Modder en regen ïnplaats van koffie en huiselijke gezelligheid Ook „Hold Fast" hield niet vast zeer belangrijke beainselen aan Loeren op blauw convooi op weg naar Jutland £22 O £^2 Hef lied der aetherqolven Toch is het zo! nieuwe leidsche courant 2 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 Kanonvuur op Zondag PADERBORN, Zondagavond. (Van onze speciale verslaggever) T^E SOLDATEN Jan Debets uit de Vlinderstraat 41 te Rotterdam, Low. F. van Amersveld, de Heemstraat 280, Den Haag, W. F. Klijn, Putse- laan 37a, Rotterdam en Lod. Houtzager. Vier Heemskinderenstraat 188, Den Haag, hebben vandaag weer eens ervaren, dat er niets gaat boven een Zondag thuis. In regen en modder hebben zij deze dag moeten door brengen, en al was er een pauze in de gevechtshandelingen van Zater dagavond 7 tot Zondagochted 10 uur, zij waren om zes uur vanochtend in de stellingen. Er was een regeling getroffen voor het bezoek aan de velddiensten: een derde deel kon naar de kerk, tweederde moest in de stellingen blijven. Ds Gerber, veldprediker, en aalmoezenier Niekerk van het 31e regiment hebben hun best gedatn zoveel mogelijk jongens onder hun gehoor te brengen. Bijvoorbeeld de parachutisten, die Zater dagavond bij Unne. terwijl de klokkekn de Zondag inluidden, uit negen vracht vliegtuigen midden in een aardappelveld sprongen Een fantastisch gezicht. Bran dende benzinevaten op het veld gaven de plaats aan. waar de soldaten moesten springen Groene lichtkogels vertelden waar het springen ten einde was Dit was een prachtig stukje werk van de Groene vijfde colonne want de landingen waren een volkomen verrassing voor de Blauwe legerleiding Het waren de Nederlanders in het Blauwe bastion die de vliegtuigen het eerst opmerkten en die er in slaagden twee ervan neer te halen. De parachutisten behoren tot de Engel se reservetroepen. Het zijn vrijwilligers die Zaterdagavond in Liverpool en Cardiff waar zij vandaan kwamen, hun krant nog thuis zaten te lezen en die Maandagmorgen gewoon weer aan hun Maar het verging ghen als de koks: deze konden ook niet alle strijdende man nen van voedsel voorzien. Er moest name lijk putsgewijze gegeten worden. De be- zettings van de schuttersputten kon om de beurt naar de keuken gaan, doch toen de koks zelf hun lange messen moesten camoufleren en het geweer moesten nemen om leven en pannen te verdedigen tegen geïnfiltreerde Groenen was het helemaal afgelopen met de voorziening van voedsel zowel geestelijk als mate rieel op deze koude natte Zondag Pastoor Baurichter van de R K, kerk in Diestedde, om wiens kerkgebouw zich in de mid daguren een tankslag met groot geweld ontwikkelde, stond er verstomd naar te Herrie schoppen Hij zal wel iets gewend zijn op het gebied der Zondagsontheiliging, maar juist daarom hebben wij ons als vertegen woordigers van een Protestantse natie een beetje voor hem geschaamd De landelijke r.k. bevolking houdt hier namelijk de Zondag erg in ere. De kerk zit vol en alle arbeid ligt stil en dan komen wij uit Ne derland hier herrie schoppen. Het vorig jaar hebben wjj al geprotesteerd tegen j deze gang van zaken en al was er dit jaar een Zondagse vuurpauze, waarin de gees telijke verzorgers hun kans kregen die natuurlijk deze gelegenheid ijverig heb ben benut er was wel iets te vinden geweest voor het vrijhouden van deze Zondag. Temeer, daar de Nederlanders toch al een week werkloos gelegen heb ben en onder elkaar reeds spraken de oefenvervellng. De kalender verzet Het is een zeer bijzondere oorlog. Van de vuurpauze hebben de manoeuvrelei ders hier in het Sennelager gebruik ge- burgerwerk zullen gaan. Met laag over de bomen scherende straaljagers en bom menwerpers werd een oude week uit- en een nieuwe week ingeluid Nog twaalf harde uren voor de Ne derlanders en „Hold Fast" is geëindigd. De beschouwingen en de rapporten der deskundigen, zullen weer melding maken van de Nederlendse onattentheid op vliegvelden, waar