Ditzegi TRIUMPH Ran de kerken vrijheid gegeven om het vrouwenkiesrecht in te voeren Beslissing die veel instemming zal vinden met 48-3 stemmen genomen Operatieterrein toont te veel open stukken POPENT°oow citizen, Toch is het zo VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 Dooi Synode dei Gerei. Keiken N' kerkeraad de invoering van deze nieuwe bepaling moeite zou veroor zaken of ook om andere dringende redenen bezwaren zou opleveren, de vrijheid bestaat vooralsnog niet tot invoering over te gaan; (drie stem men tegen). 2e. aan deputaten voor de herziening van de K.O. op te dragen b(j de formu lering van de artikelen der kerkorde met deze uitspraak rekening te houden. (Van onze Kerknieuwsredacteur) A EEN TAMELIJK uitvoerige discussie heeft de Gfnerale Synode der Geref. Kerken te Rotterdam met 483 stemmen en de vóór-stemmen van de negen aanwezige prae-adviserende hoogleraren besloten, aan de plaatselijke kerken de vrijheid tot invoering van het vrouwenkiesrecht te geven. Hiermede is het eerste van een aantal belangrijke agendumpunten van deze Synode tot een beslissing gebracht. Het besluit, dat genomen is in tegenwoordigheid van talrijke belangstellende kerkleden, onder wie vele dames, zal in brede kring instemming vinden. Toch is het niet zeker, dat het vrouwenkiesrecht nu overal zal worden ingevoerd, omdat, gelijk bekend is, er ook wel bezwaren tégen in de kerken leven, o.a. met betrek king tot het tijdstip van invoering. Dit is in de Synode tot uitdrukking ge komen in het voorstel van de predikanten Scheele en Van der Veen om nu nog niet tot invoering over te gaan. Dit voorstel is echter met 429 stem men verworpen, terwijl de prae-adviseurs zich ook allen tegen hebben verklaard. Prof. N a u t a heeft als rapporteur het gewijzigde voorstel der commissie, het welk zij heeft ingediend na het beraad near aanleiding van de bespreking van vorige week, in het kort toegelicht. Hij heeft het argument, „laten wij het nu nog niet doen", van de hand gewezen. Een besluit in deze richting, aldus spr., zal velen in de kerken teleurstellen On der de jongeren zal dan wellicht worden gezegd, dat de Geref. Kerken nooit met een verkeerd conservatisme durven te breken. Ds Scheele (Assen) heeft opgemerkt het te betwijfelen of deze zaak nu zo urgent genoemd kan worden en het te betreuren, dat geen eenstemmige beslis sing mogelijk zal zijn. Mede namens ds Van der Veen heeft hU een voorstel ingediend om het vrouwenkiesrecht vooralsnog niet in te voeren en de beslissing aan de volgende Synode over te laten. Bij de stemming over dit voorstel heb ben de negen aanwezige hoogleraren zich tegen verklaard en hebben 42 Synode leden eveneens tegen gestemd. Vóór het voorstel hebben hun stem uitgebracht de predikanten Van Herksen, Kamper, Scheele, Tien en Van der Veen en de ouderlingen Banga. Ottevanger, Uyten- houdt en Ziel. Tenslotte heeft de Synode zich met 483 stemmen (ds Kamper en de ouder lingen Banga en Ottevanger) en die van de hoogleraren, voor het voorstel uit gesproken. Besluit De Synode betuigde haar instemming met de conclusies der deputaten. dat namelijk, le. het onderscheid tussen man en vrouw, bij het licht der Schrift, niet be slissend is te achten voor de uitsluiting van de zusters van het actief kiesrecht in de gemeente; (drie stemmen tegen) en 2e. dat het stemmen van de leden der gemeente b(j de verkiezing van ambtsdragers niet op goede gronden kan geacht worden, in onderscheiding approbatie, een dusdanige daad t geermacht te zijn. dat de zusters hiertoe niet mogen worden toegelaten; ((Aén stem tegen). De Synode overwoog verder: le. dat de Schrift duidelijk de eenheid van man en vrouw in Christus