Chr. plattelandsvrouwen uit de provincie te Leiden bijeèn Wethouder Van Schaik opende vanmorgen de Vebo-tentoonstelling Veeteelt en landbouw pijlers van ons economisch bestel Kazen glanzen u tegen in het Waaggebouw NIEUWE IEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 Sleutelstad goede gastriouwe Mevrouw A. KoningTolk tol nieuwe presidente geïnstalleerd Leden van de afdeling Zuid-Holland van de Chr. bond van plattelands vrouwen en -meisjes waren gisteren in Leiden bijeen voor een provinciale vergadering, die door de afdeling Leiden als gastvrouwe uitstekend ver zorgd was. Na een rondvaart in de morgenuren, die de dames naar de Kagerplassen voerde, werd 's middags in de foyer van de Stadsgehoor zaal een ledenvergadering gehouden, waarop de nieuwe presidente, mevr. J. A. KoningTolk, werd geïnstalleerd. De aftredende presidente, mej. M. Lug- stuur zijn opgenomen, jriej. Mosterd a uit tigheid, leidde de vergadering jaren trouwe dienst aan de bond, met de haar eigen flair door nuchtere verslagen, toespraken en gezellige variaties heen. Zij heeft een functie bij het hoofdbestuur van oe bond aanvaard. In haar openingswoord memoreerde mej. Lugtigheid met gepaste trots de nieuwe afdelingen, die in het afgelopen jaar zijn opgericht. Er had wel meer be reikt kunnen worden, maar men behoef de toch niet ontevreden te zijn, vond zij. Tot haar grote vreugde mocht zij ook de echtgenoten van de burgemeesters van Leiden en Leiderdorp onder de aanwe zigen begroeten. Hierop nam de afdeling Leiden als gast vrouwe het woord en begroette de aan wezigen bij monde van de dames M. E. de Wit van Egmond en Van Egmond Hoogendoorn in „schone dichtvorm". Het jaarverslag van de afdeling Zuid- Holland was een samenvatting van al het gebeurde, terwijl de penningmeesteresse een batig saldo van f 61 kon melden Met voldoening mocht zij constateren, dat de afdelingen steeds op tijd hun contributie betalen. Noorwegen Mevrouw SvanhildOussoren uit Was senaar vertelde hierop iets van haar vaderland Noorwegen en bleef uitvoerig stil staan bij het leven van de platte landsvrouwen. Zij maakte met haar hoor- sters in gedachten een reisje van Noord naar Zuid en vertoefde op de boerderijen, die anders dan in de meeste streken van ons land uit vijf of zes gebouwen bestaan. De doorsnee boerderij is in Noor wegen niet groter dan 10 ha. In het Oos ten zijn ze gewoonlijk iets groter. Veel kan zo'n boerderij dan ook niet opbren gen en de meisjes trekken in de zomer maanden met het vee de bergen in om het daar voedsel te verschaffen, terwijl de mannen in de bossen met houthakken de verdiensten trachten te vergroten. Mevr. Svanhild vertelde, dat de drie een zame maanden, die de meisjes en jonge vrouwen daar in de bergen doorbrengen, voor een groot deel de bron zijn van de vele sprookjes en verhalen, die Noor wegen kent. In de zeven wintermaanden, die koud en zeer donker zijn. wordt nog steeds de huisvlijt beoefend. Ook de hout snijkunst. Spr. toonde zich zeer trots op het feit, dat nog steeds 96% van de Noren is aangesloten bi] de Lutherse staats kerk, terwijl de democratische gevoe lens van het Noorse volk, dat weinig standsverschillen kent, evident zijn. Na de pauze maakte de presidente be kend, dat er twee jongedames in het be- Bleiswijk en mej. Van Eyck uit Ter Aar. Daaraan was een „Overzicht van de voor- aamste gebeurtenisen in de afdelingen" oorafgegaan. gebracht door de afdeling Zoetermeer. Deze voordracht werd ver luchtigd door zang, terwijl de meisjes i de nationale kleuren gestoken waren. Het afscheid van mej. Lugtigheid ging gepaard met een