men bij het licht van magnesiumlampen de vliegtuigen op de startbanen zag staan en radarstations, ondermeer dat van De Lier, kon waar nemen. Maar ook op de Engelse vliegvel den in Duitsland mag men, dat het af weergeschut onbemand was Voor een ieder was er wel wat om over na te denken en uit dat nadenken tenslotte moet de paraatheid van Europa geboren worden. Waarom „Duimen draaien"? Het feit, det de Nederlandse troepen bij de oefening Hold Fast pas na een week in actie zijn gekomen, heeft bij vele: de vraag doen rijzen: „Moesten we uit onze gezinnen en ons werk worden weggehaald om in Duitsland met onze duimen te gaan zitten draaien?" Anderen vragen zich af, of een oefening op de Veluwe niet veel goedkoper zou zijn ge weest, aldus het A.N.P. Psychologisch is het zeker niet juist geweest troepen, die voor herhaling op komen, te betrekken bij een voor de infanterie zo weinig boeiende oefening als Hold Fast. Hoge officieren zijn bereid dit toe te geven. Maar ze wijzen er anderzijds op, dat de S.H.A.P.E. in Parijs deze oefening ontworpen heeft en niet de Nederlandse legerleiding. Bovendien zouden in werkelijkheid de Nederlandse troepen ook niet de e aanval hebben opgevangen. Dit is weg gelegd voor de pantserdivisies en Neder land bezit die niet. Voorts wa„ de Neder lands- troepenmacht minder in getals sterkte dan de Engelse of Belgische Op 't nippertje.' Deze Nederlandse Hawker Sea Fury-jager kwam bij de lan ding op het Britse vliegkampschip Illustrious tijdens da oefening „Mainbrace" b\fna in zee terecht. De „batsman" van 't schip (rechts) wist, hevig gebarend, nog juist een ongeluk te voorkomen Driehonderd niet op het appèl Ondanks de regen en kou zijn er van de 30.000 Nederlandse soldaten van daag slechts 300, dat is 1 om een of andere reden niet op het appèl ver schenen. Dat zijn zij, die een klein griepje hebben gevat of een blaar op liepen of een ander klein mankement hebben. Sedert zijn komst in Duits land tot Zaterdagavond 20 September zijn van het Nederlandse legerkorps 71 patiënten per vliegtuig afgevoerd naar Nederland. Zoals we reeds eer der meldden, komen voor transport alleen in aanmerking zij, bij wie het 'herstel langer dan een week zal duren. Bij verkeersongelukken zijn achttien personen gewond. Dertien ervan be hoorden tot een naar Nederland afge voerde groep. Drie verblijven nog in hospitaals in Duitsland. Zes van hen werden ernstig gewond, maar ver keren buiten levensgevaar. In het chirurgische veldhospitaal zijn vier blindedarm-operaties verricht. Voor drie van hen zou vervoer naar elders niet zonder levensgevaar zijn geweest. maakt om op papier de oorlog van een weer vooruit te spelen. In hun bereke ning was het vandaag al 27 September en nauwkeurig werd er medegedeeld, dat er in deze denkbeeldige, week. die dus Zaterdag om zeven uur in versneld tempo was gaan draaien, geschiedde. De Blauwe verdediging bleek ernstig ge leden te hebben. Het Nederlandse bastion was gepenetreerd en zwaar geteisferd. Vandaag dat er een hergroepering van de Nederlandse troepen plaats had. De Groenen, in Engelse tanks genesteld, wisten vandaag tot onder de kerkmuren van Diestedde door te dringen en daar brak dus hedenmiddag om kwart voor drie de bui los. De Engelsen weerden zich danig en het hele bataljon Neder landers werd gedwongen de helm te ver wisselen voor de baret ten teken, dat voor hen de strijd tijdelijk ten einde was. Al deze „doden" verdrongen zich in het dorp ronde de retirerijde en opruk kende tanks, hetgeen het geheel nogal onoverzichtelijk maakte Met luide knal len baanden zich de tanks van de Ne derlandse leeuwen een weg door een bietenveld, pletten een heg en ploegden vervolgens hét knollenland van boer Sommer. die er, op zijn Zondags, met tranen ln de ogen bijstond, volkomen om. Hij krijgt natuurlijk schadevergoeding voor zijn vermoorde knollen, maar daar mede is dat kostelijke veevoeder niet gered. De jongens van