EIM In het vogelrijk dienen eerste najaarsstemmingen zich aan Terugmeldingen over geringde vliegers brengen nieuwe gezichtspunten Lucas van Leyden en Lijsbeth door de regen tegengehouden De beste service Gladiolusvereniging hoopt er het beste van Taak voor de Kerk op het gebied van de Dierenbescherming NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 Zomerkleed word/ afgelegd Nu de eerste herfstkleuren zicli weer beginnen te tonen en de erica is uit gebloeid, bereiden tal van vogelsoorten zich voor op hun vertrek. Ofschoon de imposante vogeltrek nog moet beginnen, zijn reeds vele van de kleine insectenetende vogels vertrokken. Aan het einde van de zomer en het begin van de herfst gaat dat allemaal nog zo ongemerkt. Langs wegranden en in bosjes en tuintjes ontdek je wel eens plotseling fitisjes, tjiftjafs en grauwe vliegenvangertjes, die er soms kort blijven hangen en dan weer even plot seling verdwijnen als ze kwamen. Op merkwaardige plaatsen verschijnen leeuweriken en tapuiten, terwijl we 's avonds de overtrekkende groenpoot- ruiters, scholeksters, tureluurs, oeverlopers en goudpluvieren horen. Ook op de weilanden rondom Leiden huizen op het ogenblik al weer grote vluchten goudpluvieren tussen de kievi ten. De roep „tlu-wie" verraadt spoedig hun aanwezigheid. Prachtige vogels, die we zelden op korte afstand kunnen nade ren en bekijken. Sommige zyn nog in zomerkleed met de prachtige goudkleu rige bovenzijde met lichte en donkere vlekjes, terwijl de onderzijde zwart is. In tegensteUing met de zilverpluvier, waarmee wij deze soort gemakkelijk zou den kunnen verwisselen, heeft de goud pluvier geen zwarte okselveren. Een kenmerk, dat bij neerstrijkende en op vliegende vogels spoedig opvalt. Nu is het ook weer zaak uit te kijken naar de bonte of zwartgrauwe vliegen vangers. Van de laatste dagen van Augus tus af tot ongeveer het einde van deze maand hebben we aan de kuststreek nog wel eens kans de levendige vliegenvan gertjes te ^ontdekken. Het wijfje is grauwbruin en lijkt wat op de grauwe vliegenvanger. Witte staartpennen en een witte vleugelspiegel zijn echter een opmerkelijk verschil. De mannetjes in hun jacket zün herkenbaar aan de witte onderzijde, witte vleugelspiegels en de donkere tot zwarte bovenzijde. Zien we er één met een duidelijk wit voorhoofd en een grotere witte vleugelspiegel, dan hebben we met de zelden bij ons voor komende withalsvliegenvanger te doen. De witte nek is vanzelfsprekend nog een kenmerk, dat verwarring uitsluit. Elk jaar weer hoor ik, dat er van die door trekkende zwartgrauwe vliegenvangers in tuintjes, soms midden in Leiden, zijn gesignaleerd. Zelf kon ik er eens ee de Burcht ontdekken. Dit zijn allemaal trekkertjes uit Scandinavië. In ons land zijn ze n.l. als broedvogel vrij zeldzaam en dan alleen in het Oosten en Zuiden. Half Augustus ontdekten we. dat de gierzwaluwen en bloc uit de stad u verdwenen. Ook andere echte zo vogels, zoals de wielewaal, spotvogel, tortelduif en de koekoek, zijn voor grootste deel weer weg. Het ringen in het wild levende vogels toont ons soms duidelijk de spoed aan, waarmee som mige vogels naar het Zuiden vertrekken. Een van de zomer in midden-Limburg geringde jonge wielewaal was b.v. drie weken geleden al in Noord-Italië. tussen Gardameer en Venetië, terwijl een jonge grutto, als nestjong geringd in Juni de omgeving van Zwolle, zich eind Augustus in Senegal in Afrika bevond. Jonge scholeksters kunnen een maand nadat zij als nestjong in ons land zijn ge. ringd, worden teruggevonden langs de Franse kust. Sterns en ook andere ten houden er in de nazomer nog „zwischenzug" op na, zoals de Duitsers dat noemen. Dit raadsel is nog niet helemaal opge lost. Jonge vogels worden een tot twee maanden zowel vrij ver Noordelijk als Zuidelijk geringd teruggevonden. De door ons geringde