leert en aan de vrouw de gaven des Geestes niet minder dan aan de man toekent (Gal. 3 vers 28; Hand. 2 vers 17, 18; Hand 18 vers 24—26: Rom. 16 vers 1, 2; 1 Cor. 11 vers 5 en PhiL 4 vers 3), en dat zij ander zijds het door God gewilde onderscheid tussen man en vrouw evenzeer in het verkeer in de gemeente als daarbuiten gehandhaafd wil zien (Gen. 2 v.v.; 1 Cor. 11 vers 2—16; 1 Cor. 14 vers 34 v.v.; 1 Tim. 2 vers 9—15); korte toespraak zijn blijdschap er over uitgesproken, dat bij de bespreking van deze zaak de Schrift steeds open op ta fel heeft gelegen. Spr. heeft de beslis sing vergeleken met die t.a.v. de gezan gen, welke voor vele kerkeleden een rijkdom heeft betekend. Ds Kruyswijk heeft de hartelijke begeerte uitgespro ken, dat de Here het besluit tot zegen van de kerken zal stellen De Geref Kerken zijn de tweede grote kerkgemeenschap der reformatie in ons land, waar nu het vrouwenkiesrecht mo gelijk gemaakt is. Het genomen besluit betreft de verkiezing zowel van predi kanten als ouderlingen en diakenen. In Ned. Heiv. Kerk (In de Ned. Herv. Kerk is het zo, dat de vrouwelijke leden der gemeenten niet kunnen deelnemen aan de verkie zing van predikanten, aangezien dit be- roepingswerk in handen van de kerke raden is gelegd. Zij kunnen wel deel nemen aan de stemming voor overige ambtsdragers, in dien zin, dat zij mogen meestemmen, wanneer de kerkeraad voor de verkiezing van ouderlingen en diakenen tweetallen stelt. D3arnaast be staat er een regeling, dat de gemeente om de zes jaren kan uitmaken, of de kerkeraad zichzelf zal aanvullen. Aan de stemming hierover mogen ook de vrouwelijke gemeenteleden deelnemen). De Synode heeft voorts nog besloten, niet te voldoen aan het verzoek van de Bond voor Practisch Christendom om een getuigenis te laten uitgaan tegen oneerlijke practijken in belasting-aan gifte, tegen toenemend alcoholgebruik en het toenemen van het aantal echt scheidingen, aangezien het volgens haar niet geacht kan worden de taak der Synode te zijn om zulke uitspraken in het algemeen te doen. Hold Fast" uit de lucht Vandaag zouden we de Duitsers op bezoek krijgen Sennelager, Donderdagavond. HET OFFICIëLE LEGERBERICHT, dat hier elke middag om vijf uur wordt gegeven, was vandaag uiterst sober. Het beschreef de actie aan het manoeuvrefront als „very dull" en het vermeldde, dat men bij beide partijen luchtassistentie gevraagd had ter ondersteuning van de bewegin gen op de grond. Het donkere weer heeft er zeker toe bijgedragen, dat er minder vliegtuigen boven waren, doch anderzijds bewyst de opmerking, dat men het vandaag te land en in de lucht kalm aan heeft gedaan. Toen wij vanmorgen dwars door bet TÖtenburgerwald reden, zagen wij. staan- Licht der Schrift 2e. dat het deelnemen van vrouwen aan de verkiezing van ambtsdragers bU het licht der Schrift niet geacht kan worden inbreuk te maken op de eerbiediging van dit onderscheid, doch veelmeer uitdruk king geeft aan de vrijheid en zelfstandig heid van de leden der gemeente van Christus, die aan de vrouween niet min der dan aan de mannen toekomen (1 Joh. 2 vers 20; (twee stemmen tegen); 3c. dat uit het feit, dat de apostel Paulus het onderscheid tussen man en vrouw in nauw verband met de gewoon ten en zeden van zijn dagen erkend wil zien (1 Cor. 11 vers 5. 