de Mittelschule, die hier in een kasteel is ondergebracht, stonden met wijze gezichten by de tanks en vertelden met een air van aankomen de strategen, dat men er bij manoeuvres maar niet op aan kon. omdat regen de plannen van de generaal toch altijd ver anderde Inmiddels schudden de in eigen prikkeldraad vastgelopen Engelse tanks die last van zich af om zich terug te trek ken. De enige, die echt trots was daar in Diestedde, was soldaat W Hetebry uit Steenwijk over wiens schuttersput zeven tanks heengereden waren, zonder dat deze inzakte of ook maar een spoor van verwoesting vertoonde. Hij was er zelf bijtijds uitgekropen Luchtlandingen Er waren meer mensen voor wie dit weekeinde anders verliep dan gewoonlijk. rlüke Hulieermcsjea. Ee middel. NOXACORN. nee i. Keitplekken i U veel ellende. Advertentie 1 Sr».1®* Laatste fase van Mainbrace „Het spijt ons, maar we kunnen jullie nu niet aanvallen (Van een onzer verslaggevers) TTET NOORSE stadje Bergen heeft de slechte reputatie, dat het er vrij- wel dagelijks regent. Vandaag echter is er geen vuiltje aan de lucht. Een vriendelijk zonnetje beschijnt de heldere straten, de gezellige huizen en winkels de omringende bergen en, niet in de laatste plaats, de Engelsè, Amerikaanse, Noorse en Deense oorlogsschepen, die in de fjord vóór het stadje hun ankers hebben uitgeworpen. De Nato-zeemachtoefening Main brace nadert het laatste stadium, maar eerst mogen schepen en beman ningen gedurende enige uren van een welverdiende rust genieten. Kleine motorboten varen af en aan. Tientallen zeelieden slenteren door Bergen. Omstreeks het middaguur gaan we terug langs de Noorse kust naar Dene marken. Dan is het weer ernst, want overal loert de vijand. „Oranje" onder zeeërs en vliegtuigen zullen hun best doen, ons zoveel mogelijk verliezen toe te brengen. Immers, zij vermoeden, dat wij versterkingen willen bren gen naar de „blauwe" grondstrijdkrachten, die op Jutland tegen een over machtige vijand stand houden. Promoties Amsterdam. 22 Sept. V.U. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde, op proefschrift „The calometric measurement of the thermal properties of argon adsorbed on titanium dioxide" Joh, M. Los, geb. te Alkemade CZ.-H.) Deense Aegir lid van Aegir te Groningen Toen wij aan boord kwamen van het Deense H.D.M.S. „Aegir", was de eerste vraag, die ons werd gesteld: „Kent u de Groningse studenten-roei vereniging „Aegir?" Toen wij beves- tegend antwoordden, vertelden de Denen ons met trots, dat hun schip vorige maand „erelid" van het Gro ningse „Aegir" was geworden. Een deputatie van de Groningse studenten had de officiële benoeming overge bracht. Als gast van de Deense marine hebben wij de tocht van Kopenhagen naar Ber gen, Noorwegens tweede stad. meege maakt aan boord van het duikbootmoe derschip Aegir. Dit schip meet 2600 ton heeft in de oorlog onder Duitse vlag gevaren. Thans is het de grootste Deense oorlogsbodem. Gedurende de eerste fase Mainbrace heeft de Aegir in Oostzee geopereerd. Op de lange reis Bergen stelde het een koopvaardij schip voor dat onder zwaar escorte dien de te varen Twee Britse fregatten aan bakboord en twee Deense aan stuurboord vermden het .scherm" waarachter de Aegir zich betrekkelijk veilig kon voelen. Toch was aan boord de waakzaamheid tot het uiterste opgevoerd Nog maar nauwelijks had het schip de Sont ver laten, of alle patrijspoorten en vensters werden geblindeerd. De hofmeester, tot i, die op de wenken van zijn gasten vloog, scheen zich daar nu niet te bekommeren. Hij was aan dek harder nodig Tocht zonder incidenten Toch is de tocht zonder enig incident verlopen. De beide onderzeeërs, ontmoetten, waren juist op weg ogenblik onzijdig: „Het spijt ons. .maar we kunnen jullie nu niet aanvallen", seinden ze. De weinige vliegtuigen die aan de horizon verschenen, bleken van de eigen („blauwe"! partij te zijn. Via het Kattegat voeren wij langs Kaap Skagen naar het Skagerrak