grote sterns op „De Beer' dit jaar b.v. tonen dit nog eens duidelijk aan. Van een aantal op één dag als nest jong geringde grote sterns werden ruin een maand na het ringen op de Wadden eilanden en langs de Friese kust (soms tot ver in de Duitse Wadden) verschei dene teruggemeld, andere kwamen tege lijkertijd. reeds teruggemeld, uit Norman- dië in Frankrijk. Vermoedelijk laten 7.t zich eerst een beetje langs de kust gaan zoals de wind ze waait. Deze grote sterns trekken later dan de andere sterns verder weg, naar de Goudkust en Zuld-Afrika. Zij blijken beter bestand tegen ruw ringde wilde eenden uit binnen- en bui tenland teruggemeld. Hierdoor hoopt men een beter inzicht te krijgen in de trekbewegingen van ons waterwild. Im mers de jacht op alle soorten eenden, be halve berg-, eider- en krooneenden. is weer geopend, evenals op patrijzen en watersnippen. De prachtige fazanten in het duin, die we zo vaak op onze wandelingen tussen volop met oranje gekleurde duindoorn- Gioot belang Interessant is het, dat terugmel dingen over geringde vogels ons steeds weer nieuwe gezichtspunten brengen, en het is dan ook van het grootste belang, alle gegevens van vondsten van geringde vogels op te sturen naar het op de ring gedrukte adres. Ongetwijfeld krijgt men dan als tegenprestatie wel een berichtje, waar en wanneer de vogel werd ge ringd. Zo'n berichtje kan even op zich laten wachten, maar men kan er op rekenen. De ringstations krij gen het steeds drukker. Nu men ook meer en meer overgaat tot het ringen van het waterwild, wor den door jagers en kooikers talrijke ge- Familieberichten uit andere bladen Leeuwarden-R'dam. ONDERTROUWD: B S Gerzon en R S Kalm M. A-, A'dam. GETROUWD: J H Becking en W E Hoff- scholte, Nljmegen-Doetinchem: A A L v d Lande en A Riley. Deventer: C J Honig en D Prager, Haarlem: Jhr. mr C D van Len- r.ep en M Verster, Utrecht-Laren. OVERLEDEN: A Hoogerwerf, m. 63 laar. Santpoort: Jhr W Ph Barnaart- m. 87 jaar, 't Huis te Vogelenzang: Ir C Moerman, m. Santiago (Chili)-Rijswljk: J S de Goey-Ver- beek. m.. 32 j-, Schiebroek. Fazantenpaar in het duin struiken zien wegkruipen, hebben het nog even rustig. Weldra zal ook hierop de jacht worden geopend. Grappig is het, dat in al deze eerste najaarsstemmingen enkele vogels soms lang nog met neste len doorgaan. Houtduiven b.v. kunnen tot laat in de herfst, tot October, blijven broeden. Op het ogenblik zijn er hier en daar ook nog boeren- of huiszwaluwen, die hun haast vliegvlugge jongen in het nest voeren. Verleden jaar werd begin October nog een nest met jonge groen- lingen gevonden. De velduilen in de Noord-Oostpolder spanden toch wel de kroon. In de afge lopen zachte winter zijn daar verschei dene nesten van deze uilensoort gevon den. De mjlde winter en de rijkdom aan voedsel maakten dat mogelijk, Ofscheon het niet bekend is, of er ook maar één legsel van is grootgebracht, mag dit toch wel een unicum worden genoemd. September 1952 Jaap Taapken GEMEENTE LEIDEN Oiliciële publicatie Afsluiting verkeer op 3 October 1952 kennis: a. dat de toegangswegen tot de binnen stad zijn gesloten verklaard voor hc verkeer met voertuigen (uitgezonderd handwagens, rijwielen, en motorrijwie len) en rij- en trekdieren van 3 Oct 1952, 7 uur tot 4 October d.a.v., 1 uuv Tevolge route: 1 van de Morsweg over Rijnzicht brug. Haagweg. Witte Singel. Zoeterwoad- sesingel en Hoge Rijndijk. 