geschenkje, dat werd aangeboden door mevr. J. A. de Bie Ds G. T. Hajer, Geref. predikant' te Leiden, sprak het slotwoord, waarin hij arbeid als een gave Gods belichtte werken leven noemde èn genieten. Tot slot iiet ds Hajer zingen „Wij loven U, o God", waarna hij voorging in dank gebed. Maar de nieuwe presidente, me Koning, wilde de leden niet zonder i persoonlijk woordje laten vertrekken prees haar voorgangster nog eens harte lijk. Zij hoopte in haar voetsporen mogen treden en liet haar toezingen „De Heer zal u steeds gadeslaan". (Advertentie) KOUTRUST OEN HUG 19 t/m 30 SEPT. ENTREE F. 1.- Familieberichten uil andere bladen R'dam; M v ley. Hilversum. OVERLEDEN: r Korvinus, 49 j. Zeist D Bijkersma Hoe bést de stemming op de boot was, toen de Chr. plattelands vrouwen aan de zwier gingen. (Foto N. van der Horst). L V.O.L.A. besprak haar feestprogramma Het volgend jaer bestaat de vereniging ram oud-leerlingen der ambachtsschool 15 jaar. Dit jubileum, dat gevierd wordt op 9 Mei 1953, valt samen met het 70- jarig bestaan van de ambachtsschool. De Leidse V.O.L.A. is de oudste in Neder land. Door haar toedoen werd indertijd de landelijke bond van verenigingen van oud-leerlingen van ambachtsscholen op gericht. Het bestuur van de Leidse ver ging meende daarom door een voor- lige feestcommissie een representatief programma voor de komende feestdag te oeten la en samenstellen. In de vergadering van gisteravond in de Burcht werd dit programma met die leden, die niet voor de „verleidingen" van de braderie waren bezweken, be sproken. Na enig moeizaam heen en weer gepraat werden de kosten voor het feest per deelnemer op f 2 a i 2.50 vas' gesteld. Tevens werd besloten het door de feest commissie opgestelde programma nader uit te werken Dit programma houdt in: ontvangst der oud-leerlingen in de ambach sschool; be zichtiging van de sohool en de te houden tentoonstelling; per Clippertje langs de bezienswaardigheden van de stad; vertt ning van bedrijfs- en sportfilms in Lidi ontsparningsprogramma in de S:atisgi hoorzaal Restauratie walmuur Rapenburg De walkant van het Rapenburg tussen de Doelenbrug en de Langebrug is afge zet voor een grondige restauratie van d£ walmuur aldaar, die ernstige verschijn selen van verval begon te vertonen. Haast niet te geloven Olifant kan zich in kop van walvis omkeren (Van een onzer verslaggevers) HOE ZIET EEN WALVIS er eigenlijk uit?", vroeg een Deens million- nairs-zoontje aan zijn vader. „Dat zal ik je laten zien" antwoordde de laatste en hij rustte een complete expeditie uit voor de vangst van zo'n kolos. Nietwaar, want je bent millionnair of niet. Deze samenspraak tussen vader en zoon is er de oorzaak van, dat van vandaag af op het Cen traal Station in Amsterdam een enorme geprepareerde vinvis (familie van de walvis) te zien zal zijn. Want de vader, de 37-jarige Leif Soegard uit Kopenhagen, wil niet alleen zijn zoontje, maar de jeugd uit vele landen met kennis omtrent de walvis verrijken. Hij besloot met de vis op tournée te gaan. En zo toerde hij reeds door Denemarken. Zweden. Noorwegen, Duitsland en Zwitserland. Na Amsterdam komen Den Haag, Rotterdam en Utrecht aan de beurt. tien dagen geëxposeerd zal worden bij de oprit aan de Westzijde. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling in Den Haag op het Staatsspoor te houden (ongeveei 4 dagen) en in Rotterdam op het sta- tion-D.P. De vangst in de Noorse wateren De exposities zullen op de stations gehouden worden. En wel om technische redenen. De vis Is namelijk niet minder dan 23 meter lang en weegt 60 ton. Zij wordt vervoerd met de grootste spoor- wegwagon, welke er maar te vinden is In Europa, een Duitse wagon van 30 meter lengte en met acht draaibare as sen. Dit werd ons meegedeeld tij dens een persconferentie, belegd door het impresariaat Mikkenie te Amster dam. Gisteren arriveerde de vis weten schappelijk balaenoptera physalus ge heten en in de wandeling „mevrouw Haroy" aan het Centraal Station in de hoofdstad, waar zij gedurende plm. Haagse Economische politierechter Zoon had dure liefhebberij De zoon van een kweker uit Noordwij ker hotu. jaagt zijn vader wel op kosten met zijn liefhebberij om nacissenibollen te telen. De zoon is nl. geen erkend kwe ker en de vader had geen vergunning voor de 132 m2 van zijn tuin waarop de bollen waren gekweekt De verd, be toogde voor de Haagse Econ. Politie rechter dat de zoon al vier jaar lang had geteeld, maar even later beklaagde hij er zich over dat er al meer een proces verbaal was opgemaakt voor dit feit. Dat kan. zei de officier, want elk jaar dat U het weer doet ben: U opnieuw in overtreding. De verd. erkende dat hij gezegd had het risico te dragen, voor de teelt van zijn zoon De officier van Jus titie eiste f 125 boete Het werd t 100 boete of 50 dagen Bollenexport naar V.S. De New Yorkse correspondent van D" Tel. bericht, dat de Nederlandse bollen- handelaren verwachten, dat dit seizoen de export naar de Ver. Staten in ieder geval tien procent hoger zal zijn dan die van het vorige jaar. De vertegenwoordi ger van de bollenhandelaren in Amerika verklaarde- We hopen dit jaar meer een half milliard bollen te verkopen. Haroy" (zo genoemd, omdat zij bij Kaap Haroy werd verschalkt) was niet gemakkelijk. Toen het dier gehar poeneerd was en naar het schip were getrokken knapte een 8 cm dikke staal draad af als een draadje wol, waardoor de kolos opnieuw gevangen moe den. Eenmaal zover bracht m< monster naar de kust, waar 100 i reed stonden om het cadaver met 7000 liter formaline en andere vloeistof te doordrenken om het Enige bijzonderheden: het hart (dat apart zal worden tentoongesteld) weegt 300 kg en de tong 3000 kg. In de bek kan zich een olifant zonder te stoten omkerenDe kosten van vangen prepareren hebben ruim 1% millioen gulden bedragen. „Mevrouw Haroy", de walvis die door een Deense millionnair tot eind Septem ber in Amsterdam wordt tentoongesteld en daarna o.a. in Den Haag. zal begin October in Rotterdam een andere walvis treffen, „meneer Jonas". Dit heeft ech ter niets met een afspraakje te maken, want de Noorse walvistentoonstellings- maatschappij, die met „meneer Jonas" op tournée door ons land zal gaan, wist „mevrouw Haroy" niets af. Jonas veert Dinsdag in Rotterdam en vertrekt na drie weken per binnenschip o.a. naai Gouda. Amersfoort, de Zaanstreek en he Oosten van ons land. Mevr. Haroy bevindt zich op het ogen blik in Oldenzaal. Inmiddels is tot schrik van de Spoorwegen gebleken, dat de kolos zover buiten de goederenwagen steekt, dat het passeren van een trein uit tegenovergestelde richting onherroe pelijk een botsing zou betekenen. Er wor den dan ook plannen gemaakt voor ver voer op een tijdstip waarop geen tegen liggers passeren. „Voortgaan op ingeslagen weg" GEMEENTE LEIDEN Of/iciële publicatie UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 19 September 1952 gedurende vier we Ken ter gemeentesecretarie, afdeling Open bare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een ieder ter inzage zal liggen: a. een ontwerp-plan tot herziening van het partiële uitbreidingsplan „Lei- den-Noord". met betrekking tot gron den. gelegen ten westen van de spoorlijn naar het emplacement Herensingel en ten Oosten van het raccordement (de spoorbaan) ten behoeve van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit; b. een ontwerp van dc bij het her zieningsplan behorende bebouwirgs- voorschriften. Leiden. 