Zig-zag va rend vanwege het duikbootgevaar koerste het convooi vervolgens langs de bergachtige Noorse kust Het laatste deel van de 500 kilometer lange tocht ging tussen de kust en een reeks kleine eilanden door. ook al van wege de veiligheid Slechts kleine duik boten zouden het convooi hier lastig kunnen vallen. Bij het aanbreken van de ochtend lag het convooi voor de fjord die naar Bergen voert. Van dat ogenblik af was alle gevaar geweken. De commandant, kapitein Linde, had opdracht, zich naar Bergen te begeven om een stafbespre king bij te wonen. Tevens' zou zijn con vooi zich daar voegen bij een aantal an dere schepen. Landing van mariniers Tezamen met deze en onder zwaar escorte, vaart het geheel in de middag- uit met bestemming Frederikshaven zullen Amerikaanse mariniers, 1500 sterk, een landingspoging doen op het vlakke strand in de Jammerbocht, Westelijk van Frederikshaven. „blauwe" strijdmacht zal evenwel heftige tegenstand ondervinden van de „oranje"- tegenpartij. Ook op weg naar hun bestem ming zullen de „blauwen" het hard verduren krijgen, want de vijand kent hun bedoelingen Terwijl de oorlogsbodems voor Bergen liggen, gaat het dagelijkse leven in Ber gen zijn gewone gang De mensen heb ben even gekeken, vooral naar het 10.000 ton metende Engelse duikboot-moeder schip Maidstone, maar zijn daarna rustig aan het werk gegaan Over Main brace zullen ze straks In hun krant wel het nodige lezen. Verdei gaat hun belang stelling niet. Alleen hopen zij, dat he» nooit ofte nimmer werkelijkheid Huidig toelatingsexamen M.O. onbevredigend (Van een onzer verslaggevers) Op een conferentie op Woudschoten, gehouden door het Christelijk Paedago- gosoh S udiecentrum, is na een referaat van dr H. Turkstra uk Hilversum, een r^stad conclusies aanvaard betreffende de toelating en selectie voor de middel tere sohool. Deze conclusies luiden: Bij de toelat ing tot de M S moe en wij tevreden zijn, indien zij op grond \an de beschikbare gegeven lijke kans aanwezig acht, da', de leer ling althans in de lagere klassen, het onderwijs zal kunnen volgen; Het huidige roela irgsexamen alleen geeft geen bevredigende selectie: De toelating tot de M.S. is een zaak waarvoor het M.O. en het L.O. beide veranl.woordelijkheid dragen; Binnen hei kader van liet toelatings examen-reglement zijn nog niet alle mo gelijkheden voor een verbeterde toela ting uitgeput, in het bijzonder wat het accentueren van de verantwoordelijk heid van het L.O betreft; Een meer bevredigende aansluiting L.O.-M.O is mogelijk door: a. een betere bekendheid van de bij het L O., resp het M.O., werkzame on derwijzers en leraren met de M S resp. L.S. (speciaal wat betref: de doelstel ling. het leerplan, de werkmethoden e.d. van de andere tak van onderwijs); b. het overlegger -an een geschikt- beidsverklaring van het hoofd der L.S. en het instelien van een toelatingsonder zoek over die slof, waairvan in gemeen schappelijk overleg tussen L.O. en M.O. is vastgesteld, dat L.S. in staat is deze te behandelen, In de examencommissie dienen zowel het L.O. als het M O t tegemvoordigd te zijn; het eerste medebeslissende stem ten aanzien het samenstelden van de opgaven en, beide takken van onderwijs dit I, he: beoordelen van maakte werk; aangepast onderwijssysteem in de eerste klas, waardoor de grote kloof tussen het L.O. en het M.O. wordt over- De mogelijkheid van een psychotech nisch onderzoek, de wenselijkheid van het overleggen van een persoonsbeschrij ving over de laatste L.S.