2 Van de Rijnsburgerweg via Oegst- geest langs Rhijngeesterstraatweg Haagsestraatweg, en verder els onder 1 aangegeven; 3 van de Haarlemmerweg, als onder 2 aangegeven; 4 van de Hoge Rijndijk langs Zoeter- woudsesingel. Witte Singel or Haagweg; 5 van de Haagweg als onder 1 aan gegeven. Het is verboden in bovengenoemd tijd vak met een voertuig, waarvoor de ver- keersafsluiting geldt, in de binnenstad op de openbare weg een plaats Deze voertuigen mogen worden geplaatst in de zijstraten van de Maresingel, de Herensingel, van de Witte Singel (met uitzondering van de Witte Rozenstraat de Gerard Doustraat) en van de Zoetv woudsesingel. Zij, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig worden toegelaten, moeten in het oezit zijn van een door de Commissaris Politie afgegeven vergunning; b. dat de Stationsweg, de Steenstraat de Rijnsburgersingel zijn gesloten verklaard voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen (uitgez >n- derd motorrijwielen, rijwielen er handwagens) van 3 October 1952, 19 uur, tot 4 October d,a.v., 1 De Burgemeester van Leiden verzoekt allen tijdens de 3 Octoberoptocht het middengedeelte der straten vrij te houden niet met de optocht mede te lopen belemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep op ieder ter voorkoming van ongelukken, n met serpentines, vuurwerk of confetti werpen en in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts Telefonade tussen V. V. V. slachthuis en stadhuis Het bezoek van de beroemde Lucas van Leyden aan onze stad is gister middag in het water gevallen. De regen zette de stad tussen kwart voor drie en half vijf blank en haast geen mens vertoonde zich op straat. Dus Lucas helemaal niet. j is echter wel in Lelden geweest. Maar kwam niet verder dan het slacht huis, waar een mooie drie-Octoberop- tochtkaros voor hem en z'.n echtgenote klaar stond. Han de Wilde had het tabele echtpaar ontvangen. Gracieus zo als hij dat kan. 't Werd een gezellig der-onsje met af en toe een karige snapering. Men had er namelijk op ge rekend, dat men die wel elders zou krijgen, In het V.V.V.-gebouwtje aan de Steen straat zat óók een gezelschap. De direc teur van V.V.V., enkele heren van actiecomité Leiden Leeft en bestuurs leden van de 3-Octobervereniging. heer Visser was zo stoutmoedig Lucas' in hoogst eigen persoon aan de telefoon te roepen. Toen werd de afspraak gemaakt, dat ze op het slachthuis wel zouden bel- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Bernardus G., zn van B. vam den Nouland en M. Th. W. van Hulst; Theodoras, zn van L. Grootens H. Boerefijn; Elisabeth A. M., dr v li. M. van Schaik en A. G. C. S. Meijer, Cornells P., zn van J. F. Breedeveld M. Kouwenberg; Robert F. H., zn van de Munndk en C. Rijsdam; Jacob F. F., mi J. F. van Rijn eh F. van der Tuin; Eriok, zn van J. J. van Mastrigt et F. C. de Kievit; Jacobus W., zn vai W, J. Versteden en P. C. de Roo; Johan- zn van J. Noort en B. Sloot; Piéter- nelia, dr van R. van der Jag-t en M. A. Blok; Jacob, zn van J. van Rijn en A. der Plas; Mangaretha M., dr van R. Coom en I. M. Vegter; Jacob, zn van n Utrecht en H. Punt; Peter O, W., mi C. de Wit en G. Boom; Hen-ricus, an J. Prins en H. van Zuilekom; J-aoobus, zn van J. Jansen en T. van Wijn-gaarden. GEHUWD: A. Janssen en S. Mizee, van de Water en J. Schouten, M. A. G. Zwaan en M. A. den Hollander, C. Trimp én W. P. Groeneveld, A. C. Bil en H. A. Heijloo, A. van den Berg en E. P. Kruit. OVERLEDEN: K. Ga-rstmen, huisvr. m Van der Steenhoven, 52 jr; A. de la Rie, wdn, 75 jr; J. van der Zeeuw, huisvr. van Noppe, 40 Jr; C. Groeneveld. 70 jr. len, als de stoet zou vertrekken. Onder tussen ging het gezelschap, enigszins verveeld, ergens wat thee drinken. De juffrouw van V.V.V. mocht een struik bloemen kopen voor Lijsbeth van Bos- huysen, voor, het geval dat de optocht zou doorgaan en schilder en gade even het inlichtingengebouwtje zouden bezoe- Het stadhuis Was eveneens niet erg te spreken over de onverwachte gang van zaken. De burgemeester moest al een fles voor z'n gasten hebben geopend, zei z'n secretaresse, mej. Hoynck van Papendrecht, die zich ten einde raad zélf wel eens met Lucas in verbinding zou stellen. Zelfs werd het plan geop perd er een taxi aan te pas te laten ko men. Wat een onmogelijke