13). valt af te leiden, dat de kerk geroepen is altijd weer te vragen naar de meest zinvolle toepassing van de goddelijke ordinantie t.a.v. dit onderscheid; en 4e. dat gezien de plaats, die de vrouw thans in het christelijk huwelijk én in heel het christelijk leven mag innemen, haar blijvende uitsluiting van het deelnemen aan de verkiezing van kérkelijke ambtsdragers dan alleen noodzakelijk en zinvol zou zijn, wanneer dit door de Schrift ondubbelzinnig ge- eist werd, of rechtstreeks uit haar afge leid zou kunnen worden; (twee stem men tegen). Geen genoegzame gronden De Synode sprak uit, dat er geen genoegzame gronden bestaan om het recht van medewerking aan de ver kiezing van ambtsdragers aan de vrouwelijke leden in de gemeente te onthouden; (drie stemmen tegen) en besloot daarom; le aan de kerken de vrijheid te geven, indien nodig niet zonder na dere voorbereiding, de vrouwelijke leden tezamen met de mannelijke leden op dezelfde voet te doen deel nemen aan de verkiezing van ambts dragers, volgens de regeling, die daarvoor plaatselijk in gebruik of door de kerkeraad vastgesteld is, met dien verstande evenwel, dat in ker ken, waar naar het oordeel van de de op de flank van de Weisseberg ten Oosten van Dreiburg de Groenlandse tanks als torren over de wegen kruipen. Zij nestelden zich ln de bossen achter Alhausen, om daar een deuk te forceren in een linie, die Buffalo heet, en d de komende nacht wel ontruimd zal den door de blauwen, want dergelijke acties zijn er langs het gehele 50 km brede front. Inmiddels is het meer en meer duide lijk, wat eigenlijk de bedoeling van deze manoeuvres is. Wie de kaart bekijkt, ziet het volgende: Over de wegen komend stoot een leger, oprukkend over 'n front van 50 km breedte, dwars door het TÖtenburgerwald. Het is de laatste natuurlijke hindernis voor de grote vlakte, waarvan het Rhur- gebied het hart is. De verdediging dit gebied is niet geconcentreerd op één linie, maar in een drietal bastions, een Noordelijk, een Centraal en een Zuide lijk bastion. In het Noordelijke zitten de Nederlanders, in het Centrale de Cana dezen en in het Zuidelijke de Belgen. Men herkent in deze opzet dui delijk de trekken van het plan van de Duitse militaire deskundige Spei- del, dat, inplaats van de Franse ge dachte een Rijnlinie te maken, West- Europa wil verdedigen uit drie bas tions, Zuid-Beijeren, de vesting Holland en Noord-Europa. De mo gelijkheden van dit plan zullen in de komende dagen onderzocht worden. Op het ogenblik trekken de Blauwe tanks met donderend geweld langs het Sennelager, beschoten door overvliegen de straaljagers. De scheidsrechters zullen wel uitmaken, hoeveel er gesneuveld zijn. (Advertentie) Ooit last van Zunrbranden T Kennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel ple zierig altijd Rennies by de hand te heb ben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies by Uw apothe ker of drogist. Luchtverkenning De luchtactie toont de moderne oorlog er een v pertje spelen moet run. Men gen, dat de strategen dat zo eens aan, dat an verstop- zou zo zeg- langzamer- hand wel weten, maar wie de resultaten van de luchtverkenning ziet. schudt het hoofd, over zoveel roekeloosheid bene den. Gisteren zyn er ongeveer 600 vluchten gemaakt, merendeels verkenningsvluchten. De camera's der vlie gers hebben heel wat levende en dode doe len aan het licht ge bracht, die, ware het echt geweest, de on- attentheid duidelijk gemaakt zou hebben Op 1000 meter hoogte was een, als vliegen sel rydende rij voer tuigen duidelyk te herkennen. Eveneens te herkennen was het doorvoerhospitaal, dat de Nederlanders in richtten met 400 bed den, staf van 18 ver pleegsters. benevens de 31 artsen, onder 7 chirurgen, en de nodige „hospikken" Gisteren waren wy trots op dit hospitaal, maar een totale oorlog, die niets niemand ontziet het weggevaagd hebben van de heuveltop, waarop het grijp ligt. Verder zyn er soldaten, die in tirail- urslinie evenals auto's, duidelyk Zelfs onder de zien. En wat te i ten, wier stellingen liggen te wachten op bomaanvallen? Het prachtige landschap