; Ingrid Y„ dr van W. M. Otite en G. W. Renshof; Johanna L., dr van J. J. de Haas en J. W. de Jaeger; Erik J. A., zn van R. A. Vroom en G. van Eyk; Gerar- dus W. Mzn van A. C. van Vliet en P. E. Berg; Johannes J., zn van J. J. Blokhuizen en G. Kleinveld; Kann R., dr v. J. Lacourt en L. Deag; Wiilhelmdna J. M., dr v. L. Th. Beugelsdijk en M. Borst; Clazina, dr van J. Gravekamp en L. Snijder; Robertus, zn van R. J. van Ommeren en E. Memsanto. OVERLEDEN: W. Meijer, huisvr. van Bleijie, 53 jr; J. Wansinck. huisvr. van Lour ens, 43 jr. Namens de zangers sprak de heer H. W. de Nie. Hij wees er op. dat hij al de 25 jaar de repetities en de koraalmuziek had meegemaakt. Talloze Leidenaars hebben er met plezier aan deelgenomen. Hij bood ten slotte een ets aan van het universiteitsgebouw aan het Rapenburg. De Leidse academie is een symbool van moed, beleid en trouw. Die kenmerken zijn ook bü de heer Mens te vindein, al- De jubilaris toonde zich dankbaar >or deze eenvoudige huldiging. Nog een „veertiger' bij de N.Z.H. »n -heeft de heer H Karreman, i-ambachtsman bij de N Z H. z'n eertigjarig jubileum gevierd. Cergiste- en mocht hij uit handen van burgemees ter Van Kinschot reeds de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nasau ontvangen. Verscheidene N.Z.H-autoriteiten kwa men hem nu complimenteren, onder wie de directeur de heer Jurissen. De chef van de technische dienst, de heer Kapteijn. had veel waarde- voor de wijze, waarop de jubi laris zich al die tijd van zijn taak had ge kweten- Een en veloppe met in- oorkonde wer den aangebo den. De direc teur wees op de belangrijke plaats, die het technische bedrijf bij de maatschap pij inneemt. Hij bood hem namens de mij voor nijverheid en handel de gouden medaille met oorkonde aan. De heer IJzendijk was de tolk van het jubileum fonds, dat ook een enveloppe met in houd en een oorkonde voor de jubilaris had. GEMEENTE LEIDEN Of/iciële publicatie Aanwijzingen voor 3 October De commissaris van politie te Leiden brengt ter kennis, dat het bij politiever- ■rdening verboden is op de openbare a. vertoningen te geven (acrobatiek e.d. dieren te Ld.): aapjes, marmotten vertonen: c verlotingen te houden of gelegen heid te geven tot deelneming zardspelen- Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, ter wijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, in beslag genomen zullen worden. Voorts brengt voornoemde ris van politie ter kennis, dat het verbo den is zich vóór of tijdens het afsteken van het vuurwerk op te houden op het terrein van de N.Z.H., de daarachter ge' bouwde remise en de spoorwegovergang. De Eerste Hulpdiensten zullen zich op 3 October bevinden: in de gebouwen van de GG-D. aan de Mare. de school Schuttersveld en tijdens de koraalmu' ziek in de hall van de R.K. Bibliotheek aan het Steenschuur. Op 2 October 's avonds in de hall R.K. Bibliotheek Steenschuur en in de school Schutters veld. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter openbare kenrns dat de 'gemeente-secretarie en de overige bureaux der gemeentelijke diensten bedrijven, behoudens het hierna melde, op Vrijdag 3 October a.s. de ge hele dag gesloten zulien zijn. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal op dde dag geopend zijn van 10 tot 12 uur v.m. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITEIT^N OP 3 OCTOBER 1952 De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kermis, dat door hem ont heffing is verleend van het sluitingsuur voor verguwnangs- en verlofslocaliteiten in de nacht van 3 op 4 October 1 uur. Houders van muziek vergunningen rr >gen gedurende .genoemde nacht muziek ten gehore doen brengen tot ■tier vóór sluitingstijd. Agenda voor Leiden Woensdag Pieterskerkplein 10—7 uur: luchtvaart- tentoonstelling M.L.D.. Pieterskerk, 8 uur: wijdingsdignst i October „Ex Animo", spreker ds D J Vossers. Levendaal 1, half 8—half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag Pieterskerkplein 103 uur luchtvaart tentoonstelling M.L.D.. Half 3: de grote taptoe. Tentoonstellingen Volkenkunde, 10—6 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 12 Oo- tober) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 1552. en de Haven-apotheek, Haven 18, teL 20085. Haagse politierechter Was gemeentewerkman oneerlijk? De officier van Justitie bij de Haagse politierechter eiste drie maanden ge vangenisstraf tegen een Leidse terrein- knecht, die tot driemae-l toe als kneoht op een gemeentelijke opslagplaats stenen een vracht ten eigen bate hebben verkocht aan een aanneme Voorhout. Verdachte verklaarde niets met deze zaak te maken te hebben ge- had. hoewel de aannemer en zijn knecht juist het tegenovergestelde beweerden. Hij werd, ondanks het verweer raadsman, dat de aannemer de stenen wel gestolen zou hebben, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De nemer kreeg 4 maanden. Uit de geschiedenis van het oratorium Van de hand van de Leidse hoogleraar prol. dt E. W. Schallenberg Onlangs is een nieuw deel uitge komen van de bij de N.V. Servire verschijnende Encyclopaedic in mo- nographieën, afdeling muziek: „Uit de geschiedenis van het oratorium" van de hand van de Leidse hoog leraar prof. dr E. W. Schallenberg. Het is stellig geen gemakkelijke taak geweest, welke de schrijver zich hier ge steld zag, namelijk om in een bestek van nog geen 250 bladzijden op overzichte lijke en voor de leek toegankelijke wijze een overzicht te geven van de geschiede nis van het oratorium. Die geschiedenis omvat Immers een periode van bijna vier eeuwen en de oratoriumlitteratuur is zó uitgebreid, dat zij nauwelijks te is. Prof. Schallenberg is er niettemin in geslaagd een zeer leesbaar boek te schrij ven. waarbij hij er naar gestreefd heeft, de lezer niet slechts een overvloedig feitenmateriaal te verschaffen, doch een indruk te geven van de evoluties op stylistisch en cultuurhistorisch gebied waaraan het oratorium onderhevig Dat hij daarbij bijzondere aandacht heeft besteed aan de grootmeesters het genre, zoals Handel, Haydn, Mendels sohn, Berlioz en Franck, is begrijpelijk juist. Het zijn immers bijna uitsluitend werken van deze meesters, die concertpraktijk voortleven en de lezer zal zich dus vooral voor hen interesseren. Verheugend is het echter eveneens, dat In een afzonderlijk hoofdstuk ruimschoot* aandacht wordt besteed aan het moder ne oratorium, dat aan meesters als Tip pet, Honegger, Badings e.a. zulke be langrijke specimina te danken heeft. Het gevaar van een dergelijk werk is natuurlijk dat het betoog, daar het niet diep kan ingaan op stylistische en muzi- kaaltechnische problemen en slechts bij de hoofdzaken kan blijven stilstaan, tot een droge opsomming van feiten wordt. Dit gevaar is bijna steeds vermeden, behalve wellicht in het eerste hoofdstuk over de voorgeschiedenis van het orato rium tot Hëndel, dat wel wat ver terug gaat op zoek naar de oorsprong van het genre (het litturgische drama der mid deleeuwen evenals de laudi e.d. hadden wel bulten beschouwing gelaten kunnen worden, daar zij evenzeer tot andere genres hebben geleid), en