Jlieuuic gei&sctje GTouraiU Zeldzaam jubileum in Warmond Nemen de Russen actief deel gevechten in Korea? Dean Acheson zou stappen overwegen bij de Verenigde Naties aan de Amerika speelt in Noord-Afrika het Kremlin in de kaart 't Plan-Eden te Straatsburg gisteren aanvaard Wfst U Socialistische congressen WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 87. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal 2— per maand: 0.47 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9548 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W._ J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticti h aftelleen BtflD hert In ttffteaspoeT Doelwit van speculaties DEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal Rusland en zijn bondgenoten waarschuwen, dat Amerika van plan is bij de Ver. Naties aan te dringen op verdere actie in Korea, indien er geen einde komt aan de impasse in de wapenstilstands-bespre kingen. Die waarschuwing zou worden gericht tijdens de, in October te houden. Algemene Vergadering der Ver. Naties, kort na de opening op 14 October. Een woordvoerder van het State Department noemde dit bericht, in de, overigens gewoonlijk goed geïnformeerde „New York Times"... speculatief. Ofschoon er alarmerende berichten zijn, dat 7000 a 15.000 Russen aan de zijde der Noord-Koreane# zouden meestrijden, toont men zich in kringen van het achtste leger in Korea, hierover verrast. Wel erkent men, dat de Russen adviezen geven, zelfs aa: Noord-Koreaanse generale staf, maar het bewijs van een directe deel neming aan de huidige gevechten is niet geleverd. Volgens de „New York Times" Acheson de eerste spreker zijn bij de algemene debatten in de Assemblée. Blijkbaar wil men het probleem Korea niet langer laten in het betrekkelijk passieve stadium. Wat nu de aanwezig heid van Russen op Korea betreft, het volgende: Het Britse ministerie van Oorlog verklaarde „redenen te hebben, om aan te nemen, dat zich op Korea aanzienlijk aantal Russische militairen bevindt". De Russen zouden niet heden zijn samengevoegd, doch dienst doen als adviseurs en een rol spelen bij technische onderhouds-werkzaamheden. Ook schijnt een Amerikaans staf officier op Korea mededelingen te heb ben gedaan van dezelfde strekking. Onze stafofficier sprak echter van „enkele duizenden" Russen en dat het niet slechts Russen, doch ook militairen uit andere Oost-Europese landen betrof. Zij zouden het moderne, met radar uitgeruste, af weergeschut nabij de luchit'bases var Antoeng bedienen. Voorts meldt Reuter, dat ook dikwijls draadloze berichten in het Russisch tussen vliegtuigen worden opgevangen. Tot nu toe werd eobter nooit op Korea.... een Russdsohe soldaat gedood, gewond, gevangen genomen of een strij dende Russische afdeling aangetroffen. Twijfel ean de juistheid dezer berichten omtrent tien-duizend Russen op Korea blijft dus gerechtvaardigd. Inmiddels wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat Amerika overweegt, generaal James van Fleet, de bevelheb ber van het achtste leger op Korea, te vervangen. Officieel werd te kennen gegeven, dat een zodanige wijzaiging niet beoogd wordt, in Ieder geval komt de generaal het volgend jaar in aanmerking voor pensioen. De premier van Zuid-Koi'êa, tegen stander van de extremistische president Syngman Ribee, heeft zijn ontslag aange boden. De berichten over felle gevechten houden aan. Sinds het communistosohe offensief van jl. Maandag, hebben d< Verbondenen drie belangrijke heuveltop- In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 27 Septem ber jl. in Korea zijn gesneuveld: de soldaat Ch. Bastiaans. gebo ren 2 Augustus 1924. afkomstig uit Maastricht en ongehuwd, en de soldaat H. Veenendaal. gebo ren 3 September 