Jiicutwe £eütsrije GTourattt Het programma In uitgestorven stad kiest Libanon een nieuwe president Eerste doel: bestrijding van de corruptie grote Lufthansa wordt met spoed hersteld Wist U ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; ƒ2— per maand: 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leidea en Omstreken Drie en dertigste Jaargang No 9545 .SUatoKUtftfs^etftvft «ngn furt in Ugfjenspott" is er! Met tranen in de ogen (Van onze correspondent Altred van Sprang BEIROET (Libanon), September 1952. IN DE TUIN van een prachtige villa in de koele bergen buiten Beiroet staat een militaire wacht in grijze uniform met Garde Républicaine op de schouder aangetreden. Een officier geeft commando: „Presenteert geweer"1" De tonen van het Libanese volkslied klinken. „Strijkt de vlagI" Een soldaat laat langzaam en plechtig de nationale driekleur langs de witte vlaggemast zakken. Wat opzi' staat een oudere man in een donker colbertcostuum. Onbeweeglijk staart hij naar de vlag. Er springen tranen in zijn ogen. Als het dundoek opgevouwen is, neemt hij het in zijn handen en drukt er zijn lippen op. Dan draait hij zich bruusk om en loopt voorover gebogen het grote huis in. En daarmee is president Cheikh Bechara el-Khoury een ambteloos en algemeen verguisd burger. ietwat melo-dramatische herinnert aan de absolute verlatenheid einde van de loopbaan van een man, die bijna negen jaar aan het hoofd jonge republiek gestaan heeft. In die negen jaar hebben achting en vertrouw j geleidelijk aan plaats gemaakt voor haal I en minachting. En tenslotte eerloos ontslag. Uitgaansverbod Beiroet is uitgestorven. De kranten zijn verschenen met volgende mededeling: Teneinde de orde en rust in de stad te verzekeren geduren- de de presidentsverkiezingen is het aan 1 iedereen verboden tussen vier uur in de j morgen en drie uur in de middag op straat te komen. Het resultaat van d maatregel is opvallend. Het anders I drukke Beiroet ziet er nu uit als I spookstad. Er is geen mens buiten. Trams en taxi's rijden er niet. De winkels zijn allemaal gesloten. De politie en gendar- mes houden streng toezicht op de nale- ving van de voorschriften. Een paar hon- derde meter van het hotel word ik dan ook al aangehouden. „Wat doet U op straatinfor- I meert een politieman. „Ik moet naar het pai'lement „Heeft U een vergunning I Ik laat mijn paspoort en een interna tionale perskaart zien. „Gaat Uw gang I Het is een eigenaardige sensati I een uitgestorven stad te lopen. De sfeer Emil Roeston gezant voor Egypte De heer Sadek blijft tot nieuwe functionaris is aangekomen Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal tot gezant voor Egypte in Den Haag worden benoemd Emil Roes ton, die reeds binnen enkele weken in de Hofstad arriveren. De huidige gezant, Mohammed Ali Sadek, die tegelijk met vier andere am bassadeurs genoodzaakt is zijn post te verlaten, is niet, zoals de eerste berich ten luidden ontslagen, doch op pensioen gesteld. De vijf diplomatieke vertegen woordigers zijn allen op de een of an dere wijze geparenteerd aan ex-koning Faroek of ex-koningin Narriman. Hun pensionnering is daaraan te wijten en niet aan een of andere poli tieke activiteit. De heer Sadek zal de zaak aan de legatie in Den Haag blijven waarnemen tot de nieuwe gezant is gearriveerd. Daarna vertrekt hy naar Cairo. Amerikaanse promo veerde in Utrecht Mrs Preston Copeland, de echtgenote van mr George H. Copeland, pers-attaché aaii de ambassade der Verenigde Staten in ons land, is gistermiddag aan de rijks universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Zij had haar dissertatie gewijd aan een