17 September 1952. De Burgemeester voornoemd. J C. VAN SCHAIK. Weth. loco-Burgemeester., De heer P. J. Vermond overleden Op 76-jarige leeftijd is in Leiden over leden de heer P. J Vermond, oudrcon- cierge van het Academisch Ziekenhuis. De heer Vermond kwam in 1905 bij dit ekenhuis als brancardbediende. Zijn benoeming tot concierge kreeg hij in Per 1 Juli 1941 werd de heer Ver mond gepensionneerd. Zaterdagmiddag half 1 vindt de ter aardebestelling plaats. wikkeling van Lelden tot stad. Aam* het eind van de achtste eeuw vinden we op de plaats, waar nu Leiden ligt, een verlaten landschap. In deze streek, waar Rijn en Mare samenvloeien, lag toen slechts een drietal buurten, bestaande uit enkele boerenhoeven. Voordat er Leiden sprake was, werd dus reeds landbouw en veeteelt beoefend op de plaats, waar de stad in later jaren is ge sticht. Toen de Burcht werd gebouwd, kwam echter eerst groei in. Tussen de boe renhoeven vestigden zich ambaohtslie- neringdoenden. Naarmate de stad groter werd, verdwenen de hoeven lang- Vroege drukte op de VEBO „Veel is bereikt, maar meer is mogelijk" Met een grote rede, waarin hij op bijzonder heldere wijze de groei van Leiden tot streekcentrum heeft belicht, opende loco-burgemeester J. C. van Schaik hedenochtend in ,,'t Schuttershof" de grote Vebo-tentoon stelling 1952. In zijn rede klonk een optimistische toon door ten aanzien van de uitvoer van ons land op agrarisch gebied, doch tegelijk een woord van waarschuwing. Veel is bereikt, maar meer is mogelijk. Het devies van deze tijd moet zijn „tevreden, maar niet voldaan". De heer Van Schaik wijdde het eerste zamerhand uit he: stadsbeeld. Maar de deel van zijn rede aan een schets van de band met de stad werd niet verbroken. Levendig schetste spreker de wisselwer king tussen stad en platteland. Op de mark- moesten de boeren hun waren verkopen en de neringdoenden zagen dat maar al te graag. De middenstand in Leiden heeft zijn onsta-an voor een niet gering deel aan de boeren in de omge ving te danken- Typisch cachet In het vervolg van zijn rede vees de i r Van Schaik op het eigen, typisch cachet van de markt- De markt is om geven door zaken, waar de boeren hun inkopen doen. Men ziet dit verschijnsel ook thans nog Het is een van de beko ringen van de markt maar.het be hoort ook tot de outillage daarvan. ,,Dit laatste wordt wel eens teveel uit het oog verloren", aldus spr., „hoewel het volgens mij van groot belang Is. Wanneer bijvoorbeeld de veemarkt nog eens uit de binnenstad verplaatst zal worden, zal men de nieuwe markt ook weer dat typisch* cachet moeten geven". De heer Van Schalk zei opgemerkt te hebben. da* het karakter van de samenwerking tussen stad en platteland door de jaren heen wel sterk is veran derd. Afstanden vormen tegenwoordig geen bezwaar meer. Leiden tracht thans te zijn een centrum, dar zich beijvert om de beoefening van veeteelt, land- en tuinbouw op een hoger plan te brengen. Het gemeentebestuur s'reeft er naar, het land- en tukvbouwonderwijs te ont wikkelen. Sipr bracht in herinnering de vestiging van de lagere landibouwdag- sdhool in 1948 en walt het tuinbouw- onderwijs betreft, tracht de gemeente het niet te laten bij de tuiwbouwavond- sehool- Enkele cijfers Met enkele cijfers demorurireerde de heer Van Schaik het "belang van de vee teelt voor ons land, welk belang de Vebo