1923. die behoorde tot het regiment infanterie Oranje- Gelderland. Hij was afkomstig uit Arnhem en ongehuwd. Er zijn thans in totaal 89 Neder landers in Korea gesneuveld. pen moeten ontruimen. Kustbatterijen der communisten plaatsten een treffer op de 2200 ton metende Amerikaanse tor- pedobootjager „Alfreda Gunningham", waarbij 8 matrozen verwondingen op liepen. De torpedoboot jager slaagde er dn het kustgesohut tot zwijgen te brengen. Men ziet, dat het ten aanzien van de politiek op Korea aan diverse „specula ties" niet ontbreekt1 Namsam gebombardeerd Later ontvingen wij nog telegrammen luidende, dat Amerik. Superforten morgen de chemische fabriek te Nam sam hebben aangevallen. De aanval, die van bases in Japan en Okinawa werd ondernomen, duurde meer dan twee een half uur. Deze fabriek Jigt 40 km ten Noord-Oosten van Antoeng en is der belangrijkste industriële hulpbron- Groningen 1 October NoordlKorea. Het was vooi eerst, dat een aanval op Namsam werd ondernomen. Communistische Mig straaljagers vertoonden zich wel. i zij openden het vuur niet. Volgens Reu ter werd de fabriek een prooi der vlam- Bij ongeregeldheden op het eiland Tsjejoe, vóór de Koreaanse kust, zijn 45 krijgsgevangenen om het leven geko men. terwijl er 120 werden gewond. De gevangenen kwamen in vezret tegen de bewaking. Ministerie Maatschappelijk Werk Mr P. H. M. Werner wordt secretaris-generaal nspecteur-gencraal beidsbureau, tot se< het Ministerie vi Werk. de benoeming te ver- P. H. M. Werner, i het Rljksar- iris-generaal van Maatschappelijk De Valera nogmaals in Utrecht geopereerd Opnieuw is dezer dagen op de 69-jarige Ierse premier Eamon de Valera Utrecht een oogoperatie verricht, meldt AP. De onmiddellijke resultaten zijn vredigend, maar het zal nog enkele weken duren voor de definitieve uitslag vastgesteld kan worden. Hoewel de aard van de ziekte niet onthuld is, verluidt in Dublin, dat De Valera aan groene staar lijdt. Op elke 50 Nederlanders nu een bromfiets Aantal nam minder toe dan vorig jaar Op 1 Augustus j.l. waren in ons land 218 000 bromfietsen*-ïn gebruik. De ontwikkeling van het aantal brom fietsen is sedert 1949 als volgt verlopen: 1 Aug- 1949 4500, 1 Aug. 1950 55.000, 1 Aug. 1951 148.0q0, 1 Aug. 1952 218.000 Uit deze cijfers* blijkt, dat de netto toeneming van he.t Nederlandse brom fietspark in de periode Augustus 1951- Augustus 1952 70000 bedroeg, tegen 93.000 in de daaraan voorafgaande jaar periode, aldus meldt het C B.S. Ruwweg betekent dit, dat iedere 50ste Nederlan der in het bezit is van zo'n vervoer middel. Rechterlijke Macht 14 Oct. in de Tweede Kamer De Tweede Kamer komt op 14 October a.s., des middags om 3 uur in openbare vergadering bijeen- Het ligt in de be doeling, behalive een veertiental natu ralisatiewetsontwerpen o.m. te behan delen de wet tot wijziging van de s voor de kosten van het regentschap de nieuwe regeling van de samenstelling van de Hoge Raad, de gerechtshover arrondissementsrechtbanken en de kan tongerechten. Felle critiek van maarschalk Juin Jhr mr O. FA. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-voorzitter van de Tweede Kamer, vroeger buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister bij het Vaticaan, in Wenen en in Brussel, hoopt morgen in zijn woning te Wassenaar 85 jaar te worden. en dat niet van zins is, de internationale organisatie de bevoegdheid toe te kennen zich hiermede te bemoeien. Mogen de Verenigde Naties bedenken, dat de moge lijkheid groot is dat Frankrijk elke re lutie deir Verenigde Naties, die het strijd acht met rechtvaardigheid en wa heid, van nul en gener waarde zal achten Aanval van Truman op Eisenhower Advies uit 1945 zou veel kwaad gedaan hebben Truman, die per trein een