met zyn duizenden kleuren gaat maar onder de Auster door. Daar loopt een man met een zeis op zyn rug. Hy zou gedood kunnen worden voor wat daar tegen die bosrand staat: een vrachtauto, wel is waar weggewerkt on- dekzeil, maar toch duidelijk te herkennen als een vrachtwagen. Én nu hebben wy nog maar ongeoefende ogen. Die van de waarnemers, zoveel beter ge traind op dit werk, zagen veel meer. En wat het fototoestel te zien gaf, zou zelfs OPSTELLING DER LEGERS BIJ DE OEFENING'HOLD FAST' rmTlTrnnTTTTirrrri iA" deze kaart geven w\j een overzicht van de legers bij de oefeningen die thans in Duitsland tussen VVe2er en Rijn worden gehouden. De grens tussen beide landen Blauw- land en Groenland, waar de oorlog dreigt ui: te breken, wordt gevormd door de Wezer Ten Noorden en ten Zuiden wor den beide landen begrensd door Erew- hon en Utopia, twee landen die streng de menselijkste commandant doen razen! Een dergelijke verkenning bewyst, hoe belangrijk deze oefeningen zyn. Burgers kunnen bezwaren maken en gaan pein zen over het aantal liters benzine, dat deze 600 vliegtuigen verbruikt hebben. De soldaat moet zyn wereld verdedigen. Met zyn wapens en met zyn gezond ver stand. En in de in een eerder bericht beschreven Nederlandse graverij moge velen overdreven hebben geschenen, leger, dat niet als een mol in de grond leeft, is verloren. De Duitsers komen Van tyd tot tijd komen zeer belang rijke personen de manoeuvres bekijken. „Very Important Persons", worden zy genoemd; afgekort V.I.P. Zij logeren in de A-Mess, waar de mensheid begint met een kolonel. Aangekondigd is, dat i gen de volgende Dui(se autoriteiten hun intrek zullen nemen: Ritter von Lek. de heer Blank, generaal Heurenger, kolo nel Graaf von Kielmansegg. kolonel von Bonin en kolonel Freyer De „met U, over U, zonder U"-periode is voor de Duitsers voorby. Zij doen weer mee. Vandaag brengen zy ons thee op bed, poetsen de schoenen van de oorlogscor respondenten, en doen zy wachtdiensten, maar by volgende manoeuvres zal men ze als volwaardige soldaten in het veld zien. Als dat in een Europees leger is, il er niets verloren, maar alles gewon- Het eten is weer best De soldaat K. H. Veldhuis uit de Sche penstraat 127/1 te Den Haag, 20 jaar oud, is voor het eerst in het buitenland. en zyn medewaohter by een Duits landhek, H Laurens uit de Nwe Boezem straat 273 te Rotterdam, kunnen zich niet voorstellen, dat er iemand zou kun- klagen over het eten. „Als er niet gauw wat actie komt. groeien wy dicht." De soldaat le klasse C. Essevoort, Den Haag, van het doorvoerhospitaal, viel deze mening ven harte by. Het eten is weer best. Om dit te bewyzen, toonde hy de inhoud van de juist met het avond brood gevulde messtin: brood, boter. Z.K.H. Prins Bernhard tijdens zijn bezoek aan de oefening „Hold Fast" in Duitsland, in gesprek met generaal Opsomer en een Britse oficier. cornedbeaf en Genoeg om een In het Nederlands Doorvoerhospitaal, werken de enige vrouwen, die het Ne derlandse leger meenam naar Duitsland: 18 verpleegsters onder leiding van een directrice. Deze gemeenschap heeft een slaaptent, die staat by die van de offi cieren. Maar de soldaat, die de infor matie gaf, zeide: „De tent van de dominé en de aalmoezenier staat tussen die v(an de officieren en de verpleegsters in." Rome en Dordrecht betrekken dus ge- zamenlyk de wacht! neutraal blijven. Groenland zal met grote troepenmacht Blauwland binnen vallen. De veel kleinere Blauwe legers zullen de eerste stoot dienen op te va gen om daarna de Groene legers terug drijven over de Wezer. De eerste Blauwe verdedigingslinie, de Lion linie, zal bij de Groene aanval terugtrekken tot achter de tweede linie, de Tiger