-jaren en de waarde van een proefklas behoren nog nader in de practijk te worden beproefd. Hervormde zending deed benoemingen De Raad voor de Zending van de Ned. Hervormde kerk hield haar vergadering vorige week in het Zendingshuis te Oegstgeest. Met de Indonesische afge vaardigden. prof. T. S. G. Moelia, ds W Rumambi en ds K. Tjakra Atmadja werd van gedachten gewisseld over de samenwerking tussen de Indonesische kerken en de Zending van de Ned. Her vormde kerk. De raad deed de volgende benoemin gen: tot zendingsarts ln gouvernements- verband de heren J. van Bergeyk voor Poso, G. A de Jonge vpor Alor; tot zen dingsonderwijzer in gouvernementsver- band de heer A. Rietdijk; tot administra teur van het zendingsziekenhuis te Hol- landia de heer G. Meyer. (Advertentie) nieuw verzamelpunt en daarom op dat op Jutland. Als we daar aangekomen zijn.l Ce#t£* Cetadevel vlMtnwaltt WW ■e+vxweeC, meets f Van het erf van School en Kerk BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Wezep L. Vroeg- indewey te Papendirech't; tot vicaris te Hengelo cand. F. van RaaMen te Amster dam-Zuid. Geref. Kerken Beroepen: te Hillegersberg-Ter- bregge J. H Baas. evang. predikant te Noordwolde- Aangenomen: n-aar Leens J S van den Bos te Nieuwlande (Dr.). Geref. Gemeenten Beroepen: te Goe6 F Mallan te Bruinisse. Eerste lustrum gevierd van De Nijenburgh Dezer dagen is in Baarn het eerste lustrum gevierd van het internaat De Nijenburgh, de opleidingsschool voor vrouwelijke krachten in Gereformeerde kerkelijke arbeid. Het welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van het stichtingsbe stuur dr P G. Kunst. In een beschouwing over het werk van vijf jaren deelde de directrice, mej. H. van der Mast, mede, dat reeds 30 af gestudeerde meisjes een plaats hebben gevonden in het kerkelijk-maatschappe- lijke leven. Over de betekenis van het evangelisa tiewerk sprak ds W. A. Wiersinga, pre dikant in algemene dienst. Onder degenen, die gelukwensen uit spraken, schaarden zich prof. dr G. Bril- lenburg Wurth, ook als vertegenwoordi ger van de Generale Synode in Rotter dam. Spr. bracht tevens gelukwensen over van de Theol. faculteit van de V.U en van de Theol. Hogeschool in Kampen. Namens de Bond van vrouwelijke werkkrachten in de Gereformeerde ker ken sprak mej T. Seymonsbergen. In de tuin bekeek het gezelschap de Amerikaanse eik, welke prof. Wurth vijf jaar geleden heeft geplant, en ds Wiersinga plantte nu onder een geestig speechje een tweede herinneripgsboom. Liturgische conferentie te Hilversum Het Hilversumse Convent houdt van 2623 September weer een algemene conferentie op „De Hoorneboeg". Even als op vorige conferenties zullen viermaal per dag de oud-Christelijke getijdegebe den gezongen worden. Ds,J. K v. d. Brink zal spreken over „De Heilige Tijd"; Pfarrer W. Drobnitzky over „Die Beichte"; Ds J. Plooy over „De Heilige Doop als inwijding in het Christusmyste rie"; Dr F. C. J. Los over „De Hemelse Hiërarchieën"; en Ds J. M. Gerritsen over „Het Apostolisch Ambt". Het land goed „De Hoorneboeg" is gelegen aan de Utrechtsche weg te Hilversum en is van uit Hilversum en Utrecht per autobus bereikbaar Ook Baptistenkerk in Italië verboden De Baptisten hebben bekend gemaakt, dat ongeveer een maand geleden een van hun kerken in Italië op gezag van de politie is gesloten, kort voordat van officiële zijde tegen de Kerk van Chris tus werd opgetreden. Zowel de Baptis ten als de Kerk van Christus hebben ge protesteerd tegen de maatregel van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, welke gegrond is op een wet die nog stamt uit het fascistentijdperk. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. 20 Sept. (Gem. Univ.). Ge daagd cand. ex. theologie mej. MCA" in mej N Klaasen, Amsterdam. GRONINGEN. 20 Sept. Geslaagd: doet. rechtsgeleerdheid K de Vries. Sneek (cun aude), cand. ex tandheelkunde: mej. Th de Haas, Groningen, de heren H T Elslnj Hoogezand. E H Rletsema, N. Pekela, P Heli "aren, H Tolmeijer, Zutphen, W J v d Lin- un, Berkhout (N.H.), H P van Gorcum. 'assenaar, A M Wortelboer, Groningen. UTRECHT, 21 Sept. Geslaagd: doet. Nederl. tieren: pater J J Lub, OESA, Utrecht: imi-arts-ex. mej R J Strlkwerda. Apel- Dorn, mej. M A Schaad. Utrecht, M H G ;ssen. Slttard, M G M van Oss. Udenhi Lameer. Helvoirt. G de Haas. Schoon »n. G W Bruljn, Soesterberg: arts-ex 1 Qulcherit. Zeist. mej. E Schurlnk. Scho hoven. L T de Vries. Nieuw-Hellevoet. M H Karamat All. Utrecht, C J T Zegger. Eni de. F G le Coultre. Bussum: doet. ex. mljkunde: C C Oosterlee. Den Haag. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952. rersupi I. 402 m. AVRO: 7.00 NI 7.10 Gram. VPRO 7.30 Dagopening. AVRO: 800 Nieuws. 8.10 Gram. 900 Morgenwijding 9.15 Gram 9.30 Voor de huisvrouw, 9.40 Gr 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zle- 11.30 Pianorecital 12.00 Amus. muziek. 1233 Voor het platteland. 12.40 Piano en gel. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram 1.30 Prome- ide-orkest. 2.00 „Zuid-Afrika en Neder land" 215 Gra 3.15 Voor de vr izlek. 8.00 Nleui 8 05 Amus.muziek. 8 45 t u niet weel. 9.00 Llch- Mll. Kapel. 9.45 Ai 48 De trek komt ,Je bent een schat, dat je dit waagt, 'k Heb niet op hem gelet Met een goed woord krijg je Hij lacht. Wat alles heel anders is dan hij het heeft Dick gezegd. zich had voorgesteld Lien zo aardig i zo allerenigst. „Als vader dit eens wist!" „Nou! Dan zat er wat voor me op. Stil i i hebt „Wat moest je daar?" Joop haalt onwillig de schouders op. „Wat moest je daar, vraag ik je nog eens." ,,'k Had dorst 'k Was er gaan drinken." „Een prachtverhaal. Maar dat was te verwach ten. Luiheid en lafheid gaan gewoonlijk samen Op mijn studeerkamer zullen we verder spreken. Ga daar maar heen Eh morgenochtend, bedoel ik." Deze laatste woorden zijn vrucht van de ge- dachte aan een ander gesprek, een gesprek met een beetje, dat Bou het niet merkt, 't Is hier de oudste, ook in drift Dat mag niet voor de tweede keer. „Ga naar bed En jij ook, Boudewijnl Je bent al veel te lang opgebleven." „Maar hij moet toch eerst wat eten," meent moeder „Eten kan hij morgen aan het ontbijt. Dan eten we allemaal." ,,'k Heb helemaal geen trek, hoor moeder!" Dan, na korte aarzeling, geeft hij zijn moeder een kus, iets, waarvoor een Harder van deze leef- huis nog niet eerder gebeurd, dat een, die zon- tijd onder gewone omstandigheden zich te groot der eten naar bed moest, toch wat kreeg en ik die put en toen ging ik op dat bleekveldj> vindt „Slaap maar lekker, hoor!" zou het ook vast niet voor de tweede keer doen." gen en ik wóu toch niet slapen, maar 't w Dat deze houding tergend is ten opzichte van Joop eet met forse happen. Brood met ros- zijn vader, ontgaat hem, omdat hij ze niet als bief! Net het allerlekkerste! Lien ziet voor hei terging heeft bedoeld. Zijn moeder is hem alles eerst, hoe deze broer op Dick lijken gaat. Dick op dit ogenblik en, hoe bang hij is, dat hij te ich Dick, als jij alles wist.. veel vnn haar krachten gevergd heeft, wordt Lien De gelijkenis treft de volgende morgen ook hun komen." gewaar als die anderhalf uur later zijn kamer vader. Precies zo kon Dick er uitzien, als hij In Ro' binnensluipt met een boterham en een beker met de vacantie thuiskwam en hard voor een dereen weet toch zeker, dat Bram al klaar had melk. examen had gewerkt. Die kringen onder de ogen, kunnen zijn? Met die academische examens gaat „Lien, nee, ik heb heus geen trek. O, als moe dat heel bleke.. Zo bleek heeft hij er in zijn het allemaal zo anders Je zit niet in een klas der toch door mij de hele nacht wakker ligt.." examenklas niet één Hoe zou deze jongen af die je over moet doen, je bent niet ineens een „Welnee, jo, dat gebeurt niet Ze krijgt immer> steken bij die zonverbrande koppen Maar deze heel jaar achterop en, als je dan nog een beet elke avond haar --jgjgjsa&a. 1 J_ =- zeil." e «...RW „Echt waar?" hij eigenlijk van deze jongen, die zijn zoon is? zou hij willen zeggen, als vader anders deed, „Ja, gerust. Ik vond moeder zelfs beter dan Minder dan van zijn leerlingen. maar nu zwijgt hij. OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-1,. d. Spiegel „Joop, jongen, begrijp je niet, wat je aangedaan?" Joop schrikt op van deze toon Twee derde ogen kijken vader aan, maar woorden komen er niet Er waren er