verkiezings- reis maakt door 22 Amerikaanse staten, heeft te Havre, in Montana, beschuldi gingen geuit aan het adres van Eisenho wer. ,,Toen Eisenhower op het eind van de oorlog opperbevelhebber in Europa was, he?ft 'hij de veiligheid van de Ver. enigde Staten in gevaar gebracht dooi' Amerika in onwetendheid te laten over het Russische gevaar voor de wereldvre de", aldus Truman. I De mening van Eisenhower het Franse bestuur in Noord-Afrika I geen redenen waren dat de Sowjet Unie zouden willen inlaten, schrijf maar-Jen de Verenigde Staten „niet zo nauw schalk Juin onder meer: „Laat men zich mogelijk bevriend zouden blijven", heeft op het hoofdkwartier der Verenigde grote invloed gehad en veel kwaad ge- Naties goed voor ogen stellen, dat Frank- j daan. Als Pi«»nh«v rijk zijn positie in Noord-Afrika als een binnenlandse aangelegenheid beschouwt Het is merkwaardig, dat de Verenigde Staten, wanneer zij het over Noord- Afrika hebben, precies dezelfde taal ge bruiken als de Sowjet-Unie. Beide lan den, zij het uit tegengestelde overwe gingen willen dat Frankrijk ziioh uit Noord-Afrika terugtrekt, schrijft maar schalk Alphonse Juin, inspecteur-gene raal. der Franse strijdkrachten, in het maandblad „Hommes et Monde". „De Verenigde Staben," vervolgt hij, „menen dat als de Fransen zich nu maar uit Noord-Afrika terugtrokken, daar plotseling orde en rust zrullen gaan heer sen. Het Kremlin is er eohter zeker van dat het vertrek der Fransen een derge lijke wanorde zou teweeg brengen, dat hierdoor een prachtige voedingsbodem voor het communisme eou ontstaan. Ook Moskou ziet ons dus maar te gaarne vertrekken. Ik heb onze Amerikaanse vrienden, eerst te Rakat (Marokko) en later in Washington, er reeds op gewe zen, hoe betreurenswaardig hot is dat zij ten deze één lijn met het Kremlin trekken. Ik had eohter niet de indruk dat men met mijn woorden instemde." Schrijvend over de mogelijkheid, dat de Verenigde Naties, eventueel met steun der Verenigde Staten, Volgende zitting in Januari Nauwe band gelegd tussen Engeland en de te vormen Europese gemeenschappen epE STRAATSBURG werd de herfstzitting van de Assemblée, deel uit- -■- makende van de Raad van Europa, gesloten. Met vrijwel algemene stemmen, namelijk 102 vóór en 1 onthouding, hebben de leden het z.g. „plan-Eden" aanvaard. Zulks betekent, dat de Britten voortaan aan alle Europese gemeenschappen, binnen het kader van de Raad van Europa, kunnen meedoen, zonder verantwoordelijkheid te dragen. Engeland geeft zijn souvereiniteit dus niet op. Wel wordt er een zeer nauwe band gelegd tussen de te vormen gemeenschappen der West-continentale landen en de andere, in het bijzonder Engeland. De Britten hebben dus een succes be- Teitgen en Mollet, alsmede de Neder- „Als Eisenhower in 1945 betere i adviezen had gegeven", aldus Truman, „dan zouden wij in 1946, 1947 en niet zoveel moeite hebben gehad or aandacht van het land op het communis tische, imperialistische gevaar te vesti gen". In November 1945 verklaarde Eisenhower voor een Senaatscommissie, dat geen factor in de Russische politiek van zoveel belang was, als de wens de goede betrekkingen met de Verenigde Staten te handhaven, aldu; de president. Truman gaf toe, dat ook de regering Onmiddellijk na de oorlog met al-Ie mid delen had getracht vreedzaam met de Russen samen te leven en hij laakte Eisenhowers pogingen als zodanig niet. „Eisenhower moet echter zo eerlijk zijn om zijn verkeerde beoordeling van de Russen te erkennenaldus de president, die de Democratisch- candidaat, Steven son, loofde als één der eersten, die reizen naar Europa in 1935 en 1946. de „Russische plannen had doorzien en het gevaar, dat deze plannen inhielden voor de wereldvrede, had gewaar schuwd". haald. Zij