daardoor gaat. ook door een teveel aan feiten, de over zichtelijkheid hier wel wat verloren. Een moeilijkheid bij het schrijven van n geschiedenis van het oratorium blijft, zoals de schrijver zelf terecht constateert, het vaststellen van de grenzen van dit genre, dat immers vele aanrakingspunten heeft, zowel met de opera als met de liturgische muziek. Vooral de Protestantse liturgische mu ziek en het Protestantse oratorium zijn nauwelijks te scheiden, en men kan zich bijvoorbeeld afvragen of de „Histo riën" van Schlitz eigenlijk niet met evenveel recht tot de kerkmuziek gere kend kunnen worden als diens Passionen. Slechts wanneer de componist zijn wer ken niet voor de uitvoering in de kerk bestemde, zoals dit met HSndel het geval is, is alle twijfel onmogelijk. Wellicht zal men het niet overal met Bezoekt op 2 en 3 October Café Restaurant „Het Gulden Vlies" Café Restaurant ,/t Schuttershof" •je GEZELLIG STRIJKJE de waarde-oordelen van de schrijver eens zijn en bijvoorbeeld een grotere sympa thie hebben voor Strawinsky's Oedipus Rex, dat nog onlangs tijdens het Holland festival zijn levensvatbaarheid bewees, doch het is ieders recht daar anders over te denken. Wat de uitgave betreft, het boekje heeft een aantrekkelijk formaat en dui delijke druk. Slechts het vrij grote aan tal drukfouten valt te betreuren, even als het ontbreken van een alphabetLscn naamregister, waaraan de lezer bij het opzoeken van een bepaald werk grote behoefte kan hebben. In ons land. waar het oratorium door zoveel voortreffelijke oratorium- en zangverenigingen wordt gecultiveerd, voorziet dit goede boek stel lig in een reële behoefte. J. van der Veen. Het hoogtepunt van de tocht van Rembrandt en Saskia gistermiddag door Leiden (Hogewoerd, Breestraat, Noordeinde en Haarlemmerstraat) was het bezoek aan de grond, waar de wieg van de grote schilder heeft gestaan. Tegenwoordig is daar de Rotogravure gevestigd. Toen zij in de kamer van de directie van dit be drijf werden ontvangen, slaakte Sas kia de uitroep „Man, wat is dat ver anderd". Er dat Alleen de gevelsteen in de Weddesteeg, die de plaats moet aanwijzen, waar Rem- brandts huis heeft gestaan. Men heeft zelfs wel beweerd, dat die steen nog niet eens op de Juiste plaats is aangebracht. Er herinnert echter nog iets aan Rem brandt. Waar hij vroeger etsen maakte, worden nu reproducties van die etsen vervaardigd. Met grote aandacht heeft het historische echtpaar een aantal er van bekeken. Bovendien werd het boek „In 't huis van Rembrandt" aangeboden. Overigens bleek op deze tocht, dat het voor de mens van de twintigste eeuw zeer moeilijk, zo niet onmogelijk is. zich met zijn doen en laten in de tijd van Rembrandt te verplaatsen. Spel en tegenspel konden ons niet enthousiast maken. Behalve de Rotogravure bezocht het gezelschap enkele zaken aan de Bree straat en de Haarlemmerstraat. Ten slot te geloven wy, dat het aan de hele ver toning. die op zichzelf aardig genoeg was. ten goede zou zijn gekomen, als men de geluidswagen, die aan de karos vooraf ging, op stal had laten staan. Het moet toch wel een beetje de bedoeling zijn geweest, de tijd van Rembrandt te laten spreken. Toen Rembrandt en Saskia het gebouw van de Roto verlieten, knetter de door de microfoon het weeïge „Over 25 jaar"De meester lachte een veelzeggende lach. Ook werd het borstbeeld aan het Noordeindsplein bezocht. Het pleitte voor de bescheidenheid van Rembrandt, dat hij hier maar enkele seconden vertoef de. Ofschoon het ook kan. dat hij het te lelijk vond om er langer naar