psychologisch onderwerp, de projectieve waarde van door kinderen vervaardigde tekeningen, onder de titel: „A controlled stad in oorlogstijd als alle inwo ners zich in bange spanning verborgen hebben. Bij het parlement in het centrum heerst echter beweging. Kamerleden en buitenlandse diplomaten komen aange reden voor de speciale zitting. De hele zaal is vol. De Kamerleden zijn er alle maal op één na. De ene is de broer van de ex-prcsident. Veel spanning heerst er Er is achter de schermen eigenlijk al uit gemaakt wie de nieuwe president zal worden. Maar er blijft natuurlijk altijd nog de mogelijkheid van onverwachte ontwikkeling. Als dat gebeurt vreest n dat er een poging gedaan zal worden de commandant van het Libanese leger, generaal Foead Chéab, te benoemen. Het is een publiek geheim, dat Amerika een dergelijke ontwikkeling zou toejui chen. In verband met de defensieplannen voor het Midden-Oosten prefereert Ame rika te maken te hebben met een taire dictator (zoals in Syrië en Egypte). In Libaneense kringen voelt men echter weinig voor de generaal. En bovendien het kleine leger een bron van afgunst jaloezie zonder genoeg invloed om w kelijk te kunnen regeren. De stemming begint. Een voor een leveren de Kamerleden hun briefjes in. Het is stil als ze geopenc en geteld worden. Het blijkt, dat er één blanco stem is. En er is één stem uitge bracht op een outsider. De andere briefjes dragen alle de naam van degene, dis al vooruit gedoodverfd was als de nieuwe president. De voorzitter staat op. „Afgevaardigde Camille Chamoun heeft vier en zeventig stemmen verworven. Ik verklaar hem hierbij President van de Republiek Libanon." Er klinkt applaus. (Voor vervolg zie pag. 2). Het werd hem te machtig Explosie op Sibajak vlak voor vertrek Mr Gobius gaat werken onder emigranten (Van een onzer verslaggevers) Kort voor het vertrek heeft zich op de Sibajak, die gistermiddag uit Rotter dam met 952 emigranten naar Nieuw- Zeeland koers zette, een ontploffing voor aardoor een deel van de schoor steen werd weggeslagen. Met man en macht werd gewerkt aan de reparatie, zodat de inscheping normaal kon ver lopen. De oorzaak van de explosie is onbekend. de passagiers was de secr.- generaal van de Hervormde Synode, dr - Emmen, die op het allerlaatste mo ment, toen 't voorlaatste waarschuwings signaal reeds had geklonken, hijgend de loopplank opkwam. Dr Emmen maakt dienstreis door Australië en Nieuw- Zeeland om contact op te nemen met de ,.c,„scvclo 1X, llcl UcmKer!)0 Presbyteriaanse Kerk en de Ned. Herv. haar 40-jarig bestaan. Op die dag a pjeert het hoofdbestuur in het Kurhaus te Scheveningen des namiddag half vier, gevolgd door een diner voor leden en genodigden, o.a. de minister van Land bouw. Sedert haar oprichting heeft de vereniging zich een vooraanstaande plaats weten tc veroveren tussen de andere organisaties op bakkersgebied. rEN NUCHTER, volkomen zakelijk ingesteld mens, doet deze foto van de bekende Senator Nixon, can- didaat voor het vice-presidentschap der Ver. Staten, enigszins overdre ven, sentimenteel aan. Men moet zich echter de gevoelens van Nixon kun nen indenken. Hem werd door zijn politieke tegenstanders ten laste ge legd, niet „fair" gehandeld te hebben met 18.000 dollar, hem door politieke politieke vrienden verstrekt. Strij dende met hart en ziel voor de zaak der Republikeinen en zich een eerlijk man wetende, wordt het begrijpelijk, dat op zeker moment de aandoening hem overmeesterde. Volkomen over stuur steunt Nixon het hoofd op de schouder van zijn Califomische col lega, William Knowland. Eisenhower acht Nixon geheel gerehabiliteerd Ver. van