contradictie: Van Leyden met Lijsbeth in zo'n moder ne slee. „Maar ze komen toch een kijkje nemen in ónze eeuw. Wy, mensen van de 20ste eeuw, bieden hun een taxi aan", vergoelijkte de heer Visser. Het is alles echter op niets uitgelopen. Nóg een aarzeling en toen hakte de heer Herfst van 3 October de knoop door. Han de Wilde voelde veel voor z'n ad vies. Je kunt die open karos, die straks in de optocht moet meerijden, toch niet laten verregenen? Er zou geen tijd meer zijn het ding goed op te knappen. En dan Lucas en Lijsbeth zelf. Ze hebben er veel voor over gehad, maar naar een „gutstocht" verlangden ze niet. De burgemeester drukte de kurk weer in de fles. Misschien zullen Rembréndt of Jan Steen van de inhoud profiteren. Nu nog Jan Steen Dc derde en laatste verrassing van de Leidse Week is hf bezoek, dat Jan Steen morgenmiddag om drie uur aan Leiden zal brengen Hoogstwaarschijnlijk komt hü bü de Koepoort (Doezartraat) aan. Het Is ook zijn bedoeling verschillende aan de Leidse Week deelnemende firma's te bezoeken. Kinderzangspelclub Staalwijk Met ingang van Maandag 6 October is dc heer J. Jasperse te Alphen aan den Rijn benoemd tot dirigent van de Chr. kinderzangclub Staalwijk en omgeving Agenda voor Leiden iziek. Schouwburg, 8 uur: Het vrije toneel, Het witte schaap van de familie. Pieterskerkplein, tot 10 uur: luchtvaart tentoonstelling M.L.D.. Woensdag Pieterskerkplein 107 uur: luchtvaart- tentoonstelling M.L.D.. R.K. montessorischool. Haarlemmer straat 28-30, 3 u.: studiekring „Kleuter onderwijs", vervolgdemonstratie „Ward- instituut". Pieterskerk, 8 uur: wijdingsdienst 3 October „Ex Animo", spreker ds D. J. Vossers. Levendaal 1, half 8half 9: zitting orijzencommissie. Donderdag Pieterskerkplein 10—3 uur luchtvaart- tentoonstelling M.L.D.. Doezastraat, 3 uur: aankomst Jan Steen. Half 8: de grote taptoe. Tentoonstellingen Volkenkunde, 106 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 12 Oc- Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, teL 20085. LEER OM LEER Fietsenbezitters doen er goed aan hun vervoermiddel niet onbeheerd te laten staan. Fietsendieven trachten hun slag te slaan. Zij zorgden er gisteren voor, dat de heer W. L. ui: de Bronkhorststraat vanmorgen 'om ongeveer half 8 zijn eigen fiets in de buurt van het Schut tersveld terug moest „stelen". Het kwam zo. Gisteren liet hij bij een bezoek aan een dokter in de Doezastraat zijn fiets tegen de voorgevel van het doktershuis staan. Voortdurend hield hij door het raam zijn rijwiel in het vizier. Maar hij was blijkbaar niet de enige, want toen hij even zijn aandacht iiet verslappen was er niets meer in het vizier te houden. De fiets was fietsen! Vanmorgen ontdekte de heer L. on derweg naar werk z'n eigendom bij een woonwagen in de buurt van het Schut tersveld. De herkenning was mogelijk door een abnormaal hoog zadel zadeldekje. In de vroegte waren weinig mensen op de been. Twee woonwagen bewoners stonden te kouten. De heer L. verzamelde alle moed. die grotendeels in de schoenen zat, deed een snelle greep, slingerde zich op zijn fiets en bekwam slechts langzamerhand van de schrik, die natuurlijk in vreugde verkeerde. Het witte schaap van de lamilie Er over spreken zullen we niet en e over schrijven nog veel minder, wax dan zou inderdaad de aardigheid voor hen, die dit stuk rog gaan zien, er af zijn. Het is echt een stuk voor Ruys. Wanneer men het repertoire van de ver schillende gezelschappen eens nagaat, zal' men niet veel van zulke stukken vinden, zo dwaas, en toch houdt het de mensen twee-en-een-half uur gevangen. Onafge broken leeft men mee met de gebeurte nissen, zoals die zich ontwikkelen bij de familie Winter. Het hoofd van heit gezin is e< zaam man, vrederechter, lid va scheiden* sociale instellingen, maar tochin deze familie dreigt zelfs een wit schaap