te kijken. (Foto N. v. d. Horst) Italiaanse Opera naar Leiden n October en November zad de Italiaanse Opera weer een tournee door land maken, ditmaal met Verdi's „Rigoletto". Onder leiding van Maestro Glno Barsanti zullen befaamde zangeres sen en zangers, o.w. Magda Piccarolo (die zo'n succes had in de Barbier van Sevilla en in de Travia-ta), Ruggero Schileo en Vittorio Benetti, deze opera opvoeren in vers-hillende plaatsen, o m. Den Haag, Dein, Schiedam, Leiden, Haarlem, Rotterdam en Dordrecht. De organisatie berust b „Internationale". Raadgeving voor 3 October De vereniging voor paedagogiek te Leiden verzocht on« opneming van het volgende Neen, we willen 't ditmaal niet hebben over het late naar bed gaan van onze kinderen, hoewel we op de braderie nog heel wat onverstandige ouders zagen. Er is alle aanleiding toe nu we ons opma ken 3 October weer luisterrijk te vieren -- een ander onderwerp aan te snijden. Nu hopen we, dat men de leden van de vereniging voor paedagogiek niet aan ziet voor zwartgallige opvoeders. We gunnen iedereen z'n pretje, zeker op 3 October. Maarmaakt niet te veel geld op. Feest vieren is een speciale kunst. Velen menen zich dan helemaal te moeten laten gaan, hard te moeten schreeuwen en als toppunt van plezier met geld te moeten smijten. Nu is smij ten steeds een onverstandige bezigheid, of 't met huisraad is van driftige vaders en nerveuze moeders of met geld op 3 October. Wat het laatste betreft. Is het waar dat er in Leiden ouders zijn, die hun kin deren schoolkinderen nog op zo'n dag, vijf, zes of meer gulden laten ver- Gaaf uw gang.. Afbouw Haags stadhuis geschat op J 12 min De Haagse gemeenteraad heeft van B en W. een voorstel ontvangen om de heer M. J. Luthman, die ook het werkgedeelte van het nieuwe stadhuis ontwierp, op dracht te geven een ontwerp te maken voor afbouw van het hele stadhuis D* bouw van het representatieve gedeelte zal naar schatting een uitgaaf van f 17 millioen vergen. Aan het thans gebouwd* deel zal nog een werkvleugel moeten worden toegevoegd. De kosten hiervan zullen f Ha millioen bedragen. teren? Is het waar, dat er gezinnen zijn, die een half weekgeld op één dag „weg smijten" aan twijfelachtige genoegens? Is het waar, dat de bakkers en slagers maar weer een week op hun geld moeten wach ten? Als het waar is. getuigt dit van een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. We zouden er verder niet op ingaan de aagen na 3 October zitten de ouders immers 'zelf met de „gebakken peren" als deze manier van doen niet zo funest zou zijn voor onze opgroeiende jeugd. Als zij van huis uit „soberheid" moet leren door maar grof met geld te smijten, zijn we in onze stad op de verkeerde weg. En daarom houden we de ouders voor: leert uw kinderen sober feest te vieren. Stuurt hen niet met een hand vol geld de stad in. U blijft baas van de porte- monnaie, ook op 3 October. U contro leert, waaraan 't geld wordt uitgegeven, ook op 3 October. U matigt hun eisen en neemt geen voorbeeld aan gezinnen, waar onverstand koning kraait. Soberheid n u. betekent winst voor hun verdere1 Publieke Opinie gevraagd: „Wat hebt u leven. We hebben 't sterke gevoel dat dit jaar in uw vaoacitie giedaan?" Vreemdelingenverkeer gaat daar vóór Zondagsrust De Haagse gemeenteraad heeft beslo ten de winkeliers in de Keizerstraat in Scheveningen toe te staan, hun winkels Zondags van 12 tot 23 uur geopend houden gedurende het badseizoen, dat is van 1 Mei tot en met 15 September. Alleen de CM. en A.R. fracties stemden tegen. De helft van