Werkgevers in het bakkersbedrijf 40 jaar MRS LYNN PRESTON COPELAND Klein maar dapper Investigation of the reliability and vali dity of machover, a human figur drawing projective test." Promotor wa9 professor dr M. J, Lan- geveld, hoogleraar in de paedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij merk te op, dat mrs Copeland bij zijn weten de eerste Amerikaanse vrouw is, die op dit terrein aan de Utrechtse universiteit promoveert. Als paranimfen traden op de echtge noot van de promovenda en de raad aan de ambassade der Ver. Staten, mr Wil liam C. Trimble. predikanten, die tot dusver geëmigreerd zijn. Hij hoopt midden Januari naar ons land terug te keren. In gezelschap van dr Emmen reist mr O. A. Gobius, die als secretaris van de Hervormde Emigratie Commissie in Den Haag in 3 jaar tijd 30.000 landverhuizers heeft geholpen. Hij zal niet met dr Em men terugkeren, maar zich in het Zuiden van Australië vestigen. Twee jaar ver bleef hij reeds in dit land na de oorlog. „Het gevaar, dat een jong land ver- materialiseert, is groot, omdat de opbouw veel aandacht opeist. Vandaar dat ik wil meehelpen het diaconaal gedeelte te ver zorgen. Ik moet mij een werkkring schep pen, want mijn weg is nog niet precies uitgestippeld," zei de heer Gobius. De Sibajak maakt zijn reis via Curasao en het Panamakanaal. Waarnemende Japanse dele gatie bij de V.N. Het Japanse kabinet heeft gisteren besloten, een vaste delegatie bij de Ver. Naties te benoemen, welke onder leiding zal staan van- de Japanse gezant te Washington. Volgens een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal de delegatie als waarneem ster optreden: de vorige week sprak de Sowjet-Unie haar veto uit tegen de toe lating van Japan tot de V.N. Contract getekend voor 32 mijnenvegers Totale bouwsom' bedraagt plm. 140 millioen In aanwezigheid van hoge Marine autoriteiten hebben de minister van Marine, ir C. Staf en de oudste di recteur van Wilton-Fijenoord, ir S. van West, gisteren te Den Haag het contract getekend voor de bouw 32 mijnenvegers voor de Koninklijke Marine. Van deze schepen worden er, zoals gemeld is, 18 gebouwd voor Ameri kaanse rekening. De overige 14 wor den bekostigd uit het tegenwaarde fonds. Na de ondertekening overhandigde vice-admiraal F. Stam aan ir Van West een chèque ten bedrage van 10 procent van de 'totale bouwsom, die ongeveer f 140.000.000 bedraagt. Wilton-Fyenoord fungeert als hoofd aannemer. De contracten tussen de hoofdaannemer en de overige deelnemen de werven werden terstond na de onder tekening van het hoofdcontract getekend. werven zijn: N.V. G. de Vries Lentseh te Amsterdam, De Haan en Oer- lemans te Heusden, E. J. Smit en zn N.V. te Westerbroek iHoogezand), N.V. Gebr. Pot te Bolnes. N.V. Scheepsbouwunie te Groningen, N.V. Werf Gusto te Schie dam, J. en K. Smits 6cheepsbouwwerf N.V. te Kinderdijk, L. Smit en zn te Kin derdijk, N.V. Arnhemse Stoomsleephel ling-maatschappij te Arnhem, werf De Noord te Alblasserdam, Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek N.V. te Amsterdam, scheepswerf De Groot en Van Vliet te Slikkerveer en de Haar lemse Scheepsbouw-maatschappij te Haarlem. Protest tegen Belgisch voorstel Geen verhoging van Nederl. lonen en prijzen Wrekgevers wenden zich tot minister Zijlstra een brief aan minister Zijlstra heb- de vier grote organisaties van Ne derlandse werkgevers met klem gepro testeerd tegen het voorstel van bepaalde Belgische industrietakken om het loon- prijspeil in Nederland te verhogen in verband met de Nederlandse concurren tie in België. Door deze verhoging zou niet alleen exportpositie van Nederland ernstig geschaad