ook 'racht te dienen. In 1950 werd aan bewerkte en onbewerkte producten uitgevoerd voor een waarde van 1 mil liard 70 millioen gulden In 1951 was d< waarde van de uitgevoerd-? veehouderij producten opgelopen tot 1 milliard 385 millioen gulden. De veeteelt en de landbouw vor men een van de pijlers, waarop het economisch bestel van ons land rust. In de zuiver onbewerkte producten kan men een grote stijging van de uitvoer waarnemen, namelijk van 240 millioen in 1950 tot 319 millioen In het afgelopen jaar. In het eerste kwartaal van dit Jaar was de uit voer f 63 millioen meer dan in het overeenkomstige kwartaal van 1951. Hieruit blijkt dus duidelijk de waar dering, die het buitenland heeft voor onze producten Veel is bereikt, maar nog meer is mogelijk. Laten wij voortgaan op de in geslagen weg en niet met de tegenwoor dige resultaten tevreden zijn. „Tevreden, maar niet voldaan", dat is net devies dat de heer Van Schaik zijn toehoorders voorlegde. De Vebo heeft een goede invloed op n tuinbouw Foto N. van der Horst algemeen. Ieder, die de tentoonstelling; bezoekt, kan kennis maken met de nieuwste werktuigen en machines. Met behulp daarvan kan een nog rationeler productie worden verkregen. „Ik twijfel aan, of de Vebotentoonstelling ons o'ok in dit opzicht niet teleurstellen en haar taak op voortreffe lijke wijze vervullen". Met deze woor- trklaarde spr. de Vebo 1952 vooi geopend. Dank en wens In zijn openingswoord had de heer W. Bonda zijn erkentelijkheid uitge sproken jegens het gemeentebestuur voor de verhoging van de subsidie van de Vebo met ƒ1000. Vele andere gemeen- len de tentoonstelling ever Ook de heer Bonda wees op het export overschot op agrarisch gebied en bracht hulde aan de heer Van der Kwaak voor zijn inspirerend werk. Tot slot sprak hij uit, dat ln de toekomst een modern toegeruste veemarkt in Leiden zal worden gevestigd. De vocdselcommissaris voor Zuid-Hol land, de heer A. v. d. Hoek, schetste d« grote vooruitgang, die ons land geboekt heeft In de Europese Betalings Unie. Van schuldenaar is Nederland schuldeiser ge worden. Dit jaar zal de export een recordhoogte bereiken. Vorige week zijn, voor het eerst sinds de mond- en klauwzeerepedemie, 700 koeien naar Italië uitgevoerd. De heer Hoek besloot zijn rede met een, schets van de situatie, die zou ontstaan indien de grenzen van Nederland door" oorlogsomstandigheden gesloten zoudenj worden. Nederland verbruikt per jaar 11 bil- liocn calorieën de boerenstand produ ceert 814 A 9 billioen calorieën zodatj niemand van honger zou behoeven om te komen. Spr. noemde deze toestand in en zo dicht bevolkt land enig ln de ereld. De laatste spreker was de heer Van Maurits vice-voorzitter van de bond van kaasproducenten die de lof van de boerenkaas zong. Burgemeester Van Kin schot had uit Frankrijk een telegram met de beste wensen gezonden. Eerste indrukken Van de Vebotentoonst-lling zelf is nog weinig positiefs te vertellen. De keu- ringen kwamen wat stroef op gang om dat de inzenders ruimschoots de tijd namen hun vee te wassen en te toilet teren. Vóór kwart over negen had nog geen blaarkop of zwartbonte de ring betreden, maar toen kwam de zaak toch los. Het eigenaardige was dat op dal ogenblik alle nummers nog niet bezet waren- De inzenders waren of veel te laat. of zij hebben om de een of andere reden verstek laten gaan. Voor het oog van de leek is de afde ling paarden altijd het meest aantrek kelijk. Een mals regentje had de zwarte, en bruine paardenruggen tegen negenen bevochtigd en toen even later de zon weer doorkwam glansden deze ruggen als pas in de was