Nederland niet met vacantie „armoede door eigen schuld" gezin nen, waar genoeg geld inkomt, maar waar het met onverstand wordt uitgegeven vaak een gevolg is van een verkeerde opvoeding in de kinderjaren. En daarom opnieuw de slagzin van onze vereniging: Ouders, geeft het goede voor beeld; ouders voedt op! Oook op 3 Oc- 7- Een Inwoner van Ai/blasserdam heeft KONINGN JTTLIANA een schil derij van de Kinderdijkse molens, ge schilderd door A. II. van'Rosse aange- Het beroep van Apeldoorn tegen de BELASTINGUITKERING u:t het ge meentefonds over 1948 die de gemeente bijnfe ƒ276.000 te laag vond, is verwor pen. Concertdirectie N. van Ginkel zilveren jubilaris bij de Grof Vandaag heeft de heer N van Ginkel bij de Kon. Ned. Grofsmederij zijn zil veren jubileum gevierd. De huldiging vond plaats in de cantine van de hoofd fabriek, waar ir M. C. de Jong. directeur, in een waarderende toespraak de bete kenis van de jubilaris voor de ketting- fabriek uiteenzette. Hij dankte hem ook voor zijn ijver óm de samenwerking on der het personeel zo hoog mogelijk op Namens het technische en administra tieve personeel verklaarde de heer S G. Bouman, chef technisch bureau, da» de collega's van de jubilaris een dankbaar gebruik maken van diens grote ervaring. Laatste spreker was de heer B. H Swart namens de gepensionneerden Bij deze huldiging werden aangeboden een rijwiel en een enveloppe met inhoud- Vanmiddag vond te zijnen huize aan de Verdamstraat een receptie plaats. OESTGEEST Ridder In de Kroenorde H. M. de Koningin heeft de heer P Neven, gewezen hoofd van de Prinse* Jullanaschool te Brussel en thans woon de te Oegstgeest. vergunnr.ing verleend tot het aannemen van de hem door Z. M. de koning der Belgen verleende onderscheiding van ridder in de Kroon- oordc van België In vacantie hals geplunderd Een familie uit Oegstgeest ging deze zomer een week met vacantie. In die tijd zou de werkster uit Leiden op de kin- dereo paasen. Deze haalde eohter haar verloofde, een onbetrouwbare koopman in buis en toen de familie thuis kwam werd nogal bet een en ander vermist. Het tweetal stond mi terecht voor de Haagse politierechter. De werkster ver klaarde dat z haar verloofde aan ban- delsgeid had willen helpen, omdat hd zonder werk wes Zij werd veroordeeld tot 6 weken met aftrek. Haar toekom stige echtgenoot Inreeg 4 maanden met aftrek Als opvolger van de heer Tj. Nauta is ir A. D. J Uurbamis, thans in gelijke functie te Groningen, benoemd tot dt- ïf^Ur Va° h<t Den 30 Pet Is thuis getaleven; 26 pet heeft (nog) geen vacantie gehad; 44 pet (ruim 2,6 millioen volwassenen is we! op vacantie geweest en wel: bij familie o! kennissen 22 pet, in hotel, pension, huur huisjes 9 pet. r.aar het buitenland 7 pet, reizen en trekken in Nederland 6 pet. Van hen die vacantie hebben gehad, verklaarde 38 pet dat ze prachtig weer hadden; 42 pet gaat we!; 12 pet slecht weer; geen antwoord 8 pet. De Haagse gemeenteraad heeft het voorstel tot het bouwen van een com- plex van 73 WONINGEN VOOR OUDEN |4_ worden in Zwolle VAN DAGEN in Overvoerde goedge- KLEUTERSCHOLEN van elk twee keurd. Een credlet van f 2.025.000 werd kitss*n F*oper>d, die door 50 wijwil.'i hiervoor verleend. De huurprijs van deze f"5 lr hun vrU« tijd zijn gebouwd uit woningen zal f 14 per week bedragen 041 materiaal van oude barakken. De Haagse raad heeft besloten het plein bij het nieuwe stadhuis de naam - DE FRANSE AMBASSADEUR fn "E >l*.u. to:, te, g:st.r*n MONCHY-PLEIN J vliegtuig naar Parijs vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3