worden, maar ook het gezamen lijke Beneluxbelang. Want België onder vindt de moeilijkheden van zijn hoge lonen en prijzen behalve tegenover Ne derland ook tegenover andere landen. Het enige gevolg van de gevraagde aan passing zou dus zijn, dat Nederland met dezelfde moeilijkheden te kampen krijgt. Evenmin mag de Belgische industrie beschermd worden door invoerrechten of invoerbeperkingen tegenover Nederland, want deze zouden lijnrecht in strijd zijn de Benelux-afspraken, zo menen de Nederlandse werkgevers. Ten slotte drin gen zy er op aan, dat de regering met nauw overleg zal plegen, speciaal in verband met de komende Benelux-con- ferentie. Nieuw-Zeeland wil 3000 Nederlanders in 1953 Voorkeurmetaalarbeiders, boeren en meisjes (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse emigratie-attaché in Nieuw-Zeeland, de heer H. de Bruin, die gisteren met de Sibajak naar zijn standplaats terugkeerde, verklaarde ons bij zijn vertrek, dat het aantal Neder landse emigranten zal worden terugge bracht tot ongeveer 300 in 1953. Men heeft voorkeur voor bepaalde groepen, t.w. geschoolde handarbeiders voor de metaalverwerkende industrie, bona fide boeren („geen amateurs alstu blieft!") en ongehuwde vrouwen. De toevloed van ongeschoolde werk krachten heeft de Nieuw-Zeelandse autoriteiten tot deze maatregel doen besluiten. De emigranten-attaché zei dat veel aandacht wordt besteed aan de nazorg van de „nieuwe" emigranten. In het bijzonder de eerste acht, negen maan den ondervindt men enige typische aan passingsmoeilijkheden. In dit verband prees de heer De Bruin de activiteit die de kerken ten toon spreiden om de nieuwe leden te helpen acclimatiseren. Met inbegrip van de 952 passagiers van de Sibajak bedraagt het aantal Nederlandse emigranten, dat zich sedert 1946 in Nieuw-Zeeland vestigde, onge veer 9000. Slechts een zeer beperkte groep van hoogstens twintig personen kon niet wennen en keerde daarom naar Nederland terug, verklaarde do heer De Bruin ons. Het zesde rapport van de Parlementaire Enquête-Commissie is ver schenen en daarin staat weer heel veelwaarover men zich verhazen of ergeren zal. Maar gelukkig maakt dit lijvige boekwerk van 1500 blz. ook gewag van mooie dingen, zoals de houding van deze dame, mevr. L. van Overeem, die in dienst van het Ned. Roode Kruis het lot van tal van Nederlanders in Duitse gevangenissen wist te verzachten. El ders in de krant kan men er meer over lezen. Een nieuwe (lucht) lente De te vormen maatschappij sluit reeds contracten voor verkeersvliegtuigen 11/rET AMERIKAANSE VAART herstelt Duitsland zijn positie op het con- -1-»A tinent van Europa. Zeven jaar na beëindiging van de oorlog, maakt de West Duitse minister van Verkeer, dr Seebohm, plannen bekend voor de nieuwe Duitse burgerluchtvaart. Een speciale maatschappij is gevormd, die als kern moet dienen voor de, te vormen, luchtvaartmaatschappij. Het kapitaal, dat 6 millioen mark groot zal zijn, wordt door de federale regering en door de regeringen der staten bijeengebracht. Een nieuwe Duitse lente, een nieuw geluid: de thans gevormde maatschappij heet „Gesellschaft für Luftverkehrsbedarf". De Duitsers mogen echter eerst vlieg tuigen bezitten na de ratificatie der ver dragen van Bonn; bovendien moeten zij dan nog de toestemming hebben der Ge allieerden. Aangezien de levertijd zeei lang is. worden thans reeds vliegtuigen besteld. De Duitsers hopen in het a jaar klaar te zijn en gaan er van dat de Hoge Geallieerde Commissie geen bezwaren heeft. nieuwe Duitse luchtvaartmaatschap pij zal contracten mogen sluiten met buitenlandse firma's voor de aankoop toestellen. Volgens