te komen, meer zeggen we niet. goed begin van de serie abonnementen van de schouwburg, want Het Vrije Toneel gaf er een prima op voering van. Cor Riuys heeft kans gezien van dit gezelschap een homogeen geheel te maken, ingespeeld op een bepaald genre stukken, goed, maar dat weet men dan ook uitstekend te brengen. Zwakke plekken waren er niet. Anton Ruys typeerde de rol van James Winter heel goed. Wim van den Brink verstrooide dominee op de planken. Zijn spel was beheerst en niet op effect afgestemd, doch oojc Sara Heyblom, Nell Koppen en alle anderen Meten zien, dat het Vrije Toneel zeker niet het minste gezelschap In de Neder landse toneelwereld is en zijn eigen plaats, die het hierin veroverd heeft, ten volle waard is. Voor het begin beeft mr H. R. Goud smit miet enkele woorden Cor Ruys, leider van het gezelschap, herdacht, de i, die niet alleen op het toneel doch ook in het dagelijks leven voor zijn groep zo graag de „pater famillas" wilde zün Ons Belang hield jaarvergadering De woningbouwvereniging Ons Belang hield gisteravond In de Burcht haar jaarvergadering o.l.v. de heer J. Ger ritsen. Deze sprak er zijn teleurstelling j over uit. dat Ons Belang in het afgelopen I jaar geen woningen kreeg toegewezen Aan de matig bezochte vergadering werd verder een inzicht in de moeilijkheid van het onderhoudsvraagstuk der wo ningen gegeven. Het jaarverslag van de secretaris gaf geen. dat van de penning meester weinig aanleiding tot discussie Het bestuur deed het voorstel om het 40-jarig bestaan van de vereniging in 1953 feestelijk te herdenken. De neren Gerritsen. B. Hundersmarck, Van Nierop Slegtenhorst, werdén benoemd tot leden van de feestcommissie. Bij de be stuursverkiezing werden de voorzitter en aftredende leden herkozen. Het be- uur kreeg mandaat om in de vacature de raad van commissarissen te voor- en. Tot lid van de kascommissie werd de plaats van de heer Nievaart geko- in de heer J. Ph. v. d. Bosch. In de rondvraag werd gediscussieerd rer de roetplaag van de gasfabriek, eun aan het speeltuinwerk en het toe wijzen van woningen. Bladrietcampagne begonnen In de uitgestrekte rietlanden van de kop van Overijssel, waar de rietoogst nog steeds meer opbrengt da-n in cultuur gebrachte gronden, is thans de bladriet campagne weer begonnen. Het bladriet gaat hoofdzakelijk naar de bloembollen streek, waar het ais z.g. bollendek wordt gebezigd. Bij een accoord tussen de riet landeigenaren en de handelaren is de prijs va-n het gewas vastgesteld op 27 cent per bos WETHOUDER LAMENS van Zoe- termeer is in de raad hartelijk gehuldigd, omdat hij 25 jaar raadslid was. In Tjilatjap zal. voorlopig onder Japanse leiding, een TEXTIELFABRIEK worden opgericht; kosten 60 millioen rupiah. (Advertentie) LACE PRIJZEN Kleine, maar interessante luchtvaart tentoonstelling Sealury en reddingsmateriaal op het Pieterskerkplein De argeloze wandelaar, die in mijmeringen verzonken de oude straatjes in de buurt van de Pieterskerk door wandelt, kan met harde hand In de realiteit van dit leven teruggeduwd worden wanneer hy eensklaps voor een levensgrote Seafury van de marine luchtvaartdienst komt te staan. Dit zwaar bewapende toestel spreekt wel heel duidelijk van de ernst van deze tyd, die ieder land dwingt grote s voor bewapening uit te geven. Het sympathieke van deze tentooi stelling vinden wij, dat niet het mat riaal in de eerste plaats komt. De opzi is kennelijk te laten zien, dat er alles gedaan wordt wat mogelijk is om de piloot in nood te redden. Bij de marine luchtvaartdienst komt dat in hoofdzaak neer op reddingsmateriaal, dat in volle zee gebruikt moet worden. Zodra toestel in zee stort breekt er voo piloot een drukke periode aan. In- de eerste plaats moet hij zich van zijn parachute ontdoen om vervolgens maat regelen te treffen van piloot zeeman te worden. Een