hebben gedurende de gehele zitting alles in het werk gesteld, or Assemblée er van te overtuigen, dat de vorming van een „klein-Europese fede ratie" geen scheiding tussen het conti- nemt en Enigeland zou mogen teweeg brengen. De laatste weerstanden in dc vergadering tegen het advies werden eken door een vurig betoog van dt ie parlementaire onderstaats-secre taris, Nutting. De gemeenschap der zei 'en was volgens hem „een kind var de ruimere Raad van Europa" en er wai geen reden het ran de ouders weg tt Zoals reeds vermeld, zullen nu „waar- miers" gezonden worden naar de Euro pese parlementaire organen. Toch blijft Straatsburg nog enige onzekerheid staan over de wijze, waarop deze banden met Engeland werkelijk kunnen worden gelegd. Immers het huidige sohema reikt praotisch niet verder dan het „plan- Schuman" en het Europese Defensieplan. Volgens Nutting za-1 het nodig zijn een ander te herzien, als „Klein-Europa" straks een politieke autoriteit krijgt. Vooral de Franse afgevaardigden. Werken vakbonden van KSG-landen samen? lamdse gedelegeerde mej. Klompé hebben er krachtig toe meegewerkt, dat dit resultaat kon worden bereikt. Mejuf frouw Klompé heeft o.a. op felle wijze gereageerd op de rede van de Belgisohe Liberaal Motz, die de vrees had uitge sproken voor eenOhristen Demo cratische overheersing" 'in een toekom stig Europa. Het verhoogde tempo der Europese be drijvigheid blijkt uit het feit, dat de Assemblée midden Januari weer voor enkele da-gen te Straatsburg bijeen zal komen. Dit met het doel kennis te nemen van de besluiten, die in het begin van Januari door het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap zullen wor den genomen. Tot dusverre kwam de Assemblée tegen Mei bijeen. Weer een Ned. vlieger in de V.S. omgekomen In de nabijheid van Luke Airforce Place (Arizona) is Maandag de 29-jarige reserve-sergeant-vlieger C. de Kok van de Nederlandse luchtmacht, die in de Verenigde Staten tot vlieger werd opge leid. met een vliegtuig verongelukt en om het leven gekomen- Hij was afkomstig uit Scheveningen en ongehuwd. EENZAME ANNA Reizigers, die uit Boekarest te Wenen arrieveerden, hebben verklaard, dat de voormalige communistische Roemeense mini- van Buitenl. Zaken, Anna Pauker, bij de opening der herfstzitting van de Roemeense Nat. Vergadering... eenbaam op een der achterste plaatsen zat. Dit is de eerste maal, dat zij na ontheffing van haar functie, in het openbaar is ver schenen. Ex-kapitein Westerling werd gisteren in de raadkamer van de Hooge Raad gehoord. Ons hoogste rechtscollege moet namelijk uitspraak doen over de nationaliteit van Westerling. De ex-kapitein verlaat hier het gebouw met naast hem zijn vroegere commandantde oud-Koreastrij- der majoor Linzel uit Wassenaar, wiens naam nog niet zo lang geleden veelvuldig genoemd werd, omdat aanvankelijk verluidde, dat hij gesneuveld was. Op weg naar Moskou waarvoor Veto-kampioen Gromyko was 20 min. op Schiphol „Ik heb niets te verklaren", was het enige wat hij wilde vertellen (Van een onzer verslaggevers) Een middelmatig grote man, gekle- :n blauwe gabardine regen-jas, hoofd gedekt met een g-rijze hoed, stond gistermiddag verwonderd te kijken op de trap die hem uit de Viking waai hij uit Londen kwam, op het platform de Amsterdamse vlieghaven moest ?n. Gromyko, de Russische ambas sadeur te Londen. Zijn verwondering gold de fotografen x>r hem, die blijkbaar ndet wisten v te doen: fotograferen of wachten tot nog iemand uit het vliegtuig zou komen. De aanmoediging: ,,Dc is-ie" vertrouw- GROMYKO OP SCHIPHOL DAT tegen de 29-j. kantoorbediende H. W. uit R'dam. die zijn vrouw met een zakmes in de hals heeft gestoken, voor de R'damse rechtbank 10 maanden, waar van 5 voorwaardelijk, is