minister Seebohm zal de toekomstige luchtvaartmaatschap pij ongeveer 30 vliegtuigen nodig hebben, i.l. 15 tweemotorige toestellen voo binnenlandse en de Europese lynen; 15 viermotorige machines voor de oven diensten. Het ligt ook in de bedoeling te gaan vliegen op Zuid- en Noord-Amerika er het Verre Oosten. De Westduitse spoor wegen en de posterijen willen financieel de nieuwe „Lufthansa" deelnemen. Vele buitenlandse firma's en luchtvaart maatschappijen hebben de Westduitse regering reeds offertes gedaan. In dit verband delen wij nog mede, dat ook de directeur van de KLM, dr A. Plesman, in Bonn vertoeft, waar hij zich oriënteerde door contact met minister Seebohm premier Adenauer. Wat de geruchten in de bladen betreft, als zou dr Plesman de Duitsers een aantal tweedehands Lockheed Convair 240-toestellen en Advertentie DAT op 1 October bij de viering van het 75-j. bestaan der A'damse Stadsrei- niging tevens het 50-j. dienstverband van H. de Hilster wordt gevierd. DAT op Zaterdag 4 October in A'dam het 35-j. bestaan van de Bond tot het Redden van Drenkelingen wordt ge vierd DAT 20 organisatoren van de Gro ningse beleefdheidsactie gisteren in Parijs zijn ontvangen door het bestuur van de Franse „kruistocht voor vrien delijkheid" en door de eerste burgemees ter van Parijs. DAT aan burgemeester M. Cox van Heeze (N.-Br.) de erepenning van de Stichting 1940'45 is uitgereikt. DAT de Ned. cineast Max de Haas binnenkort naar Indonesië vertrekt om in opdracht van de Indonesische rege ring een film op voorlichtingsgebied te maken. DAT de landgoederen Campelhof te Enschedé en Ginkel In de gemeenten Leersum en Amerongen niet meer voor het publiek geopend zijn. DAT de Zuidafrikaanse ambassadeur P. I. Hoogenhout drie dagen lang Gel derland heeft bezocht als gast van de Gelderse kamers van koophandel. DAT de commissie-B voor georgani seerd overleg omtrent militair personeel der Kon. Landmacht zich accoord heeft verklaard met het ontwerp-besluit zake verbintenissen bij het reserve- personeel DAT de chef van de Nèd. marinestaf, vice-admiraal A de Booy, aan zijn Franse collega tetegrafisch zijn deel neming heeft betuigd met het vergaan van de onderzeeboot Sybille. DAT eind October op de hoek Korte Hoogstraat—Spinhuisstraat te R'dam, waar vóór de oorlog het Hemagebouw stond, de eerste paal wordt geslagen voor het nieuwste en grootste Hema gebouw van Nederland. DAT in het Groothandelsgebouw te R'dam het eerste café-restaurant is ge- DAT de Nederlanders ir N. H. M. Tychon (van de Staatsmijnen) en lr J J. Derksen (van het directoraat-gene raal energievoorziening) deel uitmaken van een Europese studiegroep inzake het transport van aardgas DAT het seizoen van de Alkmaarse kaasmark; tot April is gesloten en er dit jaar 150000 a 200.000 bezoekers zijn ge- DAT de vierde beurs voor mode en huishouding Femina, die t/m 8 October gehouden wordt, gisteren in de Ahoy'- hallen te R'dam is geopend door mevr. J. M. van Walsum-Quispel. de echtgenote de burgemeester. 6-machines hebben aangeboden, infor meerden wij bij de K.L.M., die zulks na drukkelijk tegensprak. De strijd op Korea Acheson verdedigt zich tegen „Ike" Communistische verliezen 1.698.909 man Dean Acheson, de Amerik. min. va Buit. Zaken, heeft zich verdedigd tegen de beweringen van Eisenhower, dat hij in 1950 „communistische infiltratie" in Zuid Korea zou hebben aangemoedigd, door in het openbaar Korea niet te noe men, toen hij de „defensieve grens van de Ver. Staten" aangaf. Acheson ver klaarde dat Eisenhower hem verkeerd geciteerd had. De generaal, die in 1950 stafchef was, aldus Acheson, was indertijd volkomen