linie. De tweede linie zal stand moeten houden. Het Blauwe leger is samengesteld uil twee legergroepen: de Noordelijke en d( Zuidelijke legergroep. De Nederlandse militairen zijn inge deeld bij de Noordelijke legergroep. Suiinamezending Te weinig geld voor zo veel nood (Van een onzer verslaggevers) Begin vorig jaar had de Zeister Surina. me-zending vier ton tekor; Een actie om dat in te halen, had verrassende resul taten, maar toch bleef er nog een achter stand van f 170.000 Dat deelde de voor- zi: ter-secret a ris, ds P M. Legêne. gisteren mee op 't jaarlijkse zendingsfees dat in de witte broeder kerk van Zeist gehouden Dit gebrek aan geld doet zich overal gevoelen. Hier by komt het tekort medearbeiders. Het kost dan ook de grootste moeite om de zendingsposten ii stand te houden. Sommige zendingss a- tions zyn verwaarloosd. Om te vooi in de grote geestelijke nood en voo opbouw der kerk in Suriname vraagt het bestuur uitzending van Nederlandse pre dikanten. die mede hun aandacht kun nen schenken aan de scholen, de stads- zending en de medische dienst. Het zendngsonderwijs groeit sterk in Suriname. Van de leerlingen komt 75 pet uit gezinnen van de broedergemeente, 25 pet van heidenen en Mohammedanen, Javanen en Hindoestanies vragen om Christelijk onderwys, maar het geld er voor ontbreekt. De broedergemeente wil met de overheid samenwerken, minister Lichtveld wil van het byzonder onderwys niets weten. Op deze zendingsdag werden afgevaar digd ds en mevrouw J. M. W. Schalk wijk—Borst en de zusters T. Weststeyn en A. E. KruyL (Advertentie) I 8 Oct. I VIRGINIA Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk. troepen: te Boxtel cand. J. C. Weber, geesteUjk verzorger van het dienstweigeraarskamp te Vledder; te Heerewaarden cand. D. H. Scholten te Santpoort. Bedankt: voor Oldebroek (2e pred. pl.) W. L. Tukker te Delft. Overmacht ln het strafrecht is gepromo veerd tot doctor ln de rechtsgeleerdheid C Bronkhorst, geboren te Apeldoorn. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam hoopt Maandag a s de heer J M Los, gebo ren te Alkemade (Z.-H.) te proi irkunde, in het ebouw der AMVJ, Vondelstraat 8. Het chrlft is getiteld: The Calorim ement of the Thermal Propert Adsorbed on Titanium Dioxide. J. H Vis (cum laude) en d Llat, belden te Amsterdam. ROTTERDAM, 18 Sept. Ges i H J T Bos. Bel- Kaderconlerentie in Bennekom .Nieuw ontwaken" in de Lutherse Kerk In het Luthers buitencentrum Kasteel Hoekelum by Bennekom werd gistermid- door dr C. H Lindyer (Rotterdam) de tweedaagse kaderconferentie geopend van de Evang Lutherse Kerk. Tal predikanten, kerkeraads- en bestuursle den alsmede leiders van het jeugdwerk uit alle delen des lands vormden het auditorium. Dr. Lindijer wees in zyn openingswoord op het feit. dat „het ty in de kerk" nog laag is, al zijn er onmiskenbare tekenen, die op een kentering duiden. Jaren ach tereen was er lauwheid en onverschillig heid by oud en jong. men ging wel eens twyfelen aan de toekomst, doöh thans zyn er nieuwe stromingen merkbaar, het woelt en beweegt overal. De ontmoeting van Hersteld en Evange lisch Luthersen, de internationale contac- ten, de wereldcongressen, de vernieuwing op het terrein van liturgie en kerkmuziek dit alles kan beschouwd worden als nieuw ontwaken. Wellicht komen nog „magere jaren" voor de Christeiyke Kerk in Europa, doch daar moeten wy doorheen, gedragen en voortgestuwd door het Woord, waarin wy geloven en dat in eeuwigheid blijft. Des middags hield ds W. J. Manger (Bussum) een referaat over „Het Vati- caan en de wereldpolitiek". Prof. v. d. Meiden over Bijbelvertaling Vandaag heeft prof. L. H. van der Meiden het reotoraat aan de Theologi sche