geëist. DAT de 12.480 ton metende Thalatta, die in record tijd bij de N.D.S.M. is ge bouwd (4 maanden op de helling en 2 maanden* af bouwtijd) in A'dam is over gedragen aan de rederij Thalatta N.V. DAT als opvolger van R. Wichers Hzn uit Borger tot provinciaal voedselcom- Drente is benoemd Th. Brou- r, prov. voorzitter van de Chr. Boeren- Tuindersbond en wethouder te Assen. De vakverenigingen van metaalarbei ders en mijnwerkers uit de zes landen de Europese kolen- en staalgemeen schap willen in de toekomst nauw samenwerken bij alle gemeenschappelijke vTaagsutkken en een gesloten blok vor- tegenover de hoge autoriteit. Giste- s in Luxemburg een eerste confer en- an vakbondsfu-notionarissen gehou- DAT de oud-gemeentesecretaris van den ter bespreking va-n een orga-nisato-1 Den Haag, mr J. J. Boasson. vandaag in' rische aaneensluiting van de vukvereni-A'dam het woord voerde voor het Lan- gimgen. Binnenkort zal een tweede con-, delijk Contactorgaan voor gemeente- feren-tie worden gehouden. j secretarissen. DAT Maandag in Leeuwarden driedaagse Friese groenten- en fruitten- toonstelling wordt geopend. DAT de chef van de douane op Schip hol, P. Mol. die naar Antwerpen is over geplaatst. bij zijn afscheid de K.L.M.-leg penning heeft ontvangen. DAT de raad van Heerlen ƒ2,5 millioen beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van een nieuwe schouwburg aan het Raadhuisplein. DAT de Ned. oorlogsschepen die na de oefening Mainbrace Gothenburg (Zw.) bezocht hebben, gisteren naar Den Heidei zyn vertrokken. DAT Winterswijk de grootste afdeling van het Koningin Wilhelminafonus (kan kerbestrijding) heeft met 1450 leden, die in anderhalf jaar tijds 13.220 bijeen brachten. DAT een tweede Haagse apeelclub :ich, evenals de voormalige spcelclub Aristo. in de Belgische enclave Baarle- Hertog poogt te vestigen. DAT mevr. E. A. Schaap-v. d. Pol uit Heemstede een grote taart met 5.000 krenten ontving, toen zij als 5.000ste de tentoonstelling Kunst in de Banketbak kerij te Haarlem bezocht. DAT de Enschedese bioscoopdirecteur C. v. D., die copicën heeft vervaardigd en verkocht van films waarvan de rechten by een ander berustten, in Al melo tot 300 boete is veroordeeld (Eis: 500). DAT in Arnhem wegens belediging van de Koningin en de Prins tegen de 23-jarige grondwerker A. M. T. uit Does burg drie weken gevangenisstraf is DAT vannacht in de cantine van de stalen meubelfabriek De Cirkel te Half weg een brand woedde, doordat men had vergeten de electrischc kookplaat af te zetten. DAT de Prov. Staten van Friesland als lid van Ged. Staten in de vacatüre- mr J. Algera, hebben gekozen mr D. Okma tc Leeuwarden (A.R.). den ze blijkbaar niet, waa-ruit al -w®er blijkt dat macht niet een kwestie uiterlijk is. Om-rln-gd door journalisten begaf Gro myko zich na zijn aankomst naar d< wachtkamer \*oor doorreizende passa giers. „Bent U op weg naar Berlijn?" „Neen, naar Moskou". „Om er het partijcongres van de com- munistische partij bij te wonen?" „Daarover kan ik geen verklaring af leggen". „Hoe vindt U het in Londen?" „Ook daarover kan ik niets zeggen". Dat werd allemaal op een uiterst be minnelijke wijze, maar zeer beslist ge zegd. Gromyko spreekt een zeer be schaafd Engels en heeft uitermate ver standige en vooral in alles geïnteresseer de ogen. In de wachtkamer gebruikte hij een consumptie. Daarna wandelde hij. vergezeld door een steward van de British Europeen Airlines, naar de Vrking terug vo< vlucht naar Hannover. De steward droeg zijn koffer, emand zei „belangrijke do cumenten zullen er niet inzitten, want dan had hij die koffer zelf wel gedra g-en". Geen Russische vertegenwoordiger in Nederland of iemand vo-n dien aard was er om Gromyko te begroeten. Al-leen