eens met de ziens wijze van het departement van Zaken, die hij nu heeft bestreden. Met deze uiteenzetting, aldus Reuter, heeft Acheson voor het eerst deelgenomen aan de verkiezingsstrijd. De Amerik. Senator Jenner heeft, te oordelen naar A.P. te kennen gegeven, dat het Amerik. min. van Buit. Zak^n aanstuurt op een wapenstilstand op Korea tegen 15 October. Een woord voerder van het State Department gaf toe, dat er met alle macht aan wapenstilstand gewerkt wordt, sedert de onderhandelingen begonnen. Het maakt absoluut geen verschil, of doze wapenstilstand tot stand gebracht wordt vóór of na de verkiezingen. Wat de strijd op Korea betreft, een formatie Superforten heeft met succes het communistische bcvoorradingscen- trum, ten Zuiden van Hamhocng aan de Koreaanse Oostkust gebombardeerd. Ook ten Noord Westen van Pjongjang wer den 100 ton bommen uitgeworpen. De militaire verliezen van Chinezen en Noord Koreanen bedroegen op 13 Sep tember, in totaal 1.698.909 man Woens dag deelde het Amerik. dep. van Defen- iiecTJ?.(!.!:.wd-®t.?*-^.mer'k VPrll««n tot bedroegen. 19 September 118.569 i (Advertentie) DAT er een geschenk aan t beihziekenhuis jaar bestaat c militairen zijn 6.„ comité J. Blom, Laanstraat 28, Baarn) actie gaande is om een bieden aan het St Elisa- e Semarang. hetwelk 25 waar honderden Ned LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa D. KRET en Zn. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wissenlende bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vry krachtige wind tussen Zuid- West en Noord-West. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 10 uur). Verontrustende staking TVA DE OORLOG kecnen wij in Neder- land een tijdperk van arbeidsvrede. Reeds vóór de oorlog was er in de top meer overleg tussen de representanten der grote vakcentralen van arbeiders en die der werkgevers. In de bezettingstijd is de band nauwer aangehaald. En na de bevrijding heeft de samenwerking in de Stichting van de Arbeid het overleg in geregelde banen geleid. Dat is de algemene zijde. Deze ontwikkeling was mogelijk, door dat de N.V.V.-organisaties in de 20er jaren een zwenking hebben gemaakt Ouderen onder ons herinneren zich wel licht nog, hoe roerig het N.V.V. was in de tijd, dat de heer Steenhuis dit ver bond presideerde. De spanning was niet a de lucht. De heer Kupers, die veel er een zakelijk vakverenigingsman s, heeft de moderne organisaties echter rustiger banen geleid. De „moderne" vakbeweging is daardoor veel meer ge gaan in de richting, die de Christelijke reeds van het begin af gewezen heeft Ook aan werkgeverszijde was iets ge- Lange tijd was in de „neutrale" werk geversorganisaties de liberale geest op permachtig. En Christelijke werkgevers, die geen eigen organisatie hadden, voeren in dat kielzog mee. Met name toen, na 1918, meer lijn in de Christelijke werkgeversorganisatie kwam en vooral ook, toen de Christelijke patroonsvakorganisatie veld begon te winnen, werd de situatie beter. Men kan dus zeggen: zowel de socialis tische arbeiders als de liberale werk geversorganisaties leefden uit de ge dachte van de klassenstrijd. Die gedachte althans de practijk er van werd losgelaten. TT ET BESEF, In de oorlog gevoerd en na de oorlog sterk aanwezig, dat we elkander nodig hebben om ons land te herbouwen en om het door de na-oorlogse misère in betere tijden te brengen, was dit alles bevorderlijk. Hieruit is de arbeidsvrede in ons land te verklaren. Toen ze er eenmaal was en men in de groei der bedrijfsorganisatiegedachte, in de stichting van bedrijfspensioen fondsen e.d. zag. dat overleg cn samen werking de beste resultaten