School der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn overgedragen aan prof. J, Hovius. Hy heefit bij deze gelegenheid rede uitgesproken over „De nieuwe vertaling van de Bijbel". Spr. concludeerde, dat de nieuwe ver taling, schoon verre van volmaakt, ons toch dichter by het doel van het vertalen de Bijbel heeft gebracht: de inhoud der Heilige Schrift zo juist en zo duide lyk ijls mogelyk is weergegeven in zuiver Nederlands, opdat wy God in onze taal recht horen spreken. Prof. v. d. Meiden meende, dat er zeer zeker rechtvaardige critiek is te maken en revisie nodig blyft. Tenslotte beantwoordde prof. Van der Meiden de vraag: Hoe moet de kerk handelen t.o.v. de nieuwe vertaling? Naar zyn mening moet de kerk de nieuwe ver taling toetsen aan de grondtalen en uwkeurig nagaan of de vertaling, naar inhoud en bedoelen de byzondere open baring zuiver weergeeft. Verschillende mogelyikheden werden daarby besproken. Gemeenschappeiyk moest hier worden gewerkt door mannen, door dp kerken aangewezen. Vertaald moet worden uoor ïen, die het volle vertrouwen heb- van ons christenvolk, opdat een eventueel ingevoerde nieuwe vertaling spreekt tot het hart van ons christenvolk dit volk er dankbaar in erkent een werk des Geestes. Chr. school t' te Amsterdam, aan de school met d loord de heer J Verbeek t (Advertentie) Het lied der aethergolven ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952. lersum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. «ram 8 00 Nieuws 8.18 Gram. 8.55 Voor de hulsvrouw 9 00 Gram. VPRO: 10.00 ..Tij delijk uitgeschakeld" 10.05 Morgenwijding i1 1.15 Metropole-orkes 2.35 Sallands programma 3.0 zending 3 30 Boekbespreking. 3.4, Gram. 4.15 .Van de wieg tot het graf" 4 3' Residentie-orkest en solist. 5.15 Sportpraatje 5.30 Voor de jeugd. 6 00 Nieuws. 6.20 Gram i deze tijd" 7 55 „Deze nadat het hier afgeiopen was. Afschuwelijk was zo vaag en er is veel, dat Joop niet 1 gelo- Dick! Die zat al in de vijfde, toen hij Joops dat. 't Was toen lichte maan en je ging naar ven kan Er wordt zoveel verteld, wat beslist niet leeftijd had. Dat knauwt! Dick was verschrik- bed, zonder lamp. vanwege de verduistering. Je waar is. Over het bidden wordt verteld, dat God kelijk knap. Ja, maar hijzelf kan ook wel leren, hield dan de gordijnen open, kon uit je bed de de gebeden verhoort op Zijn tijd. Hoe kan dat Als Dick er bij was, ging het zelfs vlug! Dan maan zo helder aan de hemel zien staan. O, toen nou. Ze hebben allemaal gebeden, of Dick mocht moest hij er zijn gedachten wel voor honderd pro- heeft hij er ineens aan gedacht, dat diezelfde blijven leven. Dat gebed kan niet meer verhoord cent bijhouden, want die Dick merkte nou letter- maan de slagvelden bescheen en dat er op het- worden. Joop heeft van gebedsverhoring nog niet en zijn ingenieursdiploma en er ligt nog i geweest of hij zo'n slag- als je bidt, voordat je aan je huiswerk begint. OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-V. d. Spiegel meer van Dick, maar Dick zelf is weg. Nee, nee, veld zag. Overal gaten en kuilen, de lucht rood zal het beter gaan. Maar mis, hoor! Vooral de geen tranen, goed nijdig zijn op de lui, die het m tHA mi Dlck gedaan hebben. Baak zegt wel, dat het niet mag, dat je alle mensen moet liefhebben, maar die vervloekte Moffen wil Joop haten. Die heb ben alles bèdorven. Dat Dick dood is, dat ls het allerergste. Nooit kan het thuis zo meer worden als vroeger. Vader doet wel weer gewoon, maar die is toch haast nooit thuis. Moeder is ziek. Lien is zo akelig geworden ze hebben natuurlijk alle maal verdriet om Dick. En toch is het voor nie mand zo erg als voor hèm. Het is juist daar- laatste tijd heeft hij vurig gebeden om zijn ge dachten bij zijn werk te mogen houden, maar ze zwierven erger af dan ooit te voren- Altijd weer gingen ze naar die verschrikkelijke oorlog en naar Dick. O, die laatste weken.. Dat al maar in zo'n kamer te zitten met je eigen gedachten.. Nu moet hij straks opnieuw de derde klas door, dan de vierde, de vijfde, misschien blijft hij nog wel eens zitten, maar eens zal hij het diploma hebben en dan moeten kiezen, wat hij worden wil. Als hij dat maar wist. 