klein, met flessen gecom primeerde lucht op te blazen rubber bootje met radioinstallatie zal hem veilig in de ruwste zee doen zijn, automatische signalen op alle radar- installaties van zoekende schepen vliegtuigen. Duitslands grenzen in 1953 open ?r De Nederlandse Gladiolusvereniging kreeg op hnar gisteren gehouden vergadering één punt te behandelen: de vraag of het niet wenselijk zal zijn het handelsregle ment t.a-v. de gladiolen te wijzigen en wel zodanig, dat bij verkoop van gladiolen op maat, voor zover de levering geschiedt In het tijdvak begin seizoen tot 81 De cember, dit geacht moet zijn de ziftmaat. De heer C. J. van Til, voorzitter, liet de aanwezigen zich uitspreken en bracht het voorstel In stemming: met 52 tegen 88 stemmen ging het van de kaart. In zy'n openingswoord had de heer I men tweemaal per jaar hetzelfde mate- Ven Til van een onverwoestbaar optimis- riaal te zien. De vergadering gaf het me blijk gegeven, hoewel de handelaars!bestuur vrij mandaat om met het C.B.C. de toestand niet zo rooskleurig inzien, i over de reclamezaken te gaan praten. Dit jaar is 200 ha minder uitgeplant dan verleden jaar, en het is nog lang niet "Uil zeker, dat Engeland en Frankrijk zullen UriGITlCICIl JDrOÜS -DIJ afnemen. De heer Van Til was er van - - overtuigd, dat Engeland met een be- Q0 hoorlijk contingent uit de bus zal komen, terwijl Frankrijk zeker niet minder dan 50 procent van het kwantum van vorig jaar zal afnemen. Bovendien is het lang niet onmogelijk, dat Duitsland de import weer vrij geeft. Uitvoerig heeft men gesproken over de reclame, waarvoor de gladiolenkwe- kers ook betalen zonder veel resultaat te zien. Dit jaar werd f 600.000 voor dit doel opgebracht. Van C.B.C.-zijde kan men op volledige medewerking op dit punt rekenen, mits de plannen goed zijn voorbereid. Het bestuur blijft van me ning, dat 3% procent een te hoge heffing is voor de kwekers. Men zal niet rusten voor een behoorlijke oplossing Is bereikt. Het bestuur stelde verder voor, in de demonstratietuin „Treslong" in Hille- gom een mooie „show" te maken. Het ls de bedoeling de knollen in twee etappes te planten. Maart en Juni, dan krijgt Dat is ook Christenplicht I Ontwerp-Dierenwet van dr mr'W. Hugenholtz aan minister aangeboden (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag 4 October is het weer Wereld dierendag. Behalve de goede daden gedachten, aan het dier gewijd, heeft de Ned. Vereniging tot Bescherming Dieren dit jaar nog iets in petto. Door ïr W. Hugenholtz te Leiden, vice- voorzitter der vereniging, is een ontwerp- et gemaakt, welke tot doel heeft dt bescherming van het dier effectievei doen zijn. Op het ogenblik kan wreed heid ten opzichte van het dier nog dik wijls zonder gerechtelijke vervolging of straf blijven, daar de huidige wetsarti kelen nogal wijde mazen hebben. De heer K. Visser, hoofdinspecteur, in do vereniging, kan hier menig staaltje van vertellen. Zijn verhalen zijn niet alleen gruwelijk om te horen, ze geven ook een beschamend gevoel, dat :en dit aan andere levende w< kunnen aandoen. Ds G. P. Klijn. die wij over ditzelfde Ferd'nand koopt geen kat in de zak onderwerp spraken, wees hierbij op de taak der kerken op dit gebied. Het merkwaardig, dat de kerken zich zolang afzijdig hebben gehouden. Het is ont stellend, dat juist in de z.g. vrome hoe ken van ons land onbegrijpelijke staal tjes van dierenmishandeling voorkomen. „Beseft men dan niet" zo vroeg ds Klijn zich af. „dat ook het dier een schepsel Gods is en men daarom alleen al eerbied voor dit leven moet hebben?" Dc directeur van het bureau der Ned. Ver. voor Dierenbescherming, de heer G. Nieuwenhuijsen, kon met voldoening constateren, dat vooral onder de jeugd belangstelling bestaat voor de dieren bescherming. De kinderen luisteren graag naar verhalen over de wonderen uit de