de figuur van een journalist, die, na aille weigeringen het nog maal probeerde. Alleen. Maar onverbiddelijk, bijna als een veto. klonk het: „Ik beb n-iet te verkla- Toen ronkten de motoren. Verloofd paar gedood toen motor slipte longeman onder kantelende tractor geraakt Gisteravond om zes uur Is op de Rijks weg bij Zaltbommel een verloofd paar bij een motorongeluk om het leven gekomen. De 27-jarige P. Stokbroeks uit We rt en zijn 25-jarige verloofde mej. C. Bij man uit Weert reden in de richting Den Bosch, toen plotseling de motor slipte en S. de macht over het stuur verloor. De motor werd aangereden door een ach teropkomende auto, die door krachtig remmen eveneens slipte. De motorrijder was vrijwel op slag dood. Zijn verloofde overleed in het ziekenhuis. De 22-jarige P Boonman uit Wol- phaartsdijk (Zeeland) is gistermid dag onder een kantelende tractor ge raakt en gedood. De tractor was bij het vervoer van bieten in een bocht geslipt en in de sloot gekanteld. In Roermond is gisteren een jarig jongetje van een grind-auto geval- n en overleden. De 70-jarige wileryder G. P. V- Meyer gisteren in de Lairessestraat te i lerdam tegen een tram van lyn 16 gereden. Hij overleed aan de gevolgen Uit de Gouwe by Waddinxveen het stoffelijk overschot opgehaald v. het vierjarige jongetje M. Verwey. dat sinds 20 September werd vermist. De bureauchef bij de Postehéque- Girodienst, de heer J. de Hamer, is benoemd tot referendaris der P.T.T. OP DE laatste dagen van de Septem bermaand zijn de socialisten zowel van West-Duitsland als van Engeland hun congressen gaan houden. Er is, ook voor wie geen West-Duitser of Engels man en bovendien geen socialist is, alle reden, met belangstelling kennis te ne men van hetgeen er op die congressen gebeurt of gebeurd is- Dat is al daarom het geval, omdat ook te onzent de socialisten, en met name de leidinggevende oncier hen, met aan dacht de ontwikkeling van het socialis me zullen volgen Het socialisme in ons land is altijd georiënteerd geweest op het socialisme buiten de grenzen. Eens was het het Franse socialisme dat zijn invloed uitoefende. Er is een tijd ge weest, waarin het socialisme bij ons zich vooral richtte naar het socialisme in Duitsland. Na de jongste wereldoor log was er een onmiskenbare toenade ring tot het socialisme, zoals in Enge land werd aangehangen. Wanneer wy zeggen, dat de socialisti sche leiders te onzent niet blind wensen te zijn voor het socialisme van over de -nzen. dan willen wij toch niet voor bijzien het feit. dat het Nederlandse socialisme vooral sinds de jongste we reldoorlog wel zeer is verburgerlijkt. Daarin openbaart zich trouwens ook de Engelse invloed. Van het oude striid- socialisme der S-D A.P. vindt men wei nig terug. In plaats daarvan hebben wij. en ook dit herinnert aan Engeland, een Partij van de Arbeid gekregen waarin van het orthodoxe Marxisme niet veel is overgebleven en die uitdrukkelijk ver klaart, voor allerhande levensbeschou wing open te" staan. Tot die matiging in de socialistische principes te onzent heeft stellig sterk bijgedragen het feit. dat de socialisten sinds de bevryding onafgebroken deel hebben uitgemaakt van de regering. Dat is zeker niet uitsluitend socialistische .