't Liefst werd hij 0van al de branden, kanongebulder in de verte en -7* door, dat hij zijn gedachten niet meer bij zijn overal doden, overal gewonden. Als hij even timmerman of zoiets, maar dat gaat natuurlijk denken sliep, droomde hij er van en werd dan weer U"*J 1J™- niet, als je vader hoofd is aan de mulo. En verder niets, dat hij de moeite van jaren stude- ren waard vindt Daarom vooral heeft hij zo'n di*ngén"te hekel aan ai dat blokken en aan de school Als hij timmerman mocht worden of schil- of tuinman of werk houden kan. Altijd moet hij i over Dick. En, als hij aan Dick den ook aan al die soldaten van andere kan hij soms niet eens meer kwaad zijn op de ker te blijven en probeerde aan 1 Duitsers. Wie weet, of degenen, die Dick dood- denken. Hij dacht aan de hemel, waar Dick vast schoten, zelf nog wel leven. Wie weet, waar en wel zou zijn, hij trachtte zich de Here Jezus voor hoe ze gevallen zijn Van Dick weten ze tenmin- te stellen. Hij heeft dan soms gedacht: wist ik Joop knippert met de ogen. O, hij heeft zo'n ste, dat hij geen uren heeft liggen martelen maar niet zoveel. Toen hij klein was, dacht hij slaap. Wat een wonder! De laatste weken sliep Daarvoor was hij te zwaar getroffen. Maar als veel aan de Here Jezus, zag Hem tussen engelen hij elke nacht maar een paar uur En hij heeft je hoort, hoe het soms gaan kan., 't Moet wei met gouden harpen De Here Jezus zelf zag er ook wel hele nachten wakker gelegen Maar nu voorkomen, dat zulke gewonden een paar dagen dan uit als de Goede Herder van de plaat op mag hij niet slapen. Om zes uur móet hij naar liggen te sterven en dat niemand hen vindt. Een schoei. Nu weet hij, dat die voorstelling verkeerd - boek was en wil hij Hem zien,zoals Johannes in de jongen van school heeft dat gelezen in over de vorige oorlog. Joop heeft daar aldoor Openbaringen Hem tekent Dat gelukt niet best aan moeten denken, vooral in de eerste dagen, en alles, wat de hemel betreft, wordt daardoor huis 't Is nog geen vijf Zal hij eventjes. Joop geeft de strijd op. En, als hij wakker wordt, is het bij negenen- (Wordt vervolgd) sextet. 10.40 „Onder de pannen", hoorspel 1100 Nieuws 11.15 Orgel, 11.35—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7 30 Gram. 7.45 Morgenge- -orkest 3 00 Kroniek var sten. 3 38 Gemengd koor kest en soliste. 4.30 De eel '5.00 Voor de jeugd 6 00 Gram. 6 overzicht, 6 25 Gcv. reportage. 7 00 Nieur 13 Journalistiek muziek. 6.40 Militair» 'S. 7.10 Gram. 7.20 Par ent 7 30 Gram. 8.25 De gewon 't zijne van. 8.30 „Lichtbaken' 00 Gev. programma. 9.50 Act nuz 10 30 „Wij lulden de Zon- Nieuws. 11.15 Nieuws ln Espe- 12 00 Gramofoonmuzick IBC 330 m. 11.55 Gev. program richten. 100 Nieuws 110 Gev orkest 2 30 4 10 5 00 Voor de kindi 6 00 Nieuws 6 15 Sport. 6.30 Lichte mu t 7.15 Interviews 7 45 Causerie. 8.00 „Mu- Engeland BBC 1500 c S Gri 1.45 Voor de kinderen. 2 00 Con- 15 Orgel 3.45 Militair ork 5 30 Sport Sport. 5 00 Llchti 6 00 Piano 6.15 Lichte n beantwoording. 7 00 Nieuws 7 25 Sport 7 30 Symphonle-orkest en solist. 8.50 Klankbeeid. 9 05 Symphonle-orkest en solist. 10 00 Nws 10 15 Gev programma 10.45 Lichte' muziek 11.15 Lichte muziek 11.5612.00 Nieuws. Frankrijk, Nat. Progr. 