boden, werd de bedrijfsvrede mee een belangrijk doel de organisatie van werkgevers en arbeiders. Daarnaast stond, dat men meer en meer gedeeldheid van de organisaties naar principiële inzichten aanvaardde. Wel die in het „algemene" kamp als de oorzaak, waardoor deze ontwikkeling mogelijk was. Men beseft niet, dat ze er is, omdat nu de Christe lijke beginselen invloed hadden zowel in de arbeiders- als in de patroonskring. Maar men aanvaardt het feit. En de onderlinge bestrijding van de organisa ties maakte plaats voor waardering en lenwerking. WIJ SCHRIJVEN dit, omdat wij ver ontrust zijn door een staking, die wel is waar in één onderneming in het Noorden des lands woedt, maar die be wijst, dat de oude geest zowel in de werkgeverskring als in die van de socialistische vakbeweging nog niet ge heel verdwenen is. Wij doelen hier op de staking bij de Zuivelfabriek De Om melanden te Groningen, die nu reeds een maand duurt. De directeur van deze onderneming schijnt „een baas" te zijn. Voor de fabriek heeft hij veel gedaan. Ze is van een ver waarloosde coöperatie tot een der groot ste en modernste zuivelfabrieken in Ne derland geworden, die jaarlijks voor een 20 millioen gulden melkproducten pro duceerde. voornamelijk bestemd voor de export. Maar hy voelt niet veel voor overleg en organisatie. Ook in de werk geverskring schijnt hy overal buiten te staan. De landarbeidersbonden hadden ook veel moeite met hem. De meeste arbeiders waren lid van de socialistische bond en er schijnen er een aantal tussen te zitten met een E.V.C.-mentaliteit. Een kleine groep arbeiders was lid van de Christe lijke Landarbeidersbond en de Christe lijke Bedrijfsgroepencentrale. TYTAT IS er nu gebeurd? De socialistische bond heeft zonder overleg met de andere organisaties, een ultimatum aan de directie gesteld en op 21 Augustus een staking geproclameerd. Zijn hoofdbestuur heeft daarbij aan de leden der Christelijke organisaties uit kering aangeboden, mits zij lid werden in de „moderne" organisatie. De Christelijke organisaties hebben zich natuurlijk niet achter deze staking geplaatst. De meeste van haar leden werken door. Hun aantal is versterkt met andere, aangeworven krachten. De fabriek draait door, zij het zeer gebrek kig. Het gaat hard tegen hard in deze staking. Er wordt zwaar gepost De wer kende arbeiders worden ..bewerkt". Soms hardhandig cn met plakkaten: „Hier woont een onderkruiper", op hun ramen. De directie harerzijds beschouwt de stakende arbeiders als ontslagen en heeft de fabriek zelfs te koop aangeboden. ■aarbij als voorwaarde werd gesteld, dat geen der stakers ooit in de fabriek zou mogen terugkeren. Bemiddelingspogingen van de Commis- iris der Koningin en van de Ryksbe- middelaars zyn gestrand, enerzijds op de de socialistische bond: allen terugnemen, anderzijds op het stand punt van de directeur: alleen die ik ge bruiken kan. TYIT ALLES is wel oHcomen in strijd met de ontwikkeling, die wij boven schetsten. Daarom verontrust deze sta king ons. Hier is een werkgever (maar dat is een individueel geval), die de waarde van organisatie en overleg met de ar beidersorganisatie niet beseft. En hier is een socialistische organisatie ten dat is ernstiger, omdat het een organisatie is), die blijkbaar nog leeft uit de klas- senstrijdsleer en die daarby poogt, de Christelijke organisatie te negeren en weg te drukken. Vooral dit laatste is een verontrustend verschijnsel. ZON EN MAAN Zondag: zon 6.36-18.25; maan op 16.24. onder 29 September 0.39 uur. Maandag: zon 638—2822; maan onder 139, op 16.47. Op 3 October VJH.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1