gezette schrijftafels De manen van de dieren waren versierd, met strikjes in alle mogelijke kleuren, rood, groen, blauw, geel of ook wel helder wit. Een enkele inzender liet zijn paard de benen nog wat losdraven en wie even opz-ig van dit aards gewoel zag de wieken van „De Valk" regelmatig1 langs de blauwende lucht zwaaien. Een deskundige beschouwing van de inzen dingen hopen wij morgen te bieden. hét peil van de land- e Zwitserse tonelisten komen naar Leiden Een groep jonge Zwitserse tonelisten, „Les comediens de l'étoile", maakt in de maand October een tournee door ons land. Van 8 tot 15 October komen zij naar het Westen om o.a. ook in Leiden een voorstelling te geven. Op het programma i „Le jalousie du Barbouille". klucht van Molière „La complainte .des quatre saisons" en een modern Fran: drama van Hubert Gignou. Zes maanden voor Leidse kappersbediende Op 4 September heeft de officier var Justitie bij de Haagse rechtbank op grond van poging tot doodslag een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist tegen de 36-jarige Leidse kappersbediende J. v. P. die zijn werkgeefster, de weduwe G. var der Lek, met een bijl op het hoofd heeft geslagen na een woordenwisseling, rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waa zes maanden voorwaardelijk, met aftrek van preventief. Jeugdherberg te Noordwijk Ged. Staten van Zuid-Holland stellen Prov. Staten voor, aan de stichting Ne derlandse jeugdherbergcentrale de gai tie te verlenen voor de voldoening rente en aflossing van een vijftig-jarige annuïteitslening van 79.000 onder voor waarde. dat de provincie het recht van eerste hypotheek verkrijgt op het met be hulp van deze lening te verbouwen en in te richten perceel te Noordwijk. De cen trale had het college een adres doen toe komen, waarin de stichting van een jeugdherberg te Noordwijk werd bepleit. De luebt is weer zuiver Grootste en mooiste boerenkaastentoonstelling „Wat u hier bijeen ziet aan boerenkaas is de grootste inzending, die ooit in Nederland bijeengebracht is. De puntenwaardering, voor de inzendingen gegeven, heeft het grootste gemiddelde bereikt, dat tot nu toe in ons land is voorgekomen, cn persoonlijk vind ik dat de tentoonstelling qua opzet de mooiste is die ik als jurylid ooit heb gezien." Dit prijzende oordeel over de ln het Waaggebouw inge richte kaastentoonstelling komt niet uit de mond van do eerste de beste. Talloze tentoonstellingen op dit. gebied heeft de heer K. Adema uit Den Haag als jury lid meegemaakt. Wanneer hij zich dus op een dergelijke wijze over de prestaties van de boeren in de omgeving van Leiden uitlaat, zegt dat een heleboel. Uitslagen Boerenkaas wordt allereerst verdeeld in Meikaas en Julikaas (of midzomer kaas). bereid uit volle melk en voorzien van het rijlcsmerk. Goudse kaas: Meikaas tot 7 kg C. N. v. d. Akker, Leimuiden, 94 p., zilveren Vebome- dailie; G. v. d. Hulst, Voorschoten, 9% p. zilv med.; Meikaas 7-10 kg C. N. v. d. Akker, Leimuiden, 9 p bronzen medaille, A. v. d. Marei, Nieuwkoop. 94 p„ bron zen medaille, G. Belt, Zoeterwoude 10-, zilv. med.; Meikaas 10-15 kg C. Hillenaar, Hoogmade, 94 p. zilv. med-, C. H. v. d. Meer, Hoogmade, 9% p., bronzen med., S. J. Visser, Rijnsaterwoude, 94 p., bron. zen med., L. Kruijt, Zegveld. 