dierenwereld en staan zeker niet onverschillig tegenover het leven der dieren in hun omgeving. Zoveel kinde ren zouden graag een hond, een poes. een aquarium, of bijv. duiven houden, maar de ouders zien op tegen de moeite, die dit met zich mee brengt en vergeten hoe de verzorging van een dier het kind verantwoordelijkheidsbesef en belang- stellig voor wat er leeft, geeft. Dierenbescherming moet geen senti menteel gedoe zijn, aldus de heer Nieuwenhuijsen. het verwennen van die ren is even verkeerd als het verwennen van kinderen. In liet bijzonder keerde de heer Nieuwenhuijsen zich tegen dic- ren-curcussen en dierentuinen, voor ver deze geen wetenschappelijke wi de hebben. Het vervoer der dieren dikwijls reeds zo, dat van de grootste dierenkwelling kan worden gesproken, in dit alles zal de nieuwe dierenwet einde kunnen maken. Oud-minister Mulderije heeft officieus het ontwerp- Hugenholtz in ontvangst genomen. Het hoopt, op het In dc kamer van B. en W. in Leidens stadhuis heeft burgemeester jhr mr F. H. Kinschot gisteren drie leden van het personeel van de N.Z.H.V.M. de bron medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, wegens een volbrachte diensttijd van 40 jaar, op de borst gespeld, Het waren de heren W. Sloos. conducteur op de stadslijn, W. C. de Wekker, bachtsman eerste klasse en H. Karre- man, voorman-ambachtsman. Wij heb ben dit gisteren nog in het kort kunnen melden. De burgemeester bracht de gedecoreer den hulde voor hun plichtsbetrachting. irbU de directeur van de maatschap pij. ir J. J. Jurrissen, zich aansloot. In de huiselijke kring kreeg deze dag een f ees telij'.: tintje door een geschenk onder couvert van de directe, benevens de uit reiking van het vererend getuigschrift met gouden medaille van de Maatschap- •oor Nijverheid en Handel en de bij onderscheiding behorende draag- medaille. Voor de dames had men bloe en laten aanrukken. De heer Karreman o"htving deze hulde blijken pas vandaag. Daarop komen we nog terug. De N.Z.H. heeft de jubilarissen een serenade gebracht, waarna de wandel- sportvereniging „Willen is kunnen' heer De Wekker, die 300 gouden en veren medailles en 10 diploma's bij el kaar gewandeld heeft (11.500 km!) hulde bracht. De heer De Wekker heeft tien maal de vierdaagse gelopen, waarvoor hij do gouden medaille met kroon in ont vangst heeft mogen nemen. Op de foto's de heren Sloos en De Wekker (met medaille). Archeologische lezingen in rijksmuseum van oudheden V°°r de laatste maanden van het Jaar 19o2 heef: het rijksmuseum van oud heden aan het Rapenburg een lezingen- van vijf stuks georganiseerd. Prof dr H. Jankuhn uit Kiel spreekt ovw Doreetad en Haithabu, een lezing over de handelsgeschiedenis van de zevende tot de tiende eeuw. Dan volgt prof P Montet uit Parijs, die spreken zal over de koninklijke dodenstad Tands (Egypte). Dr W. D. van Wijngaarden, de directeur van het museum, zal spreken over mum mies en mummieficering in het oude Egypte, waarna een rondleiding door de zaal voor Egyptische mummies volgt De grote zeeslang is het onderwerp van dr B. H. Strieker en dr W. C. Braat zal ten slotte spreken over de archeologie van Zeeland, voornamelijk in de Noorman- nentljd. De honderdduizendste bezoeker van Ë.e DAMESBEURS in Den Haag. dc heer •vis uit Monster, kreeg o.m. een Dan zijn er alle mogelijke soorten gro tere boten te zien, door vliegtuigen af te werpen aan fris gekleurde parachutes bij in nood verkerende mensen op zee. Het grootste model kan voorzien wor den van een aanhangmotor, tot de standaarduitrusting behoort een zeil. De jeugd zal de Seafury wel het mooist vinden. Een plankier geeft de gelegen heid een blik te werpen in de cockpit van deze snelste schroefjager van de marine. Op eigen landingsgestel is het toestel naar het Pieterskcrkpleln ver voerd. Het ging net, al scheelde het soms