toch zoveel klaar Joop had zich voorgenomen, kort en goed te zeggen, dat hij geen hoofd had voor dat geblok, dat hij toch nergens voor wou studeren en nog veel meer. Maar tegen een vader, die zo verdrie tig kijkt en helemaal geen boze stem heeft, kan hij niet op. „Begrijp je het niet?" „Ik vond net natuurlijk vervelend om te zeg gen, dat ik gezakt was en ik dacht als ik een beetje later ben, dan begrijpen ze het weJ en ik had heus dorst en toen dronk ik uit lig was zo erg inhad." .,Zo. «Vas het dat. Maar voel je niet, hoe ere het is, dat je gezakt bent? Bram kon mindei goed leren dan jij, maar die is dat nooit over In Rotterdam vast wel denkt Joop. Ie- Bultenlands overzicht. 11.00 Nieuws. New Vork calling. 11.20—12,00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO 7.00 Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Gram 7.45 Morgengebed 1.50 C 120 Act. 1.25 0 Gev. 00 Voor de z_ ïof 5.00 Voor de jeugd 5.1! jeugd. 5 45 Regeringsuit 4.30 Zleken- Felicitatii PVMHMHHPVwndins: :og: ..Indrukken van Zuid-Nieuw-Gui- nea". 6.00 Zangrecital. 6 22 Sportpraatje Metropole Orkest. 6 52 Act 7 00 Nieuws. 1 „Thuisfront Tombola". 7.15 „Uit het B< der Boeken". 7.30 Gram 8,25 De gewone it zegt er 't zijne van. 8 30 Radio Phllh. Orki 8.55 Act. 9 40 Orgelconcert 10.0 Gram. 10.45 Avondgebed. 1100 Nieuws. 11.15—12 00 Gr ro. 12.00 Orgel. 12 55 Weerberichten. 1 :1 1.40 Gev. muziek 2 Vespers. 3.45 Ci orkest 5.00 Vo< 6.00 Nieuws 6 15 Sport. 6 20 Gr el. 7 30 Pianokwartet. 8 00 „Fe- 9 00 Nieuws. 9.15 Causerie. 10 Variété. 10.00 Ci i piano. 11,00—11.03 Nieuws, telaml, BBC 1500 lek 12 45 BBC en 247 m. 12.00 Dans- ilsh Orchestra en sol ior de kleuters. 2 00 Voor de vrouw, lus muz. 3 45 Lichte muziek 4.15 „Mrs dagboek". 4.30 Orgel 5 00 Mil. Ork 5 30 Gev muziek 6.00 Variété Orkest en sol 6 45 Hoorspel. 7 00 Nieuws en radiojournaal, progf (.30 Gev ert. 9 15 Gram 9 30 >.15 Act 10 20 Dai Hoorspel ismuziek. 8.15 Con- .00 Nieuws 11.00 Voor- Lichte muziek. 11 5612.00 Ni ikrljk. Nat. program 347 m. 12.00 Gr. 1.45 Pianorecital •Ik. uitz. 7.01 Con- solts- 11.45- 2 05 Zangrecital 6. 7.58 Gram. 8 10 35 Pianorecital. 11.15 G: Orgel, i I 324 1145 Oper 2 34 1230 250 K< 1.15 Plano 1 30 Gr uzlek. 2 45 Omroep- Nleuws. 5.15 Amus. orkest 6 30 Kami 05 Gram 7.40 Idem. 7.45 Nieuws 8.00 Gram. 0.00 Nieuws, 10 10 Omroeporkest en solisten 10.50 Nieuws Televisie Loplk. DINSDAG KRO. 20 15—21 45 I. KRO-Gaa- enboek 2. Weeroverzlcht 3 Caricaturen 'auze. 4. „De Apotheker", opera. Chr. Geref. jeugd met appèl gestart Zuidholl. jongeren in de Haagse Jeruzalemkerk (Van een onzer verslaggevers) De Chr. Geref. jeugd van Zuid-Hol land houdt, al enkele jaren lang, op een Zaterdag in September begin van een nieuw werkseizoen in de Haagse Je ruzalemkerk een appèl, dat telkens weer een eigen sfeer en karakter heeft. Zo ook Zaterdag J.I., toen vele honderden MV'sters en JV'ers mèt een groot aantal predikanten aanwezig waren in een sa menkomst die ditmaal in het teken stond van Woord en Geber welke beide on misbaar zijn, zo werd gezegd, voor het jeugdwerk. Ds N. Brandsma, uit Ryns- burg, sprak over: De jonge Kerk geroe pen tot priesterlijk werk, en hij zette uiteen, hoe het leven dooraderd moet zijn van de geest van het gebed, hoe bidden is een zich zonder rest overgeven, en niet zichzelf maar de naaste zoeken. Over Bijbelstudie en hoe het wel en niet moet sprak, boeiend en gees tig. ds R. J. van Pagée uit Maarssen. Hij gaf een rake caricatuur van het vereni gingsleven, zoals het nog maar al te vaak zonder geestdrift en zonder fut, bestaat en hij vond als grondoorzaak: „dat we het eenvoudig vertikken in gehoorzaam heid te buigen voor de Schrift." Als het egoïsme wordt vervangen door dienst aan de naaste, is de oplossing gevonden. Hij bepleitte het instellen van een dage lijks persoonlijk Bijbelhalfuur naar aan leiding van het verenigingsrooster. Een goed begin, dit jeugdappèl. De middag stond onder leiding van de heer H. J. v. d. Meiden uit Rotterdam, voor zitter van de afdeling Zuid-Holland der J.V.'s. Er waren solozang en samenzang (Kees Deenik leerde de jeugd haar bondsliederen zingen) en declamatie. Ds G. H. Polman, van Den Haag-Oost, hield de dagsluiting. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: lot leraar aam het Chr. lyceum te Hilversum; voor scheikunde ir P. C. A. Wij'ga te Amersfoort; voor wiskunde en meah. drs G. J. Wiersma te Alphen a.d. Ryn; tot hoofid van de CVO- sohool te Delfzijl F Kleinibergen te Eind hoven; tot leraar aan de Chr. Lamdlbouw- wiotersehool te Groningen H. van Har- Nijverdal; tot onderwijzer (es) aan de Prinses Juliana Uloschool te Dor drecht J. W. v. d. Laan te Raamsdomk- veer; aan Chr. school te Vianen mej. G". T. Leenheer te Delft; aan Elou: van Soeterwoudeschool te Rotterdam-Zuid J. Mostent te Juophaas. Ter gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag wordt op Maandag 29 Sept. aan Prof R. Casimir in de Jan Ligthartschool te Den Haag een geschenk aangeboden ln de vorm van een bundel opstellen, ge titeld „Gesprek der opvoeders". Hieraan hebben vertegenwoordigers van onder scheiden richting meegewerkt. Examens Frans MO. A J P Baartmans. Bergen op Zoom. H Bakker. Loosduinen, W J A Bots, Leider Frankevijle, ------- H M Klein Onsteh, Papendrecht, R. Kroese, Air zlnga, Groningen. W Kul Lanting, Leeuwarden, J J E v Beusekc Lalmand, Arnhem. N Amsterdam, M H Defraipont J v DIJck. - srgen op Zoom, Eindhoven, C W .1 i Esveld, Bussum, A E Glelchman, A M Groothaert, Nijm_ Heersma-de Vogel, Wassenaar, A Hcitmeijer Aalten, S M Hoppener. Eindhoven, W Lu- cas, Maurik. E M v d Mandele, Wassenaar. G T A Menko, Hengelo (O). A M Monne, Amsterdam. A C Rosa Bian, Heerlen, Th G Rutten, Asten, E Siegers, Rotterdam, 3 Hoos. Noordwljk, E Tas, Amsterdam. G H M de Vette. Schiedam. M L heren A F Rombout, Zwijndre dat er in de herfst meer maanlicht is dan in andere jaargetijden. Dit zou zo meende men lang geleden tot doel hebben de landbouwers die door omstandigheden hun oogstwerk- zaamheden hadden verlaat, alsnog in de gelegenheid te stellen hun werk zaamheden op het land bij maanlicht te verrichten. Om deze reden wordt de Septembermaan in bepaalde stre ken van Engeland ook oogstmaan genoemd. De opvatting der landbouwers, dat er ln September meer maanlicht is dan in andere maanden, is volkomen juist, alhoewel we kwalijk kunnen veronderstellen dat hieraan het doel ten grondslag ligt dat wij boven noemden. Gedurende het grootste deel van het jaar verschijnt de maan elke dag drie kwartier later boven de horizon, maar gedurende de maand September is het verschil tussen de opkomsten van de maan aanzienlijk geringer. In deze maand kan het voorkomen dat het verschil ln vijf dagen ongeveer een uur is, inplaats van de gebruike lijke drie uur en drie kwartier. De oorzaak van deze verschillen is hier in gelegen, dat in dit jaargetijde de baan van de maan zich in noord- waartse richting beweegt, waartegen- beweging In over echter staat zuidwaartse richting gedurende het einde van de winter, zodat ze ln Maart veel later dan normaal op komt. Het verschil, dat Immers in normale gevallen ongeveer drie kwar tier bedraagt, kan dan wel tweemaal zo groot zijn, dus anderhalf uur. Hiermede Is tevens weerlegd de veronderstelling dat de maan in Sep tember zo lang zou schijnen om de landbouwers gelegenheid te bieden des avonds en des nachts te werken als ze dat zouden willen want dan zou ze alleen de belangen bevor deren van de boeren die in September oogsten en dat is slechts een gering gedeelte. De maan zou dus van voor keur blijk geven, hetgeen een geheel nieuwe visie in de astronomie zou be tekenen. We hadden het zoëven over de oogst. Het is U bekend, dat het hier te lande in Augustus de tarwe wordt geoogst. Maar wist U ook dat de tarweoogst een vol jaar in beslag neemt? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2