347 m. 12 10 Gram. 12.30 Concert. 1.00 Nieuws. 1.20 Plano-recital. 2 00 Planorecital 2 45 Omroepkoor. 3 00 Gr 15 „Juditha Triumphans". oratorium 6.45 Engelse les 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5 30 Ka- Pm'Ï?01- j50 Gram 6 00 Kamerkoor 6.20 Gr 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7.40 Gram 00 Gev programma 9 30 Gram 10.00 Nws 10 15 Verzoekprogramma 10 55 Nieuws. 11.06 "am 11.3012 00 Omroeporkest en solisten Brussel. 484 m. 12.05 Lichte muziek 100 2 05 Verzoekprogramma 3.00 Gram 4 30 chte muziek. 5 00 Nieuws 5 15 Lichte muz 10. 7.00 en 7.40 Gram. 7 45 Nieuws 3.00 Om- 'n 87 landen de meest verkochte i ballpoint! Compleet 090 slechtst. Losse vulling 11° ,/Bire ballpoint mal wereld-s* TN het najaar neemt het aantal vlie- Agen plotseling af. De rusteloze insec ten, die maanden lang de woonkamer en keuken bevolkten en door het be vuilen van de lampekap voortdurend aanslagen hebben gepleegd op het reinheidsbesef van de huisvrouw, zyn eensklaps geweldig ln aantal afgeno men. We hebben de neiging weinig acht te slaan op dit verschynsel en nemen, daarop attent gemaakt, hoog stens met voldoening van deze ver dwijning kennis. En de enkelen die zich rekenschap geven van de vraag waarom het aantal vliegen zo plotse ling is verminderd, nemen veelal ge noegen met de opmerking dat het hun te koud is geworden of dat zy aan ouderdomskwalen zyn te gronde gegaan. De oorzaak is echter een andere: er is in het vliegenrijk zich een geweldige ramp aan het voltrekken. Overal, op muren, ramen en gordynen zitten deze dieren bewegingloos. Ze slapen niet, maar zijn of reeds dood, óf zo traag en lusteloos dat zelfs de kwaardaardige ogen van de harteloze spin vol tranen moeten schieten by het aanschouwen van zoveel leed. By nauwkeurige beschouwing blfl- ken, de vliegen in de herfst met een fyn poeder te zijn bestrooid. Dit is geen D.D.T. dat een ongeziene wel doener over deze insecten heeft uitge stort, maar het zyn de sporen van eèn kleine zwam die uit de vlieg teVoor- schyn treden, nadat de inwendige or ganen reeds volledig zyn verteerd en verwoest. Het zyn deze zwammen die leder najaar onder de vliegen een vreselyke opruiming houdén. De zwamsporen worden door de luchtstromingen gedragen, blyven hangen in de haarbedekking der vlie gen, waar zy snel tot schimmeldraden ontkiemen en deze schimmeldradcn dringen door de ademopeningen andere plaatsen in de huid het lichaam binnen. Nadat zy zich eerst in de vet- kussens der vliegen hebben verspreid, voert het bloed deze organismen naar alle andere organen. Op deze wy2e wordt de vlieg inwendig door de zwam opgegeten, zodat uiteindelijk alleen het omhulsel overblyft dat geheel met een warwinkel van schimmeldraden is opgevuld. Als de vlieg aldus tot een mummie is gemaakt, banen de schim meldraden zich een weg naar buiten en vormen sporen die ver wegesHn-, gerd worden om weer andere vliegen te infecteren. Binnen enkele dagen wordt op deze manier een verwoesten de opruiming onder de kameyvliegen gehouden. Hetgeen ons overigens niet onwelgevallig kan zijn. Toen wy deze wysheid aan een vriend openbaarden, keek hy ons treurig aan en nieste ons onbehoorlijk in het gezicht. „Snert weer" was zyn antwoord, „snert land. Nu is de zomer alweer voorby en meteen heb ik griep". En hy zette uitvoerig uiteen dat hy naar het Zuidelyke halfrond wilde emigre- „Man", bezwoer ik hem, „doe dat niet. Wy leven in een bevoorrecht land, want onze iente en zomer duren 8 dagen langer dan in Australië, dus daérom hoef je niet te emigreren!" Hy nieste krampachtig en keek moordlustig. Toch is het zo! Dat zal morgen blyken. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2