maar een handbreedte. Op het ter rein zijn de vleugels er aan gezet en nu prijkt deze felle vechter in volle af schrikwekkendheid in deze historische omgeving: een teken des tijds. L.D.M. vergaderde vanmorgen In de hedenmorgen onder voorzitter schap van jhr mr F. H van Kinschot gehouden algem. vergadering van aan deelhouders der N.V, Leidsche Duin water-Maatschappij waren vertegen woordigd 15 aandelen met 15 stemmen- Als commissaris werden herbenoemd de heren mr dr H. D. M. Knol en J. C. van Schaik. Aan het door de directeur, dr ir P. C. Lindenbergh, uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 4.257.140 m3 water, te gen 4.168.793 m3 in 1950, of 88 347 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal op gepompt 11.663 m3 tegen 11.421 m3 ia 1950. De totale lengte van het buizennet be droeg op 31 December 1951 218.637,90 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 20 555 stuks. Volgens kohieren is aan meterafne mers geleverd 3.348.948 m3, zodat ge rekend naar het totaalverbruik van 4257.140 m3 önor abonnenten moet zijn gebruikt 906.192 m3, waarin echter het water voor spuien, filterspoeling, brandbiussing en lekkages is begrepen. Het aantal contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 18.648. Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacteriologisch cndefzocht door het laboratorium van het keuringsinstituut voor waterleiding artikelen iK.I.W.A.) te Leiduin. Schei kundig werd het enkele malen onder zocht door dr ir A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drink water, voorzover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslagjaar niet voor. Op verzoek werden de balans en ver- lies- en winstrekening 1951 aangehou den, teneinde burgemeester en wethou ders van Leiden in de gelegenheid te stellen zich over enkele punten nader te beraden. Haagse politierechter Boete voor diefstal van Japon Voor ödefstar van een ja poe uit een warenhuis stond voor de Haagse Politie rechter terecht een mevrouw uit Alphen den Rijn. Zij had de verle-dmg met kunnen weerstaan toen zij drie japonnen mocht passen en pikte de duurste er uit. Het vervelende was dat zij vroeger ook al eens voor iets dergelijks was ver oordeeld. Niettemin meende de officier Justitie ditmaal nog met een ge combineerde straf te kunnen volstaan en hij requireerde f 25 boete of 10 dagen en maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Conform de eis werd verd. veroordeeld. Gestolen kisten aan baas verkocht Een tuindersknecht had te Leidschen- dam 12 kisten gestolen en aan zijn baas verkoaht. Het was een abuis, zo pro beerde hij zich schoon te praten tegen over de Haagse Politierechter, maar deze geloofde er mets van. De verd. gaf hierop toe. De officier van Justitie zei de baas van vera, niet te vertrouwen. Hij eiste f40 boete of 20 dagen tegen verd. en de rechter vonniste conform. Haastig deed verd. afstand van hoger beroep. Boer wilde gauw rtfk worden „Een zeer gemene streek," zo karakte riseerde de Haagse politierechter wa* een Leidse landbouwer had gedaan. Deze had melkbussen van zijn naburen wat lichter gemaakt. Deze bussen waren in goed vertrouwen aan de weg gezet, opdat de melkrijder se zou halen voor de fabriek. Verd. goot hieruit melk over in zijn eigen bussen. Geen enkele economische nood zaak dwong u daartoe, het was louter hebrucht, zei de- polntiereohter. De verd. vond hot nu zelf ook erg gemeen. Reeds vroeger was hij veroordeeld. De officier van Justitie eiste veertien dagen gevangenisstraf. „Ik zal het nooit meer doen," zed vend. De rechter vond de els erg mild en veroordeelde de ver dacht- overeenkomstig de e.s tot veer tien degen. Morgen wordt ln Den Haag. Var* Stolkweg 6, een voorlichtings- en oplei dingscentrum voor het LOODGIETERS- cEDRIJF geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3