-winst" geweest. Het heeft integendeel op het socialisme zelf vermoeiend ge werkt. Het socialisme is aan het uitslij ten geraakt. Er kwam water in de wyn- TN West-Duitsland en in Engeland ech- ter zyn de socialisten niet in de rege ring. Zij zijn er in de oppositie. In En geland komt daar nog als „verzwarende omstandigheid" bij, dat men tot voor kort wel in de regering zat. Daar heeft het socialisme de herinnering aan ge miste kansen en loopt men als het ware nog met de kleerscheuren rond. Onder de Westduitse socialisten open baart zich het onbehagen weer op an dere wijze. Correspondenten die daar het socialistisch congres hebben bijgewoond, maken gewag van een zekere ingezon kenheid, ook omdat men over toch zeker niet onbelangrijke kwesties binnen eigen gelederen ongelijk bleek te denken. In Engeland valt binnen het socialisme een onmiskenbare radicalisering op te merken. De invloed van een man als Bevan schijnt er toe te nemen cn Bevan is. zoals men weet, een man van de lin kervleugel. Nu behoeft men de invloed daarvan niet te overdrijven. Want het Engelse socialisme 'zal altijd tamelijk „conservatief" blijven, net zo goed als de conservatieve partij in Engeland voor ons besef hier en daar tamelijk „socialistisch" kan zyn. De soep wordt er dus nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend, maar de radicalisering binnen het socia lisme is er buiten twyfel en de partij leiding zal, zij het ook tegenstribbelend, met de toenemende invloed van iemand als Bevan rekening moeten houden. Dat laatste zal zy intussen niet dan met tegenzin doen. Want niet alleen ts zij zelf tamelijk conservatief ingesteld, zij weet dat dit met heel het Engelse volk het geval is. Een felrode Labour- partij zal de Engelsen alleen maar af schrikken en toegankelijker maken voor het conservatieve bewind. Daarom zal ook een man als Churchill, zojuist van vacantie teruggekeerd de gang van zaken met zoveel belangstel ling volgen. Er zyn van hem verschei dene pittige uitspraken met betrekking tot het socialisme bekend. Een socialist heeft hij eens met Columbus vergeleken, want Columbus was ook vertrokken zon der te weten waarheen, was ook aange komen daar, waar hij niet wilde wezen en had tenslotte ook heel de reis ge maakt met het geld van een ander. Of een andere uitspraak van dezelfde Churchill: de onafscheidelijk met het ka pitalisme verbonden ondeugd is de on gelijke verdeling van de zegeningen des levens, de onafscheidelijk met het socia lisme verbonden deugd is de gelijke ver deling der ellende Wie zulke dingen zo weet te formule ren is alleen daarom al een geducht te genstander. TJET socialisme weet niet waarheen het gaat. zegt Churchill. Dat is een ge dachte welke zich in het byzonder thans opdringt, nu het, onder invloed van men- als Bevan, min of meer op drift schijnt te raken. Bevan wil het blijkbaar gedreven hebben in de hoek van de aloude socialistische orthodoxie, waar in begrippen als socialisatie hoogtij vle- Die socialisatie was ook op het con gres van de Westduitse socialisten aan de orde. Maar daar waren de klanken heel wat gematigder. We zouden bijna zeggen, dat ze op het Engelse af waren. Zouden de socialistische opvattingen 'er de beheersing van de economie, zo- s ze in West-Duitsland cn zoals ze in Engeland worden aangehangen, dichter bij elkaar komen? Het heeft er wel iets van. Dan zou Nederland een trefpunt kunnen zijn. Maar hier heeft het socialisme zo zyn eigen zorgen. Hier maakt het deel uit veelzijdig samengesteld rege ringsbeleid. Hier is het betrokken In het compromis. Daarom zal de ontwikkeling in West- Duitsland en in Engeland voorlopig wel langs Nederland heen gaan. Dat neemt niet weg dat ook te onzent velen aan die ontwikkeling van over de grenzen hun aandacht zullen willen geven. Onder die velen zijn socialisten en niet-socialisten stellig beide vertegenwoordigd. Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt- Zwaar tot half be wolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind, in een groot deel van het land nog geruime tyd tussen Oost en Zuid. maar in het Zuid-Westen van het land spoedig rui mend naar West of Noord-West Weinig in temperatuur. (Opgemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1