9+, bronzen med-; Meikaas 15 kg en meer H. v Leeu wen, Alphen a. d. Rijn 10-, medaille van de gemeente Wassenaar, J. Rijlaarsdam, Alphen a.d. Rijn, 9+, bronzen medaille. Julikaas tot 7 kg P. Molenaar. Kamerik, 94, zilv. med,. G. v. d. Hulst, Voorscho ten, 9%, zilv. med.; Julikaas 7-10 kg C. N. v. d. Akker, Leimuiden 9+, bronzen medaille. P. Hoogeveen, Noordwljkerhout, 9+. bronzen med., N v d. Poel, Zoeter woude 94 p.. zilv. med.; Julikaas 10-15 kg L. J. v. Tol. Hoogmade 94 p., zilv med.. P. N. van Schie. Warmond 94 p. bronzen med., P. Rijnsburger, Zoeter woude 94 p., zilv. med. S. J. Visser, Rijnsaterwoude 10, medaille gemeente Wassenaar; Julikaas 15 kg en hoger W. Kelder, Ter Aar, 84, bronzen med. Leidse kaas: Meikaas S. P Penning», Noordwijker- hout, 9+. bronzen med., C. C. v. Leeu- en, Zoeterwoude, 94, zilv. med. Julikaas C. Wassenaar, Noordwijkar- hout 94. zilv. med., J. Warmerdam, War. mond 10-, zilveren med- en medaille van de gemeente Sassenhelm. In totaal bedroeg de aanvoer 107 Goudoe en 14 Leidse kazen. Heel veel mensen kennen kaas niet ander® dan in plakjes gesneden door een mooie, glanzende machine in een kei. Een plakje op het brood zo n dan, daarmee is de kous af. Dat er heel wat meer met kaas te brelken is, kan 'men nu in het Waaggebouw zien. Wanneer u al de wetenswaardigheden op kaasgebied, die men daar vertelt, opneemt, kunt u gerust voor een des kundige doorgaan. De heerlijke ar tische geur, die de bezoeker daar tegen komt, noodt vanzelf tot een nadere ken nismaking. Welnu, de opstelling voldoet aan eisen van de aesthetica en niets behoeft u van een rondgang tussen de glanzende Goudse en Leidse kazen te weerhouden. Bovendien zijn er voor de gewichts- schatters mooie prijzen te winnen. Ei ligt op een apart tafeltje een reuzekaas van een onbekend gewicht. Ieder kan. tegen een geringe vergoeding, zijn of haar schatting van gewicht en voedings- waarde op een papiertje invullen en d« gelukkigen horen.er dan wel meer van De prijzende woorden van de heer Adema zeggen wel voldoende over de kwaliteit van de inzendingen Zoals ge woonlijk was de Goudse kaas ver in de meerderheid. De jury heeft de inzending Leidse kaas daarom niet in gewichtskias- onderverdeeld. Bij de Goudse kaas dat wel nodig. Er waren vier twee tallen voor de beoordeling, te weten de heren ir J. van Rijswijk uit Utrecht en W. van Dam uit Noordwijk; mevrouw A. Sieuwertsen—v. d. Linden uit Den Haag de heer J. Bol uit Gouda; de heren C Nleuwertsen uit Den Haag en A. Hey- stek uit Utrecht en tenslotte de heren D. d. Linden uit Alphen aan den Rijn pd K. Adema uit Den Haag. t Advertentie! DE ROXY Hoe spel je Ameri kaanse sigaret"? De Lucifer R-O-X-Y Gen. Ridgway zal met de Koningin lunchen Generaal Ridgway, de N A.T.O.-opper- bevelhebber, zal volgende week een kort bezoek aan ons land brengen. Hij zou op 24 September naar Nederland vliegen, op 25 September besprekingen voeren mei ministers en stafchefs en lunchen mei Koningin Juliana. Bij Beheersinstituut 120 man minder Het Nederlandse Beheersinstituut1 rekent op een vermindering van zijn personeelssterkte met 120 man. In 1953 zullen volgens de begroting nog onge veer 600 personen in dienst zijn. Nieuwe kam voor strijk instrumenten Aan de Haarlemse tandarts J- D. Stef- fens is door de Octrooiraad te Den Haal octrooi verleend op een door hem gecon-l strueerde kam voor strijkinstrumenten, waarvan deskundige violisten verklaren grote verwachtingen te hebben. Met de nieuwe kam wil de uitvinder bewijzen,: dat de waarde der Stradivariusviolen J geen verband houdt met de door Stradi varius gebruikte „geheime" lak of ver nis- Het geheim van de kam ligt niet in het materiaal, doch in de vorm. Record tarwe*oogst in Canada verwacht Uit de jongste ramingen van de tetela Canadese tarwe-oogst van dit jaar blijkt,! dat de opbrengst waarschijnlijk een re cord zal vestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6